Brak zakazu prowadzenia pojazdów za wykroczenie jazdy po alkoholu

Rate this post

W tym artykule: Brak zakazu prowadzenia pojazdów za wykroczenie jazdy po alkoholu wyjaśnimy:

 • kiedy kierowca popełnia wykroczenie jazdy po alkoholu
 • ile wynosi zakaz prowadzenia pojazdów za wykroczenie jazdy samochodem w stanie po użyciu alkoholu z art. 87 pa1 kw.
 • czy możliwe jest ubieganie się o brak zakazu prowadzenia pojazdów za wykroczenie jazdy po alkoholu

Zakaz prowadzenia pojazdów za jazdę po alkoholu

Sąd w przypadku wykroczenia prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu z art. 87 § 1 k.w. ma możliwość:

na podstawie art. 39 § 1 k.w. odstąpić od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych

albo

– orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 6 miesięcy do 3 lat

Kiedy kierowca popełnia wykroczenie jazdy pod wpływem alkoholu?

Wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu z art. 87 § 1 k.w. rozpoczyna się od stężenia 0,10 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, czyli 0,20 promila alkoholu we krwi

natomiast

górna granica stężenia alkoholu w organizmie kierowcy, przy którym prowadzenie samochodu jest jeszcze wykroczeniem wynosi 0,25 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, tj. 0,50 promila alkoholu we krwi.

Brak zakazu prowadzenia pojazdów za wykroczenie jazdy po alkoholu

Tak jak zostało wspomniane, Kodeks wykroczeń przewiduje możliwość odstąpienia przez Sąd od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Odstąpienie może mieć miejsce jedynie w wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie. Ustawodawca w przywołanym artykule wskazuje jakie przesłanki Sąd musi brać pod uwagę aby prawidłowo ocenić, czy w sprawie występuje „wypadek zasługujący na szczególne uwzględnienie”. W związku z powyższym, Sąd rozpoznając wniosek o odstąpienie od zakazu prowadzenia pojazdów Sąd bierze pod uwagę:

 1. charakter czynu i okoliczności czynu – tj. miejsce i godzina popełnienia czynu, czy powodem zatrzymania była rutynowa kontrola. 

 2. właściwości i warunki osobiste sprawcy – tj. dotychczasowy sposób życia obwinionego, czy jest osobą niekaraną za przestępstwo, jakie konsekwencje spowoduje dla obwinionego i jego rodziny utrata prawa jazdy. 

Brak zakazu prowadzenia pojazdów za wykroczenie jazdy po alkoholu

Szansę na odstąpienie od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych mają sprawcy wykroczenia z art. 87 § 1 k.w., którzy nieznaczenie przekroczyli wynik 0,10 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, od którego zaczyna się odpowiedzialność za opisane wykroczenie. Oczywiście wszystko zależy od okoliczności danej sprawy, które Sąd rozpatruje indywidualnie. 

Dlatego jeżeli obwiniony przyznaje się to popełnienia zarzucanego mu czynu, może złożyć do Sądu rozpatrującego sprawę wniosek o dobrowolne poddanie się karze na karę grzywny z odstąpieniem od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na podstawie art. 39 § 1 k.w., czyli będzie we wniosku prosił Sąd o brak zakazu prowadzenia pojazdów za wykroczenie jazdy po alkoholu.

Ostateczny termin na złożenie wniosku o dobrowolne poddanie się karze, to zakończenie przesłuchania obwinionego na rozprawie głównej.

http://jazdapopijanemu.pl/jak-zachowac-prawo-jazdy-pomimo-prowadzenia-samochodu-w-stanie-po-uzyciu-alkoholu/
Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły, jazda po pijanemu, zakaz prowadzenia pojazdów i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

7 odpowiedzi na Brak zakazu prowadzenia pojazdów za wykroczenie jazdy po alkoholu

 1. Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć. Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Pozdrawiam Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

 2. Tomasz pisze:

  Podczas rutynowej kontroli badanie stwierdziło 0,25mg/l, a po piętnastu minutach 0,21 mg/l.
  Sytuacja miała miejsce w godzinach rannych podczas drogi do pracy. Zostało zatrzymane mi prawo jazdy i dostałem wezwanie do stawienia się na komendzie. Policjant powiedział, że już na komendzie będę mógł dobrowolnie poddać się karze. Czy również policjant może odstąpić od orzeczenia zakazu prowadzenia samochodu?

  • Witam, przepisy Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia (K.p.w.) uprawniają Policjanta (działającego w sprawach o wykroczenia w charakterze oskarżyciela publicznego) do uzgodnienia z Panem kary grzywny za popełnione wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu z odstąpieniem od zakazu prowadzenia pojazdów. Innymi słowy Policjant może uzgodnić z Panem z odstąpieniem od zakazu prowadzenia pojazdów.

   Nie zmienia to faktu, że pomimo prowadzenia w trakcie wykonywania zawodu adwokata kilkuset spraw o wykroczenie kierowania samochodem w stanie po użyciu alkoholu nigdy nie zdarzyło mi się, by Policjant tak postąpił. Nigdy nie spotkałem się z przypadkiem, by Policjant zgodził się w ramach dobrowolnego poddania się karze przez obwinionego na odstąpienie od zakazu prowadzenia pojazdów za wykroczenie kierowania samochodem pod wpływem alkoholu.

   Z tego powodu, choć oczywiście warto zaproponować Policjantowi kare grzywny i odstąpienie od zakazu prowadzenia pojazdów, to nie należy się spodziewać, że Policjant na to przystanie. W sądzie ma Pan szansę na przekonanie Sędziego do odstąpienia od zakazu prowadzenia pojazdów, co jednak również nie będzie łatwe, zważywszy na to, ze najwyższy wynik badania pana trzeźwości wyniósł 0,25 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, co stanowi górną granicę stężenia alkoholu, po której przekroczeniu kierujący pojazdem popełnia przestępstwo a nie wykroczeniu.

 3. Tomasz pisze:

  Dziękuję za odpowiedź, pewnie pozostanie mi w takim razie droga sądowa.

 4. Marta pisze:

  Witam. Podczas kontroli w drodze d o pracy poddana zostalam rutynowej kontroli. W pierwszym badaniu wyszlo mi 0,13mg/l po 15 minutach w drugim 0,09mg/l i policjant stwierdzil ze jestem trzezwa juz. Prawo jazdy zostalo mi zabrane.Mam dostac wezwanie na komende. W jakim czasie moge sie tego wezwania spodziewac? Czy Policja wyda wniosek do sądu czy moze odstapic od zakazu prowadzenia pojazdu?

 5. Lena pisze:

  Dzień dobry,

  interesuje mnie kwestia co z zakazem prowadzenia pojazdów, gdy sytuacja jest taka: X jechał samochodem znajdując się w stanie nietrzeźwości i jednocześnie w stanie po użyciu środka odurzającego. Zapadł już wyrok odnośnie przestępstwa z art.178ap1 i na podstawie art. 42 par. 2 kk orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na 3 lata. Czy w momencie wydawania wyroku za wykroczenie z art. 87 par 1 kw Sąd na podstawie art. 87 par 3 kw orzecze też zakaz prowadzenia pojazdów? Jeśli tak, to rozumiem, że te dwa zakazy (tzn. ich okresy czasu) się zsumują?

  • Dzień dobry, jeżeli Sąd za przestępstwo jazdy po alkoholu orzekł zakaz prowadzenia pojazdów na okres 3 lat, a w toczącej się sprawie o wykroczenie jazdy w stanie po użyciu środków odurzających Sąd również orzeknie zakaz prowadzenia pojazdów (w przypadku wykroczenia zakaz wynosi od 6 miesięcy do 3 lat), to zakazy biegną równocześnie, nie sumują się. Pozdrawiam, Adwokat Agnieszka Rzeszut

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *