Z artykułu dowiesz się czym jest warunkowe umorzenie postępowania za alkohol oraz jak ubiegać się o warunkowe umorzenie za jazdę pod wpływem alkoholu i 1 rok zakazu prowadzenia pojazdów.
Kierowanie pojazdem po alkoholu nie oznacza, że w każdym przypadku kierowcy grozi utrata prawa jazdy na 3 lata. Zatrzymane prawo jazdy może być kierowcy zwrócone, jeżeli Sąd wyda wyrok warunkowo umarzający postępowanie i odstąpi od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów.
Czym jest warunkowe umorzenie postępowania za jazdę pod wpływem alkoholu?
Warunkowe umorzenie postępowania karnego, polega na tym, że Sąd z uwagi na szczególne okoliczności, występujące w sprawie, odstępuje od wydania wyroku skazującego i warunkowo umarza prowadzone postępowanie.
Warunkowe umorzenie postępowania za alkohol:
-
niekaralność – kierowca pozostaje osobą niekaraną za przestępstwo popełnione umyślnie – wyrok warunkowo umarzający postępowanie nie oznacza skazania – kierowca zachowuje „czystą kartę karną”
-
zwrot prawa jazdy lub utrata prawa jazdy na 1 rok lub 2 lata – tylko w przypadku warunkowego umorzenia postępowania Sąd może odstąpić od orzeczenia zakazu lub orzec zakaz maksymalnie na 2 lata – natomiast skazanie oznacza zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata
-
świadczenie pieniężne zazwyczaj jest niższe niż 5.000,00 zł – natomiast wyrok skazujący oznacza obligatoryjne orzeczenie świadczenia pieniężnego w wysokości minimum 5.000,00 zł.
Kto ma szansę na warunkowe umorzenie postępowania za alkohol?
Szansę na warunkowe umorzenie postępowania ma kierowca uprzednio niekarany za przestępstwo popełnione umyślnie, jeżeli jego właściwości i warunki osobiste, dotychczasowy sposób życia, wskazują, iż czyn którego się dopuścił miał incydentalny charakter. Sąd bierze również pod uwagę w sprawie o kierowanie samochodem pod wpływem okoliczności czynu m.in. czas oraz miejsce kierowania pojazdem, powód kontroli, konsekwencje wyroku skazującego.
Jak ubiegać się o warunkowe umorzenie postępowania za kierowanie samochodem po alkoholu?
Kierowca zatrzymany za jazdę po alkoholu, powinien złożyć do Prokuratury (podczas przesłuchania na Policji) lub do Sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego.
Dlaczego ważne jest złożenie wniosku o warunkowe umorzenie na piśmie?
Otóż, ani Prokurator ani Sąd nie bierze z urzędu pod rozwagę kwestii warunkowego umorzenia postępowania, to podejrzany a później oskarżony musi wykazać inicjatywę i złożyć pisemnie wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Często to w dużej mierze od dobrze uzasadnionego pisma, zależy czy Sąd wyda wyrok warunkowo umarzający postępowanie.
Zadzwoń aby umówić się na konsultację! 697053659lub wyślij mail nabiuro@adwokat-stelmaszczyk.pl |
Uzasadnienie wniosku o warunkowe umorzenie postępowania
W uzasadnieniu wniosku o warunkowe umorzenie postępowania za jazdę po alkoholu kierowca musi szczegółowo uzasadnić dlaczego wnosi o warunkowe umorzenie postępowania oraz powinien dołączyć do wniosku dokumenty na potwierdzenie okoliczności opisanych w piśmie, tj.:
-
pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych, czy powodem zatrzymania była rutynowa kontrola trzeźwości kierujących,
-
jakie negatywne konsekwencje spowoduje dla oskarżonego wydanie wyroku skazującego, np. utrata pracy,
-
jakie konsekwencje spowoduje zakaz dłuższy niż 1 rok dla oskarżonego i jego rodziny, np. utrata pracy.
Zadzwoń aby umówić się na konsultację! 697053659lub wyślij mail nabiuro@adwokat-stelmaszczyk.pl |