Zakaz za jazdę po alkoholu w 2024 roku

5/5 - (1 vote)

Zakaz za jazdę po alkoholu w 2024 roku

Kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości stanowi przestępstwo z art. 178 a kk.

Jeżeli kierowca został zatrzymany za jazdę samochodem po alkoholu po raz pierwszy, wówczas popełnia przestępstwo z art. 178a § 1 k.k.. Za kierowanie samochodem po alkoholu po raz pierwszy kierowcy grozi:

  • kara pozbawienia wolności do lat 3 (do dnia 1 października 2023 roku kierowcy groziła kara grzywny, kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do lat 2)
  • zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat
  • świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie od 5.000 zł do 60.000 zł

Natomiast jeżeli kierowca wsiadł do samochodu po raz drugi w okresie próby lub w okresie trwania pierwszego zakazu prowadzenia pojazdów , wówczas popełnia przestępstwo jazdy samochodem z art. 178a § 4 k.k.  Za ponowną jazdę samochodem pod wpływem alkoholu grozi:

  • kara pozbawienia wolności od lat 3 do lat 5
  • dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych
  • świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie od 10.000 zł

Jak widać jazda samochodem pod wpływem alkoholu rodzi poważne konsekwencje prawne dla kierowcy, gdyż Sąd orzeka wobec kierowcy zakaz prowadzenia pojazdów za jazdę po alkoholu. 

Na tym nie koniec.

Zgodnie z § 5 art. 178a k.k.  w przypadku gdy stężenie alkoholu w organizmie kierującego wyniosło co najmniej 0,75 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu lub co najmniej 1,5 promila we krwi sąd obligatoryjnie orzeka przepadek pojazdu mechanicznego lub jego równowartości, chyba, że zachodzi wyjątkowy wypadek, uzasadniony szczególnymi okolicznościami:

„Sąd orzeka przepadek, o którym mowa w art. 44b, w razie popełnienia
przestępstwa określonego w § 1 lub 4, chyba że zawartość alkoholu w organizmie
sprawcy przestępstwa określonego w § 1 była niższa niż 1,5 promila we krwi lub
0,75 mg/dm3 w wydychanym powietrzu albo nie prowadziła do takiego stężenia.
Sąd może odstąpić od orzeczenia przepadku, jeżeli zachodzi wyjątkowy wypadek,
uzasadniony szczególnymi okolicznościami”

W sytuacji gdy pojazd mechaniczny, którym sprawca kierował pod wpływem alkoholu nie stanowił jego wyłącznej własności albo sprawca po popełnieniu zarzucanego mu czynu sprzedał, darował lub ukrył pojazd, wówczas sąd orzeka przepadek równowartości pojazdu.

Za równowartość pojazdu uznaje się wartość pojazdu określoną w polisie ubezpieczeniowej na rok, w którym kierowca popełnił przestępstwo. W przypadku gdy pojazd niemiałby wykupionej polisy OC, wówczas sąd ocenia wartość pojazdu biorąc pod uwagę średnią wartość rynką dla pojazdów podobnych – bez konieczności powoływania biegłego sądowego.

Zgodnie § 2 art. 44 b:

„Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa pojazd nie stanowił wyłącznej
własności sprawcy albo po popełnieniu przestępstwa sprawca zbył, darował lub
ukrył podlegający przepadkowi pojazd, orzeka się przepadek równowartości
pojazdu. Za równowartość pojazdu uznaje się wartość pojazdu określoną
w polisie ubezpieczeniowej na rok, w którym popełniono przestępstwo, a w razie
braku polisy – średnią wartość rynkową pojazdu odpowiadającego, przy
uwzględnieniu marki, modelu, roku produkcji, typu nadwozia, rodzaju napędu
i silnika, pojemności lub mocy silnika oraz przybliżonego przebiegu, pojazdowi
prowadzonemu przez sprawcę, ustaloną na podstawie dostępnych danych, bez
powoływania w tym celu biegłego.”

Co więcej, gdy kierowca ponownie wsiądzie za kierownicę samochodu pomimo orzeczonego wobec niego prawomocnego zakazu prowadzenia pojazdów, to sąd co co zasady powinien orzec karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania. Innymi słowy, kierowcy, który ponownie jechał samochodem po alkoholu grozi więzienie.

Więcej na temat kary za ponowne kierowanie samochodem po alkoholu z art. 178a § 4 k.k. znajdziesz w artykule: Jazda samochodem po alkoholu 

Czy w każdym przypadku kierowca ponownie zatrzymany za jazdę po pijanemu pójdzie do zakładu karnego? Otóż nie. Sąd w szczególnie uzasadnionych przypadkach może na podstawie art. 37a k.k. orzec zamiast kary pozbawienia wolności, karę grzywny lub ograniczenia wolności. Sąd również nie musi orzekać dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

To rolą obrońcy oskarżonego jest wykazanie przed sądem, że w sprawie pojawił się szczególny przypadek, a biorąc pod uwagę postawę oskarżonego, jego właściwości i warunki osobiste oraz okoliczności popełnionego czynu, uzasadnione jest przekonanie, że orzeczenie kary więzienia oraz dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów byłoby zbyt dolegliwe.

Zakaz za jazdę po alkoholu w 2024 roku a warunkowe umorzenie postępowania

W przypadku jazdy pojazdem w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k – tj. po raz pierwszy, kierowca, który jest osobą niekaraną dotychczas za przestępstwo może ubiegać się o warunkowe umorzenie postępowania karnego

Tylko w przypadku warunkowego umorzenia postępowania karnego kierowca może uniknąć 3 – letniego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 3 lat. 

Jeżeli sąd orzeka warunkowe umorzenie postępowania karnego może orzec zakaz na okres 1 roku lub 2 lat. Sąd może również w przypadku warunkowego umorzenia postępowania karnego nie orzekać zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. 

Więcej na temat warunkowe umorzenia postępowania znajdziesz w artykule: Warunkowe umorzenie postępowania za jazdę po alkoholu?

Wykroczenie jazdy po alkoholu z art. 87 § 1 k.w.

Wynikiem granicznym rozróżniającym wykroczenie od przestępstwa jazdy po alkoholu jest wynik 0,25 mg/l alkoholu (odpowiednio 0,5 promila alkoholu we krwi).

I tak, kierowca popełnia wykroczenie kierowania pojazdem w stanie po użyciu alkoholu z art. 87 § 1 k.w., wówczas gdy stężenie alkoholu w organizmie kierującego wynosi od 0,10 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu (0,2 promila) do 0,25 mg/ alkoholu. Natomiast przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 lub 4 k.k. rozpoczyna się od wyniku 0,26 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu (powyżej 0,5 promila).

Za wykroczenie jazdy po alkoholu kierowcy grozi:

  • kara aresztu (do 30 dni) lub kara grzywny (co najmniej w wysokości 2.500 zł – maksymalna kara grzywny wynosi 30.000 zł) – stan prawny obowiązujący od 1 stycznia 2022 roku

  • zakaz za jazdę po alkoholu od 6 miesięcy do 3 lat.

Uwaga!

W przypadku wykroczenia jazdy po alkoholu Sąd może na podstawie art. 39 § 1 k.w. odstąpić od orzeczenia zakazu za jazdę po alkoholu. Więcej na temat odstąpienia od zakazu znajdziesz w artykule: Kiedy Sąd może odstąpić od orzeczenia zakazu?

Zadzwoń aby umówić się na konsultację! 697053659

lub wyślij mail na

biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Blogger.com
  • Flaker
  • Gadu-Gadu Live
  • Google Buzz
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Twitter
  • Wykop
  • Drukuj
  • Poleć
  • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na Zakaz za jazdę po alkoholu w 2024 roku

  1. Tomasz pisze:

    Witam. Chciałbym się dowiedzieć jak rozumieć Wyrok Nakazowy za jazdę po użyciu alkoholu orzeczenie brzmi „na podstawie art. 87 § 3 k.w. w zw. z art. 29 § 1,2 i 3 k.w. orzeka wobec obwinionego środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym z wyłączeniem pojazdów kat „B” na okres 6 miesięcy” czy to oznacza że mogę prowadzić samochód osobowy? dodam że prowadziłem wtedy ciągnik rolniczy.

    • Dzień dobry, jeżeli Sąd orzekł wobec Pana zakaz zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych z wyłączeniem pojazdów kat. B, to kierując pojazdem osobowym, nie popełnia Pan przestępstwa złamania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, skoro Sąd nie orzekł zakazu na pojazdy do których prowadzenia uprawnia kat. B prawa jazdy.

      Pozdrawiam,
      Adwokat Agnieszka Rzeszut
      792 828 323

  2. Aneta pisze:

    Dzień dobry, w czerwcu 2022 r. zostało mi zatrzymane prawo jazdy poprzez dokonanie wpisu w CEPIK podczas rutynowej kontroli trzeźwości. Alkomat wykazał 0,26 mg w wydychanym powietrzu. Po jednorazowym „dmuchaniu” zdecydowałam się na poddanie badaniu krwi, gdyż wynik wydał mi się nieprawdopodobny (dnia poprzedniego wypiłam około pół litra wina). Do dziś nie dostałam żadnej informacji z policji, czy też prokuratury o wynikach badania krwi. Jestem mocno zdenerwowana całą sytuacją. Wiem, że zgodnie z kodeksem drogowym, jeżeli policja nie uzyskała wyników do 30 dni, powinni mi niezwłocznie zwrócić prawa jazdy. Jednak nie jestem pewna, czy nawet jeżeli policja nie ma jeszcze wyników badania z krwi, może zwrócić mi dokument – raz dmuchnęłam w alkomat, który jednak wykazał stan nietrzeźwości. Proszę o radę, co w takiej sytuacji powinnam zrobić. Czekać? Czy też może udać się na komisariat i złożyć wniosek o zwrot dokumentu, jeżeli nie mają jeszcze wyników badań. Będę wdzięczna za odpowiedź.

    • Witam,

      powinna Pani zadzwonić na komisariat policji i ustalić czy wpłynęły wyniki z badań krwi. Policja ani Prokuratura nie informuje o tym, że wpłynęły wyniki badania krwi. Najlepiej gdyby Pani złożyła wniosek o wgląd w akta sprawy i wykonanie fotokopii akt, wówczas będzie Pani wiedziała czy policja uzyskała w ciągu 30 dni wyniki badań krwi.

      W sytuacji gdy badanie krwi wykaże, że w Pani organizmie znajdował się alkohol. To może Pani biorąc pod uwagę, iż najwyższy wynik badania alkomatem wyniósł 0,26 mg/l, to może Pani ubiegać się o warunkowe umorzenie postępowania karnego, ewentualnie zmianę kwalifikacji prawnej czynu z przestępstwa na wykroczenie z art. 87 par 1 kw z uwagi na niepewność pomiaru alkomatu, która wynosi zazwyczaj 0,01 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, co w Pani przypadku pozwalałoby na przyjęcie, iż najwyższy wynik badania trzeźwości wyniósł 0,25 mg/l alkoholu – co stanowi wykroczenie z art. 87 par 1 kw, za które grozi kara grzywny w wysokości m.in. 2,5 tys zł oraz zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do lat 3.

      Więcej na ten temat w artykule: Co grozi kierowcy za 0,26 mg/l alkoholu na alkomacie?

      Pozdrawiam,
      Adwokat Agnieszka Rzeszut
      792 828 323

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *