Co grozi za złamanie orzeczonego przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych?

Prowadzenie samochodu lub roweru pomimo orzeczonego zakazu prowadzenia tych pojazdów stanowi nowe przestępstwo opisane w art.244 k.k., zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3.

Opierając się na doświadczeniu zawodowym odradzam złamania orzeczonego przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych czy rowerów. Sędziowie podchodzą do tego przestępstwa niezwykle poważnie traktując je za wyraz rażącego lekceważenia porządku prawnego oraz brak szacunku dla Sądu. W konsekwencji należy liczyć się nawet z  możliwością skazania na karę kilku miesięcy pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania.

Szczególnie w przypadku tego przestępstwa wielkie znaczenie ma dotychczasowy sposób życia oskarżonego, jego karta karna, posiadanie stałej pracy, utrzymywanie rodziny, a także zachowanie podczas rozprawy przed Sądem, wyrażenie skruchy, pokazanie że był to przypadkowy incydent, który już nigdy się nie powtórzy.

Polub mój funpage na facebook'u

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

44 odpowiedzi na „Co grozi za złamanie orzeczonego przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych?

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

 2. obwiniony pisze:

  Jeżeli zasądzili mi zakaz na 6 miesięcy za niezatrzymanie sie do kontroli przez tajniacki samochód ( a nie za jazdę po pijaku), nie przyjmuje tego wyroku do wiadomościnie, będę wnosił o kasację, nie oddałem prawa do WK bo niewyobrazam sobie swojej pracy bez poruszania sie samochodem, a muszę utrzymać rodzinę, to co mam robic w razie kontroli?

  • Jeśli Sąd orzekł wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów na 6 miesięcy, a Pan będzie w tym okresie, pomimo zakazu prowadził samochód, to w razie kontroli drogowej Policjant ustali w systemie komputerowym, że złamał Pan sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, zostanie Pan zatrzymany, następnie oskarżony o przestępstwo złamania zakazu sądowego z art.244 kk zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności. Grozi wówczas Panu kara kilku miesięcy bezwzględnego pozbawienia wolności – bez warunkowego zawieszenia jej wykonania.
   Dodatkowo orzeczony wobec Pana zakaz zacznie bieg dopiero od momentu zwrotu dokumentu prawa jazdy do Wydziału Komunikacji.

 3. obwiniony pisze:

  czy zakaz obowiązuje tylko w polsce czy w innych krajach?

 4. obwiniony pisze:

  Proszę mi powiedzieć jaki jest sposób aby cofnieto mi zakaz poruszania się samochodem? Bo w moim przypadku jest to niemożliwe, jestem uzależniony od samochodu, poruszanie się samochodem jest dla mnie odruchem warunkowym, wszedzie i w każde miejsce dojeżdzam samochodem, nie korzystam z autobusów czy pkp. Przecież od 32 lat jeżdże samochodem i inaczej nie umiem funkcjonować.

 5. Bogan pisze:

  Witam, od krótkiego czasu interesuję się zagadnieniem związanym z niedostosowaniem się do wyroku sądu, żeby odpowiedzieć sobie na pytanie-co grozi w razie kontroli gdy kierujący nie dostosował się do wyroku sądu będąc trzeźwym rozmawiałem ze znajomymi których taki problem dotyczył, nikt nie słyszał jeszcze o tym aby sąd wsadził za kratki takiego delikwenta, fora internetowe natomiast najczęściej mówią wprost- na pewno „pójdziesz siedzieć”; mając dystans do obu wersji postanowiłem powertować wyroki na http://www.ebos.pl w sprawie kierowania pojazdem pod wpływem alkoholu; nie znalazłem ani jednego(przewertowałem około 100 wyroków podanych do wiadomości publicznej)- nie znalazłem ani jednego przypadku choćby ukarania osoby, która nie uszanowała wyroku sądu; w połowie przypadków pijani z zakazem dostawali wydłużone wyroku w zawieszeniu.
  Proszę mi to jakoś uściślić bo sprzeczność informacji mnie irytuje , domyślam się że na wyroki wpływ ma fakt, iż sąd może uznać kierowanie „trzeźwe” jako przestępstwo podobne ale nie musi, że kara pozbawienia wolności jest DO lat 3, czyli można wywnioskować, że karę pozbawienia wolności w wymiarze 3 lat otrzyma podejrzany który wyrządził bardzo rażącą krzywdę społeczną ( próba przekupstwa funkcjonariuszy w między czasie itp…)
  Pozdrawiam!

  • Złamanie zakazu sądowego z art.244 kk jest skierowane przeciwko wymiarowi sprawiedliwości, zaś jazda samochodem czy rowerem po alkoholu – przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji.Nie są to zatem przestępstwa podobne.

   • Marcin pisze:

    Panie Mariuszu – miesza się Pan w zeznaniach – najpierw Pan twierdzi, że delikwent pójdzie siedzieć, potem, że prawie niemożliwe jest „wyhaczenie” bezwzględnego za takie przewinienie… Sam wertowałem wyroki i bez „zawiasów” nie znalazłem ani jednego.

   • Marcin pisze:

    …a i jeszcze jedno. Forum nazywane „prawnym” to stado trolli z aspiracjami bycia prokuratorem. Lepiej tego nie czytać…

 6. Pan pisze:

  Witam,
  mam takie pytanie mam zatrzymane prawo jazdy na okres jednego roku, jeżeli zostane zatrzymany prowadząc auto czy mogą mi tą kare wydłużyć? czy zostane ukarany karą grzywny?

 7. Mateusz pisze:

  Witam, moje pytanie dotyczy sytuacji, co potem. Złapano mnie na rowerze i nie miałem prawa jazdy jeszcze nigdy, ale orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów na okres 3 lat (aż , co jest przesadą moim zdaniem ). Ten okres minął w marcu i moje pytanie co mam teraz zrobić. Czy musze udać się do sądu po jakieś stosowne orzeczenie? Mam zamiar robić prawo jazdy niebawem i nie wime czy przy jakiejś kontroli drogowej okaże się że jestem karany i mi nie wolno prowadzić. Wątpie w nasz wymiar prawa i komputeryzajce, by taki wyrok wraz z jego końcem został automatycznie wykasowany.

  • Może Pan iść na kurs prawa jazdy bez komiczności okazania jakichkolwiek dokumentów. Dla pewności, czy dobrze Pan policzył termin zakończenia zakazu prowadzenia pojazdów doradzam udać się do Sądu, który pana skazał, tam w sekcji wykonawczej powiedzą Panu kiedy skończył się Panu zakaz.

 8. ed pisze:

  Od kiedy obowiązuje zakaz prowadzenia pojazdu (rower), czy od momentu podpisania zgody na dobrowolne poddanie się karze czy od odebrania pisma z wyrokiem czy wejścia w życie wyroku

  • Zakaz prowadzenia rowerów zaczyna obowiązywać dopiero od uprawomocnienia się wyroku Sądu orzekającego ten zakaz.

   • Rb34 pisze:

    Wtam Pana,Panie Mecenasie.Mam pytanie..W kwietniu tego roku dostalem wyrok za jazde pod wplywem alkoholu i brak uprawnień.1,6 miesięcy pozbawienia wolnosci w zawieszeniu na 5 lat i 5 lat zakaz prowadzenia pojazdow mechanicznych.Dodam ,iz pare lat temu bylem ukarany za jazde nietrzeżwy na rowerze,mialem zakaz prowadzenia rowerow i potem,zlamaalem ten zakaz,ale to juz mi dawno minelo.[dostalem kare ograniczenia wolnosci wtedy[odpracowanie pras spolecznych]I mam teraz pytanie-CO się stanie jesli teraz w czasie tego terazniejszego zakazu sadowego,który mnie obowiazje od kwietnia złapie mnie policja na skuterze,oczywiscie trzeżwego.[jest to moja praca zawodowa,a do tego sam wychowuje 15 letniego syna].czy odwiesi mi te poltora roku pozbawienia wolniości plus kolejny wyrok????czy moge liczyc na np. wyrok w zawieszeniu za zlamanie zakazu sadowego…???Pozdrawiam.

    • W razie złapania Pana przez Policję na złamaniu zakazu sądowego grozi panu odwieszenie wyroku za prowadzenie auta w stanie nietrzeźwości. Jest to groźba całkiem realna. Do tego może Pan dostać kilka miesięcy pozbawienia wolności bez zawieszenia za załamanie zakazu sądowego. W Pana sytuacji odradzam jazdę samochodem w trakcie trwania zakazu.

 9. Elżbieta pisze:

  Witam mój partner został złapany jadąc skuterem bez kasku i pod wpływem alkoholu. miał 0,5 promila we krwi. Już wcześniej popełnił podobne przestępstwo miał zakaz na 5 lat poruszania się pojazdami. Koniec kary miał być w październiku. Co może mu za to grozić? Czy pójdzie do więzienia? W dodatku zapomniałam opłacić oc za skuter, oc było ważne do 9.07, a go złapano 27 lipca, czy przez moją skleroze może mieć jeszcze większe problemy? Ile mu za to może grozić? Czy w tym przypadku może ubiegać się o „areszt domowy”? Jest głównym żywicielem rodziny, ja w tej chwili nie pracuje, a mamy dwie córeczki w wieku 3 miesiące i 4 lata. Jeżeli On zostanie aresztowany to zostaniemy bez środków do życia. Proszę mi pomóc

 10. Elżbieta pisze:

  Orientuje się Pan jaki wymiar kary może mu za to grozić? Jest możliwe w tym przypadku ubieganie się o areszt domowy? Z tego co wiem to jeżeli kara będzie wynosiła do 12 miesięcy pozbawienia wolności to można ją odbywać w domu, czy to prawda? Czy Sąd będzie brał pod wagę to, że to On utrzymuje rodzinę? Może dodatkowo otrzymać grzywnę?

  Bardzo dziękuję za pomoc

 11. Jacek pisze:

  co mi grozi jak mnie złapie policja na zakazie ????

 12. pzemo pisze:

  Witam zostałem złapany przez policję podczas prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości {było to we wrześniu 2009 zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych skończył mi się 15.09.2012) to jest trzy lata dodam że nie nie miałem żadnych zawiasów. Jeżeli w tej chwili nie posiadam uprawnień do prowadzenia pojazdów me-ch a wcześniej tylko b, to jak zasiądę za kierownicę samochodu osobowego i zostanę zatrzymany do kontroli drogowej przez Policję to jakie konsekwencje mi grożą
  (wyrok zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na trzy lata oraz grzywna w wysokości 1100 zł)
  (ponad pół promila czyli przestępstwo od 2009 r nie karany ani nie notowany całe życie czyste konto po prostu wpadka po weselu brata)
  Proszę o informację
  Pozdrawiam:
  Pzemo

 13. Mariusz pisze:

  Witam , 19.05.2012 zatrzymano mi prawo jazdy na 6 miesiecy za 0,3 promila , wiec kara mija mi 19.11.2012 . wczoraj tj 07.11.2012 zatrzymała mnie policja do kontroli , wypisała mi wezwanie i poinformowała ze bede miał sprawe w sadzie za złamanie zakazu sądowego.
  Moje pytanie jest następujace czy 19.11.2012 moge odebrac normalnie dokument i czy ewentualnie sąd może mi wydłużyc zakaz prowadzenia pojazdów ??

 14. Paweł pisze:

  Witam, w kwietniu 2011r zostalem zatrzymany pod wplywem alkoholu i dostalem 8m-cy w zawieszeniu na 2 lata, w sierpniu 2012 zostalem zatrzymany do kontroli (trzezwy) i skazany na 6m-cy w zawieszeniu na 2 lata, dzisiaj niefortunnie znow zostalem (trzezwy). Co mi grozi teraz i jakie sa szanse ze nie pojde za kratki? jak moge tego uniknac?

 15. Paweł pisze:

  Za pierwsze przestepstwo czyli jazda pod wplywem alkoholu dostale kare grzywny w wysokosci 800pln plus koszta sadowe 90pln, za dugie przestepstwo czyli niedostosowanie sie do zakazu sadowego dostalem grzywny 500pln plus 260pln za koszta sadowe. Teraz za kolejne niedostosowanie sie do zakazu sadowego w okresie proby jaka grzywne moglbym dostac i oczywiscie czy wogole jest taka mozliwosc ze dostane grzywne a nie pojde do wiezienia?

 16. Dorota pisze:

  Witam Pana!
  Mój brat 2,5 roku temu został zatrzymany przez policję pod wpływem alkoholu (1,66 promila), odebrano mu prawo jazdy na 3 lata. Wyrok kończy mu się w sierpniu, niestety kilka dni temu wsiadł do samochodu, trzeźwy, i został ponownie zatrzymany przez policję. Co grozi mu w tym wypadku? Dodam, że nie był nigdy karany, jedne studia już skończył, kończy kolejny kierunek, ma dobrą pracę, jest człowiekiem spokojnym i opanowanym.
  Z góry dziękuję za szybką odpowiedź!
  Pozdrawiam

  • Witam, obawiam się, że Pani bratu grozi Zakład Karny. Po pierwsze należy się spodziewać, że Prokurator zażąda orzeczenia przez Sąd kary bezwzględnego pozbawienia wolności z uwagi na poprzedni wyrok skazujący za poprzednie przestępstwo. To jednak nie koniec problemów. Wyrok skazujący za obecne przestępstwo może spowodować zarządzenie wykonania (odwieszenie) kary pozbawienia wolności orzeczonej za poprzednie przestępstwo jazdy samochodem po wpływem alkoholu.

 17. marcin/ pisze:

  Witam zatrzymano mnie pod wpływem za co dostałem wyrok w zawieszeniu ,po czym zatrzymano mnie po trzeźwemu za co dostałem z 244 (nie dostosowanie się do wyroku sądu).
  teraz przyszło mi o odwieszenie 6-ciu miesięcy.
  Dostałem wezwanie na posiedzenie – o zarządzenie wykonania kary w sprawie.zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mech.co miałem na okres 1 roku.
  dziwne to jest dla mnie bo dostałem wyrok z 244 a chcą mi dodatkowo odwiesić.
  jak to możliwe żeby dwa razy mogli mnie karac za to samo.??

 18. Marek pisze:

  witam , ja powiem tak jak moze pan mowic o bezwzglednym pozbawieniu wolnosci za jazde na sadowym zakazie jadac po trzezwemu i samochodem sprawnym i oplaconym jak moj kolega zostal juz trzeci raz złapany i za kazdym razem pod wplywem i za pierwszym razem prawie 2 promile i na rok zabrane prawko potem w zawiasach i teraz pomimo tego ze mowili mu ze pojdzie za kraty na 5 lat i dozywotnio zabiora mu prawko to dalej jest wolny a kary nawet nie odczuł . Najlepiej tym szarym ludziom mowic ze od razu ich zamkna a najlepiej by bylo jakby od razu powiedziec im ze zostana posadzeni na krzeslo elektryczne . L kazdy z nas jest tylko człowiekiem i kazdemu moze zdazyc sie wpadka wiec powiem panu ze nie mozna tak od razu ludzi z botem mieszac i miec ich za nic bo jak ktos mial juz prawojazdy jakies kilka lat i mu zabiora to jezdzic umie i nie jest jakims zabojca na drodze . pozdrawiam pana.

  • Witam, błędnie mnie Pan zrozumiał. Ja nie napisałem, że za złamanie zakazu sądowego kierujący pojazdem powinien iść do więzienia. Uważam to za niepotrzebne i nieracjonalne. Trzeba jednak pamiętać, że za to przestępstwo można usłyszeć wyrok skazujący na kilka miesięcy pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania. Panu koledze się udało, i to jak zrozumiałem dwukrotnie, za trzecim może mu się nie udać. Zresztą kolejny wyrok skazujący spowoduje odwieszenie poprzednich i nagle człowiek skończy na kilku latach w więzieniu. Nie życzę mu tego, pisze tylko jak to się może skończyć.

 19. Marek pisze:

  zle mnie pan zrozumial udało mu sie trzy razy i po pierwszym razie za kazdy kolejny mial sadowy zakaz prowadzenia a do tego za kazdym razem byl pijany dowiedzialem sie teraz ze prawdopodobnie dostanie areszt domowy na 3 miesiace ale czeka na rozpatrzenie wniosku ktory wyslal zeby nie musial tego przechodzic gdyz w pracy ma trzy zmiany i pracuje roznie i jest tak naprawde pod telefonem . takie przewinienie jednorazowe jak jazda pod wplywem moze przydazyc sie kazdemu nawet panu bo rozne sytuacje sa w zyciu dlatego taki czlowiek , oczywiscie mowie o tych madrzejszych ktorzy zrobia to raz i nigdy wiecej takim powinno sie dawac druga szanse i przynajmiej bez zakazu powinno sie obchodzic ale coz ja prawa nie zmienie he.

 20. Mateusz pisze:

  Witam czy istnieje jakiś sposób na wcześniejsze zdjęcie zakazu prowadzenia pojazdów mam zakaz na 6 lat minęły ponad 3 lata opinia od kuratora wzorowa zmieniłem swoje życie już 2 lata nie pije żadnych konfliktów z prawem. Pozdrawiam

  • Witam, zgodnie z art. 84 par 2 k.k. nie ma możliwości skrócenia okresu na jaki został orzeczony środek karny w postaci zakazu prowadzenia samochodów za jazdę w stanie nietrzeźwości.

 21. Marcin pisze:

  Witam. Ja mam natomiast takie pytanie. Zostało Mi zabrane prawo jazdy jadąc pod wpływem alkoholu(wczorajszy) miałem spadkowe . Policjant mówił że na rok czasu. Ale nie mam jeszcze decyzji sądu i czy może być większy okres? Doszły mnie też słuchy że jeżeli sąd orzeknie kare na zabranie prawa jazdy na rok to będę musiał na nowo zdawać egzamin a jeżeli orzeknie zabrania prawa jazdy na 12 miesięcy obejdzie się bez ponownego zdawania egzaminu. Czy to jest prawda>??? Będę niezmierny wdzięczny za udzielenie Mi odpowiedzi.
  Dziękuje

 22. Marcin pisze:

  To czyli okres np. zabrania Mi prawa jazdy na 1 rok nie zaczął się od momentu zabrania Mi go przy kontroli tylko zacznie dopiero po decyzji sadu>??? A miałem 0,50promila 0,48 i 0,44

  • Okres zatrzymania prawa jazdy liczy sie od momentu zatrzymania prawa jazdy przez Policję. Sąd w wyroku zalicza na poczet orzeczonego środka karnego okres rzeczywistego zatrzymania dokumentu przez Policję.

   • Piotrek pisze:

    Czyli jeśli przy kontroli, która odbyła się w kwietniu zostało mi zabrane prawo jazdy, a rozprawa odbędzie się dopiero w lipcu i wyrok uprawomocni się w lipcu (zabranie prawa jazdy na 6 miesięcy) to te miesiące będą wliczone w poczet kary? pozostanie tylko około 2 miesięcy zakazu prowadzenia samochodu?

    • Okres zatrzymania prawa jazdy liczy się od momentu zatrzymania prawa jazdy przez Policję. Sąd w wyroku orzekającym zakaz prowadzenia samochodów zalicza na poczet orzeczonego środka karnego okres rzeczywistego zatrzymania dokumentu przez Policję. W Pana przypadku Sąd zaliczy okres zatrzymania dokumentu od kwietnia.

 23. Marcin pisze:

  No nic pozostaje Mi teraz tylko czekać na wyrok Sądu i miedz nadzieje ze to będzie zakaz na okres 1 roku. Dziękuje za udzielenie Mi odpowiedzi.

 24. Witold pisze:

  Masz orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych? To śmiało możesz ruszyć rowerem, gdy wedle przepisów prawa rower nie jest pojazdem mechanicznym! [rower z zamontowanym silnikiem nie klasyfikuje się do pojazdów mechanicznych, jeżeli konstrukcja tego silnika nie pozwala na jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h.]

 25. Angelo pisze:

  Wiem że system ewidencji zakazów sądowych w policji jest juz ogarniety (na szczęście)
  ale Skuter nie jest pojazdem silnikowym i słabosc prawa polega na tym że można sie nim poruszać w myśl kodeksu nie jest to pojazd ani mechaniczny ani silnikowy.
  żeby nie ułatwiać pijani nie mają co liczyyć na ułaskawienie.
  ale jest w sądzie luka którą wykorzystałem zakaz to zakaz, lecz interpretacja bedzie tak długa jak papier toaletowy.
  Obecnie mogę sie poruszać skuterem mimo zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.
  Niestety trzeba iść do sądu i znać każdy szczegół lub mieć oczytanego adwokata.
  (zostałem zatrzymany na skuterze – do wyjaśnienia)
  Ps. cofnięto mi prawko B .
  są pytania ? chętnie odpowiem.

  • Zwracam uwagę, że skuter jest pojazdem mechanicznym. Pojazdem niemechanicznym jest jedynie motorower rozumiany jako rower (musi mieć pedały) zaopatrzony w silnik pomocniczy do 50 cm3 pojemności. Poruszając się skuterem w czasie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych łamie pan zakaz sądowy i naraża się Pan na odpowiedzialność karną za przestępstwo z art.244 kk.

 26. Alicja pisze:

  Witam
  Prosze mi odpowiedzieć,co grozi za złamanie wyroku sądowego (odebranie prawa jazdy na 6 miesięcy plus 700 zł grzywny),,wyrok uprawomocniony,a mąż dalej jeżdzi(ponieważ to jego praca).
  Dodam ,ze prawko miał zabrane przy o,11 w wydychanym powietrzu(wczorajszy),po 10 min miał 0,09.
  Konkretnie pytanie moje to,czy w razie zatrzymania męża przypuśćmy do normalnej kontroli(wiadomo,że trzeźwy)grozi mu tylko grzywna,czy dodatkowo przedłużenie zakazu prowadzenia pojazdu,bądź jakiekolwiek inne konsekwencje ?
  Z góry dziękuję za odpowiedz.Pozdrawiam.Alicja

  • Witam, zgodnie z art. 244 k.k. prowadzenie samochodu lub roweru pomimo orzeczonego przez Sąd zakazu prowadzenia tych pojazdów stanowi nowe przestępstwo,które zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 3.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


× 5 = 25

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>