Czy wyrok skazujący za wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu z art. 87 § 1 k.k. jest wpisywany do karty karnej?

Często pojawiającym się pytaniem jest to, czy wyrok skazujący za wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu z art. 87 § 1 k.k. jest wpisywany do Krajowego Rejestru Karnego (KRK).

Odpowiadając na powyższe pytanie należy wskazać, iż – informacja o wyroku skazującym za wykroczenie nie jest wpisywana do Krajowego Rejestru Karnego. Jedynym przypadkiem, gdy informacja o wyroku jest wpisywana do karty karnej, to orzeczenie przez Sąd kary aresztu wobec sprawcy wykroczenia. W pozostałych przypadkach, gdy Sąd orzeknie tylko karę grzywny oraz np. środek karny, to wówczas informacja o wyroku nie będzie widniała w KRK.

Jeżeli osoba ukarana za wykroczenie z art. 87 § 1 k.w. złoży wniosek o wydanie jej informacji o karalności, (jeżeli oczywiście nie jest karana za inne przestępstwa), to otrzyma na tym wniosku pieczęć z informacją, że Nie figuruje” w rejestrze karnym.

W takim przypadku pojawia się pytanie, gdzie widnieje informacja o wydanym wyroku skazującym za wykroczenie prowadzenia auta pod wpływem alkoholu. Otóż informacja o skazaniu o orzeczeniu zakazu prowadzenia pojazdów widnieje w następujących miejscach:

  • w policyjnym rejestrze kierowców popełniających wykroczenia drogowe

    oraz

  • w Krajowym Systemie Informacji Policji – gdzie będzie informacja o prawomocnym zakazie prowadzenia samochodów.

Należy wskazać, iż informacja w wyżej wskazanych systemach policyjnych widnieje przez okres 2 lat od uprawomocnienia się wyroku.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Blogger.com
  • Flaker
  • Gadu-Gadu Live
  • Google Buzz
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Twitter
  • Wykop
  • Drukuj
  • Poleć
  • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Czy wyrok skazujący za wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu z art. 87 § 1 k.k. jest wpisywany do karty karnej?

  1. Drodzy Czytelnicy
    Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
    Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

    Pozdrawiam
    Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *