Czy można starać się o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w świetle nowelizacji z dnia 20 marca 2015r.?

Rate this post

Najnowsza nowelizacja Kodeksu karnego oraz niektórych ustaw z dnia 20 marca 2015r., która wchodzi w życie z dniem 18 maja 2015r. dodaje do Kodeksu karnego wykonawczego art. 182a, zgodnie z którym Sąd ma możliwość po upływie co najmniej połowy okresu trwania zakazu wydać postanowienie o dalszym wykonywaniu zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych poprzez możliwość prowadzenia wyłącznie samochodów wyposażonych w blokadę alkoholową.  

Należy podkreślić, iż nie jest to rzeczywiste skrócenie okresu orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, a jedynie możliwość wydania przez Sąd na wniosek skazanego po upływie połowy okresu trwania zakazu postanowienia o dalszym wykonywaniu tego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową.

Innymi słowy, powyższe oznacza, że Sąd może orzec, iż skazany po upływie połowy okresu trwania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, będzie mógł prowadzić wyłącznie pojazdy mechaniczne, które są wyposażone w blokadę alkoholową.

Natomiast w przypadku orzeczenia dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na podstawie art. 42 § 3 lub 4 k.k. możliwość orzeczenia o dalszym wykonywaniu środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową istnieje po upływie co najmniej 10 lat trwania zakazu.

Artykuł 182a k.k.w. najlepiej jest zilustrować na następującym przykładzie:

Jan Kowalski w dniu 1 czerwca 2015r. popełnił przestępstwo z art. 178a § 1 k.k. tj. przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości. W związku z powyższym wobec Jana Kowalskiego przy wydawaniu wyroku Sąd zastosował przepisy obowiązujące od dnia 18 maja 2015r. Sąd wydał wobec Jana Kowalskiego wyrok skazujący, w którym orzekł zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 3 lat. Sąd w wyroku zaliczył Janowi Kowalskiemu na poczet orzeczonego środka karnego okres rzeczywistego pozbawienia dokumentu prawa jazdy od dnia 1 czerwca 2015r. Jan Kowalski nie wnosił apelacji od wyroku i wyrok uprawomocnił się.
Wobec dodania do Kodeksu karnego wykonawczego art. 182a § 1 k.k.w. Jan Kowalski może złożyć do Sądu po upływie połowy okresu trwania zakazu, a więc po upływie 1 roku i 6 miesięcy wniosek o orzeczenie dalszego wykonywania środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową. Co oznacza, że w przypadku uwzględnienia przez Sąd wniosku skazanego Jan Kowalski po upływie 1 roku i 6 miesięcy trwania zakazu będzie mógł prowadzić przez pozostały okres trwania zakazu wyłącznie pojazd mechanicznych wyposażony w blokadę alkoholową.

W § 3 art. 182a k.k.w. ustawodawca przewidział możliwość uchylenia przez Sąd wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów w postaci dalszego wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową, w sytuacji gdy skazany rażąco naruszył porządek prawny w zakresie dotyczącym bezpieczeństwa ruchu drogowego, w szczególności popełnił przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji.

 

Więcej na temat instytucji skrócenia zakazu prowadzenia pojazdów poprzez blokadę alkoholową, jak również dlaczego warto ubiegać się o blokadę alkoholową znajduje się w artykułach:

Wniosek do Sądu o skrócenie zakazu poprzez blokadę alkoholową

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Blogger.com
  • Flaker
  • Gadu-Gadu Live
  • Google Buzz
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Twitter
  • Wykop
  • Drukuj
  • Poleć
  • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

36 odpowiedzi na Czy można starać się o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w świetle nowelizacji z dnia 20 marca 2015r.?

  1. Wiesław pisze:

    Witam.
    Dziękuję za wyjaśnienia, lecz proszę o informację, czy przestępstwo ukarane karą 1 roku pozbawienia uprawnień dokonane w dniu 6 marca 2015 r również podlega wnioskowaniu do Sądu o orzeczenie dalszego wykonywania środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową – po upływie połowy kary, czyli po dniu 6 września 2015r ?

    • Z Pana opisu wynika, że zakaz prowadzenia pojazdów został wobec Pana orzeczony prawomocnym wyrokiem skazującym za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości – a więc na podstawie art.42 par. 2 k.k. W takim wypadku nie ma Pan możliwości, by uzyskać blokadę alkoholową po połowie zakazu, a więc po 6 miesiącach. Zgodnie z art.6 Ustawy nowelizującej Kodeks Karny, która weszła w życie z dniem 18 maja 2015r. wobec osób, które zostały skazane prawomocnym wyrokiem za jazdę samochodem w stanie nietrzeźwości przed nowelizacją, Sąd może wydać postanowienie o zezwoleniu na blokadę alkoholowa po wykonaniu 18 miesięcy zakazu prowadzenia pojazdów.

      • Wiesław pisze:

        Dziękuje serdecznie za informacje, które niestety bezpowrotnie rozwiały me nadzieje szybszego korzystania z samochodu oraz proszę jeszcze, o wyjaśnienie dwóch kwestii:
        -czy mając orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów Kat ,,B” na okres 1 roku będę musiał powtórnie zdawać egzamin – po upływie okresu kary ?
        -czy po upływie kary, obligatoryjnie, zostanę przymuszony do zainstalowania blokady alkoholowej w swym samochodzie, na okres 3 lat?

        • Witam, po upływie orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 roku, aby odzyskać prawo jazdy nie będzie Pan musiał ponownie zdawać egzaminu na prawo jazdy. Ponadto po upływie orzeczonego zakazu nie będzie musiał Pan instalować w samochodzie blokady alkoholowej.

  2. Maciej pisze:

    Witam. Potrzebuje rady 🙂 dnia 23 Lipca straciłem prawa jazdy na okres 8 miesięcy, przyczyna zatrzymania prawa jazdy była kolizja drogowa której zostałem sprawca. Sad II instancji wydał wyrok zatrzymania prawa jazdy na okres 8 miesięcy oczywiście byłem trzeżwy. Moje pytanie brzmi , czy po upływie połowy tj.4 miesiące mogę ubiegać sie o zwrot prawa jazdy? z góry dziękuje za odpowiedz.
    Pozdrawiam Maciej

    • Bartosz Nadwodny pisze:

      Witam,

      zgodnie z art. 1 par 1 k.k.w. może się Pan starać o tzw. „skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów” po połowie okresu zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. W tym celu należy złożyć do Sądu odpowiedni wniosek i czekać na wyznaczenie terminu posiedzenia.

  3. Jancio pisze:

    Witam, mam pytanie tego rodzaju jeśli nie będę starał się o skręcenie kary poprzez zamontowanie urządzenia ALKOLOC. To po pełnym odbyciu kary nie będę musiał używać tego urządzenia i poruszać się każdym autem bez blokady?? dobrze rozumiem?
    Pozdrawiam.

    • Paweł pisze:

      Mam pytanie jak mój poprzednik czy po odbyciu kary zasądzonej na 3 lata zakazu prowadzenia pojazdów będę musiał swój samochód wyposażyć w alkoloc i jeśli tak to na jaki czas ? czy zastosowanie alkoloku dotyczy tylko stosowania go po upływie połowy kary i pozytywnym zasądzeniu (wydaniu wniosku przez sad) czyli w moim przypadku 1,6 miesiecy.
      Dziękuję i oczekuję odpowiedzi

      • Witam,

        konieczność stosowania blokady alkoholowej jest tylko w przypadku skrócenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Oznacza to, że w przypadku zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 3 lat, o blokadę można starać się po połowie tego okresu. Jeżeli Sąd pozytywnie rozpatrzy wniosek i skróci zakaz do pojazdów wyposażonych w blokadę alkoholową, wówczas kierowca taki będzie mógł poruszać się samochodem wyposażonym w blokadę alkoholową do czasu zakończenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Natomiast jeżeli kierowca nie będzie się starał o skrócenie zakazu i przeczeka 3 letni zakaz prowadzenia pojazdów to po tym okresie nie jest zobowiązany do wyposażenia pojazdu w blokadę alkoholową.

  4. Jancio pisze:

    Dziękuje za odpowiedz, Pozdrawiam

  5. Cachero pisze:

    Witam,

    Mam pytanie, czy przepis ten faktycznie „działa” ? Ponieważ z tego co się orientuję to puki co nie ma ustawy regulującej warunki techniczne takiego pojazdu z blokadą więc przepis na razie jest rzekomo „martwy” ? W takim razie mogę się starać o to skrócenie czy nie?

    pozdrawiam.

  6. Rafał pisze:

    Witam
    Mam pytanie dotyczące skrócenia zakazu.Zostało mi zabrane prawo jazdy na dwa lata jeżeli bym sie starał o skrócenie zakazu i sąd przychyli sie do mojego wniosku i będe mógł prowadzić pojazd z blokadą alkoholową to czy będe musiał zdawać egzamin na prawo jazdy jeszcze raz.
    Pozdrawiam

  7. Daniel pisze:

    Witam.
    Przepisy na temat zakazu prowadzenia pojazdów nie wyposażonych w blokadę alkolock po upływie połowy wyroku są dla mnie co najmniej nie jasne. W związku z tym mam kilka pytań.
    Otrzymałem sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 3 lat za jazdę pod wpływem alkoholu. Mam następujące pytanie, czy rzeczony przepis funkcjonuje? Czy po okresie 18 miesięcy mogę ubiegać się o skrócenie kary? W jaki sposób się to odbywa? Prosił bym o informację jakie dokumenty i gdzie powinienem dostarczyć, aby ubiegać się o kontynuację kary w formie blokady alkoholowej.
    Kolejna rzecz która mnie interesuje, to to, w jaki sposób wygląda poruszanie się samochodem po upływie pełnych 3 lat, czy w momencie upływu 3 lat tracę możliwość poruszania się pojazdem z blokadą i zmuszony jestem robić prawo jazdy pozostając w tym czasie bez środka transportu, czy też dalej mogę się poruszać samochodem z blokadą alkoholową i w tym czasie zdawać prawo jazdy?
    Pozdrawiam.

  8. Karolina pisze:

    Witam Pana
    Dnia 29.11.2015 roku o godz.1:50 zatrzymano mojego męża do rutynowej kontroli drogowej i wykryto u niego 1 promil. Drugi pomiar wskazywał już 0,42 mg/l no i oczywiście zatrzymali mu prawo jazdy. Prokurator wydał zakaz na 3 lata i 5 tys kary. Po przesłuchaniu na komendzie Policjantka podpowiedziała mojemu mężowi, żeby spróbował złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania do Prokuratury i też tak zrobiliśmy. Po tygodniu mąż otrzymał informację, że Prokurator odrzuca wniosek i, że zostaje kara 3 lat zatrzymania uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi i 5 tys kary. Moje pytanie jest takie co możemy zrobić, aby odzyskać utracone prawo jazdy albo chociaż skrócić okres zatrzymania. Czy są jakieś szanse?Może spróbować złożyć wniosek do Sądu o warunkowe umorzenie postępowania.

    • Witam, jeżeli Pani mąż chce cofnąć zgodę na skazanie w trybie art. 335 k.p.k., tj na karę uzgodnioną z Prokuratorem, to ostateczny termin na złożenie takiego wniosku, to posiedzenie w Sądzie wyznaczone celem rozpoznania wniosku Prokuratora. Oczywiście Pani mąż może wcześniej wysłać do Prokuratury lub Sądu cofnięcie zgody – w zależności od tego gdzie znajdują się akta sprawy. Wraz z cofnięciem zgody Pani mąż może złożyć do Sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania.
      Okoliczność, iż Prokurator nie przychylił się do wniosku o warunkowe umorzenie nie oznacza, że Sąd również uzna, że brak jest podstaw do warunkowego umorzenia postępowania karnego i wyda wyrok skazujący. We wniosku należy skupić się na przedstawieniu okoliczności sprawy, które będą wskazywały, że stopień społecznej szkodliwości popełnionego przestępstwa jest nieznaczny. Pani mąż powinien również opisać swoje właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia oraz wskazać jakie konsekwencje dla niego i jego rodziny wydanie przez Sąd wyroku skazującego i orzeczenie długiego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

      • Karolina pisze:

        Witam, bardzo Panu dziękuję za odpowiedź. Najlepszy blog. Dużo informacji i najważniejsze, że można przedstawić Panu problem i stara się Pan odpowiedzieć i doradzić. Gdy mąż będzie po posiedzeniu postaram się dodać komentarz.
        Pozdrawiam

        • Karolina pisze:

          Witam,
          Panie Mecenasie 02.03.2016 r. mój mąż miał posiedzenie w sprawie, którą opisywałam wcześniej. Sąd przychylił się do decyzji którą wskazał Prokurator czyli 3 lata zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych z wyłączeniem kat A, 5 m-cy pozbawienia wolności na okres 1 roku próby i świadczenie pieniężne w kwocie 5.000 zł. Sąd Rejonowy powiedział, że nie istnieje przepis prawny, który może zmniejszyć zakaz do 1 roku, a z Pana blogu wynika, że jednak jest. I co teraz mamy w tej sytuacji zrobić? Czy zaskarżyć wyrok do Sądu Okręgowego? Jaką formę powinno mieć to pismo?Czy ma to być wniosek o warunkowe umorzenie postępowania?Co Pan radzi zrobić. Dodam jeszcze, że złożyliśmy wniosek o sporządzenie uzasadnienia części kary i innych konsekwencji prawnych.
          Pozdrawiam

  9. Cachero pisze:

    Witam,

    Czy w przypadku wnioskowania o skrócenie zakazu zawsze konieczny jest „wywiad środowiskowym” przeprowadzony przez kuratora i chodzenie po sąsiadach….?

    pozdrawiam.

  10. Arek pisze:

    Panie Mecenasie,

    mam pytanie chciałbym złożyć wniosek do sądu o zamianę kary zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na możliwość ich prowadzenia z systemem alkolock. Mam zasądzony 3 letni zakaz, najniższa możliwa kara obecnie, tak więc po 18 miesiącach mogę się starać o możliwość prowadzenia auta z alkolock. Czy po złożeniu wniosku do sądu, będzie obligatoryjnie zarządzaj przeprowadzanie „wywiadu środowiskowego” ?

    Z góry dziękuje za odpowiedź,

    • Bartosz Nadwodny pisze:

      Witam,

      Sąd nie ma obowiązku przeprowadzenia wywiadu środowiskowego w przypadku złożenia wniosku o skrócenie zakazu do pojazdów wyposażonych w blokadę alkoholową. Natomiast to, że nie ma obowiązku tego zrobić nie oznacza, że na pewno wywiadu nie będzie. Jednakże doświadczenie zawodowe pokazuje, że bardzo rzadkim zjawiskiem jest przeprowadzenie wywiadu środowiskowego w przypadku skrócenia zakazu.

  11. Dawid pisze:

    A jesli osoba zostala nalozona zakazem prowadzenia pojazdow mechanicznych na 5 lat za nie umyslne spowodowanie wypadku smiertelnego i byla trzezwa to tez moze skladac wniosek?
    Z gory wielkie dzieki.

    • Bartosz Nadwodny pisze:

      Witam,

      wniosek o tzw. skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych do pojazdów wyposażonych w blokadę alkoholową mogą składać osoby, wobec których został orzeczony zakaz za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, co oznacza, że Pan takiego wniosku złożyć nie może.

      Natomiast w Pana sytuacji zastosowanie będzie miał art. 84 KK, który stanowi, że osoba, wobec której orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów ale nie za alkohol, może wnosić o skrócenie czasu trwania zakazu. Jedynym warunkiem jest to, że zakaz musi być wykonywany co najmniej przez rok i minęła połowa okresu zakazu, czyli w Pana przypadku 2,5 roku.

  12. Piotras pisze:

    Witam wszystkich. 17.10.2015 kierowalem „pod wplywema srodka odurzajacego – mdma czyj akos tak” (posiadalem 23pkt karne). Uderzylem drzewo krzywdzac tylko i wylacznie siebie (polamalem kregoslup w 8 miejscach , zebra, nos, pocialem sobie twarz o przednia szybe). Zatrzymali mi prawko na rok za jazde pod wplywem. Po roku jak chcialem odzyskac okazal sie co – egzamin na nowo, wiekszy koszty na ktore nie bylem przygotowany. W 15 stycznia 2016 o godz. 22.13 mialem 0.29mg, a zatrzymano mnie na parkingu kolo bloku w ktorym mieszkam. Dozywotni zaka z, 10 tys na fundacje jakas, prace spoleczne przez rok. Wiec dla ludzi podobnych do mnie, nie liczcie na cokolwiek. I tak jak ja macie juz prze…. nue wazne argumenty jakch uzyjecie….

  13. Paweł pisze:

    Witam.
    W 2015 roku kierowalem pojazdem w stanie nietrzezwości w skutek czego spowodowałem wypadem w którym sam ucierpiałem. Miałem prawo jazdy kat B ora C z racji tego że sam dość poważnie ucierpiałem prokurator złożył wniosek do sądu o zatrzymanie mojego prawa jazdy z wyjątkiem kat C na okres 3 lat. Prawo jazdy jednak nie zostało zatrzymane z dniem mojego wypadku a dopiero później kiedy już doszedłem do siebie po upływie 6 miesiecy, moje pytanie jest takie: czy moge starać się o skrocenie mojego wyroku gdzyż minął juz ponad rok od oddania prawa jazdy natopiasy od spowodowania wypadku prawie 2 lata.

    • Witam panie Pawle, może się Pan starać o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów przez blokadę alkoholową po połowie wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów orzeczonego wobec Pana na 3 lata, a więc w Pana przypadku po 1 roku i 6 miesiącach od oddania dokumentu prawa jazdy do wydziału komunikacji.

  14. Adam pisze:

    witam
    utracilem prawo jazdy w 2016 roku na okres 5 lat
    czy moge ubiegac sie o warunkowe odzyskanie uprawnien po uplywie polowy okresu kary ?
    czy musze ponownie zdawac egzamin?

    • Witam, po upływie połowy orzeczonego zakazu tj. po 2 latach i 6 miesiącach, może Pan złożyć wniosek o skrócenie zakazu poprzez blokadę alkoholową. Termin trwania zakazu liczy się od dnia kiedy utracił Pan fizycznie dokument prawa jazdy. Odpowiadając na Pana drugie pytanie, to będzie Pan musiał ponownie zdać egzamin na prawo jazdy. Zgodnie z przepisami jeżeli Sąd rozpatrzy pozytywnie Pana wniosek, wówczas wyśle odpis postanowienia do wydziału komunikacji, który skieruje Pana na egzamin na prawo jazdy i dopiero po zdaniu egzaminu będzie mógł Pan poruszać się samochodem, który ma założoną blokadę alkoholową.

  15. daniel pisze:

    Witam, nie mając prawo jazdy zostałem zatrzymany pod wpływem alkoholu i dostałem wyrok 3 lat zakazu prowadzenia pojazdów . Czy nie mając wcześniej prawka mogę teraz ubiegać się o skrócenie wyroku z 3 lat na 1,5 żebym mógł zrobić prawo jazdy ?

    • Witam Panie Danielu, choć nie posiadał Pan prawa jazdy w czasie popełnienia przestępstwa prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu, to może Pan starać się o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów po półtora roku od uprawomocnienia się wyroku skazującego. Ustawa Kodeks Karny Wykonawczy w art.182a, który umożliwia kierowcom skazanym za prowadzenie auta w stanie nietrzeźwości ubieganie się o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów nie rozróżnia, czy kierowca miał czy nie miał prawa jazdy w czasie popełnienia przestępstwa z art.178 a par. 1 k.k.

  16. Rafal pisze:

    Witam. Rozmumiem wiec ze po zapadnięciu wyroku dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych conajmniej 10 lat musi upłynąć aby moc się ubiegać o zniesienie zakazu? A nie ma jakiejkolwiek mozliwosci aby to skrócić? I rozumiem ze nawet skuter 50tka zalicza się do takowych pojazdów?

    • Witam panie Rafale, skuter, nawet o pojemności do 50 cm 3, jest pojazdem mechanicznym, a więc kierując nim w okresie obowiązywania wydanego przez Sąd w wyroku skazującym zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych popełniałby Pan przestępstwo złamania zakazu sądowego z art.244 k.k.

      Jedyną możliwością skrócenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości oprócz blokady alkoholowej jest prośba o darowanie tej kary przez Prezydenta RP w drodze ułaskawienia, ale, jak Pan się domyśla, to szansa w kategorii cudu.

  17. Kamil pisze:

    Witam.
    W 2017 roku kierowalem pojazdem w stanie nietrzezwości w skutek czego spowodowałem wypadek w którym sam ucierpiałem. Otrzymałem sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 4 lat za jazdę pod wpływem alkoholu. Czy po upływie połowy kary tj 2 lat od zatrzymania dokumentu moge złożyć wniosek o skrócenie kary? i poruszać sie samochodem z blokada alkoholową? Czy jeżeli sad przychyli sie do mojego wniosku bede musial najpierw zdać egzamin?

    • Witam Panie Kamilu, po połowie zakazu prowadzenia pojazdów może Pan złożyć do Sądu wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów poprzez blokadę alkoholową. Jeśli Sąd uwzględni Pana wniosek, wówczas będzie Pan musiał zdać ponownie egzamin na prawo jazdy, zamontować w samochodzie blokadę alkoholową. Wówczas do końca trwania zakazu będzie mógł Pan prowadzić samochody wyposażone w blokadę alkoholową.

  18. Darek pisze:

    Panie Mecenasie wczoraj zatrzymany zostałem do kontroli drogowej, alkomat wykazał w pierwszym pomiarze 0,21 mg po 15minutach przy drugim pomiarze było 0,20 mg. Na komisariaci w protokole zaproponowano mi 6mcy zakazu prowadzenia pojazdu i 500zł grzywna czy w takim przypadku będę mógł wnosić o skrócenie zakazu,pozdrawiam

    • Dzień dobry, tak po upływie połowy zakazu, tj. po 3 miesiącach będzie Pan mógł ubiegać się o skrócenie zakazu przez blokadę alkoholową. Tylko aby mógł Pan złożyć wniosek o skrócenie zakazu wyrok Sądu I instancji, musi być prawomocny.

      Pozdrawiam,
      Adwokat Agnieszka Rzeszut

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *