Pierwszym etapem w sprawie o przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k. jest etap postępowania przygotowawczego. Postępowanie przygotowawcze prowadzone jest w formie dochodzenia, które nadzoruje właściwa jednostka Prokuratury. Jednakże Policja na zlecenie Prokuratury przeprowadza czynność przesłuchania podejrzanego. Postępowanie przygotowawcze prowadzone jest w formie dochodzenia, które nadzoruje właściwa jednostka Prokuratury.
Na przesłuchaniu na Policji, podejrzanemu przedstawiany jest zarzut prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k. Przesłuchanie rozpoczyna się od odebrania danych osobowych od podejrzanego tj.:
-
imię i nazwisko
-
adres zameldowania
-
adres do doręczeń
-
miejsce zatrudnienia
-
dochody
-
majątek
-
stan cywilny/dochody współmałżonka
-
uprzednia karalność
-
czy podejrzany leczył się psychiatrycznie lub odwykowo
-
stosunek do służby wojskowej w stosunku do mężczyzn
Poszczególne etapy przesłuchania podejrzanego:
-
Policjant przedstawia podejrzanemu zarzut prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k.
-
pyta się podejrzanego czy zrozumiał treść zarzutu, czy przyznaje się do zarzucanego mu czynu i czy będzie składał wyjaśnienia oraz odpowiadał na pytania,
-
następnie podejrzany ma możliwość złożenia wyjaśnień dotyczących popełnionego przestępstwa.
Pamiętaj warto jest abyś złożył szczegółowe wyjaśnienia już na etapie postępowania przygotowawczego. Jest to o tyle istotne, że Sąd rozpoznający Twoją sprawę zapoznając się z aktami sprawy będzie mógł poznać okoliczności popełnionego przez Ciebie czynu, Twoje właściwości i warunki osobiste oraz jakie konsekwencje spowoduje dla Ciebie wydanie wyroku skazującego oraz orzeczenie wobec Ciebie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.
-
po złożeniu wyjaśnień Policjant zadaje podejrzanemu pytanie czy chce się dobrowolnie poddać karze w trybie art. 335 § 1 k.p.k. Jeżeli podejrzany wyrazi chęć skazania bez przeprowadzenia rozprawy, Policjant wykonuje telefon do Prokuratora dyżurnego, podając mu następujące informacje:
-
wyniki badania trzeźwości,
-
uprzednia karalność podejrzanego,
-
dochody podejrzanego.
Na podstawie w/w informacji Prokurator proponuje podejrzanemu karę.
Uwaga:
W trybie art. 335 § 1 k.p.k. tj. skazanie bez przeprowadzenia rozprawy, minimalny okres zakazu wynosi 3 lata. Natomiast maksymalny okres zakazu wynosi 15 lat. Ponadto obligatoryjnym elementem wyroku w tym trybie jest świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w minimalnej kwocie 5.000 zł.
Z mojej praktyki zawodowej wynika, iż wielu podejrzanych idąc na przesłuchanie na Policji uważa, iż będą mogli bezpośrednio porozmawiać z Prokuratorem i przedstawić mu argumenty przemawiające za łagodniejszym wymiarem kary. Jednakże w praktyce sytuacja wygląda zgoła odmiennie. Otóż na przesłuchaniu na Policji podejrzany nie będzie miał możliwości osobistego porozmawiania z Prokuratorem. To Policjant wykonuje telefon do Prokuratora i przekazuje podejrzanemu propozycję kary. Należy wskazać, iż podejrzany nie ma możliwości bezpośredniego porozmawiania z Prokuratorem i przekonania go do łagodniejszego wymiaru kary.
Jeżeli podejrzany wyrazi zgodę na skazanie bez przeprowadzenia rozprawy w trybie art. 335 § 1 k.p.k., wówczas Prokurator wyśle do Sądu akt oskarżenia wraz z wnioskiem w trybie art. 335 § 1 k.p.k. Jeżeli jednak podejrzany nie wyrazi zgody na karę zaproponowaną przez Prokuratora, wówczas Prokurator skieruje do Sądu zwykły akt oskarżenia.
Pamiętaj, iż nie musisz przyjmować propozycji Prokuratora jeżeli uważasz, że jest zbyt surowa w stosunku do okoliczności popełnionego przez Ciebie przestępstwa. Musisz wiedzieć, że już na przesłuchaniu możesz złożyć do akt wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Wówczas Policjant wraz z aktami sprawy wyśle do Prokuratury złożony przez Ciebie wniosek. Prokurator po zapoznaniu się z aktami sprawy może:
-
złożyć do Sądu zamiast aktu oskarżenia wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego
lub
-
jeżeli uzna, że w rozpoznawanej sprawie nie zachodzą przesłanki do warunkowego umorzenia postępowania karnego wysyła do Sądu zwykły akt oskarżenia.
Jeżeli Prokurator nie przychyli się do wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego, wówczas sprawca przestępstwa może złożyć przedmiotowy wniosek bezpośrednio do Sądu.
Wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k., który może Cię zainteresować znajduje się pod następującymi linkami:
Drodzy Czytelnicy
Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
Pozdrawiam
Adwokat Mariusz Stelmaszczyk