2 promile alkoholu – co grozi?

5/5 - (1 vote)

Co grozi za 2 promile alkoholu?

Kierowanie samochodem po alkoholu przy wyniku – 2 promile jest przestępstwem, za które grozi zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 lat do 15 lat. Przy ponownej jeździe po pijanemu, kierowcy grozi dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Kara za przestępstwo kierowania samochodem po alkoholu zależy od tego czy kierowca pierwszy raz wsiadł za kierownicę samochodu po alkoholu. Natomiast kierowcy, który w okresie próby popełnił ponownie to samo przestępstwo, grozi znaczenie surowsza kara. Ponieważ Sąd powinien co do zasady orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

W pierwszym przypadku kierowcy zostanie przedstawiony zarzut kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k., natomiast w drugim przypadku kierującemu zostanie przedstawiony zarzut ponownej jazdy samochodem w okresie próby w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 4 k.k.

Kara za jazdę po alkoholu

Za popełnienie po raz pierwszy przestępstwo jazdy po alkoholu przy wyniku 2 promile tj. ok. 1 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu z art. 178a § 1 k.k. kierowcy grozi kara grzywny, ograniczenia wolności oraz pozbawienia wolności do lat 2. Ponadto zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 3 do 15 lat oraz świadczenie pieniężne na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym w wysokości co najmniej 5.000 zł. Wynik 2 promili alkoholu w organizmie nie jest niskim wynikiem, zatem kierowcy może grozić zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 4 czy nawet 5 lat. Oczywiście przy wyniku 2 promile alkoholu w organizmie, kierowca zachowuje szansę na orzeczenie przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na najkrótszy okres 3 lat. Wszystkie te uwagi dotyczą wydania wyroku skazującego przy wyniku badania alkomatem 2 promile.

2 promile a warunkowe umorzenie postępowania

Wynik 2 promile alkoholu w organizmie kierowcy, nie jest niskim wynikiem. Nie oznacza jednak, że kierowca nie może wnosić o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Jeżeli spełni przesłanki do warunkowego umorzenia postępowania karnego. to może walczyć o takie rozstrzygnięcie.

Kiedy kierowca przy wyniku 2 promile ma szansę na warunkowe umorzenie?

Warunkiem koniecznym przy warunkowym umorzeniu postępowania karnego jest uprzednia niekaralność sprawcy tzw. czysta karta karna. W naszej praktyce zawodowej zdarzyły się sprawy gdzie przy wyniku ok. 2 promili Sąd zastosował instytucję warunkowego umorzenia postępowania karnego, ale były to szczególne sytuacje (np. przeparkowanie samochodu o kilkanaście metrów w porze nocnej czy też na parkingu podziemnym). Szczegółowe omówienie instytucji warunkowego umorzenia postępowania karnego okoliczności jakie muszą wystąpić w sprawie o kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu znajduje się w artykule: Warunkowe umorzenie postępowania za jazdę po alkoholu.

Natomiast w przypadku ponownego kierowania samochodem w okresie próby pod wpływem alkoholu z art. 178a § 4 k.k. tzw. „recydywa” kierowcy grozi kara pozbawienia wolności 0d 3 miesięcy do 5 lat. Ponadto kierującemu grozi dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów oraz świadczenie pieniężne w wysokości co najmniej 10.000 zł.

Zadzwoń aby umówić się na konsultację! 697053659

lub wyślij mail na

biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Blogger.com
  • Flaker
  • Gadu-Gadu Live
  • Google Buzz
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Twitter
  • Wykop
  • Drukuj
  • Poleć
  • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *