Zakaz prowadzenia pojazdów na rok

5/5 - (1 vote)

Za jazdę po alkoholu zakaz prowadzenia pojazdów na 1 rok jest możliwy tylko w przypadku warunkowego umorzenia postępowania karnego. Co więcej, tylko w przypadku warunkowego Sąd może odstąpić od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czy masz szansę na warunkowe umorzenie i zakaz prowadzenia pojazdów na rok
 • kiedy wnosić o warunkowe umorzenie postępowania i zakaz prowadzenia pojazdów na rok
 • jak napisać wniosek o warunkowe umorzenie postępowania i zakaz prowadzenia pojazdów na 1 rok

oraz

 • co w przypadku gdy Sąd nie uwzględni wniosku o warunkowe umorzenie postępowania

Co grozi za jazdę po alkoholu?

Za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego Kodeks Karny w art.178a§1 k.k. przewiduje alternatywnie karę grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Słowo alternatywnie oznacza, że Sąd może wymierzyć sprawcy przestępstwa tylko jedną z wymienionych w tym przepisie kar.

W sytuacji gdy sprawca jechał samochodem po alkoholu:

 • był już wcześniej skazany za to przestępstwo lub przestępstwo spowodowania wypadku drogowego w stanie nietrzeźwości

lub

 • popełnił przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych

wówczas Sąd wymierza mu karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 – zgodnie z art. 178a § 4 k.k.

Zakaz prowadzenia pojazdów za jazdę po alkoholu

W świetle art.42§2 k.k. w razie skazania za jazdę po alkoholu Sąd orzeka również obligatoryjnie środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych albo pojazdów mechanicznych określonego rodzaju na okres od 3 lat do lat 15.

Warunkowe umorzenie a zakaz prowadzenia pojazdów na 1 rok

Z mojego zawodowego doświadczenia wynika, że za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości Sądy zazwyczaj wymierzają kary pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres od 2 do 3 lat próby oraz zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 3 lat. Dotyczy to typowych przypadków, tj. przeciętnego stopnia nietrzeźwości, prowadzenia samochodu osobowego i niekaralności za podobne przestępstwo w przeszłości.

W szczególnych przypadkach, np. prowadzenia samochodu dostawczego w porze o dużym natężonym ruchu pojazdów i pieszych lub znacznego stopnia nietrzeźwości powyżej 1,5 promila lub karalności za podobne przestępstwo należy liczyć się z realną możliwością wymierzenia kary od 1 roku do 2 lat bezwzględnego pozbawienia wolności, a więc bez warunkowego zawieszenia jej wykonania oraz zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres od 3 do nawet 15 lat.

Zgodnie z art. 66 § 1 i § 2 k.k. w razie jazdy samochodem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego możliwe jest warunkowe umorzenie postępowania karnego bez orzeczenia o zakazie prowadzenia pojazdów mechanicznych. Dotyczy to jednak tylko sprawców nie karanych wcześniej za jakiekolwiek przestępstwo umyślne. Decydując się na warunkowe umorzenie postępowania karnego Sądy zazwyczaj nakładają na sprawców obowiązek zapłaty świadczenia pieniężnego na cel społeczny związany z pomocą dla ofiar wypadków drogowych. Jego wysokość zależy od stopnia nietrzeźwości kierującego samochodem, pory dnia, natężenia ruchu, a więc stopnia niebezpieczeństwa na jakie naraził innych uczestników ruchu oraz od dochodów sprawcy przestępstwa. We wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego należy: 

 • wskazać wszelkie zachodzące w sprawie okoliczności łagodzących

 • uzasadnić, iż oskarżony nie zagraża bezpieczeństwu na drogach i który nigdy już nie popełni ponownie podobnego przestępstwa

 • wskazać jak wielką tragedią dla oskarżonego i jego rodziny byłaby utrata prawa jazdy

Więcej o warunkowym umorzeniu za jazdę po alkoholu znajduje się w artykułe:

Warunkowe umorzenie za jazdę po alkoholu

Zadzwoń aby umówić się na konsultację! 697053659

lub wyślij mail na

biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły, jazda po pijanemu, zakaz prowadzenia pojazdów i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

19 odpowiedzi na Zakaz prowadzenia pojazdów na rok

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

  • sebastian85 pisze:

   witam,w dniu 12.11.2014 prowadziłem auto i zostałem zatrzymany przez policję to rutynowej kontroli,badanie alkomatem wykazało 1,5 promila,obecnie czekam na wezwanie na komende w celu złozenia wyjasnień.Chciałbym wiedzieć jaka kara mnie teraz czeka,dodam ze niestety w przeszłosci byłem karany za podobny występek.Od 15.01.2009 do 15.01.2011 miałem zakaz prowadzenia pojadów.proszę o poradę.

   • Witam, zagrożenie kara pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania, czyli po prostu zagrożenie odsiadką w ZK zależy od tego, czy poprzedni wyrok skazujący Pana za prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości uległ już zatarciu czy też nie. Z pana opisu wynika, że ten wyrok mógł się już zatrzeć. Okres, po jakim wyrok ulega zatarciu zależy od kary, na jaka został pan wtedy skazany, więc musiałby Pan podać więcej informacji o tym wyroku.

    Jeżeli poprzedni wyrok skazujący już się zatarł, wówczas jest pan osoba nie karaną za przestępstwo i ryzyko zakładu karnego jest bardzo małe.
    jeżeli wyrok skazujący za poprzednie przestępstwo prowadzenia auta pod wpływem alkoholu jeszcze się nie zatarł, ale zatrze się przed prawomocnym zakończeniem obecnego postępowania, wówczas nadal ryzyko zakładu karnego będzie niewielkie.

 2. uliana pisze:

  witam, mam pytanie odnosnie mojego brata ktoremu zostalo zatrzymane prawo jazdy za jazde w stanie nietrzeżwości mial 0,17 a w drugim badaniu 0,16 w wydychanym powietrzu, dodam ze samochod byl na parkingu, padal snieg i nie moglam ruszyc do tylu mimo usilnych prob i wtedy to wlasnie brat wsiadl za kierownice podjechal pol metra wyjezdzajac z oblodzonych kolein po czym udal sie na miejsce pasazera- i z tad sostal zabrany przez policjanta, chcialbym sie dowiedziec co mu za to grozi? dodam ze brat jest kierowca zawodowym i posiada prawo jazdy na inne kategorie, czekam na odpowiedz!

  • Witam, w opisanej przez Panią sytuacji Pani brat ma szanse na odstąpienie przez Sad od zakazu prowadzenia pojazdów. Warto o to powalczyć, skoro pani brat przejechał zaledwie pół metra samochodem, tylko by wyjechać autem ze śniegu. W konsekwencji zagrożenie, jakie stworzył dla bezpieczeństwa w komunikacji było znikome. Jeśli Sąd nie zgodzi się na takie rozstrzygnięcie, wówczas należy przekonać Sąd do orzeczenia zakazu na samochody osobowe na 6 miesięcy (kat B prawa jazdy) i wyłączenie spod zakazu pojazdów ciężarowych powyżej 3,5 tony z przyczepami (kat C i C+E prawa jazdy). Wszystko zależy od Pani zeznań i dobrze uzasadnionego wniosku do Sądu.

 3. uliana pisze:

  a czy za takie wykroczenie grozi mu calkowita utrata prawa jazdy? czy jest taka mozliwosc ze zostanie mu zabrane prawo jazdy np 1 rok? poki co czeka na wezwanie od policji- tam ma zostac zaproponowana kara na jaka moze sie zgodzic i wtedy sprawa nie trafi do sadu- czy dobrze to zrozumialam?policjanci ktorzy go spisywali powiedzieli ze dostanie takze kare grzywny…

 4. uliana pisze:

  dziekuje bardzo za szybka odpowiedz, w takim razie jeżeli prawo jazdy zostaly zatrzymane w poniedzialek o 3 w nocy kiedy powinnismy zareagowac i zlozyc wniosek do sadu? po wizycie na komisariacie?

  • Najlepiej, by została Pani przesłuchana w charakterze świadka jeszcze przed wysłaniem sprawy do Sądu. Doradzam, by Pani brat lub jego obrońca napisał wniosek o przeprowadzenie dowodu z Pani przesłuchania w charakterze świadka. W takim wypadku, po Pani przesłuchaniu sprawa trafi do Sądu i wówczas od razu po jej przesłaniu do Sądu powinien się w Sądzie pojawić wniosek o dobrowolne poddanie się karze grzywny i odstąpienie przez Sąd od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów na podstawie art.39 par. 1 k.w.

 5. Bartosz pisze:

  Witam.
  Zostałem zatrzymany przez policje w ubiegły piątek w nocy. Samochodem przejechałem zaledwie 30metrów z jednego parkingu na drugi. Badanie alkomatem na komendzie wykazało 0.86 promila. Dodam że nie byłem w żaden sposób nigdy karany, nawet nie dostałem mandatu ani punktów, a prawo jazdy mam od 3 lat. Co grozi mi za tego typu przestępstwo i w jaki sposób za pośrednictwem prawnika mogę złagodzić karę. Jestem osobą która pracuje prawie 30km od miejsca pracy i nie mam bezpośredniego połączania aby móc tam dojeżdżać innymi środkami transportu, a także niejednokrotnie załatwiam sprawy firmowe używając firmowego samochodu. Nie pracuje jako kierowca lecz utrata prawa jazdy dla mnie równoważna jest z utratą pracy. Proszę o pomoc. Pozdrawiam

 6. Agnieszka pisze:

  Witam
  Mam pytanie. Mój mąż w dniu dzisiejszym (niedziela) o godz 8 w stanie „wczorajszym” jechał do pracy. Został zatrzymany przez Policję dla rutynowej kontroli. Alkomat wykazał 0,29 mg (0.58 promila). Jaka kara może grozić mężowi? Zaznaczam ze prawo jazdy męża jest Naszej rodzinie bardzo potrzebne. Oboje z mężem pracujemy w odległości 20-30km od miejsca zamieszkania. Czy jest jakaś możliwość żeby zapłacić karę pieniężną bez orzekania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych? Z góry dziekuje za odp. Pozdrawiam

  • W sprawie karnej o przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości Sąd może odstąpić od zakazu prowadzenia pojazdów tylko w jednym przypadku – gdy wyda wyrok warunkowo umarzający postępowanie karne. Proszę o tym poczytać w artykule „jak zachować prawo jazdy pomimo popełnienia przestępstwa prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości”.

 7. Marcin pisze:

  Witam. Proste pytanie a może mi bardzo pomóc. Czy Sąd MUSI obligatoryjnie zasądzić zakaz prowadzenia pojazdów na od 1-10lat w sytuacji jazdy w stanie nietrzeźwości? Pomijając oczywiście odstąpienie od zakazu prowadzenia. Taki mój przypadek. Rutynowa kontrola, złapany 0,28mg. Wszystkie procedury policyjne, złożyłem wniosek o umorzenie, 2 lata okres próby 1000zł i odstąpienie od zakazu. Propozycja prokuratury z załączonymi moimi papierami, wnioskami itp Umorzenie Postępowania Karnego okres próby 2 lata, 1000 zł i rok pozbawienia prawa jazdy. Odbyła się rozprawa na którą się stawilem według Państwa poleceń na podobnym forum prowadzonym przez Państwo. Sędzia tak jakby (takie odniosłem wrażenie) że był zdziwiony że staram się o odstąpienie od zakazu mimo że prokurator chciał mi umorzyć i generalnie zgodził się z moim wnioskiem. Zależało mi też na tym aby kara zakazu prowadzenia pojazdów była mniejsza niż rok. Wiem że opis taki skrótowy ale sedno może być ważne. Czy zasądzając zakaz prowadzenia pojazdów Sąd ma jakąś dowolność (oczywiście przy moim przypadku nietrzeźwości czyli przestępstwie) czy taż najniższą karą zakazującą prowadzenia pojazdów jest 1 rok i niżej się nie da? To naprawdę jest dla mnie bardzo ważne a i dla potencjalnych złapanych też się przyda. Czekam niecierpliwie na odpowiedź. Pozdrawiam.

  • Witam, w przypadku wydania wyroku skazującego za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a par 1 k.k. Sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 1 roku do 10 lat. Jedynie w przypadku warunkowego umorzenia postępowania karnego Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych bądź może odstąpić od orzekania zakazu. Innymi słowy w przypadku warunkowego umorzenia postępowania karnego orzeczenie przez Sąd zakazu jest fakultatywne. Wynika to wprost z art. 67 par 3 k.k.

 8. Jancio pisze:

  Witam. Pisałem ostatnio do pana, policjant powiedział 3 lata zakazu 5tys. zł jakieś zadość uczynienia i 1000 zl kary. Czy i powiedział ze miałem 0.62 promila to jest jeszcze co innego co mówili policjanci przy zatrzymaniu mnie i badaniu. Bo przy pierwszym dmuchaniu policjant mówi 0.30 i że na pół roku będę miał zabrane, potem 0,36 a potem 0.33, i mam na to dwóch świadków przy którym tak mówili i nadal utrzymali mnie w świadomości ze zabrane będę miał na pól roku. nie pokazali mi wycinków z odczytu ani na alkomacie. Na koniec przy zatrzymaniu pozwolili mi jeszcze przestawić auto o 10 m. czy mam nadal jakąś szanse na odstąpienie od kary, dodam ze podpisałem wniosek o samokaranie ponieważ policjant mówił ze będzie to najlepsze rozwiązanie.
  Pozdrawiam.

 9. olo pisze:

  Witam
  Utracilem prawo jadyz przy jezdzie po sporzyciu alkocholu badaniem urządzeniem na wydychane powietrze z wynikiem 0,52 , 0,49 , i na komisariacie ponownie 0,46 , nie bylem karany nie mialem zadnych punktów ani madatow za brawura , zatyrzymany do kontroli bylem okolo godz. 17:00 przy niewielkim natezeniu ruchu na drodze krajowej , przy zeznaniach na polici po prosilem o skierowanie sprawy do sądu , czy moge liczyc na lagodny wyrok lub warukowe umorzenie ?

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   przy wyniku 0,52 może się Pan starać o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego może zostać uwzględniony jeżeli Pana czyn charakteryzował się nieznacznym stopniem zawinienia oraz niskim stopniem społecznej szkodliwości. Jeżeli Sąd uzna, że tak właśnie było, wówczas nie będzie żadnych przeszkód ku temu aby taki wniosek zaakceptować. Warunkowe umorzenie byłoby dla Pana bardzo pozytywnym rozstrzygnięciem z kilku powodów. Po pierwsze pozostanie Pan osobą niekaraną za przestępstwo, po drugie zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych może być orzeczony maksymalnie na okres 2 lat, a po trzecie świadczenie pieniężne może być orzeczone w mniejszej kwocie niż obligatoryjne 5000 zł w przypadku Pańskiego skazania.

 10. Bartix2115 pisze:

  Witam wracałem do domu tak o 2 w nocy niestety policja mnie złapała alkomat pokazał 1,3 promila dla mnie był to szok. Nigdy nie byłem karany nie mam żadnych punktów po prostu czysta karta. Chciałbym się dowiedzieć jaki wyrok mi grozi

  • Dzień dobry,

   za przestępstwo jazdy samochodem w stanie nietrzeźwości grozi Panu:
   1. kary grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności,
   2. zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 lat do lat 15
   3. świadczenie pieniężne w wysokości co najmniej 5 tys zł.

   Więcej na ten temat znajdzie Pan w artykule: Jazda samochodem po alkoholu

   Sąd w przypadku jazdy po alkoholu z art. 178a par 1 k.k. może orzec wyrok warunkowo umarzający postępowanie karne. Przy warunkowym umorzeniu postępowania karnego sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 roku lub 2 lat. Ponadto osoba wobec, której sąd orzekł warunkowe umorzenie postępowania karnego pozostaje osobą niekaraną za przestępstwo popełnione umyślnie.

   Więcej na temat warunkowego umorzenia postępowania karnego znajdzie Pan w artykule: Wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego
   Adwokat Agnieszka Rzeszut
   792 828 323

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *