Ponowna jazda samochodem po alkoholu
Kierowca zatrzymany przez Policję na prowadzeniu samochodu po alkoholu zostanie skazany za przestępstwo art.178a par. 4 k.k. – tj. ponowna jazda samochodem po alkoholu gdy:
1. prowadził samochód w stanie nietrzeźwości, a więc stężenie alkoholu u kierowcy przekroczyło 0,25 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, czyli 0,5 promila alkoholu we krwi
2. w czasie kierowania samochodu pod wpływem alkoholu kierowca był już karany za przestępstwo z art.178a par. 1 k.k., a więc prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości
3. wyrok skazujący kierowcę za poprzednie prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu z art.178a par. 1 k.k. nie uległ zatarciu do zakończenia postępowania karnego o ponowne kierowanie autem w stanie nietrzeźwości z art.178a par. 4 k.k.
Jak widać warunkiem skazania nietrzeźwego kierowcy za ponowne prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości, a więc za przestępstwo z art. 178a § 4 k.k. jest karalność kierowcy za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art.178a par. 1 k.k. zarówno w czasie zatrzymania przez Policję na kierowaniu autem pod wpływem alkoholu jak i w dacie wydania wyroku skazującego.
Kiedy kierowca nie popełnia przestępstwa ponownej jazdy po alkoholu?
Kierowca, który prowadził samochód w stanie nietrzeźwości nie zostanie skazany za ponowne kierowanie samochodem po alkoholu z art.178a par. 4 k.k., wówczas gdy kierujący był:
- w przeszłości karany za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art.178a par. 1 k.k., ale skazanie to zatarło się przed popełnieniem ponownej jazdy samochodem po alkoholu
- karany za przestępstwo kierowania autem pod wpływem alkoholu z art.178a par. 1 k.k. jeszcze w dacie popełnienia nowego przestępstwa, ale skazanie to zatrze się przed zakończeniem nowego postępowania karnego o ponowne kierowanie autem pod wpływem alkoholu z art.178a par. 4 k.k..
- wcześniej karany za wykroczenie kierowania pojazdem w stanie po użyciu alkoholu z art.87 par. 1 k.w., a nie za przestępstwo prowadzenia auta w stanie nietrzeźwości z art.178a par. 1 k.k.
- karany za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art.178a par. 1 k.k. zostanie zatrzymany przez Policję za popełnienie nie przestępstwa, ale wykroczenia, a więc, gdy stężenie alkoholu nie przekroczyło 0,25 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu czyli 0,5 promila alkoholu we krwi.
Jak widać kluczowe znaczenie dla kierowcy oskarżonego o ponowne prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości, a więc o przestępstwo z art.178a par. 4 k.k. ma data zatarcia poprzedniego wyroku skazującego go za kierowanie autem pod wpływem alkoholu z art.178a par. 1 k.k. Jeśli wyrok skazujący kierowcę za poprzednie przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości zatrze się przed datą popełnienia nowego przestępstwa kierowania autem pod wpływem alkoholu, albo w trakcie postępowania karnego o to przestępstwo, wówczas taki kierowca:
-
zostanie skazany za przestępstwo kierowania samochodem w stanie nietrzeźwości z art.178a par. 1 k.k.
-
nie zostanie skazany za ponowne prowadzenie auta pod wpływem alkoholu z art.178a par. 4 k.k.
Więcej na temat przestępstwa ponownego kierowania samochodem pod wpływem alkoholu z art.178a par. 4 k.k., zatarcia poprzedniego przestępstwa prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art.178a par. 1 k.k. znajdziesz w artykułach:
- Kiedy kierowcy zostanie postawiony zarzut ponownego prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art.178a par. 4 k.k.?
- Zmiana kwalifikacji prawnej z art.178a par. 4 k.k. na art.178a par. 1 k.k.
Zadzwoń aby umówić się na konsultację: 697053659lub wyślij mail nabiuro@adwokat-stelmaszczyk.pl |
Zapraszam do komentowania tego artykułu i zadawania pytań – na wszystkie postaram się odpowiedzieć.
Adwokat Mariusz Stelmaszczyk