Co grozi za złamanie orzeczonego przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych?

Prowadzenie samochodu lub roweru pomimo orzeczonego zakazu prowadzenia tych pojazdów stanowi nowe przestępstwo opisane w art.244 k.k., zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3.

Opierając się na doświadczeniu zawodowym odradzam złamania orzeczonego przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych czy rowerów. Sędziowie podchodzą do tego przestępstwa niezwykle poważnie traktując je za wyraz rażącego lekceważenia porządku prawnego oraz brak szacunku dla Sądu. W konsekwencji należy liczyć się nawet z  możliwością skazania na karę kilku miesięcy pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania.

Szczególnie w przypadku tego przestępstwa wielkie znaczenie ma dotychczasowy sposób życia oskarżonego, jego karta karna, posiadanie stałej pracy, utrzymywanie rodziny, a także zachowanie podczas rozprawy przed Sądem, wyrażenie skruchy, pokazanie że był to przypadkowy incydent, który już nigdy się nie powtórzy.

Polub mój funpage na facebook'u

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

82 odpowiedzi na „Co grozi za złamanie orzeczonego przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych?

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

 2. obwiniony pisze:

  Jeżeli zasądzili mi zakaz na 6 miesięcy za niezatrzymanie sie do kontroli przez tajniacki samochód ( a nie za jazdę po pijaku), nie przyjmuje tego wyroku do wiadomościnie, będę wnosił o kasację, nie oddałem prawa do WK bo niewyobrazam sobie swojej pracy bez poruszania sie samochodem, a muszę utrzymać rodzinę, to co mam robic w razie kontroli?

  • Jeśli Sąd orzekł wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów na 6 miesięcy, a Pan będzie w tym okresie, pomimo zakazu prowadził samochód, to w razie kontroli drogowej Policjant ustali w systemie komputerowym, że złamał Pan sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, zostanie Pan zatrzymany, następnie oskarżony o przestępstwo złamania zakazu sądowego z art.244 kk zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności. Grozi wówczas Panu kara kilku miesięcy bezwzględnego pozbawienia wolności – bez warunkowego zawieszenia jej wykonania.
   Dodatkowo orzeczony wobec Pana zakaz zacznie bieg dopiero od momentu zwrotu dokumentu prawa jazdy do Wydziału Komunikacji.

 3. obwiniony pisze:

  czy zakaz obowiązuje tylko w polsce czy w innych krajach?

 4. obwiniony pisze:

  Proszę mi powiedzieć jaki jest sposób aby cofnieto mi zakaz poruszania się samochodem? Bo w moim przypadku jest to niemożliwe, jestem uzależniony od samochodu, poruszanie się samochodem jest dla mnie odruchem warunkowym, wszedzie i w każde miejsce dojeżdzam samochodem, nie korzystam z autobusów czy pkp. Przecież od 32 lat jeżdże samochodem i inaczej nie umiem funkcjonować.

 5. Bogan pisze:

  Witam, od krótkiego czasu interesuję się zagadnieniem związanym z niedostosowaniem się do wyroku sądu, żeby odpowiedzieć sobie na pytanie-co grozi w razie kontroli gdy kierujący nie dostosował się do wyroku sądu będąc trzeźwym rozmawiałem ze znajomymi których taki problem dotyczył, nikt nie słyszał jeszcze o tym aby sąd wsadził za kratki takiego delikwenta, fora internetowe natomiast najczęściej mówią wprost- na pewno „pójdziesz siedzieć”; mając dystans do obu wersji postanowiłem powertować wyroki na http://www.ebos.pl w sprawie kierowania pojazdem pod wpływem alkoholu; nie znalazłem ani jednego(przewertowałem około 100 wyroków podanych do wiadomości publicznej)- nie znalazłem ani jednego przypadku choćby ukarania osoby, która nie uszanowała wyroku sądu; w połowie przypadków pijani z zakazem dostawali wydłużone wyroku w zawieszeniu.
  Proszę mi to jakoś uściślić bo sprzeczność informacji mnie irytuje , domyślam się że na wyroki wpływ ma fakt, iż sąd może uznać kierowanie „trzeźwe” jako przestępstwo podobne ale nie musi, że kara pozbawienia wolności jest DO lat 3, czyli można wywnioskować, że karę pozbawienia wolności w wymiarze 3 lat otrzyma podejrzany który wyrządził bardzo rażącą krzywdę społeczną ( próba przekupstwa funkcjonariuszy w między czasie itp…)
  Pozdrawiam!

  • Złamanie zakazu sądowego z art.244 kk jest skierowane przeciwko wymiarowi sprawiedliwości, zaś jazda samochodem czy rowerem po alkoholu – przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji.Nie są to zatem przestępstwa podobne.

   • Marcin pisze:

    Panie Mariuszu – miesza się Pan w zeznaniach – najpierw Pan twierdzi, że delikwent pójdzie siedzieć, potem, że prawie niemożliwe jest „wyhaczenie” bezwzględnego za takie przewinienie… Sam wertowałem wyroki i bez „zawiasów” nie znalazłem ani jednego.

   • Marcin pisze:

    …a i jeszcze jedno. Forum nazywane „prawnym” to stado trolli z aspiracjami bycia prokuratorem. Lepiej tego nie czytać…

 6. Pan pisze:

  Witam,
  mam takie pytanie mam zatrzymane prawo jazdy na okres jednego roku, jeżeli zostane zatrzymany prowadząc auto czy mogą mi tą kare wydłużyć? czy zostane ukarany karą grzywny?

 7. Mateusz pisze:

  Witam, moje pytanie dotyczy sytuacji, co potem. Złapano mnie na rowerze i nie miałem prawa jazdy jeszcze nigdy, ale orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów na okres 3 lat (aż , co jest przesadą moim zdaniem ). Ten okres minął w marcu i moje pytanie co mam teraz zrobić. Czy musze udać się do sądu po jakieś stosowne orzeczenie? Mam zamiar robić prawo jazdy niebawem i nie wime czy przy jakiejś kontroli drogowej okaże się że jestem karany i mi nie wolno prowadzić. Wątpie w nasz wymiar prawa i komputeryzajce, by taki wyrok wraz z jego końcem został automatycznie wykasowany.

  • Może Pan iść na kurs prawa jazdy bez komiczności okazania jakichkolwiek dokumentów. Dla pewności, czy dobrze Pan policzył termin zakończenia zakazu prowadzenia pojazdów doradzam udać się do Sądu, który pana skazał, tam w sekcji wykonawczej powiedzą Panu kiedy skończył się Panu zakaz.

 8. ed pisze:

  Od kiedy obowiązuje zakaz prowadzenia pojazdu (rower), czy od momentu podpisania zgody na dobrowolne poddanie się karze czy od odebrania pisma z wyrokiem czy wejścia w życie wyroku

  • Zakaz prowadzenia rowerów zaczyna obowiązywać dopiero od uprawomocnienia się wyroku Sądu orzekającego ten zakaz.

   • Rb34 pisze:

    Wtam Pana,Panie Mecenasie.Mam pytanie..W kwietniu tego roku dostalem wyrok za jazde pod wplywem alkoholu i brak uprawnień.1,6 miesięcy pozbawienia wolnosci w zawieszeniu na 5 lat i 5 lat zakaz prowadzenia pojazdow mechanicznych.Dodam ,iz pare lat temu bylem ukarany za jazde nietrzeżwy na rowerze,mialem zakaz prowadzenia rowerow i potem,zlamaalem ten zakaz,ale to juz mi dawno minelo.[dostalem kare ograniczenia wolnosci wtedy[odpracowanie pras spolecznych]I mam teraz pytanie-CO się stanie jesli teraz w czasie tego terazniejszego zakazu sadowego,który mnie obowiazje od kwietnia złapie mnie policja na skuterze,oczywiscie trzeżwego.[jest to moja praca zawodowa,a do tego sam wychowuje 15 letniego syna].czy odwiesi mi te poltora roku pozbawienia wolniości plus kolejny wyrok????czy moge liczyc na np. wyrok w zawieszeniu za zlamanie zakazu sadowego…???Pozdrawiam.

    • W razie złapania Pana przez Policję na złamaniu zakazu sądowego grozi panu odwieszenie wyroku za prowadzenie auta w stanie nietrzeźwości. Jest to groźba całkiem realna. Do tego może Pan dostać kilka miesięcy pozbawienia wolności bez zawieszenia za załamanie zakazu sądowego. W Pana sytuacji odradzam jazdę samochodem w trakcie trwania zakazu.

 9. Elżbieta pisze:

  Witam mój partner został złapany jadąc skuterem bez kasku i pod wpływem alkoholu. miał 0,5 promila we krwi. Już wcześniej popełnił podobne przestępstwo miał zakaz na 5 lat poruszania się pojazdami. Koniec kary miał być w październiku. Co może mu za to grozić? Czy pójdzie do więzienia? W dodatku zapomniałam opłacić oc za skuter, oc było ważne do 9.07, a go złapano 27 lipca, czy przez moją skleroze może mieć jeszcze większe problemy? Ile mu za to może grozić? Czy w tym przypadku może ubiegać się o „areszt domowy”? Jest głównym żywicielem rodziny, ja w tej chwili nie pracuje, a mamy dwie córeczki w wieku 3 miesiące i 4 lata. Jeżeli On zostanie aresztowany to zostaniemy bez środków do życia. Proszę mi pomóc

 10. Elżbieta pisze:

  Orientuje się Pan jaki wymiar kary może mu za to grozić? Jest możliwe w tym przypadku ubieganie się o areszt domowy? Z tego co wiem to jeżeli kara będzie wynosiła do 12 miesięcy pozbawienia wolności to można ją odbywać w domu, czy to prawda? Czy Sąd będzie brał pod wagę to, że to On utrzymuje rodzinę? Może dodatkowo otrzymać grzywnę?

  Bardzo dziękuję za pomoc

 11. Jacek pisze:

  co mi grozi jak mnie złapie policja na zakazie ????

 12. pzemo pisze:

  Witam zostałem złapany przez policję podczas prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości {było to we wrześniu 2009 zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych skończył mi się 15.09.2012) to jest trzy lata dodam że nie nie miałem żadnych zawiasów. Jeżeli w tej chwili nie posiadam uprawnień do prowadzenia pojazdów me-ch a wcześniej tylko b, to jak zasiądę za kierownicę samochodu osobowego i zostanę zatrzymany do kontroli drogowej przez Policję to jakie konsekwencje mi grożą
  (wyrok zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na trzy lata oraz grzywna w wysokości 1100 zł)
  (ponad pół promila czyli przestępstwo od 2009 r nie karany ani nie notowany całe życie czyste konto po prostu wpadka po weselu brata)
  Proszę o informację
  Pozdrawiam:
  Pzemo

 13. Mariusz pisze:

  Witam , 19.05.2012 zatrzymano mi prawo jazdy na 6 miesiecy za 0,3 promila , wiec kara mija mi 19.11.2012 . wczoraj tj 07.11.2012 zatrzymała mnie policja do kontroli , wypisała mi wezwanie i poinformowała ze bede miał sprawe w sadzie za złamanie zakazu sądowego.
  Moje pytanie jest następujace czy 19.11.2012 moge odebrac normalnie dokument i czy ewentualnie sąd może mi wydłużyc zakaz prowadzenia pojazdów ??

 14. Paweł pisze:

  Witam, w kwietniu 2011r zostalem zatrzymany pod wplywem alkoholu i dostalem 8m-cy w zawieszeniu na 2 lata, w sierpniu 2012 zostalem zatrzymany do kontroli (trzezwy) i skazany na 6m-cy w zawieszeniu na 2 lata, dzisiaj niefortunnie znow zostalem (trzezwy). Co mi grozi teraz i jakie sa szanse ze nie pojde za kratki? jak moge tego uniknac?

 15. Paweł pisze:

  Za pierwsze przestepstwo czyli jazda pod wplywem alkoholu dostale kare grzywny w wysokosci 800pln plus koszta sadowe 90pln, za dugie przestepstwo czyli niedostosowanie sie do zakazu sadowego dostalem grzywny 500pln plus 260pln za koszta sadowe. Teraz za kolejne niedostosowanie sie do zakazu sadowego w okresie proby jaka grzywne moglbym dostac i oczywiscie czy wogole jest taka mozliwosc ze dostane grzywne a nie pojde do wiezienia?

 16. Dorota pisze:

  Witam Pana!
  Mój brat 2,5 roku temu został zatrzymany przez policję pod wpływem alkoholu (1,66 promila), odebrano mu prawo jazdy na 3 lata. Wyrok kończy mu się w sierpniu, niestety kilka dni temu wsiadł do samochodu, trzeźwy, i został ponownie zatrzymany przez policję. Co grozi mu w tym wypadku? Dodam, że nie był nigdy karany, jedne studia już skończył, kończy kolejny kierunek, ma dobrą pracę, jest człowiekiem spokojnym i opanowanym.
  Z góry dziękuję za szybką odpowiedź!
  Pozdrawiam

  • Witam, obawiam się, że Pani bratu grozi Zakład Karny. Po pierwsze należy się spodziewać, że Prokurator zażąda orzeczenia przez Sąd kary bezwzględnego pozbawienia wolności z uwagi na poprzedni wyrok skazujący za poprzednie przestępstwo. To jednak nie koniec problemów. Wyrok skazujący za obecne przestępstwo może spowodować zarządzenie wykonania (odwieszenie) kary pozbawienia wolności orzeczonej za poprzednie przestępstwo jazdy samochodem po wpływem alkoholu.

 17. marcin/ pisze:

  Witam zatrzymano mnie pod wpływem za co dostałem wyrok w zawieszeniu ,po czym zatrzymano mnie po trzeźwemu za co dostałem z 244 (nie dostosowanie się do wyroku sądu).
  teraz przyszło mi o odwieszenie 6-ciu miesięcy.
  Dostałem wezwanie na posiedzenie – o zarządzenie wykonania kary w sprawie.zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mech.co miałem na okres 1 roku.
  dziwne to jest dla mnie bo dostałem wyrok z 244 a chcą mi dodatkowo odwiesić.
  jak to możliwe żeby dwa razy mogli mnie karac za to samo.??

 18. Marek pisze:

  witam , ja powiem tak jak moze pan mowic o bezwzglednym pozbawieniu wolnosci za jazde na sadowym zakazie jadac po trzezwemu i samochodem sprawnym i oplaconym jak moj kolega zostal juz trzeci raz złapany i za kazdym razem pod wplywem i za pierwszym razem prawie 2 promile i na rok zabrane prawko potem w zawiasach i teraz pomimo tego ze mowili mu ze pojdzie za kraty na 5 lat i dozywotnio zabiora mu prawko to dalej jest wolny a kary nawet nie odczuł . Najlepiej tym szarym ludziom mowic ze od razu ich zamkna a najlepiej by bylo jakby od razu powiedziec im ze zostana posadzeni na krzeslo elektryczne . L kazdy z nas jest tylko człowiekiem i kazdemu moze zdazyc sie wpadka wiec powiem panu ze nie mozna tak od razu ludzi z botem mieszac i miec ich za nic bo jak ktos mial juz prawojazdy jakies kilka lat i mu zabiora to jezdzic umie i nie jest jakims zabojca na drodze . pozdrawiam pana.

  • Witam, błędnie mnie Pan zrozumiał. Ja nie napisałem, że za złamanie zakazu sądowego kierujący pojazdem powinien iść do więzienia. Uważam to za niepotrzebne i nieracjonalne. Trzeba jednak pamiętać, że za to przestępstwo można usłyszeć wyrok skazujący na kilka miesięcy pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania. Panu koledze się udało, i to jak zrozumiałem dwukrotnie, za trzecim może mu się nie udać. Zresztą kolejny wyrok skazujący spowoduje odwieszenie poprzednich i nagle człowiek skończy na kilku latach w więzieniu. Nie życzę mu tego, pisze tylko jak to się może skończyć.

 19. Marek pisze:

  zle mnie pan zrozumial udało mu sie trzy razy i po pierwszym razie za kazdy kolejny mial sadowy zakaz prowadzenia a do tego za kazdym razem byl pijany dowiedzialem sie teraz ze prawdopodobnie dostanie areszt domowy na 3 miesiace ale czeka na rozpatrzenie wniosku ktory wyslal zeby nie musial tego przechodzic gdyz w pracy ma trzy zmiany i pracuje roznie i jest tak naprawde pod telefonem . takie przewinienie jednorazowe jak jazda pod wplywem moze przydazyc sie kazdemu nawet panu bo rozne sytuacje sa w zyciu dlatego taki czlowiek , oczywiscie mowie o tych madrzejszych ktorzy zrobia to raz i nigdy wiecej takim powinno sie dawac druga szanse i przynajmiej bez zakazu powinno sie obchodzic ale coz ja prawa nie zmienie he.

 20. Mateusz pisze:

  Witam czy istnieje jakiś sposób na wcześniejsze zdjęcie zakazu prowadzenia pojazdów mam zakaz na 6 lat minęły ponad 3 lata opinia od kuratora wzorowa zmieniłem swoje życie już 2 lata nie pije żadnych konfliktów z prawem. Pozdrawiam

  • Witam, zgodnie z art. 84 par 2 k.k. nie ma możliwości skrócenia okresu na jaki został orzeczony środek karny w postaci zakazu prowadzenia samochodów za jazdę w stanie nietrzeźwości.

 21. Marcin pisze:

  Witam. Ja mam natomiast takie pytanie. Zostało Mi zabrane prawo jazdy jadąc pod wpływem alkoholu(wczorajszy) miałem spadkowe . Policjant mówił że na rok czasu. Ale nie mam jeszcze decyzji sądu i czy może być większy okres? Doszły mnie też słuchy że jeżeli sąd orzeknie kare na zabranie prawa jazdy na rok to będę musiał na nowo zdawać egzamin a jeżeli orzeknie zabrania prawa jazdy na 12 miesięcy obejdzie się bez ponownego zdawania egzaminu. Czy to jest prawda>??? Będę niezmierny wdzięczny za udzielenie Mi odpowiedzi.
  Dziękuje

 22. Marcin pisze:

  To czyli okres np. zabrania Mi prawa jazdy na 1 rok nie zaczął się od momentu zabrania Mi go przy kontroli tylko zacznie dopiero po decyzji sadu>??? A miałem 0,50promila 0,48 i 0,44

  • Okres zatrzymania prawa jazdy liczy sie od momentu zatrzymania prawa jazdy przez Policję. Sąd w wyroku zalicza na poczet orzeczonego środka karnego okres rzeczywistego zatrzymania dokumentu przez Policję.

   • Piotrek pisze:

    Czyli jeśli przy kontroli, która odbyła się w kwietniu zostało mi zabrane prawo jazdy, a rozprawa odbędzie się dopiero w lipcu i wyrok uprawomocni się w lipcu (zabranie prawa jazdy na 6 miesięcy) to te miesiące będą wliczone w poczet kary? pozostanie tylko około 2 miesięcy zakazu prowadzenia samochodu?

    • Okres zatrzymania prawa jazdy liczy się od momentu zatrzymania prawa jazdy przez Policję. Sąd w wyroku orzekającym zakaz prowadzenia samochodów zalicza na poczet orzeczonego środka karnego okres rzeczywistego zatrzymania dokumentu przez Policję. W Pana przypadku Sąd zaliczy okres zatrzymania dokumentu od kwietnia.

 23. Marcin pisze:

  No nic pozostaje Mi teraz tylko czekać na wyrok Sądu i miedz nadzieje ze to będzie zakaz na okres 1 roku. Dziękuje za udzielenie Mi odpowiedzi.

 24. Witold pisze:

  Masz orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych? To śmiało możesz ruszyć rowerem, gdy wedle przepisów prawa rower nie jest pojazdem mechanicznym! [rower z zamontowanym silnikiem nie klasyfikuje się do pojazdów mechanicznych, jeżeli konstrukcja tego silnika nie pozwala na jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h.]

 25. Angelo pisze:

  Wiem że system ewidencji zakazów sądowych w policji jest juz ogarniety (na szczęście)
  ale Skuter nie jest pojazdem silnikowym i słabosc prawa polega na tym że można sie nim poruszać w myśl kodeksu nie jest to pojazd ani mechaniczny ani silnikowy.
  żeby nie ułatwiać pijani nie mają co liczyyć na ułaskawienie.
  ale jest w sądzie luka którą wykorzystałem zakaz to zakaz, lecz interpretacja bedzie tak długa jak papier toaletowy.
  Obecnie mogę sie poruszać skuterem mimo zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.
  Niestety trzeba iść do sądu i znać każdy szczegół lub mieć oczytanego adwokata.
  (zostałem zatrzymany na skuterze – do wyjaśnienia)
  Ps. cofnięto mi prawko B .
  są pytania ? chętnie odpowiem.

  • Zwracam uwagę, że skuter jest pojazdem mechanicznym. Pojazdem niemechanicznym jest jedynie motorower rozumiany jako rower (musi mieć pedały) zaopatrzony w silnik pomocniczy do 50 cm3 pojemności. Poruszając się skuterem w czasie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych łamie pan zakaz sądowy i naraża się Pan na odpowiedzialność karną za przestępstwo z art.244 kk.

 26. Alicja pisze:

  Witam
  Prosze mi odpowiedzieć,co grozi za złamanie wyroku sądowego (odebranie prawa jazdy na 6 miesięcy plus 700 zł grzywny),,wyrok uprawomocniony,a mąż dalej jeżdzi(ponieważ to jego praca).
  Dodam ,ze prawko miał zabrane przy o,11 w wydychanym powietrzu(wczorajszy),po 10 min miał 0,09.
  Konkretnie pytanie moje to,czy w razie zatrzymania męża przypuśćmy do normalnej kontroli(wiadomo,że trzeźwy)grozi mu tylko grzywna,czy dodatkowo przedłużenie zakazu prowadzenia pojazdu,bądź jakiekolwiek inne konsekwencje ?
  Z góry dziękuję za odpowiedz.Pozdrawiam.Alicja

  • Witam, zgodnie z art. 244 k.k. prowadzenie samochodu lub roweru pomimo orzeczonego przez Sąd zakazu prowadzenia tych pojazdów stanowi nowe przestępstwo,które zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 3.

 27. Andrzejaaa pisze:

  Witam
  Mam atrzymane pro jazdy na rok czsu oraz mam zakaz prowadzienia pojazdów mechanicznych na ten okres czasu. Zaproponowano mi prace (na stałe) tylko, że w tej pracy musze poruszać się autem, a szkoda mi zmarnować takiej szansy ze względu na mój młody wiek. Pozostało mi jeszcze 7 miesięcy czy jest jakaś możliwość przedwczesnego odzyskania prawojazdy? I co mi grozi jeżli by mnie zatrzymali?

  • Witam, niestety nie ma możliwości skrócenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych jeżeli zakaz był orzeczony za jazdę samochodem pod wpływem alkoholu. Prowadząc samochód po prawomocnym wyroku w czasie trwania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych popełnia Pan przestępstwo z art. 244 k.k. tj. niezastosowanie się do prawomocnego zakazu sądowego, które jest zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności.

 28. kazimierz pisze:

  witam mam pytanie w marcu zatrzymano mi prawo jazdy za jazdę po alkoholu
  (miałem 0.25 w wydychanym powietrzu drugie dmuchanie 0.24 spadające ) zabrali mi prawko na 11 miesięcy, co mi grozi jak mnie zatrzymają ponownie (trzeżwego) zatrzymają mi prawko na dłużej?

  • Witam, jazda samochodem w sytuacji gdy ma Pan prawomocny zakaz prowadzenia samochodów mechanicznych stanowi przestępstwo określone w art. 244 k.k. tj. niezastosowanie się do prawomocnego zakazu sądowego, które zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności. Jeżeli w momencie kontroli będzie Pan trzeźwy, to wówczas Sąd nie orzeknie wobec Pana ponownie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

   • kazimierz pisze:

    Dziękuje za udzielenie odpowiedzi na mój komentarz. Mam jeszcze jedno pytanie. Czy w wymienionych poprzednio okolicznościach mogę prowadzić jakikolwiek pojazd mechaniczny (np. skuter, motor) przy aktualnie zatrzymanym prawo jazdy?

 29. Maciek pisze:

  Mam trochę inną rozkminkę i byłbym wdzięczny za pomoc. Złapano mnie „pijanego” na rowerze 16 sierpnia ubiegłego roku, zanim sądy i prokuratury zrobiły swoje minęło kilka miesięcy i wyrok zapadł bodajże w październiku, zakaz prowadzenia roweru na rok. Teraz pytanie, czy zakaz przestaje obowiązywać od czerwca, czy od października?
  Dodam, że kilka dni po złapaniu, podczas wyjaśnień na policji, policjant już wtedy poradził mi, żebymn „w ogóle nie zbliżał się do rowerów”.

 30. MICHAL pisze:

  witam. dostałem dwa lata zakazu prowadzenia pojazdu za „nie zatrzymanie się do rzekomej kontroli”
  oraz za wykroczenie podczas rzekomego pościgu policji. w sprawie było wiele nieścisłości gdzie się odwoływałem jednak ostatecznie w sądzie odwoławczym moja sprawa została zamknięta i dwa lata zakazu utrzymane. chce zapytać czy po upływie zakazu muszę robić na nowo uprawnienia czy są do odebrania? serdecznie pozdrawiam :)

  • Witam, jeżeli Sąd orzekł wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 2 lat, to po upływie zakazu zostanie Pan skierowany na ponowny egzamin na prawo jazdy. Jeżeli nie zda Pan egzaminu, wówczas zostaną Panu cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi.

 31. Marcin pisze:

  Witam, w grudniu ubiegłego roku zastałem zatrzymany pod wpływem alkoholu i zatrzymano mi prawo jazdy, był to pierwszy raz, nigdy nie byłem karany, a do decyzji prokuratora przychyliłem się od razu, sąd orzekł grzywnę i zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 roku. Grzywnę już opłaciłem, a moje pytanie jest takie, czy mogę ubiegać się o wcześniejszy zwrot dokumentu i czy będę musiał zdawać ponownie egzamin?

  • Witam, jeżeli został wobec Pana orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych za jazdę w stanie nietrzeźwości, to nie ma możliwości złożenia wniosku do Sądu o wcześniejszy zwrot dokumentu. Z uwagi na okoliczność, iż Sąd orzekł wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, to nie będzie Pan musiał ponownie zdawać egzaminu.

 32. Krystian pisze:

  Witam,

  Chciałbym w pierwszej kolejności podziękować za odpowiedź w poprzednik komentarzu (w innym artykule).
  Tak jak spodziewałem się, dostałem najmniejszy wyrok – 6mc i 400zł. Wszystko odbyło się „super i ze zrozumieniem” na komisariacie. Jednakże sprawa i tak musiała trafić do sądu i szczerze, z pewną grupką ludzi zastanawiamy się również dlaczego mnie wtedy policja tylko nie pouczyła, przy tak małej ilości wydychanego alkoholu np. nie poprosiła o pozostawianie samochodu i pójścia do domu pieszo – zrozumiały człowiek by to zrobił, no ale cóż, mam wrażenie że dzisiaj w każdej firmie, jak i niestety u przedstawicieli prawa – liczą się Statystyki. No cóż nie chcę się tu wypowiadać, ale zgodzę się z pewnymi spostrzeżeniami moich przedmówców. Co gorsze, jeśli w komisariacie też było im żal że straciłem prawo jazdy, natomiast jeśli oni też byli szczerzy to zastanawiam się po co dalej eskalować procedurę zatrzymania dokumentów. Na prawdę robi się człowiekowi przykro w takiej sytuacji.

  Mam jednak teraz następujące pytanie. Czy mogę prowadzić samochód, pomimo zakazu, w towarzystwie osoby posiadającej prawo jazdy? Z tego co słyszałem jest takie (podobne) prawo, ale nie jestem pewny czy w Polsce również. W niektórych krajach można np. się uczyć jazdy i prowadzić samochód mechaniczny przy osobie uprawnionej do tego, byle trzeźwa itd (niekoniecznie instruktorem) (np we Francji z takim dużym A – które będzie towarzyszyło młodemu kierowcy przez dwa najbliższe lata od zdobycia uprawnień). A mając tutaj pod uwagę że kierowca który dopiero się uczy jazdy, a osoba jest po utracie prawka byle trzeźwa (i to za lekkie wykroczenie), do tego w pełni zdrowa, to w cale się tak od siebie nie różnią. A więc czy w razie kontroli, istnieje na to jakaś argumentacja aby zasiąść za kierownicą obok osoby uprawnionej do jazdy czy nie za bardzo? Mam pewny wyjazd we wrześniu i chciałbym go w najbliższych dniach zaplanować.
  Odkąd straciłem prawdo jazdy (ok 1.5 miesiąca temu) nie prowadziłem ani razu samochodu, natomiast proszę uwierzyć że w mym przypadku jest trudno być bez prawa jazdy i musiałem już zrezygnować z wiele pomysłów.

  Do tego, chciałbym się zapytać, czy istnieje również argumentacja na jazdę po osiedlowych ulicach (w celu np. zakupów) i przede wszystkim rozruszanie samochodu raz na czas przez właściciela auta, a nie przez osoby niespokrewnione (np znajomi)? Niestety mieszkam daleko od rodziny, a dla znajomych choć to niby nie przeszkadza, to też jest pewną stratą czasu.

  Z góry dziękuję za odpowiedzi i Pozdrawiam,
  Krystian

  • Witam, jeżeli ma Pan prawomocny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, to prowadząc samochód w okresie trwania zakazu popełnia Pan przestępstwo niezastosowania się do prawomocnego zakazu sądowego z art. 244 k.k., które zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności. Niestety w Polsce nie obowiązują przepisy, o których Pan pisze. Bez względu na okoliczności jakie skłoniłyby Pana do prowadzenia samochodu pomimo zakazu, wówczas Policja zatrzymując Pana do kontroli wezwie Pana na przesłuchanie, na którym zostanie Panu przedstawiony zarzut z art. 244 k.k.

   • Krystian pisze:

    Dziękuję za odpowiedź :)
    Moje ostatnie pytania, czy będę znów uprawniony do jazdy po równe 180 dniach (6x 30dni) czy w inny sposób się to liczy (np. od daty do daty)? i w jaki sposób zostanę poinformowany jako że już mogę odebrać dokument?

    Pozdrawiam,
    Krystian

    • Okres zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych liczy się od dnia zatrzymania prawa jazdy. Dla przykładu: jeżeli prawo jazdy zostało Panu zatrzymane w dniu 1 kwietnia to zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych trwający 6 miesięcy kończy się Panu z dniem 1 października. Prawo jazdy powinien mieć pan do odbioru w dniu 2 października. Najlepiej jest zadzwonić do Wydziału Komunikacji jeszcze przed upływem zakazu z pytaniem czy do Wydziału Komunikacji wpłynął odpis wyroku Sądu. Jednakże różna jest praktyka Wydziałów Komunikacji, gdyż mogą zdarzyć się dwie sytuacje: albo dostanie Pan wcześniej skierowanie na badania psychotechniczne i wówczas po ich zrobieniu będzie Pan mógł odebrać prawo jazdy albo najpierw będzie Pan mógł odebrać prawo jazdy i jednocześnie wydział Komunikacji zakreśli Panu kilku miesięczny termin na zrobienie badań.

 33. Piotr pisze:

  Witam serdecznie !
  Mam pytanie

  Dnia 15 lipca br. zostałem zatrzymany podczas przeparkowania auta ze słońca w cień z absurdalną moim zndaniem ilością alkoholu w wydychanym powietrzu 0,11 mg .. Oczywiście zabrano mi prawo jazdy i po jakimś czasie przyszedł mi wyrok sadu, ze sąd orzeka „zakaz prowadzenia pojazdów na okres 1 rok”. Niestety nie odwołałem sie do wyroku w ciagu tygodnia. Mam w zasadzie dwa pytania.
  1. Czy mogę się jakoś starać, żeby odzyskać prawo jazdy ?
  2. Czy jeżeli nie odzyskam prawa jazdy będe musiał robić ponowny kurs i egzamin w WORD ???

  Będe bardzo wdzięczny za odpowiedz … Pozdrawiam Piotr !

  • Witam, w sytuacji kiedy wyrok nakazowy jest prawomocny nie może Pan już złożyć wniosku o wcześniejszy zwrot prawa jazdy. Jeżeli Sąd orzekł wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 roku, to nie będzie Pan musiał ponownie zdawać egzaminu na prawo jazdy.

 34. qwertys pisze:

  zatrzymany zostałem w 2013 w czerwcu pod wpływem alk. , wyrok 6 miesięcy na dwa lata i 100 zł kary i zakaz na dwa lata prowadzenia , w 2014 w czerwcu zostałem złapany trzeźwy za złamanie zakazu sądowego – wyrok 4 miesiące w zawiasach na dwa lata , w lipcu zostałem złapany trzeźwy za złamanie zakazu sądowego – kolejny wyrok 4 miesiące w zawiasach na dwa lata i 300 zł kary za każdym razem przyznalem sie do winy i współpracowałem , ale na przesłuchaniu grałem im na uczuciach , a teraz to już mnie chyba zamkną ;) , ale jeszcze mnie kolejny raz nie złapali ;) , bez prawka też da sie żyć tylko trzeba to wszystko sobie ułożyć , ;)

  • krzysztof pisze:

   Mam podobna sytuację mam zakaz na dwa lata i już dwa razy zostałem zatrzymywany (oczywiscie trzeżwy) dostaje sie kolejne wyroki w zawiasach bez zakazu prowadzenia auta.

   • Witam, ja osobiście zdecydowanie odradzam kierowania samochodem w okresie obowiązującego zakazu. Dostanie Pan za to przestępstwo 1, 2 razy zawiasy,potem dostanie Pan karę bezwzględnego pozbawienia wolności. Dodatkowo Sąd może Panu odwiesić karę pozbawienia wolności za prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości – tego pierwszego wyroku, w którym orzeczono wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów.

 35. qwertys pisze:

  dlaczego usunięto mój wpis ?
  raz złapano mnie po alkoholu i dwa razy na zakazie , za każdym razem zawiasy i nie wielkie kary grzywny ?

 36. qwertys pisze:

  oj sorry , nie wiem , ale ten wcześniejszy wpis się pojawił znowu , więc przepraszam ;)

  • Witam, przepraszam z późną odpowiedź. Trochę za mało szczegółów Pan podał. z Pana opisu wynika jednak, że czeka Pana prawdopodobnie seria odwieszeń kar pozbawienia wolności. Ważne są daty czynów i daty prawomocności wyroków, czy kolejne czyny – łamanie zakazów sadowych miało miejsce w okresach próby.

 37. Szymon pisze:

  Witam
  Mam pytanie

  dlaczego wyrok z dnia 11 maja 2009 r. znajduje się że tak to nazwie w bazie sądu do dziś?? zostałem wtedy skazany za jazdę w stanie nietrzeźwości w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 2 lat i ograniczenie wolności 6 miesięcy nie miałem jeszcze wtedy prawka.
  teraz prawko mam już około 2 lata , 15 sierpnia zostałem zatrzymany do kontroli ku mojemu z dziwieniu wydmuchałem 0.31 mg po 24 godzinach od zakończenia picia alkoholu (kiepskie spalanie czy co) moje pytanie brzmi dlaczego kara z 2009 jest dalej w mojej kartotece? słyszałem że po 5 latach jest ona nie ważna prawda? jakiego wyroku mogę się spodziewać?

  • Witam, wyrok skazujący znajduje się w Karcie Karnej osoby skazanej za przestepstwo, dopóki się nie zatrze, tzn. dopóki nie minie okres jego zatarcie. W Pana przypadku Sąd wymierzył Panu karę ograniczenia wolności. Ta kara zaciera się po upływie 5 lat od zakończenia wykonania kary ograniczenia wolności. Powinien Pan zatem ustalić, kiedy Pan zakończył prace społeczne, dodać do tego 5 lat, jeśli już minęły, wówczas zażądać od Krajowego rejestru Karnego natychmiastowego usunięcia wyroku skazującego z Pana karty karnej.

 38. Adam pisze:

  Witam.Mieszkam w miejscowości A.W miejscowości B zostałem zatrzymany i w wyniku kontroli oraz dalszych konsekwencji (alkohol) dostałem zakaz prowadzenia pojazdów i karę pozbawienia wolności w zawieszeniu.W miejscowości C zostałem ponownie zatrzymany (trzeźwy) i w tamtejszym sądzie ukarany za prowadzenie auta w czasie zakazu grzywną i wyrokiem w zawieszeniu.Po 7 miesiącach dostaję wezwanie do sądu w miejscowości A którego celem ma być cytuję”zarządzenie wykonania warunkowo zawieszonej kary pozbawienia wolności”Jaki może być wyrok sądu i czy może on karać dwa razy za to samo wykroczenie?
  Dziękuję z góry za pomoc.Pozdrawiam.

  • Wyjaśnienie Pana problemu jest dość proste. Został Pan skazany za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby, który został określony w tym wyroku, a który może wynosić od 2 do 5 lat. ten okres próby jest liczony od daty uprawomocnienia się wyroku. W okresie próby i jeszcze 6 miesięcy później (okres próby + 6 miesięcy) Sąd, który pana skazał może zarządzić wykonanie orzeczonej kary pozbawienia wolności, tj. odwiesić ten wyrok, jeżeli w tym czasie rażąco naruszy Pan porządek prawny, np. popełni przestępstwo, np. złamania zakazu sadowego, które to przestępstwo pan popełnił. Wobec powyższego sprawa wygląda bardzo groźnie, bo Sąd wyznaczył już posiedzenie, na którym chce Panu odwiesić kare za jazdę samochodem pod wpływem alkoholu. Co ważne w Pana przypadku jest to zarządzenie kary fakultatywne, tzn. Sąd może ale nie musi Panu ta karę zarządzić do wykonania. Oznacza to, że ma Pan szansę przekonać Sąd, by pomimo kolejnego błędu, tj. złamania zakazu sądowego prowadzenia samochodu kary Panu jednak nie zarządzał.

 39. Daniel pisze:

  Witam serdecznie mam do Pana bardzo wazne pytanie zostalo mi zatrzymane prawo jazdy na rok czasu niestety przyczynil sie do tej syt telefon z pracy musialem zjawic sie jak najszybciej i niestety wsiadlem w auto o 1 w nocy wiedzac ze nie powinienem ale sytuacja tez sie przyczynila do tego w pewnej tego swiadomosci co mi grozi bylem oczywiscie trzezwy 0.0.0 promila czy zostanie mi przedluzona kara z roku na wiecej grzywna boje sie bo pisza ze 3 lata bez zawieszenia gdyz naprawde w tak moim wieku 23 lat bardzo sie boje i czekam na odpowiedz. pozdrawiam

  • Witam, popełnienie przestępstwa z art. 244 k.k. tj. złamanie prawomocnego zakazu sądowego zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności. Jednakże jeżeli złamał Pan pierwszy raz zakaz, to nie grozi Panu kara pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania. Sąd najprawdopodobniej orzeknie wobec Pana karę kilku miesięcy z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. W przypadku przestępstwa z art. 244 k.k. Sąd nie orzeka zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. W związku z powyższym nie grozi Panu kolejny zakaz.

 40. EAseven pisze:

  Witam, mam małe pytanie. Mianowicie za 3 miesiące kończy mi się sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Chciałbym zaznaczyć, że zostało mi zatrzymane samo prawo jazdy kategorii B, wyższe kategorie sąd mi zostawił. Zakaz został orzeczony w skutek jazdy po alkoholu. Moje pytanie brzmi, co jeśli wsiąde w auto osobowe dzień po upłynięciu zakazu, a nie mając zdanego jeszcze egzaminu na prawo jazdy B ?? jakie będą wówczas konsekwencje w razie kontroli? Rozumiem, że to już nie będzie złamanie sądowego zakazu, czyli tylko wykroczenie tak? Czyli mandat w wysokości 500zł czy 300zł z racji tego, że mam ważne cały czas wyższe kategorie (tak gdzieś wyczytałem).
  Proszę o odpowiedz

  pozdrawiam

  • Przestępstwem (opisanym w art.244 k.k.) jest jedynie złamanie orzeczonego przez Sąd w wyroku zakazu prowadzenia pojazdów – a więc kierowanie pojazdem w okresie obowiązującego zakazu prowadzenia pojazdu. Po zakończeniu zakazu nie łamie Pan zakazu kierując autem. Nie oznacza to, że takie zachowanie byłoby zgodne z prawem. Stanowiłoby wykroczenie prowadzenia pojazdu pomimo braku uprawnienia – według taryfikatora policji 500 zł. mandatu.

 41. Rostowski pisze:

  Większość morderców drogowych to ludzie, którzy wielokrotnie unikali odsiadki za jazdę po pijaku i mają zakaz prowadzenia pojazdów, a to znaczy, że obecna pobłażliwość sądów nie zdaje egzaminu.

  • Witam, dzięki za głos w dyskusji. Pozwolę sobie częściowo nie zgodzić z Pana poglądem. Z mojego doświadczenia zdobytego jeszcze w czasie, gdy orzekałem jako Sędzia Wydziału Karnego wynika, że to nie surowe wyroki, lecz nieuchronność kary wpływa bardziej odstraszająco i wychowawczo. W mojej ocenie wyroki Sądów w sprawach przeciwko nietrzeźwym kierowcom są surowe, a ich zaostrzenie nie przyniosłoby pozytywnego efektu. Problem leży nie w nadmiernej pobłażliwości Sędziów, lecz w zbyt rzadkich kontrolach trzeźwości na polskich drogach. Ja sam na przestrzeni ostatnich 2 lat zostałem tylko 1 raz skontrolowany przez Policję pod kątem trzeźwości. Proszę pomyśleć – 1 kontrola trzeźwości kierowcy na 2 lata codziennej jazdy samochodem po 3-4 tysiące kilometrów miesięcznie. To zdecydowanie za mało. Kierowcy powinni być kontrolowani pod kątem trzeźwości co najmniej 1-2 razy w miesiącu. Gdyby tak było, wówczas każdy kierowca nie pozwoliłby sobie na prowadzenie pojazdu pomimo spożytego alkoholu zdając sobie sprawę z tego, jak wysokie jest ryzyko ujawnienia tego faktu przez Policje w trakcie kontroli drogowej. Tymczasem obecnie, choć kierowcy zdają sobie sprawę z zagrożenia utraty prawa jazdy za jazdę samochodem pod wpływem alkoholu, to jednak pozostają w przekonaniu, że im się uda. Skoro są kontrolowania 1 raz na rok, to ryzyko kontroli jest tak znikome, że je bagatelizują. W konsekwencji jestem przeciwnikiem zaostrzenia przepisów karnych w sprawach nietrzeźwych kierowców i jednocześnie jestem gorącym zwolennikiem zwiększenia ilości kontroli trzeźwości kierowców przez Policję.

 42. Kondziu pisze:

  Mówiąc krótko Panie adwokacie osoba która jeżdzi bez uprawnień i zostanie zatrzymana do kontroli przez Policję otrzyma mandat 500 zł i żadnych innych konsekwencji? czyli może sobie tak bezkarnie jezdzic i placić mandat i znów jezdzić i tak w kółko? Jakoś mi się nie chce wierzyć, że po paru kontrolach nie zostaną wyciągnięte co do takiej osoby inne konsekwencje (poważniejsze). Tym bardziej teraz gdzie nie wiem czy już są zaostrzone kary czy jeszcze nie bo gdzieś mi się obiło o uszy, że od stycznia 2015 mają być duże zmiany w tym temacie
  Pozdrawiam

  • Witam, grzywna 500 zł, o której pisałem to grzywna przewidziana w taryfikatorze stosowanym przez Policję. Gdyby Policjant nie wystawił mandatu za jazdę samochodem bez uprawnień i skierował sprawę do Sądu z wnioskiem o ukaranie, wówczas górną granicą kary grzywny za to wykroczenie jest kwota 5000 zł. Nie zmienia to faktu, że w zdecydowanej większości przypadków Policjanci proponują za to wykroczenie mandat karny z taryfikatora. proszę tylko mnie źle nie zrozumieć. Nikogo nie namawiam do popełniania wykroczeń polegających na prowadzeniu auta bez dokumentu prawa jazdy, albo bez wymaganego uprawnienia. Artykuł, który napisałem miał jedynie uświadomić czytelnikom bloga, kiedy prowadzenie pojazdu jest przestępstwem złamania zakazu sądowego z art.244 k.k., a kiedy wykroczeniem.

   Co do nowelizacji Kodeksu karnego, o której Pan wspomniał, to trwają pracę, między innymi nad wprowadzeniem przestępstwa polegającego na prowadzeniu pojazdu pomimo braku uprawnienia. Nowelizacja przeszła już Sejm i została skierowana do Senatu.

 43. Marcin pisze:

  Mam zakaz prowadzenia pojazdow mechanicznych na dwa lata. Pytani brzmi od kiedy on obowiazuje od dnia zatrzymania czy raczej od uprawomocnienia sie wyroku?

  • Witam, jeżeli w trakcie kontroli zostało zatrzymane Panu prawo jazdy, to orzeczony przez Sąd zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 2 lat, jak w Pana przypadku, liczy się od dnia zatrzymania dokumnetu przez Policję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


− 2 = 0

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>