Zakaz prowadzenia pojazdów na 1 rok

4.7/5 - (3 votes)

Zakaz prowadzenia pojazdów na 1 rok

Kierowcy, który został zatrzymany za jazdę samochodem po alkoholu grozi utrata prawa jazdy na okres od lat 3 do lat 15. Taka sytuacja ma miejsce, gdy sprawca popełnił przestępstwo jazdy samochodem w stanie nietrzeźwości z art. 178a par 1 k.k.

Wówczas gdy Sąd wydaje wobec kierowcy wyrok skazujący, wówczas orzeka zakaz prowadzenia pojazdów właśnie na okres od 3 lat do lat 15. Dla wielu kierowców nawet najkrótszy zakaz 3 lat, może okazać się bardzo dolegliwy w skutkach np. może oznaczać zwolnienie z pracy. Stąd pojawia się pytanie czy jest możliwy zakaz prowadzenia pojazdów na 1 rok pomimo jazdy samochodem w stanie nietrzeźwości?

Otóż tak. Sąd może orzec wobec kierowcy zakaz prowadzenia pojazdów na 1 rok. Będzie to możliwe w przypadku wydania przez Sąd wyroku warunkowo umarzającego postępowanie karne. Tylko w przypadku warunkowego umorzenia postępowania karnego Sąd może nie orzekać zakazu prowadzenia pojazdów na okres 3 lat. Natomiast Sąd może orzec zakaz na okres 1 roku lub 2 lat. W szczególnym przypadku może również odstąpić od orzeczenia zakazu.

Jak ubiegać się o zakaz prowadzenia pojazdów na 1 rok?

Jak zostało to wskazane wyżej tylko w przypadku warunkowego umorzenia postępowania karnego, Sąd może odstąpić od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów lub orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres 1 roku bądź 2 lat. Natomiast w przypadku wyroku skazującego zakaz prowadzenia pojazdów na okres od lat 3 do lat 15.

Czym jest warunkowe umorzenie postępowania karnego?

Warunkowe umorzenie postępowania za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, polega na tym, że Sąd uznaje, że kierowca popełnił zarzucany mu czyn tj. kierował samochodem po pijanemu, ale z uwagi na szczególne okoliczności, Sąd nie wydaje wyroku skazującego, ale wydaje wyrok warunkowo umarzający postępowanie karne. W przypadku wydania przez Sąd wyroku warunkowo umarzającego postępowanie karne Sąd wyznacza okres prób, który wynosi od 1 roku do 3 lat, orzeka świadczenie pieniężne na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej oraz:

 • orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na 1 rok luba na 2 lata

lub

 • w szczególnie uzasadnionym przypadku odstępuje od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów

Kto może ubiegać się o warunkowe umorzenie za jazdę po pijanemu i zakaz prowadzenia pojazdów na 1 rok

Zakaz prowadzenia pojazdów na 1 rok

O warunkowe umorzenie postępowania karnego za kierowanie samochodem po alkoholu może ubiegać się jedynie kierowca niekarany za przestępstwo popełnione umyślnie.

Ponadto, w sprawie o jazdę po pijanemu muszą wystąpić szczególne okoliczności, które wskazują, iż stopień społecznej szkodliwości popełnionego czynu nie jest znaczny. Dla przykładu kierowca jedynie przeparkował samochód, a zatem jechał samochodem jedynie kilkadziesiąt sekund.

Oczywiście każdą sprawę należy przeanalizować indywidualnie. Może zdarzyć się sytuacja, że na pierwszy rzut oka wydaje się, że kierowca nie ma szans na warunkowe umorzenie za jazdę samochodem pod wpływem alkoholu i zakaz prowadzenia pojazdów na 1 rok, ale analiza sprawy wskazuje, że zachowuje on szansę na warunkowe umorzenie i warto o to wnioskować.

Umów się na spotkanie z Adwokatem w siedzibie Kancelarii Adwokackiej przy ul. Nowy Świat 47 lok. 4 w Warszawie telefonicznie dzwoniąc pod nr 697053659 lub mailowo na adres biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Jak korzyści daje warunkowe umorzenie postępowania karnego i zakaz prowadzenia pojazdów na 1 rok?

 • zakaz prowadzenia pojazdów jest krótszy niż 3 lata – czyli wynosi 1 rok lub 2 lata, a w szczególnych przypadkach Sąd może w ogóle nie orzekać zakazu
 • kierowca pozostaje osobą niekaraną za przestępstwo, inaczej niż przy wyroku skazującym – warunkowe umorzenie za alkohol, będzie miało szczególne znaczenie dla osób, od których wymagana jest niekaralność za przestępstwo np. nauczyciel.
 • wyrok skazujący za jazdę po pijanemu, oznacza automatycznie świadczenie pieniężne w wysokości co najmniej 5 tys. zł, natomiast przy warunkowym umorzeniu Sąd może orzec świadczenie pieniężne w znacznie niższej wysokości.
 • jeżeli Sąd orzeknie wobec nietrzeźwego kierowcy zakaz na 1 rok, wówczas kierowca nie będzie musiał ponownie zdawać egzaminu na prawo jazdy.

Jak ubiegać się o warunkowe umorzenie za jazdę pod wpływem alkoholu i zakaz prowadzenia pojazdów na 1 rok?

W sprawie o jazdę samochodem po alkoholu Prokurator ani Sąd z urzędu nie rozważają kwestii warunkowego umorzenia postępowania, to kierowca powinien wykazać się inicjatywą i złożyć do Prokuratury lub do Sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania za jazdę po pijanemu. To kiedy i gdzie wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego powinien zostać złożony zależy na jakim etapie jest sprawa. Jeżeli sprawa o kierowanie pojazdem po alkoholu jest na etapie postępowania przygotowawczego, czyli akta sprawy są w Prokuraturze, wówczas taki wniosek powinien zostać złożony do Prokuratury. Natomiast gdy akta sprawy są już na etapie postępowania sądowego, wówczas wniosek taki powinien zostać złożony bezpośrednio do Sądu.

Jak napisać wniosek o warunkowe umorzenie postępowania?

Napisanie wniosku o warunkowe umorzenie postępowania za jazdę po alkoholu, nie jest łatwym zadaniem, ponieważ to często w dużej mierze od dobrze uzasadnionego wniosku  o warunkowe umorzenie postępowania za kierowanie samochodem po alkoholu, zależy czy Sąd warunkowo umorzy postępowanie czy też nie.

We wniosku o warunkowe umorzenie postępowania za kierowanie samochodem po alkoholu, należy wskazać, na jakich warunkach kierowca wnosi o warunkowe umorzenie postępowania (okres próby do 3 lat, świadczenie pieniężne, zakaz prowadzenia samochodów na 1 rok bądź na 2 lata lub brak zakazu prowadzenia pojazdów).

Uzasadnienie wniosku o warunkowe umorzenie za jazdę po alkoholu

Natomiast w uzasadnieniu wniosku o warunkowe umorzenie za jazdę po alkoholu należy szczegółowo opisać argumenty dotyczące  popełnionego czynu (np. pora oraz miejsce kierowania samochodem po pijanemu) oraz dotyczące właściwości oraz warunków osobistych kierowcy (np. do jakich celów wykorzystuje samochód, jakie konsekwencje spowoduje dla kierowcy zakaz prowadzenia pojazdów na 3 lata).

To tylko przykładowe argumenty, które należy opisać we wniosku o warunkowe umorzenie postępowania, przykładów jest oczywiście o wiele więcej, ponieważ każda sprawa jest inna i wymaga indywidualnego podejścia.

Wniosek o warunkowe umorzenie postępowania za jazdę po alkoholu, kierowca może sporządzić samodzielnie, może również zwrócić się o pomoc do profesjonalisty, adwokata mającego doświadczenie w sprawach o kierowanie pojazdem po alkoholu, który po analizie sprawy może zwrócić uwagę na nowe argumenty, przemawiające na korzyść kierowcy, których on samodzielnie nie wziąłby pod uwagę, pisząc wniosek o warunkowe umorzenie za jazdę po alkoholu, a które mają istotne znaczenie w sprawie o kierowanie samochodem pod wpływem alkoholu.

Umów się na spotkanie z Adwokatem w siedzibie Kancelarii Adwokackiej przy ul. Nowy Świat 47 lok. 4 w Warszawie telefonicznie dzwoniąc pod nr 697053659 lub mailowo na adres biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły, jazda po pijanemu, zakaz prowadzenia pojazdów i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *