Jeżeli w stanie nietrzeźwości nie jechałeś na rowerze, lecz jedynie prowadziłeś rower obok siebie, wówczas nie popełniłeś przestępstwa. W takim wypadku jesteś traktowany jako pieszy, a nie osoba prowadząca rower. W takiej sytuacji postępowanie karne nie powinno zostać przeciwko Tobie wszczęte, a w razie jego wszczęcia powinno zostać umorzone. Jeżeli jednak dojdzie do skierowania przeciwko Tobie aktu oskarżenia powinieneś zostać uniewinniony od zarzutu popełnienia przestępstwa.
W pracy zawodowej spotkałem się z sytuacją, gdy osoba oskarżona o popełnienie przestępstwa prowadzenia roweru w stanie nietrzeźwości wyjaśniła, że nie prowadziła, lecz pchała rower obok siebie. W takiej sytuacji Sąd ma obowiązek przeprowadzenia postępowania dowodowego w celu zweryfikowania relacji oskarżonego. W tym zakresie kluczowe znaczenie mają zeznania osób, które widziały zachowanie rowerzysty przed jego zatrzymaniem. Najczęściej są to jednak policjanci lub strażnicy miejscy, którzy zatrzymali nietrzeźwego rowerzystę. W takim wypadku przed oskarżonym stoi niełatwe zadanie przekonania Sądu, ze nie jechał rowerem lecz jedynie prowadził go obok siebie. Większość sędziów uważa, że policjanci lub strażnicy miejscy nie dokonaliby zatrzymania nietrzeźwego rowerzysty, gdyby rzeczywiście nie jechał na rowerze. Sędziowie oceniają, że w przeciwieństwie do oskarżonego policjanci lub strażnicy miejscy nie mają motywu dla składania nieprawdziwych zeznań i pomawiania rowerzysty o nie popełnione przestępstwo.
Sytuacja oskarżonego o to przestępstwo wygląda lepiej, jeśli wskaże inne osoby, które potwierdzą jego relację o prowadzeniu obok siebie roweru.
Jeszcze lepiej wygląda jego sytuacja gdy przedstawi inny dowód, np. nagranie z monitoringu na potwierdzenie, że nie jechał lecz pchał jedynie rower. W takiej sytuacji konieczne jest jak najszybsze ustalenie czy miejsce zatrzymania rowerzysty było objęte monitoringiem i zabezpieczenie tego dowodu. Z mojego doświadczenia zawodowego wynika, że nagrania monitoringu są kasowane nawet po kilku – kilkunastu dniach.
Uwaga!
Z dniem 9 listopada 2013 r. prowadzenie roweru w stanie nietrzeźwości stanowi wykroczenie z art. 87 § 1a k.k.
Drodzy Czytelnicy
Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
Pozdrawiam
Adwokat Mariusz Stelmaszczyk