Z artykułu Kara za ponowne prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości dowiesz się co grozi kierowcy, który w okresie próby ponownie jechał samochodem po alkoholu.
Kara za prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości
Zgodnie z art.178a§4 k.k. sprawca przestępstwa prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości, który był uprzednio karany za to przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Ponadto kierowcy za to przestępstwo grozi dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.
Natomiast zupełnie inaczej kształtuje się odpowiedzialność karna kierowcy, który po raz pierwszy kierował samochodem w stanie nietrzeźwości, wówczas popełnienie przestępstwa kierowania samochodem w stanie nietrzeźwości przez osobę nie karaną dotąd za to przestępstwo jest zagrożone, zgodnie z art.178a§1 k.k., karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności do lat 2. Ponadto Sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzeni pojazdów na okres od 3 lat do lat 15. Za to przestępstwo Sąd może orzec krótszy niż 3 lata zakaz prowadzenia pojazdów tylko w przypadku warunkowego umorzenia postępowania karnego, takim przypadku Sąd może odstąpić od zakazu prowadzenia pojazdów lub może orzec zakaz prowadzenia pojazdów na 1 roku lub na 2 lata. Więcej na temat zakazu prowadzenia pojazdów za jazdę po alkoholu znajdziesz w artykule: Zakaz prowadzenia pojazdów za przestępstwo jazdy po alkoholu
Kara za ponowne prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości
Zupełnie inaczej jest w przypadku ponownego popełnienia przestępstwa prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości. Sprawca tego przestępstwa ponosi surowszą odpowiedzialność karą z art.178a§4 k.k. od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Z mojego doświadczenia zawodowego wynika, że w takich przypadkach Prokuratorzy żądają wymierzenia oskarżonemu kary od 6 miesięcy do 1 roku bezwzględnej kary pozbawienia wolności, a więc bez warunkowego zawieszenia jej wykonania oraz dożywotniego zakazu prowadzenia samochodów.
Zgodnie z art. 42 § 3 k.k. jeżeli osoba, znajdująca się w okresie próby, ponownie popełnia przestępstwo prowadzania samochodu w stanie nietrzeźwości, Sąd orzeka dożywotnio zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.
Mając na względzie powyższe, nasuwa się pytanie – czy możliwe jest skrócenie czasu trwania takiego zakazu? W tym miejscu wskazać trzeba, że Sąd może nie orzekać dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, jeżeli zachodzą szczególne okoliczności, przemawiające za takim rozstrzygnięciem. Wówczas Sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów od lat 3 do lat 15.
Takie rozwiązanie możliwe jest jednak wyłącznie przy popełnieniu przestępstwa z art. 178a §4 po raz pierwszy. Jeżeli sprawca po raz drugi popełnia przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości w recydywie, nie jest możliwe skrócenie dożywotniego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Sąd jest w takim przypadku zobowiązany do orzeczenia dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów bez względu na to, czy w sprawie zachodzą nadzwyczajne okoliczności, przemawiające za innym rozstrzygnięciem.
Jeżeli zatem zostałeś oskarżony o ponowne popełnienie przestępstwa prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art.178a§4 k.k., wówczas grozi Ci skazanie na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania.
Warunkiem poniesienia surowszej odpowiedzialności karnej z art.178a§4 k.k. jest uprzednia karalność za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości aktualna w dacie wydania przez Sąd wyroku skazującego. Nie ponosi odpowiedzialności karnej z art.178a§4 k.k. nietrzeźwy kierowca, skazany uprzednio za to przestępstwo, jeżeli nastąpiło jego zatarcie przed datą wydania przez Sąd wyroku.
Kara za ponowne prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości najlepiej zilustrować to na przykładzie:
Jan Kowalski jest skazany za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości. Przed zatarciem wyroku popełnił kolejne przestępstwo prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu. W akcie oskarżenia Prokurator zarzucił mu więc popełnienie ponownie przestępstwa prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości z art.178a§4 k.k. Jeżeli w trakcie postępowania karnego, przed jego zakończeniem poprzednie skazanie Jana Kowalskiego ulegnie zatarciu, na skutek upływu czasu, wówczas Sąd powinien skazać Jana Kowalskiego za przestępstwo z art.178a§1 k.k. eliminując §4 k.k. Uprzednia karalność Jana Kowalskiego za wcześniejsze przestępstwo prowadzenia auta pod wpływem alkoholu musi zatem zachodzić nie tylko w momencie popełnienia czynu, ale również w dacie wydania wyroku skazującego.
Kara za ponowne prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości – czy uniknę więzienia?
W związku z powyższym pojawia się pytanie czy kierowca oskarżony o przestępstwo z art. 178a § 4 k.k., w każdym przypadku zostanie skazany na karę bezwzględnego pozbawienia wolności. Odpowiedź na powyższe pytanie nie jest jednoznaczna i zależy przede wszystkim od tego, na jaką karę sprawca przestępstwa z art. 178a § 4 k.k. był uprzednio skazany.
W tym zakresie wskazać można na dwie sytuacje:
- W przypadku, gdy za poprzednio popełnione przestępstwo jazdy po alkoholu z art. 178a § 1 k.k. kierowca został skazany na karę grzywny lub karę ograniczenia wolności, wówczas za nowe przestępstwo z art. 178a § 4 k.k. Sąd zgodnie z art. 69 § 4 k.k może orzec wobec niego karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania „jedynie w szczególnie uzasadnionych wypadkach”. Ponadto należy wskazać, iż Sąd może warunkowo zawiesić wykonanie kary pozbawienia wolności, tylko w sytuacji gdy orzeczona względem sprawcy przestępstwa kara pozbawienia wolności nie przekracza 1 roku (wynika to z art. 69 § 1 k.k.).
- Natomiast kara za ponowne prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości w sytuacji, gdy sprawca przestępstwa z art. 178a § 4 k.k., który uprzednio był skazany na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, a poprzednie skazanie nie uległo zatarciu w toku procesu, Sąd nie może ponownie orzec kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Innymi słowy, kierowcy skazanemu uprzednio za przestępstwo z art. 178a § 1 k.k. na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, grozi kara bezwzględnego pozbawienia wolności w wymiarze od 3 miesięcy do 5 lat. W takim przypadku jedyną możliwością, aby Sąd nie orzekał wobec nietrzeźwego kierowcy kary bezwzględnego więzienia, to zastosowanie przez Sąd art. 37a k.k., który mówi o tym, że jeżeli przestępstwo jest zagrożone karą nieprzekraczającą 8 lat, Sąd może zamiast tek kary orzec karę grzywny lub karę ograniczenia wolności.
Więcej na temat: Kara za ponowne prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości znajduje się w artykule:
Witam
Dnia 23.09.2013 r. zrobiłem najgłupszą rzecz w swoim życiu . Wypiłem 4 piwa i zgłodniałem więc pojechałem autem do mc donald. Nie będę kłamał że w ogóle nie czułem alkoholu i byłem w stanie w 100 % prowadzić auto, ale miałem dość blisko 1,5 km do przejechania więc myślałem, że będę jechał bardzo ostrożnie 40 km/h i nic się nie stanie. Sytuacja miała miejsce o godz. 2 w nocy przy zerowym ruchu ulicznym. Policja zatrzymała mnie ponieważ miałem zaparowane szyby. Na badaniu alkomatem wyszło 0,56. Mam 19 lat, właśnie zaczynam studiować, pracuje w weekendy jako pomocnik barmana i zarabiam tam marne grosze. W moim domu też się nie przelewa bo rodzice wzięli duży kredyt na mieszkanie, ale mój tata stracił prace. Jeżdżenie autem to dla mnie największa frajda, a prawo jazdy to jak narazie moja jedyna zaleta i kwalifikacja w oczach pracodawcy. Bardzo żałuje, wiem, że zachowałem sie bezmyślnie. Czy Sąd w moim przypadku może zastosować warunkowe umorzenie? Czy powinienem dobrowolnie poddać sie każe bo tak mi mówili przy zatrzymaniu policjanci, że tak będzie najlepiej i żebym wziął od razu ze sobą 500 zl albo najlepiej 1000zł i od razu wpłacił na poczet kary ale niestety takich pieniędzy nie posiadam. Czy jest możliwość kary prac społecznych? Najbardziej zależy mi na tym żeby nie być karany. Dodam że niestety mam słabą psychike, łatwo sie załamuje, a wysoka kara na pewno odmieni moje życie. Z góry dziękuje za odp. Pozdrawiam
Witam, przy wyniku 0,56 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu zachowuje Pan szansę na warunkowe umorzenie postępowania karnego (dzięki temu zachowa Pan niekaralność za przestępstwo), choć przekonanie Sądu do takiego rozstrzygnięcia będzie trudne. Dużo zależy od tego jak bardzo przyłoży się Pan do wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego.
Witam
Prawo jazdy zostało zatrzymane dnia 30 czerwiec. Sąd wydał wyrok zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych dnia 18 listopada na okres 1 roku. I ograniczył wolność poprzez prace społeczne przez okres 4 miesięcy.
Kiedy zakaz przestanie obowiązywać, rok od daty zatrzymania prawa jazdy czy rok od orzeczenia sądu?
Jak długo obowiązuje okres próby po którym przestępstwo ulegnie zatarciu?
Pozdrawiam.
Witam, jeżeli prawo jazdy zostało Panu zatrzymane 30 czerwca, to 1 rok zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w Pana przypadku liczy się od dnia 30 czerwca.
Zgodnie z art. 107 par 4 k.k. w razie skazania na karę ograniczenia wolności zatracie skazania następuje z mocy prawa z upływem 5 lat od wykonania, na wniosek skazanego Sąd może zarządzić zatarcie skazania już po upływie 3 lat.
Zatracie skazania następuje z mocy prawa z upływem 5 lat od wykonania – od wykonania się wyroku? Czyli 5 lat od 30 czerwca 2014?
Witam. Potrzebuje pomocy w następującej sprawie. Mój kuzyn w maju 2012 r został skazany za jazdę samochodem w stanie nietrzeźwości na karę 3 miesięcy pozbawiania wolności w zawieszeniu na 2 lata. Obecnie znajduje sie w tzw. cichym zawieszeniu. Kilka dni temu został ponownie zatrzymany. Jeśli nowy wyrok zapadnie po upływie okresu okresu próby i dalszych 6 miesięcy z pierwszego skazania to nowy czyn zostanie zakwalifikowany z art.178a § 1 kk? Czy jeśli wyrok zostanie wydany przed upływem okresu próby ale zostanie złożona apelacja i rozpatrywana będzie ona po upływie okresu próby to skazanie będzie z art. 178a § 1 kk?
Witam, Jeśli kuzyn popełnił przestępstwo w okresie próby, to do upływu cichego (pół roku po zakończeniu zawiasów) można mu zarządzić wykonanie tej pierwszej kary (3 miesięcy pozbawienia wolności). Jeśli przed tym terminem nie zapadnie nowy wyrok prawomocny to kuzyn nie pójdzie do więzienia za stary czyn. Jednocześnie z upływem cichego zaciera się skazanie za przestępstwo, tzn. czyn jest wykreślany z karty karnej. Po zatarciu „starego” przestępstwa nie można za „nowe” sądzić z art. 178a par 4, a właśnie tak jakby to był „pierwszy raz” pod wpływem – za 178a par 1 k.k.
Witam, jaki wpływ na wyrok ma jeśli świadectwo wzorcownia tzw. kalibracji które powinno być co 6 mieś odnawianie miało prawie 11 mieś (5 mies po terminie).Niezrobiono testu czystości, nie zachowano odstępu 15min pomiędzy badaniami (w moim przypadku odstęp wynosił 5 min).Dodam jeszcze ,że nawet nie rozpakowano przymnie ustnika tylko juz był założony ani nie spytano mnie czy w czesniej cos piłem jadłem czy paliłem ( paliłem i piłem kawe oraz tabletki przeciw bólowe 3h przed badaniem zazyłem).Wnioskowałem z adwokatem o warunkowe umorzenie post. karnego ale na ostatniej sprawie mój adwokat stwierdził, że będzie wnioskował o umorzenie postępowania karnego.Czy mam szanse na umorzenie i odstapienie od zatrzymania prawa jazdy???
Witam, przy tych okolicznościach, o których Pan pisze absolutnie nie powinno wnioskować się o warunkowe umorzenie postępowania. Duże znaczenie ma czy przyznał się Pan do picia alkoholu przed prowadzeniem samochodu? Jeśli tak i jeśli opisał Pan jaki alkohol i kiedy pił, to jest zagrożenie ustalenia stężenia alkoholu w Pana organizmie na podstawie opinii biegłego. Jeśli nie, to moim zdaniem nie ma dowodu, który potwierdzałby, że rzeczywiście był Pan w stanie nietrzeźwości. Brak aktualnego świadectwa wzorcowania dyskwalifikuje wynik badania jako dowód.
Witam, przyznałem sie ,że piłem alkohol dzien wczesniej 12-ście czy 14 godz przed kierowaniem autem, było to 4piwa( 1litr ).Napewno po 12 godzinach niebyło by takiego stęzenia alkoholu w organizmie.Zastanawiam się czy przed badaniem Alkometrem A 2.0 powinien być też wykonany test czystości oraz odstęp 15min czy może 0,5godz przy drugim badaniu.Będę bardzo wdzieczny za udzielenie informacji i jakiej kary moge sie spodziewać czy jest szansa na odstąpienie od zakazu prowadzenia auta.
Niestety nie podał Pan dotychczas informacji o zmierzonym u Pana stężeniu alkoholu w wydychanym powietrzu, więc po podaniu tych wyników będę mogła ocenić szanse na uniewinnienie w kontekście tego co Pan wyjaśnił na policji, a także będę w stanie ocenić jaka kara Panu grozi w przypadku skazania. Przed każdym użyciem alkomatu musi być wykonany test czystości. Czy faktycznie test czystości miał miejsce jest odzwierciedlane na wydruku z badania (wygląda jak paragon). Alkometr A 2.0 ma funkcję rozróżniania alkoholu resztkowego dlatego nie jest konieczne zachowanie odstępu czasu pomiędzy badaniami.
Witam, mój chłopak 2 lata temu stracił prawo jazdy, kilka miesięcy później miał wypadek, jego koleżanka siedziała u niego na kolanach i kierował, pojazd pod wpływem szarpnięcia dziewczyny kierownicą uderzył z dużą siłą w drzewo. Nikomu na szczęście się nic nie stało. Odbyła się rozprawa, miał do zapłaty za dwie sprawy ok, 3 tyś i dostał zawieszenie 2 lata na 5, co mamy robić? Chcę aby napisał wniosek do sądu, z prośbą aby ponownie mógł mieć prawo jazdy, czy jest taka możliwość? Dodam, że dojeżdża do pracy ponad 20 km rowerem w jedną stronę w lato i w zimę…Proszę o pomoc.
Witam,
Pytanie podstawowe brzmi na ile został orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów wobec chłopaka? Sąd nie może skrócić zakazu prowadzenia pojazdów w wypadku skazania za jazdę w stanie nietrzeźwości. Jeśli zakaz został orzeczony np. na 3 lata to tyle musi trwać, licząc od dnia zatrzymania prawa jazdy przez Policję. Niestety to, że chłopak znajduje się w ciężkiej sytuacji nic nie zmienia, bo po prostu na mocy Kodeksu karnego nie można w ten sposób skrócić zakazu.
Stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu w pierwszym badaniu wyniósł 0,40 mg/l po 5 minutach w w drugim badaniu wynik 0,39 mg/l. Na policji powiedziałem ,że wypiłem 4 piwa to był Nowy Rok go godziny 12 tej. czyli mineło 14 h od czasu po jakim wsiadłem za kierownicę. Co do testu czystości to wydaje mi się, że tez powinien być wydruk ( taki jak paragon ) gdzie w skazany jest wynik o,oo mg / l. Będę bardzo w dzięczny za informację jakiej kary moge się spodziewać iu czy jest szansa na odstąpienie od zatrzymania prawa jazdy.
Rzeczywiście przy spożyciu 14 godzin przed zatrzymaniem 4 piw stężenie alkoholu nie powinno być aż tak wysokie. Policja nie musi załączać „testu czystości” w postaci wydruku z wynikiem 0,0 mg/l alkoholu. Ten test jest przeprowadzany automatycznie i jest uwzględniony na każdym wydruku. Ma Pan dwie możliwości: walka o uniewinnienie po analizie akt (gdy alkomat był nielegalizowany) lub walka o warunkowe umorzenie postępowania z odstąpieniem od zakazu. Tutaj nie jestem w stanie więcej podpowiedzieć, gdyż nie mam wglądu w dokumenty sprawy. Przy odpowiedniej argumentacji wniosku o warunkowe umorzenie postępowanie ma Pan szansę na warunkowe umorzenie bez zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Dodam jeszcze, że zostałem zatrzymany 2 stycznia o godz 02.10 w nocy do rutynowej kontroli za brak kierunkowskazu skręcając nie użyłek kierunkowskazu. W tym czasie było znikome natęzenie ruchu przez okolo 20 min tylko jeden samochód przejechał .Była to droga osiedlowa. Będę bardzo w dzięczny za informację
Na moim ŚWIADECTWIE WZORCOWANIA widnieje data wzorcowania 4 lutego 2013r a ja byłem badany 2 stycznia 2014. Wydaje mi się, że w tym przypadku nie zachowano okresu 6 cio miesięcznego po którym wynik badania może być nie wiarygodny.Mam ostatnie pytanie czy sąd może trzymac w tym przypadku zakaz prowadzenia pojazdów na dłużej niż 1rok ??Proszę o informacje i dziekuję jeszcze raz za bardzo szybką i rzeczową poradę.
MAM PYTANIE TERAZ TJ:20-10-2014 R ZOSTALO MI ZATRZYMANE PRAWKO PIERWSZE BADANIE,015 W WYDYCHANYM A DRUGIE ,011 W 2007 ROKU MIALEM PODOBNA SYTUACJE Z TYM ZE BYLO JESZCZE MNIEJ BODAJZE 0,12 W WYDYCHANYM MIALEM ZATZRYMANE PRAWO JAZDY NA KILKA MIESIECY CHYBA 4CZY 5 BEZ KARY CZY GRZYWNY CZY WYROKU CZY JEZELI BO TO TEZ NIE BYLA SPRAWA KARNA WIEC AKTA KARNE NIE BYLY ZAKLADANE TO TYLKO WYKROCZENIE CZY JEZEL POLICJA WYJDZIE O INFORMACJE O WYKROCZENIACH
DROGOWYCH TO CZY W TYCH WYKROCZENIACH DROGOWYCH TA INFORMACJA JEST CZY W TYM PRZYPADKU JEST JAKIES ZATARCIE BADZ WYMAZANIE OD RAZU POWIEM ZE POWIEDZIALEM ZE NIE MIALEM NIGDY ZATZRYMANEGO PRAWA JAZDY ZA JAZDE PO PIJANEMU BO DE FAKTO ZA JAZDE PO PIJANEMU NIE MIALEM TYLKO PO SPOZYCIU A DRUGIE PYTANIE CZYTAM TU ZE WIEKSZA WIEKSZOSC JUZ NA PIERWSZYM WEZWANIU NA KOMISARIAT DOWIEDZIALA SIE CO ZA TO GROZI MNIE POLICJANT NIE
Witam, według art.46 Kodeksu Wykroczeń zatarcie ukarania za wykroczenie następuje po 2 latach od wykonania kary, np. od zapłacenia orzeczonej w wyroku kary grzywny. Z Pana opisu wynika więc, że w pana przypadku zatarcie poprzedniego ukarania za wykroczenie już dawno nastąpiło. Z chwilą zatarcia ukarania uważa się je za niebyłe, a osobę ukaraną – za osobę nigdy nie karaną za wykroczenie. Wobec powyższego miał Pan pełne prawo oświadczyć, że nie był Pan wcześniej karany za wykroczenie prowadzenia auta w stanie po użyciu alkoholu.
Witam. mam pytanie. Zostało zatrzymane mi prawo jazdy, miałem 013, 014, 09 w wydychanym. jaka kara mnie czeka, ile czeka się na orzeczenie z zawodu jestem kierowcą bez prawka nie mam pracy. proszę o odp.
Witam, przy Pana najwyższym wyniku 0,14 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu może Pan złożyć do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze na karę grzywny z odstąpieniem przez Sąd od orzekaania zakazu na podsatwie art. 39 par 1 k.w. Wniosek taki może Pan złożyć jak tylko Pana sprawa zostanie zarejestrowana w Sądzie (tj. zostanie sprawie nadana sygnatura akt). Szanse na takie rozstrzygnięcie zależy od okoliczności w jakich popełnił Pan wykroczenie. Sąd przy rozpoznawaniu sprawy bierze pod uwagę w szczegolności jakie zagrożenie dla bezpieczeństwa w komunikacji stworzył Pan prowadząc samochód w stanie po użyciu alkoholu, tj. pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów i pieszych, czy powodem zatrzymania był rutynowa kontrola trzeźwości. We wniosku powinien Pan również napisać jakie konsekwencje dla Pana i Pana rodziny spowoduje orzeczenie przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych nawet na najkrótszy okres 6 miesięcy.
Czy lepiej wnioskować o dobrowolne poddanie się karze, czy o warunkowe umorzenie?
Jaka jest różnica i jakie szanse prze 0,14 w wydychanym powietrzu?
Witam, jeżeli Pani najwyższy wynik wyniósł 0,14 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, to popełniła Pani wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu z art. 87 par 1 k.w. W przypadku wykorczeń nie wystepuje instytuacja warunkowego umorzenia postępowania, inaczej niż w prawie karnym. Z uwagi na okoliczność, iż popełniła Pani wykorczenie, to informacja o wydaniu wyroku nie będzie widniała w Pani karcie karnej.
W związku z powyższym może Pani złożyć do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze na karę grzywny z odstąpieniem od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na podstawie art. 39 par 1 k.w. Szanse na taki wyrok zależą od okoliczności sprawy, tj. pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych, czy powodem zatrzymania była rutynowa kontrola trzeźwości. Ponadto Sąd bierze pod uwagę właściwośi i warunki osobiste obwinionego oraz dotychczasowy sposób życia.
Witam dnia 31 grudzien okolo 22 zostalem zatrzymany do kontroli…pierwszy wynik 017mg.l alkocholu w wydychanym powierzu drugi juz byl 0.7 a trzeci 0.5 zabrano mi kwit zaznaczam ze 0 17 wypilem solidnego drinka no ale po 5 godz bylem trzezwy tzn nie wiedzalem ze w moim organizmie plywa alkochol bylem pewien ze jestem trzezwy nie stety tak nie bylo jechalem po tabletki dla siostry i po alkochol nie stety zeznalem ze po sam alkochol,dzis bylem na przesluchaniu porozmawialem z policjantem no i nie przyznalem sie do winy powiedzalem ze bylem pewien ze jestem trzezwy teraz czekam na pierwsza rozprawe jakas tam policjant zaznaczyl ze napewno bede winny dopiero po odwolaniu sie moge sie jakos bronicz czy cos takiego nie pamietam tego…czy jest jakis sens by sie bronic jakie motywy przedstawic jak sie bronic czy wogole kiedys sad umorzyl takie postepowanie
Witam, w Pana sprawie konieczne jest jak najszybsze przejrzenie akt sprawy i ich sfotografowanie (do czego Pan i Pana obrońca macie prawo), po to, by ustalić, czy badanie Pana trzeźwości alkomatem zostało przeprowadzone prawidłowo. Niezwykle zastanawiający jest ten nagły skok stężenia alkoholu w Pana organizmie z 0,17 mg/l na 0,70 mg/l. W wydrukach z badania trzeźwości odnajdzie Pan informacje umożliwiające weryfikację prawidłowości przeprowadzenia pomiarów Pana trzeźwości przez Policję, chodzi o takie informacje, jak rodzaj analizatora wydechu użytego do badania trzeźwości, odstęp czasu pomiędzy badaniami, czas wydechu, objętość wydechu, wyświetlone błędy działania analizatora, rodzaj testu – auto czy manualny, czystość próby przed badaniem – czy była 0,00. Dopiero wówczas będzie wiadomo, czy wyniki Pana badania powinny być dowodem w sprawie karnej.
Witam, w dniu dzisiejszym zostałem zatrzymany do rutynowej kontroli w momwncie jazdy na motocyklu,w wydychanym powietrzu miałem 0.15 i podczas drugiego badania 0.13.
W dniu wczorajszym wypiłem kilka piw i dziś nie byłem świadomy że może coś jeszcze wykazać.
Prawo jazdy jest mi niezwykle potrzebne do pracy oraz w domu gdyż mam żone w ciąży i jazda jest niezbędna.
Mam pytanie czy mam szanse ubiegać się o odstąpienie od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych a jeżeli hie to czy jest szansa aby sąd zabrał mi uprawnienia na kierowanie jednośladami ?
Odpowiadając wprost na pana pytanie : tak, ma Pan szansę na całkowite odstąpienie od zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na podstawie art.39 par. 1 k.w. albo na ograniczenie zakazu do prowadzenia motocykli, a więc pojazdów, do których prowadzenia uprawnia kat. A prawa jazdy.
Gdy chodzi o całkowite odstąpienie od zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, to ustawodawca przewidział taką możliwość w art.39 par. 1 k.w. ograniczając ją jednocześnie do szczególnie uzasadnionych wypadków.
Gdy chodzi o ograniczenie zakazu do prowadzenia motocykli, to taka możliwość wynika z treści art.29 par. 2 k.w., zgodnie z którym Sąd orzekając zakaz prowadzenia pojazdów określa rodzaj pojazdu, którego zakaz dotyczy.
Proszę pamiętać, że to od Pana powinna wyjść inicjatywa. To Pan powinien zaproponować Sądowi wymierzenie Panu kary grzywny z jednoczesnym odstąpieniem od zakazu albo ograniczeniem zakazu – w zależności od tego, którą opcję Pan wybierze. Ta propozycja to nic innego jak sporządzony na piśmie i wysłany do Sądu, dobrze uzasadniony wniosek o dobrowolne poddanie się karze (oczywiście przy założeniu, że przyznaje się Pan do popełnienia zarzucanego Panu wykroczenia prowadzenia motocykla w stanie po użyciu alkoholu z art.87 par. 1 k.w.
Witam , popełniłem 2 głupstwo czyli jechałem z syndromem dnia wczorajszego . Kiedys też popełniłem taką głupotę . Spowodowałem wypadek . Na szcęście nikt nie ucierpiał . Pierwszy raz było zabrane na 2 lata ile musi minąć czasu aby uniknąć surowej kary , nie daj boże więzienia ?
Proszę o pomoc .
Witam, z Pana opisu wynika, że pyta Pan o zatarcie poprzedniego skazania. Z chwilą zatarcia tego skazania wpis o skazaniu ulega z mocy prawa wykasowaniu z karty karnej. Długość okresu, po którym skazanie się zaciera zależy od wymierzonej w wyroku skazującym kary. Dla przykładu: jeśli został Pan skazany na samą karę grzywny i zakaz prowadzenia pojazdów, wówczas zatarcie skazania nastąpi po 5 latach od zapłaty kary grzywny. Jeśli został Pan skazany na kare pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres próby, wówczas skazanie ulegnie zatarciu po upływie okresu próby i 6 miesięcy – licząc od uprawomocnienia się wyroku.
witam Panie Mariuszu i z góry bardzo dziękuję za udzieloną mi pomoc , na którą bardzo liczę. Po krótce- w dniu 2 stycznia br zatrzymała mnie Policja i podczas rutynowej kontroli trzeźwości okazało się,że mam 0,29 mg/l z tendencją spadkową ( trzeci pomiar- 0,21 mg/l). Jechałem samochodem osobowym. Zatrzymano mi wówczas prawo jazdy. Po przesłuchaniu sprawa trafiła do prokuratora, który po zapoznaniu się z moimi wyjaśnieniami i aktami sprawy skierowała wniosek do sądu o warunkowe umorzenie postępowania bez orzekazania zakazu prowadzenia pojazdów. w dniu 13 marca br na posiedzeniu Sąd faktycznie warunkowo umorzył postępowanie o czyn z art 178a&1 kk lecz mimo to orzekł środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów silnikowych , do których uprawnia kat.B na okres roku. Moje pytanie brzmi:
— kiedy policja wpisuje w system ( w bazie danych) sądowy zakaz prowadzenia przeze mnie pojazdów. czy otrzymuje dopiero uprawomocniony wyrok i wówczas pojawia się w systemie widoczny zapis o zakazie.( do tej pory nic nie widnieje w systemie o zakazie) Czy Policja wcześniej wprowadza w system informacje o zatrzymanym PJ. Do kiedy teoretycznie można jeździć jedynie łapiąc się na mandat a nie na zarzut złamania zakazu sądowego?
— i drugie pytanie. czy Pana zdaniem jest sens pisać apelację do sądu okręgowego za pośrednictwem sądu rejonowego z prośbą o odstąpienie od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów zwłaszcza , ze prokurator tak właśnie wnioskował. Chciałbym spróbować , ale bardzo się boję, że Sąd uzna to za „pazerstwo” i wyda jeszcze bardziej obciążający mnie wyrok co zupełnie mnie załamie. Czy Sad Okręgowy może poświadczyć na moją niekorzyść ? Czy zdarza się, że podważy wyrok Sądu Rejonowego i odstąpi od wymierzenia tego zakazu?
Bardzo prosze o odpowiedz i pomoc. Jestem Panu niezmiernie wdzięczny
Witam, informacja o prawomocnym wyroku orzekającym zakaz zprowadzenia pojazdów mechanicznych będzie wpisana do Krajowego Systemu Informacji Policji po uprawomocnieniu się wyroku.
Z Pana opisu wynika, że Sąd wydał wyrok warunkowo umarzający postępowanie karne na posiedzeniu. Dlatego też, w sytuacji gdy tylko Pan złoży apelację na korzyść, to Sąd II instacji ze względu, na okoliczność, iż wyrok został wydany na posiedzeniu, może zmienić wyrok na Pana niekorzyść.
Cięzko jest ocenić szansę na zmianę wyroku na Pana korzyść, gdyż każda sprawa i okoliczności sprawy są inne. Sąd bierze w szczególności pod uwagę stopień społecznej szkodliowści popełnionego przez Pana przestępstwa, stopień zawinienia oraz jakie konsekwencje spowoduje dla Pana orzeczenie przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na wet na najkrótszy okres 1 roku. Oczywiście zdarzają się wyroki, że Sąd II instancji zmienia wyrok na korzyść apelującego.
Witam zostałem zatrzymany do rutynowego badania trzeźwości alkomatem podrecznym alkosesor IV 1badanie 0.27mg/l 2bad 0.26 mg/l oraz alkomatem stacjonarnym Alkometr A2.0 1 bad 0.20mg/l i 2 bad 0.20mg/l czy mam szanse podważyć wynik najwyższego badania i powolac się na niepewność pomiaru?
Witam, aby mógł Pan powołać się na niepewność pomiaru alkomatu, którym został Pan zbadny powinien Pan złożyć do Sądu wniosek o dopuszczenie dowodu w postaci opinii biegłego z zakresu mechaniki, maszyn i urządzeń w tym analizatorów wydechu, który w swojej opinii wskaże jaką niepewność pomiaru ma alkomat, którym został Pan zbadany. Złożnie wniosku o powołanie biegłego jest uzasadnione jeżeli chce Pan powołać sie na niepewność pomiaru alkomatu, gdyż na świadectwie wzorcowania alkoamtu, które znajduje się w aktach Pana sprawy zapewne niepewność pomiaru wynosi 0,01 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Natomiast biegli coraz częściej w swoich opiniach wskazują, iż niepewność pomiaru alkomatu może wynosic nawet 0,03 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.
Dziękuje serdecznie za odpowiedź.
Taki wniosek będę mógł złożyć dopiero jak sprawa trafi od prokuratora do sadu? Dobrze rozumiem?
Na dzień dzisiejszy nie widziałem świadectwa wzorcowania nieupomnialem się o nie przy kontroli na policję jeszcze również nie zostałem wezwany.
Tzn na policji muszę odmówić przyjęcia wyroku i jak przyjdzie mi akt oskarzenia i będzie 7 dni na własne wnioski to złożyć wniosek o powołanie biegłego na okoliczność sprawdzenia niepewności pomiarowej alkomatu alko sensor którym w pierwszym momencie byłem badany. Tak?
Wniosek o dopuszczenie dowodu w postaci opinii biegłego może Pan złożyć na Policję, do Prokuratury lub do Sądu, w zależności od tego gdzie znajdują się akta Pana sprawy. Przed napisaniem wniosku dowodowego powinien Pan zapoznać się z aktami sprawy, w szczególności ze świadectwem wzorcowania, aby mógł Pan ustalić jaką niepewność pomiaru ma alkomat, którym został Pan zbadany. Wnioski dowodowe jako oskarżony może Pan składać do zamknięcia przewodu sądowego.
kara powinna być tak skonstruowana by była uciążliwa, ale nie sprowadzała człowieka na samo dno, no chyba że nie ma innego wyjścia. Kara powinna dawać do myślenia i być tak uciążliwa, żeby na przyszłość taki kierowca na widok alkoholu na tle kierownicy od razu skrętu kiszek dostawał
Witam,
dzisiaj zostałem zatrzymany do rutynowej kontroli.
1 wynik 0,17 2gi 0,16.
wczoraj wypiłem wieczorem wino…nie sądziłem że mam coś we krwi..
czy jest szansa aby uniknąć kary i dalej mieć możliwość prowadzenia samochodu?
Witam,
w Pana przypadku może Pan postarać się o odstąpienie od zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. W związku z tym powinien Pan złożyć do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze z orzeczeniem wobec Pana kary grzywny ale z jednoczesnym odstąpieniem od zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. W uzasadnieniu takiego wniosku powinien wskazać do czego wykorzystuje Pan prawo jazdy oraz dlaczego zakaz prowadzenia pojazdów będzie dla Pana tragiczne w skutkach.
Witam serdecznie 17.06.2014 r zostalem zatrzymany do kontroli będąc pod wpływem alkoholu i zabrali mi przejazdy na dwa lata sąd w orzeczeniu napisał zakaz prowadzenia pojazdówna mechanicznych na dwa lata. W styczniu tego roku zostałem znów zatrzymany będąc pod wpływem alkoholu co mi grozi?
Witam,
jeżeli wyrok w Pana pierwszej sprawie nie uległ zatarciu i popełnił Pan nowe przestępstwo jazdy w stanie nietrzeźwości w okresie próby za pierwszą sprawę, wówczas będzie Pan traktowany jako recydywista i będzie Pan odpowiadał z art. 178a par 4 KK. Za to przestępstwo grozi Panu kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz świadczenie pieniężne w kwocie co najmniej 10 000zł.
Witam zostalem zatrzymany za spowodowanie kolizji w ruchu drgwym i ucieczke z miejsca zdazenia. Bylem pijany mysle ze mialem w swoim organizmie mniej niz 2 promile. W 2014 roku mialem juz wyrok za jazde pod wyplywem alkoholu. Moj 2 latni zakaz prowadzenia minol. Sad bedzie musial obligatorynie zastosowac pozbawienie wolnosci ? Z gory dziekuje za pomoc.
Witam Pana, z pana wpisu wynika, że zostanie Pan oskarżony o przestępstwo z art.178 a par. 1 k.k. albo z art.178a par. 4 k.k. – a to zależy od tego, czy poprzedni wyrok skazujący pana za prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości uległ już zatarciu, czy tez jeszcze nie.
Jeśli Pana poprzedni wyrok za przestępstwo z art.178a par. 1 k.k. uległ juz zatarciu, to ma Pan czystą kartę karna i zostanie Pan oskarżony o przestępstwo z art.178 a par. 1 k.k., gdyz poprzednie skazanie, jako zatarte, będzie uznane za nie byłe (jakby nigdy nie został pan za nie skazany) Wówczas ma Pan sporą szansę na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania.
Jeżeli Pana poprzedni wyrok nie uległ jeszcze zatarciu, wówczas zostanie Pan oskarżony o ponowne popełnienie przestępstwa prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości, a więc o przestępstwo z art.178 par. 4 k.k. W takim wypadku, jeśli wyrok w tej sprawie zapadnie, zanim Pana poprzedni wyrok się zatrze, wówczas zostanie Pan skazany za przestępstwo z art.178 a par. 4 k.k., a wówczas ma Pan niewielką szansę na karę pozbawienia wolności z zawieszeniem jej wykonania. Wynika to z treści art. 69 par. 1 i 4 k.k.
Musi Pan zatem sprawdzić, czy poprzedni wyrok w Pana sprawie się zatarł. Okres, po upływie którego wyrok ulega zatarciu zależy od kary wymierzonej tym wyrokiem.
Jutro bede wiedzial czy poprzeni wyrok sie zatarl, ale szansa jest mala. Dodam ze przyznalem sie do tego co zrobilem. Dodatkowo chce isc na terapie dla ludzi majacych problem z alkoholem. Moze to cos pomoc ?
Witam, każde działanie osoby oskarżonej o popełnienie przestępstwa wskazujące na zrozumienie popełnionego błędu, szczerą chęć wyeliminowania przyczyny popełnienia przestępstwa jest okolicznością łagodzącą przy wymiarze kary w wyroku skazującym.
Witam. W dniu 20.03.2010r uprawomocnił się wyrok skazujący mnie za spowodowanie wypadku będąc pod wpływem alkoholu. Dostałem 5lat w zawieszeniu na 2lata i 10lat zakazu prowadzenia pojazdów. Niestety tuż przed końcem zakazu (tj. 04.01.2020r) dopuściłem się prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu i zostałem zatrzymany przez policję. I tu moje pytanie, czy jest szansa na zatarcie się starego wyroku przed orzeczeniem nowego i potraktowanie mnie z art.178 par. 1 k.k.? Zakaz prowadzenia pojazdów kończy mi się 20.03.2020
Dzień dobry, pomimo okoliczności, że skazanie ulegnie z mocy prawa zatarciu z chwilą upływu zakazu prowadzenia pojazdów, to i tak kwalifikacja prawna czynu nie ulegnie zmianie na art. 178a par 1 kk, ponieważ dopuścił się Pan nowego czynu tj. jechał Pan samochodem po alkoholu w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów, a zatem pomimo zatarcia uprzedniego skazania zostanie Panu przedstawiony zarzut kierowania pojazdem po alkoholu z art. 178a par 4 kk. Kwalifikacja prawna czynu uległaby zmianie, gdyby jechał Pan w okresie próby ponownie samochodem po alkoholu, ale nie dodatkowo w okresie obowiązywania środka karnego.
Za przestępstwo z art. 178a par 4 kk. grozi kara pozbawianie wolności od 3 miesięcy do lat 5 oraz dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Sąd może w szczególnie uzasadnionym przypadku nie orzekać kary pozbawienia wolności a np. karę grzywny lub ograniczenia wolności oraz zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 lat do lat 15.
Pozdrawiam,
Adwokat Agnieszka Rzeszut
792 828 323