Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych za wykroczenie prowadzenia pojazdu bez uprawnień z art. 94 § 1 k.w.

Rate this post

Z dniem 18 maja 2015r. zostanie dodany do art. 94 Kodeksu wykroczeń czyli wykroczenia prowadzenia pojazdu bez uprawnienia § 3, zgodnie z którym Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. 

Powyższe oznacza, że decyzja Sądu w przedmiocie ewentualnego orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych ma charakter fakultatywny. Innymi słowy, Sąd może, ale nie musi orzec zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Jeżeli Sąd uzna, że w danej sprawie zachodzą przesłanki do orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, to zgodnie z art. 29 § 1 k.w. „Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych wymierza się w miesiącach lub latach, na okres od 6 miesięcy do 3 lat.”

Sąd podejmując decyzję w przedmiocie ewentualnego orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych ocenia każdą sprawę indywidualnie i bierze pod uwagę wszystkie okoliczności dotyczące popełnionego wykroczenia oraz dotyczące osoby sprawcy.

Należy podkreślić, iż czym innym jest wykroczenie prowadzenia pojazdu bez uprawnienia z art. 94 k.w., a czym innym przestępstwo prowadzenia pojazdu mechanicznego bez uprawnień z art. 180a k.k.

Wykroczenie z art. 94 k.w. dotyczy osób, które prowadzą pojazd mechaniczny, a nigdy nie uzyskały uprawnień do kierowania pojazdami danej kategorii. Wówczas osoba taka popełnia wykroczenie prowadzenia pojazdu bez uprawnień, za które jak wyżej zostało wskazane Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Dla przykładu: sprawca wykroczenia prowadzi motocykl, a nigdy nie uzyskał uprawnień do prowadzenia motocykli, tj. nie zdał egzaminu na kat. A prawa jazdy. Wówczas w świetle najnowszej nowelizacji wchodzącej w życie w dniu 18 maja 2015r. osoba taka popełnia wykroczenie z art. 94 k.w. 

Natomiast przestępstwo z art. 180a k.k. popełnia osoba, która prowadzi pojazd mechaniczny, pomimo iż uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi zostały jej cofnięte w drodze decyzji przez organ administracji publicznej.

Innymi słowy, sprawcą przestępstwa z art. 180a k.k. jest osoba, która posiadała uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi, ale zostały jej cofnięte przez właściwy organ. 

Więcej na temat przestępstwa z art. 180a k.k. znajdziesz w artykule: Przestępstwo prowadzenia pojazdu mechanicznego bez uprawnień z art. 180a k.k.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Blogger.com
  • Flaker
  • Gadu-Gadu Live
  • Google Buzz
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Twitter
  • Wykop
  • Drukuj
  • Poleć
  • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych za wykroczenie prowadzenia pojazdu bez uprawnień z art. 94 § 1 k.w.

  1. losot pisze:

    Za przyjęciem projektu ustawy zagłosowali wszyscy członkowie PO (199 głosów) oraz prawie wszyscy posłowie PSL (34). Od głosu wstrzymał się jeden poseł PSL – Stanisław Kalemba. Od głosu wstrzymali się wszyscy członkowie PiS. Za odrzuceniem projektu ustawy zagłosowała trójka posłów SLD: Romuald Ajchler, Maciej Banaszak, Marek Domaracki oraz jeden poseł niezrzeszony – Jarosław Jagiełło. W dniu 2 kwietnia Bronisław Komorowski – Prezydent Zgody i Bezpieczeństwa podpisał ustawę. Ustawa weszła w życie w dniu 18 maja 2015 r.

  2. Anna pisze:

    Witam,
    a co grozi za prowadzenie motocykla o pełnej pojemności z posiadanym prawem jazdy jedynie kat B? Jakie sa kary pieniężne?
    z góry dziękuję za odpowiedź

    • Bartosz Nadwodny pisze:

      Witam,

      jazda motocyklem bez wymaganych uprawnień jest wykroczeniem z art. 94 k.w. Za to wykroczenie grozi kara grzywny. Jednakże trzeba mieć na uwadze, iż od 18 maja br. za to wykroczenie Sąd może orzec zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Słowo „może” oznacza, iż Sąd nie orzeka zakazu obligatoryjnie lecz fakultatywnie.

  3. Maciej pisze:

    Witam mam pytanie czy sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych ( na okres jednego roku za spowodowanie wypadku drogowego ) dotyczy rownież roweru ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *