Kiedy kierujący samochodem po alkoholu znajduje się w stanie nietrzeźwości?

Rate this post

Kierując samochodem lub rowerem po alkoholu popełniasz przestępstwo, jeżeli  zawartość alkoholu w Twoim organizmie wynosi lub prowadzi do:

 • stężenia alkoholu we krwi powyżej 0,5 promila

albo

 • stężenia alkoholu w 1 dm3  (litrze) powietrza powyżej 0,25 mg

Istotne znaczenie ma tu słowo powyżej.

 • jeżeli  badanie alkomatem wykazało u Ciebie stężenie alkoholu równe 0,25 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu lub 0,5 promila we krwi, wówczas nie popełniłeś przestępstwa prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art.178a § 1 lub 4 k.k., lecz jedynie wykroczenie prowadzenia samochodu  w stanie po użyciu alkoholu z art.87 § 1 k.w.
 • dopiero jeśli wynik badania alkomatem wskaże u Ciebie stężenie alkoholu większe od 0,25 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu lub 0,5 promila we krwi, wówczas popełniłeś przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art.178a § 1 lub 4 k.k. 

Gdy  badanie alkomatem dało wynik zbliżony do dolnej granicy stanu nietrzeźwości, np. 0,27 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu lub 0,54 promila we krwi, wówczas należy podnieść zarzut niepewności pomiarowej alkomatu, która może mieć decydujące znaczenie dla ustalenia czy popełniłeś przestępstwo jazdy w stanie nietrzeźwości, czy tylko wykroczenie. 

Dla przykładu, powszechnie używany przez Policję alkomat stacjonarny Alkometr 2.0 mierzy stężenie alkoholu z dokładnością +/- 0,02 mg/l (informacja z opisu technicznego jego producenta – firmy Avat). Przy wskazaniu tego alkomatu 0,27 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, uwzględnienie niepewności pomiaru alkomatu powinno doprowadzić do ustalenia przez Sąd, że rzeczywiste stężenie alkoholu w Twoim organizmie wynosiło 0,25 mg/l, co uwolni Cię od odpowiedzialności karnej za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości. Poniesiesz wówczas odpowiedzialność karną za wykroczenie prowadzenia pojazdu w stanie po użyciu alkoholu, a więc zachowasz status osoby nie karanej za przestępstwo.

Więcej na temat błędu pomiarowego alkomatu i jego znaczenia w postępowaniu karnym przeczytasz w artykułach:

Polub mój funpage na facebook'u

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

27 odpowiedzi na Kiedy kierujący samochodem po alkoholu znajduje się w stanie nietrzeźwości?

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

 2. BlackLady pisze:

  Witam.
  Co ma zrobić ktoś kto został zatrzymany przez policję i w wydychanym powietrzu miał 0,42mg a po 15 minutach 0.41mg? Dodam iż jechał osobówka, na drodze o małym natężeniu ruchu. Posiada prawo jazdy tzn. posiadał bo wczoraj zostało mu zabrane na kat. B, C, B+E, C+E. Chłopak jest załamany ponieważ jest jedynym żywicielem rodziny ( żona, 3 dzieci w tym jedno niepełnosprawne które trzeba wozić na rehabilitację). Pracuje jako kierowca zawodowy. Tak zarabia na utrzymanie rodziny. Czy zabiorą mu całe prawo jazdy, czy tylko B? Proszę o odpowiedz jak można mu pomóc.

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   W związku z prowadzeniem samochodu w stanie nietrzeźwości 0,41-0,42 mg/l alkoholu w wydychany powietrzu Pański kolega straci na pewno prawo jazdy kat. B oraz B+E. Ma natomiast szansę na zachowanie prawa jazdy kat. C i C+E. Na jego korzyść przemawiają takie okoliczności jak: małe natężenie ruchu, a więc małe zagrożenie jakie stworzył dla innych kierujących pojazdami i pieszych, oraz to, że w razie utraty prawa jazdy wszystkich kategorii straci pracę, a więc możliwość utrzymania rodziny.
   Czy mu się powiedzie, to zależy od następujących rzeczy:
   1. czy jest karany za przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji?
   2. ile wykroczeń drogowych ma na swoim koncie i jak poważnych: nie zapięte pasy, czy 5 mandatów za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/ha?
   Należy złożyć taki wniosek już na etapie dochodzenia do Prokuratora. Jeśli Prokurator się na to nie zgodzi, należy poczekać aż sprawa trafi do Sądu z aktem oskarżenia – około 2-3 miesięcy i ponownie go złożyć z załączonymi dokumentami (np. zaświadczenie od pracodawcy o niezbędności prawa jazdy C i C+E w pracy) oraz wnioskami o przesłuchanie świadków.

 3. BlackLady pisze:

  Dziękuje serdecznie za odpowiedz. Naprawdę okazała się pomocna. Pozostaje nam napisać wniosek o ograniczenie zakazu prowadzenia pojazdów do kat.B. Jak tego jeszcze nie wiem ale pewnie jakiś materiały lub wzory znajdziemy w internecie. Pozdrawiam serdecznie.

 4. Marcin pisze:

  Witam,
  Panie Mariuszu mam pytanie związku z prowadzeniem samochodu po użyciu alkoholu podczas rutynowej kontroli alkomat wskazał przy pierwszym badaniu o, 10,5mg/l drugie 10mg/l trzecie 0,7 mg/l badanie było o godzinie 10 40 zapytany przez policje od której godziny prowadzę odpowiedziałem od 7 rano czy mogą mi udowodni, że o 7 rano miałem o,5 promila bądz więcej ? Jakie czy powinienem o tym mówic na przesłuchaniu ? czy ma to znaczenie od której godziny prowadziłem samochód czy bierze sie pod uwagę tylko i wyłącznie moment w którym byłem badany ? jak powinienem sie bronic odmówi zeznań? nie jestem pewien czy policja to zapisał ale raczej tak.
  Pozdrawiam
  Marcin

 5. Paweł pisze:

  Witam, moje pytanie brzmi następująco. Czy jeżeli prowadziłem pojazd w stanie nietrzeźwości tj ok. 1 promila, jeżeli pojazd podczas kontroli zaparkowałem na osiedlowym parkingu gdzie był zaparkowany prawidłowo czym nie zagrażał porządkowi i bezpieczeństwu w ruchu Policja obligatoryjnie holuje moje auto czy jeżeli oświadczam, że auto zabezpieczam we własnym zakresie Policja może odstąpić od holowania auta ? Dodam że nie miałem możliwości w skazania osoby, która mogłaby pojazd zabezpieczyć.

 6. Piotr pisze:

  Witam Panie Mariuszu moja sprawa wyglada nastepujaco: prowadzilem samochod w nocy okolo godziny 03:00, poniewaz poproszono mnie o przewiezienie dwoch kol znajomemu, przy niskim natezeniu ruchu. Przejechalem bardzo krotki odcinek drogi i zostalem zatrzymany przez patrol policji. W wydychanym powietrzu stwierdzono 1.00 mg/l w stosunku malejacym. Prawo jazdy mialem wyrobione w Anglii, poniewaz tam przebywalem przez ostatnie kilka lat. Zostalo mi natychmiast zatrzymane i nie zwrocone do dnia dzisiejszego, chociaz podobno zakaz w tym przypadku dotyczy tylko Polski. Sprawe skierowano do prokuratora, ktory zaproponowal 1200 zl grzywny i 300 zl na cele charytatywne oraz zakaz prowadzenia pojazdow mechanicznych na 2 lata. Pani prokurator doradzila mi ze, korzystniej bedzie dla mnie gdy dobrowolnie poddam sie kaze. Zgodzilem sie na to, lecz teraz wydaje mnie sie ze ta kara jest zbyt surowa. Nigdy nie bylem karany i nie mam na swoim koncie zadnych punktow karnych ani mandatow. Po powrocie do Polski nie znalazlem pracy i jestem na bezrobociu bez prawa do zasilku. Sprawa w moim przypadku o tyle sie skaplikowala ze, planowalem do momentu skonczenia szkoly pracowac jako kierowca w komunikacji miejskiej. Dowiedzialem sie rowniez ze moja kartoteka w sadzie bedzie czysta dopiero po 5 – ciu latach, a kierowca taki musi miec czysta kartoteke. Chcialem dowiedziec sie czy moge wycofac sie z dobrowolnego poddania sie kaze i liczyc na lagodniejszy wyrok?. Dziekuje i pozdrawiam.

 7. Propozycja Prokuratora w zakresie 2 lat zakazu prowadzenia pojazdów za 1 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu (a więc 2 promile we krwi) była korzystna. Przy takim stężeniu alkoholu należy się liczyć z 3, a nawet 4 latami zakazu.

  Może Pan złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego na 1 rok lub 2 lata próby z zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych na 2 lata. Jeśli postępowanie zostanie warunkowo umorzone, wówczas zachowa Pan status osoby nie karanej za przestępstwo, a jakakolwiek wzmianka o tym postępowaniu ulegnie szybkiemu zatarciu – po upływie półtora roku (przy 1 roku próby) lub po upływie 2 lat i 6 miesięcy (przy 2 latach próby) od uprawomocnienia się wyroku.

  • Piotr pisze:

   Dziekuje za porade jestem juz po sprawie napisalem wniosek o warunkowe umorzenie postepowania sedzia przychylil sie do tego wniosku i wyrok wyglada nastepujaco: 1500 zl swiadczenia pienieznego, 1 rok zakazu prowadzenia pojazdow mechanicznych oraz 1 rok proby. Pozdrawiam

 8. Patryk pisze:

  Witam
  Chciałbym się również poradzić jak powiniem postępować w mojej sytuacji, zostatłem zatrzymany podczas jazdy rowerem alkomat wykazał u mnie 0,54 promila przy drugim sprawdzeniu było to 0,52 więc była to tendencja spadkowa. Prosiłem o mandat ale nic z tego powiedzieli, że będzie sprawa w sądzie ale nie dostałem nic tylko wezwanie na policje. Strasznie mi zależy na tym, żeby obyło się bez rozprawy mam na to jakieś szanse? jestem młody, po wielu miesiącach poszukiwań dopiero znalazłem i rozpocząłem prace pomimo, że mandat to bardzo duże obciążenie ale wole największy niż rozprawe bo chcę starać się o przyjęcie do straży a to zamknie mi całkowicie drogę i jestem w trakcie robienia prawa jazdy czy mogą mi również to zablokować? Będę wdzięczyny za odpowiedź.

  • Za jazdę na rowerze po alkoholu grozi Panu wyrok skazujący, co oznacza przez kilka lat zapis o karalności za przestępstwo w karcie karnej. Pana jedyna szansa na zachowanie statusu osoby nie karanej za przestępstwo jest warunkowe umorzenie postępowania karnego.

 9. Rafal pisze:

  witam. Jechalem rowerem w stanie nietrzezwosci, w chwili kontroli mialem 0,33mg nie mam prawa jazdy ale jestem pelnoletni. Na komendzie stezenie alkocholu Mi spadlo do 0.3mh. Dostalem wezwanie na komende. Co moge dalej zrobic? I jaka mze byc kara?

 10. Rafal pisze:

  I czy np jak dostane grzywne to moge zamienic ja na godziny do odpracowania spolecznie?

 11. Rafal pisze:

  Dodam ,ze nigdy nie bylem karany

  • W Pana sytuacji powinien się Pan spodziewać wyroku skazującego na prace społeczne – 4-6 miesięcy prac społecznych po 20-30 godzin miesięcznie i zakazu prowadzenia roweru na 1 rok. Może Pan również złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego, w którym należy opisać okoliczności prowadzenia samochodu.

   • Rafal pisze:

    Witam! Dziekuje za komentarz. Jutro o 11 mam wezwanie na komendzie mam tam powiedziec ,ze odmawiam przyjecia wyroku? Czy porozmawiac z prokuratorem o warunkowe umorzenie kary?

 12. Karol pisze:

  Witam,

  Czy jeśli prawo jazdy zabrane jest na rok to czy koniecznością jest zdawanie ponownie egzaminu? Słyszałem również, że jest różnica we wpisaniu w protokołach 12miesięcy, a 1 rok choć to taka sama długość czasu różnie się do tego podchodzi.

  • Już od dawna nie ma różnicy pomiędzy 12 miesiącami a 1 rokiem zakazu prowadzenia pojazdów. Ustawa Prawo o ruchu drogowym posługuje sie jedynie pojęciem 1 roku zakazu prowadzenia pojazdów, Zgodnie z ustawą jeżeli okres zatrzymania prawa jazdy przekroczył 1 rok, wówczas konieczne jest ponowne zdanie egzaminu prawa jazdy. Ten rok liczy się od dnia odebrania dokumentu prawa jazdy do uprawomocnienia się wyroku sądowego z orzeczeniem 1 roku zakazu prowadzenia pojazdów.

   Zatem w pana wypadku, gdy Sąd orzekł 1 rok zakazu i ten wyrok uprawomocnił się przed upływem 1 roku od odebrania panu dokumentu prawa jazdy przez Policję, wówczas nie musi Pan ponownie zdawać egzaminu na prawo jazdy.

   • Karol pisze:

    A czy wnoszenie o całkowite umorzenie postępowania karnego z odstąpieniem od zatrzymania p.j. w przypadku 0,26mg/l to art.66§1 k.k? Czy w takim wniosku powinienem załączyć i postarać się o zaświadczenie o niekaralności z sądu (koszt 50zł), czy wystarczy samo oświadczenie? Załącza się jakieś zaświadczenia z ruchu drogowego (mandaty)? Istnieje coś takiego, czy wystarczy wspomnieć? Czy badania alkomatem winne być przeprowadzane co ok 15 min. czy mogą być wykonywane co 2 min? Jaki ma wpływ zapalenie papierosa na chwilę przed badaniem czy o takich rzeczach również się wspomina? Czy powinienem załączyć do wniosku ksero z wyjaśnień złożonych na policji, gdy nie przyjąłem propozycji prokuratora? Czy sąd jeśli przedstawia się dokument o potrzebie poruszania się pojazdem w pracy zazwyczaj wzywa na przesłuchanie osobę wystawiającą dokument o tej konieczności?

 13. Rafał pisze:

  Witam,
  Panie Mariuszu moja sprawa wygląda tak:
  – prowadząc motocykl zostałem zatrzymany do kontroli trzeźwości, badanie przesiewowe wskazało na stan nietzreźwości, poźniej po kilkunastu minutach wykonano badnie drugim urządzeniem mobilnym badanie, które wskazało 0,36mg/l;
  – po ok. 15-20 minutach wykonano na komisariacie badanie stacjonarnym alkomatem badanie z wynikiem 0,25mg/l;
  – po nastepnych ok. 10-15 minutach kolejne z wynikiem0,27mg/l, w tym przypadku były potzrebne 2 lub 3 próby jedna po drugiej, aby uzyskać wynik;
  – zaproponowano mi poddanie sie dobrowolne karze;
  – po paru dniach podczas wyjaśnień na komisariacie przedstawiono mi akt oskarżenia: zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na rok, ograniczenie wolności w postacie 3 miesięcy pracy na cele społeczne w wymiarze 30 godzin w miesiącu oraz koszty i opłaty sądowe – na powyższy wyrok przystałem.
  – podczas wyjaśnień na komisariacie zapytałem czy może zostać mi odebrana tylko jedna kategoria czyli A, bo posiadam także kat. B, jednak prokurator w rozmowie telefonicznej z policjantem odrzucił moją prośbę.
  Moje pytanie brzmi: czy można w tym wypadku pisząc prośbę do Sądu wpłynąć na zmniejszenie kary np; z 1 roku do 6 miesięcy lub zabrania tylko kat. A na 1 rok? Badanie alkomatem nr 2 wskazuje, że czyn nie jest przestępstwem, a tylko wykroczeniem, badnie nr 3 biorąc błąd pomiarowy także jest wykroczeniem. Natomiast badnaie nr 1 chyba można uznać za błędne. Mam wrażenie, że Prokurator pisząc akt oskarżenia brał wynik badania nr 1. Utrata obu kategeorii prawa jazdy komplikuje mi sytuację w pracy, gdzie czasami jestem proszony o prowadzenie samochodów służbowych. Oczywiście jestem nie karany. To był mój pierwszy raz, kiedy zostałem zatrzymany w stanie nietrzeźwości podczas prowadzenia pojazdu. Zatrzymanie nie było wynikiem złamania przepisów o ruchu drogowym tylko w wyniku rutynowej kontroli na wąskiej drodze łączącej Piastów z drogą wylotową z Warszawy. Prawo jazdy kat. B mam od 1996 roku, kat. A od 2009. Na koncie jeden mandat z 2010 roku za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym.
  Z góry dziękuję za pomoc Panie Mariuszu.
  Rafał

  • Witam, jeżeli chodzi o Pana wyniki badań, to aby je można było kwestionować konieczna jest znajomość akt sądowych, a w szczególności protokołu badania trzeźwości, wydruków z alkomatu, którym Pan został przebadany oraz świadectwa wzorcowania alkomatu. Wówczas będzie można ustalić czy policjanci przeprowadzili badania alkomatem zgodnie z obowiązującymi przepisami.
   Jeżeli jednak nie będzie Pan mógł kwestionować wyników badań, to może Pan złożyć do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze z orzeczeniem środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym z wyłączeniem pojazdów, do prowadzenia których uprawnia prawo jazdy kategorii B na okres 1 roku. Z uwagi na to, że jechał Pan motocyklem, ma Pan szansę orzeczenie przez Sąd zakazu tylko na kat. A. We wniosku powinien Pan opisać wszystkie okoliczności w jakich jechał Pan motocyklem pomimo spożytego alkoholu, tj. pora oraz miejsce prowadzenia motocykla, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych, czy była to rutynowa kontrola trzeźwości. W uzasadnieniu wyłączenia spod zakazu kat. B prawa jazdy powinien Pan opisać dlaczego prawo jazdy jest Panu niezbędne oraz jakie negatywne konsekwencje spowoduje dla Pana orzeczenie zakazu na kat. B prawa jazdy.

   • Rafał pisze:

    Pierwsze badanie było przeprowadzone w radiowozie urządzeniem przenośnym, a jak na Państwa stronie wyczytałem, takie badanie może być obarczone bardzo dużym błędem pomiarowym i nie powinno się brać pod uwagę w procesie sądowym. W dodatku uwagę zwraca ponad 30% spadek w ciągu ok. 20 minut zawartości alkoholu, a później nagle staje w miejscu przez następne dwa badania. Podważenie badania nr 1 powoduje, że czyn zmienia się z przestępstwa w wykroczenie.

 14. Jasiek pisze:

  Witam
  Kolega został zatrzymany do kontroli i podczas badania alkomatem wykazało 0.25 mg\l, drugie badanie już 0.23 ,następne zostało wykonane na komisariacie i wyszło 0.18 mg, a ostatnie 0.13,policja zaproponowała utratę prawa jazdy na 2 lata i 4 miesiące w zawieszeniu(nie zgodził się)
  Czy nie powinni oddać uprawnienia gdyż była tendencja spadkowa?

  • Witam, okoliczność, że Pani kolega miał tendencję spadkową nie powoduje, że Policja powinna zwrócić prawo jazdy. Z uwagi na okoliczność, iż Pani kolega miał najwyższy wynik 0,25 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, to popełnił wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu z art. 87 par 1 k.w. Pani kolega może złożyć do Sadu wniosek o dobrowolne poddanie się karze na karę grzywny z orzeczeniem zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 10 -12 miesięcy. Powyższe spowoduje, że Pani kolega nie będzie musiał ponownie zdawać egzaminu na prawo jazdy. We wniosku powinien opisać wszystkie okoliczności w jakich prowadził samochód pomimo spożytego alkoholu, tj pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych, czy była to rutynowa kontrola trzeźwości. W uzasadnieniu powinien opisać jakie negatywne konsekwencje spowoduje dla niego orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych dłuższego niż 12 miesięcy.

 15. Piotr pisze:

  Witam
  Policja zatrzymała mnie nie oznakowanym radiowozem, gdyż wg nich jechali z naprzeciwka i wydawało im się że jadę za szybko, więc zawrócili i jechali za mną, nagranie z wideo rejestratora jednak było ze względu na deszcz i na to że hamowałem nie jednoznaczne, po czym zatrzymali mnie i w ramach kontroli poddali badaniu alkomatem. Pierwszy wynik to 0,25 drugi 0,23 trzeci 0,21. W nocy do późna pracowałem przy remoncie w domu przed I komunią dziecka wypiłem cztery piwa, dodam że rano w ogóle nie przyszło mi do głowy że mogę być pod wpływem alkoholu, nigdy nie byłem wcześniej karany, mam dwójkę dzieci, prawo jazdy mam od 19 lat, jedyny mandat jaki dostałem w ostatnich 10 latach to mandat za używanie telefonu podczas jazdy, samochód jest mi nie zbędny w pracy czy są jakieś szanse na w miarę łagodny wymiar kary, bo nie wątpliwie na nia zasługuję

  • Witam, czeka pana postępowanie karne o wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu z art.87 par. 1 k.w., za które Sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat. Proszę pamiętać, że na podstawie art.39 par. 1 k.w. Sąd w szczególnie uzasadnionych wypadkach może odstąpić od orzeczenia tego zakazu. w pana przypadku na Pana korzyść przemawiają – spadające szybko wyniki stężenia alkoholu z organizmu, dotychczasowy sposób życia i korzystania z uprawnienia do kierowania pojazdem oraz dotkliwe konsekwencje w razie orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów. Nie będzie jednak Panu łatwo przekonać Sąd do odstąpienia od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów, gdyż najwyższy wynik stężenia alkoholu w Pana organizmie wyniósł 0,25 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, a więc w górnej granicy dla wykroczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *