Czy jest możliwe skrócenie orzeczonego przez Sąd zakazu prowadzenia samochodów?

Jeżeli zostałeś skazany za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości i Sąd orzekł wobec Ciebie zakaz prowadzenia pojazdów, wówczas nie ma możliwości jego skrócenia. Przesądza o tym jednoznacznie treść art.84§2 k.k., zgodnie z którym możliwość skrócenia okresu zakazu prowadzenia pojazdów jest wyłączona w razie orzeczenia go w wyroku skazującym za przestępstwo prowadzenia samochodu lub roweru w stanie nietrzeźwości.

Jednakże z dniem 18 maja 2015 r. nowelizacja Kodeksu karnego wykonawczego wprowadziła nową instytucję nieznaną, wcześniej prawu karnemu, a mianowicie możliwość wydania przez Sąd postanowienia o dalszym wykonywaniu orzeczonego zakazu w postaci zakazu prowadzenia niewyposażonych w blokadę alkoholową. Omawiana instytucja nie jest skróceniem zakazu, ale umożliwieniem osobie wobec, której Sąd orzekł zakaz po upływie połowy trwania zakazu poruszanie się pojazdem wyposażonym w blokadę alkoholową. Powyższe wynika z dodanego do Kodeksu karnego wykonawczego art. 182a k.k.w.

Więcej na ten tema znajdziesz w artykule:

Czy można starać się o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w świetle nowelizacji z dnia 20 marca 2015r.?

Polub mój funpage na facebook'u

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Blogger.com
  • Flaker
  • Gadu-Gadu Live
  • Google Buzz
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Twitter
  • Wykop
  • Drukuj
  • Poleć
  • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Czy jest możliwe skrócenie orzeczonego przez Sąd zakazu prowadzenia samochodów?

  1. Piotr pisze:

    Witam
    zostałem zatrzymany jadąc na rowerze o godzinie 2.40 na ulicy o uspokojonym ruchu w Krakowie. Wyniki badań były pozytywne tj. 0.54 i 0.58 mg/l. Prokurator wniósł o warunkowe umorzenie postępowania karnego oraz orzekł :
    – świadczenie pieniężne 700 zł
    – okres próby 1 roku
    – 2 lata zakazu jazdy rowerem
    Moje pytanie brzmi czy można powalczyć o skrócenie zakazu jazdy rowerem do 1 roku ?

    dziękuję pozdrawiam

    • Przy podanych przez Pana wynikach badania trzeźwości – o,54-0,58 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu może Pan złożyć do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze z orzeczeniem zakazu prowadzenia rowerów na okres 1 roku. Musi Pan jednak przedstawić Sądowi argumenty, dla których dłuższy niż 1 rok zakaz na rower będzie dla Pana bardzo dotkliwy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *