Ile czasu kierowca musi jeździć z blokadą?

5/5 - (1 vote)

Z artykułu Ile czasu kierowca musi jeździć z blokadą alkoholową? dowiesz się:

  • czym jest skrócenie zakazu przez blokadę alkoholową i dlaczego warto o nią się ubiegać?
  • kiedy możesz wnosić o skrócenie zakazu przez blokadę alkoholową
  • ile czasu kierowca musi jeździć z blokadą alkoholową?
  • co się dzieje po upływie orzeczonego zakazu gdy jeździłeś z blokadą alkoholową?

Czym jest blokada alkoholowa?

Blokada alkoholowa jest to urządzeniem, które jest montowane w samochodzie, które uniemożliwienia uruchomienie silnika pojazdu silnikowego i pojazdu szynowego, w przypadku gdy zawartość alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu wynosi co najmniej 0,1 mg alkoholu w 1 dm3.

Skrócenie zakazu przez blokadę alkoholową

Skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów poprzez blokadę alkoholową polega na tym, że kierowca będzie mógł przez pozostały okres trwania zakazu prowadzenia pojazdów poruszać się pojazdami, które wyposażone są w blokadę alkoholową.

Blokada alkoholowa nie jest skróceniem zakazu prowadzenia pojazdów, a zmianą sposobu wykonywania tego środka karnego. Zakaz prowadzenia pojazdów nadal obowiązuje kierowcę, jednakże dotyczy tylko pojazdów, które nie są wyposażone w blokadę alkoholową. Powyższe oznacza, że gdy Sąd wyrazi zgodę na blokadę alkoholową, kierowca będzie mógł bez przeszkód poruszać się samochodem wyposażonym w blokadę alkoholową.

Więcej na temat procedury ubiegania się o blokadę alkoholową znajdziesz w artykule:

Kiedy kierowca może wnosić o skrócenie zakazu przez blokadę alkoholową?

Kierowca, może wnosić o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów po upływie:

  • połowy orzeczonego zakazu
  • 10 lat – gdy Sąd orzekł wobec kierowcy dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów

Jeżeli chcesz się dowiedzieć od kiedy liczony jest zakaz prowadzenia pojazdów zapraszamy do lektury artykułu: Do kiedy trwa zakaz prowadzenia pojazdów?

Ile czasu kierowca musi jeździć z blokadą alkoholową?

To ile czasu kierowca będzie musiał jeździć z blokadą alkoholową, zależy od tego na ile Sąd orzekł zakaz prowadzenia pojazdów i kiedy kierowca wnosi o skrócenie zakazu przez blokadę alkoholową. Powyższe zagadnienie najlepiej będzie wyjaśnić na przykładzie:

Sąd orzekł wobec Jana Kowalskiego zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 3 lat. Jan Kowalski w dniu kontroli przez Policję tj w dniu 2 stycznia 2018 roku posiadał przy sobie dokument prawa jazdy, który został mu zatrzymany przez funkcjonariuszy Policji. Sąd wydał wobec Jana Kowalskiego wyrok skazujący w dniu 6 czerwca 2018 r, w którym na poczet orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów w wymiarze 3 lat, zaliczył Janowi Kowalskiemu okres od 2 stycznia 2018 roku. A zatem 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów jest liczony od dnia 2 stycznia 2017 roku do dnia 2 stycznia 2020 roku. Jan Kowalski po upływie połowy orzeczonego zakazu tj. 3 lipca 2019 roku, złożył do Sądu, który wydał wyrok wobec niego, wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych przez blokadę alkoholową. Sąd postanowieniem z dnia 26 lipca 2019 roku, wyraził zgodę na blokadę alkoholową. Następnie po uprawomocnianiu się postanowienia, Sąd wysłał to postanowienie do wydziału komunikacji, który skierował Jana Kowalskiego na egzamin teoretyczny i praktyczny na prawo jazdy. Jan Kowalski w dniu 19 sierpnia 2019 roku, zdał egzamin na prawo jazdy. Następnie zamontował blokadę alkoholową w swoim samochodzie oraz dokonał jej kalibracji na stacji diagnostycznej. Wydział komunikacji w dniu 2 września 2019 roku wydał Janowi Kowalskiemu nowy dokument prawa jazdy, na odwrocie, którego umieszczony jest kod 69, który oznacza, że kierowca może poruszać się jedynie samochodem, który ma blokadę alkoholową.

Ile czasu kierowca musi jeździć z blokadą?

W związku z powyższym od dnia 2 września 2019 roku, Jan Kowalski może poruszać się samochodem, w którym zamontowana jest blokada alkoholową, bez narażania się na popełnienie przestępstwa złamania prawomocnego zakazu sądowego, o którym przestępstwie piszemy w artykule: Kara za złamanie zakazu sądowego. Czyli ile czasu Jan Kowalski musi jeździć z blokadą alkoholową? Otóż, przez pozostały okres zakazu, a więc 1 rok i 4 miesiące, tj do dnia 2 stycznia 2019 roku, bo wówczas upływa 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, orzeczony wobec Jana Kowalskiego.

Co się dzieje po upływie orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów?

Wielu kierowców zastanawia się, czy po upływie zakazu prowadzenia pojazdów, w tym po upływie czasu kiedy kierowca jeździł samochodem wyposażonym w blokadę alkoholową, będzie musiał ponownie zdawać egzamin na prawo jazdy. Otóż nie, po upływie orzeczonego zakazu, kierowca nie będzie musiał ponownie zdawać egzaminu na prawo jazdy. Kierowca po upływie orzeczonego zakazu otrzyma nowy dokument prawa jazdy, w którym nie będzie już wzmianki o tym, że może poruszać się tylko samochodem wyposażonym w blokadę alkoholową.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Blogger.com
  • Flaker
  • Gadu-Gadu Live
  • Google Buzz
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Twitter
  • Wykop
  • Drukuj
  • Poleć
  • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły, skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów, zakaz prowadzenia pojazdów i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *