Jakie warunki musi spełnić skazany aby Sąd mógł skrócić zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych w trybie art. 182a k.k.w.?

Rate this post

W artykule Czy można starać się o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w świetle nowelizacji z dnia 20 marca 2015r.? zostało opisane kiedy Sąd może wydać postanowienie o dalszym wykonywaniu środka karnego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową. 

Natomiast w niniejszym artykule opiszę przesłanki, jakie musi spełnić skazany, aby mógł złożyć do Sądu wniosek o wydanie postanowienia o dalszym wykonywaniu orzeczonego wobec niego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych poprzez wykonywanie zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową.

Skazany może złożyć wniosek do Sądu jeżeli:

  1. zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych był wykonywany przez okres co najmniej połowy orzeczonego wymiaru,
  2. zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczony na podstawie art. 42 § 3 lub 4 k.k. był wykonywany przez okres co najmniej 10 lat,
  3. postawa, właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz zachowanie w okresie wykonywania środka karnego uzasadniają przekonanie, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.

Pierwsze dwie przesłanki mają charakter obligatoryjny, co oznacza że dopiero po upływie wskazanego okresu skazany może złożyć wniosek o wydanie przez Sąd postanowienia o dalszym o wykonywaniu orzeczonego zakazu w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową. Powyższe oznacza, że osoba taka w przypadku wydania przez Sąd postanowienia o zmianie sposobu wykonywania orzeczonego zakazu będzie mogła przez pozostały okres trwania zakazu kierować wyłącznie pojazdami wyposażonymi w blokadę alkoholową.

Trzecia przesłanka ma charakter fakultatywny, co oznacza, że Sąd każdą sprawę ocenia indywidualnie, biorąc pod uwagę przy podejmowaniu decyzji w przedmiocie wydania postanowienia o dalszym wykonywaniu środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową, przede wszystkim osobę sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste, jak również zachowanie sprawcy w okresie wykonywania zakazu.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Blogger.com
  • Flaker
  • Gadu-Gadu Live
  • Google Buzz
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Twitter
  • Wykop
  • Drukuj
  • Poleć
  • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

6 odpowiedzi na Jakie warunki musi spełnić skazany aby Sąd mógł skrócić zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych w trybie art. 182a k.k.w.?

  1. Drodzy Czytelnicy
    Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
    Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

    Pozdrawiam
    Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

  2. Cachero pisze:

    Mam pytanie, czy przepis ten ma też zastosowanie do wykroczenia? Czy tylko do przestępstwa? pozdrawiam.

    • Witam,

      art. 182a kodeksu karnego wykonawczego dotyczy także wykroczeń. Stanowi o tym art. 1 par 1 k.k.w, który brzmi, że Wykonywanie orzeczeń w postępowaniu karnym, w postępowaniu w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe i w postępowaniu w sprawach o wykroczenia oraz kar porządkowych i środków przymusu skutkujących pozbawienie wolności odbywa się według przepisów niniejszego kodeksu, chyba że ustawa stanowi inaczej.

      Powyższe oznacza, że można się starać o blokadę alkoholową w sprawie o wykroczenie jazdy w stanie po użyciu alkoholu.

      • Cachero pisze:

        Dzięki za odpowiedź. Jeszcze mam pytanie, czy po odbyciu później całej kary będę mógł już wymienić prawo jazdy na zupełnie „normalne” tzn bez tego obowiązku jazdy z blokadą alkoholową?

        pozdrawiam.

  3. Łukasz pisze:

    Skoro mam zabrane prawo jazdy to egzamin kiedy muszę zdawać? Jeśli sąd zezwoli na jazdę z blokadą alkoholową czy po upływie orzeczonego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów w moim przypadku na 3 lata? Ile czasu sąd ma na wydanie orzeczenia od momentu złożenia wniosku? Czy w momencie ubiegania się o jazdę z blokadą muszę posiadać auto wyposażone w to urządzenie?

    • Bartosz Nadwodny pisze:

      Witam,

      jeżeli Sąd orzekł wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 3 lat i wyda wobec Pana postanowienie o dalszym wykonywaniu tego środka do pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową to po wydaniu takiego postanowienia może Pan iść do wydziału komunikacji i postarać się zdać egzamin teoretyczny i praktyczny na prawo jazdy. Czyli de facto po około połowie okresu zatrzymania. Jeżeli Sąd „skróci Panu zakaz” i zda Pan egzamin, wówczas będzie mógł się Pan poruszać tylko pojazdami wyposażonymi w blokadę alkoholową. Poruszanie się pojazdami niewyposażonymi w odpowiednie urządzenie spowoduje cofnięcie tzw. skrócenia zakazu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *