Prowadzenie roweru w stanie nietrzeźwości poza drogą publiczną, strefą zamieszkania lub strefą ruchu nie jest przestępstwem

Rate this post

Przestępstwo prowadzenia roweru w stanie nietrzeźwości można popełnić jedynie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu.

Jeżeli zostałeś zatrzymany przez Policję na prowadzeniu roweru w stanie nietrzeźwości poza drogą publiczną, strefa zamieszkania lub strefą ruchu wówczas nie popełniłeś przestępstwa i nie grozi Ci za to odpowiedzialność karna.

W razie zatrzymania Cię przez Policję na prowadzeniu roweru w stanie nietrzeźwości na mało uczęszczanej drodze lokalnej kluczowe znaczenie dla Twojej odpowiedzialności karnej ma ustalenie, czy droga ta jest droga publiczną czy też drogą wewnętrzną.

Pojęcie drogi publicznej

Drogą publiczna jest jest tylko droga zaliczona do jednej z kategorii dróg publicznych, a więc drogi krajowej, drogi wojewódzkiej, drogi powiatowej lub drogi gminnej. W przypadku drogi lokalnej, co do której mogą powstać wątpliwości czy jest drogą publiczną czy wewnętrzną decydujące znaczenie ma ustalenie, czy właściwa miejscowo Rada Gminy podjęła uchwałę o zaliczeniu jej do drogi publicznej. Ustalenie tego jest o tyle proste, że w przypadku zaliczenia drogi lokalnej do dróg publicznych nadawany jest jej niepowtarzalny numer. W przypadku drogi gminnej numer ten składa się z 6 cyfr i litery właściwej dla województwa, w którym jest położona. Będzie to na przykład numer 340 206 S, gdzie litera S oznacza położenie drogi w województwie śląskim. Jeżeli droga lokalna nie posiada takiego numeru, wówczas nie jest drogą publiczną. Prowadząc na niej rower w stanie nietrzeźwości nie popełniasz przestępstwa.

Dla przykładu drogami niepublicznymi są drogi położone na prywatnych nieruchomościach, drogi dojazdowe do gruntów rolnych oraz drogi leśne. Możesz prowadzić na nich rower w stanie nietrzeźwości bez ryzyka popełnienia przestępstwa z art.178a§ 2 k.k.

Pamiętaj tylko, że:

  1. droga gruntowa, prowadzące przez pola lub lasy, której wygląd nie wskazuje na drogę publiczną, może być zaliczona do dróg publicznych przez Radę Gminy. Wówczas jest drogą publiczną

  2. jeżeli spowodujesz wypadek na drodze niepublicznej, ale ogólnodostępnej, na której odbywa się ruch pojazdów, wówczas nie popełnisz wprawdzie przestępstwa prowadzenia roweru w stanie nietrzeźwości z art.178a§2 k.k., natomiast zostaniesz skazany za przestępstwo spowodowania wypadku drogowego z art.177§1 lub 2 k.k. w zw. Z art.178§1 k.k

    Pojęcie strefy zamieszkania

Strefą zamieszkania jest obszar, na którego wjazdy i wyjazdy są oznaczone znakami drogowymi „strefa zamieszkania” Ustalenie tej okoliczności jest proste, gdyż wynika ze znaków drogowych ustawionych przy wjazdach i wyjazdach ze strefy zamieszkania. Brak tego oznakowania oznacza, że obszar, np. osiedla nie jest strefa zamieszkania. 

Znak D-40 „strefa zamieszkania” Znak D-41 „koniec strefy zamieszkania”

Pojęcie strefy ruchu

 Strefą zamieszkania jest obszar, na którego wjazdy i wyjazdy są oznaczone znakami drogowymi „strefa ruchu” Ustalenie tej okoliczności jest proste, gdyż wynika ze znaków drogowych ustawionych przy wjazdach i wyjazdach ze strefy ruchu. Brak tego oznakowania oznacza, że obszar, np. osiedla nie jest strefą ruchu.

Znak D-52 „strefa ruchu” Znak D-53 „koniec strefy ruchu”

 

Uwaga!

W dniu 9 listopada 2013 r. prowadzenie roweru w stanie nietrzeźwości nie stanowi już przestępstwa z art. 178a § 2 k.k., stanowi natomiast wykroczenie z art. 87 § 1a k.w.

 

Polub mój funpage na facebook'u

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Blogger.com
  • Flaker
  • Gadu-Gadu Live
  • Google Buzz
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Twitter
  • Wykop
  • Drukuj
  • Poleć
  • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

7 odpowiedzi na Prowadzenie roweru w stanie nietrzeźwości poza drogą publiczną, strefą zamieszkania lub strefą ruchu nie jest przestępstwem

  1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

    Drodzy Czytelnicy
    Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
    Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
    Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
    Pozdrawiam
    Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

    • paulina pisze:

      Witam, moje wątpliwości dotyczą sytuacji, gdy prowadzę obok siebie rower (pchając go) i jestem w stanie po spożyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości. Tu wymieniam wszystkie sytuacje, na które będę wdzięczna jeśli otrzymam odpowiedź.

      1.W sytuacji, gdy zatrzymuje mnie policja chcąc mi zasądzić choćby najmniejszą grzywnę mogę się od tego odwoływać i się z tym nie zgodzić, w związku z tym, że na nim nie jadę, tylko go pcham? Mam na myśli sytuację w Warszawie na chodniku, czyli jest to droga publiczna.. W internecie wyczytałam gdzieś, że wedle Ustawy jestem wówczas traktowana jako pieszy, czy to prawda?

      2. Czy może zostać mi zasądzona kara, gdy prowadzę tak samo obok siebie rower w stanie nietrzeźwości lub w stanie po spożyciu alkoholu, ale przy tym zagrażam bezpieczeństwu publicznemu i bezpieczeństwu ruchu lub pieszych?

      We wszystkich tych sytuacjach wyobrażam sobie osobę nigdy niekaraną za przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. Ja sama nie mam prawa jazdy, ale gdyby te sytuacje dotyczyły osoby posiadającej to prawo, czy wówczas może być jej odebrane w obu przypadkach?
      Poproszę również o wskazanie Ustawy na którą mogę się bezpośrednio powoływać w rozmowie z władzami.

      Z góry dziękuję za odpowiedź,
      Pozdrawiam
      Paulina

      • Gdy pcha Pani rower obok siebie, wówczas jest Pani traktowana jak piesza, a nie jak osoba prowadząca rower. Nie grozi Pani zatem w takiej sytuacji odpowiedzialność za przestępstwo ani wykroczenie prowadzenia roweru pod wpływem alkoholu. Tylko w sytuacji, gdy swoim zachowaniem spowoduje Pani zagrożenie w komunikacji, wówczas, tak jak pijany pieszy, może być Pani pociągnięta do odpowiedzialności za wykroczenie. Chodzi np. o sytuację, gdy na skutek działania alkoholu wtargnie Pani na jezdnię i spowoduje kolizję.

  2. Gienek pisze:

    USTAWA z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny
    Art. 178a.
    § 1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
    § 2. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

    Z pańskiego artykułu wynika, że rower nie jest pojazdem mechanicznym.
    Moje pytanie brzmi: jaka jest prawna definicja pojazdu mechanicznego?.
    Ustawa prawo o ruchu drogowym nie ma takiego pojęcia.

    • Nie ma ustawowej definicji pojazdu mechanicznego. W ustawie prawo o ruchu drogowym jest jedynie definicja pojazdu silnikowego – jako pojazdu poruszanego silnikiem za wyjątkiem motoroweru. W orzecznictwie Sądów Karnych powszechnie przyjmuje się, że pojazdem mechanicznym jest każdy pojazd silnikowy zdefiniowany w prawie o ruchu drogowym oraz pojazd szynowy.

      Rower nie jest pojazdem mechanicznym, gdyz nie jest poruszany silnikiem.

  3. Gienek pisze:

    Dziękuję za odpowiedź.
    W międzyczasie sam poszukałem trochę w internecie i znalazłem taki moim zdaniem bardzo ciekawy artykuł.
    http://www.pro-motor.org/AktyPrawne/Artykuly/PojazdSamochod.html
    Nasuwa mi się teraz pytanie czy definicja zawarta w jednej ustawie ( Dz. U. nr 124 poz. 1152) jest definicją obowiązującą w innej ustawie (Kodeks wykroczeń, Kodeks karny) jeśli nie jest to wyraźnie przez ustawodawcę wskazane, ustawodawca nie odwołuje się wprost do innej ustawy. Myślę, że tak, ponieważ tak chyba jest w przypadku definicji, rozgraniczenia stanu po użyciu alkoholu (Dz.U. 1982 Nr 35 poz. 230) i stanu nietrzeźwości (Dz.U. 1982 Nr 35 poz. 230, Kodeks karny). Kodeks wykroczeń nie podaje definicji stanu po użyciu alkoholu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *