Z artykułu dowiesz się jak napisać wniosek o skrócenie zakazu oraz czym jest skrócenie zakazu przez blokadę alkoholową.
Blokada alkoholowa nie jest skróceniem zakazu prowadzenia pojazdów, a zmianą formy wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów. Oznacza to, że jeżeli Sąd wyrazi zgodę na blokadę alkoholową, to zakaz kierowania pojazdami nadal obowiązuje kierowcę, ale dotyczy tylko samochodów, w których nie jest zamontowana blokada alkoholowa.
Kiedy można ubiegać się o skrócenie zakazu przez blokadę alkoholową?
Kierowca skazany za jazdę po pijanemu, może starać się o blokadę alkoholową po upływie połowy zakazu prowadzenia pojazdów, jaki orzekł wobec niego Sąd.
Od kiedy jest liczony zakaz prowadzenia pojazdów?
Zakaz prowadzenia pojazdów jest liczony od dnia zatrzymania kierowcy dokumentu prawa jazdy przez funkcjonariuszy Policji. Natomiast, gdy w momencie kontroli drogowej, nie zostanie zatrzymane prawo jazdy, to wówczas Sąd w wyroku nakazuje kierowcy, zwrócenie prawa jazdy do właściwego wydziału komunikacji i zakaz prowadzenia pojazdów biegnie od dnia kiedy kierujący zwróci dokument prawa jazdy do wydziału komunikacji.
Procedura ubiegania się o skrócenie zakazu przez blokadę alkoholową:
1. Złożenie do Sądu wniosku o blokadę alkoholową
Sądem właściwym do rozpoznania wniosku o blokadę alkoholową jest Sąd I instancji, który orzekł zakaz prowadzenia pojazdów. Wniosek o skrócenie zakazu powinien być bardzo dobrze uzasadniony, ponieważ bardzo często Sąd podejmuje decyzję w przedmiocie blokady na posiedzeniu niejawnym. W związku z tym Sąd opiera się w głównej mierze na dokumentach złożonych przez skazanego do akt sprawy wraz z wnioskiem o blokadę alkoholową. Dlatego też aby zwiększyć swoje szanse kierowca powinien popracować nad uzasadnieniem wniosku o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. W uzasadnieniu należy wskazać, jak najwięcej okoliczności, wskazujących na zasadność pozytywnego rozpoznania wniosku przez Sądu. Bardzo ważne jest załączenie do wniosku o blokadę alkoholową odpowiednich dokumentów. Dla przykładu jeżeli skazany potrzebuje prawa jazdy do opieki nad chorym członkiem rodziny, to powinien dołączyć do wniosku historię choroby w/w osoby. Oczywiście argumentów uzasadniających wyrażenie przez Sąd zgody na blokadę jest znacznie więcej, gdyż każda sprawa o skrócenie zakazu jest inna i wymaga indywidualnego podejścia
Zadzwoń aby umówić się na konsultację! 697053659lub wyślij mail nabiuro@adwokat-stelmaszczyk.pl |
2. Podjęcie przez Sąd decyzji w sprawie o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów przez blokadę alkoholową
Sąd decyzję w przedmiocie skrócenia zakazu przez blokadę alkoholową podejmuje na posiedzeniu jawnym (wówczas zawiadamia o terminie strony) lub niejawnym (wówczas nie zawiadamia stron o terminie).
3. Egzamin na prawo jazdy i montaż blokady
Jeżeli Sąd wyraził zgodę na blokadę alkoholową, wówczas przesyła odpis postanowienia do wydziału komunikacji. Gdy Sąd orzekł zakaz prowadzenia pojazdów powyżej 1 roku, to kierowca musi ponownie zdać egzamin na prawo jazdy.
Jednakże niezależnie od tego na ile Sąd orzekł zakaz prowadzenia pojazdów, to kierowca, aby mógł ponownie poruszać się samochodem, musi przejść badania lekarskie, badania psychomotoryczne oraz kurs reedukacyjny.
Następnie kierowca otrzyma nowe prawo jazdy, w którym będzie zaznaczone, że może poruszać się jedynie samochodem wyposażonym w blokadę alkoholową, poprzez wpisanie kodu 69.
Kolejnym krokiem jest zakup blokady (koszt ok. 4.000.00 zł– 5.000,00 zł) bądź wynajęcie blokady alkoholowej (koszt ok. 100 zł miesięcznie). Firmy sprzedające oraz wynajmujące urządzenia, dokonują również jego montażu w samochodzie.
Ostatnim krokiem jest wizyta w stacji kontroli pojazdów, na której zostanie sprawdzona poprawność działania urządzenia. Kierowca otrzyma dokument, potwierdzający, iż blokada działa poprawnie. Urządzenie musi być kalibrowane co 6 miesięcy.
Podsumowując, kierowca, który przejdzie pozytywnie w/w procedurę, może bez żadnych przeszkód poruszać się samochodem, w którym jest zamontowana blokada alkoholowa.
Zadzwoń aby umówić się na konsultację! 697053659lub wyślij mail nabiuro@adwokat-stelmaszczyk.pl |