Jazda po alkoholu po raz drugi – czy uniknę więzienia?

3.5/5 - (11 votes)

Jazda po alkoholu raz drugi

Jazda samochodem po alkoholu po raz drugi stanowi przestępstwo z art. 178a § 4 k.k.

Za kolejne prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości przez osobę prawomocnie już skazaną za to przestępstwo w przeszłości  grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, a zawieszenie wykonania tej kary może nastąpić tylko w szczególnie uzasadnionych wypadkach. Ponadto za popełnienie przestępstwa z art.178a § 4 k.k. Sąd orzeka wobec kierowcy dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów  (zob. art.42§ 3 k.k.)

Uzyskanie zgody Prokuratora na dobrowolne poddanie się karze pozbawienia wolności w zawieszeniu przez kierowcę, który popełnił przestępstwo ponownego prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art.178a par. 4 k.k.  jest bardzo trudne. Podobnie trudne jest przekonanie Sądu, by za przestępstwo ponownego kierowania autem pod wpływem alkoholu wymierzył kierowcy karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania.

Sytuacja procesowa  kierowcy oskarżonego o przestępstwo prowadzenia samochodu po raz pierwszy – a więc z art.178a par. 1 k.k i kierowcy oskarżonego o jazdę po alkoholu po raz drugi  z art.178a par. 4 k.k. jest nieporównywalna. Dlatego też każdą sprawę o jazdę po alkoholu warto jest skonsultować z adwokatem, ponieważ mimo ponownej jazdy po alkoholu, kierowca może uzyskać karę pozbawienia wolności w zawieszeniu.

Zadzwoń aby umówić się na konsultację: 697053659

lub wyślij mail na

biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Jazda po alkoholu po raz pierwszy – kara

Kierowcy, który po raz pierwszy popełnił przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości  z art.178a par. 1 k.k. grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do lat 2  z warunkowym zawieszeniem jej wykonania oraz zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 lat do lat 15.

Jazda po alkoholu po raz drugi – kara

Kierowcy, który został oskarżony o przestępstwo ponownego kierowania samochodem pod wpływem alkoholu z art.178a par. 4 k.k. grozi  kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat bez warunkowego zawieszenia jej wykonania oraz dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Co się jednak stanie, gdy w trakcie postępowania karnego o przestępstwo kolejnego prowadzenia auta w stanie nietrzeźwości poprzedni wyrok skazujący za przestępstwo z art.178a par. 1 k.k. ulegnie zatarciu?

Zatarcie w toku postępowania karnego skazania za poprzednie przestępstwo kierowania samochodem w stanie nietrzeźwości  spowoduje zmianę kwalifikacji prawnej  zarzucanego oskarżonemu przestępstwa z art. 178 a § 4 k.k. na art. 178 a § 1 k.k. W takim przypadku kierowca oskarżony o przestępstwo z art.178 a par. 1 k.k. zostanie skazany za przestępstwo z art.178 a par. 1 k.k. To z kolei da kierowcy bardzo dużą szansę na wymierzenie kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, a więc na uniknięcie zakładu karnego oraz uniknięcie dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów.

Więcej na ten temat napisałem w artykule:

Zmiana kwalifikacji prawnej przestępstwa z art.178a par. 4 k.k. na art.178a par. 1 k.k.

Zadzwoń aby umówić się konsultację: 697053659

lub wyślij mail na

biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Blogger.com
  • Flaker
  • Gadu-Gadu Live
  • Google Buzz
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Twitter
  • Wykop
  • Drukuj
  • Poleć
  • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *