O blogu

Witam Cię na mojej stronie o odpowiedzialności karnej za przestępstwo prowadzenia samochodu lub roweru w stanie nietrzeźwości.

Tan poradnik jest podsumowaniem wiedzy i doświadczenia jakie zdobyłem podczas orzekania jako Sędzia Wydziału Karnego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Żoliborza, w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Śródmieście, a następnie podczas praktyki adwokackiej. 

Znajdziesz tu między innymi odpowiedzi na pytania:

 • co Ci grozi za popełnienie przestępstwa prowadzenia samochodu lub roweru w stanie nietrzeźwości?

 • co Ci grozi za popełnienie wykroczenia prowadzenia samochodu lub roweru w stanie po użyciu alkoholu?

 • na czym polega warunkowe umorzenie postępowania karnego w sprawie o kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości?

 • na czym polega niepewność pomiaru alkomatu w sprawie o przestępstwa lub wykroczenia prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu?

 • czy Sąd może odstąpić od orzeczenia zakazu prowadzenia samochodów wobec sprawcy przestępstwa lub wykroczenia prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu?

W razie wątpliwości proszę śmiało pytać, na wszelkie pytania postaram się odpowiedzieć. Zapraszam również do komentowania artykułów oraz dzielenia się ze mną uwagami i własnymi doświadczeniami. Pytania, uwagi, komentarze proszę wpisać do ramki zamieszonej pod każdym z artykułów. Zapewniam, że Twój adres e- mail nie zostanie opublikowany.

Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn

268 odpowiedzi na O blogu

 1. ania pisze:

  witam, proszę o radę. wczoraj moj brat stracił prawo jazdy bo miał w wydychanym powietrzu 0,52 mg, dzis byl na komisariacie i prawo jazdy zabrano mu na rok,grzywna 1000 zł i 200 zł na cele społeczne,kierował autem kat. b ale ma jeszcze c+e i chcemy odzyskac kat c+e,ponieważ jest kierowcą cięzarówki, złożył dzis na komisariacie zaświadczenie z pracy ze bez tych uprawnien go zwolnią i jest to niezbedne do wykonywania zawodu i zlozyl wniosek o ograniczenie zabrania prawa jazdy tylko do kategorii b,jak to dalej się rozstrzygnie i w ile dni bedzie odczytanie wyroku w sądzie, jaką decyzje wyda prokurator,bo policjant ktory dzwonil do prokuratora na telefon powiedzial ze to osoba nie karana do tej pory i ze zlozyla taki wniosek ale nie wiem co odpowiedział ten prokurator?? prosze o pomoc.

  • Przy 0,52 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu Pani brat może złożyć wniosek o dobrowolne poddanie się karze z orzeczeniem zakazu prowadzenia pojazdów ograniczonego tylko do samochodów osobowych (kat. B) na 1 rok. Wniosek może złożyć do Prokuratury. Gdy Prokurator na nią przystanie wówczas skieruje do Sądu wniosek o ukaranie Pani brata na taką właśnie karę. Na posiedzenie lub rozprawę w Sądzie trzeba będzie jeszcze poczekać jakieś półtora miesiąca.

 2. ania pisze:

  brat byl wczoraj na komisariacie i poddal sie dobrowolnie karze,jest to odnotowane w jego aktach i do tych akt wlasnie dolączyl wniosek o zachowanie prawa jazdy kat c,niezbednej do pracy oraz zaswiadczenie z pracy,teraz te akta maja jutro trafic do prokuratora,czy trzeba skladac jeszcze raz ten wniosek jesli juz zostal zlozony przy zeznaniach???? proszę mi podpowiedzieć gdzie u przewodniczącego wydziału można sie starać o szybsze rozpatrzenie sprawy,czy chodzi o Sąd? dziękuje za odpowiedź.

 3. ania pisze:

  mam jeszcze jedno pytanie, brat ma miec zabrane prawo jazdy na rok,czy po roku bedzie musial zdawac egzamin ponownie czy odzyska prawo jazdy bez egzaminu. bo policjant mu odpowiedzial ze nie wie:)ja wyczytalam ze jesli jest na rok to bez egzaminu a jesli powyzej roku to nalezy zdawac egzamin.czy ma znaczenie to ze 0,52 to przestępstwo a nie wykroczenie czy ma znaczenie to na ile zabieraja i od tego zalezy czy bedzie egzamin czy nie.

  • Jeśli Sąd orzeknie wobec Pani brata 1 rok zakazu prowadzenia pojazdów i dodatkowo ten wyrok się uprawomocni przed upływem 1 roku od zatrzymania Pani bratu prawa jazdy przez Policję, wówczas Pani brat nie będzie musiał ponownie zdawać egzaminu na prawo jazdy, lecz odbierze dokument po 1 roku od zatrzymania prawa jazdy przez Policję.

   • Marian pisze:

    Witam serdecznie
    Ma pytanie odnośnie mojej sytuacji:
    W roku 2013 zostałem skazany za prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości (ok. 0,50 promila w wyd. powietrzu). Wyrok: 1 rok zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych ( nie musiałem ponownie zdawać prawa jazdy), 50 stawek dziennych grzywny po 20 zł plus 100 zł na rzecz funduszu pokrzywdzonych. W wyroku nie ma informacji o okresie zawieszenia. Czy związku z tym okres mojej kary już minął ? Czy w ogóle go nie było ? Czy na chwilę obecną (tj. 15.07.2016) widnieję jeszcze jako karalny w KRS?
    Pozdrawiam serdecznie.

    • Witam, przed nowelizacją Kodeksu karnego, która weszła w życie z dniem 21 marca 2015r. w razie skazania na grzywnę okres zatarcia wynosił 5 lat. Natomiast po nowelizacji zgodnie z art. 107 par 4a k.k. okres zatarcia wynosi 1 rok. Dlatego też w Pana przypadku informacja o wydanym wyroku powinna już zostać usunięta z rejestru skazanych, gdyż stosuje się przepisy względniejsze.
     Powinien Pan iść do Sądu i złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o niekaralności – koszt wniosku wynosi 30 zł. Jeżeli w Pana karcie karnej będzie jeszcze informacja o wyroku, wówczas powinien Pan złożyć do KRK wniosek o usunięcie wpisu o skazaniu.

 4. Dariusz pisze:

  Witam!
  Mam pytanie troszkę „z innej beczki”. Mam 25 lat, wykształcenie wyższe, w roku 2009 zostałem skazany za prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości (ok. 0,74 promila w wyd. powietrzu). Wyrok: 1 rok zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych ( nie musiałem ponownie zdawać prawa jazdy), 700 + 100 zł grzywny plus koszty dodatkowe oraz wyrok w zawieszeniu na 3 lata. Okres próby już minął oczywiście bez problemowo:) a teraz sedno sprawy ….. Czy z takim „dorobkiem” mam jakieś szanse na zatarcie śladów w KRS oraz Systemie Policyjnym? Chciałbym złożyć dokumenty do pracy w Policji, posiadam teraz atrakcyjną pracę biurową ale niestety męczy mnie „praca za biurkiem”
  Pozdrawiam

  • Zatarcie wyroku skazującego następuje w Pana wypadku po upływie okresu próby i dodatkowych 6 miesiącach czasu – licząc od uprawomocnienia się wyroku. Dla przykładu: wyrok skazujący za przestępstwo prowadzenia samochodu po alkoholu uprawomocnił sie dnia 01.01.2012r. Tym wyrokiem został Pan skazany na 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata próby. To oznacza, że wyrok ulegnie zatarciu po upływie 3 lat okresu próby i jeszcze 6 miesiącach licząc od uprawomocnienia się wyroku. W podanym przykładzie nastąpi to z dniem 01.07.2015r.

   Jesli w Pana wypadku nastapiło już zatarcie skazania, to odzyskał Pan czystą kartę karną. Oznacza to, że po wyroku skazującym nie będzie w niej śladu. Będzie zapis – nie figuruje w KRK.

 5. Tomek pisze:

  Witam
  Mam takie pytanie około 3 tygodni temu złapali mnie za jazdę po pijanemu na rowerze miałem 2 promile (droga osiedlowa). Do chwili obecnej żadne zawiadomienie z komisariatu na ewentualne przesłuchanie nie przyszło. Moje pytanie jest następujące czy takie sprawy ulegają przedawnieniu i czy poddawać się dobrowolnie karze i jakie ewentualnie grożą mi konsekwencje?
  Dziękuję za odpowiedź

  • W ciągu kilku dni dostanie Pan wezwanie na Policję, gdzie Policjant przedstawi Panu zarzut popełnienia przestępstwa oraz przedstawi panu propozycję dobrowolnego poddania się karze, prawdopodobnie 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2-3 lata próby, grzywny rzędu 800-1000 zł. i zakazu prowadzenia rowerów na 2-3 lata.

   W Pana sytuacji może Pan złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego ze świadczeniem pieniężnym i zakazem prowadzenia rowerów na 2 lata.

 6. Iwona iwo1234 pisze:

  Dzień dobry mój mąż został zatrzymany pod wpływem alkoholu jak prowadził samochód osobowy i wydychanym powietrzu miał 0,77 na ile zostanie mu zatrzymane prawo jazdy .Dodam że utrzymujemy się z gospodarstwa rolniczego .Policjant poinformował męża że zabiorą na około 2lat czy są szanse na minimum na rok zaznaczam że mąż dorywczo pracuje i jest mu potrzebne prawko żeby dojechać do pracy bo mieszkamy na wsi.Jechał o godz. 21

 7. Tomek pisze:

  Dziękuję za odpowiedź

  Takie jeszcze pytanko mam ile ewentualnie zaproponować kary grzywny we wniosku o warunkowe umorzenie postępowania??
  Dodatkowo zapytam bo chce wyjechać na wczasy i jak znam życie to wezwanie przyjdzie właśnie wtedy kiedy mnie akurat nie będzie czy jest sens dzwonienia na komendę z pytaniem kiedy dostane wezwanie?

  • Warto zadzwonić na Policję i zawiadomić o Pana wyjeździe, a jeszcze lepiej poinformować o tym listem poleconym – by uchronić się przed przymusowym doprowadzeniem na przesłuchanie. Co do wysokości świadczenia pieniężnego, to nie ma sztywnych reguł, to zależy zarówno od stężenia alkoholu jak i Pana dochodów.

 8. Tomek pisze:

  Witam jeszcze raz Panie Mariuszu
  W czwartek minie miesiąc od zatrzymania (sprawa z dwoma promilami na rowerze) i nadal nie dostaliśmy żadnego wezwania na komendę w celu złożenia zeznań. Pojawia się zatem pytanie czy faktycznie trwa to tak długo czy po prostu może ujść nam to na sucho bo już sam nie wiem. Na komendę nie dzwoniłem bo okazuje się że musiałem odwołać wyjazd ale dzwoniłem we czwartek do sądu z zapytaniem czy przypadkiem nie toczy się jakaś sprawa w mojej sprawie i dostałem informację że nie.

 9. Marcin pisze:

  Witam Panie Mariuszu
  Mam takie pytanie do Pana. Złapano mnie po alkoholu na rowerze miałem 0.77mg\l na komendzie zaproponowano mi przez prokuratora na co ja się zgodziłem 3 miesiące w zawieszeniu na 2 lata, rok prowadzenia roweru, 300zł grzywny. Czy w moim przypadku po zasądzonych 3 miesiącach próby w zawieszeniu na 2 lata i wpłaceniu 300 zł grzywny po 6 miesiącach kara ulegnie zatarciu w KRK i tym samym nie będę figurował za to przestępstwo??

  Przepis prawny który znalazłem a propo mojej sprawy:
  „kara w zawieszeniu”
  Art. 76.
  § 1. Skazanie ulega zatarciu z mocy prawa z upływem 6 miesięcy od zakończenia
  okresu próby.
  § 2. Jeżeli wobec skazanego orzeczono grzywnę lub środek karny, zatarcie skazania
  nie może nastąpić przed ich wykonaniem, darowaniem albo przedawnieniem
  ich wykonania; nie dotyczy to środka karnego wymienionego w art. 39
  pkt 5 [obowiązek naprawienia szkody].

  • W Pana przypadku wyrok skazujący ulegnie zatarciu po upływie okresu próby, czyli 2 lat i jeszcze 6 miesiącach – licząc od daty uprawomocnienia się wyroku. Musi Pan dodatkowo w tym czasie zapłacić grzywnę, żeby wyrok uległ zatarciu.

 10. Tomek pisze:

  Witam raz jeszcze Panie Mariuszu
  A więc byłem na komendzie nie wiem co mnie tchnęło i poddałem się dobrowolnie karze zaproponowanej przez prokuratora 3 miesiecy na 2 lata, rok zakazu na rower i 300zł grzywny z racji tego że wydawała mi się mała. Czy mogę jeszcze to jakoś odwrócić i wnosić jednak o warunkowe umorzenie postępowania. Rozmawiałem z pewnym jegomościem i powiedział mi że u mnie w mieście sędziowie orzekający w sprawach karnych są bardzo surowi i może być tak że w ogóle nie wezmą pod uwagę takiego wniosku i dodadzą mi np kolejne 3 miesiące i kolejne 300zł??
  Co robić w tej kwestii ??

 11. Tomek pisze:

  Jeszcze taka rzecz bo mi umknęła czy sąd jak już dojdzie do sprawy może jeszcze np zmniejszyć wymiar kary zaproponowanej przez prokuratora ograniczając go tylko do grzywny bądź w ogóle umorzyć na małą szkodliwość czynu ?? Czy raczej zostanie przy wniosku prokuratora ??

 12. ania pisze:

  witam, moj brat czeka na odczytanie wyroku w sadzie za jazde po pijanemu,poddal sie karze dobrowolnie,na przesłuchaniu zaproponowano mu zabranie prawka na rok,1000zł grzywna i 200 na cele spoleczne, dostal dzis pismo ze sprawa bedzie 7 lipca, czy jest szansa ze zlozy np w poniedzialek wniosek o pilne rozpoznanie sprawy i sad sie zgodzi to przyspieszyc??? zalezy nam na czasie poniewaz ma urlop bezplatny w pracy do 29 czerwca i to sie troche komplikuje.brat ma ndzieje odzyskac kategorie c,niezbedna do wykonywania zawodu, rozmawial z prokuratorem i powiedzial ze opisze w papierach ze on by sie przychylil do tego ale pozostawia decyzje sedziemu.mial 0,52 mg w organizmie.prosze powiedziec czy sąd sie zgodzi w przyspieszeniu sprawy i co tam napisac w tym wniosku. z gory dziekuje.

 13. Tomek pisze:

  Witam Panie Mariuszu
  Mam taki problem zostałem złapany jak już wiadomo za jazdę po pijanu. Poddałem się dobrowolnie karze, wyroku jeszcze nie usłyszałem. Dzisiaj dostałem pismo ze komenda policji kieruje mnie na badania lekarskie, samego skierowania jeszcze nie dostałem. Czy za jazdę na rowerze również kierują na takie badania? Prawo jazdy nie zostało mi zabrane.

 14. Tomek pisze:

  Jeszcze do poprzedniego.
  Czy po 1,5 miesiącu czasu od zdarzenia policja ma w ogóle prawo kierować na takie badania. Na razie dostałem zawiadomienie + postanowienie samego skierowania jeszcze mi nie wysłali?
  Dziękuję za odpowiedź

 15. ania pisze:

  witam, mam takie pytanie jesli kolega miał w chwili zatrzymania 0,25 mg alkoholu we krwi to jest to wykroczenie, ale chce zapytac o co mozna walczyc najlepiej w sadzie czy o warunkowe umorzenie postepowania czy o ograniczenie prawa jazdy tylko do kat b a wyzsze zostawic? co pan radzi??? pozdrawiam.

 16. ania pisze:

  witam, czemu pan nie odpisuje?????????

 17. majka pisze:

  witam serdecznie zatrzymano mnie gdy miałam 0,41 w wydychanym powietrzu.chciałabym zapytać kiedy jest to dobrowolne poddanie się karze na komisariacie czy gdzie, i czy wtedy nie ma rozprawy, i co mi grozi za to przestepstwo. przesłuchanie mam jutro 14.11.2012

  • Jutro podczas przesłuchania Policjant zaproponuje Pani dobrowolne poddanie się karze grzywny (jej wysokość zależy od dochodów, jakie Pani poda) oraz 1 rok zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jeśli się Pani zgodzi, to po skierowaniu sprawy do Sądu Sąd wyznaczy posiedzenie, zostanie Pani o nim zawiadomiona z informacją, że nie musi się Pani stawiać na posiedzenie. Na posiedzeniu Sąd wyda wyrok skazujący Panią na uzgodnioną na Policji karę.

 18. marcin pisze:

  Witam mam pytanko i prosiłbym Pana o odpowiedź w wolnej chwili, mianowicie:
  Równy miesiąc temu zatrzymała mnie straż graniczna w dzień za rzekome „zawracanie” na ich widok. Mięli oni ze sobą jakiś dziwny sprzęt do sprawdzania alkoholu który nie wykazywal konkretnej ilosći a jedynie sam fakt iż w wydychanym powietrzu coś sie znajduje.
  Dmuchnąłem w to cacko po czym mili panowie ze strazy granicznej zawieźli mnie na komisariat policji na test konkretnym alkomatem.
  Sprzęt który mięli na komisariacie był jakiś dziwny więc odmówiłem badania i poprosiłem o zawiezienie mnie na inny komisariat z innym sprzętem albo na pobranie krwi.
  Straż graniczna zawiozła mnie do innego miasta tj 20km dalej na komisariat. Obrazili sie oni na mnie w trakcie za to ze nie chciałem współpracować no i powiedzieli ze „juz dmuchac nie moge” i jedziemy na pobranie krwi.
  Krew mi pobrali i wydali mi protokół z zatrzymania prawo jazdy. Po pobraniu krwi poszedłem na komisariat azeby miec dowód „dmuchania” z alkomatu. Wyszło mi 0,013 i tenze kwitek sobie zostawiłem na ewentualną rozprawę.
  Minęło miesiąc czasu od wysłania krwi do laboratorium i własnie zadzwonil policjant zebym przyszedł odebrac prawo jazdy bo minęło 30 dni i jeszcze wyników nie mają.
  W zaistaniałej sytuacji nie wiem czy sie cieszyc czy nie? Wiec moje pytanie jest następujące:
  Ile ma policja czasu na przedstawienie wyników badań i po jakim czasie upływa przedawnienie?
  I jeszcze czy badanie krwi wykarze zawartość alkoholu to mój dowód z dmuchania w alkomat po pobraniu krwi moze mieć jakieś znaczenie dla rozstrzygniecia sprawy?
  Aha dodam jeszcze ze juz wcześniej zostałem skazany na podobne przestępstwo, ale po upływie środka karnego wzniosłem wniosek o zatarcie skazania który został uwzględniony.
  Takze nie mają prawa się o poprzednie przestepstwo do mnie przyczepic i moge śmiało mówić że „nigdy nie byłem karany” zgadza się??
  Z góry dziękuję i pozdrawiam.

  • Co do Pana poprzedniej karalności, to skoro nastąpiło zatarcie skazania, to jest pan osobą nie karana za przestępstwo. Co do wyniku badania alkomatem to musiał się Pan pomylić, zakładam, że było 0,13 mg/l a nie 0,013 mg/l, gdyż alkomaty drukują wyniki do 2 miejsc po przecinku. Przy wyniku 0,13 mg/l zostanie Panu przedstawiony zarzut popełnienia wykroczenia prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu. Jest jednak możliwość, że wynik badania krwi będzie wyższy. Trzeba zaczekać na ten wynik.

   • marcin pisze:

    Dziekuje za porade, ma pan rację odnośnie mojej pomyłki testowej.
    Mam jeszcze jedno pytanie, tj:
    Musze wyjechac z kraju na nie wiem jak długo i nie chce pozostawić tej kwesti bez rozpoznania. Zakładając ze wyniki krwi będą obciążajace to czy mogę dokonać „samoukarania” i przyjać proponowany wyrok przez adwokata czy też muszę być osobiście??

    • marcin pisze:

     Tak apropo, naprawde podziwiam że przy tak zapracowanym harmonogramie znajduje pan jeszcze czas na odpisywanie na posty.
     Przedstawie panu dowody ktore zgromadzilem na ewentualna rozprawe i prosilbym pana sedziego w wolnej chwili o skwitowanie czy to ma jakis sens.
     A wiec historie moja przedstawilem powyzej, ale nie wspomnialem iz oprocz dowodu z alkomatu z komisariatu na 0,13 mg mam rowniez zaswiadczenie lekarskie od lekarza ktory mnie badal i pobieral krew. Zaswiadczenie to stwierdza ze przed pobieraniem probki krwi z organizmu bylem leczony nakladami na cialo ze spirytusu, ktore jednoczesnie musialo miec wplyw na stezenie alkoholu we krwi.
     Teraz, gdy wynik stezenia alkoholu we krwi bedzie wysoki czy ow zebrane dowody pan jako doswiadczony Sędzia wziąłby pod uwage jako okolicznosc łagodzącą czy oparłby swoja ocene tylko i wyłącznie na wyniku krwi??
     Dziekuje za poswieconą uwage i czas i życze Wesołych Swiąt.

 19. Damian pisze:

  Witam mam zatrzymane prawo jazdy na 6 mies z wyłączeniem kat ”C” i moje pytanie brzmi…
  Czy muszę zdawać psychotesty ? nie przyszło mi żadne skierowanie, tylko list kiedy będę mógł odebrać i gdzie…Proszę o odpowiedź

 20. Marcin pisze:

  Witam Panie Mariuszu,

  Moja sprawa wygląda następująco:
  W nocy z kolegą wjeżdżaliśmy na parking, taksówkarz cofał w naszą stronę dostał ostrzeżenie w postaci mrugania długimi światłami niestety nie przyniosło to efektu i nastąpiła kolizja.
  Taksówkarz przyznał się do winy przy kierowcy(dodam że kierowcą był kolega, ponieważ jak się potem okazało w wydychanym powietrzu miałem 0,59 mg/l siedziałem jako pasażer jestem również właścicielem pojazdu który miał kolizje) Wszystko zostało uzgodnione mieliśmy przejść do przygotowania oświadczenia, kolega kierujący moim samochodem poszedł do domu, ponieważ uznaliśmy że jego obecność nie jest już konieczna, po czym taksówkarz wycofał się z wcześniejszych ustaleń chciał wezwać policje. Zmienił wersje przy przedstawianiu sprawy policji że to ja prowadziłem i to ja wjechałem w tył jego samochodu, chciałem wezwać kierowcę niestety policjant stwierdził że zgodnie z zeznaniem taksówkarza to ja prowadziłem i kolega teraz nie będzie potrzebny.
  Cała ta sytuacja zaowocowała zatrzymaniem prawa jazdy, postawieniem zarzutu prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwym. Mam również świadka który widział zdarzenie, ale niestety nie widział kto prowadził. Składając zeznania przedstawiłem całą sytuacje podałem imię nazwisko osoby prowadzącej.
  Korzystając z Pana doświadczenia co w tej sytuacji można zrobić?
  Proszę o szybką odpowiedź i dziękuję
  Pozdrawiam

  • Marcin pisze:

   Jeszcze chciałbym się dowiedzieć co mi grozi w obecnej sytuacji jeśli dojdzie do procesu, a sąd uzna że to ja prowadziłem i jestem winny kolizji?

   • Jeśli zostanie Pan skazany za prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości 0,59 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, to czeka Pana 2 lata zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Do tego dojdzie konieczność zapłaty za uszkodzenia samochodu taksówkarza (ubezpieczyciel zażąda od Pana zwrotu kwoty odszkodowania wypłaconego taksówkarzowi). Powinien Pan zatem złożyć wniosek dowodowy o przesłuchanie w charakterze świadka kolegi, który faktycznie prowadził samochód, ewentualnie innych osób, które to potwierdza.

    • Marcin pisze:

     Witam Panie Mariuszu,

     Miło mi jest poinformować że w dniu dzisiejszym wyrokiem sądu jest uniewinnienie. Walka o swoje dobre imię zajęła bardzo dużo czasu moim zdaniem. Chciałbym się dowiedzieć czy w tej sytuacji, gdy wyrok się uprawomocni mogę żądać od osoby przez którą znalazłem się w tej sytuacji odszkodowania za utratę dobrego imienia.

 21. wojtek pisze:

  Szanowny Panie Mecenasie,

  zatrzymano mi prawo jady kat. B za jazde po uzyciu alkoholu. sprawa poszla do sadu, ale co ciekawe, nadal moge jezdzic na rowerze, a samochodem juz nie. zaznaczam, ze prowadzilem rower a nie samochod. wynika z tego, ze za „zjedzenie jablka nie moge jesc sliwek”.
  moje pytanie brzmi: czy jest mozliwe, ze taka nierownosc jest zgodna z konstytucja RP? przeciez to jest kompletnie nielogiczne. chetnie zglosilbym do TK skarge, ale nie mam takiej mocy prawnej.

  Pozdrawiam

  • Półtora roku temu znowelizowano art.42 kk i od tego czasu za prowadzenie roweru po pijanemu Sądy nie muszą zabierać prawa jazdy i najczęściej tego nie robią. Zdarzają się nadal wyjątki. Jak widzę jest Pan jednym z nich. Może Pan złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego i zakaz prowadzenia ograniczony tylko do rowerów.

   • wojtek pisze:

    Dziękuje za odpowiedz.

    Nie chodzi mi o to czy sąd zabierze mi prawo jazdy, ale o stan przedsądowy, czyli stan zatrzymania prawa jazdy.
    Jestem przekonany, że niezgodne z Konstytucją jest to, że do rozpatrzenia sprawy przez sąd, mogę jeździć na rowerze, motorowerem 50 cm 3 , wszystkimi pojazdami mechanicznymi, których prowadzenie nie wymaga stosownych uprawnień, na drodze publicznej – czyli też po jezdni, a nie mogę jeździć samochodem. Zaznaczam, że po użyciu alkoholu prowadziłem rower a nie samochód.

    Gdzie tu logika i równość wyrażana w Konstytucji?

 22. Tomek pisze:

  Witam,

  Szanowny Panie,

  w czerwcu 2012, zatrzymano mnie w stanie po użyciu alkoholu (0,11 mg/l). Nie poddałem się dobrowolnie karze i poszedłem do sądu. Wyrok skazujący 7 m-cy zakazu kierowania pojazdów wszelkich kategorii plus grzywna.
  Pytanie: czy sąd przy ogłaszaniu werdyktu miał obowiązek poinformować mnie również nałożeniu kary w postaci 10 punktów karnych na moje konto? Pytam ponieważ tego nie uczynił
  Nie wiedziałem że za to wykroczenie oprócz grzywny należą się punkty karne ( nie poinformował mnie ani policjant zatrzymujący moje prawo jazdy, ani sędzia przy ogłaszaniu werdyktu).

  Bardzo proszę o odpowiedź. Będę bardzo wdzięczny.

  Pozdrawiam

  • Witam, Sędzia nie miał obowiązku mówić Panu o 10 punktach karnych za wykroczenie. Punkty karne są nakładane w odrębnym od karnego postępowaniu administracyjnym. Nie zmienia to faktu, ze byłoby lepiej, gdyby Sędziowie wiedzieli o tych 10 punktach karnych i uprzedzali obwinionych.

 23. Jakub pisze:

  Witam.
  Wczoraj około godz. 23:00 zatrzymała mnie policja. Badanie alkomatem wykazało, że kierowałem pojazdem w stanie nietrzeźwości alkoholowej. Dostałem od policjantów dwie karteczki. Pierwsza to pokwitowanie zatrzymania prawa jazdy, druga to wezwanie na komendę w dniu 30.04.2013. Chciałbym złożyć wniosek o umorzenie postępowania. Kiedy najlepiej i jak mam złożyć taki wniosek? Dodam, że we wniosku potrzebuję podać numer sprawy (sygnaturę sprawy), którego jak narazie chyba nie ma, co uniemożliwia mi złożenie go w możliwie najkrótszym czasie. Proszę o opinię i pozdrawiam.

  • Jak rozumiem ma Pan na myśli wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Jeśli tak, to powinien Pan dzwonić do Prokuratury by ustalić sygnaturę sprawy. Gdy tylko Pana sprawa zostanie zarejestrowana, wówczas może Pan składać w Prokuraturze wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Jeśli Prokurator go nie uwzględni, wówczas może Pan ponownie złożyć wniosek do Sądu, do którego wpłynie akt oskarżenia.

   • Jakub pisze:

    Dziękuję za odp. Czy mam w ogóle szanse na umorzenie postępowania karnego, jeśli alkomat wykazał w pierwszym pomiarze 0,49 mg/litr a w drugim 0,63mg/litr? Pozdrawiam.

 24. marysia pisze:

  Witam, mam do Pana pytanie zostało zabrane prawo jazdy za alkohol wyniki wynosiły 0,52 mg oraz 0,55 mg chciałam uzyskać informację czy jest możliwość obronienia się z wyroku do 1 roku. Na dzień dzisiejszy jest zabezpieczona kwota w wysokości 100o zł na poczet kary. Nie wiem jak dokładnie wyglądała rozmowa na KMP, gdyż mnie tam nie było wiem jednakże, że oskarżony chciał poddać się dobrowolnie karze lecz policjant powiedział nam, że będzie dla niego lepiej jak sprawa znajdzie się na wokandzie sądowej bo prokurator nie zgodzi się na rok. Kilka lat temu miał zabrane również ale miał wyniki 0,21 0,18 oraz 0,14 dostał 8 m-cy zakazu prowadzenia pojazdów. Chcemy wziąć prawnika bo podejrzewam, że z wiedzą laika nie ma szans nawet na próbę obrony. Proszę mi powiedzieć czy ma to jakikolwiek sens. Z góry dziękuje za udzielone informację.

 25. Zbyszek pisze:

  Witam,w sobotę około godz.7:00 zatrzymała mnie policja,po zmierzeniu alkomatem wyszedł wynik
  0,25 mg/l a po 15 min 0,23 mg/l .W poniedziałek zgłosiłem się na policję ,gdzie prowadzący przesłuchanie wyznaczył mi karę 800 zł i zakaz prowadzenia pojazdów na 18 miesięcy.Ja się zgodziłem. Czy w takiej sytuacji jeśli się odwołam od wyroku w ciągu 7 dni jest szansa na zmniejszenie zakazu prowadzenia samochodu poniżej roku?

 26. Justyna pisze:

  Witam dnia 1 marca 2013 roku zostały zatrzymane mi prawo jazdy na jazdę pod wpływem alkoholu wynik badania wykazał mi 0.92 promila. Mam takie pytanko jeżeli na orzeczeniu z sądu pisze ” na mocy art. 42& 2 k.k. orzeka wobec oskarżonego środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 (jednego) roku. ” Czy muszę ponownie zdawać egzaminy ?? a drugie moje pytanko brzmi ” na mocy 62& 2 k.k. na poczet orzeczonego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia mechanicznych zalicza okres prawa jazdy oskarżonego od dnia 1 marca 2013 do dnia 14 czerwca 2013 ” czy ten rok na który zostały mi zabrane prawo jazdy zalicza się od 1 marca czy 14 czerwca?? Rozprawa sądowa odbyła się 14 czerwca 2013 roku. Serdecznie proszę a zarazem dziękuję za odpowiedz.

  • Jeżeli Sąd w wyroku orzekł zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 roku, to nie musi Pan ponownie zdawać egzaminu na prawo jazdy. Natomiast orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów liczy się Panu od 1 marca 2013r., tj od dnia zatrzymania prawa jazdy.

 27. darek pisze:

  pani agnieszko dzisaij dostalem wyrok i jezeli w orzeczeniu jest napisane ze zabrano prawo jazdy na 1 rok- to trzeba ponownie zdawac a jesli napisane jest 12 miesiecy to nie trzeba. niewiem jaka to roznica ale tak jest w naszych sądach z wyrokami:) pozdrawiam

 28. Majki pisze:

  Witam,

  W sierpniu policja zatrzymała mojego męża- okazało się, że miał 0,30 mg alkoholu ( zaznaczam, że był „wczorajszy ” ,ale to w tej kwestii nie ma znaczenia. Dostaliśmy zawiadomienie z sądu o dacie posiedzenia, bez udziału męża. Zaproponowana kara to 2000 zł + 300 na społeczne , 1 rok zabrane prawo jazdy. Jak zapłacić karę ? Czy z sądu przyjdzie pismo z nr konta ? Kiedy mąż będzie musiał wykonać badania lekarskie. Są to dla nas ogromne koszty i nie wiem czy budżet udźwignie kolejne 400 zł na badania lekarskie. Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • W ciągu 1-2 tygodni od uprawomocnienia się wyroku Sąd prześle odpis tego wyroku do Wydziału Komunikacji. Ustalicie to Państwo telefonicznie w Sądzie. Wówczas Pani mąż powinien udać się do Wydziału Komunikacji po skierowanie na badania psycho-techniczne i lekarskie. Warto je zrobić w ciągu 2-3 miesięcy, gdyż inaczej może zostać wszczeta procedura cofnięcia uprawnień do prowadzenia pojazdów. Co do zapłaty grzywny i świadczenia pieniężnego to czekacie Państwo na pismo z Sądu z wezwaniem do zapłaty. Na wezwaniu będzie podana kwota i nr rachunku. Możecie wówczas złożyć do Sądu wniosek o rozłożenie na raty grzywny 3000 zł. – np. na 10 rat miesięcznych po 300 zł. We wniosku opiszcie swoją trudna sytuację finansową. Sądy zazwyczaj bez problemów rozkładają grzywny na raty.

 29. Mariusz pisze:

  Witam,
  Jechałem samochodem pod wpływem alkoholu wynik ponad 0,5 promila, potrąciłem pieszego. Pieszy na własne żądanie wypisał się ze szpitala i przepadł (był widziany przez świadka zdarzenia jeszcze 2 tygodnie po zdarzeniu). Z uwagi na to, iż policja nie może odnaleźć poszkodowanego postępowanie w tym zakresie zostało zawieszone (potrącenie pieszego). Wyrok za jazdę zapadł. Moje pytanie jest następujące: jak długo postępowanie będzie zawieszone, co w przypadku gdy poszkodowany ukrywa się przed policją ( według mojej wiedzy ma swoje powody) Czy może być zwieszone przez np: 10 -15 lat?

  • Wszystko zależy od obrażeń ciała odniesionych przez pieszego. Z Pana opisu wynika, że pieszy odniósł obrażenia ciała do 7 dni, będzie wówczas Pan miał sprawę o wykroczenie spowodowania zagrożenia w ruchu drogowym. Odnalezienie pieszego nie jest Policji niezbędne do zakończenia sprawy i skierowania wniosku o ukaranie Pana za to wykroczenie do Sądu.

   • Mariusz pisze:

    Jeżeli chodzi o obrażenia pieszego to są ponad 7 dni – według biegłego sądowego. Niestety policjantka prowadząca sprawę udzieliła mi informacji, iż postępowanie zostało zawieszone do czasu odnalezienia (przesłuchania) poszkodowanego. Jak długo policja będzie go szukać tzn jak długo może być zawieszone postępowanie. Nadmienię tylko, że poszkodowany jak już wspomniałem jest notowany przez policję i był w pod wpływem alkoholu wynik 0,75 mg/l.

 30. Majki pisze:

  Witam,

  Mąż jest zdrowy, nie jest alkoholikiem. Ale boję się, że może nie przejść tych badań, że trafi na ” pseudo lekarza ” ze złym humorem i zabiorą mu prawo jazdy dożywotnio.

  • Mariusz pisze:

   Jeżeli mąż nie jest alkoholikiem jak Pani pisze to nie będzie miał problemów z „przejściem” tych badań. Badania polegają na ogólnym badaniu lekarskim z badaniem neurologicznym oraz na pobraniu krwi na próby wątrobowe. Test psychologiczny nie jest trudny polega on kilku badaniach sprawdzających reakcje. W moim przypadku były to: tablice, z których spisywało się cyfry, test matryc- przyporządkowanie brakującego elementu, naciskanie świecących się przycisków itp.

 31. jolanta pisze:

  witam Panie Mariuszu
  mojego Męża zatrzymała policja. podczas badania alkomatem wykazało mu 0,10. zabrano go na komisariat i podczas dwóch pozostałych badań wynik się nie zmienił. moje pytanie brzmi co mu grozi?na jaki okres zabiorą mu prawo jazdy? wspomnę, że policjant powiedział nam że maksymalnie z jego punktu widzenia na pół roku. czy grozi mu dłuższy okres pozbawienia prawa jazdy?

  • Z mojej wiedzy i doświadczenia zawodowego wynika, że pani mąż nie popełnił wykroczenia prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu, które mu zarzuca Policja. Recz w sposobie działania alkomatów, są to urządzenia elektroniczne, których wynik na wyświetlaczu i wydruku jest obarczony marginesem błędu zwanym niepewnością pomiarową. Ten margines błędu jest przewidziany przez producenta urządzenia i wynosi zazwyczaj +/- 0,01 mg/l/ Oznacza on, że rzeczywiste stężenie alkoholu w organizmie Pani męża mógł być mniejszy o 0,01 mg/l w stosunku do wyniku 0,10 mg/l podanego przez alkomat. To ważne, gdyż prawo jazdy można stracić jedynie za o,10 mg/l lub więcej. Skoro rzeczywiste stężenie alkoholu u Pani męża mogło wynosić 0,09 mg/l, to nie da się wykluczyć, że pani mąż nie popełnił wykroczenia. Na gruncie prawa karnego obowiązuje zasada, by wszelkie tego typu wątpliwości poczytywać na korzyć obwinionego o wykroczenie. Wobec powyższego w przypadku pani męża należy jak najszybciej złożyć wniosek o zwrot dokumentu prawa jazdy, a później o umorzenie postępowania karnego. Trzeba jednak pamiętać, by w uzasadnieniu tych pism wytłumaczyć Sądowi na czym polega niepewność pomiaru alkomatu i jakie ma to znaczenie dla odpowiedzialności karnej Pani męża. Nie można założyć, że Sędziowie znają się na tym, bo tak po prostu nie jest, a to dlatego, że rozpatrują wszystkie sprawy karne, od prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu po przestępstwa gospodarcze na kilka min. zł.

 32. renata pisze:

  witam. co grozi (na jaki okres zabiora prawo jazdy, ile grzywny, czy kara w zawieszeni? mojemu chlopakowi za prowadzenie samochodu przy 0,58 promila. zdarzenie mialo miejsce w godzinach nocnych i odprowadzal sabmochod ok. 500 metrow na parking.policja uwaza ze spowodowal zagrozenie ruchu bo wyjezdzajac wymusil im pierszenstwo. dochody to 1200 zl na umowie zleceniu ktora trwa od 2 tygodni. wczesniej byl dlugo bezrobotny . dziekuje za odpowiedz.

 33. ania pisze:

  witam, proszę o pomoc, mam pytanie czy mogę wpłacić grzywnę za kolegę ktory przebywa w areszcie, jesli grzywna bedzie wplacona to kara mu sie skróci tylko kwestia czy ja moge to zrobic, czy to nie jest karalne, mam tu na myli wplate w sądzie?od czego zalezy do ktorego sadu wplacic, od meldunku czy od tego ktory sad skazal?

 34. jolanta pisze:

  witam Panie Mariuszu,
  mój Mąż dostał postanowienie z sądu, w którym postanowiono nie uwzględnić wniosku policji o zatrzymanie mu prawa jazdy na okres pół roku oraz zwrócić mu je po uprawomocnieniu się postanowienia.w uzasadnieniu napisali tak jak Pan wcześniej napisał o błędzie pomiarowym. jednak w dalszej części piszą, że stan ten będzie przedmiotem postępowania dowodowego w sprawie, w szczególności po przeprowadzeniu (wydaje się koniecznych) badań retrospektywnych, które potwierdzą lub wyklucza stan w jakim znajdował się Mąż w chwili czynu (I badanie stanu trzeźwości przeprowadzono przecież w określonym czasie po jego zatrzymaniu).
  jak to rozumieć? czy Mąż odzyska prawo jazdy?ile czasu może to zająć?wspomnę że otzrymaliśmy postanowienie 4 października.

 35. Sławomir medivh29 pisze:

  witam, wczoraj mój szwagier został zatrzymany mając 0,70 promila, chciałbym się dowiedzieć na ile zostanie mu zabrane prawo jazdy i czy ponownie musi zdawać egzamin?

  • Witam, jeżeli Pani szwagier jest nie karany za podobne przestępstwo w przeszłości, to przy stężeniu 0,70 promila alkoholu w krwi powinie otrzymać 1 rok zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. W takim wypadku nie będzie musiał zdawać ponownie egzaminu na prawo jazdy. Według ustawy o kierujących pojazdami, obowiązującej od 19 stycznia bieżącego roku, ponowny egzamin na prawo jazdy jest wymagany tylko wówczas, gdy okres zatrzymania prawa jazdy przekroczy, a więc będzie dłuższy niż 1 rok.

   Przy okazji wyjaśnię, że nie ma żadnego znaczenia, czy w wyroku będzie zapis o 12 miesiącach czy o 1 roku zakazu prowadzenia pojazdów. W Internecie często czytam, że przy zakazie prowadzenia pojazdów na 12 miesięcy nie trzeba ponownie zdawać egzaminu na prawo jazdy, natomiast przy zakazie prowadzenia pojazdów na 1 rok taki egzamin będzie konieczny. Te opinie nie są zgodne z przepisami. Ustawa o kierujących pojazdami posługuje się tylko jednym terminem – 1 roku zatrzymania prawa jazdy. Tylko jeśli okres zatrzymania prawa jazdy przekroczy 1 rok, tylko wówczas kierowcę czeka ponowny egzamin na prawo jazdy.

 36. wojtek pisze:

  Witam zostałem zatrzymany do kontroli której efektem było skierowanie sprawy do sądu z powodu kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości. Sąd przychylił się do mojego wniosku o warunkowe umorzenie i postanowił :
  warunkowo umorzyć postępowanie na okres 1 roku
  zgodnie z moją deklaracją orzec wpłacenie 2000zł na fundusz osób pokrzywdzonych przez pijanych kierowców
  oraz zatrzymać mi prawo jazdy na okres 1 roku

  Moje pytanie jest następujące jak wygląda teraz kwestia niekaralności w moim przypadku ?

  • Gratuluję wyroku. Dzięki temu rozstrzygnięciu zachował Pan status osoby niekaranej za przestępstwo. Na tym właśnie polega zasadnicza różnica pomiędzy wyrokiem skazującym a warunkowo umarzającym postępowanie karne.

   Po uprawomocnieniu się wyroku skazującego, np. za prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości jest Pan skazanym za przestępstwo, a więc jest Pan karany za przestępstwo (niezależnie od rodzaju orzeczonej kary). Do Pana karty karnej wchodzi zapis o skazaniu za przestępstwo i o orzeczonej karze.

   Po uprawomocnieniu się wyroku warunkowo umarzającego postępowanie karne nie jest Pan skazanym, jest Pan nadal osobą nie karaną za przestępstwo. W Pana karcie karnej pojawi się zapis, ale będzie z niego jednoznacznie wynikało, że nie został pan skazany. Ten zapis brzmi następująco: „Postępowanie karne o czyn z art.178a par. 1 k.k. warunkowo umorzono na okres próby 1 roku, orzeczono świadczenie pieniężne w wysokości 2000 zł. i zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym na okres 1 roku” Ten zapis zostanie usunięty z Pana karty karnej p 1 roku i 6 miesiącach od uprawomocnienia się wyroku. Po tym czasie w Pana karcie karnej pojawi się znów „nie figuruje w Krajowym Rejestrze Karnym”

 37. Arkadiusz pisze:

  Witam,
  Wczoraj zostałem zatrzymany przy rutynowej kontroli na motocyklu. Wynika to 0,31 promila. Wypite 2 h temu wcześniej piwo. Niestety tak pokazał alkomat. Byłem trzeźwy i wszystko odbyło się w normalnej atmosferze. Jest to wykroczenie. 6 lat temu miałem zabrane prawo jazdy na 2 lata. Czego mogę się spodziewać w obecnej sytuacji? Czy tamta sprawa w tej sytuacji ma znaczenie? Było to 6 lat temu, czy tamta sprawa uległa zatarciu? Był to mój jedyny konflikt z prawem. pozdrawiam

  • Witam, jeżeli miał Pan sprawę o prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości 6 lat temu, to powinna już ulec zatarciu. Jeżeli jednak został Pan skazany tylko na karę grzywny, to grzywna ulega zatarciu z upływem 5 lat od jej zapłacenia.
   Niemniej jednak może Pan złożyć do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze na karę grzywny z orzeczeniem środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym z wyłączeniem pojazdów, do prowadzenia których uprawnia prawo jazdy kategorii B na okres np. 8 miesięcy. Z uwagi na to, że jechał Pan motocyklem, ma Pan szansę na orzeczenie przez Sąd zakazu tylko na kat. A. We wniosku powinien Pan opisać wszystkie okoliczności w jakich jechał Pan motocyklem pomimo spożytego alkoholu, tj. pora oraz miejsce prowadzenia motocykla, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych, czy była to rutynowa kontrola trzeźwości. W uzasadnieniu wyłączenia spod zakazu kat. B prawa jazdy powinien Pan napisać dlaczego prawo jazdy jest Panu niezbędne oraz jakie konsekwencje spowoduje dla Pana orzeczenie zakazu na kat. B prawa jazdy.

 38. sebastian pisze:

  witam panie Mariuszu.Otóz mam pytanie zostałem zatrzymany za jazde w stanie nietrzezwosci w wydychanym powietrzu wykazało mi 1.5 promila pozwezwaniu na komisariat policjant przesłuchał mnie i zadzwonił do prokuratora który nałozył namnie kare 1 rok zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych i 1000zł grzywnej.Czekam teraz na wyrok z sądu.I pytanie moje czy sąd moze zmienic decyje prokuratora??dziekuje za odpowiedz.

  • Witam, przy Pana wyniku 1,5 promila propozycja Prokuratora jest bardzo korzystna, gdyż przy takim wyniku Prokuratorzy bardzo często chcą zakazu na okres 2 lat. Jeżeli Prokurator wysłał do Sądu wraz z aktem oskarżenia wniosek na karę uzgodnioną z Panem, wówczas Sąd wyznaczy posiedzenie celem rozpoznania tego wniosku. Będzie Pan zawiadomiony o terminie posiedzenia, na którym Pana obecność jest nieobowiązkowa. Sąd oczywiście nie jest związany wnioskiem Prokuratora i może nie wyrazić zgody na takie warunki. Wówczas skieruje Pana sprawę na rozprawę i wyznaczy nowy termin.

 39. Marcin pisze:

  Witam serdecznie Panie Mariuszu,
  Zwracam się z prośba o poradę. Pod koniec roku 2013 zostałem zatrzymany za jazde w stanie pod wpływem alkoholu (godzina 10.00), w wydychanym powietrzu wykazało mi 0,11 mg/l alkoholu. Po 15 minutach w wydychanym powietrzu alkomat wykazał 0,09 mg/l. Zatrzymano mi prawo jazdy. Po kilku dniach złożyłem na komisariacie Policji wyjaśnienia (dzień wcześniej ok. godziny 24.00 spożyłem dwa piwa, + ogólne osłabienie z powodu choroby-anginy potwierdzonej u lekarza+ spożycie ok.9.00 syropu na kaszel zawierającego etanol: 15 ml- 0,33 g etanolu). Na początku stycznia otrzymałem pismo z sądu z postanowieniem podtrzymującym zatrzymanie prawa jazdy. W dniu dzisiejszym dotarł do mnie wyrok nakazowy z Sądu Rejonowego uznający mnie za winnego popełnienia czynu. Sąd wymierzył mi karę grzywny w wysokości 500 zł oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych Kat. B na okres 6 miesięcy. Czy mogę złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego (zależy mi na prawie jazdy kat. B- gdyż prawo jazdy jest mi niezbędne do wykonywania pracy) .Jeżeli tak to gdzie i w jakim terminie miałbym złożyć taki wniosek, w pouczeniu napisane jest, że przysługuje mi prawo do wniesienia sprzeciwu. Proszę o pomoc.

  • Witam, ma Pan szanse na przekonanie Sądu do odstąpienia od zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, chociażby z uwagi na Pana wynika badania alkomatem 0,11 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, który zaledwie o 0,02 mg/l przekroczył dopuszczalne przez prawo stężenie alkoholu 0,09 mg/l. Warto zatem złożyć sprzeciw od wyroku nakazowego, a jednocześnie złożyć drugie pismo – wniosek o dobrowolne poddanie się karze, w którym zawnioskuje Pan o wymierzenie kary grzywny (trzeba podać kwotę grzywny) i odstąpienie od zakazu prowadzenia pojazdów na podstawie art.39 par. 1 k.w.

   Na Pana miejscu przyjrzałbym się protokołowi badania trzeźwości, a dokładniej wydrukom z alkomatu. proszę przeczytać artykuł o niepewności pomiarowej alkomatu i artykuł o wydrukach. Może się bowiem okazać, że nie popełnił pan wykroczenia prowadzenia auta w stanie po użyciu alkoholu i powinien Pan wnieść o umorzenie postępowania.

 40. Bartek pisze:

  Witam, na Pana blogu znalazłem dość dużo informacji związanych z moim problemem. Jednak nadal mam wątpliwości co powinienem zrobić w mojej sytuacji. Po krótce postaram się więc ją opisać.
  2 dni temu zostałem zatrzymany na rutynowej kontroli policyjnej. Niestety 4 godziny wcześniej wypiłem jedno piwo, stąd też negatywny wynik mojego badania. Pierwsze dwa pomiary wskazały 0,11mg alkoholu, trzeci-0,1 mg. Dodam, że jechałem w godzinach popołudniowych-lokalną drogą, na której jest bardzo małe natężenie ruchu, wię spowodowanie przeze mnie wypadku nie było nawet możliw,e a jak już wspomniałem wcześniej policja zatrzymała mnie podczas rutynowej kontroli. Dotychczas nie byłem karany, a samochodem dojeżdżam do pracy około 20 km.
  W związku z tym chciałbym wiedzieć co mogę zrobić aby zatrzymać prawo jazdy. Jestem zupełnym laikiem jeśli chodzi o prawo karne, dlatego jeśli jest to możliwe-proszę o dokładne wytłumaczenie tego co powinienem zrobić, jakie dokumenty przygotować, kiedy i gdzie je złożyć.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Witam, jeżeli Pana najwyższy wynik wyniósł 0,11 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, to może Pan złożyć do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze na karę grzywny z odstąpieniem od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na podstawie art. 39 par 1 k.w. We wniosku powinien Pan opisać wszystkie okoliczności w jakich prowadził Pan samochód pomimo spożytego wcześniej alkoholu, tj. pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych, czy powodem Pana zatrzymania była rutynowa kontrola trzeźwości. Ponadto we wniosku powinien Pan opisać na czym polega Pana praca, do jakich celów wykorzystuje Pan samochód oraz jakie konsekwencje będzie miało dla Pana orzeczenie przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych nawet na najkrótszy okres 6 miesięcy.

 41. Samson pisze:

  Witam Panie Mariuszu!
  W grudniu 2012 r dostałem zakaz poruszania się pojazdami mechanicznymi i 1000 zł grzywny.
  Czy figuruję jako osobą karana? Teraz po upływie już kary potrzebuję zaświadczenia o niekaralności? Czy mogę takie uzyskać, ewentualnie kiedy mogę się starać o to zaświadczenie?
  Z góry dziękuję za pomoc!

  • Witam, zatarcie skazania na karę grzywny następuje z mocy prawa z upływem 5 lat od jej zapłacenia. Na wniosek skazanego Sąd może zarządzić zatarcie skazania już po upływie 3 lat. Jeżeli wyrok w Pana sprawie zapadł w 2012 r. to figuruje Pan w KRK jako osoba karana.

 42. monika pisze:

  Witam!
  Chciałabym zapytać. Mój mąz został złapany na prowadzeniu samochodu pod wpływem alkoholu. W wydychanym powietrzu miał 0,3 promila i sąd zabrał mu prawo jazdy na 1 rok. Odbył już połowę tego wyroku i złożył prośbę o wcześniejsze oddanie prawo jazdy. Jak długo trzeba czekać na rozpatrzenie tej prośby? Bardzo proszę o odpowiedż

  • Witam, zgodnie z art. 84 par 2 k.k. nie ma możliwości skrócenia zakazu prowadzenia prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości.

 43. Tomasz pisze:

  Jaki minimalny wyrok grozi i czy można się od niego odwołać jeżeli w wydychanym powietrzu miałem 0,11 czyli 0,22mg/l.Jestem po zeznaniach na policji jaki wyrok mi grozi, i jaka jest szansa na odwołanie się Z góry dziękuje.

  • Witam, jeżeli Pana najwyższy wynik wyniósł 0,11 mg/l to może Pan złożyć do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze na karę grzywny z odstąpieniem od orzekania przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na podstawie art. 39 par 1 k.w. We wniosku należy opisać wszystkie okoliczności w jakich prowadził Pan samochód pomimo spożytego wcześniej alkoholu, tj. pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych, czy powodem Pana zatrzymania przez Policję była rutynowa kontrola trzeźwości. Dodatkowo powinien Pan opisać do jakich celów wykorzystuje Pan samochód i jakie konsekwencje dla Pana spowoduje orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych nawet na najkrótszy okres 6 miesięcy.
   Jeżeli Sąd nie uwzględni Pana wniosku, to z uwagi na okoliczność, iż minimalnie przekroczył Pan stężenie 0,10 mg/l od którego rozpoczyna się odpowiedzialność za wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu, to najprawdopodobniej Sąd orzeknie wobec Pana karę grzywny oraz 6 miesięcy zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 44. KATARZYNA pisze:

  Witam serdecznie,
  zwracam się do Państwa z ogromną prośba o udzielenie pomocy – odpowiedzi.
  Po analizowaniu bloga ciężko mi jednoznacznie odpowiedzieć na nurtujące mnie pytanie, niby sytuacje podobne, ale jednak inne, albo przepisy się zmieniają… Na początku przedstawię moja sytuację. Osoba z mojej rodziny była „wczorajsza”, dobrze się czuła i się przeliczyła. Rano (20.03.2014r.) przy standardowej kontroli porannej alkomatem została zatrzymana i niestety wydmuchała 0,37 „czegoś”, ponieważ nie wiemy czy to już są promile, czy to się przelicza (a nie jest dobrze widoczna jednostka), ale tak jest na kwitku otrzymanym od Policji. Jest to osoba starsza, nie mająca problemu z alkoholem, lecz jak pisałam czuła się dobrze, jechała do pracy i się przeliczyła. Wiem, że będą z tego wyciągnięte konsekwencje – właśnie – tylko jakie? Nie chodzi nam o kwoty pieniężne, tylko o to czy ta osoba będzie musiała podchodzić do egzaminu ponownie, jest to osoba starsza – troszkę się załamała. Nie wiem czy dobrze zrozumiałam, że jeśli zabiorą na rok to nie będzie musiała zdawać, tylko pytanie czy po takim wyniku może być do roku? Nie wiem czy to jest 0,36 czy robi się to razy 2 i to będą promile. Bardzo proszę o szybką odpowiedź i z góry dziękuję.

  • Witam, w opisanym przez Panią przypadku można złożyć do Sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania z zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 roku. Jeżeli kierujący był badany alkomatem, to zapewne wynik jaki podała Pani był w mg/l czyli o,37 mg/l co w przeliczeniu wynosi ok 0,7 promila. Przy takim wyniku 1 rok zakazu jest prawdopodobny. Wówczas nie będzie trzeba ponownie zadawać egzaminu na prawo jazdy.
   We wniosku należy opisać wszystkie okoliczności prowadzenia samochodu pomimo spożytego wcześniej alkoholu, tj. pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych, czy była to rutynowa kontrola trzeźwości. Ponadto należy opisać do jakich celów wykorzystywane jest prawo jazdy i jakie konsekwencje spowoduje orzeczenie zakazu na okres dłuży niż 1 rok.

   • KATARZYNA pisze:

    Witam ponownie, bardzo serdecznie dziękuje za szybką odpowiedź, bo sprawa jest świeża i nie wiemy czego się spodziewać. Było to po godz. 6 rano, między wsią a małą miejscowością więc natężenie – słabe, pieszych – zero. Kontrola była spowodowana tzw. „Trzeźwym porankiem”. Poza tym zastanawiamy się czy leki przeciwko grypie nie mogły nasilić wyniku, rano ta osoba wypiła saszetkę. Osoba jest powyżej 60-tego roku życia, więc ponowny egzamin jest dla niej strasznym wyrokiem. Dojeżdża do pracy codziennie kilka kilometrów, czy na zakupy. Z tego co mówiła Policja to przyjdzie wezwanie na przesłuchanie. Czy wtedy trzeba się stawić z takim wnioskiem (o którym Pani pisała), czy wypisuje się go w obecności Policji, czy może tylko powiadamia?

    • Wniosek o warunkowe umorzenie postępowania można złożyć Policjantowi po zakończeniu przesłuchania, który powinien być wcześniej napisany wraz z uzasadnieniem. Wniosek można również złożyć do Prokuratury bądź bezpośrednio do Sądu jak sprawa zostanie zarejestrowana w Sądzie, tzn. zostanie sprawie nadana sygnatura akt.

     • KATARZYNA pisze:

      Bardzo serdecznie dziękuję za udzielenie wszystkich informacji. Pozdrawiam

 45. monika pisze:

  Witam. Tylko ze właśnie w sądzie powiedzieli mężowi że może złożyć taką prośbę ale nie dopytał ile ma czekać na rozpatrzenie tej prośby

 46. monika pisze:

  Witam. Tylko ze właśnie w sądzie powiedzieli mężowi że może złożyć taką prośbę ale nie dopytał ile ma czekać na rozpatrzenie tej prośby. Proszę jeszcze coś na ten temat napisać

 47. Miłosz pisze:

  Witam 9 marca zostałem zatrzymany do rutynowej kontroli w wydychanym powietrzu miałem 11mg/l drugie dmuchanie 10mg/l .Dzisiaj byłem na komendzie zaproponowano mi 1000zł i 6 miesięcy pozbawienia pytałem policjanta czy mogę zamienić te 6 mie na większą grzywnę lub odstąpienie od wymierzenia kary to mnie wyśmiali że każdy by tak chciał i dawali by po 10tyś .
  Proszę pomoc jestem jedynym operatorem koparko-ładowarki mam jeszcze prawo jazdy kat c ale jeszcze nie odebrałem ina razie raczej nie odbiorę.Policjant twierdził że jeszcze nie miał takiego przypadku żeby sąd oddał prawko wręcz sugerował że jak się od wołam to dostane jeszcze wiencej masakra co ma robić????? pozdrawiam proszę o pomoc.

  • Witam, jeżeli Pana najwyższy wynik wyniósł 0,11 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, to może Pan złożyć do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze na karę grzywny z odstąpieniem przez Sąd od orzekania o zakazie prowadzenia pojazdów mechanicznych na podstawie art. 39 par 1 k.w. We wniosku powinien Pan opisać wszystkie okoliczności w jakich prowadził Pan samochód pomimo spożytego wcześniej alkoholu, tj. pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych, czy powodem Pana zatrzymania była rutynowa kontrola trzeźwości. Ponadto powinien Pan napisać jakie konsekwencje spowoduje dla Pana orzeczenie przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych nawet na najkrótszy okres 6 miesięcy.

 48. Paweł pisze:

  Witam
  Moja sprawa jest trochę dziwna, w grudniu 2011 roku miałem kolizję ze słupem, zaraz po tym zdarzeniu pojawiła się policja i zabrała mnie i pasażera na komisariat żaden z nas nie przyznał się do prowadzenia pojazdu a ja byłem kierowcą. Pamiętam że raz dmuchnąłem w alkomat wynik 1,12mg/l i od razu zatrzymano mi prawo jazdy, potem po osadzeniu w izbie wytrzeźwień odbyło się przesłuchanie i tam dopiero przyznałem się do prowadzenia. Dziwi mnie to właśnie że każdy dmucha co najmniej trzy razy a ja tylko raz i pytanie moje jest takie czy mogę jakoś zabaczyć protokół z tego dmuchania i jeżeli moje przypuszczenia się potwierdzą to czy mogę liczyć na jakieś zmniejszenie zakazu prowadzenia pojazdów?

  • Witam, jeśli został Pan przebadany na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu tylko raz, a więc gdy Policja dysponuje tylko jednym wydrukiem z badania Pana trzeźwości, wówczas ten wydruk nie jest wystarczającym dowodem do ustalenia, ze znajdował się Pan w stanie nietrzeźwości. Powinien się Pan jak najszybciej zapoznać z aktami sprawy. Jako podejrzany, a więc strona postępowania przygotowawczego ma Pan do tego prawo, wynikające z art.156 par.5 k.p.k.. Wystarczy, że wyśle Pan do Policji lub Prokuratury (w zależności od tego gdzie obecnie są akta – to można ustalić telefonicznie) wniosek o wskazanie terminu na zapoznanie się z aktami sprawy i wykonanie ich fotokopii. Zostanie Pan poinformowany pocztą lub telefonicznie (we wniosku warto wskazać telefon kontaktowy), kiedy może Pan przyjść przejrzeć akta. proszę zabrać ze sobą aparat fotograficzny, by od razu wykonać zdjęcia akt Pana sprawy.

 49. Damian pisze:

  Witam, ostatnio zostałem złapany przez policję, wynik 0,48 i 0,56 ( prawdopodobnie takie wyniki ze stresu ) Na przesłuchaniu powiedziałem, ze chce dobrowolnie poddać sie karze lecz prokurator zaproponował mi : 6 msc zawieszone na 3 lata, 500 zl grzywny, kuratora, zakaz prowadzenia pojazdu na okres 2 lat, nir zgodzilem sie na taka propozycje. Pytanie moje jest następujące : do kogo i kiedy mam zlozyc wniosek o zmienienie zakazu z 2 lat na rok i ewentualnym podniesieniu grzywny ?

  Prosze o odpowiedz

  • Witam, wniosek o dobrowolne poddanie się karze powinien Pan złożyć do Sądu jak tylko Pana sprawa zostanie zarejestrowana w Sądzie, tzn. zostanie sprawie nadana sygnatura akt. Najlepiej jest to ustalić dzwoniąc do Sądu, w którym Pana sprawa będzie rozpoznawana. Wniosek może Pan złożyć aż do zakończenia Pana przesłuchania na rozprawie głównej. Niemniej jednak warto jest go złożyć wcześniej, aby Sędzia rozpoznający Pana sprawę mógł wcześniej zapoznać się z argumentacją w nim zawartej. We wniosku powinien Pan opisać wszystkie okoliczności w jakich prowadził Pan samochód pomimo spożytego wcześniej alkoholu, tj. pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych, czy powodem Pana zatrzymania była rutynowa kontrola trzeźwości kierujących. Ponadto we wniosku powinien Pan opisać argumenty przemawiające za orzeczeniem przez Sąd 1 roku zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, tj . dlaczego prawo jazdy jest Panu niezbędne oraz jakie negatywne konsekwencje spowoduje dla Pana i Pana rodziny orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 2 lat.

   • Damian pisze:

    Witam, zaznaczam, że nie zgodziłem się na propozycję prokuratora, ten powiedział mi, że mam czekać na wezwanie na rozprawę. Chce złożyć wniosek wcześniej o złagodzenie kary, ponieważ umorzenie jest raczej niemożliwe. Gdzie mam złożyć ten wniosek ? Do prokuratury już teraz czy dopiero do sądu dopiero po wezwaniu na rozprawę ? Może złożyć wniosek zarówno do prokuratora i do sądu przed poznaniem terminu rozprawy ?

 50. marta pisze:

  Witam,
  prosze o odpowiedź. Mężowi został zasadzony zakaz kierowania na okres 1 roku, prowadzil jako „wczorajszy ” kierowca. Od tego momentu ja prowadziłam samochód, ale zdarzyło się, że gdy jechalismy wspólnie ja źle się poczułam i poprosiłam żeby mnie zmienił, bałam sie żeby nie spowodowac wypadku. Tak wiem powinnismy zostawic auto i jechać środkami komunikacji ale ze wzgledu na moje samopoczucie mąż stwierdzil ze mnie zmieni na tę pare km aby dojechac albo do domu albo do lekarza. niestety zatrzymano nas do rutynowej kontroli…co teraz grozi mężowi? czuje się winna, mowilam o sytuacji policjantom , mąz potrzebuje prawo jazdy do pracy, mial duze problemy przez ten rok zakazu czy teraz moze dostac jescze wiecej :(??
  dziekuje i pozdraiwam

  • Witam, prowadzenie samochodu pomimo prawomocnego zakazu sądowego stanowi nowe przestępstwo z art. 244 k.k. Pani mąż będzie miał postawiony zarzut popełnienia przestępstwa niezastosowania się do orzeczonego przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych z art. 244 k.k., które zagrożone jest do 3 lat pozbawienia wolności. W praktyce Sąd za takie przestępstwo wymierza karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Za to przestępstwo Sąd nie orzeka zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Inaczej byłoby gdyby Pani mąż złamał zakaz sądowy jadąc samochodem po alkoholu, wówczas groziłby mu również zakaz prowadzenia samochodów.

 51. Marcin Yogiel pisze:

  Witam.Jechałem wczorajszy,0,13 w wydychanym powietrzu.Dostalem z sadu decyzje o tymczasowym zatrzymaniu p.j. Jak to teraz bedzie wygladalo z perspektywy sadu.Mam dziecko i drugie w drodze nigdy nie jezdze po pijaku raz ten wlasnie mi sie zdarzylo.I pytanie brzmi Czy jest jakas mozliwosc aby sad nie zabral p.j tylko wyznaczyl grzywne>?Chodzi o to ze jezeli sad zabierze mi p.j to trace prace.Mam kat BCE ale jechalem wtedy osobowka i osobowka tez jezdze sluzbowo.Prosze o porade.Z góry dziękuję.

  • Witam, jeżeli Pana najwyższy wynik wyniósł 0,13 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, to może Pan złożyć do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze na karę grzywny z odstąpieniem od orzeczenia przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na podstawie art. 39 par 1 k.w We wniosku powinien Pan opisać wszystkie okoliczności w jakich prowadził Pan samochód pomimo spożytego wcześniej alkoholu, tj. pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych, czy powodem Pana zatrzymania był rutynowa kontrola trzeźwości. Ponadto we wniosku powinien Pan opisać jakie konsekwencje spowoduje dla Pana orzeczenie przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych nawet na najkrótszy okres 6 miesięcy.

 52. damian pisze:

  witam jechalem samochodem w terenie zabudowanym godz 22 zatrzymala mnie policja mialem 0.28mg/l wzieli mnie na komende tam mialem 0.26mg/l wezwanie mam na 22 co mi za to grozi potrzebuje prawo jazdy bo pracuje jaki wyrok zostanie mi przedstawiony na komendzie
  z góry dziekuje

  • Witam, po złożeniu przez Pana wyjaśnień na przesłuchaniu w charakterze podejrzanego, Policjant zapyta się czy chce się Pan dobrowolnie poddać karze, jeżeli odpowie Pan twierdząco, to wówczas zadzwoni do Prokuratora, który zaproponuje Panu karę. Przy Pana wynikach będzie to najprawdopodobniej kara grzywny oraz 1 rok zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jeżeli Pan nie wyrazi zgody na taką karę wówczas Prokurator wyśle do Sądu zwykły akt oskarżenia. Jak tylko Pana sprawa zostanie zarejestrowana tzn. zostanie sprawie nadana sygnatura akt, wówczas może Pan wysłać do Sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania z odstąpieniem przez Sąd od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. We wniosku powinien Pan uzasadnić, dlaczego prawo jazdy jest Panu niezbędne i jakie konsekwencje dla Pana spowoduje orzeczenie zakazu nawet na najkrótszy okres 1 roku. We wniosku powinien Pan ponadto opisać wszystkie okoliczności w jakich prowadził Pan samochód pomimo spożytego wcześniej alkoholu, tj. pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych, czy powodem Pana zatrzymania była rutynowa kontrola kierujących. Wszystkie te okoliczności Sąd bierze pod uwagę oceniając stopień społecznej szkodliwości popełnionego przez Pana przestępstwa, a które mają znaczenie czy Sąd orzeknie wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 53. Seba pisze:

  Witam jechałem rano do pracy w piątek 18 kwietnia i zatrzymała mnie policja do rutynowej kontroli i wykazało mi za pierwszym razem miałem 0,37mg/l w wydychanym powietrzu za drugim razem miałem 0,33mg/l.W 23 kwietnia byłem na komendzie i powiedziałem że chce się dobrowolnie poddać karze. Zaproponował mi 2000 zł grzywny i zakaz prowadzenia pojazdu na okres 3 lat.Tylko że ja to podpisałem i mam pytanie czy jest jeszcze szansa żeby złagodzić tą kare do 1 roku.Samochód jest mi potrzebny bo teraz mam bardzo utrudniony dojazd do pracy i nie chciałbym stracić tej pracy a jeszcze chciałem dodać że nigdy nie byłem karany to jest pierwszy raz.Proszę o pomoc co mam zrobić ?Bardzo proszę o szybką odpowiedż z góry dziękuję .

  • Witam, oczywiście może Pan cofnąć zgodę na karę uzgodnioną z Prokuratorem podczas przesłuchania na Policji. Cofnąć zgodę może Pan najpóźniej na posiedzeniu Sądu wyznaczonym celem rozpoznania wniosku w trybie art. 335 k.p.k. Jeżeli cofnie Pan zgodę na skazanie, to może Pan złożyć do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze z orzeczeniem przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 roku. Przy Pana wyniku 0,37 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu ma Pan szansę na orzeczenie przez Sąd zakazu na okres 1 roku. We wniosku powinien Pan opisać wszystkie okoliczności w jakich prowadził Pan samochód pomimo spożytego wcześniej alkoholu, tj. pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych, oraz czy powodem Pana zatrzymania była rutynowa kontrola trzeźwości. Ponadto we wniosku powinien Pan opisać jakie konsekwencje spowoduje dla Pana orzeczenie przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres dłuższy niż 1 rok.

 54. damian pisze:

  Witam miala pani racje dostalem zakaz na rok i 700 zl grzywny mam takie jeszcze pytanko czy bede musial robic jakies badania i kiedy najlepiej je zrobic

 55. damian pisze:

  Witam
  W styczniu tego roku zostalem zatrzymany do kontroli na alkomacie wyszlo 0,71 mg mam zakaz na 2 lata 1500 zl grzywny jestem karany o popelnienie przestepstwa i mam kilka pytan mianowicie: czy w papierach zawsze juz bd mial ze bylem karany? Po jakim okresie ewentualnie ta karalnosc zniknie? Zalozmy tez ze z jakiejs przyczyny musze teraz wsiasc do auta i jechac co mi moze grozic podczas kontroli policji? Powiedzieli mi na komendzie ze dostane kolejna grzywne ale czy aby na pewno?
  Z gory dziekuje i pozdrawiam

  • Witam, wpis o karalności zostanie usunięty z mocy prawa z Pana karty karnej po upływie 5 lat od zapłacenia kary grzywny. Na Pana wniosek Sąd może usunąć wpis z karty karnej już po upływie 3 lat. Jeżeli ma Pan prawomocny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, to jadąc w tym okresie samochodem popełnia Pan przestępstwo z art. 244 k.k., tj. niezastosowanie się do orzeczonego przez Sąd zakazu sądowego, za to przestępstwo przewidziana jest kara pozbawienia wolności do lat 3. Natomiast możliwe jest orzeczenie przez Sąd zamiast kary pozbawienia wolności kary grzywny lub kary ograniczenia wolności na podstawie art. 58 § 3 k.k.

 56. Łukasz pisze:

  Zostało mi zatrzymane prawo jazdy na 5 lat. Czy istnieje możliwość zmniejszenia tego okresu, tak jak na przykład warunkowe przedterminowe zwolnienie z odbycia reszty kary pozbawienia wolności?

  • Jeżeli Sąd orzekł wobec Pana środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych za jazdę samochodem w stanie nietrzeźwości, to nie ma możliwości wnioskowania o skrócenie okresu trwania zakazu.

 57. Kinga pisze:

  Witam. 4 maja zostałam zatrzymana za jazdę pod wpływem alkoholu .Jestem młodym kierowcą mam 19 lat. Miałam o,5 promila w wydychanym powietrzu i przy trzecim badaniu było 0,6 . Jestem już po wizycie na policji , dobrowolnie poddałam się karze. Dostałam wyrok 1 roku zatrzymania prawa jazdy i 1000zl grzywny. Mam pytanie czy ten wyrok będzie odnotowany w moich „papierach” i czy będę musiała jeszcze raz przystąpić do egzaminu na prawo jazdy ? Bo gdy pytałam policjantów , powiedzieli że nie wiedzą ale raczej będę musiała . Proszę o pomoc , prawo jazdy jest mi potrzebne , ponieważ wyjeżdżam z domu do większego miasta na studia.

  • Witam, jeżeli Sąd uwzględni wniosek Prokuratora o wydanie wyroku skazującego na karę grzywny i 1 rok zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, to nie będzie Pani musiała ponownie zdawać egzaminu na prawo jazdy. Natomiast informacja o wyroku skazującym będzie widniała w Pani karcie karnej przez okres 5 lat od momentu zapłacenia grzywny.

 58. Beata pisze:

  Witam .Mój brat w czerwcu ubiegłego roku stracił prawo jazdy za jazdę po pijanemu.(miał 1,38 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu .Prawko zostało zatrzymane ale nie wiadomo na ile. Jak i gdzie mogę to sprawdzić .Brat dostał tylko postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy.

  • Witam, Pani Brat powinien ustalić w Sądzie pod jaką sygnaturą prowadzona jest jego sprawa i czy w sprawie został wydany wyrok, skoro Pani brat otrzymał tylko postanowienie z Sądu o zatrzymaniu prawa jazdy. Pani brat powinien zapoznać się w Sądzie z aktami sprawy i wówczas będzie wiedział, co w jego sprawie się wydarzyło.

 59. Sebastian pisze:

  Szanowny Panie Mariuszu
  13 kwietnia zostałem zatrzymany przez policję i podczas badania na komisariacie uzyskałem wynik 0,21 a następnie 0,20 mg w wydychanym powietrzu. Następnie poddałem się dobrowolnie karze i zaproponowałem 10 miesięcy zakazu prowadzenia pojazdów oraz 500zł grzywny. Od tamtej pory nie dostałem żadnego odzewu ani z sądu ani prokuratury. Czy prokurator może nie zgodzić się na proponowaną przeze mnie karę? Czy po tym okresie będę musiał przechodzić jakieś badania lekarski lub psychotesty?

  • Witam, z uwagi na okoliczność, iż popełnił Pan wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu oskarżycielem publicznym jest Policja. Natomiast Prokuratura prowadzi sprawy o przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości. Policja wysyła do Sądu akta Pana sprawy wraz z wnioskiem o wymierzenie Panu kary uzgodnionej na przesłuchaniu. Może Pan zadzwonić do Sądu i ustalić pod jaką sygnaturą prowadzona jest Pana sprawa podając swoje imię i nazwisko. Jednocześnie w Sądzie dowie się Pan czy w Pana sprawie jest wyznaczony termin posiedzenia bądź czy w sprawie Sąd wydał wyrok nakazowy. Sąd może wydać wyrok zgodny z wnioskiem Policji albo uznając, że kara jest niewspółmierna do popełnionego wykroczenia nie wyrazić zgody. Wówczas Sąd skieruje sprawę na rozprawę.
   Po upływie orzeczonego wobec Pana zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych będzie Pan musiał przejść badania psychotechniczne dla kierowców.

 60. Kamil pisze:

  Witam serdecznie.
  Parę dni temu zostałem zatrzymany na kontrolę prowadząc rower, 30 min wcześniej wypiłem 1 piwo.
  Zostałem poddany badaniu alkomatem, który wykazał 0,14 mg/l podczas pierwszego pomiaru oraz 0,11 mg/l podczas drugiego pomiaru. Byłem na komisariacie, aby złożyć zeznanie. W wyjaśnieniu podałem, że podczas gdy jechałem nie odczuwałem już skutków działania alkoholu oraz, że żałuje tego wydarzenia i będę miał nauczkę na przyszłość. Jestem studentem, nie posiadam stałego dochodu. Chciałbym się dowiedzieć jakie mogą zostać wyciągnięte wobec mnie konsekwencje. Czy może mi zostać przyznany zakaz prowadzenia roweru oraz grzywna?

 61. Dorota pisze:

  Od kiedy liczyć zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych
  Witam, mój przyjaciel został zatrzymany prowadząc samochód w stanie nietrzeźwym. Podczas zatrzymania nie miał przy sobie prawo jazdy. W sprawie został zasądzony wyrok trzech lat zakazu poruszania się pojazdami mechanicznymi w ruchu wodnym i lądowym, oraz przyznano kuratora na cały okres kary. Do końca kary zostało zaledwie pół roku, ale co najważniejsze w tym wszystkim kolega do tej pory nie zdał prawo jazdy ponieważ je zgubił i nigdzie tego nie zgłosił. Proszę mi pomóc czy naliczanie kary zaczyna się od dnia uprawomocnienia wyroku czy zacznie się dopiero z momentem zdania prawo jazdy lub zgłoszeniem jego zaginięcia??

  • Witam, jeżeli Pani kolega nie zgłosił zaginięcia dokumentu prawa jazdy, to nie biegnie mu orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Powinien jak najszybciej zgłosić zgubienie prawa jazdy. Wówczas okres zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych będzie liczony od momentu zgłoszenia zagubienia prawa jazdy.

  • Witam,
   Zakaz zaczyna płynąć od momentu zatrzymania przez policję prawa jazdy lub samodzielnego zwrotu tego dokumentu. Sąd w wyroku z pewnością nałożył na przyjaciela obowiązek oddania prawa jazdy. Zakaz liczy się od momentu, od którego dokument zostanie przez niego zwrócony, a nie od uprawomocnienia się wyroku. To, że przez tak długi czas nie zadbał o wyrobienie nowego dokumentu prawa jazdy to błąd przyjaciela. Zakaz nie zaczął mu więc jeszcze biec.

 62. Michał pisze:

  Witam. Prowadziłem samochód i zostałem zatrzymany przez policję. Podczas badania wyszło 11 mg / 11 mg / 7 mg. Sąd ukarał mnie mandatem i przywrócił mi prawodazdy, ze względu na podanie o złagodzenie kary z powodu wykonywanego zawodu kierowcy. Jednak policja złożyła odwoanie i muszę czekać na rozprawę sądową wyznaczoną za miesiąc. Chciałbym się zapytać czy jest możliwość dogadnia się z prokuratorem co do wysokości wyroku lub przyśpieszenia rozprawy?

  • Witam Panie Michale,

   W Pana sprawie Prokurator nie występuje. Popełnił Pan wykroczenie, w którym oskarżycielem jest Policja. Jak słusznie Pan zauważył, to Policja złożyła apelację, a nie Prokurator. Niestety nie istnieje żadna możliwość wcześniejszego porozumienia się z Policją żeby zakończyć sprawę. Nie ma też możliwości przyspieszenia rozprawy. Może Pan jednak złożyć wniosek o szybszy zwrot dokumentu prawa jazdy skoro w 1szej instancji Sąd odstąpił od zakazu prowadzenia pojazdów i skoro dokument jest Panu niezbędny.

 63. Anna pisze:

  Witam,
  Jakiś czas temu zatrzymano mojego brata w stanie nietrzeźwości (jechał autem i miał ponad 1 promil alkoholu). Nie spowodował żadnego wypadku i nikt nie ucierpiał. Znajomi doradzali dobrowolne przyznanie się i tak brat zrobił. Jest oskarżony o popełnienie przestępstwa z art. 178a paragraf 1 kk.Moje pytanie brzmi czy rozprawa sądowa musi się odbyć skoro brat chcę dobrowolnie poddać się karze i jak wygląda dalsze postępowanie.

  • Witam, w sytuacji kiedy Pani brat wyraził zgodę na karę uzgodnioną z Prokuratorem w trybie art. 335 k.p.k. podczas przesłuchania na Policji, to Prokurator wysyła akta sprawy do Sądu. Wówczas Sąd wyznaczy posiedzenie celem rozpoznania wniosku Prokuratora. Pani brat będzie zawiadomiony o terminie posiedzenia, jednakże jego obecność jest nieobowiązkowa. Sąd na terminie posiedzenia może wydać wyrok zgodny z wnioskiem Prokuratora bądź Sąd może nie wyrazić zgody na wniosek Prokuratora i skierować sprawę na rozprawę.

 64. Adam pisze:

  Witam , gdzie , mogę się dowiedzieć czy za poprzednie prowadzenie i skazanie za jazdę pod wpływem jeszcze widnieje w kartotece ?
  Pozdrawiam.

  • Witam, aby uzyskać informację czy jest Pan jeszcze osobą karaną powinien Pan złożyć zapytanie o udzielenie informacji o osobie do Punktu Informacyjnego Krajowego Rejestru, które funkcjonują przy Sądach Rejonowych oraz Okręgowych. Druk takiego wniosku uzyska Pan w Sądzie. Na stornie Ministerstwa Sprawiedliwość znajdzie Pan wykaz Punktów Informacyjnych KRK. Od 1 lipca 2014 r. opłata za uzyskanie informacji z KRK wynosi 30 zł. Opłatę można uiścić w formie znaków opłaty sądowej, gotówką w kasie Ministerstwa Sprawiedliwości lub sądu albo na wskazany rachunek bankowy Ministerstwa Sprawiedliwości.

 65. Mateusz pisze:

  Witam serdecznie,
  Zwracam się z prośbą o pomoc, ponieważ ostatnio napotkaliśmy pewną dyskomfortową sytuację, otoż: Podczas ostatniej niedzieli mój ojciec spożywał alkohol do meczu, następnego dnia jechaliśmy na pogrzeb, była to godzina 9 rano i odbywała się rutynowa kontrola na drodze poza miastem o średnim natężeniu ruchu. Jechałem wraz z nim, tyle że on prowadził, podczas rutynowego badania alkomatem wyszło iż jest pod wpływem, dlatego kazano zjechać na bok i tam podczas dokładnego badania wyszedł wynik 0,28mg/l i odebrano prawo jazdy, po zabraniu go na komendę. Ja przejąłem samochód i pojechałem zaraz za nimi na komendę. Tam zmierzono go ponownie i było 0,26mg/l. Ojciec był pewien, że nie jest pod wpływem alkoholu, natomiast, jechałem wraz z nim i byłem kompletnie trzeźwy ponieważ nie spożywałem alkoholu. Dodam, iż ojciec był już karany za jazdę na podwójnym gazie 23 lata temu i odebrano mu za to prawo jazdy. Dziś dostał wezwanie na komendę za 5 dni w celu wyjaśnienia. Domyślam się, że zaproponują mu dobrowolne przyznanie się do winy z wyższą karą(np. rok zawieszenia prawa jazdy + wyrok sześciu miesięcy w zawieszeniu na dwa lata). Czego możemy się spodziewać, oraz co w takiej sytuacji zrobić podczas konfrontacji z komisarzem. Zależy nam by nie musiał ponownie robić prawa jazdy. Państwo mają bogatą wiedzę i doświadczenie, dlatego też kieruję się własnie do Państwa z tym zapytaniem.

  Z góry dziękuję za pomoc,
  Z poważaniem,
  Mateusz

  • Witam, tak jak Pan napisał Policjant najprawdopodobniej zaproponuje Pana ojcu karę pozbawienia wolności w zawieszeniu oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 roku. Przy wynikach jakie miał Pana ojciec nie grozi mu więcej niż 1 rok zakazu. Na przesłuchaniu Policjant przedstawi Pana ojcu zarzut prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości. Pana ojciec będzie mógł złożyć wyjaśnienia, dotyczące całego zdarzenia. Jeżeli Pana ojciec przyjmie propozycję Policjanta, wówczas prokurator wyśle do Sądu wniosek o skazanie bez przeprowadzenia rozprawy na karę uzgodnioną z Pana ojcem.

 66. Mateusz pisze:

  Szanowna Pani Mecenas,
  Dziękuję za szybką odpowiedź. Chciałbym również zapytać, czy istnieje tu możliwość warunkowego umorzenia postępowania karnego. Czytałem u Państwa na forum, iż coś takiego istnieje (złożyć w Sądzie (po wpłynięciu do Sadu wniosku o ukaranie z Policji) wniosek o dobrowolne poddanie się karze za wykroczenie, a w nim zaproponować Sądowi wymierzenie Pani kary grzywny, a jednocześnie odstąpienie przez Sąd na podstawie art.39 par.1 k.w.od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów). Czy przy okolicznościach, które wcześniej opisałem, istniałaby szansa na własnie takie umorzenie? jeśli tak to kiedy dokładnie należy złożyć ów wniosek.

  Z wyrazami szacunku,
  Mateusz

  • Przy najwyższym wyniku 0,28 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu Pana ojciec ma szansę na warunkowe umorzenie postępowania karnego z odstąpieniem przez Sąd od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.
   Wniosek o dobrowolne poddanie się karze z odstąpieniem przez Sąd od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na podstawie art. 39 par 1 k.w. dotyczy wykroczeń prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu z art 87 par 1 k.w., a Pana ojciec popełnił przestępstwo z art. 178a par 1 k.k. Natomiast w sprawach o przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a par 1 k.k. jedyną możliwością kiedy Sąd może odstąpić od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych jest warunkowe umorzenie postępowania.
   We wniosku o warunkowe umorzenie postępowania należy opisać wszystkie okoliczności w jakich Pana ojciec prowadził samochód pomimo spożytego wcześniej alkoholu, tj. pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych, czy powodem zatrzymania była rutynowa kontrola trzeźwości. Ponadto we wniosku należy opisać do jakich celów Pana ojciec korzysta z samochodu i jakie konsekwencje spowoduje dla niego i jego rodziny orzeczenie przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych nawet na najkrótszy okres 1 roku.

   • Mateusz pisze:

    Witam,
    Jestesmy juz po wszystkim, ojciec dobrowolnie poddal sie karze zawieszenia prawa jazdy na okres 1 roku bez koniecznosci powtarzania egzaminu oraz 20 stawek po 50zl.

    Dziekuje za wszystko,
    pozdrawiam

 67. Andrzej pisze:

  Witam, proszę o pomoc co zrobić w nastepującej sprawie:
  Pod koniec czerwca kierujac samochodem około godziny 1 w nocy, miałem kolizję i najechałem na tył innego samochodu. Nie było widocznych oznak uszkodzenia pojazdu na który najechałem jak i nikt nie został ranny. Jednakże jechałem pod wpływem alkoholu. Pierwsze badanie wykazało zawartość 0,67 mg/l, drugie 0,69 a trzecie 0,65. Zostałem zawieziony na komendę policji gdzie zatrzymano mi prawo jazdy. Następnego dnia podczas przesłuchania pani Policjantka po kontakcie z Prokuratorem zaproponowała mi karę dobrowolną: 2 lata zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, pół roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata oraz grzywnę 300 zł. Nie zgodziłem się. Po jakimś czasie dostalem pismo zawierające akt oskarżenia o czyn z art. 178a par 1kk oraz następnie wezwanie na rozrawę na połowę września. Moje pytanie brzmi: czy mam jakieś sznse by zakaz prowadzenia pojazdów był na rok? Do kogo wysłać pismo z propozycją poddania sie karze w wymiarze proponowanym prze ze mnie tj. roku zakazu, do Prokuratora czy do Sądu? Czy zaproponowanie większej grzywny lub nawiązki na ofiary wypadków ma w tym przypadku jakikolwiek sens? Dodam, iż jestem niekarany, jest to mój pierwszy raz, gdy złamałem prawo.

  • Witam, jeżeli nie wyraził Pan zgodę na karę, którą zaproponował Panu Prokurator, to może Pan złożyć do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze, w którym będzie Pan wnosił o orzeczenie 1 roku zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Nie ma to jednak łatwe. Jednakże nie pogorszy Pan swojej sytuacji składając taki wniosek. Wniosek najlepiej jest złożyć co najmniej tydzień przed terminem rozprawy, aby Sędzia mógł zapoznać się z argumentacją przedstawioną we wniosku. We wniosku powinien Pan opisać argumenty uzasadniające orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 roku oraz jakie konsekwencje spowoduje dla pana orzeczenie zakazu na okres dłuższy niż 1 rok.

 68. Andrzej pisze:

  Czy mogę jeszcze zapytać czy taki tekst jest poprawny: Wysoki sądzie, ja xxx składam wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Przyznaje się do zarzucanego mi czynu.
  Chciałbym zaproponować dobrowolną karę:
  – zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na 1 rok
  – pozbawienia wolności na pół roku w zawieszeniu na 2 lata
  – grzywnę pieniężną w wysokości 500 zł.
  Z góry dziękuję za pomoc.

 69. Konrad pisze:

  Witam
  Ostatnio przydarzyla mi sie glupota, za wczesnie wsiadlem po spozyciu alkoholu. Zatrzymano mnie do rutynowej kontroli i w badaniu trzezwosci wyszedl wynik 0,12mg/l, nastepny 0,11 i 0,07. Dzis bylem na policji zaproponowali mi 600zl i zatrzymanie prawa jazdy na 6 miesiecy, na co sie zgodzilem. Mam pytanie czy warto pisac wniosek o cofniecie zgody na dobrowolne poddanie sie karze i kierowac sprawe do sadu? Czy sad nie wymierzy wyzszej kary? Sytuacja miala miejsce na wsi, o godz 20, student, poprzednio jedynie dwa mandaty za predkosc

  • Witam, przy Pana wynikach może Pan złożyć wniosek o dobrowolne poddanie się karze na karę grzywny z odstąpieniem przez Sąd od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na podstawie art. 39 par 1 k.w. We wniosku powinien Pan opisać wszystkie okoliczności w jakich prowadził Pana samochód pomimo spożytego wcześniej alkoholu, tj. pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych, jaki był powód kontroli. Powinien Pan również napisać do jakich celów wykorzystuje Pan samochód i jakie konsekwencje spowoduje dla Pana orzeczenie zakazu nawet na najkrótszy okres 6 miesięcy. Jeżeli Sąd nie uwzględni Pana wniosku i uzna, że nie zachodzą w sprawie przesłanki do odstąpienia od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów, wówczas najprawdopodobniej orzeknie wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 6 miesięcy.

 70. Krzysiek pisze:

  Szanowna(y) p. Mecenas

  Mam pytanie : Zostałem zatrzymany i po pierwszym badaniu miałem 0,25mg/l po drugim 0,26mg/l po trzecim 0,20mg/l po czwartym 0,18mg/l Prokurator zaproponował ugodę ale za popełnienie przestępstwa.. ja natomiast jestem gotów do dobrowolnego poddaniu się karze ale za popełnienie wykroczenia,, nie wiem czy mam szanse i jak powinienem postąpić.. Proszę o radę

  • Witam, jeżeli Pana najwyższy wynik wyniósł 0,26 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu – czyli wartość od której rozpoczyna się odpowiedzialność karna za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości, to może Pan złożyć do Sadu wniosek o zmianę kwalifikacji prawnej czynu z przestępstwa na wykroczenie z art. 87 par 1 k.w. We wniosku powinien Pan powołać się na niepewność pomiaru alkomatu, która zazwyczaj wynosi 0,01 mg/l. Informacja o niepewności pomiaru alkomatu, którym został Pan badany znajduje się na odwrocie świadectwa wzorcowania alkomatu, które znajduje się w aktach sprawy. Sąd uwzględniając niepewność pomiaru alkomatu powinien przyjąć, że Pana najwyższy wynik wyniósł 0,25 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu i uznać Pana winnego popełnienia wykroczenia z art. 87 par 1 k.w.

 71. Marcin pisze:

  Witam,
  2 października o godz. 17.45 wracałem samochodem z apteki z antybiotykami dla gorączkującego dziecka drogą o bardzo małym natężeniu ruchu prowadzącą przez las. Przede mną jechał tylko jeden samochód, który na widok policjantów (w nieoznakowanym samochodzie) zatrzymujących do kontroli zwolnił. Jadąc zaraz za nim wyprzedziłem go myśląc, że to on jest zatrzymywany i pojechałem do domu. Za mną pojawili się policjanci z zarzutem nie zatrzymania się do kontroli drogowej. Niestety byłem nietrzeźwy. Badanie alkomatem wykazało 1,22 promila, następne 1,18. Dodam iż wcześniej nie byłem karany.
  Na chwilę obecną byłem już na komendzie złożyć wyjaśnienia. Zgodziłem się na dobrowolne poddanie się karze, więc zaproponowano mi zakaz prowadzenia pojazdów na 3 lata. W mojej sytuacji rodzinnej (jedno dziecko 9 miesięcy, drugie 14-letnie z dużym skrzywieniem kręgosłupa wymagające częstych wyjazdów na rehabilitację, praca na czas określony) śledczy zasugerował mi żebym poszedł z tym do Sądu bo tam mogę coś „użebrać”.
  Po wyjściu z komendy zauważyłem również, że na dokumentach, które dostałem mam pomylone nazwisko.
  Stąd moje pytania:
  – czy w Sądzie faktycznie ze względu na sytuację rodzinną mam szansę na mniejszy wyrok? Jeśli tak to jaki?
  – czy ja mogę złożyć do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze i sam zaproponować zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na 1 rok, karę pozbawienia wolności na pół roku w zawieszeniu na 2 lata oraz wymierzenie mi kary grzywny np 2000 zł. (mogę więcej zapłacić, byleby odzyskać prawo jazdy po roku) Czy lepiej poprosić Sąd tylko o łagodny wymiar kary nie sugerując go.
  – co w sytuacji pomyłki nazwiska? Czy to ma jakiś wpływ na sprawę?
  Z góry dziękuję za pomoc
  Pozdrawiam,
  Marcin
  Przepraszam – pierwsze badanie 1,22 mg/l, drugie 1,18 mg/l

  • Marcin pisze:

   Przepraszam – pierwsze badanie 1,22 mg/l, drugie 1,18 mg/l

  • Witam,
   1. Pierwsza sprawa – pomyłka pisarska w Pana imieniu lub nazwisku nie ma żadnego wpływu na postępowanie karne. Przyznam, że w nawale pracy Sędziowie dość często, podobnie Prokuratorzy, popełniają podobne omyłki, są one potem prostowane przez Sąd.
   2. Na Pana niekorzyść działają wysokie wyniki stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Najwyższy wynik to 1,22 mg/l w wydychanym, a więc 2,5 % we krwi. W Internecie często można przeczytać o niepisanej, choć obowiązujące zasadzie przy orzekaniu o długości zakazu prowadzenia pojazdów: do 1% rok, do 2% 2 lata zakazu, do 3% 3 lata zakazu, a potem nie ma już reguł. Rzadko potwierdzam treści wyczytane w necie, ale w tym przypadku taka zasada rzeczywiście jest praktykowana przez Prokuratorów i Sędziów. Trzeba jednocześnie pamiętać, że każda sprawa, każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny. w Pana sytuacji, na Pana korzyść przemawiają:
   1. motywacja, jaką się Pan kierował – zakup lekarstw dla gorączkującego dziecka
   2. miejsce i czas, natężenie ruchu
   3. Pana sytuacja zawodowa i rodzinna.

   Proszę to dobrze uzasadnić, dowieść, że argumenty, jakie Pan podaje są zgodne z prawdą, a wówczas ma Pan szanse przekonać Sąd do 2 lata zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

   • Marcin pisze:

    Dziękuję za szybką odpowiedź. Proszę powiedzieć mi jeszcze czy wcześniej złożyć do Sądu wniosek z uzasadnieniem moich argumentów, czy zrobić to dopiero w Sądzie? I czy sugerować wysokość kary czy pozostawić t kwestię w gestii Sądu?

    • Witam, doradzam, by nie czekał Pan na rozprawę. lepiej jak najszybciej sporządzić i złożyć w Sadzie pisemny wniosek o dobrowolne poddanie się karze z dobrym uzasadnieniem. We wniosku powinien pan zaproponować konkretna karę.

 72. Krzysztof pisze:

  Witam Pana
  Moja sprawa przedstawia się tak 8 pażdziernika 2014 godz 0,30 zatrzymała mnie policja do rutynowej kontroli Nie było ruchu na drodze o tej porze Badanie alkomatem wykazało 0,83 mg/l podczas pierwszego pomiaru oraz 0,80 mg/l podczas drugiego pomiaru. Wiem niema sie czym chwalić stało się i czasu się nie cofnie Pokłóciłem się z żoną i wypiłem kilka piw.
  Chciałbym zapytać Jestem kierowcą zawodowym pracuję w transporcie międzynarodowym Czy przy tym stężeniu mam szanse zachować kategorie C+E aby mógł dalej pracować
  Jestem jedynym żywicielem rodziny żona nigdy nie pracowała mamy czworo dzieci utrzymujemy się tylko z moich dochodów.
  Zatrzymanie było samochodem osobowym
  Martwię sie co mam zrobić Teraz po niedzieli jadę na komisariat w celu przesłuchania.
  Dodam że ogólnie nie piję alkoholu Nigdy nie byłem karany w podobnej sprawie
  Prawo jazdy mam od 1993r
  W ciężkim transporcie pracuję powyżej 10 lat
  Trafiały się mandaty w końcu więcej na tych drogach niż w domu ale nie dużo.
  Zastanawiam się czy nie lepiej poszukać adwokata Ja to nie znam się na prawie
  Dodam jeszcze że kategoria B też nie jest mi do konca obojętna Chciałbym powalczyć aby było to mniej jak rok ale czy to mozliwe?
  Do pracy dojeżdzam prawie 120 km w jedną stronę to są różne pory dnia i nocy
  Czy jest taka szansa abym wystąpił z wnioskiem o samo ukaranie 3 lata pozbawienia wolności na 5 w zawieszeniu i kare grzywną 3000zł ?
  Bardzo zależy mi na zachowaniu prawa jazdy jak pewnie każdemu tu odwiedzającemu
  Nie potrafię sobie wybaczyć co zrobiłem głupiego.

  Z góry dziękuję za pomoc
  Pozdrawiam Krzysztof

  • Witam, przy takim wyniku 0,80-0,83 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu ma Pan szansę na uratowanie kat. C i C+E prawa jazdy, ale kosztem długiego zakazu na prowadzenie samochodów osobowych. Rok na B jest mało realny. Na podstawie Pana opisu uważam, że Ma Pan szanse na przekonanie Sadu do wyroku skazującego obejmującego zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym na okres 2 lub 3 lat z wyłączeniem pojazdów, do których prowadzenia uprawnia kat. C i C+E prawa jazdy, do tego oczywiście grzywna i prawdopodobnie kara pozbawienia wolności w zawieszeniu. Zastrzegam, że moja ocena jest oparta na Pana opisie, bez znajomości akt sprawy. Na pewno stoi przez Panem zadanie zgromadzenia i przedstawienia dokumentów potwierdzających podane przez Pana argumenty: długie doświadczenie w pracy kierowcy bez wypadku drogowego i podobnego incydentu w przeszłości, dobre opinie od pracodawców (np. oświadczenia o Panu jako kierowcy), Pana sytuację rodzinna – akty urodzenia dzieci, potwierdzenie, że Pana żona nie pracuje.

 73. Rafał pisze:

  Witam Panie Mariuszu. jak już można się domyśleć zatrzymano mi prawo jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu… zatrzymano mnie do kontroli i przeprowadzono test który wykazał 0,21 mg a po 15 minutach 0,20 mg. Jestem zawodowym kierowcą ciężarówki i z tego sie utrzymuje. Jak wygląda ta sprawa w moim przypadku? moge liczyć chociażby na to ze odzyskam kategorie C+E? dziekuje i pozdrawiam

  • Witam, podał Pan mało szczegółów, ale spróbuję Panu odpowiedzieć. Po pierwsze popełnił Pan wykroczenie a nie przestępstwo – przestępstwo zaczyna się od 0,26 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Jeśli jechał Pan samochodem osobowym i wcześniej nie była Pan karany za podobne przestępstwo lub wykroczenie (albo to skazanie się już zatarło), wówczas ma Pan szansę na przekonanie Sądu do wymierzenia panu kary grzywny, orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych z wyłączeniem pojazdów, do których prowadzenia uprawnia prawo jazdy kat. c i C+E. Dzięki temu rozstrzygnięciu uratowałby Pan prawo jazdy na Ci C+E. W pozostałym zakresie Sąd prawdopodobnie orzekłby wobec Pana zakaz na 10 miesięcy.

   To co trzeba zrobić, to złożyć w Sądzie wniosek o dobrowolne poddanie się karze za popełnione wykroczenie z propozycja wymierzenia Panu kary grzywny, zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres np. 8 miesięcy z wyłączeniem pojazdów kat. C i C+E prawa jazdy. Wniosek trzeba dobrze uzasadnić, poprzeć dokumentami. Dla przykładu, jeśli utrzymuje Pan rodzinę, żonę, dziecko, wówczas trzeba dołączyć kopię aktu urodzenia dziecka, oświadczenie żony.

 74. Tamara pisze:

  Witam,
  w 2007 roku mój mąż spowodował wypadek (na szczęście bez udziału innych osób) pod wpływem alkoholu, miał 1.4 promila. Zabrano mu prawo jazdy na 3 lata i dostał karę pozbawienia wolności w zawieszeniu na pół roku. Po upływie tego czasu odzyskał prawo jazdy, ale w czerwcu 2014 w nocy, został złapany do rutynowej kontroli drogowej i miał 0.6 promila. Prokurator zaproponował mu zabranie prawo jazdy na okres 5 lat, karę grzywny w wysokości 2.000 oraz pól roku w zawieszeniu -mąż nie zgodził się na taką karę i sprawa została przekazana do sądu (na razie nie mamy żadnych informacji o rozprawie). Do sądu w którym zapadł pierwszy wyrok zwróciliśmy się z prośbą o informację, czy wyrok może ulec zatarciu i dostaliśmy pismo, że uległ zatarciu z mocy prawa. Czy zatem prokurator mógł zastosować tak wysoką karę i czy mamy o co walczyć w sądzie?Mamy 3 dzieci i prawo jazdy jest mężowi niezbędne do pracy. Proszę o informację i ewentualną podpowiedz co zrobić aby zakaz był jak najkrótszy.
  Dziękuję.

  • Witam, skoro poprzedni wyrok skazujący Pani męża uległ zatarciu (a tak wynika z Pani wpisu i z samej daty poprzedniego wyroku), to pani mąż jest traktowany jak osoba nie karana za przestępstwo. Oznacza to, że przy wyniku 0,6 promila nie widzę żadnych podstaw uzasadniających tak długi okres zakazu prowadzenia pojazdów, jak chciałby tego Prokurator.

   Co zrobić, by zakaz był jak najkrótszy?
   – udać się do Sądu po wcześniejszym telefonicznym zamówieniu akt sprawy przeciwko pani mężowi i zrobić zdjęcia akt, by się z nimi zapoznać, co zeznali Policjanci, jakie były dokładne wynika badania trzeźwości itp
   – napisać i wysłać do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze, a w nim zaproponować karę i np. 1 rok zakazu prowadzenia pojazdów. Dobrze uzasadnić wniosek argumentami dotyczącymi samego czynu, jak i konsekwencji dla całej rodziny płynących z dłuższego zakazu prowadzenia pojazdów.
   -stawić się na rozprawę.

   To wszystko co mogę doradzić bazując na Pani wpisie. Ma to oczywiście sens, gdy pani mąż nie kwestionuje faktu popełnienia przestępstwa prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości

 75. Dagmara pisze:

  Witam mój wójek będący na rencie mający na utrzymaniu chorą żonę został zatrzymany za jazdę po pijanemu na rowerze badanie z krwi wykazało mu 0,18 promila. Co mu grozi za takie wykroczenie i czy istnieje umorzenie kary.

  • Pana wujek popełnił wykroczenie prowadzenia roweru w stanie po użyciu alkoholu, za co grozi mu grzywny, rzędu kilkuset złotych (ona zależy on dochodów i majątku Pana wuja) oraz zakaz prowadzenia rowerów zapewne na 6 miesięcy.

 76. Antek pisze:

  Witam serdecznie.
  Mam dość ciekawą sprawę. We wrześniu b.r. zostałem zatrzymany przed Policję do rutynowej kontroli drogowej. Podczas sprawdzania mojego stanu trzeźwości alkomat (wskaźnik) wykazał po pierwszym pomiarze stan mojej nietrzeźwości, po czym Policjanci przeprowadzili kolejne dwa pomiary. Drugi wynik był negatywny a następny pozytywny. Po tym zdecydowali o zabraniu mnie natychmiast na komisariat w celu zbadania stanu mojej trzeźwości. Tam dokonano pomiarów w odstępach co ok. 2 minuty i kolejno były to: 0,07 mg/l, 0,11 mg/l, 0,09 mg/l. Podczas tych pomiarów zwróciłem uwagę na poklejony taśmą klejącą przewód pomiarowy alkomatu, co wydało mi się niewłaściwie. Następnie, w wyniku stwierdzenia, że popełniłem wykroczenie (drugi pomiar) zostałem przesłuchany. Zgodziłem się na poddanie dobrowolnej karze i wynikało to bardziej z poczucia winy i szoku (zakaz prowadzenia pojazdów na 6-mcy i 500 zł grzywny). Jeszcze tego samego dnia wróciłem na komisariat i poprosiłem o świadectwo legalizacji urządzenia. Okazało się, że przekłamanie wynosi w tym zakresie pomiarowym 0,01 mg/l. Zatem pomiar 0,11 można traktować jako 0,10 mg/l to jednak dalej wykroczenie. Dzięki informacjom zawartym na tym blogu, po otrzymaniu wyroku z Sądu sporządziłem sprzeciw. W efekcie Sąd mnie uniewinnił i wyrok po upływie wymaganego czasu się uprawomocnił. Właściwie minęły 3-mce odkąd Policja zatrzymała moje prawo jazdy, ale po otrzymaniu informacji, że mogę je już odebrać poszedłem po odbiór swojego prawa jazdy, jako osoba niewinna. Odbierając prawo jazdy usłyszałem od osoby, która mi je wydawała, że wydawane jest warunkowo ponieważ w ciągu 30-dni muszę się poddać badaniu psychologicznemu. I tu moje pytanie: na jakiej podstawie mam się temu badaniu poddawać skoro zostałem uniewinniony a zetem wykroczenia nie popełniłem.
  Będę wdzięczny za pomoc w zrozumieniu i wyjaśnieniu.

 77. Kamil pisze:

  Witam,
  Wczoraj zostałem zatrzymany przez Policje w ramach kontoroli trzeźwości, było to o godzinie 00;54 .Pierwsze badanie było wykonane alkomatem bezustnikowym, bez wyswietlacza. Wskazało ono zawartosć alkoholu w wydychanym powietrzu. Po czym odrazu zostałem przebadany alkomatem tradycyjnym. Badanie to wskazało 0,23 mg/l , natomiast kolejne wykonane po 15 minutach 0,21 mg/l .Oczywiście zostało mi zatrzymane prawo jazdy.
  Piwo wypiłem pare godzin wcześniej, byłem pewien, ze już nic mi nie jest. Kolezanka, która jechala ze mna i również wcześniej spozywala alkohol, okazało się ze jest trzezwa i może prowadzic.Dodam, ze się ucze, nie pracuje. W tej chwili mam czekac na telefon i dogadanie się do wstawienia się na komendę.
  Na co mogę liczyc i czego się spodziewać?
  Z góry dziekuję za odpowiedź i pomoc.

  • Witam, na przesłuchaniu na Policji, zostanie Panu przedstawiony zarzut prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu z art. 87 par 1 k.w. Po złożeniu przez Pana wyjaśnien Policjant zaproponuje Panu dobrowolne poddanie się karze. Przy takim wyniku będzie to kara grzywny oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych najprawdopodobniej na okres ok. 10-12 miesięcy. Wszystko oczywiście zależy od okoliczności Pana sprawy. Jeżeli nie wyrazi Pan zgody na propozycję Policjanta, wówczas może Pan jak tylko Pana sprawa będzie już zarejestrowana w Sądzie, złożyć wniosek o dobrowolne poddanie się karze, w którym poda Pan swoją propozycję kary.

 78. piotr pisze:

  witam
  wieczorem jak wróciłem z pracy wypiłem 2 piwa i 150 ml zołądkowej gorzkiej miętowej ostatni łyk o 23 na drugi dzień miałem mieć wolne lecz rano tel ze mam jechać do pracy na 8 i był to trzeżwy poranek poniedziałkowy czułm sie dobrze jechałem wioskami i tam stała kontrola byłem pewien ze jestem trzezwy lecz w wydychanym powietrzu miałem 0,23 po 15 min 0,20 na trzeci dzień stawiłem się na komisariacie policjant zaproponował mi 600 zł i zakaz prowadzenia na 6 miesiecy mam chore dziecko na białaczke jezdzimy 200 km do szpitala na badania 2 razy w miesiącu i mówiłem mu że potrzebuje to prawo jazdy i że na grzywnę się zgadzam ale nie na zabrania prawa jazdy więc wolałbym iść do sądu on taki zdenerwowany powiedział mi to bedziesz miał mieć gadane czekałem na jakies pismo i przyszło mi z sadu zakaz prowadzenia pojazdów na 10 miesiecy i 700 zł żona wyrzuciła mnie z domu do pracy dojezdzam 30 km gdzie nie ma zadnego dojazdu na mój czas pracy co mam robić prosze o szybka odpowiedz

  • Witam, zapewne otrzymał Pan z Sądu wyrok nakazowy. Jeżeli nie zgadza się Pan z treścią wyroku, to w ciągu 7 dni od otrzymania odpisu wyroku powinien Pan złożyć sprzeciw od tego wyroku. Jeżeli nie złoży Pan sprzeciwu, to wówczas wyrok staje się prawomocny.
   Jednkaże przy Pana wynikach i okolicznościach, które Pan podał szanse na odstąpienie przez Sad od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych są bardzo małe, gdyż Pana najwyższy wynik zbliżony jest do górnej granicy wykroczenia z art. 87 par 1 k.w. (tj. 0,25 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu). Większe szanse ma Pan na orzeczenie przez Sąd zakazu prowadzenia poajzdów mechanicznych na okres 6 miesiecy.

 79. CzarnY pisze:

  witam! mój przypadek wygląda następująco: podczas zatrzymania za prędkość 83/50 dmuchałem w alkomat, mój wynik 0,09 mg/l ,pomiar drugi 0,10 mg/l , pomiar trzeci 0,09 mg/l czy w takim wypadku prawidłowe jest zabranie prawa jazdy? jutro mam akurat się zgłosić na przesłuchanie na komendę, czy jeśli będą chcieli zabrać prawo jazdy np na 6 miesięcy, lepiej nie przyjmować i odnieść się do Sądu by rozpatrzył tą sprawe?

  • Witam, przy najwyższym wyniku 0,10 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu ma Pan szansę na zwrot prawa jazdy oraz umorzenie prowadzonej przeciwko Panu sprawy o wykroczenie z art. 87 par 1 k.w., powołując się na niepewność pomiaru alkomatu, która zazwyczaj wynosi 0,01 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Informacja o niepewności pomiaru znajduje się na odwrocie świadectwa wzorcowania, które znajduje się w aktach sprawy. Jeżeli otrzymał Pan z Sądu postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy, to wówczas w ciągu 7 dni powinien Pan złożyć zażalenie na to postanowienie, wskaując że ze względu na niepewność pomiaru alkomatu, nie popłełnił Pan zarzucanego Panu wykroczenia.

 80. IWONA pisze:

  Wiam mam takie pytanie jechałam samochodem pod wpływem alkocholu miałam 0.75 stałam na uboczu samochodem i na jechała policja i mnie zabrali naposterunek na drugi dzien kazali mi sie wstawic i sie wstawiłam . Prokurator dal zakaz prowadzenia samochodu na 2 lata i kare grzywna 1600. i tu jest moje pytanie czy przyjdzie mi jakies pismo o zakazie czy bedzie jeszcze sprawa w sadzie ? TO BYŁO 8 GRUDNIA

  • Witam, jeżeli wyraziła Pani zgodę na karę zproponowaną przez Prokuratora, to Prokurator w takim przypadku wyśle do Sądu wraz z aktem oskrażenia wniosek o skazanie bez przeprowadzenia rozprawy w trybie art. 335 k.p.k. Jak tylko akta Pani sprawy wpłynął do Sądu, to Sąd wyznaczy posiedzenie celem rozpoznania wniosku Prokuratora. O terminie posiedzenia zostanie Panie zawiadomiona przez Sąd. Obecność na terminie jest nieobowiązkowa. Jeżeli Sąd uwzględni wniosek Prokuratora, wówczas wyda wyrok zgodny z wnioskiem, a który wyraziła Pani zgodę.

   • IWONA pisze:

    Witam ja mam jeszcze takie pytanie bo ja jestem w trakcie robienia prawa jazdy został mi tylko egzamin praktyczny i tu jest moje pytanie czy jest taka mozliwosc zebym go jeszcze zdała przed sprawa i uprowomocnieniem wyroku ? bo zadne pismo mi jeszcze nie przyszło .
    Czy juz wszystko jest juz wpapierach i jest zapozno?

 81. MAtikk pisze:

  Witam. Miałem sprawę i zostałem skazany na 3 letni zakaz prowadzenia pojazdów, za jazdę skuterem. Zostałem zatrzymany i w wydychanym powietrzu miałem 0,30 mg/dm3. Czy mogę jakoś skrócić ten zakaz?

  • Witam, zgodnie z art. 84 par 2 k.k. jezeli orzeczono środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych za jazdę samochodem w stanie nietrzeźwości, to wówczas nie ma możliwości złożenia do Sądu wniosku o skrócenie wykonywania tego środka karnego.

 82. kuba123 pisze:

  Witam, zostałem zatrzymany przez policję i sprawdzony alkomatem , spożyłem alkohol 2 piwa o godzinie 22.00 , policja zatrzymała mnie o godzinie 4.30 nad ranem , w wydychanym powietrzu pierwszy pomiar miałem 0.20 , drugi pomiar był 0.19 . Prawo jazdy zostało zatrzymane a Policjant powiedział mi że mam wykroczenie i prawdopodobnie prawojazdy mi zatrzymaja na 10 miesięcy i 1000zł grzywny … Pana zdaniem mam jakieś realne szanse żeby nie zabrano mi prawo jazdy ? czy jest szansa jakaś ? bardzo liczę na jakąś odpowiedź…. zajście zaszło 4.1.2015 jeszcze nie zostałem wezwany na komendę

  • Witam, przy Pana najwyższym wyniku 0,19 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu szanse na odstąpienie przez Sąd od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych nie są wysokie, nawet przy okolicznościach wskazanych przez Pana. Przy takim wyniku jak u Pana bardziej prawdopodobny jest zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 6-10 miesięcy. Jednkaże długość trwania zakazu zależy od okoliczności konkretnej sprawy. Niemniej jednak składając wniosek o dobrowolne poddanie się karze z odstąpieniem od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów na podstawie art. 39 par 1 k.w. nie pogorszy Pan swojej sytuacji procesowej. Jeżeli Sąd oceni, że w Pana sprawie nie zachodzą przesłanki do odstąpienia od zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na podstawie art. 39 par 1 k.w., wówczas orzeknie wobec Pana zakaz.
   We wniosku, który będzie Pan skaładał do Sądu, należy opisać wszystkie okoliczności w jakich został Pan zatrzymany pomimo spożytego wczesniej alkoholu, tj. pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych, czy powodem Pana zatrzymania była rutynowa kontrola trzeźwości. Ponadto powinien Pan opisać jakie konsekwencje spowoduje dla Pana orzeczenie przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych nawet na najkrótszy okres 6 miesięcy.

 83. Tomasz pisze:

  Witam serdecznie,
  Moja sytuacja przedstawia się następująco. 1 Stycznia 2015 roku około godziny 5 rano zostałem zatrzymany przez policje w celu zwykłej kontroli trzeźwości. Miałem 0,29, 0,30 i ostatecznie 0,25mg/l w wydychanym powietrzu. Oczywiście zabrano mi prawo jazdy i kazano czekać na telefon. Dokładnie przeczytałem wszystkie prośby, zapytania jak i odpowiedzi, które szanowni Państwo udzieliliście. Tym samym wiem co mi grozi i czego mogę się spodziewać ze strony prokuratora. Utrata prawa jazdy na okres 1 roku w moim przypadku wiąże się z utratą pracy. Co prawda zawód, który wykonuję to nie tylko prowadzenie auta ale jest to nieodłączny element w moim planie dnia. Proszę o informacje czy w moim przypadku jest możliwość/sens złożenia wniosku o dobrowolne poddanie się karze i zmianę na karę grzywny z odstąpieniem przez Sąd od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na podstawie art. 39 par 1 k.w.? Jakie mam szanse na „wygraną”? Kiedy powinienem złożyć taki wniosek? (wezwanie na policje mam jutro). Przebieg zdarzenia w skrócie:

  Na Sylwestra pojechaliśmy z dziewczyną do znajomych do Mosiny koło Poznania. Po Sylwestrze około 1.00 w nocy położyłem się spać. Około godziny 4.30 obudziłem się i ponieważ impreza już się kończyła wszyscy zebraliśmy się do wyjścia. Mieliśmy nocować kilka domków obok tego, w którym była impreza. Czułem się trzeźwy więc stwierdziłem, że wsiądę w samochód i podjadę te kilka uliczek tak abyśmy po wyspaniu się wsiedli od razu i pojechali do domu. Niestety skręciłem nie w tą uliczkę co trzeba i trochę się zgubiłem. Jechałem bardzo powoli bo czytałem z tabliczek nazwy ulic by znaleźć tą odpowiednią. Nawet nie zauważyłem nadjeżdżającej z tyłu policji. Panowie zbadali mnie alkomatem, zabrali dokument i kazali czekać na telefon z policji. Była noc, zero ruchu i ani żywej duszy. To była zwykła rutynowa kontrola. Po 3 tygodniach zadzwonił do mnie Pan z policji i poinformował mnie, że za około 2 tygodnie dostanę wezwanie na komende w miejscowości, w której mieszkam. Zapytał również czy byłem wcześniej karany a ponieważ nie byłem, oznajmił, że spożądzi wniosek do prokuratury o samoukaranie. W dniu jutrzejszym najprawdopodobniej zostanie mi ten wniosek przedstawiony.
  Jeszcze raz zwracam się z prośbą o informacje czy jest jakakolwiek szansa by anulowano mi lub skrócono okres zakazu prowadzenia pojazdów nawet kosztem większej grzywny czy też dłuższym wyrokiem w zawieszeniu? Oraz kiedy powinienem z takim wnioskiem wystąpić?
  Proszę o możliwie najszybszą odpowiedź.

  Serdecznie dziękuję
  Tomasz

  • Witam, jeżeli Pana najwyższy wynik wyniósł 0,29 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, to popełnił Pan przestępstwo prowadzenia pojazdów mechanicznych w stanie nietrzeźwości z art. 178a par 1 k.k. Odpowiedzialność karna za to przestęsptwo rozpoczyna się od wyniku 0,26 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Sąd przy tym przestępstwi orzeka zakaz prowadzenia poajzdów mechanicznych od 1 roku do 10 lat, bądź Sąd możę warunkowo umorzyćp postępowania karne i odstąpić od orzeczenia poajzdów mechanicznych.
   Wniosek o którym Pan pisze, tj. wniosek o dobrowolne poddanie się karze z odstąpieniem przez Sąd od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na podstawie art. 39 par 1 kodeksu wykroczeń, dotyczy wykroczenia prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu z art. 87 k.w. W przypadku przestępstwa z art. 178a par 1 k.k. jedyną możliwością, gdy Sąd może odstąpić od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych jest zastosowanie przez Sąd instytucji warunkowego umorzenia postępowania karnego (wówczas orzeczenie zakazu ma charakter fakultatywny). Natomiast w przypadku wydania przez Sąd wyroku skazującego tj. np. kara grzywny lub kara pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych jest obligatoryjne.

   Na przesłuachniu na Policji, po złożeniu przez Pana wyjaśnień, Policjant zaproponuje Panu dobrowolne poddanie się karze (tj. wydanie wroku skazującego bez przeprowadzenia rozprawy w trybie art. 335 k.p.k.), jeżeli będzie Pan chciał się dobrowolnie poddać karze, wóczas Policjant wykona telefon do Prokuratora, który poda Panu swoją propozycję kary. Jednakże proszę pamiętać, że skazanie w tym trybie wiąże się z Pana zgodą na wydanie wyroku skazującego oraz orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, gdyż orzeczenie zakazu w tym trybie ma charakter obligatoryjny. Przy Pana wynikach Prokurator zaproponuje Panu najprawdopodobniej 1 rok zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Oczywiście nie musi Pan zgadzać się na tę propozycję.
   Jeżeli chce Pan złożyć o warunkowe umorzenie postępowania karnego z odstapieniem przez Sąd od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, wówczas powinien Pan złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postepowania. Wniosek taki może Pan złożyć na przesłuchaniu na Policji, Policjant dołaczy Pana wniosek do akt sprawy. Wniosek może Pan również zożożyć do Prokuratury, wówczas taki wniosek powinien być następująco zatytułowany: Wniosek o skierowanie do Sądu zamaist akt oskarżenia wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Oczywiście wniosek może Pan również złożyć do Sądu, wówczas będzie to: Wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego.
   We wniosku powinien Pan opisać wszystkie okoliczności w jakich popełnił Pan przestępstwo z art. 178a par 1 k.k., Pana wałściwości i warunki osobiste oraz jakie konsekwencje spowoduje dla Pana i Pana rodziny orzeczenie przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych nawet na njakrótszy okres 1 roku.

   • Tomasz pisze:

    Witam,

    Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Proszę tylko jeszcze o informacja jakie są szanse na warunkowe umorzenie postępowania karnego z odstapieniem przez Sąd od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych po złożeniu takiego wniosku? Czy po złożeniu takiego wniosku nie pogorszę jeszcze bardziej swojej sytuacji tzn. czy ewentualna propozycja prokuratora 1 rok zakazu nie zmieni się na np. 2,3 lata zakazu?

    Pozdrawiam

    Tomasz

    • Sznase na warunkowe umorzenie postępowania karnego z odstąpieniem przez Sąd od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych zależą od okoliczności jakie występują w danej sprawie. Sam wynik alkoholu w wydychanym powietrzu nie jest jedyną przesłanką jaką Sąd bierze pod uwagę w kwestii odstąpienia od zakazu bądź orzeczenia zakazu. Z uwagi na okoliczność, iż orzeczenie zakazu przy warunkowym umorzeniu postępowania karnego ma charakter fakultatywny i zależy od oceny Sądu, to Sąd bierze pod uwagę również okoliczności dotyczące Pana osoby oraz konsekwencje jakie spowoduje dla Pana orzeczenie zakazu. Niemniej jednak przy okolicznościach jakie Pan opisał ma Pan sznasę na takie rozwiązanie.
     Składając wniosek, o którym Pan pisze nie pogorszy Pan swojej sytuacji procesowej, ponieważ jeżeli Sąd uzna, że w Pana sprawie nie występują szczególne okoliczności przemawiające za odstąpieniem od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, najprawdopodobniej Sąd orzeknie wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 roku.

 84. Adas pisze:

  Witam. Czy za utratę prawa jazdy po pijanemu na okres 2 lat jestem odnotowany w KRK ? Jeslu tak to czy sąd chętni dokonuje zamazania sksazania czy są z tym duze problemy

 85. Mariusz pisze:

  Witam
  Czy jeśli odmówiłem poddaniu się badaniu alkomatem i zostałem poddany badaniu krwi na zawartość alkoholu policjant może mi zatrzymać prawo jazdy do momentu otrzymania wyników z badania krwi ? Jaka jest podstawa prawna zatrzymania ? Czy sąd bierze pod uwagę wszystkie 3 wyniki badania krwi czy tylko jeden ? Z góry dziękuję za odpowiedź

  • Witam, Policjant ma prawo zatrzymać kierującemu pojazdem dokument prawa jazdy w każdym przypadku uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa lub wykroczenia kierowania samochodem pod wpływem alkoholu (stan nietrzeźwości lub stan po użyciu alkoholu). W Pan sytuacji jest bardzo możliwe, że w aktach sprawy znajduje się informacja – w notatce urzędowej Policjanta lub w zeznaniach Policjanta, że np. wyczuł od Pana woń alkoholu z ust, albo że zachodziła inna okoliczność wskazująca na podejrzenie prowadzenia przez Pana auta pod wpływem alkoholu. Podstawa prawna to art.137 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Jeżeli brak tych innych okoliczności (woń alkoholu, niewyraźny sposób mowy, chwiejny chód itp.) to przed badaniami krwi (przed uzyskaniem wyników z badania krwi) Policjant nie był uprawniony do zatrzymania Panu prawa jazdy.

 86. Mariusz pisze:

  Jeszcze jedno pytanie. Czy wykonuję się rachunek retrospektywny jeżeli pierwsze badanie krwi wykazało 0,1 promila alkoholu a dwa kolejne 0,00 ?

  • Witam, według nauki o toksykologi rachunek retrospektywny jest niedopuszczalny między innymi wówczas, gdy najwyższy wynik stężenia alkoholu nie osiągnął 0,4 lub 0,5 promila alkoholu we krwi. Piszę 0,4 lub 0,5, gdyż spotkałem się z różnymi poglądami – publikacjami w tym zakresie. W części z nich jest mowa o stężeniu 0,4 promila jako najniższym stężeniu od którego rachunek retrospektywny jest dopuszczalny, a w innych ta minimalną granicę wskazano na poziomie 0,5 promila alkoholu we krwi.

   Odnosząc się wprost do Pana sprawy, przy 3 wynikach badania alkoholu we krwi: 0,10, 0,00 i 0,00 promila rachunek retrospektywny jest niedopuszczalny. Proszę pamiętać, że sędziowie nie sa zazwyczaj znawcami toksykologii. Gdyby sędzia dopuścił dowód z opinii biegłego toksykologa celem przeprowadzenia rachunku retrospektywnego, wówczas powinien Pan zając na piśmie stanowisko.

 87. Mariusz pisze:

  Postanowiłem wnieść zażalenie do prokuratora na sposób przeprowadzenia czynności przez policjantów. Przedstawię zarzuty (brak podania podstawy prawnej i przyczyny podjęcia czynności, uniemożliwienie mi zapisania danych policjantów, nie poinformowanie mnie o prawie złożenia zażalenia, nie odczekanie 15 minut przed pierwszą próbą pomiaru alkomatem zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu). Nie wiem tylko czy w zażaleniu muszę o coś wnosić czy wystarczy samo przedstawienie nieprawidłowości, które według mnie popełnili policjanci podczas kontroli. Proszę o radę w tym temacie.

 88. Michał pisze:

  Witam, mam następujący problem. W 1995 roku Sąd orzekł o zabraniu mi kategorii B, a pozostawieniu C ze względu na mój zawód i utrzymanie rodziny. W tamtych latach nie był potrzebny przewóz rzeczy tzw. wkładka. Teraz chciałbym pracować jako kierowca samochodu ciężarowego i stąd moje pytanie: czy gdy teraz zrobię kurs na przewóz rzeczy i będę musiał wymienić prawo jazdy na nowe to czy będzie ode mnie wymagane zdanie egzaminu na kategorie B? Byłem w urzędzie miasta i po rozmowie z urzędniczką z działu wydania prawa jazdy ta stwierdziła, że będę musiał zdawać egzamin na kat. B, bo w 2013 r. weszła jakaś ustawa. Czyli muszę najpierw zdać tą utraconą kat. B żeby móc odnowić prawo jazdy?

  • Witam, pracownica Wydziału komunikacji udzieliła Panu prawidłowej informacji. Rzeczywiście w aktualnym stanie prawnym do wydania dokumentu prawa jazdy na kat. C potrzebne jest posiadanie uprawniań na niższą kategorię, w tym wypadku B.

 89. Gość pisze:

  Dzień dobry
  Mam pytanie, narzeczony wypil jedno piwo, odczekal i pojechal rowerem gdy policja go zatrzymala jadac po chodniuku wyszlo ze ma 0,4 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Czytalismy ze grozi za to 14 dni aresztu lub kara grzywny od 50 do 5000 zl. Narzeczony jest pierwszy raz w takiej sytuacji, nigdy w zyciu cos takiego mu sie nie przytrafilo. Czy w tym wypadku jest mozliwe aby dostal jedynie kare grzywny pomijajac areszt? Z gory dziekuje za odpowiedz

  • Witam, za wykroczenie, które popełnił Pani narzeczony, Sąd najaprawdopodobniej orzeknie karę grzywny oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Wysokość kary grzywny zależy w dużej mierze od dochodów jakie osiąga Pani narzeczony. Jeżeli Pani narzeczony jest osobą niekaraną, to nie ma ryzyka, że Sąd będzie chciał wymierzyć karę aresztu.

 90. Czesław pisze:

  Czy można złożyć na przesłuchaniu Wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego do Sądu i do Prokuratury?. Dwa oddzielnie. W czasie kontroli na drodze wydmuchałem 0,33 i 0,30 a na stacjonarnym odpowiednio 0,23 i 025. Czy skierować tylko do Sądu?

  • Witam, najlepiej podczas przesłuchania na Policji wręczyć Policjantowi celem dołączenia do akt Pana wniosek adresowany do Prokuratora o skierowanie do Sądu zamiast aktu oskarżenia wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Dzięki temu w aktach pana sprawy, które Policjant prześle Prokuratorowi będzie już wszyty Pana wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego.

   W prowadzonych przeze mnie sprawach, gdy mam jakiekolwiek wątpliwości, czy Policjant wszyje do akt złożony na przesłuchaniu wniosek, wówczas równolegle w czasie, tj. po przesłuchaniu na Policji wysyłam wniosek do Prokuratury, a po 2 dniach dzwonię do prokuratury celem potwierdzenia, czy Prokurator, który nadzoruje tą sprawę otrzymał wniosek i jakie jest jego stanowisko co do wniosku.

   Wniosek do Sądu o warunkowe umorzenie postępowania karnego kieruje wówczas, gdy prokurator nie przychyli się do mojego stanowiska i skieruje do Sadu akt oskarżenia.

 91. Michał pisze:

  Witam Pana. Moja żona została zatrzymana za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu (0,7 promila). Wyszło wówczas na jaw, że jest uzależniona od alkoholu… Trafiła z objawami odstawiennymi na odtrucie do szpitala. Natychmiast po opuszczeniu szpitala trafiła do zamkniętego ośrodka odwykowego w Legnicy. Pal sześć prawo jazdy. Problem w tym, że żona jest nauczycielką dyplomowaną. W Karcie Nauczyciela jest zapis, że osoba skazana z wpisem do KRK traci prawo do wykonywania zawodu na 5 lat. Byłoby to tragedią dla żony, oraz nie ukrywam, dla szkoły (żona jest cenioną nauczycielką, z kilkoma fakultetami, niemal rokrocznie nagradzana nagrodą dyrektora, uwielbianą przez uczniów). Dodam, że wydarzenie miało miejsce kilka dni po śmierci jej ojca, przy której byliśmy obecni (zawał i godzinna reanimacja na naszych oczach). Jaka jest szansa na uniknięcie skazania za przestępstwo umyślne i czy fakt ujawnionej choroby alkoholowej (i jej leczenia) ma wpływ na ocenę przez sąd czynu (jako że alkoholizm zmienia u osoby chorej postrzeganie świata i ogranicza ocenę) . Pozdrawiam serdecznie Michał

  • Witam, z Pana opisu zrozumiałem, że Waszym nadrzędnym celem jest uchronienie Pana zony przed wyrokiem skazującym. gdyż ten oznacza utratę pracy w zawodzie nauczyciela.Jak rozumiem długość zakazu prowadzenia pojazdów ma drugorzędne znaczenie. Jeśli dobrze Pana zrozumiałem, to mam dobre wiadomości. Pana żona ma spore szanse na warunkowe umorzenie postępowania karnego, a więc na unikniecie wyroku skazującego. Uzależnienie Pana żony od alkoholu miedzy innymi na skutek tragicznej śmierci jej ojca jest okolicznością, która może pomóc w uzyskaniu warunkowego umorzenia postępowania karnego. Musi Pan jednocześnie wiedzieć, że Pana żona powinna we wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego zaproponować nałożenie na nią obowiązku powstrzymywania się od nadużywania alkoholu oraz obowiązku kontynuowania terapii dla osób uzależnionych od alkoholu.

 92. Blazej pisze:

  Witam,

  Niedziela rano 7:00, raczej pusto… przy pierwszym badaniu wynik 0.11 mg/l, przy drugim 0.8 mg/l.
  Policjant zabrał mi prawo jazdy i poinformował że będę wzywany na komisariat i będzie grzywna pieniężna plus zabrania prawo jazdy na minimum 6 miesięcy. Dodam, że prawo jazdy mam 10 lat: 0 mandatów, 0 incydentów – czegokolwiek.
  Pana blog zawiera bardzo dużo cennych informacji, ale zaczynam się trochę gubić w jakiej sytuacji co zrobić. Nie do końca rozumiem jakie wnioski komu należy kiedy złożyć i na co się powołać. Opiszę „przebieg” jak postępować według tego co dotychczas zrozumiałem. Proszę o korektę/radę:

  1) Będę wzywany na komisariat w celach przesłuchania. Wtedy należy przedłożyć Policjantowi wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego skierowany do Prokuratora. Równolegle posłać taki wniosek bezpośrednio do Prokuratora.

  2) Jeśli Prokurator nie przychyli się do mojego stanowiska i skieruje do Sadu akt oskarżenia, wtedy wysyłam podobny wniosek do Sądu.

  We wniosku opisuje jakie były warunki, jaki mam tryb życia (potrzebuje auta żeby jeździć do pracy i na uczelnie), brak wykroczen etc. + mogę (czy powinnienem?) powołać się na błąd pomiarowy alkomatu. Do tego we wniosku umieszczam, że dobrowolnie poddaje się karze grzywny z odstąpieniem przez Sąd od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

  Czy zgadza się to wszystko?
  Czy coś jeszcze powinno być dostarczone i w jakim momencie?
  Co mam mówić na komisariacie? nie zgadzać czy wręcz zgadzać się z czymś?

  • Witam, w pierwszej kolejności należy wskazać, iż instytuacja warunkowego umorzenia postępowania karnego występuje w prawie karnym, a nie w prawie wykroczeń, a Pan popełnił wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu z art. 87 par 1 k.w. W związku z powyższym może Pan albo złożyć wniosek o dobrowolne poddanie się karze na karę grzywny z odstąpieniem od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, albo jeszczeli chce Pan powołać się na niepewność pomiaru alkomatu, to powinien Pan złożyć do Sądu wniosek o dopuszczenie dowodu w postaci opinii biegłego z zakresu mechaniki, maszyn i urządzeń w tym analizatorów wydechu, który w swojej opinii wskaże jaką niepewność pomiaru ma alkomat, którym został Pan zbadany. Złożnie wniosku o powołanie biegłego jest uzasadnione jeżeli chce Pan powołać sie na niepewność pomiaru alkomatu, gdyż na świadectwie wzorcowania alkoamtu, które znajduje się w aktach Pana sprawy zapewne niepewność pomiaru wynosi 0,01 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Natomiast biegli coraz częściej w swoich opiniach wskazują, iż niepewność pomiaru alkomatu może wynosic nawet 0,03 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.

 93. Amelia pisze:

  Witam.Proszę o prośbę co dalej zrobić. Podczas rutynowej kontroli 0,11mg/l.Policja zabrała mężowi prawo jazdy.Czy możliwe jest odzyskanie uprawnień ….tylko mąż posiada prawo jazdy.Codziennie odwoził mnie do pracy a tylko ja pracuje na nasze utrzymanie, mieszkamy poza granicami miasta na wsi, mąż od 2 lat był bezrobotny …od 2 kwietnia otworzył działalność gospodarczą-wulkanizacje i bardzo mu by się przydało do pracy gdyż mamy dość trudną sytuację finansową czy da się coś zrobić? Niestety nie stać nas na adwokata i musimy radzić sobie sami …bardzo bym prosiła o pomoc…..Dziękuję.

  • Witam, przy wyniku 0,11 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu Pani mąż może albo złożyć do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze na karę grzywny z odstapieniem przez Sąd od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na podstawie art. 39 par 1 k.w., bądź może powołać się na niepewność pomiaru alkomatu, którym został Pan zbadny. Jedakże wówczas Pani mąż powinien złożyć do Sądu wniosek o dopuszczenie dowodu w postaci opinii biegłego z zakresu mechaniki, maszyn i urządzeń w tym analizatorów wydechu, który w swojej opinii wskaże jaką niepewność pomiaru ma alkomat, którym Pan mąż został zbadany. Złożnie wniosku o powołanie biegłego jest uzasadnione jeżeli Pani mąż chce powołać sie na niepewność pomiaru alkomatu, gdyż na świadectwie wzorcowania alkoamtu, które znajduje się w aktachsprawy zapewne niepewność pomiaru wynosi 0,01 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Natomiast biegli coraz częściej w swoich opiniach wskazują, iż niepewność pomiaru alkomatu może wynosic nawet 0,03 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Gdyby biegły zaopinionwał, że alkomat miał wyższą niepewność pomiaru niż 0,01 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, wówczas Sąd na podstawie takiej opinii mógłby wydać wyrok uniwinniający Pani męża od zarzucanego mu wykroczenia.
   Złożenie wniosku o powołanie biegłego spowoduje, że w sprawie może byc wyznaczone 2-3 terminy rozpraw, natomiast w przypadku złożenia wniosku o dobrowolne poddanie się karze jeżeli Sąd uwzględni złożony wniosek, to sprawa powinna zakończyć się na pierwszym terminie.

 94. Dawid pisze:

  Witam.
  A o to moje pytanie mianowicie popełniłem przestępstwo prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości zgodziłem się na karę zaproponowaną przez prokuratora,lecz w ostatniej chwili podczas posiedzenia wycofałem się.Wyznaczono mi nowy termin rozprawy mam pytanie czy teraz mogę wystąpić do sądu z wnioskiem na podstawie art. 387 kpk czy przysługuje mi taka możliwość ponieważ chcę się poddać każe lecz po prostu prokurator za wysoko mierzy i chciałbym zaproponować własną kare.Z góry dziękuje.

  • Witam, oczywiście może Pan złożyć wniosek do Sądu o dobrowolne poddanie się karze na podstawie art. 387 k.p.k. Ostateczy moment na złożenie takiego wniosku, to zakończenie Pana przesłuchania na pierwszej rozprawie głównej. Najepiej jest złożyć taki wniosek na piśmie jeszcze przed terminem rozprawy, aby Sędzia mógł wcześniej zapoznać się z Pana propozycją kary oraz argumentami przemawiającymi za Pana propozycją.

 95. Tamara pisze:

  Witam,
  mój mąż został skazany na 4 miesiące pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata w związku z prowadzeniem samochodu w stanie nietrzeźwości i zakaz prowadzenia pojazdów na 1 rok. W lipcu będzie mógł odebrać prawo jazdy. Mam pytanie dotyczące wcześniejszego zatarcia skazania. Czy istnieje możliwość aby przyśpieszyć możliwość zatarcia skazania?Jeśli tak to kiedy i w jaki sposób można to zrobić. Dziękuję za informację.
  Pozdrawiam

 96. krzysztof pisze:

  witam miałem zatrzymane prawo jazdy za jazdę po użyciu alkoholu 26 maja 2014 zakaz mi się z kończył 26 stycznia 2015 . a na badania umówiłem się dopiero na 9 lipca 2015. przekroczy to rok od za czymania i mam takie pytanie czy po zrobieniu badań odzyskam prawo jazdy czy zostanę skierowany na ponowny kurs. Z góry dziękuje.

  • Witam, powinien Pan odzyskać dokument prawa jazdy bez konieczności ponownego egzaminu na prawo jazdy. Okres zatrzymania Pana prawa jazdy wyniósł 6 miesięcy (okres orzeczonego przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów. Nie może Pan ponosić negatywnych konsekwencji tego, że organy administracji publicznej nie potrafią sprawnie przeprowadzić procedury odbycia przez Pana badań psycho-technicznych i lekarskich.

 97. Damian pisze:

  Witam.16.05.2015 zostałem złapany przez policję.Miałem 1-0.55g 2-0.62g 3-0.62g.była godzina 5.00,droga wiejska.Czy będę karany według nowej ustawy i jaką karę mogę otrzymać.

  • Witam, nowelizacja Kodeksu Karnego zaostrzająca odpowiedzialność karną za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art.178a par. 1 k.k. weszła w życie w dniu 18 maja 2015r. Zgodnie z wyrażoną w art.4 par. 1 k.k. zasadą nie działania prawa wstecz według nowej ustawy panoszą odpowiedzialność karna jedynie ci sprawcy przestępstwa z art.178a par. 1 k.k., którzy je popełnili po wejściu w życie nowelizacji kodeksu Karnego.

   Odpowiadając wprost – będzie Pan odpowiadał według starej ustawy, a dokładniej według poprzedniego brzmienia przepisu art.42 par. 2 k.k., a więc, gdy chodzi o zakaz prowadzenia pojazdów w granicach od 1 roku do lat 10.

   Co do grożącej Panu kary, to powinien się Pan przygotować na kare pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania (jeśli ma Pan czysta kartę karną) i 2 lata zakazu prowadzenia pojazdów. Może Pan powalczyć o 1 rok zakazu.

 98. Damian pisze:

  Bardzo dziękuję za odpowiedź.Tylko jak wywalczyć 1rok

 99. Lena pisze:

  Witam, 16-05-2015 mojemu mężowi zabrali prawo jazdy… Jechał o 7 rano do pracy, dzień wcześniej byliśmy u znajomych na grillu i mąż wypił kilka piw. Badanie alkomatem wykazało 1. 0,19 mg/l 2. 0,20 mg/l 3. 0,19 mg/l… Niestety 21 lat temu mąż miał zabrane prawo jazdy na 2 lata za podobne przestępstwo czy ten wyrok jest jeszcze w jego karcie czy uległ przedawnieniu. Czy na komisariacie mogą doszukać się tamtego przestępstwa? Jak najlepiej postępować w takim przypadku? Bardzo proszę o odpowiedź

  • Witam, jeżeli Pani mąż miał wyrok skazujący 21 lat temu, to w tym momencie jest osobą niekaraną za przestępstwo, gdyż każdy wyrok ulega zatarciu z mocy prawa. Dla przykładu wyrok skazujący na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania ulega zatarciu po upływie 6 miesięcy od zakończenia okresu próby, a skazanie uważa się za niebyłe. Dlatego też Pani mąż powinien mieć już czystą kartę karną, w której nie będzie informacji o poprzednim skazaniu.

   • Lena pisze:

    Dziękuję bardzo, mam jeszcze jedno pytanie czy mąż ma szanse na warunkowe umorzenie postępowania czy przez tą sytuację sprzed 20 lat nie może się o to ubiegać? Czy może dostać wyższy wyrok, chodzi mi generalnie o prawo jazdy? Proszę nam poradzić co w takiej sytuacji najlepiej zrobić, może najlepiej będzie poddać się dobrowolnie karze na komisariacie? Nie wiemy też czy mąż ma przyznać się do tamtej kary? Dziękuję i proszę o odpowiedź, pozdrawiam Lena

 100. arse pisze:

  Witam, dnia 24.05.2015 (niedziela) koło godziny 22 : 20 na drodze wyjazdowej z miasta zostałem zatrzymany przez policje. Na komendzie uzyskałem następujące wyniki : 0,24 0,23 oraz 0, 21 mg. Moje pytanie to na JAK DŁUGO w świetle PANA wiedzy i doświadczenia (wyników spraw ze zbliżonym poziomem alkoholu w wydych. powiet.) zostanie nałożony na mnie zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych ? Jest okoliczność łagodząca, mianowicie tego wieczoru nagle musieliśmy z dziewczyna jechać do szpitala ( jest w ciąży z komplikacjami) w szpitalu okazało się że musi zostać i natychmiast poddać się zabiegowi. Kompletnie zapomniałem o tym że piłem blisko 4 godziny wcześniej alkohol wsiadłem w samochód i pojechałem po rzeczy potrzebne jej do pobytu w szpitalu. Czy jest sens składać wniosek o odstąpienie od orzeczenia zakazu pojazdów ? zarabiam minimalna krajowa ale jestem w stanie wyłożyć odłożone 2,760 zł na grzywnę i przepracować odpowiednią liczbę prac społecznych…. Czy może lepiej od razu dobrowolnie poddać się karze i poprosić o nałożenia zakazu na okres 6 miesięcy ?

  • Witam, sznase na odstąpienie przez Sąd od zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych przy Pana wynkach nie są wysokie. Jednakże składając wniosek o dobrowolne poddanie się karze na karę grzywny z odstapieniem od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na podstawie art. 39 par 1 k.w. nie pogorszy Pan swojej sytuacji procesowej.
   Bardzo ważną okolicznością w Pana sprawie jest powód, dla którego wsiadł Pan do samochodu pomimo spożytego wcześniej alkoholu. Powinien Pan dokładnie opisać jak wyglądała sytuacja i dlaczego niezbędny był wyjazd do szpitala. Do wniosku należy załączyć zaświadczenie lekarskie potwierdzające, że Pana żona jest w ciąży i wystepują komplikacje. Ponadto we wniosku powinien Pan opisać do jakich celów wykorzystuje Pan samochód i jakie konsekwencje spowoduje dla Pana i Pana rodziny orzeczenie przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych nawet na najkrótszy okres 6 miesięcy.
   Jeżeli Sąd nie uwzględni Pana wniosku wówczas ma Pan szansę, że przy opisanych przez Pana okolicznościach, Sąd orzeknie wobec Pana zakaz prowadzenia samochodów na okres 6 miesięcy.

 101. arse pisze:

  Bardzo Panu dziękuję.

 102. idiota pisze:

  Witam. 23-go maja o dziewiątej rano, po przejechaniu 1 km autem osobowym, zostałem zatrzymany do kontroli na drodze krajowej o średnim natężeniu ruchu. 0,22 i 0,21 w wydmuchiwanym powietrzu. Nie sądziłem, że będę jeszcze pod wpływem alkoholu. W komisariacie przyznałem się i poddałem się dobrowolnie karze – 500 zł i zakaz na 10 miesięcy. Jestem osobą niekaraną, jeżdżę czynnie od ponad 20-stu lat, 3 mandaty za przekroczenie prędkości. Prawo jazdy (kat. A, B, T) jest mi niezbędne do wykonywanej pracy – jeżeli je utracę chociaż na 6 m-cy pracodawca mnie zwolni. Jetem głównym żywicielem rodziny – mamy trzech synów (dwaj w wieku szkolnym, jeden przedszkolnym), żona zarabia najniższą krajową. Mamy kredyt hipoteczny do spłacenia. Tracąc swoją pracę popadamy w straszne kłopoty.
  Czy jest możliwość odzyskania prawo jazdy? Jeżeli tak, to co powinienem zrobić?

  • idiota pisze:

   Pracodawca może by zaakceptował trzy miesiące.

   • Witam, przy okolicznościach przez Pana opisanych szanse na odstąpienie od orzeczenia przez Sąd od zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na podstawie art. 39 par 1 k.w. nie są wysokie, wieksze szanse ma Pan na orzeczenie przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechnicznych na okres 6 miesięcy, wszystko jednak zależy od okoliczności danej srawy.
    Niestety Sąd nie ma możliwości orzeczenia 3 miesięcy zakazu. Zgodnie z kodeksem wykroczeń Sąd może na podstawie art. 39 par 1 k.w. odstąpić od orzeczenia zakazu pojazdów mechanicznych, albo orzec zakaz od 6 miesięcy do 3 lat.
    Jednakże skaładając wniosek o dobrowolne poddanie się karze na karę grzywny z odstąpieniem przez Sąd od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych nie pogorszy Pan swojej sytuacji procesowej. We wniosku powinien Pan opisać wszystkie okoliczności popełnienia przez Pana zarzucanego Pan wykroczenia, tj. pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych, czy powodem zatrzymania byla rutynowa kontrola trzeźwości. Powinien Pan również opisać jakie negatywne konsekwencje dla Pana i Pana rodziny spowoduje orzeczenie przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych nawet na najkrótszy okres 6 miesięcy.

 103. Adi pisze:

  Witam wszystkich! Potrzebuje waszej pomocy gdyz nie wiem na co sie decydowac. Dnia 31 maja wracalem ze znajomymi z klubu, wypilem tam 2 piwa 0,33 i o godz 3:00 zatrzymala mnie rutynowo policja wydmuchalem 0,16mg , za drugim razem tyle samo :/ teraz czekam juz 2 tydz na jakis odzew z policji ale wciaz jest cisza. co mam robic??
  Warto w moim przypadku nieprzyjmowac propozycji policji i ubiegac sie o dobrowolne poddanie sie karze grzywny i odstapieniu od orzekania przez sad zakazu prowadzenia pojazdow??
  Ile moze mnie to kosztowac i czy moj przypadek ma szanse na to?
  Dodam ze bylem nieświadomy, przekonany ze jestem trzezwy, nawet mialem trzezwego kierowce w aucie ktory pokierował dalej , jestem osoba bezrobotna, w tym roku wyrobiłem prawko na C i C+E zeby znaleźć prace ale potrzebne jest mi tez B zeby dojezdzac do pracodawcy 🙁 mam prawo jazdy B 5 lat i 2 mandaty , nie jestem karany itd, incydent mial miejsce na drodze gminnej o znikomym natężeniu tym bardziej w środku nocy…
  Prosze o pomoc. dziękuje z Gory.
  Adam O.

  • Witam, jeżeli nie został Pan jeszczee przesłuchany i Policja nie przedstawiła Panu zarzutu prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu z art. 87 par 1 k.w., to może Pan zadzwonić na komisariat Policji z pytanie czy został już wyznaczony termin Pana przesłuchania. Na przesłuchaniu policjant zapyta Pan czy chce się Pan dobrowolnie poddać karze i poda Panu propozycje kary. Jeżeli uzna Pan, że kara jest zbyt surowa, to może Pan nie przyjmować propozycji kary, tylko złożyć na piśmie do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze ze swoją propozycją kary. Wniosek taki może Pan również złożyć na przesłuchaniu.
   Ciężko jest ocenć w Pana sprawie sznase na odstąpienie przez Sad od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, gdyż każda sprawa jest oceniana przez Sąd indywidualnie. Sąd bierze pod uwagę wszytkie okoliczności popełnionego przez Pana wykroczenia, Pana właściwości i warunki osobiste, dotychczasowy sposób życia oraz jakie konsekwencje spowoduje dla Pana i Pana rodziny orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych nawet na najkrótszy okres 6 miesięcy.
   Złożenie przez Pana do Sądu wniosku o dobrowolne poddanie sie karze na karę grzywny z odstąpieniem przez Sąd od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych nie pogorszy Pana stuacji procesowej. Jeżeli sąd nie przychyli sie do Pana wniosku wówczas orzeknie najprawdopodobniej zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 6 miesięcy. Niemniej jednak w swoim wniosku powinien Pan szczegółowo opisać do jakich celów wykorzystuje Pan prawo jazdy i jakie konsekwencje spowoduje utrata prawa jazdy.

 104. Adi pisze:

  Dziękuje za odpowiedz. a jesli nie dostane żadnego wezwania, moga wyznaczyc mi kare bez przesluchania? ile maja na to czasu bo czytalem cos ze 14 dni .
  A i jesli zdecyduje sie walczyc przed sadem o odstapienie od orzeczania zakazu prowadzenia pojazdow to ile może trwac taka sprawa (ilosc rozpraw) i koszt przyblizony?
  i gdzie moglbym uzyskac wzor takiego wniosku gdyz nie orientuje sie zupelnie jak go napisac a mialbym juz gotowy do zlozenia na przesluchaniu policyjnym 🙂
  pozdrawiam!

 105. Adi pisze:

  Dziękuje za odpowiedz. a jesli nie dostane żadnego wezwania, moga wyznaczyc mi kare bez przesluchania? ile maja na to czasu bo czytalem cos ze 14 dni .
  A i jesli zdecyduje sie walczyc przed sadem o odstapienie od orzeczania zakazu prowadzenia pojazdow to ile może trwac taka sprawa (ilosc rozpraw) i koszt przyblizony?
  i gdzie moglbym uzyskac wzor takiego wniosku gdyz nie orientuje sie zupelnie jak go napisac a mialbym juz gotowy do zlozenia na przesluchaniu policyjnym 🙂
  pozdrawiam!

  • Witam, nie ma żadnych przepisów, które by obligowały Policję do przesłuchania Pana w charakterze obwinionego w terminie 14 dni. Zazwyczaj przesłuchanie obwinionego na Policji następuje dość szybko – w ciągu 2-3 tygodni od zatrzymania. jeśli w Pana sprawie Policji się nie spieszy, wówczas może Pan zadzwonić do Komisariatu Policji prowadzącego postępowanie w Pana sprawie i umówić się na termin przesłuchania telefonicznie.

   Złożenie wniosku o dobrowolne poddanie się karze z odstąpieniem od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów nie wydłuża postępowania – Sędzia podejmuje decyzję co do pana wniosku na pierwszej rozprawie.

   Wysokość wynagrodzenia za prowadzenie sprawy, czy sporządzenie pisma Adwokat ustala z klientem indywidualnie, wysokość ta zależy od stopnia zawiłości konkretnej sprawy.

 106. Tomek pisze:

  Witam,
  chciałbym się dowiedzieć, czy istnieje możliwość skrócenia zakazu prowadzenia pojazdów w niżej opisanej sytuacji. W styczniu 2010 r doprowadziłem do wypadku, w którym potrąciłem pieszego i niestety doznał śmiertelnych obrażeń. Postawiono mi zarzut ucieczki z miejsca wypadku oraz wykazano zawartość THC w moczu (jednak słusznie zdjęto zarzut prowadzenia pod wpływem gdyż nie można było wykazać kiedy nastąpiło spożycie THC). Odbyłem 3 letnią karę pozbawienia wolności. Zakaz prowadzenia pojazdów został ustalony na 10 lat. Czy istnieje możliwość wcześniejszego ubiegania się o zdjęcie zakazu? Dodam, iż moje życie uległo diametralnej zmianie i bardzo żałuję tamtego czynu (byłem bardzo młody). Co w tej sytuacji powinienem zrobić? Pozdrawiam

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   w Pana przypadku jak najbardziej można się starać o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. W świetle nowelizacji z dnia 20 marca 2015 roku może się Pan starać o skrócenie po 18 miesiącach wykonywania środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. W tej sytuacji musi Pan złożyć wniosek o dalsze wykonywanie środka karnego w postaci prowadzenia pojazdów mechanicznych do pojazdów wyposażonych w blokadę alkoholową. Wniosek taki należy złożyć do Sądu, który wydał wyrok w I instancji. Jeżeli Sąd się przychyli do Pana prośby i skróci Panu zakaz prowadzenia pojazdów, wówczas po zdaniu egzaminu na prawo jazdy, Wydział Komunikacji wyda Panu dokument prawa jazdy.

 107. Michal pisze:

  Witam.
  Pisze z pytaniem Panie Mariuszu poniewaz dnia 15.07.2015 o godzinie 1:30 w nocy natknelem sie na rutynowa kotrole drogowa. Niestety po sprawdzeniu mojej trzezwoaci alkomat wykryl u mnie 0,11 mg/l, po okolo 20 minutach przeprowadzone zostalo drugie badanie juz alkomatem stacjonarnym ktory wykryl 0,10 mg/l w zwiazku z czym zostalo zabrane mi prawo jazdy. Zostalo przeprowadzone jeszcze trzecie badanie ktore wykazalo 0,08 mg/l.
  Zostalem poinformowany o tym iz w przeciagu kilku dni skontaktuje sie ze mna osoba ktora „zaprosi” mnie na komisariat w celu zlozenia zeznan wyjasniajacych. Dodatkowo podczas zatrzymania na miejscu pasazera znajdowala sie osoboa o ograniczonej sprawnosci ruchowej (porusza sie o kulach), ktora wlasnie odwozilem do domu. Dodatkowo dodam ze poruszalem sie po drodze miejskiej malo ruchliwej, kontrola odbyla sie gdy bylem na parkingu miejakim, nigdy nie otrzymalem mandatu karnego drogowego oraz punktow karnych.
  Jestem osoba uczaca sie, w miare mozliwosci dorabiam przy czym podczas okresu wakacyjnego prawo jazdy jest mi niezbedne aby dotrzec na miejsce pracy.
  Jakiej kary moge sie spodziewac, czy jest mozliwosc aby prawo jazdy nie zostalo mi odebrane i czy okolicznosci w jakich zostalem zatrzymany moga wplynac na zmiejszego nalozonej na mnie kary ?
  Prosze o odpowiedz, z gory dziekuje
  Pozdrawiam

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   na wstępie należy zaznaczyć, iż każdy alkomat, którego używają funkcjonariusze Policji jest obarczony niepewnością pomiarową. Oznacza to, że każdy alkomat nie wskazuje w 100% prawidłowego wyniku. Teoretycznie niepewność pomiarowa wynosi 0,01 mg/l lub 0,02 mg/l w wydychanym powietrzu. W tym miejscu należy podkreślić, iż wskazana w świadectwie wzorcowania niepewność pomiarowa na poziomie 0,01 mg/l lub 0,02 mg/l była badana w warunkach laboratoryjnych. Natomiast musimy wziąć pod uwagę, iż alkomaty stosowane przez funkcjonariuszy Policji stosowane są w warunkach drogowych i niepewność pomiarowa może być wyższa. Biegli z zakresu budowy maszyn, urządzeń (w tym alkomatów) przyjmują, iż analizatory wydechu używane w warunkach terenowych mogą mieć niepewność pomiarową nawet 0,03 mg/l, ponieważ należy wziąć pod uwagę otoczenie, w którym te alkomaty pracują. Mówimy tutaj o temperaturze powietrza, wilgotności powietrza, napięcia ładowania czy błędzie człowieka. W związku z tym w Pana sprawie należy powołać biegłego z zakresu budowy maszyn i urządzeń, w tym budowy alkomatów z zapytaniem jaka jest rzeczywista niepewność pomiarowa alkomatu, którym był Pan badany.

 108. Jadzka pisze:

  Witam mój mąż został zatrzymany do kontroli drogowej i wyszło mu 0,24 co mu za to grozi na ile zatrzymaja mu prawo jazdy i jaka grzywna za to grozi.

  • Witam, sam wynik badania trzeźwości pani męża to za mało, bym mógł ocenić jaka kara grozi pani mężowi za wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu z art.87 par. 1 k.w. W większości wypadków Sądy, za popełnienie wykroczenia prowadzenia auta pod wpływem alkoholu przy wyniku 0,24 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu wymierzają kare grzywny rzędu 1-2 tyś. zł.(maksymalna kara grzywny przy tym wykroczeniu to 5 tyś. zł.) oraz zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 1 roku (maksymalny okres zakazu przy tym wykroczeniu to 3 lata)

 109. kierowca pisze:

  Witam 2.5 roku temu zostało mi zabrane prawo jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu. Otrzymałem zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres lat 2 i grzywne wysokosci 1600 zł . Grzywnę zapłaciłem odrazu . Prawo jazdy zrobilem na nowo 3 miesiąc temu. Chcialbym zapytać kiedy mogę ubiegać się zaświadczenie o niekaralności?

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   zgodnie z dodanym do kodeksu karnego art. 107 par 4 w razie skazania na grzywnę zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem roku od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania. Ustawa o zmianie ustawy kodeks karny oraz niektórych innych ustaw z dnia 20 lutego 2015 roku w art. 21 przewiduje, iż do skazań prawomocnymi wyrokami wydanymi przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, w przedmiocie zatarcia skazania stosuje się przepisy niniejszej ustawy. Oznacza to, że jeżeli Pana wyrok uprawomocnił się przed dniem wejścia w życie w/w ustawy to już powinien być Pan osobą niekaraną za przestępstwo. W związku z tym już w chwili obecnej może się Pan ubiegać o zaświadczenie o niekaralności.

 110. Darek pisze:

  Witam

  Stężenie alkoholu we krwi 1,8 promila, zjechałem samochodem z drogi i uderzyłem w drzewo, na miejsce przyjechała policja, jechałem sam, brak poszkodowanych. 27 lipca zostało mi zatrzymane prawo jazdy na 3 lata + kara grzywny 5000 zł + kara ograniczenia wolności na 4 miesiące (30 godzin do odpracowania w miesiącu). W chwili utraty prawa jazdy straciłem również pracę, byłem kierowcą (umowa zlecenie). Karze poddałem się dobrowolnie. Po miesiącu znalazłem drugą pracę, również na umowę zlecenie, gdyż tylko taką jestem w stanie pogodzić z nauką (student zaoczny). Moje pytania:
  1. Czy grzywna może zostać rozłożona na raty?
  2. Kiedy mogę zniknąć z KRK?
  3. Czy jest możliwość zrobienia prawa jazdy po połowie kary zakazu prowadzenia? Jeśli tak, to kiedy mogę zapisać się na ponowny kurs?
  4. Najważniejsze pytanie: czy kara ograniczenia wolności może zostać zamieniona na grzywnę lub coś innego w tym rodzaju? Gdzieś wyczytałem, że zamiana na grzywnę odpada, natomiast istnieje jakaś możliwość odcinania 10% czy 20% od pensji. Ze względu na naukę oraz podjętą pracę, (nie licząc mandatu muszę również opłacać studia) nie jestem w stanie poddać się ograniczeniu wolności (musiałbym odejść z pracy, co z kolei praktycznie uniemożliwia zapłacenie mandatu oraz studiowanie). Moja pensja będzie oscylowała w okolicach kilkuset złotych do 1500zł. Rozważam wzięcie kredytu studenckie oraz liczę na stypendium naukowe.
  Bardzo proszę o odpowiedzi.

  Pozdrawiam Darek

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   odpowiadając na Pana pytania:

   1. 5000 zł jest de facto świadczeniem pieniężnym a nie karą grzywny. Niemniej jednak jak najbardziej istnieje możliwość rozłożenia świadczenia pieniężnego w kwocie 5000 zł na raty, lecz okres rozłożenia na raty nie może przekroczyć 1 roku.
   2. Będzie Pan widniał w Krajowym Rejestrze Karnym przez okres 3 lat od wykonania kary ograniczenia wolności. Czyli termin ten będzie biegł od czasu kiedy kara ograniczenia wolności będzie w całości wykonana.
   3. Może się Pan starać o tzw. „skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych” po połowie okresu wykonywanego środka karnego, czyli w Pana przypadku po 1,5 roku od daty odebrania Panu dokumentu prawa jazdy.
   4. Jeżeli została orzeczona wobec Pana kara ograniczenia wolności, to na podstawie art 63a k.k.w. może się Pan starać o zamianę tej kary na potrącenie 10% wynagrodzenia.

   • Darek pisze:

    Zadając pytanie nr 3 na innej stronie z poradami prawnymi, dostałem taką odpowiedź:

    „Zapisać się na kurs możesz kiedy chcesz. Nie wolno Ci jednak prowadzić pojazdów mechanicznych tak długo jak trwa zakaz. Teoretycznie istnieje możliwość wnioskowania o uznanie środka karnego za wykonany po upływie połowy okresu na który został orzeczony, jednakże możliwość ta nie dotyczy sytuacji, w której orzeczono m.in. zakaz prowadzenia pojazdów na podstawie art. 42 par. 2 k.k. – tj. obligatoryjny zakaz dla sprawcy przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji jeżeli sprawca znajdował się pod wpływem alkoholu (i innych świństw). W Twoim przypadku nie ma zatem możliwości skrócenia zakazu.”

    Więc jak to w końcu jest?

 111. Krzysiek pisze:

  Witam mam taką sytuację. w październiku 2011 został wydany zakaz na prowadzenie pojazdów na 1 rok za jazdę po spożyciu. tamten wyrok się zakończył prawo jazdy odebrałem jeździłem w między czasie zrobiłem jeszcze kat. A. w dniu 22 sierpnia zatrzymała mnie policja i miałem 0,43 0,41 na komisariacie 0,33 0,31. jaka kara może być w związku z wejściem ustawy od 1 lipca. byłem już na komendzie i niestety prokurator pomimo dobrowolnego poddania się karze nie był w stanie ustalić jaka będzie kara bo nie wie jak działają przepisy w takiej sprawie i mam czekać na telefon.

  z góry dziekuję za odpowiedź

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   jeżeli popełnił Pan przestępstwo jazdy w stanie nietrzeźwości przed 18 maja 2015 roku, wówczas będą stosowane wobec Pana „stare” przepisy dotyczące nietrzeźwych kierowców, gdzie zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych był od roku do lat 10. Natomiast jeżeli przestępstwo zostało dokonane po 18 maja 2015 roku, to stosuje się nowe przepisy gdzie zakaz prowadzenia pojazdów orzekany jest od 3 do 15 lat oraz świadczenie pieniężne które wynosi co najmniej 5000 zł.

 112. Jadzka pisze:

  Witam, jak już wczesniej pisałam, mojemu mężowi zatrzymano prawo jazdy, ponieważ miał w wydychanym powietrzu 0,24. Teraz dostaliśmy z Prokuratury, postanowienie o umorzeniu postępowania z powodu błędów proceduralnych( prokurator pisze tam między innymi o tym,że nie zostały prawidłowe zachowane odstępy między kolejnymi badaniami, nie zachowano błędu alkomatu itd) czy to oznacza że prawo jazdy zostanie zwrócone mężowi ( bo w postanowieniu nie pisze o tym ani słowa ale skoro postępownie jest umożone ???). Dodam jeszcze,że w postanowieniu jest napisane że żadnej ze stron nie przysługuje zażalenie

 113. MarcinN pisze:

  Witam serdecznie.

  Postanowiłem opisać swoją historię i prosić o radę.

  W czerwcu 2014, jechałem nowym samochodem rodziców i jak to bywa z samochodem (automatyczna skrzynia biegów) zahaczyłem o płot z płyt betonowych. Szkoda minimalna, wystraszyłem się i odjechałem z miejsca zdarzenia. Rodzice mieli wrócić z wakacji 2 dni później i z tego wszystkiego chciałem odreagować i wymyślić co zrobić, żeby nic się nie wydało. Wypiłem sobie. Zdarzenie miało miejsce ok godziny 18-19. Życzliwi sąsiedzi spisali numery i zadzwonili na policję. Ta przyjechała do mnie ok. 21.30. Oczywiście przyznałem się, że to ja prowadziłem. Ale nie przyznałem się, że pod wpływem alkoholu bo byłem trzeźwy. Zawieźli mnie na komisariat i tam trzykrotne badanie wykazało mniej więcej 0.93 mg , 1,02, i 0,95. Zabrali prawko za pokwitowaniem. Po czym pojechaliśmy na krew ( jednokrotne pobranie) i ok 00.30 miałem 1,7 promila. Szkoda została naprawiona, spisaliśmy oświadczenie (z właścicielem posesji) i poszkodowany napisał, że miało to miejsce ok godz. 18. 5 świadków twierdziło, że było to w godzinach popołudniowych. Po drugim przesłuchaniu ich na komisariacie (jak domniemywam policja naciskała) zaczęli mówić późniejsze godziny. Pierwsza sprawa odbyła się w styczniu tego roku kolejne co 2 miesiące. Został powołany biegły, który nie potrafił jednoznacznie potwierdzić mojego stanu trzeźwości w chwili zdarzenia. Zostały sporządzone dwie opinie na godzinę 18 i późniejsza na godzinę 20. Dzisiaj miało być ogłoszenie wyroku, ale sędzina koniecznie chce mnie skazać, wystąpiła dzisiaj o opinię kolejnego biegłego. Kolejna rozprawa zaplanowana jest na listopad. Będzie to półtora roku nadal bez prawa jazdy i bez wyroku. Co mogę zrobić w takiej sytuacji. Chwytają się wszystkiego, żeby koniecznie mnie skazać mimo, iż nie ma na to żadnych dowodów oprócz tego, że odjechałem ( byłem głupi wiem). Zostałem za to ukarany mandatem karnym. Brak poszkodowanych, straty wyrównane. Co mogę zrobić ? A sądy mają być niezawisłe.

  Pozdrawiam

  Marcin

  • Witam, dotknął Pan bardzo ważnego problemu polskiego sądownictwa w sprawach karnych. Pomimo zapisanej w Konstytucji RP oraz powtórzonej w Kodeksie Karnym zasady domniemania niewinności osoby oskarżone o przestępstwo zbyt często odczuwają nieodparte wrażenie, że Sądy prowadzą postępowanie dowodowe z nastawieniem na potwierdzenie winy oskarżonego, wykazując w tym zakresie zaangażowanie często większe niż Prokurator. To buduje bardzo niekorzystny dla Sądów przekaz.

   W Pana sprawie doradzam złożenie do Sądu wniosku o orzeczenie zwrotu dokumentu prawa jazdy, gdyż na obecnym etapie postępowania odpadła przesłanka jego zatrzymania. Pana dokument prawa jazdy został zatrzymany w związku z uzasadnionym podejrzeniem popełnienia przestępstwa prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości. Skoro, po półtora roku procesu, biegły z zakresu toksykologii zaopiniował, że na podstawie materiału dowodowego w sprawie nie potrafi jednoznacznie wskazać, czy był pan nietrzeźwy w trakcie jazdy samochodem, to odpadło uzasadnione podejrzenie popełnienia przez Pana przestępstwa. Jeśli Sąd oddali Pana wniosek, wówczas na to postanowienie przysługuje Panu zażalenie.

   • MarcinN pisze:

    Dziękuje za odpowiedź.

    Dokładnie odnoszę takie wrażenie, że koniecznie chcą mnie skazać. Boję się, że sędzina powoła takiego biegłego, który będzie opiniował za moją winą. Bo przecież nie może Sąd sobie pozwolić na obniżenie statystyk. Czy mogę w razie negatywnej dla mnie opinii jakoś ją zakwestionować ? Bo czuję, że jest robione wszystko, żeby mnie skazać. I jakie mam szanse na wygranie tej sprawy.

    Pozdrawiam

    Marcin

 114. Darek pisze:

  Zadając pytanie nr 3 na innej stronie z poradami prawnymi, dostałem taką odpowiedź:

  „Zapisać się na kurs możesz kiedy chcesz. Nie wolno Ci jednak prowadzić pojazdów mechanicznych tak długo jak trwa zakaz. Teoretycznie istnieje możliwość wnioskowania o uznanie środka karnego za wykonany po upływie połowy okresu na który został orzeczony, jednakże możliwość ta nie dotyczy sytuacji, w której orzeczono m.in. zakaz prowadzenia pojazdów na podstawie art. 42 par. 2 k.k. – tj. obligatoryjny zakaz dla sprawcy przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji jeżeli sprawca znajdował się pod wpływem alkoholu (i innych świństw). W Twoim przypadku nie ma zatem możliwości skrócenia zakazu.”

  Więc jak to w końcu jest?

 115. Sławek pisze:

  Witam
  Proszę o poradę, w dniu wczorajszym jadąc rowerem po ścieżce rowerowej zostałem zatrzymany do kontroli, która wykazała 0,66 promila a następnie 0,62. Otrzymałem mandat 500 zł i zostałem wypuszczony. Czy będą jakieś dalsze konsekwencje ? Czy mój pracodawca zostanie o tym zdarzeniu poinformowany ? Dodam, że nie posiadam prawa jazdy, a także nie jest ono wymagane do mojej pracy.

 116. Adi pisze:

  Witam!
  Prawo jazdy zatrzymano mi 31 maja za jazdę po użyciu alkoholu (0,16mg). Przesłuchanie na policji miałem dopiero 28 października gdzie ustalono dla mnie kare 6 miesięcy zakazu prowadzenia pojazdów kat. B i 1000zł kary.
  Teoretycznie kara kończy mi się 1 grudnia czyli za kilka dni i bardzo mnie to cieszy ale jednocześnie martwi że nie otrzymałem jeszcze żadnych wiadomości z sądu.
  Moje pytanie brzmi : Ile może jeszcze to potrwać ???
  oraz Czy sąd może zaakceptować te 6 miesięcy kary pomimo ze ten czas już upłynął , czy musi zwiększyć w związku z tym okres kary np na 8 miesiecy???
  czekam na pomoc. z góry dziękuję 🙂 Adam.

 117. Tomasz pisze:

  Witam,

  Zabrano mi prawo jazdy 1.01.2015 na okres jednego roku. Kilka dni temu przysłano mi pismo ze Starostwa Powiatowego ze skierowaniem na badania lekarskie. Prawnik, który zajmował się moją sprawą powiedział, że najwyraźniej jest to jakaś pomyłka gdyż osoby, którym odebrano prawko na okres jednego roku nie muszą robić żadnych badań. Zanim pójdę do starostwa bardzo proszę o informację czy faktycznie muszę zrobić te badania i czy odzyskam prawko gdy tych badań nie zrobię. Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.

 118. Tomasz pisze:

  Ponawiam pytanie,

  Witam,

  Zabrano mi prawo jazdy 1.01.2015 na okres jednego roku. Kilka dni temu przysłano mi pismo ze Starostwa Powiatowego ze skierowaniem na badania lekarskie. Prawnik, który zajmował się moją sprawą powiedział, że najwyraźniej jest to jakaś pomyłka gdyż osoby, którym odebrano prawko na okres jednego roku nie muszą robić żadnych badań. Zanim pójdę do starostwa bardzo proszę o informację czy faktycznie muszę zrobić te badania i czy odzyskam prawko gdy tych badań nie zrobię. Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.

 119. Przemek pisze:

  Witam niestety problemy omawiane tutaj zaczeły mnie dotyczyc, do tej pory jestem w szoku i ciezko mi sie otrzasnac ze jeden bład moze tak zrujnowac psychike …. ale do rzeczy mam tylko kilka pytan
  1. Jaka jest szansa na skrócenie kary 3 lat bez prawa jazdy bo o jakimkolwiek umożeniu w sytuacji stęzenia 0,79 mg chyba nie ma mowy ???
  2. Czy jest szans ana wczesniejsza jazde z blokadą ???
  3. Czyjakiekolwiek znaczenie ma fakt ze za dwa miesiace moge byc jedyna osoba pracujaca w rodzinie , mam 3 letnie dziecko a koniec mojej umowy bedzie oznaczął również koniec mojej pracy w firmie gdyż prawo jazdy jest mi niezbedne i jest wymagane – dodam ze pracodawca wie o zdarzeniu i jest w 100 % zadowolony z mojej pracy ??
  4. Czy dołaczanie jakichkolwiek opinii od pracodawców również poprzednich,:fakt ze nigdy nie byłem karany, oraz opowiadanie o chorobie dziecka i potrzebie szybkiego dotarcia do domu – największa głupota mojego życia 🙁 maja sens ???

  • Witam,

   odpowiadając na Pana pytania:

   1. przy wyniku 0,79 mg/l bardzo ciężko będzie przekonać Sąd do warunkowego umorzenia postępowania karnego, a co za tym idzie orzeczenia mniejszego zakazu niż obligatoryjne 3 lata. Niemniej jednak nic nie szkodzi spróbować i wysłać do Sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego na przykład z jednym rokiem zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Musi Pan wykazać we wniosku po co jest Panu dokument prawa jazdy oraz jakie poniesie Pan i Pana rodzina konsekwencje w związku z zakazem na okres 3 lat.

   2. Blokada alkoholowa może być orzeczona po połowie okresu wykonywania środka karnego. Czyli w przypadku orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów na okres 3 lat, będzie mógł złożyć do Sądu wniosek o skrócenie po półtora roku od dnia, w którym funkcjonariusze Policji zatrzymali Panu dokument prawa jazdy.

   3. Znaczenie w Pana sprawie mają wszelkie okoliczności, które wskazują, że jest Pan jedynym żywicielem rodziny, że ma Pan dziecko na utrzymaniu i pozbawienie prawa jazdy będzie tragiczne w skutkach nie tylko dla Pana ale również dla Pana najbliższej rodziny.

   4. Wszelkie opinie, pochwały itd. w tym od pracodawcy mają ogromne znaczenie, ponieważ Sąd rozpatrując Pana sprawę bada jakim był Pan człowiekiem przed popełnieniem przestępstwa oraz po popełnieniu przestępstwa. W związku z tym opinia do Pana pracodawcy, że jest Pan wzorowym pracownikiem jak najbardziej wzmocni argumenty przemawiające za warunkowym umorzeniem postępowania karnego.

 120. Marek pisze:

  Witam,
  jaki wpływ na wyniki badania alkomatem Alco Sensor IV ma palenie tytoniu bezpośrednio przed badaniem i pomiędzy badaniem pierwszym a drugim ? Zgodnie z Zarządzeniem 496 KGP oraz Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z grudnia 2015, badania alkomatem nie można przeprowadzać przed upływem 15 min od zakończenia palenia tytoniu. Policja często tego warunku świadomie nie przestrzega. Czy jest to podstawa do podważenia wyników pomiaru ?
  Pozdrawiam

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   aby dowiedzieć się czy palenie tytoniu bezpośrednio przed badaniem ma wpływ na jego wynik to należy powołać dwóch biegłych. Powinien to zbadać biegły toksykolog czy palenie tytoniu bezpośrednio przed badaniem ma jakikolwiek wpływ na wynik pokazany przez alkomat. Drugim biegłym powinien być specjalista z zakresu budowy maszyn, urządzeń w tym analizatorów alkoholu, który oceni czy palenie tytoniu miało jakiś wpływ na działanie alkomatu, którym był Pan badany,

 121. mare pisze:

  Dzień dobry proszę o informację . Na dniach weszła w życie nowelizacja . Do tej pory kierowałem pojazdem gdyż nie zapadł prawomocny wyrok , jedyne konsekwencje to mandaty za wykroczenie . Czy po nowelizacji są ujęte inne konsekwencje zaostrzone . Walczę przed sądem już rok . następna rozprawa za dwa miesiące . Ile razy powinno pobierać się krew na zawartość alkoholu jeżeli od spożycia do pobrania krwi mineło 1,5 -2 godziny . Pozdrawiam

  • Witam, musi mi Pan wybaczyć, lecz nie odpowiem na pierwsze postawione przez Pana pytanie, nie dlatego, bym nie znał na nie odpowiedzi, lecz dlatego, by moja odpowiedź nie została odczytana jako propagowanie prowadzenia samochodu pomimo braku dokumentu prawa jazdy. Wykonywany przeze mnie zawód adwokata nakłada na mnie szereg ograniczeń, w tym również w zakresie działalności publicystycznej w internecie. Stąd staram się unikać udzielania informacji moim czytelnikom, które mogłyby nawet hipotetycznie zostać ocenione jako zachęcanie do kierowania pojazdem bez wymaganych prawem dokumentów, np. dokumentu prawa jazdy.

   Co drugiego Pana pytania, to żaden przepis prawa karnego nie nakazuje organom ścigania – Policji czy Prokuratorze pobrania dla celów dowodowych próbki krwi od kierującego pojazdem dwukrotnie, choć takie działanie Policji byłoby jak najbardziej uzasadnione. Pobranie od kierowcy tylko jeden raz próbki krwi do analizy powoduje, ze nie jest możliwe na tej podstawie wykonanie rachunku retrospektywnego, a więc ustalenie stężenia alkoholu we krwi kierowcy w czasie poprzedzającym pobranie krwi, tj. w czasie gdy prowadził samochód. Ponadto pobranie od kierowcy tylko 1 raz próbki krwi do analizy powoduje, że na tej podstawie nie jest możliwe ustalenie fazy, w jakiej znajdował się alkohol w organizmie kierowcy – czy była to faza wchłaniania, równowagi czy eliminacji. Stąd stawiam wniosek, pobieranie od kierowcy dwa razy próbek krwi, np. w odstępie czasowym 1 godziny byłoby uzasadnione. Mówię tu oczywiście o sytuacji, w której poza badaniem krwi nie zastosowano innej metody ustalenie stężenia alkoholu w organizmie kierującego, np. poprzez prawidłowe zbadanie trzeźwości kierowcy analizatorem wydechu .

   • mare pisze:

    Dziękuje serdecznie za odpowiedz

    • mare pisze:

     Panie mecenasie może opiszę sytuację. Podjechałem autem zaparkowałem wyłączyłem silnik wypiłem dwie ćwiartki wódki po 20 min przyjechał patrol policji , sąsiad zadzwonił że spożywam alkohol w samochodzie. Policja na miejscu z góry założyła że prowadziłem pojazd pod wpływem . Odmówiłem tzw dmuchania , zabrano mnie na komisariat gdzie przez godzinę namawiano mnie na poddanie się badaniu – nie zgodziłem się . Po tym czasie dopiero zabrano mnie na badanie . Pobrano krew jeden raz wynik 2 35 . W czerwcu odbędzie się następna rozprawa , gdzie będzie powołany biegły który ma ocenić wynik z krwi do ilości wypitego alkoholu. Jestem kłębkiem nerwów od roku. Panie mecenasie z pańskiej praktyki jakie mam szansę na pozytywne zakończenie sprawy , czy warto walczyć Pozdrawiam

 122. Angelika pisze:

  Witam!!! W lipcu tego roku zatrzymali mnie do kontrolii. Pierwsze badanie w wydychanym powietrzu 0,20 drugie badanie 0,17 (stan po użyciu alkoholu). Na wstępnym przesłuchaniu nie miałem możliwości poddania się dobrowolnie karze. Co mi za to grozi? I co mogę zrobić w tym przypadku ?

  • Witam, to jaki zakaz realnie Pani grozi, zależy od okoliczności sprawy tj. powód kontroli, z jakiego powodu wsiadła Pani za kierownicę pomimo spożytego wcześniej alkoholu, jakie natężenie ruchu pojazdów i pieszych, wówczas panowało itp.
   Wykroczenie jazdy po alkoholu występuje, gdy stężenie alkoholu w organizmie kierującego wynosiło od 0,10 mg/l alkoholu do 0,25 mg/l alkoholu. Natomiast zakaz prowadzenia pojazdów wynosi od 6 miesięcy do lat 3.

   W Pani przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie złożenie do Sądu wniosku o dobrowolne poddanie się na karę grzywny z orzeczeniem zakazu prowadzenia pojazdów na okres 6 miesięcy. We wniosku powinna Pani pisać okoliczności czynu, swoje właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia, które uzasadniają, iż wystarczające będzie orzeczenie przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 6 miesięcy.

   Pozdrawiam,
   Adwokat Agnieszka Rzeszut
   792 828 323

   • Monia pisze:

    Dzień dobry , proszę o poradę. 2 tyg temu zostało zatrzymane prawo jazdy (jazda pod wpływem) 0.21 , 0.19, 0.18 prawo jazdy zostało tylko zatrzymane w systemie fizycznie je oddali mówiąc ze i tak już jest bezyteczne . Na mobywatel widnieje zatrzymane prawo jazdy. Na komendzie usłyszałem że będzie to wykroczenie bo mi malało. Ale 10 lat temu zostało mi odebrane prawko również za jazdę pod wpływem na 3 lata okolo 4 lata odpracowywalem nałożona mi kare . Będąc u radcy powiedzial mi ze prokurator napewno weźmie pod uwagę mój czyn z przed 10 lat czy się to aby nie przedawnia . Druga rzecz zostałem wezwany na przesłuchanie ale bezpośrednio do prokuratora pod rygorem ze gdy się nie stawie przyjedzie mnie odebrać z domu policja . Co mi może grozić. Dziękuję

    • Dzień dobry, jeżeli w Pana przypadku najwyższy wynik wyniósł 0,21 mg/l alkoholu, to popełnił Pan wykroczenie jazdy w stanie po użyciu alkoholu z art. 87 par 1 kw a nie przestępstwo jazdy w stanie nietrzeźwości z art. 178a kk, bowiem wykroczenie jazdy w stanie po użyciu alkoholu popełnia kierowca, u którego stężenie alkoholu w organizmie wynosi od 0,10 mg/l alkoholu do 0,25 mg/l alkoholu. Więcej na temat przestępstwa i wykroczenia jazdy po alkoholu znajdzie Pan w artykule Kara za brak prawa jazdy 2022

     Jeżeli wyrok w Pana sprawie został wydany 10 lat temu, to skazanie powinno ulec już zatarciu i nie będzie miał wpływu na nowa sprawę, wynika to z art. 106 kk, zgodnie z którym „Z chwilą zatarcia skazania uważa się je za niebyłe; wpis o skazaniu usuwa się z rejestru skazanych.”

     Pozdrawiam,
     Adwokat Agnieszka Rzeszut
     792 828 323

 123. graga pisze:

  Mąż w wyniku kontroli stracił prawo jazdy / pierwszy wynik 0,14 , ostatni 0,12 w wydychanym powietrzu. Wiem że podchodzi to pod wykroczenie. Czy jest jakaś szansa aby czas pozbawienia prawa jazdy nie wynosił 3 lata . Mąż jest jedyną osobą posiadającą uprawnienia. Czy i w jaki sposób można wyłączyć z postępowania inne kategorie męża które wykorzystuje w pracy zawodowej. Na ile warto do przesłuchania na komendzie wybrać się z adwokatem?

 124. Mario pisze:

  Witam moja sytuacja wygląda następująco 4 lata temu zatrzymano mnie kierującego autem i wydmuchałem 0.11 prawko zabrali na pół roku i grzywna wczoraj zatrzymany zostałem do kontroli jadąc do pracy i wydmuchałem 0,41 mogę prosić o jakieś informacje co mi grozi i czy mogę jakoś złagodzić wyrok po utracie prawka zostanę zwolniony z pracy jest jakaś możliwość aby temu zapobiec??

  • Dzień dobry, fakt uprzedniego ukarania za wykroczenie jazdy po alkoholu z art. 87 par 1 kw nie będzie miał wpływu na obecną sprawę o przestępstwo jazdy samochodem w stanie nietrzeźwości z art. 178a par 1 kk, ponieważ skazanie za wykroczenie nie jest ujawniane w Krajowym Rejestrze Karnym, a więc cały czas jest Pan osobą niekaraną za przestępstwo.

   Jeżeli Pana najwyższy wynik wyniósł 0,41 mg/l alkoholu, to może Pan ubiegać się o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, ponieważ przy warunkowym umorzeniu postępowania karnego sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 roku lub 2 lat. Ponadto osoba wobec, której sąd orzekł warunkowe umorzenie postępowania karnego pozostaje osobą niekaraną za przestępstwo popełnione umyślnie.

   Natomiast w przypadku wydania przez sąd wyroku skazującego, czyli orzeczenia przez Sąd kary grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, grozi Panu m.in. zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 lat do lat 15 oraz świadczenie pieniężne w wysokości co najmniej 5 tys zł.

   Szansa na warunkowe umorzenie postępowania karnego zależy od okoliczności sprawy tj pory oraz miejsca prowadzenia samochodu, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów i pieszych itp oraz Pana właściwości i warunków osobistych.

   Więcej na temat warunkowego umorzenia postępowania karnego znajdzie Pan w artykule: Warunkowe umorzenie za jazdę po alkoholu

   Jeżeli ma Pan dodatkowe pytania, proszę o kontakt telefoniczny.

   Pozdrawiam,
   Adwokat Agnieszka Rzeszut
   792 828 323

   • Mario pisze:

    Dziękuję za odpowiedź żałuję że to zrobiłem mogłem wybrać inna opcje dotarcia do pracy mam 4 dzieci i muszę pracować a teraz wszystko może runąć przez moją glupote

  • Daro pisze:

   Dzień dobry w wyniku kontroli drogowej straciłem prawo jazdy pierwszy wynik 0,16 ostatni 0,13 na ile mogę stracić prawo jazdy pracuje na trzy zmiany codziennie dojeżdżam do pracy 20 km a bez prawa jazdy stracę pracę

   • Witam, przy najwyższym wyniku badania trzeźwości 0,16 mg/l alkoholu zachowuje Pan szansę na odstąpienie przez Sąd od zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Oczywiście wszystko zależy od okoliczności sprawy, Pana właściwości i warunków osobistych, do jakich celów wykorzystywał Pan samochód przed zatrzymaniem prawa jazdy, jakie konsekwencje spowoduje dla Pana i Pana najbliższych orzeczenie przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów nawet na najkrótszy okres 6 miesięcy.

    Jak sprawa trafi do sądu, to może Pan złożyć wniosek o dobrowolne poddanie się na karę grzywny z odstąpieniem od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na podstawie art. 39 par 1 kw. Więcej na ten temat znajdzie Pan w artykule: http://jazdapopijanemu.pl/brak-zakazu-prowadzenia-pojazdow-za-wykroczenie-jazdy-po-alkoholu/

    Pozdrawiam,
    Adwokat Agnieszka Rzeszut
    792 828 323

 125. Tomasz pisze:

  Witam Zostałem dzisiaj o 6:30 zatrzymany podczas porannej kontroli trzeźwości .Alkomat wskazał kolejno 0,27 mg/l po 15 minutach 0,24 mg/l i w komisariacie policji po 25 min. 0,36 promila . Alkohol piłem dzień wcześniej ( 4 piwa do około 21) . Miałem zaplanowany urlop ale z racji wykonywanego zawodu dostałem rano telefon że muszę się zjawić . Czułem się trzeźwy i postanowiłem wsiąść za kierownicę no i się przeliczyłem . Proszę o informację czy mam szanse na warunkowe umorzenie i czy jest szansa na zachowanie prawa jazdy ponieważ jest mi niezbędne do wykonywania pracy ? Pozdrawiam

  • Dzień dobry, za przestępstwo jazdy samochodem w stanie nietrzeźwości z art. 178a par 1 kk grozi:
   1. kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2,
   2. zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 lat do lat 15
   3. świadczenie pieniężne w wysokości co najmniej 5 tys zł.

   W Pana przypadku, gdy najwyższy wynik badania trzeźwości wyniósł 0,27 mg/l alkoholu, czyli minimalnie przekroczył Pan próg 0,26 mg/l od kiedy rozpoczyna się odpowiedzialność karna za przestępstwo, to zachowuje Pan szansę na wyrok warunkowo umarzający postępowanie karne.
   Przy warunkowym umorzeniu postępowania karnego sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 roku lub 2 lat. Sąd może również odstąpić od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

   Szansa na warunkowe umorzenie postępowania karnego i odstąpienie od zakazu prowadzenia pojazdów zależy od okoliczności sprawy tj pory oraz miejsca prowadzenia samochodu, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów i pieszych itp oraz Pana właściwości i warunków osobistych, jakie konsekwencje spowoduje dla Pana orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów nawet na najkrótszy okres 1 roku.

   Oczywiście każda sprawa jest inna i wymaga indywidualnego podejścia i przeanalizowania konkretnych przesłanek.

   Więcej na temat warunkowego umorzenia postępowania karnego znajdzie Pan w artykule: Wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego

   Pozdrawiam,
   Adwokat Agnieszka Rzeszut
   792 828 323

 126. Bartek pisze:

  Witam serdecznie. w wyniku kontroli drogowej zostały zatrzymane prawo jazdy. pierwszy wynik pokazal 0.16, nastepny 0.15 w wydychanym powietrzu. dodam iz policja zatrzymała mnie za predkosc ktora przekroczylem o 23km (83 na 60). nigdy nie bylem karany, nigdy nie mialem podobnych problemow, jest to pierwszy i ostatni raz. pytanie moje czy kara zakonczy sie na zatrzymaniu prawa jazdy na okreslony czas i grzywnie czy tez zostana dołączone punkty kare ktorych sie bardzo obawiam. pytanie jeszcze czy moge chociaz na rowerze jezdzic…

  • Witam, za wykroczenie jazdy po alkoholu z art. 87 par 1 kw grodzi kara grzywny w wysokości co najmniej 2.500,00 zł do 30.000,00 zł oraz zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do lat 3. Ponadto popełnienie ww. wykroczenia oznacza dodatkowo 15 punktów karnych. Informacji o punktach karnych nie znajdzie Pan w wyroku. Punkty karne są nakładane przez wydział ruchu drogowego.

   Pozdrawiam,
   Adwokat Agnieszka Rzeszut
   792 828 323

 127. Bartosz pisze:

  Witam serdecznie. w wyniku zatrzymania za predkość (83km/h na 60km/h) został rowniez sprawdzony moj stan trzezwosci i niestety wyszlo 0.15 w wydychanym powietrzu. Pytanie moje czy punkty karne sa koniecznoscią za to wykroczenie, a jezeli tak to czy az 15.. niestety mam stare 5pkt i po zliczeniu wychodzi ze suma wszystkich wyjdzie az 25. dodam ze jestem osoba niekarana, nigdy nie mialem problemow z prawem, a prawo jazdy posiadam 12 lat i jest to pierwszy i ostatni taki wybryk.. bardzo prosze o odpowiedz

  • Witam, od dnia 17 września 2022 roku w związku z nowelizacją ustawy o ruchu drogowym, aktualnie za przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości z art. 178a
   kk oraz wykroczenie kierowania pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu z art. 87 par 1 kk kierowcy grozi 15 punktów karnych.

   Pozdrawiam,
   Adwokat Agnieszka Rzeszut
   792 828 323

   • Bartosz pisze:

    bardzo dziekuje za odpowiedz. rozumiem ze otrzymanie punktow jest nieuniknione? za to wykroczenie jest przewidziane tylko i wylacznie 15 pkt czy jest szansa na mniejsza ilosc? niestety jezeli dostane 15 za alkohol i 5 za predkosc plus jeszcze stare 5pkt daje razem 25 czyli utrata prawa jazdy. moge sie jakos od tego odwołać? badz jakie kroki moge podjąc zeby jednak to prawo jazdy zatrzymac o ile sie da i ostatnie pytanie czy jest cos takiego jak reedukacja punktow karnych?

    • Tak, 15 punktów jest obligatoryjne i nie ma możliwości nałożenia mniejszej liczby punktów. Punkty się sumują z ostatnich 2 lat, jeżeli otrzymał Pan punkty za prędkość dawniej niż 2 lata temu, to nie będą się sumowały.

     W chwili obecnej nie ma możliwość zredukowania punktów karnych.

     Pozdrawiam,
     Adwokat Agnieszka Rzeszut

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *