Kiedy nastąpi zatarcie skazania za jazdę po alkoholu?

4/5 - (8 votes)

Z artykułu: Kiedy nastąpi zatarcie skazania za jazdę po alkoholu dowiesz się:

  • kiedy nastąpi zatarcie skazania za przestępstwo jazdy po alkoholu
  • czy informacja o warunkowym umorzeniu postępowania karnego za jazdę po alkoholu jest wpisywana do Krajowego Rejestru Karnego (dalej KRK)?
  • Czy wyrok za wykroczenie jest wpisywany do KRK?

Zatarcie skazania za jazdę po alkoholu, a dokładnie za przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym z art. 178a par 1 kk

Jeżeli za przestępstwo prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k. zostanie orzeczona:

  1. kara pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania wówczas – zatarcie skazania nastąpi z upływem 6 miesięcy od zakończenia okresu próby, który liczony jest od dnia uprawomocnienia się wyroku. Sąd może orzec okres próby na okres 1 roku, 2 lub 3 lat.
  2. kara ograniczenia wolności – informacja o wyroku zostanie usunięta rejestru karnego po 3 latach od wykonania tej kary. 
  3. kara grzywny – zatarcie skazania następuje po upływie 1 rok od wykonania kary, tj. od zapłacenia orzeczonej kary grzywny. Jeżeli skazany wystąpił do Sądu z wnioskiem o rozłożenie kary grzywny na raty i Sąd przychylił się do rozłożenia kary grzywny na raty, wówczas okres 1 roku liczony jest od zapłacenia ostatniej raty. 

Zatarcie skazania kary a zakaz prowadzenia pojazdów za jazdę po alkoholu

Zatarcie skazania nie może nastąpić dopóki orzeczony środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów nie zostanie wykonany, tj. nie upłynie okres, na który Sąd orzekł zakaz. Za przestępstwo jazdy po alkoholu z art. 178a par 1 kk, Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres od lat 3 do lat 15. Natomiast w przypadku popełnienia przez kierowcę przestępstwa ponownej jazdy samochodem w stanie nietrzeźwości z art. 178a par 4 kk, Sąd co do zasady orzeka dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, a wówczas skazanie nie ulegnie zatarciu. Więcej o karze za „recydywę” jazdy po alkoholu znajdziesz w artykule: Ponowna jazda samochodem po alkoholu

W związku z powyższym, pomimo iż upłynie już termin zatarcia kary, informacja o wydanym wyroku nadal będzie widnieć w KRK ze względu na trwający zakaz prowadzenia pojazdów. 

Warunkowe umorzenie postępowania za jazdę po alkoholu a wpis do Krajowego Rejestru Karnego

Za jazdę samochodem po alkoholu Sąd nie musi wydawać wyroku skazującego wobec nietrzeźwego kierowcy i orzekać zakazu prowadzenia pojazdów na okres od lat 3 do lat 15. Sąd może wydać wyrok warunkowo umarzający postępowanie karne, który nie oznacza skazania. Kierowca, wobec którego Sąd wydał taki wyrok nadal pozostaje w świetle prawa osobą niekaraną. Ponadto Sąd może odstąpić od zakazu prowadzenia pojazdów lub jeżeli uzna, że w sprawie brak jest przesłanek do zwrotu kierowcy zatrzymanego prawa jazdy, wówczas może orzec zakaz prowadzenia samochodów na okres 1 roku lub 2 lat.

Informacja o wyroku warunkowo umarzającym postępowania karne jest wpisywana do KRK, ale co ważne warunkowe umorzenie postępowania nie jest to skazaniem. Osoba wobec, której Sąd warunkowo umorzył postępowanie karne nadal w świetle prawa pozostaje osobą niekaraną za przestępstwo popełnione umyślnie. Informacja z KRK zostanie wykreślona z upływem 6 miesięcy od zakończenia okresu próby, który liczony jest od dnia uprawomocnienia się wyroku. Sąd może orzec okres próby na okres 1 roku, 2 lub 3 lat.

Kierowców zainteresowanych warunkowym umorzeniem postępowania karnego za jazdę po alkoholu zapaszmy do lektury artykułów :

Wykroczenie jazdy po alkoholu a wpis w Krajowym Rejestrze Karnym

Jazda samochodem po alkoholu przy wyniku 0,10 mg/l alkoholu do 0,25mg/l alkoholu stanowi wykroczenie z art. 87 par 1 kw, za które kierowcy grozi kara aresztu lub kara grzywny do 5.000 zł. Ponadto Sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat. W szczególnie uzasadnionych przypadkach Sąd może na podstawie art. 39 par 1 kw odstąpić od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów. Więcej na temat wykroczenia jazdy po alkoholu oraz odstąpienia od zakazu prowadzenia pojazdów znajdziesz w artykule:

Informacja o wydanym wyroku za wykroczenie jazdy po alkoholu nie jest wpisywana do Krajowego Rejestru Karnego, chyba że Sąd orzekł wobec kierowcy karę aresztu, za to wykroczenie. Oczywiście najczęściej orzekaną karą za wykroczenie jazdy po alkoholu jest kara grzywny, stąd informacja o wyroku nie jest wpisywana do KRK.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Blogger.com
  • Flaker
  • Gadu-Gadu Live
  • Google Buzz
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Twitter
  • Wykop
  • Drukuj
  • Poleć
  • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły, jazda po pijanemu, zakaz prowadzenia pojazdów i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

75 odpowiedzi na Kiedy nastąpi zatarcie skazania za jazdę po alkoholu?

  1. Drodzy Czytelnicy
    Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
    Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

    Pozdrawiam
    Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

    • Inka pisze:

      Witam.
      Syn za jazdę pod wpływem alkoholu poddał się dobrowolnej karze,dostał karę pieniężną 5000 zł i zabrane prawo jazdy na trzy lata,Syn nie miał żadnym problemów z prawem i spłacił karę grzywną,czy i ile czasu widnieje w KRK?

      • Dzień dobry, zgodnie z art. 107 par 4a kk zatarcie skazania na karę grzywny następuje po upływie 1 roku od jej zapłacenia. Jednakże gdy Sąd dodatkowo orzekł środek karny, a takim jest zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, to zatarcie skazania nie może nastąpić przed jego wykonaniem (art. 107 par 6 kk). Zatem aby odpowiedzieć Pani na pytania kiedy Pani syn będzie miał ponownie status osoby niekaranej za przestępstwo, musiałaby Pani podać mi datę od kiedy liczony jest 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów, orzeczony wobec Pani syna.

        Pozdrawiam,
        Adwokat Agnieszka Rzeszut
        792 828 323

        • Darek pisze:

          czy statusy w krk usuwaja sie automatycznie w dniu w ktorym mija 3lata od wyroku sadu?

          • Tak, wpis o wydanym wyroku, po upływie okresu próby, jeżeli w tym czasie nie pojawi się nowy wyrok, jest usuwany z Krajowego Rejestru Karnego z mocy prawa, więc nie ma potrzeby pisania wniosku o wykreślenie wpisu z KRK.

            Pozdrawiam,
            Adwokat Agnieszka Rzeszut
            792 828 323

  2. Kolano pisze:

    Witam serdecznie, mam pytanie odnośnie prawa łaski .Zostałem skazany z art.178a , kara grzywny i 3letni zakaz prowadzenia pojazdów.Skazanie liczone jest od 31.3.2014 r. W chwili obecnej tj. 18 miesięcy. Czy warto skladać wniosek o ułaskawienie do Prezydenta , czy może istnieją inne możliwości ?? Chodzi dokładnie o samo wykreślenie z KRK. Wiem że zgodnie z literą prawa ,zatarcie mija dopiero po upływie terminu środka karnego. Pracuje w służbach mundurowych ,ponieważ z takim wyrokiem mogę kontynuować swoją pracę ,ale tracę wszystkie inne możliwości i przywileje .Wiem doskonale że zrobiłem źle i bardzo tego żałuje ale proszę o nieosądzanie tylko w miarę możliwości ,odpowiedź.

    • Witam, proszę mi wierzyć, że daleki jestem od osądzania Pana osoby. Lata spędzone za stołem sędziowskim oraz w todze adwokata nauczyły mnie pokory wobec życia oraz przekonania, że nikt z nas nie jest wolny od słabości i każdy może popełnić błąd.

      Wracając do Pana sprawy – w drodze ułaskawienia Prezydent RP może dosłownie wszystko, ale czyni to rzadko. Stąd Pana ewentualna prośba o ułaskawienie ma niewielkie szanse na powodzenie, chyba, że okoliczności, w jakich doszło do popełnienia przez Pana przestępstwa były szczególnie wyjątkowe.

      • kara za jazdę po alkoholu pisze:

        dzień dobry mam pytanie zostałem skazany za jazdę pod wpływem alkoholu na okres 3 lat zakazu prowadzenia pojazdów karę grzywny i odróbki wszystko opłaciłem i odrobiłem zakaz prowadzenia pojazdów skończył mi się 12-11-2019r czy już mogę się ubiegać o zatarcie skazania z góry dziękuję za odpowiedź

        • Dzień dobry, jeżeli Sąd Panu wymierzył kare ograniczenia wolności, to zatarcie skazania następuje po 3 latach od wykonania prac społecznych – art. 107 par 4 kk. Niesety w tym przypadku nie można ubiegać się o wczesnejsz zatarcie skazania.

          Pozdrawiam,
          Adwokat Agnieszka Rzeszut
          792 828 323

    • Mimi pisze:

      Witam w 2015r prowadzilam pojazd pod wpływem alkoholu. Dostałam karę 3 lata zakazu prowadzenia pojazdów grzywnę i 5000zl musiałam wpłacić na fundusz pokrzywdzonym w wypadkach grzywnę wplacilam ale ten fundusz dalej spłacam . Staram się o pracę i potrzebuje z Sądu zaswiadczenia czy jestem osobą karana. Czy będę widniec jako osoba karana?

      • Dzień dobry, dopóki nie wpłaci Pani całej kwoty zasądzonej na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym Pomocy Postpenitencjarnej, to informacja o wydanym wyroku nie zostanie usunięta z KRK, i będzie Pan nadal osobą karaną.

        Pozdrawiam,
        Adwokat Agnieszka Rzeszut
        792 828 323

  3. antoniofakaldo pisze:

    Witam serdecznie, zostałem skazany z art. 178 a p. 1 kk na karę 8 miesięcy pozbawienia wolności, wykonanie kary warunkowo zawieszono na okres 2 lat, dodatkowo grzywna oraz zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów na okres 2 lat. Wyrok prawomocny zapadł 03.10.2013 roku a zakończył się 03.10.2015, prawo jazdy zdałem już wcześniej gdyż został mi wliczony okres od dnia zatrzymania przez policję ( sprawa ciągnęła się ponad rok ) , nadal spłacam grzywnę gdyż ustaliłem sobie bardzo niską kwotę z powodu trudnych warunków finansowych. Kiedy mogę liczyć na prawomocne zatarcie się skazania? Zgodnie z Pana informacjami miałoby to nastąpić 6 miesięcy od zakończenia się okresu próby, czyli w moim przypadku dnia 03.04.2016 . Dodam, że adwokat, który reprezentował mnie w tej sprawie orzekł, że zatarcie się wyroku w moim przypadku może nastąpić dopiero po okresie 5 lat od zakończenia się środka karnego. Bardzo proszę o rozstrzygnięcie tego konfliktu prawnego, z pozdrowieniami, Łukasz.

    • Witam, odpowiedź na Pana pytanie jest prosta – zatarcie skazania w Pana sprawie nastąpi po 2 latach i 6 miesiącach od uprawomocnienia się wyroku. Jeśli wyrok uprawomocnił się 03.10.2013r., to zatarcie skazania nastąpi z dniem 03.04.2016r. Co do grzywny to sprawa również nie nastręcza problemów interpretacyjnych. Wyrok skazujący Pana za przestępstwo nie zatrze się dopóki nie zapłaci Pan całej grzywny. Jeśli zatem chce Pan odzyskać czysta kartę karną w dniu 04.04.2016r., to do tego czasu musi Pan zapłacić całą grzywnę. Jeśli Pan nie zdoła i ostatnia rate grzywny zapłaci Pan np. w dniu 15.06.2016r., to w tym samym dniu nastąpi zatarcie skazania.

      Nie jest natomiast prawidłowa informacja, jaką pan uzyskał, zgodnie z która zatarcie Pan wyroku nastąpi dopiero po 5 latach od zapłaty całości grzywny. Taka sytuacja miałaby miejsce gdyby został Pan skazany tylko na kare grzywny ( a więc bez kary pozbawienia wolności w zawieszeniu. Tylko wtedy Kodeks Karny w art.107 par. 4 przewidywał 5 lata zacierania się wyroku. (obecnie, po nowelizacji Kodeksu Karnego, a więc po 1 lipca 2015r. ten okres skrócono z 5 lat do 1 roku). Natomiast, gdy kara grzywny jest wymierzana skazanemu obok kary pozbawienia wolności w zawieszeniu, wówczas zatarcie wyroku następuje po 6 miesiącach od zakończenia okresu próby. Wynika to jednoznacznie z treści art.76 k.k.

  4. Bogna pisze:

    Mój mąż miał odebrane prawo w 2000 r. na 2 lata . Czy po zatarciu kary musi zdawać powtórnie
    egzamin na prawo jazdy?

    • Witam, tak, ponieważ okres orzeczonego wobec Pani męża zakazu prowadzenia pojazdów przekroczył 1 rok, to zgodnie z ustawa o kierujących pojazdami Pani mąż będzie musiał powtórnie zdawać egzamin na prawo jazdy.

  5. Damian pisze:

    Witam,
    Czy nowelizacja ustawy dotyczy również wyroków (grzywna art.107 par. 4 ) z przed dnia 1 lipca 2016
    Czy prawo działa wstecz?
    Bo dostałem grzywnę którą skończyłem spłacać 2 lata temu i będąc dzisiaj w sądzie okazało się, że figuruję w KRK.
    Dziękuję za odpowiedź.

    • Witam, mam dla Pana dobrą wiadomość – przepisy o skróceniu okresu zatarcia skazania wprowadzone nowelizacją do kodeksu karnego maja także zastosowanie do wyroków, które uprawomocniły się przed 01 lipca 2015r. W tym wypadku prawo karne materialne działa wstecz, gdyż jest korzystniejsze dla osoby skazanego. W prawie karnym obowiązuje zakaz działania ustawy z mocą wsteczna, ale na niekorzyść oskarżonego lub skazanego.

      Powinien Pan wysłać do Krajowego Rejestru Karnego wniosek – żądanie bezzwłocznego usunięcia wpisu o Pana karalności.

  6. Kamil pisze:

    Witam . W czerwcu 2013 r. straciłem prawo jazdy na rok. Jesienią 2013 r zapadl wyrok : roczna utrata prawa jazdy, oraz 600 zl grzywny, ktora niezwłocznie zaplaciłem. Moje pytanie brzmi: czy w swietle prawa jestem jeszcze osobą karaną ? Z gory dziekuje za odpowiedz. pozdrawiam.

    • Witam, zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami Kodeksu karnego tj. art. 107 par 4a k.k. zatarcie skazania na karę grzywny następuje z upływem 1 roku od zapłacenia grzywny. Przed nowelizacją Kodeksu karnego okres ten wynosił 5 lat od zapłacenia kary grzywny. W Pana przypadku jeżeli zapłacił Pan karę grzywny pod koniec 2013r., to informacja o wydanym wyroku powinna już zostać usunięta z Pana karty karnej, czyli powinien Pan być już osobą niekaraną w świetle prawa. Aby potwierdzić, czy wyrok w Pana sprawie został już wykreślony z Pana karty karnej, powinien Pan złożyć wniosek do KRK, o wydanie Pana aktualnej karty karnej – koszt takiego wniosku wynosi 30 zł. Jeżeli w Pana karcie karnej będzie informacja o wydanym wyroku, to powinien Pan złożyć wniosek do KRK o zatarcie skazania.

  7. Kamil pisze:

    Dziękuję bardzo serdecznie za dobra informację i wyczerpującą odpowiedź.

  8. Kuba pisze:

    Witam,
    Jak długo należy oczekiwać po zatarciu skazania w KRK na usunięcie danych z KSIP, jeśli był to wyrok w zawieszeniu ( 8 miesięcy w zawieszeniu na 3 lata) doszły mnie słuchy, że usunięcie danych może nastąpić nawet po roku po usunięciu danych z KRK, lecz są to tylko zasłyszane informacje na forach internetowych, a mnie interesują tylko prawdziwe informacje.

    • Witam,

      odnośnie usuwania danych z KSIP’u mówi art. 20 ustawy o policji. Art 20 stanowi, że Dane osobowe zebrane w celu wykrycia przestępstwa przechowuje się przez okres niezbędny do realizacji ustawowych zadań Policji. Organy Policji dokonują weryfikacji tych danych po zakończeniu sprawy, w ramach której dane te zostały wprowadzone do zbioru, a ponadto nie rzadziej niż co 10 lat od dnia uzyskania lub pobrania informacji, usuwając zbędne dane.

      Jak widać nie ma żadnego terminu do kiedy dane muszą być usunięte, ponieważ jest zapis „okres niezbędny do realizacji ustawowych zadań Policji”. Niemniej jednak problem ten został poruszony przez Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, który wskazał, że powyższe przepisy są, co prawda, podstawą do przetwarzania danych osobowych, ale nie wprowadzają żadnych kryteriów pozwalających na dokonanie oceny przydatności tych danych. Dlatego stwierdził, że w obecnym stanie prawnym do przetwarzania danych osobowych w KSIP, w tym ich usuwania, zastosowanie będą miały przepisy ustawy o ochronie danych osobowych.

      Podsumowując według GIODO zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 4 ustawy o ochronie danych osobowych, administrator danych osobowych powinien przetwarzać je nie dłużej niż jest to niezbędne do osiągnięcia celu, w którym je zebrano.

  9. Wiesiek pisze:

    Witam. 15 grudnia 2011 roku zastałem skazany za jazdę rowerem pod wpływem alkoholu na karę grzywny w wysokości 500 zł i zakz prowadzenia rowerów na okres 2 lat. Kiedy nastąpi wymaanie z krajowego rejastru karnego tego że jestem karany? czy mogę się ubiegać o wcześniejsze wymazanie z krk? Z góry dziękuje za odpowiedź. Wiesiek.

    • Witam, wpis o wydanym wyroku powinien już zostać w Pana przypadku wykreślony z Krajowego Rejestru Karnego, gdyż z dniem 9 listopada 2013r. prowadzenie pojazdu niemechanicznego pod wpływem alkoholu stanowi wykroczenie a nie przestępstwo. Natomiast wyrok wydany za popełnienie wykroczenia nie jest wpisywany do KRK. Dlatego też wpis o Pana wyroku powinien zostać usunięty z mocy prawa. Aby sprawdzić, czy w Pana karcie karnej nie ma już informacji o wydanym wyroku powinien Pan złożyć w Sądzie, w którym działa punkt informacyjny KRK wniosek o wydanie karty karnej – koszt wniosku to 30 zł.

  10. Cachero pisze:

    Witam,

    Mam pytanie, czy z chwilą zatarcia skazania za to przestępstwo nie podlegam już pod art 178 par 4 KK ?

    pozdrawiam.

  11. Hmmmm pisze:

    Witam. W 2012 r. Otrzymałam grzywnę 1500 zł i rok zakazu prowadzenia pojazdów. Czy mój wyrok został już zatarty ? Grzywnę od razu zapłaciłam. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

    • Witam, w świetle aktualnego Kodeksu Karnego kara grzywny ulega zatarciu po upływie 1 roku od jej zapłaty. Wobec powyższego pani wyrok powinien się już zatrzeć. Doradzam, by udała się pani do dowolnego punktu KRK – Krajowego rejestru Karnego (sa w większości Sądów Rejonowych) i złożyła zapytanie o karalność (na dostępnym w KRK druku). Doradzam tak dlatego, że czasami są problemy z komunikacją pomiędzy KRK a Sądami , czego skutkiem może być nie dotarcie do KRK informacji z Sądu o zapłacie kary grzywny. Wtedy trzeba wysłać do Sądu Rejonowego pismo – żądanie przesłania do KRK informacji o zapłacie grzywny celem zatarcia przez KRK skazania.

  12. Qwerty pisze:

    W 2010 dostałam wyrok za prowadzenie skutera w stanie nietrzezwosci, kare grzywny oraz dwuletni zakaz prowadzenia samochodu. 2016 skladalam do pracy wniosek o niekaralnosci a widnieje dalej w rejestrze. Czy po takim czasie niepowinnam byc tam widoczna??

    • Bartosz Nadwodny pisze:

      Witam,

      z Pani opisu wynika, iż wyrok wobec Pani powinien ulec zatarciu, jednakże doświadczenie zawodowe wskazuje, że czasami KRK zapomina o wykreśleniu wpisu w karcie karnej. Po pierwsze powinna Pani zweryfikować czy na pewno kara grzywny została opłacona i wszelkie obowiązki zostały spełnione i jeżeli Pani to potwierdzi, wówczas wnosić o wykreślenie wpisu z Pani karty karnej.

  13. Anonim pisze:

    Zupełnie przypadkiem trafiłem na tą stronę i po przeczytaniu zamieszczonych treści mam mętlik w głowie. Mianowicie utraciłem uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych w marcu 2008 roku. Wyrok uprawomocnił się 27.o7.2008 roku. Skazano mnie na 1,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata oraz grzywnę, którą zapłaciłem. We wrześniu 2015 roku miałem kolizję ze słupem w stanie nietrzeźwości. Napisałem kolizję ponieważ ucierpiał tylko samochód oraz słup. Oskarżono mnie z art. 178 a § 4 k.k. Adwokat mi powiedział, że ustalił z prokuratorem warunki ugody tj. 10 000 zł na rzecz osób poszkodowanych w wypadkach oraz dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów z możliwością przerwania zakazu po 10-ciu latach.
    Co w takiej sytuacji z zatarciem? Czy jeżeli zgodziłem się na ugodę można jeszcze to „odkręcić” i dlaczego poprzednie skazanie się nie zatarło? Czy w jakikolwiek sposób można coś zrobić, żeby to nie był dożywotni zakaz?

  14. Michał pisze:

    Zupełnie przypadkiem trafiłem na tą stronę i po przeczytaniu zamieszczonych treści mam mętlik w głowie. Mianowicie utraciłem uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych w marcu 2008 roku. Wyrok uprawomocnił się 27.o7.2008 roku. Skazano mnie na 1,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata oraz grzywnę, którą zapłaciłem. We wrześniu 2015 roku miałem kolizję ze słupem w stanie nietrzeźwości. Napisałem kolizję ponieważ ucierpiał tylko samochód oraz słup. Oskarżono mnie z art. 178 a § 4 k.k. Adwokat mi powiedział, że ustalił z prokuratorem warunki ugody tj. 10 000 zł na rzecz osób poszkodowanych w wypadkach oraz dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów z możliwością przerwania zakazu po 10-ciu latach.
    Co w takiej sytuacji z zatarciem? Czy jeżeli zgodziłem się na ugodę można jeszcze to „odkręcić” i dlaczego poprzednie skazanie się nie zatarło? Czy w jakikolwiek sposób można coś zrobić, żeby to nie był dożywotni zakaz?

    • Bartosz Nadwodny pisze:

      Witam,

      wszystko zależy od tego jaka była treść wyroku, jednakże wydaje się, że po 8 latach wyrok powinien już ulec zatarciu. Dla pewności powinien Pan zwrócić się do Krajowego Rejestru Karnego w celu zweryfikowania tej wiedzy. Natomiast wracając do Pana pytania to zapewne źle Pan zrozumiał swojego obrońcę. Ugoda, o której Pan pisze to zapewne wniosek prokuratora o wymierzenie kary uzgodnionej z podejrzanym i jeżeli tak jest, wówczas zawsze może się Pan z tego wycofać i wnioskować o mniejszy wymiar zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Co prawda w przypadku zarzutu z art. 178a par 4 KK zakaz jest dożywotni, natomiast w szczególnych przypadkach Sąd może orzec krótszy zakaz niż dożywotnio.

  15. Mirosław pisze:

    Witam, moje pytanie dotyczy zakazu prowadzenia pojazdów w sytuacji skazania za czym z art. 178a par. 1 kk. Czy biorąc pod uwagę praktykę orzeczniczą jest szansa na orzeczenie (w sytuacji posiadania przez oskarżonego też innych kategorii)– zakazu prowadzenia pojazdów tylko w odniesieniu do określonej kategorii – np. kategorii B? Jakich argumentów należy przed Sądem użyć wnosząc o taki właśnie wyrok?
    Czy w sytuacji posiadania uprawnień do kierowania pojazdami innej kategorii jest realna szansa na to by po zakończeniu postępowania karnego prawo jazdy przez Starostwo zostało mi wydane na te właśnie kategorie wobec których zakaz nie obowiązuje ? Pytam o to ponieważ słyszałem, że z uwagi na art. 12 ustawy o kierujących pojazdami, nawet po wyroku Sądu stanowiącego o zakazie prowadzanie w odniesieniu do tylko jednej z wielu posiadanych kategorii, prawo jazdy i tak nie zostanie wydanie na pozostałe kategorie.

    • Witam, na podstawie art. 42 par 2 k.k. Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych albo pojazdów określonego rodzaju. Powyższe oznacza, że Sąd może np. może zakaz prowadzenia pojazdów kat. B prawa jazdy, a tym samym wyłączyć spod zakazu wyższe kategorie prawa jazdy. Jednakże tak jak Pan napisała wydział komunikacji powołując się na powołany przez Pana artykuł ustawy o kierujących pojazdami odmówi wydania dokumentu prawa jazdy, z wyższymi kategoriami.

  16. Poprawny/Poprawiony pisze:

    Witam serdecznie , szybkie pytanie Panie Mariuszu 🙂 Jeśli było skazanie z art. 178a § 1 k.k , 3 lata zakaz prowadzenia wszelkich mechanicznych pojazdów i grzywna , mija to w tym roku 10.10.2016 to zatarcie z KRK nastąpi po tym okresie ? ?czy dopiero po roku od tego zakończenia??

    • Witam, zgodnie z art. 107 par 4a k.k. zatarcie skazania na karę grzywny następuje z upływem 1 roku od jej zapłacenia. Jednakże zgodnie z par 6 tego artykułu jeżeli orzeczono również środek karny zatarcie skazania nie może nastąpić przed jego wykonaniem. Powyższe oznacza, że w Pana sprawie wyrok nie zostanie usunięty z KRK dopóki nie minie Panu orzeczony 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Oczywiście zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych liczony jest od momentu zatrzymania Panu dokumentu prawa jazdy.

  17. MAT pisze:

    Witam,

    W 2011 roku zostałem skazany prawomocnym wyrokiem sądu na karę grzywny i rok pozbawienia uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Grzywna została rozłożona na 10 równych rat, które zostały spłacone w ciągu roku 2012, w związku z czym mam pytanie, po jakim czasie następuje zatarcie sprawy w Krk? Przeczytałem kilka różnych forów i znalazłem kilka różnych informacji odnośnie czasu zatarcia, a mianowicie 5 lat od zakończenia kary, 3 lata i rok po opłaceniu całości grzywny na konto podane przez Sąd. Proszę mi powiedzieć jak to jest faktycznie? Kiedy mogę udać się do Krk by otrzymać oświadczenie o niekaralności. Dodam jeszcze, że oprócz grzywny zarządzona została wpłata na rzecz fundacji pomocy dzieciom, która została opłacona niestety później. W związku z czym okres zatarcia brany jest pod uwagę spłaty grzywny na rzecz sądu czy spłaty na rzecz fundacji?
    Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź w mojej sprawie, z góry oczywiście dziękuję za pomoc.

    Pozdrawiam Mateusz.

    • Witam, przed nowelizacją Kodeksu karnego z dnia 20 lutego 2015r, która weszła w życie z dniem 21 marca 2015r. w razie skazania na grzywnę wynosił 5 lat. Termin był liczony od wpłaty ostatniej raty. Natomiast po nowelizacji zgodnie z art. 107 par 4a k.k. okres zatarcia wynosi 1 rok. Dlatego też w Pana przypadku informacja o wydanym wyroku powinna już zostać usunięta z rejestru skazanych, gdyż stosuje się przepisy względniejsze.

  18. MAT pisze:

    Witam serdecznie,

    Dziękuję za przekazaną informację, trochę mnie Pani uspokoiła. Czyli jak mam rozumieć, w momencie kiedy grzywna została zapłacona w styczniu 2013 roku to w Krk zgodnie z tym artykułem k.k., który Pani wskazała powinna sprawa być już zawarta i takowe oświadczenie o niekaralności powinienem otrzymać?

    • Tak, informacja o wydanym wyroku powinna zostać już usunięta z rejestru skazanych. Powinien Pan iść do Sądu i złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o niekaralności – koszt wniosku wynosi 30 zł. Jeżeli w Pana karcie karnej będzie jeszcze informacja o wyroku, wówczas powinien Pan złożyć do KRK wniosek o usunięcie wpisu o skazaniu.

  19. MAT pisze:

    Dziękuję serdecznie za przekazaną informację.

  20. MAT pisze:

    Witam serdecznie,

    Mam jeszcze pytanie odnośnie zaświadczenia o niekaralności, czy w przypadku gdy grzywna na rzecz sądu została spłacenia w styczniu 2013 roku, natomiast opłata na rzecz fundacji została opłacona niedawno liczy to w jakiś sposób będzie kolidowalo z uzyskaniem zaświadczenia czy brana jest głównie informacja o zapłacie grzywny?
    Dziekuję z góry za odpowiedź.

    Pozdrawiam.

  21. Tomek pisze:

    Witam serdecznie
    Moje pytanie brzmi następująco:
    Zostałem skazany na rok w zawieszeniu na 5 lat oraz zabranie uprawnień na okres 3 lat. Z tego co wyczytałem w odpowiedziach wyrok ulegnie zatarciu po pół roku. Ten okres mija 28.12 2017.
    Wiem, że muszę zdawać egzamin, ale czy po zatarciu wyroku w myśl nowych przepisów muszę ponownie udawać się do WOMP (próby wątrobowe i udowodnienie rocznego okresu terapii?).
    Czy skoro wyrok uległ zatarciu mam udać się na zwykłe badania dla kierowców i do Szkoły nauki Jazdy.

    Pozdrawiam
    Tomek

    • Adwokat Bartosz_Nadwodny pisze:

      Witam,

      zgodnie z ustawą o kierujących pojazdami osoba, wobec której orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów musi przejść badania psychologiczne, badania lekarskie, kurs reedukacyjny i kontrolne sprawdzenie kwalifikacji tj. egzamin teoretyczny i praktyczny na prawo jazdy. Nie ma znaczenia dla wydziału komunikacji czy wyrok ulegnie zatarciu czy też nie. Natomiast po zakończonym okresie zakazu prowadzenia pojazdów jeżeli zda Pan egzamin teoretyczny i praktyczny na prawo jazdy to nie będzie musiał zapisywać się do szkoły jazdy. Taka okoliczność nastąpi, jeżeli nie zda Pan egzaminu teoretycznego lub praktycznego na prawo jazdy.

  22. Mateusz pisze:

    Witam.
    Miałem zatrzymane uprawnienia na kat. B na okesr 6 miesięcy. Prawo jazdy zatrzymane w sierpniu 2013, zwrócone w czerwcu 2014, wyrok prawomocny wydany w październiku 2014. Grzywna i opłaty sądowe opłacone w czerwcu 2015. Chciałbym robić uprawnienia instruktora kat. A. Jaki czas musi upłynąć aby moja kartoteka była czysta?

    • Witam, z Pana zapytania zrozumiałem, że został Pan skazany za wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu z art.87 par. 1 k.w. a nie za przestępstwo prowadzenia auta w stanie nietrzeźwości z art.178a par. 1 k.k. Taki wniosek wyciągnąłem z faktu, że miał Pan orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów kat. B na 6 miesięcy. W takim wypadku ma Pan czystą kartę karną, gdyż do karty karnej wpisywane są wyroki skazujące za przestępstwa. Wykroczeń drogowych nie wpisuje się do karty karnej. Jeśli źle Pan zrozumiałe, to proszę o dokładniejszy opis, jaką karę Sąd Panu wymierzył.

  23. maciek2345 pisze:

    Miałem zatrzymane prawojazdy w lutym 2014 zakaz prowadzenia 3 lata oraz wyrok w zawieszeniu na 2 lata kiedy bedę miał czystą karte jeśli chodzi o zasiadczenie o niekaralnosci potzrebne mi dla pracodawcy?

    • Witam, aby odpowiedzieć na Pana pytanie musiałabym wiedzieć z jaką datą wyrok w Pana sprawie stał się prawomocny, gdyż to od daty prawomocności wyroku jest liczony okres próby. Niemniej jednak skazanie ulega zatarciu z upływem 6 miesięcy od zakończenia okresu próby.

  24. Adam pisze:

    Witam dostałem karę grzywny 3000zł za przestępstwo z art. 275 czy będę figurował w KRK?? Jeśli tak to ile ?

    • Witam panie Adamie wyrok skazujący na kare grzywny jest wpisywany do Karty Karnej, a więc będzie Pan figurował w Krajowym Rejestrze Karnym, jako osoba karana za przestępstwo przez okres 1 roku od dnia zapłaty kary grzywny. Po upływie tego czasu nastąpi zatarcie skazania, pod warunkiem wykonania pozostałych obowiązków zawartych w wyroku (np. zapłaty nawiązki na pokrzywdzonego) – jeśli takie obowiązki zostały na Pana nałożone.

  25. Michał pisze:

    Witam
    7 czerwca 2010 roku zostałem skazany prawomocnym wyrokiem za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu na karę 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata oraz orzeczono wobec mnie 3 letni zakaz prowadzenia pojazdów, na poczet kary zaliczono okres od 22.03.2010 czyli dzień popełnienia przestępstwa. Po upływie kary i odzyskaniu prawa jazdy kolejnego przestępstwa dopuściłem się 3 czerwca 2014 roku i otrzymałem wyrok w dniu 16 września 2014 skazujący mnie na karę grzywny 1000 zł oraz roczny zakaz prowadzenia pojazdu. Proszę o informację kiedy powyższe wyroki ulegną zatarciu i czy mogę się starać składając odpowiednie pismo o ich skrócenie?

    • Witam Panie Michale, bazując na Pana opisie oceniam, że obydwa wyroki skazujące Pana za przestępstwa prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości uległy już zatarciu.

      Co do pierwszego wyroku skazującego z 7 czerwca 2010, to powinien on się zatrzeć 22.03.2013r.
      Co do drugiego wyroku skazującego, to uległ on zatarciu po upływie 1 roku od zapłaty grzywny, pod warunkiem, że minął już okres orzeczonego wobec pana zakazu prowadzenia pojazdów.

  26. sssss pisze:

    Witam,
    12.05.2016 roku zatrzymano mi prawo jazdy na rok, odzyskałam je w maju 2017, zapłaciłam grzywnę w sierpniu 2016 tak wiec minął ponad rok. Jestem nauczycielka i zmieniłam pracę, niestety nie uzyskałam informacji, że „nie figuruje” w krajowym rejestrze, dostałam natomiast odpowiedz w załączeniu, w którym jest informacja, że 2016 odebrano mi prawo jazdy i że zapłaciłam grzywna, oraz że umorzono warunkowo postępowanie na 2 lata. Nie chcę tego pokazywać nowemu dyrektorowi, bo za swój błąd słono już zapłaciłam, a „łatka” na plecy jest dla mnie druzgocąca. Proszę o odpowiedz

    • To oznacza, że postępowanie kare wobec Pani Sąd warunkowo umorzył. choć w świetle prawa jest Pani osobą niekaraną za przestępstwo, to w KRK jest zapis o zakończonym wobec Pani postępowaniu karnym. ten zapis zniknie po upływie okresu próby i 6 miesiącach licząc od uprawomocnienia się wyroku. Ma Pani 2 możliwości:

      1. jeśli potrzebuje Pani już teraz zaświadczenia o niekaralności, to powinna pani w zapytaniu o karalność zakreślić rubrykę – rejestr osób skazanych, a więc zawęzić zapytanie o figurowanie w rejestrze osób skazanych za przestępstwo. Wówczas otrzyma Pani zaświadczenie potwierdzające, że nie figuruje Pani w rejestrze osób skazanych.

      2. jeśli może Pani poczekać, to proszę sobie policzyć okres próby plus 6 miesięcy od daty prawomocności wyroku i wówczas złożyć zwykłe zapytanie do KRK, wtedy otrzyma Pani zaświadczenie: nie figuruje w Krajowym Rejestrze Karnym.

  27. imagda pisze:

    Witam, w listopadzie 2013 roku prowadziłam auto pod wpływem alkoholu, efektem i końcowym był wyrok z kara grzywny i zatrzymaniem prawa jazdy na okres 12 miesięcy i tu rodzi się moje pytanie kiedy będę miała czysta kartę w KRS ?.

    • Witam Pani Magdo, wyrok już powinien się zatrzeć. Grzywna zaciera się po roku od zapłaty, więc jeśli wykonała Pani zakaz prowadzenia pojazdów, to nastąpiło już zatarcie skazania i ma pani czystą kartę karną.

      Jeśli chce Pani to potwierdzić, to najprostszym sposobem jest złożenie na biurze podawczym dowolnej placówki Krajowego Rejestru Karnego na dostępnym tam formularzu zapytania o karalność. W sytuacji, gdy ma pani czystą kartę karną, wówczas zaświadczenie o niekaralności otrzyma Pani natychmiast, „od ręki”.

      • imagda pisze:

        Dziękuję za odpowiedź, rozumiem ze wyrok 2013 roku reguluje nowelizacja zatarcia wyroku z 2015 r ?.

        • Tak, przepisy Kodeksu karnego o zatarciu skazania należą do przepisów prawa karnego materialnego, a więc stosuje się zawsze te przepisy, które są korzystniejsze dla osoby oskarżonej lub skazanej za przestępstwo. W Pani sprawie stosujemy przepisy o zatarciu skazania wprowadzone nowelizacją Kodeksu Karnego z 2015r.

  28. Judyta pisze:

    Witam. W 2009 spowodowałam wypadek i nie posiadalam prawajazdy dostalam wyrok na zakaz prowadzenia pojazdow na 1 rok.i kare grzywny.nigdy nie zrobiłam prawajazdy i nigdy tez juz nie wsiadalam za kierownice. Nie wiem czy strach czy brak checi. W dniu dzisiejszym zlozylam wniosek o zaswiadczenie o niekaralnosci i nie dostalam z tego właśnie powodu. W sadzie sie dowiedzialam ze musze odbyc ta kare co wydaje mi sie wręcz głupie. Bo musiala bym zrobic orawo jazdy gdzoe nie chcem i nawet o tym nie mysle i jak bym ewentualnie zdala oddac im na rok. Prosze mi podpowiedziec jak sie tego pozbyc. Czy taki wyrok ulegnie

    • W Sądzie udzielono Pani błędnej informacji. Aby doszło do zatarcia wyroku nie musi Pani ponownie zdawać egzaminu na prawo jazdy. Choć nie jest Pani prawnikiem, to słusznie sama Pani wyczuła, że byłoby to głupie. W sytuacji, gdy w czasie spowodowania wypadku drogowego nie posiadała Pani uprawnienia do prowadzenia samochodów ( i oczywiście nie wyrobiła go Pani w czasie trwania sprawy karnej), to orzeczony przez Sąd zakaz prowadzenia pojazdów jest liczony od uprawomocnienia się wyroku skazującego.

      Powinna Pani wysłać do Krajowego Rejestru Karnego pismo z wnioskiem o niezwłoczne wykreślenie Pani z rejestru osób skazanych. W razie potrzeby proszę o kontakt mailowy.

  29. FELIKS pisze:

    Dobry wieczór.
    Mam pytanie :mam sprawę w sądzie z art. 107KW. o nękanie. Sprawa ciągnie się już rok czasu. Czy będę figurował w KRK ?na Policji nie przyjąłem mandatu ponieważ czuję się niewinny. Sprawa trafiła do sądu dostałem 500zł mandatu (w trybie nakazowym) -za wszystko. Odwołałem się. Sprawa trafiła do rozpatrywania ogólnego.
    Swoją drogą jak mam się bronić przed zarzutem wysyłania obraźliwych smsów ?jak ktoś wysyłał je z internetu ?napisałem w odwołaniu żeby ustalili numer IP.
    Reasumując w razie dostania mandatu będę wpisany w KRK ?
    dziękuję. Pozdrawiam.

    • Dzień dobry, wyrok wydany za popełnienie wykroczenia, gdy sąd wymierzy karę grzywny, nie jest wpisywany do KRK. A zatem nawet jeżeli po przeprowadzeniu rozprawy sąd uza Pana za winnego zarzucanego Panu wykroczenia, to w świetle prawa nadal będzie Pana osobą niekaraną.

      Pozdrawiam,
      Adwokat Agnieszka Rzeszut
      792 828 323

  30. Paweł pisze:

    Dzień dobry miałem zabrane prawo jazdy w 2008r na 11 miesięcy miałem 0,37 coś takiego kara była minimalna bo chyba 700zł zapłaciłem od razu sprawy w sądzie w ogóle nie było od tej pory nie miałem alkoholu w ustach…. Proszę mi powiedzieć czy jestem wpisany do KRK czy już nie istnieję tam czy mogę mówić że nigdy nie byłem karany za jazdę po pijanemu???? czy to jest jeszcze do sprawdzenia?

    • Dzień dobry, jeżeli wyrok w Pana sprawie był wydany 2008 roku, to już powinien być Pan osobą niekaraną. Może Pan udać się do sądu i złożyć wniosek do Krajowego Rejestru Karnego o wydanie zaświadczenia o niekaralności. Opłata od wniosku wynosi 30 zł.

      Pozdrawiam,
      Adwokat Agnieszka Rzeszut
      792 828 323

  31. be pisze:

    Dzień dobry. W roku 2013 zostałam skazana za kolizję w stanie nietrzeźwości na karę grzywny i zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 4 lat. Grzywnę spłaciłam w 2016r. Zaznaczam, że nie zostałam skazana na pozbawienie wolności . W którym roku moja wina uległa zatarciu? Chcę ponownie rozpocząć kurs na prawo jazdy i zastanawiam się jakich utrudnień mogę się spodziewać .

    • Dzień dobry, skoro sąd orzekł wobec Pani w 2013 roku karę grzywny i zakaz prowadzenia pojazdów na okres 4 lat, to jeżeli nie popełniła pani żadnego nowego przestępstwa, to wyrok uległ zatarciu w 2017 roku. Zatem aktualnie jest Pani osobą niekaraną. Wydany wyrok w 2013 roku nie będzie miał wpływu na egzamin na prawo jazdy.

      Pozdrawiam,
      Adwokat Agnieszka Rzeszut
      792 828 323

  32. Prmk pisze:

    Dzień dobry. 4 stycznia 2020 roku zostało mi zatrzymane prawo jazdy. Późniejszym wyrokiem sądu dostałem zakaz prowadzenia pojazdów na okres 3 lat, karę grzywny oraz sankcję na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości 5tys. zł. Grzywna, koszty sądowe oraz fundusz zostały już spłacone. Kiedy mogę składać wniosek o zatarcię skazania? Ewentualnie, kiedy mogę się spodziewać automatycznego zatarcia tego skazania?

    • Dzień dobry, jeżeli wobec Pana Sąd orzekł zakaz prowadzenia pojazdów na okres 3 lat oraz karę grzywny i świadczenie na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, to w Pana przypadku zatarcie skazania z mocy prawa nastąpi z dniem 4 stycznia 2023 roku, a wiec z dniem kiedy upływa 3 letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Powyższe wynika z art. 107 par 6 k.k. zgodnie z którym: „Jeżeli orzeczono środek karny, przepadek lub środek kompensacyjny, zatarcie skazania nie może nastąpić przed jego wykonaniem, darowaniem albo przedawnieniem jego wykonania. Zatarcie skazania nie może nastąpić również przed wykonaniem środka zabezpieczającego.”

      Pozdrawiam,
      Adwokat Agnieszka Rzeszut
      792 828 323

  33. Dariusz pisze:

    W 2010 zabrano mi prawo jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu i grzywnę 1tys.
    W 2016 zabrano mi prawo jazdy na 1 rok
    W 2022 zostałem złapany z 0.26 mg w wydychanym powietrzu .
    Czy poprzednie kary są zatarte i ta trzecia jakie będą jej konsekwencje w ujęciu tamtych dwóch pierwszych czy będą brane pod uwagę?

    • Witam, jeżeli poprzednie skazanie miało miejsce w 2016 roku i zakaz prowadzenia pojazdów był orzeczony na 1 rok, to poprzednie skazanie uległo zatarciu, to z 2010 również.
      Jeżeli skazanie uległo zatarciu, to wpis o wydanym wyroku jest usuwany z mocy prawa z Krajowego Rejestru Karnego, a taką osobę uważa się za niekaraną.

      Tym samym jeżeli wynik badania trzeźwości w Pana przypadku wyniósł 0,26 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, to może Pan to może Pani ubiegać się o warunkowe umorzenie postępowania karnego, ewentualnie zmianę kwalifikacji prawnej czynu z przestępstwa na wykroczenie z art. 87 par 1 kw z uwagi na niepewność pomiaru alkomatu, która wynosi zazwyczaj 0,01 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, co w Pana przypadku pozwalałoby na przyjęcie, iż najwyższy wynik badania trzeźwości wyniósł 0,25 mg/l alkoholu – co stanowi wykroczenie z art. 87 par 1 kw, za które grozi kara grzywny w wysokości m.in. 2,5 tys zł oraz zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do lat 3.

      Więcej na ten temat w artykule: Co grozi kierowcy za 0,26 mg/l alkoholu na alkomacie?

      Na zakończenie wskazuję, iż sąd z urzędu nie rozważa warunkowego umorzenia postępowania karnego czy też zmiany kwalifikacji prawnej czynu. Tym samym w przypadku braku aktywnej obrony z Pana strony grozi Panu przy wyroku skazującym zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 lat do lat 15 oraz świadczenie pieniężne w wysokości co najmniej 5 tys zł.

      Pozdrawiam,
      Adwokat Agnieszka Rzeszut
      792 828 323

  34. M1000 pisze:

    Witam , zostało mi zabrane prawo jazdy 10 .05 2022.za jazdę pod wpływem. Zdecydowałem się na samoukaranie na przesłuchaniu na policji .propozycja 3 lata oraz 5 tys na rzecz osób pokrzywdzonych .do tego czasu nie dostałem wyroku ani żadnego listu .moje pytanie brzmi jaki jest sresni czas oczekiwania .

    • Dzień dobry, terminy posiedzeń w sprawach karnych gdzie prokurator wysłał do sądu akt oskarżenia wraz z wnioskiem o skazanie bez przeprowadzenia rozprawy z art. 335 kpk są wyznaczane dosyć szybko. Zdarza się że w ciągu miesiąca od wpływu sprawy z prokuratury do sądu jest termin posiedzenia, jednak zdarzają się sytuacje, że termin posiedzenia jest wyznaczany za kilka miesięcy. Może Pan zadzwonić do sądu i zapytać czy w prana sprawie jest już wyznaczony termin sprawy, jeżeli nie to zawsze może Pan napisać do sądu pismo o wyznaczenie terminu posiedzenia.

      Pozdrawiam,
      Adwokat Agnieszka Rzeszut
      792 828 323

  35. Darek pisze:

    Witam serdecznie.
    W listopadzie 2020r zostało mi zatrzymane prawo jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu na 2 lata, karę grzywny 200zł oraz 5000zł na fundusz.
    Grzywnę 200zł zapłaciłem a 5000zł na fundusz rozłożyłem na raty, spłaciłem jedną ratę później niestety straciłem pracę i mi odwołano raty i sprawa trafiła do komornika.
    Czy nadal na tą chwilę będę widniał jako karany w KRK? Jeśli tak to co mogę zrobić w tej chwili by być osobą niekaraną ponieważ potrzebuję zaświadczenia do pracy.
    Pozdrawiam
    Darek

    • Witam, będzie Pan figurował w KRK do chwili gdy spłaci Pan w całości świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz pomocy Postpenitencjarnej. Z chwilą spłacenia świadczenia pieniężnego wpis o wydanym wyroku powinien zostać usunięty z KRK.

      Pozdrawiam,
      Adwokat Agnieszka Rzeszut
      792 828 323

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *