Utrata prawa jazdy za alkohol – jak odzyskać?

4.5/5 - (10 votes)

Z tego artykułu Utrata prawa jazdy za alkohol dowiesz się:

  • Czy masz szansę na odzyskanie prawa jazdy za jazdę samochodem po alkoholu?
  • Kiedy sąd może nie orzekać zakazu prowadzenia pojazdów?
  • Co należy zrobić aby ubiegać się o zwrot zatrzymanego prawa jazdy?

Czy zakaz prowadzenia za alkohol jest obligatoryjny?

Jeżeli popełniłeś przestępstwo prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, wówczas grozi Ci utrata prawa jazdy. Sąd może jednak odstąpić od orzeczenia wobec Ciebie zakazu prowadzenia pojazdów tylko w razie warunkowego umorzenia postępowania karnego.

Czym jest warunkowe umorzenie postępowania za jazdę po alkoholu?

Warunkowe umorzenie postępowania karnego jest jednym ze sposobów zakończenia postępowania karnego. Sąd zamiast wyroku skazującego wydaje wyrok, w którym umarza postępowanie karne wobec sprawcy, ale pod pewnymi warunkami.

Sąd w wyroku warunkowo umarzającym postępowanie karne:

  • wymierza okres próby, który wynosi od 1 roku do lat 3;
  • nakłada na sprawcę obowiązek uiszczenia świadczenia pieniężnego na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej;
  • orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na okres 1 roku lub 2 lat
  • może odstąpić od orzeczenia wobec nietrzeźwego kierowcy zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, np. w sytuacji gdy kierowca chciał jedynie przeparkować samochód, a alkohol w jego organizmie minimalnie przekroczył próg 0,26 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.

Wyrok warunkowo umarzający postępowanie jest wpisywany do Krajowego Rejestru Karnego, ale co ważne nie jest wyrokiem skazującym za przestępstwo. Powyższe będzie miało szczególne znaczenie dla osób, od których wymagane jest zaświadczenie o niekaralności.

Dla przykładu, nauczycielem może być tylko osoba niekarana za przestępstwo popełnione umyślnie. Wydanie wyroku skazującego wobec nauczyciela będzie równoznaczne z utratą pracy. Natomiast wyrok warunkowo umarzający postępowanie karne nie jest skazaniem, a zatem nie dyskwalifikuje takiej osoby jako nauczyciela.

Warunkowe umorzenie postępowania a utrata prawa jazdy za alkohol

Kierowcy zatrzymanemu za jazdę samochodem w stanie nietrzeźwości z art. 178a par 1 kk grozi utrata prawa jazdy na okres od 3 do lat 15 – to w przypadku wyroku skazującego, a takim jest wyrok, w którym sąd orzeka karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności. Natomiast w przypadku warunkowego umorzenia postępowania za jazdę pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości sąd może odstąpić od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów lub orzec zakaz na okres 1 roku lub 2 lat.

Więcej na ten temat w artykule: Brak zakaz prowadzeniu pojazdów

Korzyści dla kierowcy z warunkowego umorzenia postępowania za kierowanie pojazdem po alkoholu:

  • zakaz prowadzenia pojazdów jest krótszy niż 3 latazakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych wynosi 1 rok lub 2 lata. Sąd ponadto może odstąpić od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów.
  • kierowca pozostaje osobą niekaraną za przestępstwo, inaczej niż przy wyroku skazującego – warunkowe umorzenie za jazdę pod wpływem alkoholu, będzie miało szczególne znaczenie dla osób, od których wymagana jest niekaralność za przestępstwo np. nauczyciel,
  • wyrok skazujący za jazdę po pijanemu, oznacza obligatoryjne świadczenie pieniężne w wysokości co najmniej 5 tys. zł, natomiast przy warunkowym umorzeniu sąd może orzec świadczenie pieniężne w znacznie niższej wysokości,
  • jeżeli sąd orzeknie wobec nietrzeźwego kierowcy zakaz prowadzenia pojazdów na okres 1 roku, wówczas kierowca nie będzie musiał ponownie zdawać egzaminu na prawo jazdy.

Umów się na spotkanie z Adwokatem w siedzibie Kancelarii Adwokackiej przy ul. Nowy Świat 47 lok. 4 w Warszawie telefonicznie dzwoniąc pod nr 697053659 lub mailowo na adres biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Kto ma szansę na warunkowe umorzenie za jazdę po alkoholu?

W pierwszej kolejności należy wskazać, że zgodnie z art.66§1 k.k sąd może warunkowo umorzyć postępowania karne, wówczas gdy:

  • sprawca jest osobą niekaraną za jakiekolwiek przestępstwo umyślne
  • oceni, że stopień stopień społecznej szkodliwości oraz stopień zawinienia popełnionego przestępstwa są nieznaczne
  • sprawca przed popełnieniem przestępstwa prowadził zasługujący na aprobatę sposób życia oraz jego zachowanie po popełnieniu zarzucanego mu czyny uzasadnia przekonanie, iż nie popełni ponownie przestępstwa

Przy jakim stężeniu alkoholu w organizmie kierowcy sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne?

Utrata prawa jazdy za alkohol

W naszej praktyce zawodowej spotykamy się bardzo często z pytaniami ze strony osób zatrzymanych za jazdę samochodem po alkoholu, do jakiego stężenia alkoholu w organizmie mogą ubiegać się o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Otóż nie, w tym zakresie ustawodawca pozostawił sądowi pełną swobodę, przy ocenie stopnia społecznej szkodliwości czynu, do którego zalicza się stężenie alkoholu w organizmie. Prowadząc sprawy o przestępstwo kierowania pojazdem po alkoholu, spotkaliśmy się ze sprawami gdzie nawet przy wyniku ok. 2 promili alkoholu sąd warunkowo umorzył postępowanie karne. Z powyższego płynie wniosek, że każdą sprawę należy indywidualnie ocenić pod kątem przesłanek warunkowego umorzenia postępowania, bo może okazać się, że w sprawie występują szczególne okoliczności, przemawiające za takim rozstrzygnięciem.

Piszę o tym szerzej w artykule „Kiedy możesz liczyć na warunkowe umorzenie postępowania karnego gdy prowadziłeś samochód w stanie nietrzeźwości ?”

Warunkowe umorzenie postępowania a utrata prawa jazdy za alkohol

Z naszego doświadczenia zawodowego wynika, że  Sądy nie orzekają o warunkowym umorzeniu postępowania karnego z urzędu, a więc bez inicjatywy oskarżonego oraz jego adwokata. W związku z powyższym, to do Ciebie jako oskarżonego oraz Twojego obrońcy należy:

  • złożenie wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego
  • jego przekonywujące uzasadnienie

 a także

  • dołączenie do wniosku dowodów z dokumentów na poparcie przedstawionych w nim okoliczności.

Przestępstwo jazdy w stanie nietrzeźwości a utrata prawa jazdy za alkohol

Kierowca, aby zwiększyć swoje szanse na orzeczenie przez Sąd warunkowego umorzenia postępowania karnego oraz odstąpienie od zakazu prowadzenia pojazdów w stanie nietrzeźwości, musi popracować nad wnioskiem o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Wniosek taki najlepiej jest złożyć na piśmie. Ponadto do wniosku powinny być dołączone odpowiednie dowody z dokumentów. Nie jest to łatwe zadanie. Niemniej jednak warto popracować nad sporządzeniem dobrze uzasadnionego wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karanego, bowiem często zdarzają się sprawy, że to od dobrze uzasadnionego wniosku zależy czy sąd da szansę kierowcy i odstąpi od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów. Dlatego też warto przemyśleć, czy nie powierzyć sporządzenie takiego wniosku profesjonaliście – adwokatowi, zajmującemu się sprawami o kierowanie pojazdem po alkoholu.

A na zakończenie, jeżeli sąd orzekł wobec Ciebie zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych i wyrok ten jest już prawomocny – czyli nie masz już możliwości odwołania się od niego. To pamiętaj, że nie musisz czekać do jego zakończenia, możesz bowiem ubiegać się o wcześniejsze odzyskanie prawa jazdy. Możliwość taką daje art. 182 k.k.w, a mianowicie „skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów poprzez blokadę alkoholową”. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: Wcześniejsze odzyskanie prawa jazdy

Umów się na spotkanie z Adwokatem w siedzibie Kancelarii Adwokackiej przy ul. Nowy Świat 47 lok. 4 w Warszawie telefonicznie dzwoniąc pod nr 697053659 lub mailowo na adres biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Blogger.com
  • Flaker
  • Gadu-Gadu Live
  • Google Buzz
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Twitter
  • Wykop
  • Drukuj
  • Poleć
  • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

147 odpowiedzi na Utrata prawa jazdy za alkohol – jak odzyskać?

  1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

    Drodzy Czytelnicy
    Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
    Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
    Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
    Pozdrawiam
    Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

    • Tomasz pisze:

      Witam. Straciłem prawo jazdy jakiś czas temu. Prowadziłem w stanie nietrzeźwości w wydychanym miałem 0,7promila. Nie poddałem sie zadnemu samoukaraniu, tylko wywalczylem warunkowe umorzenie. Nie było to jakos, strasznie trudne.
      Po dłuższym czasie otrzymałem list z urzędu miejskiego. W ktorym napisane jest w uzasadnieniu Zakaz prowadzenia wszelkich poazdow mechanicznych na okres 1 roku.
      Ale jest tez druga strona na ktorej Zawiadomienie o Wykonaniu srodka karnego. i napsaien jest: Srodek karny w posatci zakazu prowadzenia poajzdow w zakresie kategori A1, A, B,B1 itd. na okres 12miesięcy. Pana dane uemiszcozne sa w rejestrach osob wobec ktorych orzecozno zakaz ubiegania sie o uprawnieniea do kierowania pojazdami silnikowymi. Zatrzymano dokument uprawniajacy do kierowania pojazdami na wyzej wymieniony okres. Po odbyciu orzecoznego srodka karnego moze pan ubiegac sie o zwrot zatrzymanego prawa jazdy.
      Pouczenie: przywrocenie uprawnienia zatrzymanego na okres dłuzszy niz rok uzaleznione jest od wykazania sie posaidaniem wymaganych kwalifikacji.
      Wiec nasuwa mi sie teraz pytanie! Sąd zakazał 1 rok. a Urzad Miejski na 12 miesiecy? Jest to ogromna roznica. 1rok rowna sie ponownemu egzaminowi, a 12 miesiecy rowna sie odbiorze prawa jazdy bez zadnego egzaminu. Czy moglby mi Pan pomoc? I jakos to wyjasnic. ?!

      • Panie Tomaszu, skoro Sąd orzekł wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na 1 rok, to po upływie tego okresu otrzyma Pan z powrotem prawo jazdy bez konieczności ponownego zdawania egzaminu na prawo jazdy. Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym konieczność zdawania egzaminu na prawo jazdy zachodzi tylko wówczas, gdy okres zatrzymania prawa jazdy przekracza 1 rok. W Pana wypadku nie było takiej sytuacji.

      • Igor pisze:

        Panie Mariuszu mam pytanie , uciekałem na piechotę pod wpływem gdy policja chciala zatrzymać do kontroli znali mnie stawiałem i mnie poturbowali wysłuchałem 1.8promila wypuścili ,zadzwonili po ojca . Odmówiłem zeznań i nie przyznałem się .teraz sprawę zawiesili bo kolega który ze mną jechał jest poszukiwany i nie mogą go przesłuchać .

        • No za dobrze to nie wygląda. Wprawdzie ucieczka pieszo przed Policjantami po zatrzymaniu samochodu nie jest oddzielnym przestępstwem, ale jasne jest, że nastawi sędziego do Pana niezbyt korzystnie. Do tego 1,8 promila, to spory wynik. Jeśli to Pan prowadził auto a nie kolega, to uznałbym 3 lata zakazu prowadzenia pojazdów za dobre zakończenie sprawy. Prokurator zapewne będzie chciał 5 lata zakazu.

    • Przemek pisze:

      Witam Panie Mariuszu
      Mam pytanie w listopadzie 2004r zostało mi zatrzymane prawo jazdy kategorii A,B za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu.Sprawa sądowa trwała bardzo długo.Zakończyła się w sierpniu 2007r wyrokiem zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 5 lat.Nie zaliczono mi okresu zatrzymania prawa jazdy do wydania wyroku lecz rozpoczęcie kary wyznaczono na date sierpnia 2007r do sierpnia 2012 a co za tym idzie mówimy o karze 8 lat zakazu prowadzenia pojazdów a nie 5 jak jest mowa w wyroku sądowym.Odwoływałem się od tej decyzji kilkukrotnie lecz bez skutecznie.Okres do zamknięcia sprawy od momentu zdarzenia nie został uznany.Dziś pozostało już tylko 3 miesiące do upływu okresu zakazu .Czy można coś z tym jeszcze zrobić?czy w takiej sytuacji muszę odbyć kurs czy mogę przystąpić do egzaminu bez kursu?Czy mogę wnioskować o zachowanie kategorii A prawa jazdy czy to już jest bez znaczenia?
      Pozdrawiam

      • Jeśli Policja zatrzymała Panu prawo jazdy, to Sąd miał obowiązek zaliczyć Panu na poczet orzeczonego 5 lat zakazu prowadzenia pojazdów okres od jego zatrzymania do daty wyroku. Jeśli Sąd tego błędnie nie zrobił, to powinien Pan napisać do Sądu wniosek o uzupełnienie prawomocnego wyroku o to zaliczenie w trybie art.420 par. 1 k.p.k. w zw. z art.63 par. 2 k.k.. Jeśli Sąd nie uwzględni wniosku, wówczas może Pan złożyć na postanowienie Sądu zażalenie do Sądu Okręgowego.

        Co do egzaminu, to okres zatrzymania panu prawa jazdy przekroczył 1 rok, a więc zgodnie z Ustawą Prawo o ruchu drogowym będzie Pan musiał zdawać ponownie egzamin na prawo jazdy.

        Po prawomocnym wyroku nie może Pan już wnioskować o zachowanie prawa jazdy kat. A, skoro Sąd orzekł zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, a więc również motocykli.

  2. Tomasz pisze:

    Dziękuje ślicznie za pomoc! Mam nadzieje ze bedzie tak jak Pan napisał 🙂

  3. Agnieszka pisze:

    Witam !
    Wczoraj została zatrzymana osoba za prowadzenie w stanie nietrzeźwości. Zostałam wyznaczona jako osoba, która ma przejąć samochód. Doszło do tego około 21 na drodze lokalnej. Policjant udzielił mi informacji, że osoba ta przyczyniła się do śmierci psa, co prawdopodobnie zostało zgłoszone.
    1 Po ilu godzinach zatrzymany zostanie wypuszczony?
    2 Jakiej kary może się spodziewać?
    3 Czy po utracie prawa jazdy kat.B konieczne jest ponowne odbycie kursu?
    4 Czy istnieje możliwość umorzenia kary, jeśli osoba ma status bezrobotnego (jednak prawo jazdy daje duże możliwości do zdobycia pracy, która jest konieczna do utrzymania rodziny)?

    • Pani znajomy powinien już zostać zwolniony. Nie potrafię podać Pani, jakiej kary może się spodziewać, gdy nie znam tak istotnych okoliczności, jak stopień nietrzeźwości i jego karta karna. Pani znajomy pójdzie ponownie na kurs prawa jazdy,tylko wówczas, gdy okres zatrzymania mu prawa jazdy przekroczy 1 rok.

      • Jarek pisze:

        Dostałem rok zakazu prowadzenia samochodu.
        1Czy po pół roku mogę starac się o blokadę
        2 Czy 16 punktów które dostałem zaczną mi się naliczać? Jeśli punkty dostałem 29.07.2021 a wyrok sądu był 30.12.2021 Czy od uprawomocnienia się wyroku? Nadmieniam że jest to ważne gdyż od 2022 punkty są ważne 2 lata.

        • Dzień dobry,

          tak, po upływie połowy orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych może Pan złożyć do sądu wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów przez blokadę alkoholową. Z uwagi na okoliczność, iż został wobec Pana orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów na okres 1 roku, to wniosek o blokadę najlepiej jest złożyć do Sądu zaraz po upływie 6 miesięcy trwania zakazu bowiem, rozpoznanie wniosku przez sąd może potrwać ok. 1 do 2 miesięcy.

          Natomiast co do punktów karnych, to są one naliczane od dnia popełnienia wykroczenia/przestępstwa.

          Pozdrawiam,
          Adwokat Agnieszka Rzeszut
          792 828 323

          • blasphemus pisze:

            dostalem zakaz kierowania na 6 miesiecy i skierowanie na badania lek i psych i kurs reedukacyjny miesiac po zabraniu prawa jazdy nie zglosilem sie i po miesiacu dostalem info ze cofneli mi uprawnienia bo nie dostarczylem badan i papierka z kursu . miesiac temu minelo 6 miesiecy czy mam juz odzyskane prawko czy musze robic badania i ten kurs ??

          • Dzień dobry,

            w związku z niedostarczeniem do wydziału komunikacji badań oraz zaświadczenia o ukończeniu kursu reedukacyjnego zgodnie z przepisami zostały Panu cofnięte uprawnienia do kierowani pojazdami. Aktualnie jeżeli Pan nie odzyska Pan uprawnień do kierowania pojazdami, a będzie Pan poruszał się samochodem, to popełnia Pan przestępstwo z art. 180a kk tj. kierowanie pojazdem mechanicznym pomimo cofniętych uprawnień, za które grozi kara grzywny, ograniczenia wolności oraz pozbawienia wolności do lat 2. Ponadto sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów od 1 roku do lat 15.

            Dlatego też powinien Pan jak najszybciej złożyć do wydziału komunikacji wniosek o przywrócenie cofniętych uprawnień. Do wniosku powinien Pan dołączyć następujące dokumenty:

            1. aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami
            2. aktualne orzeczenie psychologiczne stwierdzające brak przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdami
            3. Zaświadczenie o ukończeniu kursu reedukacyjnego w zakresie problematyki przeciwalkoholowej i przeciwdziałania narkomanii

            Pozdrawiam,
            Adwokat Agnieszka Rzeszut
            792 828 323

  4. Agnieszka pisze:

    Powiadomił mnie, że pozbawiono go prawa jazdy na okres 4 lat, w tym rok całkowitego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych (nie wiem dokładnie co to znaczy). Został już wypuszczony po niecałych 24 godzinach, rozprawę ma mieć za około 2 miesiące. Posiada prawo jazdy kat.B,C,E. Stan nietrzeźwości wynosił ponad 2 promile. Co zrobić,by zachować kategorie C i E? Nie był wcześniej karany, lecz notowany na pewno.

    • Zapewne Pani znajomemu chodziło o to, że otrzymał propozycje zakazu prowadzenie wszelkich pojazdów mechanicznych na 1 rok oraz zakaz prowadzenia samochodów osobowych – kat. B na 4 lata, czyli po upływie roku od zatrzymania prawa jazdy odzyska prawo jazdy kat. C i E. To moje przypuszczenia, gdyż podała Pani niewiele informacji. Trudno również doradzić mi, czy pani znajomy ma szansę na korzystniejszy wyrok, to jest ograniczenie zakazu prowadzenia pojazdów do samochodów osobowych, kat. B, gdyż mam za mało danych.

  5. Bartłomiej pisze:

    Witam!
    W marcu tego roku zatrzymano mi prawo jazdy z powodu prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości. Kilka dni po wydarzeniu zeznawałem na policji, przyznałem się, oczekiwałem łagodnego wyroku i owszem – tak się stało – policjant telefonicznie skontaktował się z prokuratorem, który zaproponował 1 rok zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych i 10 miesięcy prac społecznych ze względu na to, iż jestem bezrobotny, uczący się, nadal na utrzymaniu rodziców. Z tego co się dowiedziałem od policjanta, obecność na rozprawie nie jest obowiązkowa. Kilka dni temu otrzymałem listownie informację, że akt oskarżenia został przekazany do sądu rejonowego. Okolicznościami łagocącymi był oczywiście mój wiek (20 lat), niekaralność, okoliczności zdarzenia oraz status bezrobotnego. I teraz moje pytanie do Pana: czy TERAZ istnieje jeszcze możliwość, aby sąd warunkowo umorzył postępowanie lub odstąpił od kary zakazu prowadzenia pojazdów na rzecz zapłaty świadczenia pieniężnego na cel społeczny związany z pomocą dla ofiar wypadków drogowych? Czy nie jest za późno, aby się o to ubiegać, jeżeli nie otrzymałem jeszcze wyroku? Z góry dziękuję za wszelką pomoc i wskazówki, pozdrawiam serdecznie!

    • Jeśli Sąd nie wydał jeszcze wyroku skazującego, to istnieje taka możliwość. W pierwszej kolejności powinien Pan zadzwonić do Sądu by ustalić, czy został już wydany wyrok w Pana sprawie oraz został już wyznaczony termin posiedzenia w Pana sprawie w przedmiocie wniosku Prokuratora o skazanie pana na uzgodnioną karę. Może Pan wycofać zgodę na dobrowolne poddanie się karze do czasu wydania przez Sąd na tym posiedzeniu wyroku skazującego. Najlepiej zrobić to jak najszybciej składając do Sądu 2 pisma
      1. oświadczenie o cofnięciu zgody na dobrowolne poddanie się karze
      2. wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego.

      Wówczas Sąd na posiedzeniu nie uwzględni wniosku prokuratora o skazanie pana bez rozprawy (wobec Pana sprzeciwu – cofnięcia zgody) oraz rozpozna Pana wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego.

  6. Angelina pisze:

    Witam, otóż ostatnio w niedziele rano godzina 6 z minutami, została zatrzymana osoba za prowadzenie samochody w stanie nietrzeźwym ok. 0.40 mg/l. Podpisała jakieś orzeczenie o winie, jeszcze nie było żadnej decyzji z prokuratury na temat tego na ile czasu zostanie to prawo jazdy zabrane. Chciałabym się zapytać czy istnieje możliwość napisania czegos do prokuratora lub skontaktowanie się z nim w calu własnie negocjacji tego okresu pozbawienie prawa jazdy, lub całkowitego zniesienia zakazu.

    • Skoro Pani znajomemu przedstawiono już zarzut popełnienia przestępstwa prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu z art.178a par. 1 k.k., to jest w tej sprawie podejrzanym – strona postępowania przygotowawczego. Może zatem złożyć do Prokuratury pismo z propozycją dobrowolnego poddania się karze z zakazem na okres 1 roku. We wniosku powinien opisać poza stopniem nietrzeźwości okoliczności prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu, a w szczególności zagrożenia stworzonego przez Pani znajomego dla innych uczestników ruchu, a więc o jakiej porze, na jakiej drodze, przy jakim natężeniu ruchu prowadził samochód, jego dotychczasowego sposobu życia, a więc karalności za przestępstwa i wykroczenia drogowe, ponadto od argumentów za niezbędnością prawa jazdy.

  7. Paweł pisze:

    Witam mam 21 lat i mam pytanie zabrano mi prawo jazdy na okres 3 lat i dozór kuratora przy zatrzymaniu w wydychanym powietrzu miałem 1,7 pro spadkowe za przejazd na czerwonym świetle chciałem zapytać czy istnieje taka możliwość aby ubiegać się o umorzenie części kary jeżeli tak to od czego zacząć i gdzie należy się udać z tym z góry dziękuje 🙂

    • Niestety nie ma Pan możliwości skrócenia okresu zakazu prowadzenia pojazdów z uwagi na to, że zakaz został orzeczony na podstawie art.42 par. 2 kk za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości. Przesądza o tym treść art.84 par. 2 kk

  8. Pola pisze:

    Witam serdecznie.W marcu zostałam zatrzymana przez policje podczas prowadzenia samochodu w stanie nietrzezwości 0,51 mg/l spadkowe do 0,48 mg/l,spożyłam wino „własnej roboty”.Zaznaczam że nie posiadałam w ogóle prawa jazdy.Na te chwile zdałam egzamin i oczekuje na odbiór.Trwa postepowanie wobec mnie,mam skierowanie na badanie psychologiczne i lekarskie.Składałam zeznania i podpisałam o samoukaranie.Jakie mam szanse o staranie sie o umorzenie postepowania karnego wobec mnie?

  9. Daniel pisze:

    Witam. Wczoraj zostało zabrane mi prawo jazdy przez policje podczas kontroli. W wydychanym powietrzu miałem 0,29 mg z tendencja rosnąca do 0.30 mg interesuja mnie dalsze konsekwencje. Ile trzeba czekac na rozmowe z prokuratorem ? i jaka kare prokurator moze zastosowac wobec mnie jeżeli : mam 19 lat, ucze sie , jestem na utrzymaniu rodziców i raz popełniłem wykroczenie drogowe. (10ptk i 300zł)

    • Nie spotka się Pan z Prokuratorem lecz z Policjantem. To Policjant przedstawi Panu zarzut popełnienia przestępstwa, przesłucha Pana w charakterze podejrzanego, po czym zapyta Pana czy chce Pan dobrowolnie poddać się karze. Zadzwoni do Prokuratora, przedstawi mu pokrótce okoliczności, tj. stopień nietrzeźwości, pora, miejsce prowadzenia samochodu, Pana karalność i dochody. Prokurator przekaże Policjantowi propozycję co do kary. Policjant Pana o niej poinformuje.

  10. mirek pisze:

    jechałem z działki, zatrzymali mnie w mieście. Miałem 0,11; 0,12; 0,11 promila w wydychanym. Po 15 minutach 0,09; 0,08; 0,07. Jechałem samochodem osobowym, mam prawo jazdy kat. ABCE. Jestem kierowcą zawodowym. czy mogę liczyć na pozwolenie prowadzenia pojazdów kat. CE, ze względu na wykonywanie pracy. prosze o pomoc.

  11. Krzysztof pisze:

    Witam.W dniu 14.05.2012 r,podczas jazdy sam.osobowym w trakcie rutynowej kontroli policji stwierdzono u mnie 0,22 promila w wydychanym powietrzu.Po ok 15 min wykonano drugi pomiar i stezenie alkoholu wynosilo 0,21 promila.Z racji tego wykroczenia przesluchano mnie na miejscu w radiowozie i zatrzymano mi prawo jazdy kat.B,BE,C,CE.W trakcie przesluchania nie wyrazilem zgody na samoukaranie i wyrazilem chec uczestniczenia w sprawie sadowej.Pracuje od roku 1977 jako zawodowy kierowca,i w tej sytuacji zostalem bez srodkow do zycia.Mam na utrzymaniu chora niepracujaca zone,zona leczy sie kardiologicznie i neurologicznie.Moje podstawowe wynagrodzenie to 1500 zl,w trakcie wykonywania pracy dochodza mi jeszcze delegacje tzw.diety.Nie bylem w przeszlosci karany,moze jakis mandat za przekroczenie dozwolonej szybkosci.W miejscu pracy i miejscu zamieszkania mam dobra opinie.Panie Mecenasie mam pytanie czy w moim przypadku istnieje mozliwosc o umorzenie postepowania karnego,lub zwrotu mi uprawnien kat.CE w celu dalszego wykonywania zawodu.Za udzielenie mi porady serdecznie dziekuje.

  12. Łukasz pisze:

    Mam taki problem nie dawno złapano mnie za jazdę pod wpływem alkoholu zaraz koło domu koło godziny 0:40.Zatrzymano mnie nie stawiałem oporów poddałem się badaniu na trzeźwość pierwszy pomiar wskazał 1,8 drugi 1,6 promila w wydychanym powietrzu.W czerwcu 2007 roku miałem też taki przypadek lecz wtedy nie miałem prawa jazdy zostałem zatrzymany na skuterze wtedy dostałem zakaz na 2 lata prowadzenia pojazdów 1500zl grzywny i 6 miesięcy w zawieszeniu na 2 lata.Chciałbym się dowiedzieć czy mógł bym się starać o to aby nie zabrali mi prawa jazdy?I na jaką karę mogę liczyć prosił bym o szybką odpowiedź ponieważ 1 czerwca mam się stawić po prezent na dzień dziecka na komendę czyli złożyć zeznania i dostać propozycję od prokuratora.

  13. Łukasz pisze:

    Niestety 5 lat od zapłaty grzywny minie mi w listopadzie.Czy warto w takiej sytuacji przyjąć propozycję prokuratora czy może lepiej iść na sprawę do sądu?Jeżeli odmówię propozycji prokuratora czy jest możliwość że wezwie mnie drugi raz na ustalenie nowej propozycji ukarania?I ile trzeba będzie czekać na sprawę w sądzie?

  14. Łukasz pisze:

    I jeszcze jedno co można zrobić żeby decyzja o zakazie prowadzenia była jak najkrótsza?

  15. Łukasz pisze:

    Witam byłem na przesłuchaniu prokurator zaproponował mi 3 lata zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.Rok w zawieszeniu na 3 lata 2000tyś grzywny na co się zgodziłem.Z tymi promilami trochę przesadziłem ponieważ nie miałem karty od policji i wyszło że miałem 1,03 potem 1,01 promila w wydychanym powietrzu czy mogę w takiej sytuacji walczyć o zmniejszenie zakazu prowadzenia pojazdów do 2 lat?

  16. wiklas pisze:

    Witam przejechalem samochodem 800 metrow do sklepu i zostalem zatrzymany przez policje zabrano mi prawo jazdy poniewaz w wydychanym powietrzu mialem 0,90 na ile moge stracic prawo jazdy?? czy jest opcja ze moge poniesc wieksze koszty i odzyskac prawo jazdy?? mam male dziecko i pracuje jako kierowca ale nie jestem w zwiazku z matka mojego dziecka , a przejechalem moze okolo 800m nie stworzylem zagrozenia poniewaz ruchu nie bylo. Gdzie mam sie zglosic?? policja o niczym mnie nie poinformowala 🙁 czy mam szukac adwokata czy dostane z urzedu??

    • wiklas pisze:

      Więc mam tyle czasu czekac na rozprawę?? co z wnioskiem o samoukaranie?? sa jakies czynniki na moja korzysc zeby stracic prawo jazdy na rok?? jutro mam stawic sie na policji i co mam tam powiedziec??

  17. TOMASZ b pisze:

    Witam podczas nagłego wyjazdu do pracy ( powinienem mieć wolne ) o godz 7 rano zostało zatrzymane mi prawo jazdy kat B.(dzień prędzej wypiłem 4 piwa) jakież moje zdziwienie było że alkomat coś pokazał po przespanej nocy. Przy 1 pomiarze 0,16 przy drugim 0,13. w wydychanym powietrzu policjant był sam i stwierdził że sam nie podejmie decyzji odnośnie zabrania prawa jazdy dostałem wniosek na wstawienie na policje na rozmowe i kazał mi jechać do domu oczywiście prawko zabrał.byłem na rozmowie i powiedziano mi że mają dużo pracy i zadzwonią z nowym terminem.
    Jakie mam szanse na odzyskanie prawa jazdy albo jaka kara mi grozi.

  18. Marcin pisze:

    Witam!
    Mam do Pana pytanie. Otoz w zeszlym tygodniu zdarzylo mi sie wsiasc do samochodu po alkoholu. Jezdzilem po wsi okolo godz. 21:00. Ktorys z mieszkancow zadzwonil na policje i powiedzial ze ktos jezdzi pod wplywem alkoholu. Jak juz skonczylem moja jazde i zatrzymalem samochod za mna zatrzymal sie owy mieszkaniec a po 4 min przyjechala policja. czyli jednymi slowy bylo to „zgloszenie obywatelskie”. policjant zabral mnie na komisariat i po badaniu alkomatem (legalizacja alkomatu wazna byla do 18.09 czyli do dnia w ktorym bylem badany) wykazalo mi 0,74mg/l. policjant poradzil mi abym nie kombinowal i przyznal sie do winy. jako ze byla to moja pierwsza wizyta na komisariacie i nie wiedzialem co powinienem zrobic oczywiscie sie przyznalem. po 2 dniach zostalem wezwany na komisariat na przesluchanie. podalem wszelkie okolicznosci w jakich sie to stalo, dystans jaki mniej wiecej przejechalem (0.5km) , stezenie alkoholu etc.. nastepnie policjant zadzwonil do prokuratora ktory zaproponowal 800zl grzywny (40x dzienna stawka 20zl)+pokrycie kosztow postepowania + zabranie prawa jazdy na 2 lata. mam pytanie czy jest jeszcze jakas szansa zeby zlagodzic wyrok? chodzi mi glownie o te 2 lata (to strasznie duzo jak dla mnie). dodam ze nigdy w zyciu nie bylem za nic karany, 2 razy w zyciu dostalem mandat za predkosc (fotoradar). wiem ze zle zrobilem, ale czy moge jeszcze o cos „powalczyc” i czy wogole jest sens? pozdrawiam serdecznie i czekam na Panska odpowiedz.

    Marcin,

  19. Marcin pisze:

    Witam ponownie. Dziekuje za Panska odpowiedz. Mam jeszcze jedno pytanie. Czy jesli jako kare za jazde w stanie nietrzezwosci dostane, jak mowil Policjant po rozmowie z prokuratorem, „tylko” zakaz prowadzenia pojazdow mechanicznych i kare grzywny, a nie dostane wyroku „w zawiasach” to czy wg prawa bede mogl pobrac z sadu zaswiadczenie o niekaralnosci (dla pracodawcy) czy mimo wszystko ze nie dostalem wyroku ograniczenia wolnosci to i tak bede „karany”. Troszke zamieszalem, ale mam nadzieje ze Pan zrozumie o co mi chodzi. Serdecznie pozdrawiam.

    Marcin,

  20. Bartek pisze:

    Piszę do Pana ponieważ policja odebrała mi prawo jazdy za prowadzenie samochodu osobowego w stanie nietrzeźwości (1,5 promila). Mam 21 lat. Kategorie B, C, E. Miałem zacząć prace jako kierowca CE. Czekałem na zlecenie ale nie mam jeszcze umowy o prace. W wynikłej sytuacji będę starał się po poddaniu się karze uzyskać możliwość zachowania kategorii C E. Czy myśli Pan że jest to osiągalne? I czy wyrabia się w takim przypadku nowe prawo jazdy o nowym numerze czy dzieje się to w inny sposób? Pytam bo do numeru prawa jazdy mam przypisaną kartę kierowcy, a zwłoka czasowa może spowodować, że stracę prace. Na dniach powinienem być wezwany na policje. Ile to wszystko mogło by potrwać? Z góry dziękuje Panu za odpowiedź. To miłe z Pana strony, że udziela Pan pomocy internautom.

  21. Kamil pisze:

    Witam, będąc w stanie nietrzeźwości 0,27 0,26 0,26 mg/l w dniu 18.09 zatrzymano mi prawo jazdy. Wniosek o umorzenie do prokuratury nie przyniósł skutku. W następnej kolejności skierowałem wniosek do sądu. W dniu dzisiejszym oczekując na wyznaczenie terminu rozprawy otrzymałem Wyrok Nakazowy. Czy mam jakieś szanse odwoływać się od tego wyroku, żeby walczyć dalej w sądzie, czy powinienem już się z tym pogodzić? Czy powinienem napisać, że chciałbym zaprezentować się w sądzie na rozprawie? W wyroku są dwa błędy tj. nr rej. prowadzonego pojazdu „NN” zamiast „NV” oraz „zalicza się na poczet oskarżonego okres rzeczywisty zatrzymania prawa jazdy od dnia 18.12. do …(dnia wystawienia wyroku)” – jest błąd, powinno być od 18.09. Rozumiem, że propozycja prokuratora bez grzywny straciła już ważność? Załączałem do wniosku pismo o konieczności użytkowania w pracy pojazdu służbowego i to mnie najbardziej boli. Rozumiem, że „grzywna” z wyroku 200zł, a „kwota na rzecz Skarbu Państwa 290zł tytułem kosztów sądowych” to dwie różne kwoty i obydwie należy opłacić? Gdzie opłaca się takie rzeczy? Jak Pan widzi moją sytuację? Błagam o pomoc… chciałbym walczyć dalej o umorzenie ale nie wiem czy to ma sens i na co się w tej sytuacji powołać… a może powinienem odpuścić?

    Bardzo proszę o odpowiedź.

    • Kamil pisze:

      Czy mogę prosić o odpowiedź?

      Błąd alkomatu to 0,01, więc 0,01 też zabraknie do zakwalifikowania jako wykroczenie. Pozdr.

      • Skoro niepewność pomiaru alkomatu (nie mylić z błędem pomiaru) wynosi 0,01 mg/l, a najwyższy wynik badania trzeźwości to 0,27 mg/l, to popełnił Pan przestępstwo i nie ma możliwości przejścia na wykroczenie. Może Pan jednak złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego bez zakazu prowadzenia pojazdów.

    • Kamil pisze:

      dziękuję… zatem:

      1) nie dotyczy… niestety zabrakło w takim razie 0,01
      2) wniosek o umorzenie w prokuratorze i sądzie nie pomógł (dużo czytałem i były zawarte wszystkie Pana informacje – z tej dobre strony ale również pismo o użytkowaniu pojazdy służbowego przy kontroli podległych pracowników kilkukrotnie w miesiącu ok 8.)
      3) wnioskuję, że na umorzenie już nie ma szans, a w otrzymanym wyroku nakazowym jest jeden rok, czyli pozostaje mi się z tym pogodzić? W zasadzie do poprzedniego wniosku o umorzenie już więcej nic nie dodam, chyba, że zaważy skrucha w sądzie i kontakt osobisty.

      P.S. Sprawa prowadzona w WK Śródmieście, który Pan dobrze zna.

      • Kamil pisze:

        dołączam jeszcze jedno pytanie z wyroku nakazowego:
        prokurator nie żądał wcześniej grzywny, a w wyroku nakazowym napisane jest:
        „wymierza mu karę grzywny w wysokości 100 (sto) stawek, przyjmując wartość jednej stawki na 20zł” , czy to znaczy, że aż 2000 zł ????? bo bardzo dużo dla mnie – czy to może być powodem również sprzeciwu? 200zł bym przełknął ale 2000zł……. tak wysokiej grzywny się nie spodziewałem.

  22. Paweł /pool pisze:

    Witam. Mam pytanie do Pana, zatrzymano mi tydzień temu prawo jazdy kat B, C, C+E, miałem w wydychanym powietrzu 0,10 0,07 i 0,05 i czy mogę ubiegać się o warunkowe umorzenie postępowania karnego? Dodam ze wcześniej iż bylem na policji i na zeznaniach przyznałem się do popełnionego czynu.. Mam 24 lata,wynajmuję mieszkanie i na utrzymaniu mam córkę 3 miesięczną a wcześniej nie byłem karany jedynie drobnymi mandatami za wykroczenia drogowe. Jeśli mogę się ubiegać o umorzenie to kiedy mam złożyć wniosek (czekać aż odpis oskarżenia przyjdzie do domu i złożyć go w sądzie czy wcześniej złożyć go na policji)? Jakie mam szansę na powodzenia?
    Dziękuje z góry z odpowiedź..
    Pozdrawiam

  23. Paweł /pool pisze:

    Zapomniałem dodać że jestem kierowcą zawodowym i to jest jedynym środkiem mojego utrzymania. Moja podstawowa płaca wynosi 1500 zł + jakieś premie… Jaką karę grzywny mam zaproponować we wniosku w zamian zachowania wszystkich kategorii czy jednak będę musiał zaproponować zatrzymanie kategorii B a pozostawienie C, C+E?

    • Witam, powinien Pan dążyć do umorzenia postępowania w sprawie o wykroczenie, gdyż nie popełnił Pan wykroczenia. Chodzi o niepewność pomiaru alkomatu, zwana często błędem pomiaru alkomatu. W pierwszej kolejności powinien Pan złożyć zażalenie na postanowienie Sądu o zatrzymaniu prawa jazdy, a następnie, w toku postępowania przed Sadem wnosić o umorzenie postępowania wobec nie popełnienia wykroczenia.

  24. marcin k. pisze:

    Witam,
    Kilka dni temu jechałem samochodem i wpadłem w poślizg i wjechałem w dwa stojące przy drodze samochody. Gdy wysiadłem z samochodu byłem w szoku nie wiedziałem co mam zrobić na ulicy nikogo nie było. Taka sytuacja zdarzyła mi się po raz pierwszy więc nie wiedziałem jak mam się zachować. Zdarzenie miało miejsce ok 800 metrów od mojego domu więc zostawiłem samochód i poszedłem do domu powiedzieć żonie co się stało. Z tych nerwów zamiast najpierw porozmawiać z żoną odkręciłem butelke wódki i prosto z butelki się napiłem, dodam że wcześniej nie piłem. Po rozmowie z żoną postanowiłem wrócić na miejsce zdarzenia a tam już czekała policja. Alkomat wykazał 0,86 i 0,79 miligrama.Policja zatrzymała mi prawo jazdy pod zarzutem uzasadnionego podejrzenia jazdy po alkoholu. Oczywiście nie przyznałem się do winy gdyż jak jechałem nie byłem pod wpływem alkoholu. Wiem że zrobiłem najgłupszą rzecz jaką mogłem zrobić ale czy mam jakieś szanse że sąd mi uwierzy. Pozdrawiam i czekam na odpowiedz.

    • Najważniejsze w Pana sprawie są zeznania świadka – Pana żony, która potwierdzi, że pił Pan alkohol po zdarzeniu. Trzeba zatem napisać do Prokuratury wniosek dowodowy – o przesłuchanie pana żony w charakterze świadka. Warto tez złożyć zażalenie na postanowienie, jakie Pan niedługo otrzyma o zatrzymaniu panu prawa jazdy, dołączając do niego oświadczenie pana żony.

      • Damian.J pisze:

        Witam
        W noc o godzienie23.50 z 28 na 29 grudnia zostałem zatrzymany za jazdę pod wpływem alkoholu w wydychanym powietrzu miałem 0.48 spadające do 0.46, 7 stycznia poszedłem na komisariat bo miałem wezwanie ,poszedłem tam po czym policjant powiedział mi ze możemy to szybko zrobić i zadzwoni do prokuratora po czym przyszedł i powiedział że dogadał się z nim i przedstawił mi że dostałem
        2 lata zakazu prowadzenia
        10 miesięcy,20 godzin w miesiącu prac społecznych
        800zl grzywny
        Od razu mówię że ruchu na ulicy żadnego,i sam policjant mi powiedział że nigdy by nie przypuszczał ze mogę być pod wpływem alkoholu,
        I jeszcze jedno pytanie czy jeżeli nic sie nie uda to czy po tych 2 latach odzyskam prawko normalnie ,miałem tylko kat.b i tylko z tego żyłem aktualnie nie mam przez to ze mi je zabrali .
        dziękuję i pozdrawiam Damian

  25. andrzej pisze:

    Witam. dostałem wyrok nakazowy , w ogóle nic z tego nie rozumniem . zatrzymała mnie policja, jechałem motorowerem pojemnosc silnika nie przekracza 49cm3 po uzyciu alkocholu 0,22 0,22, w wyroku nakazowym napisano grzywnę 500 zł i zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 7 miesięcy, czy to też oznacza że nie będę mógł jeździć samochodem ???

    • Jeśli ten wyrok nakazowy się uprawomocni, tj. gdy nie złoży Pan sprzeciwu to nie będzie Panu wolno prowadzić pojazdów mechanicznych, a więc samochodów. Jest wielce prawdopodobne, że Sędzia w Pana sprawie sie pomylił, tj. uznał motorower za pojazd mechaniczny. Inna kwestia jest to, czy jechał Pan motorowerem, a więc co ma Pan wpisane w dowodzie rejestracyjnym.

      • andrzej pisze:

        Tak mam wpisane w dowodzie motorower. Sam byłem zdziwony . A i jeszcze jedno pytanie. Jak złożyć sprzeciw ? i czy mam szanse zachować prawo jazdy ?

        • Sprzeciw składa Pan w formie pisemnej i wysyła poczta lub składa na biurze podawczym Sądu – w ciągu 7 dni od otrzymania wyroku nakazowego. Pisze Pan w nim, że sprzeciwia się Pan temu wyrokowi. Motorower nie jest pojazdem mechanicznym, a więc jest traktowany jak np. rower. W konsekwencji ma pan szansę na odzyskanie prawa jazdy.

  26. Damian.J pisze:

    Jeszcze raz ja czytał pan moją sprawę u góry, jeżeli wyrok przez prokuratora został wydany 7 stycznia to gdzie i do kiedy moge sie odwołać , jakie kroki musze zrobic w celu zamias miec zakaz na 2 lata zrobic na 1 rok
    Dzieki i pozdro

  27. Damian.J pisze:

    Odpowie pan mi na moje pytanie ?

  28. Kamil pisze:

    Witam,

    Czy na rozprawie sądowej, gdy sąd zapyta, czy przyznaję się do popełnienia czynu z art. 178a powinienem powiedzieć tak, czy nie? Jeśli chcę walczyć w naruszeniem przepisów zarządzenia w sprawie badań na zawartość alkoholu oraz błędem pomiaru alkomatów w celu zakwalifikowania na art. 87? Mam nadzieje, że moja walka przy 0,27 i 0,26 mg/dm3 oraz wcześniej proponowany rok bez prawa jazdy nie przyniesie gorszego skutku na rozprawie i zabrania na dłuższy okres.

    Pozdr. Proszę o odpowiedź rozprawę mam w środę.

    • Kamil pisze:

      Ponieważ będę chciał:
      1) walczyć o umorzenie – czynniki łagodzące + naruszenie zarządzenia przy przeprowadzaniu badania
      2) zakwalifikowanie jako wykroczenie i zmniejszenie zabrania p.j. na mniej niż rok w związku z błędem pomiaru
      3) w ostateczności o zakwalifikowanie jako przestępstwo i rok bez p.j.

      wiec nie wiem czy powinienem na początku się przyznać czy powiedzieć, że się nie przyznaję? To dla mnie ważne proszę o odpowiedź.

  29. Ewa pisze:

    Witam, w dniu dzisiejszym zostalo zabrane mi prawo jazdy badanie alkomatem wykazalo 0,24 mg/l czyli 0,50 promila. Dowiedzialam się ze to wykroczenie. Mam pytanie jezeli nigdy wczesniej ( przez 5 lat) nie bylam ukarana mandatem ani punktem karnym, mogę liczyc na zabranie prawa jazdy na 6 miesięcy? Bardzo chciałabym zeby prawa jazdy nie zabierano mi w ogole ale chyba to niemożliwe jak Pan sądzi? jezeli chodzi o grzywne jestem studentka na utrzymaniu rodziców chce poddac sie dobrowolnie karze czy mozliwe jest aby kara grzywny była niska a prawo jazdy zabrane na krotko?

    • Przy pani wyniku badania trzeźwości – 0,24 mg/l, a więc zbliżonym do górnej granicy wykroczenia jazdy samochodem pod wpływem alkoholu nie ma pani szansy na odstąpienie przez Sąd od zakazu prowadzenia pojazdów.

      • Asia pisze:

        Czy mógłby Pan odpowiedziec czy za 0,24 zabieraja prawo jazdy na 6 miesiecy? Ja miałam 0,24 i zabrano mi na rok, a policjanci przy zatrzymaniu mnie mowili ze „mam szczescie” bo od 0,25 zabieraja na rok. Jednak nie bylam na rozprawie a w wyroku ktory dostalam bylo napisane ze mialam 0,25… Podpisalam sie pod wynikiem 0,24 , nastepnie 0,23 , 0,21. Jak więc to możliwe, że wynik byl inny,jesli rzeczywiscie ta roznica ma takie znaczenie..? Nie bardzo wiem co teraz zrobic, nie byłam na rozprawie wiec nie moge sie bronic, a najgorzej ze przed czyms czego nie zrobilam. To dlugo wyczekiwane pół roku mija za miesiac. Jakie mam szanse by odzyskać prawo jazdy wtedy kiedy powinnam-zgodnie z prawem??

        • Witam, nie ma żadnej zasady, zgodnie z którą przy wyniku 0,24 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu kierowca otrzymuje 6 miesięcy zakazu prowadzenia pojazdów. Prowadzenie samochodu przy wyniku 0,24 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu stanowi wykroczenie z art.87 par. 1 k.w., za które Kodeks Wykroczeń przewiduje zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Policjanci nie mieli racji mówiąc Pani, że od 0,25 mg/l zabierają prawo jazdy na 1 rok, gdyż wynik 0,25 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu również oznacza wykroczenie z art.87 par. 1 k.w.z tym samym zagrożeniem – od 6 miesięcy do 3 lata zakazu prowadzenia pojazdów. Proszę sobie wyobrazić, jak pozbawione logiki byłoby rozwiązanie oznaczające 6 miesięcy zakazu za 0,24 mg/l i 1 rok zakazu przy wyniku 0,25 mg/l, a więc wyższym o zaledwie 0,01 mg/l.

          Przy wyniku 0,24 mg/l Sędziowie najczęściej orzekają zakaz prowadzenia pojazdów pomiędzy 6 miesięcy a 1 rokiem. Pani otrzymała w wyroku 1 rok zakazu, gdyż nie interesowała się Pani sprawa karną i nie przedstawiła Pani Sądowi argumentów za najkrótszym okresem zakazu prowadzenia pojazdów wynoszącym 6 miesięcy.

          Może Pani przejrzeć akta sprawy karnej, która toczyła się przeciwko Pani i wówczas ustali Pani, na jakiej podstawie w wyroku znalazł się wynik 0,25 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Bez znajomości akt sprawy nie mogę Pani więcej poradzić w sposób odpowiedzialny.

  30. Darek pisze:

    Witam mam pytanie czy istnieje mozliwosc skrocenia orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdow?? zostalo mi jeszcze 5 miesiecy zakazu, a przez brak prawa jazdy nie moge znaleźć pracy, a splacam 2 kredyty i grzywne orzeczona przez Sąd. Jak mam zakaz prowadzenia pojazdow na 1 rok to nie musze zdawac ponownego egzaminu?? liczylem i jest rowne 365dni zakazu czyli nie przekracza roku. Prosilbym o szybka odpowiedz

  31. Jack pisze:

    Moja sytuacja wygląda tak: jechałem autem po dwóch piwach i podczas rutynowej kontroli, zbadano mi trzeźwość alkomatem, pierwszy wynik :0,26mg/l, drugi:0,21mg/l. Postawiono mi zarzut prowadzenia w stanie nietrzeźwości 178 kk, narzucono grzywne 1000 zł i zakaz prowadzenia na rok. Zgodziłem się na to, ale teraz do mnie dochodzi, że to trochę zbyt dotkliwa kara. Dodam że nigdy nie byłem karany, wypiłem 2 piwa jakieś 4 godziny przed jazdą, sądziłem że wywiało ze mnie, bo czułem się ok, nigdy nie jeździłem po alkoholu, załamany jestem okrutnie, bo prawo jazdy do pracy potrzebne, nie wiem czy mnie nie wywalą. Co by mi Pan poradził w tej kwestii?

    • Witam, może Pan cofnąć zgodę na skazanie bez przeprowadzenia rozprawy na karę uzgodnioną z Prokuratorem. Przy Pana wyniku 0,26mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu może Pan złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego z odstąpienia od orzeczenia środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. We wniosku należy opisać okoliczności w jakich został Pan zatrzymany. Należy podkreślić, że była to rutynowa kontrola trzeźwości, że przed zatrzymaniem przez funkcjonariuszy Policji nie popełnił Pan wykroczenia drogowego i inne.

  32. Łukasz pisze:

    Witam mam pytanie tego typu.Zostałem w zeszłym roku w czerwcu zatrzymany pod wpływem alkoholu dostałem zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na 3 lata.Chciał bym się dowiedzieć czy mam jakąś szansę wystosowując wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdu na jego skrócenie lub anulowanie dalszej kary?

  33. marpio0722 pisze:

    Witam dnia 7 czerca o godzinie 4:50 zostalem zatrzymany przez patrol policji do badania alko sensorem wynik byl negatywny o,1mg.l drugi i trzeci pomiar wykazal juz 0,9ml.g Jestem kierowca zawodowym jechalem do pracy osobowka dzien wczesniej wypilem trzy piwa malo spalem nic rano nie jadlem.Prawo jazdy jest dlamnie jedynym zrodlem dochodu na utrzymaniu mam zone i dwujke dzieci mam kredyty .Jaka mam szanse na warunkowe umorzenie co mam zrobic jakie srodki zapobiegawcze poczynic.

    • Witam, jeżeli Pana najwyższy wynik wyniósł 0,10 mg/l w wydychanym powietrzu to ma Pan bardzo dużą szansę aby postępowanie karne wobec Pana zostało umorzone wobec nie popełnienia wykroczenia prowadzenia samochodu po użyciu alkoholu. Polega to na tym, że każdy alkomat używany przez Policję mierzy stężenie alkoholu z marginesem błędu (niepewność pomiarowa alkomatu). Najczęściej wynosi od 0,01 mg/l do 0,02 mg/l w wydychanym powietrzu. W Pana sprawie wzięcie pod uwagę błędu pomiaru wynoszącym 0,01 mg/l oznacza, że mógł mieć Pan wynik 0,11 mg/l jak również mógł mieć Pan wynik 0,09 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, co nie stanowi wykroczenia. W prawie karnym podobnie jak w prawie wykroczeń wszelkie wątpliwości poczytuje się na korzyść obwinionego. Jednakże musi Pan wiedzieć, że Sądy z urzędu nie biorą pod uwagę błędu pomiarowego alkomatu.

  34. marpio0722 pisze:

    Pani Agnieszko dziękuje za rade .Sam napisałem pisemko i ubrałem je w paragrafy.I udało sie .Sad powolując sie na art 59& 2 pk p w w zwiazku z art 5& 2 k p w art 137&1 p k t ustawy z dnia 20.06.97 prawo o ruchu drogowym a contrario i art 118&2 k p w postanowil odmowic wszczecia postepowania nie uwzgledniac wniosku Komendy a kosztami panstwo obciazyc a zwrot dokumentu winien nastapic po uprawomocnieniu czyli w moim wypadku za 7 dni.Dziękuje Pani Agnieszko.

  35. Artur pisze:

    Witam, w poniedziałek ok. godz. 6.15 zostałem przebadany podczas akcji „trzeźwy poranek”. Pierwsze badanie wykazało 0,11mg/l, natomiast drugie 0,08mg/l. Policja zatrzymała mi prawo jazdy, jutro mam się stawić na przesłuchanie na komisariat na godzinę 11. Jestem zawodowym kierowcą w wojsku, więc brak uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym znaczy dla mnie utratę pracy. Nadmieniam, że mieszkam z rodzicami, matka jest bezrobotna, ojciec jest chory na nowotwór i ma rentę, a ja woziłem go do szpitala odległego o ok. 60 km na chemioterapię, dodatkowo spodziewamy się dziecka z moją dziewczyna. Utrata przeze mnie pracy jest więc dla mnie i mojej rodziny tragedią finansową. Czy jest możliwość aby odstąpiono od odebrania mi uprawnień do kierowania pojazdem?
    Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

    • Witam, jeżeli Pana najwyższy wynik wyniósł 0,11 mg/l to może Pan złożyć do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze na karę grzywny, jednocześnie bez orzekania o zakazie prowadzenia pojazdów mechanicznych. W złożonym do Sądu wniosku należy opisać, w jakich okolicznościach został Pan zatrzymany, tj. pora praz miejsce prowadzenia samochodu, czy była to rutynowa kontrola trzeźwości i inne. Powinien Pan również opisać dlaczego prawo jazdy jest Panu niezbędne tj. utrata prawa jazdy będzie równoznaczna z utratą pracy. Każda okoliczność, na którą powołuje się Pan w złożonym wniosku powinna być potwierdzona dołączonym dokumentem.

  36. Ilona pisze:

    Witam,
    W tamtym roku w październiku odebrano mi prawo jazdy w stanie nietrzeźwości mając 0,4 ml. Wyrok zabrano na rok czasu, czyli zostało mi jeszcze 2 miesiące do odebrania. Grzywnę place w ratach do grudnia. W miedzy czasie urodziłam dziecko. Czy jest jakaś możliwość napisania wniosku żeby odebrać wcześniej ze względu na dziecko – bo muszę do lekarza jeździć. Czy jest taka w ogóle opcja

    • Witam, zgodnie z art. 84par2k.k. nie ma możliwości skrócenia środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, jeżeli był orzeczony za prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości.

  37. piotr pisze:

    Witam zatrzymali mi prawo jazdy 5 czerwca 2013 r.o godz 4,35 w wydychanym powietrzu miałem 0,39ml zgodziłem się na samo ukaranie,Prokurator zaproponował:wnoszę o skazanie Piotra…za zarzucany mu występek z art.178a par.1 kk bez przeprowadzenia rozprawy i wymierzenie mu kary na podst.art.178a par1kk grzywny w wymiarze 100 stawek dziennych (20 zł za dzień)na podstawie art 42 par.2 kk środka karnego w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mech. w ruchu ląd. na okres 1 roku wraz z zaliczeniem zatrzymania prawa jazdy na podst.art 49 par 2 kk orzeczenie świadczenia pieniężnego w kwocie 500zł na Fundusz Pokrzywdzonym na podst art 627 kpk i art 3ust.z dn.23 czerwca 1973 r o opłatach w sprawach karnych zasądzenie kosztów i opłaty.Czy muszę być na tym posiedzeniu i czy po tym roku prawo jazdt będzie tylko do odbioru bez egzaminów.
    W 2003 tez miałem zabrane na okres 3 lat.
    z góry dziękuje za odpowiedz
    pozdrawiam

    • Witam, jeżeli wyraził Pan zgodę na karę uzgodnioną z Prokuratorem podczas przesłuchania, to Pana obecność na posiedzeniu w Sądzie w przedmiocie wniosku o skazanie nie jest obowiązkowa. Jeżeli Sąd wyda wyrok, w którym zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych będzie wynosił 1 rok, to nie będzie Pan musiał ponownie zdawać egzaminu i po upływie tego okresu będzie Pan mógł odebrać prawo jazdy.

      • piotr pisze:

        Witam całe przesłuchanie w sumie dwa odbyły się na komisariacie Policji z Prokuraturą miałem łączność tylko pisemną przez doręczenie mi potwierdzenia przesłania moich akt do sądu a drugie to był akt oskarżenia,wraz z podaniem daty posiedzenia
        pozdrawiam

  38. Dariusz pisze:

    Witam. Mam pytanie czy prokuratora moze odwolac wyrok prawomocny ? tzn ze wwyrok minal i po ponad miesiacu odwoali mi jak to ?

  39. Dariusz pisze:

    Witam. zabrano mi prawo jazdy na 1 rok, za prowadzenie pojazdu po użyciu. Czy będe musiał ponownie zdawać egzamin?? Czy jest jakas różnica miedzy 1rokiem a 12 miesiącami?? Słyszałem, że tak. Prosze o odpowiedz. Pozdrawiam!

    • Witam, jeżeli Sąd orzekł wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 roku, to nie będzie Pan musiał ponownie zdawać egzaminu na prawo jazdy. Sąd w przypadku wykroczeń orzeka zakaz na okres 12 miesięcy, a w przypadku przestępstw na okres 1 roku, stąd mogą pojawiać się wątpliwości. Niemniej jednak osoba wobec, której Sąd orzekł zakaz na okres 1 roku lub 12 miesięcy nie musi ponownie zdawać egzaminu na prawo jazdy.

  40. paweł pisze:

    witam

    pierwsze dmuchanie 0,10 mg/l
    drugie po 15minutach 0,08 mg/l
    trzecie po kolejnych 2 minutach 0,07 mg/l

    moje pytanie brzmi co mi grozi, czy moge podważyć wynik alkomatu o błąd, co mam robić teraz

    • Witam, jeżeli Pana najwyższy wynik wyniósł 0,10 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, to może Pan powołać się na niepewność pomiaru alkomatu, która zazwyczaj wynosi 0,01 mg/l. Uwzględnienie przez Sąd niepewności pomiaru, powinno skutkować ustaleniem przez Sąd, że nie popełnił Pan wykroczenia prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu z art. 87 par 1 k.w., a co za tym idzie powinno skutkować zwrotem Panu dokumentu prawa jazdy. Działania jakie Pan powinien Pan podjąć zależą od tego na jakim etapie jest Pana sprawa np. jeżeli otrzymał Pan postanowienie o zatrzymaniu Panu prawa jazdy, wówczas powinien Pan złożyć w ciągu 7 dni zażalenie na zatrzymanie prawa jazdy, powołując się na niepewność pomiaru alkomatu.

  41. Paweł pisze:

    Witam dwa miesiące temu spowodowałem wypadek samochodem przed pasami dla pieszych tzn. zagapiłem się i najechałem na tył samochodu przedemną panią kierującą zabrało pogotowie i po badaniach opusciła szpital pan policjan zatrzymał mi prawo jazdy do wyjaśnienia ponieważ niewiedział czy zakwalfikować to zdarzenie jako wypadek czy jako kolizja czekam już dwa miesiące i nie mam zadych wiadomości co dalej bedzie. Co terzba zrobić żeby odzysakć prawo jazdy bez tego prawa jazdy będe musiał zrezygnować z pracy bo mam problem z dojazdem. pozdrawiam i proszę o wiadomość.

    • Witam,

      na wstępie trzeba zaznaczyć, iż sprawy o wypadek drogowy mogą trwać dłużej niż kilka miesięcy. Po wypadku drogowym sprawa trafia do biegłego, który oceni czy obrażenia, których doznała pokrzywdzona będą powyżej lub poniżej 7 dni. Od okresu trwania obrażeń zależy czy zostanie Panu przedstawiony zarzut przestępstwa wypadku drogowego czy zarzut wykroczenia spowodowania niebezpieczeństwa w ruchu drogowym. Różnica jest taka, że może Pan odpowiadać za przestępstwo lub wykroczenie.

      Natomiast co do zatrzymania prawa jazdy to najpierw należy dowiedzieć się na jakim etapie jest Pańska sprawa. Jeżeli Policja nie wysłała wniosku o zatrzymanie prawa jazdy, to należy złożyć wniosek o zwrot prawa jazdy. Jeżeli jednak Policja wysłała już wniosek do Sądu o zatrzymanie prawa jazdy, wówczas należy jak najszybciej napisać wniosek do Sądu o nieuwzględnienie wniosku Policji. W przypadku kiedy dostanie Pan postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy, wówczas jedyną drogą jest zażalenie na postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy do Sądu II instancji.
      Szerzej na temat wypadków drogowych przeczyta Pan na blogu http://www.wypadkidrogowe.info

  42. adiik pisze:

    witam zostalem zatrzymany za jazde po alkoholu 1,04 mg / l i 1,15 mg/l dowiedzialem sie ze liczy sie to jako 2 czyli mialem ponad 2 promile tak naprawde wypilem 3 piwa i mialem 1promil moze i mniej mam swoj alkomat mialem poprostu sytuacje ze dziecko tygodniowe zaczlo plakac po infekcji wyszlo z szpitala mialo tydzien i myslalem ze cos jest nie tak w panice weszlem do tego samochodu dodam ze to max 2,0 km ale chcialem dostarczyc samochod dziewczynie zeby juz dojechala na pogotowie byla to godzina 23.30 bylem na policji zlozylem zeznania ze bardzo zaluje i nigdy bym tego nie zrobil mialem 3 lata prawko i nic a dziecko mi sie urodzilo z infekcja i weszlem nigdy nie bylem karany prokurator zaproponowal rok w zawieszeniu na 3 lata 1500 grzywny 100 zl na fundacje 4 lata zakazu na pojazdy mechaniczne wedlug mnie to troche za duzo czy mam szanse odzyskania prawka po roku? czy moge sie sam ukarac co trzeba zrobic

  43. Marta pisze:

    Witam. Mojego tate zatrzymała dziś policja, po zbadaniu alkomatem wydmuchał 0,6 promila. Nigdy wcześniej nie był karany. Ma na swoim koncie jedynie mandat za nieduże przekroczenie prędkości. Jakie konsekwencje może ponieść oprócz kwoty 500zł jaką musi zapłacić za samo odholowanie samochodu. Czy złożenie wniosku o waunkowe umożenie postępowania karnego w tym przypadku może zostać rozpatrzone pozytywnie ? Czy wgl jest taka możliwość? u mojego taty? Co najlepiej zrobić w takiej sytuacji ? Tata codziennie dojeżdza samochodem do pracy. I utrata prawa jazdy jest bardzo dużym problemem w tej sytuacji. Proszę o jak najszybszą odpowiedź i z góry bardzo dziękuje za pomoc. Pozdrawiam.

    • Witam, przy wyniku 0,6 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu istnieje ryzyko, że Sąd może orzec wobec Pani ojca zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 2 lat. Niestety przy takim wyniku Pani ojciec nie ma szans na odstąpienie przez Sąd od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku Pani ojca będzie złożenie do Sądu wniosku o dobrowolne poddanie się karze z orzeczeniem zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 roku. We wniosku należy opisać wszystkie okoliczności w jakich Pani ojciec prowadził samochód pomimo spożytego wcześniej alkoholu, tj. pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych, czy powodem zatrzymania Pani ojca była rutynowa kontrola trzeźwości. Powinien ponadto powinien opisać jakie konsekwencje spowoduje dla niego orzeczenie przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 2 lat.

  44. Sebastian pisze:

    Dzień Dobry. Wczoraj w nocy zostało mi zabrane prawo jazdy, podczas rutynowej kontroli – podjechałem i dmuchałem bez nerwów, ponieważ szklaneczkę białego wina ze znajomymi, w ramach świętowania pewnego wydarzenia na festiwalu muzycznym. Miało to miejsce o godzinie 20:00, planowałem powrót do domu około godziny 4. Niestety, nastąpiło oberwanie chmury i postanowiłem wrócić ok 1:45, wciąż, nie przyszłoby mi do głowy że po takim czasie mogę mieć jakikolwiek wynik na alkomacie. Niestety, jako osoba niepijąca (takie okazje zdarzają się raz na rok, czasem rzadziej, podczas których dam się namówić na symboliczną lampkę) o słabej przemianie materii, wzkazanie wyniosło 0.11mg. Drugie badanie po parunastu minutach, dopuszczalną granicę 0.09mg. Jestem załapany. Prawo jazdy jest mi bardzo potrzebne, trzy razy w tygodniu jeżdżę na psychoterapię do innego miasta, nie wyobrażam sobie kontynuacji terapii bez środka transportu.

    Moje pytanie jest następujące – czy przy tak minimalnym przekroczeniu, które po chwili zeszło do dopuszczalnego minimum, mam szanse za uniknięcie zabrania prawa jazdy na okres 6 miesięcy, lub skrócenie tego okresu? Jestem osobą młodą, pracującą, zarabiam niewiele. Na terapię chodzę z racji przykrych doświadczeń w dzieciństwie, spowodowanych przez ojca-alkoholika. Nigdy nie spodziewałbym się po sobie takiego błędu. Jestem gotów prosić o roboty społeczne, na grzywnę jakoś popożyczam po znajomych, ale bez prawa jazdy nie będę w stanie pogodzić pracy z terapią, a bez terapii nie wyobrażam sobie na chwilę obecną funkcjonowania. Proszę o poradę.

    • Witam, przy Pana wynikach ma Pan szansę na odstąpienie przez Sąd od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Policjant na przesłuchaniu najprawdopodobniej zaproponuje Panu karę grzywny oraz 6 miesięcy zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jeżeli nie zgodzi się Pan na taką propozycję, to wówczas może Pan wysłać do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze na kare grzywny z odstąpieniem przez Sąd od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na podstawie art. 39 par 1 k.w. We wniosku powinien Pan opisać okoliczności w jakich prowadził Pan samochód pomimo spożytego alkoholu oraz jakie konsekwencje będzie miało dla Pana orzeczenie przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych nawet na najkrótszy okres 6 miesięcy.

  45. Paweł M pisze:

    Witam,

    na jakim etapie mogę wnieść o warunkowe umorzenie postępowania? Nadmieniam, iż w dniu dzisiejszym otrzymałem postanowienie z prokuratury o zatrzymaniu prawa jazdy na które piszę obecnie zażalenie. Czy warunkowe umorzenie postępowania jest możliwe przy następujących wynikach: 0.37, 0.38 (alkomat w radiowozie), 0.41, 0.36 (alkomat stacjonarny) mg/l?

    Dziękuję,
    Paweł

    • Witam, wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego może Pan złożyć do Prokuratury jeżeli w Prokuraturze są jeszcze akta Pana sprawy. Wówczas należy złożyć wniosek o skierowanie do Sądu zamiast aktu oskarżenia wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Jeżeli Prokurator przychyli sie do Pana wniosku, to zamiast aktu oskarżenia wyśle do Sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania. Wówczas Sąd wyznacza posiedzenie celem rozpozania wniosku Prokuratora. Jeżeli jednak akta Pana sprawy są już w Sądzie, wówczas wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego może Pan złożyć bezpośrednio do Sądu. Sąd po wpłynięciu Pana wniosku może również wyznaczyć posiedzenie, na którym rozpozna Pana wniosek.
      Szanse na warunkowe umorzenie postępowania zależą od okoliczności Pana sprawy. Sąd podejmując decyzję w przypadku warunkowego umorzenia poastępowania bierze pod uwagę mi.in. Pana właściwości i warunki osobiste, dotychczasowy sposób życia, stopień zawinienia, a także stopień społecznej szkodliwości popełnionego przez Pana przestęstwa tj. pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych, czy pwodem Pana zatrzymania była rutynowa kontrola trzeźwości.

  46. adam pisze:

    witam 23czerwca urodzilo mi sie dziecko mialo jakas powazna infekcje wiec musialo zostac w szpitalu 28czerwca dostalo wypis jak to narodzone dziecko kolega zaprosil mnie na piwo wypilismy po 3,4 od godziny 17, 18 o 23.30 dostalem telefon ze dziecko sie zle czuje i to moze byc cos z infekcja nawrot czy cos takiego w panice wsiadlem w samochod i pojechalem max 2km zeby dostarczyc samochod dziewczynie [nie mieszkamy razem] zatrzymala mnie policja kazali podpisac jakies papierki i powiedzieli mi ze mam 1promil nic z tego nie bedzie i tylko kazali podpisywac na 2dzien dowiedzialem sie ze wpisali na kartce 1.14mgl i okazalo sie ze to jest 2,5promila niektorzy po tej dawce nie umia nawet isc pieszo nie spowodowalem wypadku ani nic 26wrzesnia mialem sprawe w sadzie grodzkim i dostalem wyrok na 12miesiecy prowadzenie pojazdow odrobienie 30godzin miesiecznie przez pol roku i brak wyroku w zawieszeniu cieszylem sie jednak nie na dlugo bo prokurator sie odwolal . dzis mialem sprawe apelacyjna w okregowym sadzie sad zostal przy wyroku oprocz zakazu prowadzenia na 12miesiecy dodal zakaz na 3lata bez mozliwosci odwolania sie moje pytanie brzmi dlaczego jeden sad dal dobry wyrok drugi sad nie nastepne pytanie czemu prokurator mogl sie odwolac od mojego pierwszego wyroku a teraz ja nie moge sie odwolac i co mam zrobic zeby zostac przy wyroku jaki dostalem dnia 26wrzesnia

    • Witam, z Pana opisu wynika, iż w dniu 26 września miał Pan sprawę w Sądzie Rejonowym, tj. w Sądzie I instancji. Sąd na tym terminie wydał wyrok. Od wyroku Sądu I instancji apelację może złożyć zarówno oskrżony, jak i Prokurator. W Pana przypadku Prokurator uznał, że wydany wyrok jest zbyt łagodny, dlatego też złożył apelację na Pana niekorzyść. Następnie Sąd Rejonowy po wpłynięciu apelacji, wysyła akta do Sądu II instancji tj. do Sądu Okręgowego. Sąd Okręgowy w Pana sprawie podzielił stanowisko Prokuratora, iż zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych jest zbyt krótki, i dlatego zmienił wyrok na Pana niekorzyść, orzekając dłuższy zakaz. Z uwagi na okoliczność, iż wyrok Sądu II instancji jest prawomocny z chwilą ogłoszenia, nie ma mozliwości złożenia kolejnej apelacji od wyroku. Dlatego też nie jest możliwy powrót do wyroku Sądu I instancji.

      • adam pisze:

        a da sie cos zrobic w takiej sytuacjo slyszalem ze jest jakas kasacja do sadu najwyzszego ale niewiem czy to cos pomoze przeciez nie moze byc tak ze jeden sad moze dac lagodny wyrok a drugi sad nie bo kazdy by byl karany tak jak chce prokurator tzn kazdy by za jakis blad byl oskarzony surowo rozmawialem z adwokatami to sami twierdza ze jak na pierwszy raz i jako tez nie bylem nigdy karany to dostalem wyrok recydywy

      • blazej pisze:

        witam mam nurtujace pytanie 9 lutego zabrali mi prawo jazdy za jazde po uzyciu alkoholu 18 lutego dostalem postanowienie z sadu o zatrzymanie prawo jazdy bylo to wykroczenie zlozylem wnioski o dobrowolne poddanie sie karze dzwonilem dzis do sadu i nie maja aktu oskarzenia wiec sad narazie nic nie moze zrobic a policja mowi ze wyslali akt troche slabe mam mozliwosci zeby cos wskurac bo sprawa jest 600km od mojego miejca zamieszkania co moge zrobic w takim wypadku

  47. blazej pisze:

    mirka prosze cie o odpowiedzbo mialem podobna sytuacje tylko ze 0.20mg i jestem ciekaw jak dlugo twala twoja sprawa bo tez wyslalem wniosek o dobrowolne poddanie sie karze juz 3 tygodnie temu i narazie nic a moja sprawa prowadzona jest w tychach

  48. blazej pisze:

    witam mam pytanie jak dlugo policja moze zwlekac z aktem oskarzenia do sadu o ukaranie bo DZIEWIATEGO lutego zlapano mnie na wykroczeniu prowadzenia pod wplywem i zabrano mi pj juz wyslalem dwa wnioski o dobrowolne poddanie sie karze ale narazie sprawa stoi w miejscu bo policja nie wyslala aktu oskarzenia jak moge cos przyspieszyc w tej sprawie

  49. blazej pisze:

    tez gadanie rzady tuska sa takie zeby wszystkich zamknac ja tirem majac 0.20mg nawet nie jechalem a postepowanie ma trwac piec miesiecy czyli ja wbiedzie nikt z tego nic niema a potem kazdy sie dziwi ze mlodzi uciekaja za granice. a co nas tu trzyma prawo ktore chce wszystkich ko jkarac i zakazac pracy bo jakies przekonanie polskiej kaczki jak chce robic irlandie to niech zobaczy na prawa czlowieka a nie wszystko zabrac i mowic ze narod zlu

  50. gregor pisze:

    witam panie mecenacie dnia 2marca 2015 r. zatrzymała mnie policja do kątroli i miałem w wydychanym powietrzy 0,19mg/l jaka kara mi za to grożi z gory dziekuje za odpowiedz

    • Witam, przy najwyższym wnyniku badania alkomatem 0,19 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, sznase na odstąpienie przez Sąd od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych nie są wysokie. W Pana przypadku będzie to najprawdopodobniej zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 6-8 miesięcy. Jednkaże wszystko zależy od okoliczności danej sprawy.
      Sąd orzekając w tego typu sprawach bierze pod uwagę w szczególności stopień społecznej szkodliwości popełnionego wykroczenia tj. pora oraz miejsce rpowadzenia samochodu, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych, czy powodem zatrzymania była rutynowa kontrola trzeźwości. Sąd bierze również pod uwagę właściwości i warunki osobiste sprawcy wykorczenia, jego dotychczasowy sposób życia oraz jakie konsekwencje spowoduje orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych nawet na najkrótszy okres 6 miesięcy.

  51. Artur pisze:

    Witam!
    Zostalo zatrzymane mi prawo jazdy kat.B, w wydychanym powietrzu wykazalo mi 0,79mg z tendencja spadkowa. Na jaki okres czasu moze mi zostac zabrane prawo jazdy,nigdy nie bylem karany ani notowany.

    • Witam, w tych okolicznościach: 0,79 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu z tendencją spadkową, kierujący nie karany dotąd za podobne przestępstwa ani wykroczenia – najbardziej prawdopodobny jest zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na 2 lata. Może Pan zawnioskować o 1 rok zakazu, ale będzie Panu trudno przekonać Sąd do takiego rozstrzygnięcia.

  52. Kasia pisze:

    Witam . Dziś rano w rutynowej kontroli trzeźwości zatrzymano mojego męża . Poprzedniego wieczora pił alkohol . Rano wykazało mu 0,27mg z tendencją spadkową 0,23mg . Policja zabrała mu PJ. Powiedzieli żeby wstawił się w poniedziałek i ustalą na ile będzie zabrane Prawo Jazdy . Proszę mi powiedzieć czy jest szansa by mąż odzyskał Prawo Jazdy od razu ? Dodam iż nie był wcześniej karany , PJ są mu potrzebne w pracy inaczej ją straci i jesteśmy rodziną zastępczą dla dwójki dzieci . Czy istnieją jakieś warunki łagodzące w tej sytuacji ? Co możemy zrobić wcześniej ? Czy adnotacja z pracy że straci pracę pomoże ? Proszę o podpowiedź . A może pismo od Psychologa ?Mąż nigdy wcześnie nie wsiadał za kierownicę po alkoholu . Bardzo Proszę o pomoc . Mąż jako jedyny w rodzinie ma prawo Jazdy . Mieszkamy na wsi i ciężko będzie się poruszać bez PJ . Z góry dziękuję

    • W opisanych przez Panią okolicznościach oceniam, że Pani mąż ma spora szanse na przekonanie Sądu do warunkowego umorzenia postępowania karnego z odstąpieniem od orzeczenia wobec niego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Okoliczności przemawiające za takim rozstrzygnięciem, jak wynika z Pani zapytania to:

      1. minimalne przekroczenie (o 0,01 mg/l) dolnego granicy 0,26 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, od której zaczyna się odpowiedzialność karna za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art.178a par. 1 k.k. – rzecz w tym, że przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości popełnia tylko ten kierowca, którego stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu przekracza 0,25 mg/l, a więc wynosi co najmniej 0,26 mg/l. Pani mąż w najwyższym wyniku badania alkomatem miał 0,027 mg/l, więc przekroczył ten próg o zaledwie 0,01 mg/l. Niewykluczone jest, ze pani mąż powinien ponieść odpowiedzialność karna za wykroczenie a ie przestępstwo prowadzenia auta pod wpływem alkoholu z uwagi na tzw. niepewność pomiaru alkomatu (czyli margines błędu z jakim działa to urządzenie elektroniczne) – ale opinia w tym zakresie wymagałaby przejrzenia akta sprawy.

      2. dotychczasowy, zasługujący na pełną aprobatę sposób życia Pani męża – dotychczasowa niekaralność za przestępstwa, posiadanie stałej pracy, sprawowanie funkcji rodziny zastępczej, co uzasadnia wniosek, ze błąd, jaki popełnił był incydentem w jego życiu, a Pani mąż pomimo warunkowego umorzenia postępowania i odstąpienia od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów, już nigdy tego błędu po raz drugi nie popełni.

      3. dramatyczne konsekwencji dla Pani męża i rodziny w razie skazania go i orzeczenia wobec niego nawet najkrótszego zakazu prowadzenia pojazdów, tzn. jeszcze w świetle dotychczasowego stanu prawnego na 1 rok (od 18 maja 2015r. wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi minimalny okres zakazu prowadzenia pojazdów będzie wynosił 3 lata. Dotyczy to oczywiście tylko czynów popełnionych po 18 maja 2015r.)

      Pismo od pracodawcy Pani męża wskazujące na konieczność posiadania prawa jazdy do wykonywania obowiązków pracowniczych, a w konsekwencji informujące o groźbie zwolnienia męża z pracy w razie utraty prawa jazdy to dobry pomysł i istotny argument.

      Co powinien zrobić mąż – napisać i wysłać do prokuratora nadzorującego dochodzenie przeciwko Pani mężowi pismo – wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego, a w nim opisać wszystkie argumenty przemawiające za takim rozstrzygnięciem i za odstąpieniem od zakazu prowadzenia pojazdów. Jeśli Prokuratora nie przekona to pismo i wyśle do Sądu akt oskarżenia ( a nie wniosek o warunkowe umorzenie postępowania), wówczas należy ponownie złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania do Sądu, po wpłynięciu do Sądu aktu oskarżenia.

  53. Kamil 56753 pisze:

    ZatrzYMALI MI PRAWOJAZDy na 6 miesięcy za 0.11 mg teraz wyrok sie skończył i każą zrobić mi psychotesty i badania womp. Co robić?

    • Witam, z uwagi na okoliczośc, iż zostało Panu zatrzymane prawo jazdy za wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie po uzyciu alkoholu, to aby odzyskał Pan prawo jazdy, to musi Pan dostarczyć do wydziału komunikacji aktualne badania. Konieczność przejścia badań przed wydaniem przez wydział prawa jazdy wynika wprost z art. 82 ust. 1 pkt 4 lit.a ustawy o kierujących pojazdami, który stanowi, iż badaniom podlegają kierujący, którym prawo jazdy zostało zatrzymane za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.

  54. Shemeles pisze:

    Witam,
    Czy jeśli mój mąż poddał się samoukaraniu i orzeczono wobec niego karę grzywny 1500zł oraz zabrano prawo jady na rok, można jeszcze coś zdziałać? w marcu prowadził pojazd a w rutynowej kontroli wykazało 0,42% spadkowe. Sytuacja wygląda tak że jestem osobą niepełnosprawną i mąż jest jedyną osobą w domu która (mogła) zawieść mnie do lekarza – szpitala (w razie konieczności). Czy jest możliwość odwołania od decyzji?

    • Z Pani opisu wynika, że wobec Pani męża zapadł już wyrok oparty na jego dobrowolnym poddaniu się karze. Taki wyrok, jak każdy inny wyrok Sądu I Instancji (w tym wypadku wyrok Sądu Rejonowego) można zaskarżyć. Ważne tylko,by uczynić to w terminie. W procedurze karnej należy zacząć od wniosku o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia wyroku. Taki wniosek należy złożyć na biurze podawczym Sadu albo nadać w polskiej placówce pocztowej w terminie 7 dni od daty wydania wyroku. Zachowanie tego terminu jest tak ważne, gdyż złożenie wniosku o doręczenie uzasadnienia wyroku po terminie będzie nieskuteczne – wniosek zostanie zwrócony. Po otrzymaniu wyroku z uzasadnieniem należy złożyć apelację od tego wyroku – w sprawie o wykroczenie w terminie 7 dni, a w sprawie o przestępstwo w terminie 14 dni od otrzymania uzasadnienia wyroku.

  55. Tomasz k pisze:

    Witam serdecznie mam pewien problem a mianowicie dnia 30 listopada 2014 roku zostałem zatrzymany posiadając przy sobie woreczek zawierający śladowa ilośc amfetaminy 0,33 policja przeprowadziła badania krwi które wykazały iż byłem pod wpływem innego środka działaniem podobnego do amfetaminy podpowiedziami mi iż powinienem dobrowolnie poddać sie każe i ze na 90 procent prawojazdy zostanie zatrzymane na rok . W dniu dzisiejszym zostałem wezwany na komisariat po upływie 6 miesięcy od zdarzenia i została mi zaproponowana kara 3 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata oraz zakaz prowadzenia pojazdów na 2 lata przez policjanta zostało to uzasadnione „trafił pan na surowego prokuratora” nieukrywam iż czuje sie oszukany co powinienem w tej sytuacji zrobić bardzo proszę o pomoc

    • Witam, zanim podejmie Pan decyzję co do przekazanej Panu przez Policję propozycji Prokuratora obejmującej 2 lata zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, powinien Pan zapoznać się z aktami prowadzonego przeciwko Panu postępowania karnego. Jest Pan podejrzanym w tej sprawie, a więc stroną tego postępowania. Z tego powodu przysługuje Panu prawo do przejrzenia akt sprawy i wykonania ich fotokopii. Przeglądając akta sprawy proszę szczególną uwagę zwrócić na znajdującą się w aktach opinię biegłego toksykologa. To właśnie z powodu tej opinii Pana sprawa tak długo leżała na Policji. W opinii toksykologa bardzo duże znaczenie dla Pana ma ten jej fragment, w którym biegły porównał stężenie środka odurzającego wykrytego w pana krwi do stężenia alkoholu. Chodzi o to, że o ile wszyscy dość dobrze znamy wpływ alkoholu na zdolności psychomotoryczne kierowcy (czas reakcji, pole widzenia), potrafimy sobie wyobrazić, jak zachowuje się na drodze kierowca przy stężeniu 0,5 promila alkoholu we krwi, a jak kierowca przy stężeniu 1,5 promila alkoholu we krwi, o tyle nie potrafimy odnieść tego do stężenia we krwi środka odurzającego. Z tego powodu jest to zadanie powołanego w sprawie toksykologa. To toksykolog powinien wskazać w opinii, jak środek odurzający ujawniony w Pana organizmie ograniczał Pan możliwości bezpiecznego kierowania pojazdem, porównując go do odpowiedniego stężenia alkoholu.

      Dla przykładu, jeśli biegły toksykolog w opinii wskaże, że stężenie środka odurzającego w Pana organizmie wywołało efekt porównywalny do 0,5-1 promila alkoholu we krwi, wówczas 2 lata zakazu wydaje się reakcja zbyt surową. Jeśli przeczyta Pan w opinii, że wyliczone w Pana organizmie stężenie środka odurzającego ograniczało Pana zdolności psychomotoryczne porównywalnie z 2 promilami alkoholu we krwi, wówczas 2 lata zakazu nie jest reakcja nadmiernie surową.

      Zapoznanie się przez Pana z opinia toksykologiczna jest zatem niezbędnym działaniem do podjęcia racjonalnej decyzji, czy zgodzi się na 2 lata zakazu prowadzenia pojazdów. Jeszcze jedna uwaga, proszę nie zakładać z góry, że Prokurator gruntownie zapoznał się z opinia toksykologa i stąd zaproponował Panu 2 lata zakazu prowadzenia pojazdów. Nie wolno czynić takich założeń.

      Zdarza się czasami, że biegły nie wskazał w opinii tej informacji, na która zwróciłem Pana uwagę. Wówczas należy rozważyć złożenie wniosku o uzupełnienie opinii przez biegłego. jeszcze mądrzej jest zasięgnąć w tym zakresie opinii toksykologa na prywatne zlecenie, a potem dopiero zadecydować o wniosku o uzupełniającą opinię biegłego wybranego przez Prokuratora.

  56. Józek pisze:

    Mam zatrzymane prawo jazdy na 2 lata wyrok kończy się w październiku 2015 lecz wczoraj mnie złapali kierować samochodem na zakazie pytanie czy mam poddać się samo ukaraniu czy żeby była sprawa sądowa
    Z góry dziękuję Józek

  57. Dariusz pisze:

    Witam Pana Mecenasa
    Prosił bym pana o pomoc w wyjaśnieniu. Zawiadomienia, i dwóch Decyzji U.M. w związku z wyrokiem.
    Zatrzymano mnie 20,03,2012 za prowadzenie w stanie nietrzeźwości, wyniku testu nie pamiętam (3 piwa), drugi raz zatrzymano mnie 22,05,2012 na drodze poza autem, lecz stwierdzili ze kierowałem na co został wykonany test trzeźwości 0,35 mg/l, faktycznie prowadził znajomy. Adwokat poradził jednak abym się przyznał do obu to dostanę mniejszą karę i tak zrobiłem. Sąd wydał wyrok dnia 07,09,2012 zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 3 lat, i 6 miesięcy pozbawienia wolności, plus koszty postępowania 280 zł.
    Lecz nie o wyrok mi chodzi tylko 3 decyzje wydane przez Urząd Miasta
    Zawiadomienie z dnia 14,01,2013
    „Zawiadamiam, że zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie cofnięcia Panu ……………, uprawnień do kierowania pojazdami wg kat. „B” w związku z prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego …………… z dnia 07,09,2012., w którym oznaczono zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 3 lat”

    Pierwsza Decyzja z dnia 28,01,2013
    „Orzeka się cofnąć Panu …….. , uprawnienia do kierowania pojazdami na okres 3 lat, od dnia 22,11,2012. do dnia 22,11,2015.”
    w uzasadnieniu jest ” wyrok uprawomocnił się w dniu 22,11,2012. i od tej daty obliczono bieg zakazu.
    Druga Decyzja z dnia 23,09,2013.
    „Orzeka się zmienić Decyzję z dnia 28,01,2013. o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami:
    „cofnąć Panu ……… uprawnienia do kierowania pojazdami oraz zmienić okres zakazu tj. od dnia 22,11,2012. do dnia 18,03,2016.”
    „Uzasadnienie
    W dniu 04,01,2013. wpłynął do tut. Wydziału wyrok Sądu Rejonowego …….. z dnia 07,09,2012. wraz z orzeczonym zakazem prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 3 lat. bieg orzeczonego zakazu obliczono od dnia 22,11,2012. W dniu 30,08,2013. wpłynęła do tut. Wydziału informacja dotycząca faktycznego osadzenia Pana w Zakładzie Karnym od dnia 30,07,2013. W związku z tym należy zmienić bieg oznaczonego zakazu tj. od dnia 22,11,2012.-(05,04,2013. – 30,07,2013.- pobyt w Zakładzie Karnym) – do dnia 18,03,2016.
    Wydana wcześniej decyzja, o której mowa wyżej nie zawierała w swej treści takiego rozstrzygnięcia. W tym stanie faktycznym w wydanej wcześniej decyzji należy sprecyzować bieg orzeczonej kary zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.”

    Reasumując
    Zatrzymanie przez Policję 20,30,2012. i drugie 22,05,2012.
    Wyrok 07,09,2012 (zawiadomienie podaje ze wyrok prawomocny)
    Uprawomocnienie wyroku 22,11,2012.
    Osadzenie w Z.K. 05,04,2013.-30,07,2013
    Moje pytania:
    Od kiedy powinna być zaliczona kara, nie powinna być od dnia zatrzymania mnie przez Policję 20,03,2012 na podstawie Art. 63. par. 3 KK. lub jak pan wspomniał w poście z 17 maja 2012 art.420 par. 1 k.p.k. w zw. z art.63 par. 2 k.k.?
    Czy przebywając w Zakładzie Karnym nie zalicza się ten okres do orzeczonych 3 lat i na jakiej podstawie prawnej?
    Co powinienem teraz zrobić, bo moim zdaniem powinno być obliczone od dnia 20,03,2012. do dnia 20,03,2015.
    Z góry dziękuję i pozdrawiam Dariusz

    • Bartosz Nadwodny pisze:

      Witam,

      zakaz prowadzenia pojazdów zawsze biegnie od daty zatrzymania dokumentu przez funkcjonariuszy policji podczas kontroli drogowej. Dla przykładu jak policjant za jazdę po alkoholu zatrzymał dokument 01 stycznia 2012 roku, a Sąd orzekł wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów na okres 1 roku, wówczas zakaz skończy się 01 stycznia 2013 roku. Niemniej jednak zgodnie z art. 43 par. 2 k.k. zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych nie biegnie w czasie odbywania kary pozbawienia wolności. Czyli okres, w którym przebywał Pan w zakładzie karnym, nie wlicza się do okresu zatrzymania prawa jazdy. W związku z tym powinien Pan złożyć odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego zarzucając błąd w obliczeniach i powinien Pan wnosić o poprawne obliczenie Pańskiego zakazu.

      • Dariusz pisze:

        Dziękuje za odpowiedź
        Czyli z moich obliczeń
        20,03,2012 – (05,04,2013-30,07,2013 ZK) 14,07,2015
        powinien się skończyć zakaz prowadzenia 🙂
        Mam jeszcze kilka pytań:
        Przed złożeniem odwołania powinienem sprawdzić czy w wyroku jest jakaś wzmianka nt. zaliczenia okresu od zatrzymania do wydania wyroku czy jest to nieistotne.
        W decyzji z dnia 23,09,2013. podany jest termin 14 dni, muszę pisać o przywrócenie tego terminu.
        Na jakich podstawach prawnych i jakich artykułach powinienem się opierać składając odwołanie.
        pozdrawiam Dariusz

  58. Grzes pisze:

    Witam
    zostałem zatrzymany 30.07.15 w wydychanym powietrzu miałem 0.6 dostałem zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów na 3lata 5tys grzywny oraz 3miesiace w zawieszeniu na 2lata czy jest szansa zmniejszenia kary czy mogę się odwołać proszę o radę od 35lat posiadam prawo jazdy zero wypadku czy podobnych sytuacji nie posiadam na swoim koncie! Z góry dziękuję za odpowiedz

    • Przy takim założeniu nie musi się Pan od niczego odwoływać, bo w Pana sprawie nie zapadł jeszcze wyrok skazujący, sprawa nie dotarła jeszcze nawet do Sądu. Kara wskazana przez pana to dopiero porozumienie między Panem a oskarżycielem. Ma Pan zatem prawo wycofać zgodę na skazanie Pana na karę uzgodnioną z Prokuratorem. Najlepszym momentem na złożenie takiego oświadczenia na piśmie – o cofnięciu zgody na skazanie bez rozprawy jest moment, w którym Pana sprawa zostanie wysłana do Sadu z aktem oskarżenia. Wówczas może Pan od razu wysłać do Sądu pismo – oświadczenie o cofnięciu zgody na skazanie. Jeśli chce Pan powalczyć o łagodniejsze konsekwencje Pan czynu, wówczas powinien Pan wysłać do Sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego proponując np. 3 lata próby, 5 tyś. świadczenia pieniężnego i 1 rok zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Te warunki podałem dla przykładu, proszę się tym nie kierować, gdyz oprócz wyniku Pana nietrzeźwości nie znam Pana sprawy. Najważniejsze jest jednak to, że jedynie przy warunkowym umorzeniu postępowania karnego Sąd może całkowicie odstąpić od wymierzenia Panu zakazu prowadzenia pojazdów, albo orzec ten zakaz na 1 rok albo 2 lata. W przypadku wyroku skazującego Sąd musi wymierzyć Panu co najmniej 3 lata zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

  59. Damian Sz. pisze:

    Witam, 9.08.2015 r.

    Zostałem zatrzymany do rutynowej kontroli trzeźwości. Pomiar pokazał 0,51 mg/m3, a drugi 0,47 mg/m3. W tym dniu zostało mi zatrzymane prawo jazdy. Dwa dni później tj. 11.08.2015 zostałem wezwany na komisariat aby złożyć wyjasnienia itp. Policjant zapytał mnie czy przyznaję się do winy i czy poddaję się dobrowolnej karze. Przyznałem się do winy ale nie poddałem się dobrowolnej karze, jaką mówił będzie 3 lata zakazu prowadzenia samochodów + 5-7 tys grzywny.
    Posiadam prawo jazdy 7 lat. Nigdy nie byłem karany, nigdy nie miałem problemów z prawem.
    Pytanie czy jest możliwość, aby prawa jazdy nie zabierali, bądź zabrali tylko na okres jednego roku?

    • Bartosz Nadwodny pisze:

      Witam,

      jedyną okolicznością, która pozwoliłaby Sądowi na orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów jest warunkowe umorzenie postępowania. Instytucja ta, jeżeli Sąd ją w Pana przypadku zastosuje byłaby dla Pana bardzo korzystna z kilku powodów:

      – po pierwsze nie byłby Pan osobą karaną za przestępstwo;
      – po drugie zakaz prowadzenia pojazdów można orzec na okres krótszy niż 3 lata;
      – po trzecie świadczenie pieniężne może być orzeczony w kwocie mniejszej niż 5000 zł

      Podsumowując tylko starania o warunkowe umorzenie postępowania może spowodować, iż zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych może być orzeczony na okres 1 roku.

  60. Piotr pisze:

    Witam,

    Zostałem zatrzymany rano, z przekroczeniem poziomu alkoholu rzędu 0,27 mg, kolejne pomiary 0,24 oraz 0,22. Wcześniejszego wieczora piłem wino, wstałem (jak mi się zdawało) zupełnie trzeźwy. Prawo jazdy oczywiście zatrzymano, czekam na działania policji w tej sprawie. Moje pytanie jest następujące, czy w świetle aktualnych przepisów jest jakakolwiek szansa na uniewinnienie przez sąd? Dodam, że prawo jazdy jest mi absolutnie niezbędne w pracy, jestem niekarany (nigdy nawet wykroczenia), działam społecznie. Czy sąd ma możliwość ukarania mnie np. przez grzywnę, bez orzekania zakazu? Dodam, że niekaralność jest dla mnie bardzo istotna z racji pełnionych społecznie i zawodowo funkcji. Z góry dziękuję za informację, pozdrawiam serdecznie

    • Bartosz Nadwodny pisze:

      Witam,

      jeżeli chodzi o kwestię uniewinnienia w Pana sprawie to trzeba zrobić kompletną analizę akt pod kątem prawidłowości przeprowadzonych badań alkomatem. Dokładniej rzecz ujmując należy zrobić analizę wydruków z alkomatu, protokół z badania trzeźwości oraz świadectwa wzorcowania. Jeżeli będą tam jakieś nieprawidłowości, wówczas głęboko trzeba będzie się zastanowić nad walką o uniewinnienie. Niemniej jednak należy zaznaczyć, iż każdy alkomat używany przez policję obarczony jest niepewnością pomiarową. Oznacza to, że wynik wskazany przez alkomat nie jest wynikiem w 100 % prawidłowym. Biegli z zakresu budowy maszyn, urządzeń w tym analizatorów wydechu uważają, iż niepewność pomiarowa wynosi nawet 0,03 mg/l. A to z kolei oznacza, iż mógł mieć Pan w organizmie 0,30 mg/l ale także mógł mieć Pan 0,24 mg/l. Dokładnej ilości alkoholu w Pana organizmie nie da się zbadać żadnymi środkami dowodowymi i wszelkie wątpliwości należy poczytywać na Pana korzyść. W związku z tym aby mógł się Pan bronić należy powołać biegłego z zakresu budowy maszyn, urządzeń w tym analizatorów wydechu w celu zbadania jaka niepewność pomiarowa dotyczyła alkomatu, którym był Pan badany. Jak biegły stwierdzi, że niepewność wynosiła 0,03 mg/l wówczas powinien Pan wnosić o zmianę kwalifikacji prawnej z przestępstwa na wykroczenie, co może być dla Pana bardzo korzystne, ponieważ zakaz prowadzenia pojazdów w przypadku wykroczeń jest od 6 miesięcy a nie od 3 lat jak w przypadku przestępstw.

  61. marian pisze:

    witam pana mecenasa mam takie pytanie utraciłem pj na okres roku tj w 25 .08 2014 wszystkie badania zrobiłem po upływie tegoż czasu miałem odebrać swoje pj okazało śię że muszę zrobić zdjęcia na nowe tj tak jakbym musiał zdawać czy w świetle prawa odzykam moje poprzednie pj z gury dziękuję

    • Bartosz Nadwodny pisze:

      Witam,

      proszę się nie obawiać o kontrolny egzamin sprawdzający Pana kwalifikację. Wydział Komunikacji wymaga od Pana aktualnego zdjęcia, ponieważ zostanie Panu wyrobiony nowy dokument prawa jazdy. Niestety obowiązujące przepisy w ogóle zabraniają wydawania praw bezterminowo. Oznacza to, że każde wydawane teraz prawo jazdy jest obarczone datą ważności. Prawdopodobnie zostanie Panu wydany dokument prawa jazdy z 3 letnim terminem ważności, ponieważ w takich sytuacjach jak Pana zazwyczaj tak się dzieje. Dla przykładu gdyby nawet zgubił Pan dokument prawa jazdy to także nowy dokument zostałby wydany z terminem ważności.

  62. Marek pisze:

    9 sierpnia jechalem rano samochodem i zatrzymala mnie policja w wydychanym powietrzu mialem 0,47 mg Dzis otrzymalem pismo od prokuratora -postanowienie o zatrzymaniu prawo jazdy Na policji podpisalem ugode na 3 lata zabrali mi kat A B C 5 tys kary i 1500 zamiast „zawiasów” Czy moge starac sie warunkowe umorzenie w jakim czasie mam je zlozyc czy 7 dni od momentu otrzymania tego pisma? czy moge si starac o to zeby zosatwili mi kat BC

  63. Błażej pisze:

    Witam
    Zostałem zatrzymany,w wydychanym powietrzu miałem 0,64 na ponownym badaniu wyszło 0,62.Poddałem się dobrowolnie karze,prokurator proponuje karę ,zakaz prowadzenia na 3 lata kat.b,5 tyś grzywny plus koszta sądowe .
    W wyjaśnieniu napisałem że jechałem drogą publiczną o małym natężeniu ruchu
    Ze mam małe dzieci które muszę odwozić do szkoły i że praca którą mam niebawem podjąć wiąże się z ciągłymi dojazdami w różne miejsca.
    Dodam że nigdy nie byłem karany,prawo jazdy posiadam od 18 lat ,w ewidencji policji na dzień dzisiejszy widnieją 2 mandaty z błahych wykroczeń.
    Mam pytanie,jakiego wyroku mogę się spodziewać i czy od decyzji sądu mogę pisać odwołanie o umorzenie postępowania
    z góry dziękuję za odpowiedź

    • Bartosz Nadwodny pisze:

      Witam,

      jeżeli dobrowolnie poddał się Pan karze na warunkach zaproponowanych przez prokuratora, wówczas prawdopodobnie taki wyrok Pan dostanie. Natomiast jeżeli uważa Pan, że taka jest zbyt wysoka, wówczas należy walczyć o warunkowe umorzenie postępowania karnego, ponieważ tylko w tym przypadku może Sąd orzec wobec Pana krótszy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. We wniosku o warunkowe umorzenie powinien Pan w szczegółach opisać, dlaczego prawo jazdy jest dla Pana niezbędne i co spowoduje 3 letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

  64. magdalena pisze:

    Witam
    Zatrzymala mnie policja o godzinie 21:50mialam 0 25 z tedencjia malejaca na postarunku gdzie mbie zabrali na zrobieniepomiaru wyszlo 0.22 i 0.21. Jak jest szansa by zostawic prawo jazdy mam 2 dzieci na wychowaniu z ktorymi musze jezdzic do lekarza gdyz mieszkam na wsi i bez samochodu niew widze zadnego wyjacia mam ciezka sytuacje pracuje sama moj maz ma status bezrobotnego mamy 2 pozyczki do splacenia i nie ukrywam ciezko jest.wiem ze popelnilam blad zaluje tego i nie powtorzy to sie nigdy. Jestem osoba nie karana za zadne przestepstwa. Jedynie jakis mandat.

    • Witam,

      w tej sytuacji powinien Pan sporządzić i wysłać do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze z odstąpieniem od zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. We wniosku powinien Pan dokładnie opisać do czego potrzebny jest Panu dokument prawa jazdy oraz jakie konsekwencje poniesie Pan oraz Pana najbliższa rodzina w związku z orzeczeniem wobec Pana zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Do wniosku powinien Pan załączyć odpisy aktów urodzenia Pana dzieci oraz dokumenty potwierdzające dlaczego musi Pan często jeździć z nimi do lekarza, aby Sąd nie miał żadnych wątpliwości co do tego po co prawo jazdy jest Panu potrzebne.

  65. Anonim pisze:

    Witam.
    Proszę o poradę.
    09.10 2005 roku zostałem pozbawiony prawa jazdy (zatrzymane przez Policję ze względu na spowodowany wypadek drogowy).
    W wyroku sądu (20.12.2006r.) został orzeczony wobec mnie zakaz prowadzenia pojazdów na okres 10 lat.
    Na podstawie artykułu 63 par 2 kk na poczet orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów zaliczony został okres rzeczywistego pozbawienia prawa jazdy w sprawie w dniach od 09.10.2005r. do 20.06.2006r. (w tym okresie przebywałem w areszcie śledczym w związku ze spowodowanym wypadkiem).
    Następnie 3,5 roku spędziłem w zakładzie karnym.
    Proszę o odpowiedź – kiedy będę mógł się starać o przywrócenie prawa jazdy (rozumiem, że okres pobytu w ZK się nie wlicza w ten okres, ale co z czasem kiedy przebywałem w areszcie śledczym – gdyż w tym czasie sąd zaliczył ten okres na poczet orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów.
    Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

  66. Adam pisze:

    Witam.
    Proszę o poradę.
    09.10 2005 roku zostałem pozbawiony prawa jazdy (zatrzymane przez Policję ze względu na spowodowany wypadek drogowy).
    W wyroku sądu (20.12.2006r.) został orzeczony wobec mnie zakaz prowadzenia pojazdów na okres 10 lat.
    Na podstawie artykułu 63 par 2 kk na poczet orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów zaliczony został okres rzeczywistego pozbawienia prawa jazdy w sprawie w dniach od 09.10.2005r. do 20.06.2006r. (w tym okresie przebywałem w areszcie śledczym w związku ze spowodowanym wypadkiem).
    Następnie 3,5 roku spędziłem w zakładzie karnym.
    Proszę o odpowiedź – kiedy będę mógł się starać o przywrócenie prawa jazdy (rozumiem, że okres pobytu w ZK się nie wlicza w ten okres, ale co z czasem kiedy przebywałem w areszcie śledczym – gdyż w tym czasie sąd zaliczył ten okres na poczet orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów.
    Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

    • Bartosz Nadwodny pisze:

      Witam,

      zgodnie z art. 43 par 2a KK Okres, na który orzeczono zakazy, nie biegnie w czasie odbywania kary pozbawienia wolności… Kiedy przebywał Pan w areszcie śledczym jako tymczasowo aresztowany, wówczas nie odbywał Pan kary pozbawienia wolności, a co za tym idzie, okres zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych został w ten czas wliczony. Podsumowując do zakazu nie wlicza się okresu od dnia prawomocnego wyroku do dnia Pana wyjścia z zakładu karnego.

  67. Jancio pisze:

    Witam, na samym początku chciałbym bardzo podziękować Panu za prowadzenie takiego forum jak to. Ponieważ dzięki niemu dostałem wyrok warunkowego zakazu prowadzenia pojazdów na 1 rok. Trwało to trochę przed sądem ale jest, teraz czekam tylko na uprawomocnienie wyroku.
    Dzięki Pana forum dowiedziałem się że jest coś takiego jak warunkowe umorzenie.
    Mam pytanie do Pana czy w takim przypadku jak mój gdzie mam zakaz na jeden rok, to czy będę musiał ponownie zdawać egzaminy na kategorie które posiadałem.
    Prosił bym o odpowiedź.
    Pozdrawiam!

  68. janek pisze:

    witam.Panie Mariuszu prosze o porade. 16.10.2015 w póżnych godz wieczornych zostałem zatrzymany do rutynowej kontroli w wydychanym miałem 1.14- 1.12 mgl . poddalem się dobrowolnie o ukaranie gdyż chciałem zachować kat c+e jako jedyny żywiciel ,kat b została zatrzymana na 4 lata a c+e starosta mi nie oddał .zaplacilem 10 000 grzywny + koszty czy moge sie ubiegac o skrocenie zakazu.

    • Bartosz Nadwodny pisze:

      Witam,

      o instytucję skrócenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych można się starać po połowie okresu, w którym wykonywany był zakaz. Oznacza to, że w przypadku 4 lat zakazu prowadzenia pojazdów może się Pan starać o skrócenie po 2 latach od dnia zatrzymania dokumentu prawa jazdy przez funkcjonariuszy policji na drodze.

  69. Wojciech pisze:

    Witam serdecznie w marcu zatrzymano mi prawo jazdy kat B miałem 0,37mg/l i mam zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych kat B na jeden rok, warunkowe umorzenie postępowania, ale prokurator się odwołał co może chcieć?

    • Witam, powinien Pan otrzymać z Sądu odpis apelacji Prokuratora i wówczas będzie Pan wiedział co Prokurator zarzuca wyrokowi Sądu I instancji. Przy wyroku jaki Pan otrzymał może to być np. zarzut błędu w ustaleniach faktycznych tzn. Prokurator może zarzucać, iż Sąd błędnie uznał, że zachodzą przesłanki do warunkowego umorzenia postępowania i Sąd powinien wydać wyrok skazujący. Prokurator również mógł zaskarżyć zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych tzn. powinien wynosić 2 lata.
      Bez względu na okoliczność jaki zarzut podniósł Prokurator może Pan sporządzić pisemną odpowiedź na apelację, w której powinien Pan wskazać argumenty, dlaczego Prokurator nie ma racji i dlaczego wyrok Sądu I instancji jest słuszny.

  70. m n pisze:

    Bardzo ciekawe ujęcie tematu. Niestety nie mogę zgodzić się ze
    wszystkimi stwierdzeniami.

  71. Piotr pisze:

    Witam,

    na wstępie chciałbym podziękować za Państwa zaangażowanie w prowadzenie tego bloga/poradnika, ponieważ pozwolił mi na szybkie oswojenie się z moją, pierwszą w życiu, sytuacją konfliktu z prawem.

    Myślę że ta historia może być trochę nietypowa, więc postaram się jak najlepiej przedstawić wszystkie jej aspekty, choć zdaję sobie sprawę że może być trochę przydługa.

    Jestem osobą co do zasady niepijącą – ALE z okazji wynajęcia sali na ślub – zorganizowałem spotkanie ze znajomymi na którym piliśmy wódkę (czwartek, ok. 0.35l/osobę, przy pełnym stole, koniec imprezy około godziny 3:00). d
    Rano, o godzinie 9:45, jadąc po zaopatrzenie samochodem osobowym, przekroczyłem podwójną linię ciągłą i zostałem zatrzymany do kontroli a następnie poddany badaniu alkomatem. Pierwszy wynik wskazał 0.24mg, drugi 0,28mg – zostałem zawieziony na komendę, gdzie wyniki wyszły kolejno: 0,21mg ; 0,2mg (!)
    I tu zaczynają się moje wątpliwości: zaraz przed wejściem do auta płukałem usta Listerine CoolMint (używa go moja Narzeczona) i gdy musiałem odebrać telefon, zamiast biec do łazienki – połknąłem ten nieszczęsny płyn.
    Później dowiedziałem się, że w jego składzie jest też alkohol.
    Podczas przesłuchania na komendzie przyznałem się do picia alkoholu dnia poprzedniego, oraz złożyłem pełne wyjaśnienie zaistniałej sytuacji.
    Po kilku tygodniach dostałem list, że prokurator wniósł o warunkowe umorzenie postępowania, a następnie kolejny list z postanowieniami tego umorzenia: 1 rok utraty prawa jazdy oraz 1 rok próby, a także 2000zł na rzecz FPPiPP.
    Prawo jazdy, naturalnie, oddałem tego samego dnia którego zostałem zatrzymany.

    Tutaj chciałbym prosić o Państwa poradę, zaznaczając że:

    – absolutnie nie wypieram się faktu że prowadziłem samochód po spożyciu alkoholu. To najgłupsza rzecz jaką zrobiłem w życiu.
    – jest mi niezmiernie przykro że doprowadziłem do takiej sytuacji, gdyż firma którą zarządzam jest firmą rodzinną i ta sytuacja i tak odbije się na wszystkich jej członkach, zarówno prowadzących jak i zatrudnionych
    – chciałbym udowodnić że przekroczenie progu 0.25mg nastąpiło z powodu wypicia płynu do płukania ust (pożyczyłem alkomat z certyfikatem, który przy podobnej próbie wykazał – UWAGA – 1.8 promila(!)
    – wydruk z pierwszego badania wyniósł 0.24mg, ale w dokumentach widnieje wartość 0.25mg (jestem pewien że wydruki z alkomatu to potwierdzą, ponieważ po pierwszym badaniu taką wartość wskazali mi policjanci)
    – prowadzę firmę zatrudniającą 6 osób, gdzie jestem odpowiedzialny za dostarczanie produktów do klientów (samochód osobowy z przyczepą typu dłużyca 6m – na kat. B) , a także szkolenie ich w zakresie ich wykorzystania.
    – posiadam prawo jazdy kategorii A i B, gdzie zachowanie kategorii A pozwoliłoby mi na dalsze wizyty u klientów, szkolenie ich oraz dostarczanie próbek profili (prowadzę działalność międzynarodową), tym samym utrzymując działanie firmy , jej konkurencyjność na rynku, a także utrzymanie zatrudnienia na obecnym poziomie. Koszty które musiałbym ponieść, to wysyłki kurierskie paczek dłużycowych, bez tego – klienci znajdą innego dostawcę a ja będę zmuszony ograniczyć zatrudnienie.
    – posiadam prawo jazdy od 2000 roku, rokrocznie robię ok. 20-30tyś km – przez cały ten okres otrzymałem 3 mandaty!!!!
    – udzielam się charytatywnie w Fundacjach Iskierka oraz Spina, filmując ich Eventy – bez jakiegokolwiek prawa jazdy nie będę w stanie dojechać z dronem i osprzętem by uwiecznić ich starania.

    Tutaj miejsce na moje pytania do Państwa:
    – czy jest jakakolwiek szansa żebym stracił prawo jazdy kat.B z zachowaniem kat. A?
    – zima w Polsce zaczyna się co roku dużo później i kończy dużo wcześniej niż zwykle,
    to pozwoliłoby mi na częściowe spełnienie oczekiwań klientów.

    z góry dziękuję za cierpliwość w czytaniu tego wywodu, będę niezmiernie wdzięczny za poradę,

    z wyrazami szacunku,

    Piotr

    • Witam Panie Piotrze, abym mógł Panu doradzić, czy badanie trzeźwości zostało u Pana przeprowadzone prawidłowo, musiałby mi Pan przesłać na maila zdjęcie protokółu badania trzeźwości i dołączonych do niego wydruków z analizatora wydechu. Dopiero wówczas, po sprawdzeniu czasu, objętości wydechu, czystości próby, różnic pomiędzy stężeniami zarejestrowanymi podczas kolejnych badań mógłbym Panu odpowiedzieć na pytanie dotyczące poprawności badań Pana trzeźwości i wiarygodności dowodów z wydruków z analizatora wydechu.

      Co do Pana drugiego pytania, to Sąd może orzec wobec pana zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych z wyłączeniem motocykli, do których prowadzenia uprawnia kat. A prawa jazdy. Dzięki takiemu rozstrzygnięciu kierując motocyklem nie łamałby Pan sądowego zakazu prowadzenia pojazdów.

      Aby przekonać Sąd do wyłączenia spod zakazu prowadzenia pojazdów motocykli powinien Pan wysłać do Sądu pismo, w którym poprze Pan wniosek Prokuratora o warunkowe umorzenie postępowania karnego z 1 rokiem zakazu prowadzenia pojazdów, ale jednocześnie wniesie Pan o wyłączenie motocykli spod zakazu prowadzenia pojazdów. proszę tylko pamiętać o dobrym uzasadnieniu tego pisma i poparciu wszystkich pana argumentów dokumentami.

  72. Jana pisze:

    Witam, Moja sytuacja jest następująca:
    Mam niepełnosprawne dziecko, które przechodziło zapalenie oskrzeli. Dojazd do naszego domu to wydzielona droga na nieruchomości gruntowej, we współwłasności z innymi sąsiadami. Ponieważ dojazd do naszej posesji z powodu mocnych opadów śniegu był mocno zaśnieżony postanowiłem trochę go odśnieżyć używając do tego mojej koparki z pługiem aby żona mogła wyjechać do apteki.
    Ponieważ mam konflikt z jednymi z sąsiadów Ci wezwali policję. Podczas kontroli wydmuchałem niecały promil. Nigdy nie wsiadłbym do samochodu po spożyciu alkoholu ale ze względu na chore dziecko musiałem udrożnić dojazd. Czy jest jakaś możliwość aby moje prawo jazdy nie zostało odebrane przez sąd a sprawa została umożona?

    • Dzień dobry, pomimo tego, że wynik badania trzeźwości w Pana przypadku nie był niski, niemniej jednak biorąc pod uwagę okoliczności popełnionego przez Pana przestępstwa zachowuje Pan szansę na warunkowe umorzenie postępowania karnego i odstąpić od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

      Szansa na warunkowe umorzenie postępowania karnego zależy od okoliczności sprawy tj pory oraz miejsca prowadzenia samochodu, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów i pieszych itp oraz Pana właściwości i warunków osobistych. Oczywiście każda sprawa jest inna i wymaga indywidualnego podejścia i przeanalizowania konkretnych przesłanek.

      Więcej na temat warunkowego umorzenia postępowania karnego znajdzie Pan w artykule: Warunkowe umorzenie za jazdę po alkoholu

      Pozdrawiam,
      Adwokat Agnieszka Rzeszut
      792 828 323

  73. Rafał pisze:

    Witam Serdecznie, Pani Agnieszko ok. lipca ubiegłego roku miałem kontrole i wydychanym powietrzu wyszło że byłem po spożyciu alkoholu (0.13, 0.11) na rozprawie po ok. 3 miesiącach Sąd przychylił się do mego wniosku i ukarał mnie tylko grzywną odstępując od zabrania mi prawa jazdy. Parę dni temu dostałem pismo od starosty żeby podać właściwy adres zamieszkania, po czym od miłej Pani dowiedziałem się że muszę zrobić badania lekarskie, psychologiczne itd. Pani Mecenas bardzo proszę o odpowiedz i z góry serdecznie dziękuje
    Z poważaniem Rafał
    A może mogłem podać adres gdzieś za granicą np.Liberie, czy można od tego się odwołać gdyż z tego co wiem to lekarze wystawiają opinie terminowo i nie jest to fajne za rok czy dwa znowu je powtarzać jeszcze raz dziękuje i pozdrawiam.

    • Dzień dobry, każdy kierowca, który kierował pojazdem w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu musi przejść badania lekarskie, psychologiczne oraz kurs reedukacyjny. Jeżeli Pan nie dostarczy tych dokumentów do wydziału komunikacji w zakreślonym terminie, to wówczas starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami.

      Pozdrawiam,
      Adwokat Agnieszka Rzeszut
      792 828 323

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *