Definicja pojazdu mechanicznego w sprawie o jazdę po alkoholu

5/5 - (1 vote)

Definicja pojazdu mechanicznego w sprawie o przestępstwo oraz wykroczenie kierowania pojazdem pod wpływem alkoholu

Z tego artykułu: Definicja pojazdu mechanicznego dowiesz się jak rozumieć definicję pojazdu mechanicznego w świetle przepisów prawa karnego.

Wyjaśnienie jak należy rozumieć pojazd mechaniczny w świetle prawa karnego będzie miało kluczowe znaczenie przy ustaleniu przez organy ścigania czy kierowca poruszał się pojazdem mechanicznym po alkoholu czy może jednak był to pojazd niemechaniczny, a zatem:

  • czy popełnił przestępstwo lub wykroczenie kierowania pojazdem mechanicznym po alkoholu, za które Sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych,
  • czy jednak popełnił wykroczenie kierowania pojazdem niemechanicznym po alkoholu, za które Sąd nie orzeka zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych – czyli w tym przypadku kierowcy nie grozi utrata prawa jazdy.

Oczywiście kwestia definicji pojazdu mechanicznego nie budzi wątpliwości gdy kierowca poruszał się samochodem osobowym czy też ciężarowym – bo są to pojazdy mechaniczne. Natomiast wątpliwości interpretacyjne jak rozumieć pojazd mechaniczny pojawiają się np. przy definicji motoroweru, czy jest to pojazd mechaniczny czy może pojazd niemechaniczny?

Umów się na spotkanie z Adwokatem w siedzibie Kancelarii Adwokackiej przy al. Jana Pawła II 80 lok. 125 w Warszawie telefonicznie dzwoniąc pod nr 697053659 lub mailowo na adres biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Definicja pojazdu mechanicznego

Pojazdem mechanicznym jest każdy pojazd wprawiany w ruch poprzez umieszczony na nim silnik, a więc taki, który z racji swojej konstrukcji jest poruszany siłą mechaniczną pochodzącą z silnika. Jest to definicja pojazdu mechanicznego obowiązująca w każdej strefie ruchu: lądowego, wodnego czy powietrznego.

Definicja pojazdu mechanicznego na przykładach:

Tytułem przykładowego wyliczenia pojazdami mechanicznymi są samochody, maszyny rolnicze, wózki widłowe, motocykle, skutery (niezależnie od pojemności skokowej silnika), tramwaje, trolejbusy, lokomotywy kolejowe, samoloty, helikoptery, statki wodne, motorówki.

Dla rozwiania jakichkolwiek wątpliwości za pojazdy mechaniczne są przyjmowane również:

  • pojazdy poruszane przez silnik w trakcie poruszania się siłą bezwładności czy rozpędu, np. po wyłączeniu silnika, podczas zjeżdżania z wyłączonym silnikiem ze wzniesienia jak i samochód holowany przez inny pojazd
  • motorowery, a więc rowery zaopatrzone konstrukcyjnie w silnik pomocniczy, jeśli jego pojemność skokowa przekracza 50 cm3
  • skutery niezależnie od pojemności zamontowanego silnika nawet, jeśli w dowodzie rejestracyjnym użyto nazwy „motorower”
  • wózki widłowe gdyż są wprawiane w ruch przez silnik, tyle, że elektryczny

Pojazdami niemechanicznymi są:

  • rowery;
  • rowery zaopatrzone w silnik pomocniczy, o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3.

Przestępstwo a wykroczenie jazdy po alkoholu

Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości (a więc przy stężeniu przekraczającym 0,5 promila alkoholu we krwi lub 0,25 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu)  jest przestępstwem z art.178a k.k. tylko wówczas, gdy kierowca prowadzi w tym stanie pojazd mechaniczny.  

Podobnie kierowanie pojazdem w stanie po użyciu alkoholu (przy stężeniu alkoholu od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi lub od 0,10 do 0,25 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu) jest wykroczeniem z art.87 par. 1 k.w. tylko wtedy, gdy kierujący prowadzi w tym stanie  pojazd mechaniczny.

Natomiast prowadzenie pojazdu niemechanicznego, np. roweru pod wpływem alkoholu, niezależnie od stężenia alkoholu, nie jest przestępstwem – jest tylko wykroczeniem opisanym w art.87 par. 1a i par.2 k.w.

Ile wynosi zakaz za jazdę po alkoholu?

Rozróżnienie pojazdu mechanicznego od pojazdu niemechanicznego jest kluczowe dla kierującego pojazdem, gdyż:

  1. za prowadzenie pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu Sąd wymierza kierowcy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres:
  • od 6 miesięcy do 3 lat – w przypadku wykroczenia z art.87 par. 1 k.w. Więcej na temat zakazu prowadzenia pojazdów za wykroczenie kierowania pojazdem mechanicznym po alkoholu znajdziesz w artykule: Wykroczenie jazdy samochodem po alkoholu. Ponadto co ważne pomimo popełnienia przez kierowcę wykroczenia jazdy samochodem po alkoholu może odstąpić od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów na podstawie art. 39 par 1 kw, jeżeli uzna, że w sprawie wystąpił szczególny przypadek i orzeczenie wobec kierowcy zakazu prowadzenia pojazdów byłby zbyt dolegliwe.
  • albo od 3 lat do lat 15 – w przypadku popełnienia przez kierowcę przestępstwa z art.178a par. 1 k.k. Więcej na temat przestępstwa jazdy samochodem po alkoholu znajdziesz w artykule: Kara za jazdę po alkoholu Natomiast kierowcy, który był już karany za jazdę po alkoholu i w okresie próby ponownie kierował pojazdem mechanicznym, zostanie mu przedstawiony zarzut ponownej jazdy po alkoholu z art. 178a par. 4 kk, za co grozi dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: Ponowna jazda samochodem po alkoholu. W przypadku popełnienia przez kierowcę przestępstwa jazdy samochodem w stanie nietrzeźwości z art. 178a par 1 kk, Sąd zastosować wobec sprawcy niekaranego wcześniej za przestępstwo warunkowe umorzenie postępowania karnego i może odstąpić od orzeczenia wobec kierowcy zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych wyjątkowo, w szczególnie uzasadnionych sytuacjach bądź może orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 roku lub 2 lat. Więcej na temat warunkowego umorzenia postępowania za jazdę po alkoholu znajdziesz w artykule: Warunkowe umorzenie za jazdę po alkoholu

natomiast

  • za prowadzenie pojazdu niemechanicznego pod wpływem alkoholu Sąd nie może wymierzyć kierowcy zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Może jedynie orzec wobec niego zakaz prowadzenia pojazdów niemechanicznych. Więcej na ten temat w artykule: Co grozi za jazdę pojazdem niemechanicznym po alkoholu?

 Podsumowując:

Prowadzenie pojazdu niemechanicznego pod wpływem alkoholu, niezależnie od jego stężenia nie jest przestępstwem.

Za prowadzenie pojazdu niemechanicznego pod wpływem alkoholu sąd nie może wymierzyć kierowcy zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Jeżeli prowadziłeś pojazd mechaniczny, zgodnie z podaną wyżej definicją, w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym wówczas popełniłeś przestępstwo z art. 178a § 1 k.k.

Jeżeli prowadziłeś pojazd mechaniczny w stanie po użyciu alkoholu lub innego podobnie działającego środka w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, wówczas popełniłeś wykroczenie z art.87 § 1 k.w.

Jeśli kierowałeś pojazdem niemechanicznym pod wpływem alkoholu, to niezależnie od jego stężenia nie popełniłeś przestępstwa, lecz wykroczenie, za które Sąd nie może Ci wymierzyć zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Umów się na spotkanie z Adwokatem w siedzibie Kancelarii Adwokackiej przy al. Jana Pawła II 80 lok. 125 w Warszawie telefonicznie dzwoniąc pod nr 697053659 lub mailowo na adres biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Blogger.com
  • Flaker
  • Gadu-Gadu Live
  • Google Buzz
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Twitter
  • Wykop
  • Drukuj
  • Poleć
  • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

32 odpowiedzi na Definicja pojazdu mechanicznego w sprawie o jazdę po alkoholu

  1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

    Drodzy Czytelnicy
    Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
    Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
    Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
    Pozdrawiam
    Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

    • Pedro GOnzales pisze:

      Hello

      Czy w 2015 roku sa odbierane prawa jazd za jazde rowerem nietrzezwo?

      Mam zabrane prawo jazdy na rok za kac samochodem ( ale 3 miesiace wiezienia w zawieszeniu na 2 lata) Zastanawiam sie, jak bede znow mial prawo jazdy, czy jazda rowerem nietrzezwo moze sie przyczynic do tych zawiasow.

      Dzieki

      • Bartosz Nadwodny pisze:

        Witam,

        na wstępie należy zaznaczyć, iż obecne uregulowania prawne jazdę rowerem po alkoholu traktują jako wykroczenie. Jednakże jeśli prowadzi Pan rower w stanie po użyciu alkoholu Sąd może orzec wobec Pana karę grzywny albo karę aresztu do 14 dni. Natomiast jeżeli prowadzi Pan rower w stanie nietrzeźwości to grozi Panu kara grzywny lub kara aresztu do 30 dni. Odpowiadając na Pana pytanie zgodnie z art. 75 par 2 k.k. Sąd może zarządzić wykonanie kary, jeżeli skazany w okresie próby rażąco narusza porządek prawny, w szczególności gdy popełnił inne przestępstwo (za które został skazany) albo uchyla się od uiszczenia grzywny, od dozoru, wykonania nałożonych obowiązków lub orzeczonych środków karnych, środków kompensacyjnych lub przepadku. Oznacza to, że prawdopodobnie za wykroczenie jazdy rowerem w stanie nietrzeźwości nie powinna zostać Panu odwieszona kara pozbawienia wolności w zawieszeniu.

  2. sixx pisze:

    Witam Pana.
    Moje pytanie dotyczy następującej treści: „…nawet jeśli jego pojemność nie przekracza 50 cm3”.
    Mianowicie, czy istnieją jakieś przepisy normujące tę zasadę. Nigdzie nie znalazłem jasno zdefiniowanego pojęcia „pojazd mechaniczny”.
    Proszę o odpowiedź, lub ewentualne podanie źródła, którym Pan się „podpierał” pisząc tą informację.

    Pozdrawiam

    • Witam, jestem Panu winien przeprosiny, gdyż w treści artykułu pojawił się błąd, który już sprostowałem. Motorower nie jest pojazdem mechanicznym pod warunkiem, że pojemność skokowa jego silnika nie przekracza 50 cm3, zaś konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/ha. Motorower o takich właściwościach nie jest pojazdem mechanicznym. Wynika to z definicji pojazdu silnikowego zawartej w art.2 pkt 32 oraz definicji motoroweru wskazanej w art.2 pkt 46 Ustawy Prawo o ruchu drogowym.
      Co do pojęcia pojazdu mechanicznego, to nie ma definicji ustawowej. Przyjmuje się natomiast w orzecznictwie sądów, że pojazdem mechanicznym jest każdy pojazd silnikowy (za wyjątkiem motoroweru o wskazanych wyżej parametrach), a także pojazd szynowy.

      • jacek pisze:

        witam panie mecenasie ,czyli jak rozumie ten przepis jesli zabrano mi uprawnienia na pojazdy mechaniczne to motorowerem o pojemnosci 49,25 i predkosci maksymalnej 40 moge sie poruszac?pozdrawiam

        • Witam, motorower jest pojazdem niemechanicznym pod warunkiem, że spełnia kryteria techniczne z Ustawy Prawo o ruchu drogowym, tzn. ma pedały, a silnik jest jedynie pomocniczą jednostką napędu. Skuter, nawet o pojemności skokowej silnika mniejszej niż 50 cm3 nie jest motorowerem w rozumieniu Ustawy Prawo o ruchu drogowym, a więc jest pojazdem mechanicznym. Podsumowując, może Pan jeździć motorowerem, a więc rowerem (z pedałami), zaopatrzonym w silnik pomocniczy, nie może Pan jeździć skuterem (bez pedałów) niezależnie od pojemności silnika. Oznaczenie skutera jako motoroweru w dowodzie rejestracyjnym nie ma znaczenia.

  3. Tomasz pisze:

    Witam,
    chciałbym zapytać czy samobieżny podnośnik koszowy np. Hulotte HA 20 PX , nie dopuszczony do ruchu drogowego, służący na budowach do unoszenia pracowników celem wykonania rożnych prac, mieści się w definicji pojazdu mechanicznego. Prowadzę serwisy tego typu maszyn. Towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym wykupilem OC przedsiębiorcy wraz z dodatkową klauzulą za szkody w mieniu przyjętym w celu wykonania usługi, nie uznało prawa do odszkodowania dla mojego klienta, za niemyslną awarię, którą wywolałem w trakcie wykonywania pras serwisowych. Towarzysto ubezpieczeniowe powołało się na dodatkową klauzulę, „Uwzględniając ogólne wyłączenia określone w § …OWU, TU nie odpowiada ponadto za szkody…: …powstałe w pojazdach mechanicznych przyjętych w celu wykonania usługi lub poddania obróbce albo będących przedmiotem sprzedaży komisowej”.
    Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.

    • By w pełni odpowiedzialnie odpowiedzieć na Pana pytanie należałoby przeanalizować dokumentację techniczną tego urządzenia. Na pierwszy rzut oka samobieżny podnośnik koszowy jest pojazdem mechanicznym gdyż jest poruszany za pomocą zamontowanego w nim silnika.

  4. Biedronka pisze:

    Witam, może się powtarzam ale wolę mieć pewność- czy dobrze wnioskuję z powyższych komentarzy? a mianowicie skuter to pojazd mechaniczny bez pedałów niezależnie od pojemności silnika, zaś każdy motorower ma pedały, a gdy jego parametry techniczne nie spełniają kryteriów z ustawy prawo o ruchu drogowym jest on wówczas pojazdem mechanicznym. Za odpowiedź z góry dziekuję 🙂

    • Motorower (rower+silniczek pomocniczy) jest pojazdem mechanicznym tylko wtedy gdy ten silnik jest większy niż 50cm3. Wtedy jazda nim w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem (identycznie jak jazda samochodem w stanie nietrzeźwości). Jeśli silnik jest mniejszy, wtedy prawo traktuje ten pojazd tak jak niemechaniczny (np. rower). Jazda pojazdem niemechanicznym w stanie nietrzeźwości jest zawsze wykroczeniem.
      Skuter zawsze jest pojazdem mechanicznym.

  5. Anita pisze:

    Witam, mam pytanie: mianowicie, mojego tatę złapano po alkoholu kiedy prowadził samochód orzeczono mu zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na podst art 87 /3 k.w na okres 8 mscy. moje pytanie brzmi czy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych obowiązuje także rowery? jeśli tak to jaka jest kara za złapanie tego zakazu? proszę o szybką odpowiedź, pozdrawiam

  6. Patryk pisze:

    Witam. Dostałem zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.
    Chce jeździć wózkami widłowymi. Pisać apelację czy napisać Proszę o to aby zakaz obejmował daną kategorię pojazdów czyli np. pojazdy od których jest potrzebne prawo jazdy katetegori A B C D E itd. ?

    • Witam, powinien Pan napisać apelację od wyroku Sądu I Instancji wnosząc o jego zmianę poprzez orzeczenie wobec Pana zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym za wyjątkiem wózków widłowych.

  7. Dawid pisze:

    Witam chciałęm zapytac co mi zgorozi za prowadzenie skutera jego pojenośc silnika wynosi 49 cm3 byłęm wtedy w stanie nietrzeźwości miałem 0,26 promili , jechałem bez dokumentów i kasku i chodnikiem . Bardzo prosze o szybką odpowiedz.

    • Bartosz Nadwodny pisze:

      Witam,

      za jazdę skuterem w stanie po spożyciu alkoholu, czyli Pana zachowanie wypełniło znamiona wykroczenia z art. 87 par 1 k.w. grozi Panu kara grzywny oraz zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Jednakże aby uchronić się od zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych powinien Pan złożyć do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze z odstąpieniem od zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

  8. miro pisze:

    witam.mam zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych a na policji powiedzieli że mogę się poruszać skuterem do 50 cm czy to prawda?

    • Nieprawda. Jeśli Sąd orzekł wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, to prowadząc w tym okresie (obowiązywania zakazu) skuter złamie Pan zakaz Sądu popełniając przestępstwo z art.244 k.k. Wynika to z prostego faktu, że skuter jest pojazdem mechanicznym (nawet jeśli w dowodzie rejestracyjnym byłby wpisany jako motorower)

      • miro pisze:

        witam ponownie.po przeczytaniu Pana wypowiedzi pojechałem na policję ponownie się zapytać czy nadal mogę się poruszać motorowerem do 50cm pojemności to potwierdzenie było ze mogę,bo ja już nie rozumiem czytając wcześniejsze wypowiedzi do innych czytelników przez Pana to motorower do 50 cm2 nie jest pojazdem mechanicznym.czyli policja wprowadza obywateli w błąd ???

      • Marcin pisze:

        Sąd uznał za winnego popełnienia zarzuconego mu czynu tj występek z art.178 1 kk i za to na podstawie art 178a 1 kk wymierzył karę 20 stawek dziennych po 20 zł
        2.na podstawie art42 2 kk orzekł zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych kat.B na okres 3 lat.
        3.na podstawie art43 2 kk orzekł świadczenie pieniężne w kwocie 5tys na rzecz funduszy pomocy pokrzywdzonym
        4.zasaszil od państwa daną kwotę mojemu obrońcy z urzędu .
        Dziękuję za rzetelne a zarazem indywidualne podejście do mojej sprawy.
        Pozdrawiam Pana Mecenasa.

        • Witam Panie Marcinie, dzięki za uzupełnienie pytania. Z zacytowanego przez Pana wyroku wynika, że Sąd orzekł wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów, do których prowadzenia uprawnia kat. B prawa jazdy, a więc ograniczył wymierzony Panu zakaz do prowadzenia pojazdów kat. B.

          Co to oznacza?

          Oznacza to, że nie wolno Panu w okresie obowiązywania zakazu prowadzić pojazdów, do których uprawnia kat. B prawa jazdy. Prowadząc inny pojazd mechaniczny, np. czterokołowiec (wymagane prawo jazdy kat. B1) lub czterokołowiec lekki (kat. AM) prawa jazdy nie łamie Pan zakazu sądowego, a więc nie popełnia Pan przestępstwa z art.244 k.k.

          Proszę jednak pamiętać, że do prowadzenia czterokołowca, takiego jak AiXM wymagane jest prawy jazdy kat. AM albo B1 – w zależności od jego typu. Prowadząc jeden z tych pojazdów nie popełni Pan przestępstwa złamania zakazu sądowego, ale popełni Pan wykroczenie prowadzenia pojazdu bez uprawnienia z art.94 k.w. Za popełnienie tego wykroczenia – w razie kontroli Policji i skierowania przez Policję wniosku o ukaranie Pana do Sądu, Sąd może, oprócz kary grzywny, orzec wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

  9. CARTON pisze:

    Witam Pracuje jako maszynista pociągów trakcyjnych .
    Niedawno złapano mnie za jazdę pod wpływem alkoholu (jechałem autem ) czy jeżeli dostane wyrok
    zakazujący prowadzenia pojazdów mechanicznych to nie będę mógł prowadzić pociągu ????
    Proszę o odpowiedź

    • Witam, pociąg jest pojazdem mechanicznym, a więc jeśli zostanie orzeczony wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, to będzie on obejmował również pociągi, w konsekwencji nie będzie Panu wolno w okresie zakazu prowadzić pociągu. Może się Pan ubiegać w postępowaniu karnym o wyłączenie spod zakazu pojazdów szynowych. Jeśli Sąd uwzględni Pana wniosek, wówczas wolno będzie panu prowadzić pociągi. Takie orzeczenie Sądu jest jak najbardziej możliwe. Wynika to z treści art.42 par. 2 k.k., zgodnie z którym za przestępstwo z art.178a par 1 k.k. Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju. Jak widać ustawodawca pozostawił Sądowi swobodę zadecydowania o rodzaju pojazdów, których zakaz prowadzenia będzie dotyczył.

  10. Marcin pisze:

    Witam
    Mam zakaz prowadzenia pojazdów kat.B art 42 2 kk i moje pytanie czy mogę poruszać sie samochodem (czerokolwcem lekkim) tzw samochód dla 14 latkow bez praw jazdy marki aixam.

    Pozdrawiam serdecznie!

    • Panie Marcinie, dbając o to, bym nie udzielił Panu błędnej rady i dla Pana bezpieczeństwa, proszę, by wpisał Pan do zapytania pełny i dokładny cytat tego punktu wyroku, w którym Sąd orzekł wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów – oczywiście bez Pana imienia i nazwiska.

  11. BARTEK pisze:

    WITAM. MAM WARUNKOWE UMORZENIE POSTEPOWANIA KARNEGO NA OKRES PROBY LAT 2. I ZAKAZ PROWADZNIE WSZELKICH POJAZOW MECHANICZNYCH NA OKRES ROKU… NA PODSR ART 67$3KK.. CZY MOGE PLYWAC MOTOROWKA NAKTORA MAM UPRAWNIENIA?? DZIEKUJE

    • Witam panie Bartku, odpowiedź na pana pytanie zależy od dokładnego brzmienia wyroku, jaki wobec pana zapadł.

      jeśli w tym wyroku Sąd orzekł wobec Pana zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, to w okresie trwania tego zakazu nie wolno Panu kierować motorówką, gdyż motorówka jest pojazdem mechanicznym.

      Jeśli w wyroku Sąd orzekł wobec Pana zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym, to wolno Panu kierować motorówką.

      Jak Pan widzi wszystko zależy od tego, czy w wyroku Sąd zawarł to magiczne stwierdzenie „w ruchu lądowym” Jeśli zatem wiernie i w pełny sposób zacytował Pan punkt wyroku o zakazie prowadzenia pojazdów, to nie ma w nim ograniczenia zakazu do ruchu lądowego i w takim razie kierując motorówką w czasie zakazu popełniałby Pan przestępstwo złamania zakazu sądowego opisane w art.244 k.k.

  12. Kuba pisze:

    Witam, a co jeżeli chodzi o zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych a mikrocary? Czyli czy po nałożeniu przez Sąd zakazu poruszania się pojazdami mechanicznymi można poruszać się pojazdem typu mikrocar, czyli takim, na który nie są potrzebne żadne uprawnienia dla osób dorosłych.

    Pozdrawiam

    • Witam, zakres zakazu prowadzenia pojazdów orzeczonego przez Sąd w wyroku skazującym za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu wynika z wyroku sądu. Jeśli Sąd orzekł wobec nietrzeźwego kierowcy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych (co jest najczęstsza formułą stosowaną przez Sądy) to zakaz ten obejmuje wszelkie pojazdy mechaniczne, w szczególności silnikowe i to niezależnie czy ich prowadzenie wymaga prawa jazdy czy nie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *