Zakaz za jazdę po alkoholu
Jazda samochodem pod wpływem alkoholu rodzi poważne konsekwencje prawne dla kierowcy, gdyż Sad orzeka wobec kierowcy zakaz za jazdę po alkoholu. W zależności od wyniku badania trzeźwości kierującego alkomatem lub wyniku badania krwi na zawartość alkoholu, jazda po pijanemu stanowi wykroczenie lub przestępstwo.
Wynikiem granicznym rozróżniającym wykroczenie od przestępstwa jazdy po alkoholu jest wynik 0,25 mg/l alkoholu (odpowiednio 0,5 promila alkoholu we krwi).
I tak, kierowca popełnia wykroczenie wykroczenie kierowania pojazdem w stanie po użyciu alkoholu z art. 87 § 1 k.w., wówczas gdy wynik badania trzeźwości wyniesie od 0,10 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu (0,2 promila) do 0,25 mg/ alkoholu. Natomiast przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 lub 4 k.k. rozpoczyna się od wyniku 0,26 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu (powyżej 0,5 promila).
Zakaz za jazdę po alkoholu – 2019 – jaka kara?
Za przestępstwo jazdy po alkoholu z art. 178a § 1 k.k grozi:
-
kara grzywny, kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do lat 2
-
świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie od 5.000 zł do 60.000 zł
Zakaz za jazdę po alkoholu a warunkowe umorzenie postępowania
W przypadku kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k., sprawca, który jest osobą niekaraną dotychczas za przestępstwo może ubiegać się o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Sąd przy warunkowym umorzenia postępowania karnego może odstąpić od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych lub może orzec zakaz za jazdę po alkoholu na okres 1 roku bądź 2 lat. Więcej na temat warunkowe umorzenia postępowania znajdziesz w artykule: Warunkowe umorzenie postępowania za jazdę po alkoholu?
Za ponowne kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 4 k.k. grozi:
-
kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat
-
dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych
-
świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie od 10.000 zł do 60.000 zł
Za wykroczenie jazdy po alkoholu z art. 87 § 1 k.w. grozi:
-
kara aresztu (do 30 dni) lub kara grzywny (do 5.000 zł)
-
zakaz za jazdę po alkoholu od 6 miesięcy do 3 lat.
Uwaga!
W przypadku wykroczenia jazdy po alkoholu Sąd może na podstawie art. 39 § 1 k.w. odstąpić od orzeczenia zakazu za jazdę po alkoholu. Więcej na temat odstąpienia od zakazu znajdziesz w artykule: Kiedy Sąd może odstąpić od orzeczenia zakazu?
Zadzwoń aby umówić się na konsultację! 697053659lub wyślij mail nabiuro@adwokat-stelmaszczyk.pl |