Gdzie można popełnić przestępstwo prowadzenia roweru w stanie nietrzeźwości?

Rate this post

Przestępstwo prowadzenia roweru w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego opisane w art.178a§2 k.k.

oraz

wykroczenie prowadzenia roweru w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka z art.87§2 k.w.

można popełnić tylko na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu

Katalog miejsc, w których prowadzenie roweru w stanie nietrzeźwości stanowi przestępstwo, zaś prowadzenie roweru w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem, jest zatem zamknięty i został ograniczony do:

  • dróg publicznych, a więc takich, które zostały zaliczone do jednej z kategorii dróg publicznych – dróg krajowych, dróg wojewódzkich, dróg powiatowych i dróg gminnych. W przypadku drogi lokalnej, co do której mogą powstać wątpliwości czy jest drogą publiczną czy wewnętrzną decydujące znaczenie ma ustalenie, czy właściwa miejscowo Rada Gminy podjęła uchwałę o zaliczeniu jej do drogi publicznej. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule „prowadzenie roweru w stanie nietrzeźwości poza drogą publiczna, strefą zamieszkania lub strefą ruchu nie jest przestępstwem”

  • stref zamieszkania, a więc obszarów, na których wjazdy i wyjazdy są oznaczone znakami drogowymi „strefa zamieszkania” Ustalenie tej okoliczności jest proste, gdyż wynika ze znaków drogowych ustawionych przy wjazdach i wyjazdach ze strefy zamieszkania. Brak tego oznakowania oznacza, że obszar, np. osiedla nie jest strefą zamieszkania

    Znak D-40 „strefa zamieszkania” Znak D-41 „koniec strefy zamieszkania”

    stref ruchu, a więc obszarów, na których wjazdy i wyjazdy są oznaczone znakami drogowymi „strefa ruchu” Ustalenie tej okoliczności jest proste, gdyż wynika ze znaków drogowych ustawionych przy wjazdach i wyjazdach ze strefy ruchu. Brak tego oznakowania oznacza, że obszar, np. osiedla nie jest strefą ruchu

    Znak D-52 „strefa ruchu” Znak D-53 „koniec strefy ruchu”

    Zgodnie z definicją zawartą w art.2 pkt 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym drogą jest zarówno jezdnia jak i torowisko, parking, ścieżka dla pieszych oraz ścieżka dla rowerów. Prowadzenie roweru po chodniku, poboczu, ścieżce dla pieszych czy rowerów w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu jest zatem również przestępstwem lub wykroczeniem.

    Prowadzenie roweru w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu poza wskazanymi wyżej obszarami dróg publicznych, stref zamieszkania oraz stref ruchu nie stanowi przestępstwa ani wykroczenia. Można zatem bez prowadzić rower w stanie nietrzeźwości na wszelkich drogach niepublicznych i obszarach, które nie zostały oznaczone jako strefy zamieszkania oraz strefy ruchu. Dla przykładu drogami niepublicznymi są drogi położone na prywatnych nieruchomościach, drogi dojazdowe do gruntów rolnych oraz drogi leśne. Możesz prowadzić na nich rower w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu bez ryzyka popełnienia przestępstwa z art.178a§ 2 k.k. lub wykroczenia z art.87§2 k.w.

    Jeżeli w stanie nietrzeźwości prowadziłeś rower poza drogą publiczną, strefą zamieszkania oraz strefą ruchu, wówczas nie popełniłeś przestępstwa ani wykroczenia. W takiej sytuacji postępowanie karne nie powinno zostać przeciwko Tobie wszczęte, a w razie jego wszczęcia powinno zostać umorzone. Jeżeli jednak dojdzie do skierowania przeciwko Tobie aktu oskarżenia powinieneś zostać uniewinniony od zarzutu popełnienia przestępstwa czy też wykroczenia.

    Uwaga!

    Z dniem 9 listopada 2013 r. prowadzenie roweru w stanie nietrzeźwości nie jest przestępstwem jest natomiast wykroczeniem z art. 87 § 1a k.w.

  • Polub mój funpage na facebook'u
Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Blogger.com
  • Flaker
  • Gadu-Gadu Live
  • Google Buzz
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Twitter
  • Wykop
  • Drukuj
  • Poleć
  • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź do Gdzie można popełnić przestępstwo prowadzenia roweru w stanie nietrzeźwości?

  1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

    Drodzy Czytelnicy
    Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
    Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
    Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
    Pozdrawiam
    Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *