Co zrobić gdy złożyłeś wniosek o dobrowolne poddanie się karze w trybie art.335 kpk a potem zmieniłeś zdanie?

Rate this post

W niniejszym artykule opiszę czy możliwe jest cofnięcie zgody na skazanie w trybie art. 335 k.p.k.

Osoby zatrzymane przez Policję na prowadzeniu samochodu lub roweru w stanie nietrzeźwości zazwyczaj przyznają się do popełnienia tego przestępstwa. Większość z nich składa w trakcie przesłuchania na Policji wniosek o dobrowolne poddanie się karze w trybie art. 335 k.p.k., czyli o wydanie przez Sąd wyroku skazującego bez przeprowadzania rozprawy i wymierzenie uzgodnionej z Prokuratorem kary.

Jeżeli Ty również podczas przesłuchania na Policji  złożyłeś wniosek o dobrowolne poddanie się karze, wówczas powinieneś rozważyć, czy kara jaką zaproponowałeś nie jest zbyt surowa.

W pierwszej kolejności powinieneś przemyśleć, czy masz szansę na warunkowe umorzenie postępowania karnego bez orzekania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, dzięki czemu zachowasz prawo jazdy. Więcej na ten temat przeczytasz w artykułach:

oraz

Jeżeli nie możesz liczyć na warunkowe umorzenie postępowania karnego, wówczas przemyśl czy nie masz szansy na wyrok skazujący na łagodniejszą karę od tej, którą zaproponowałeś we wniosku o dobrowolne poddanie karze biorąc pod uwagę okoliczności, w jakich doszło do prowadzenia przez Ciebie samochodu w stanie nietrzeźwości, takie jak np. stopień nietrzeźwości, rodzaj pojazdu który prowadziłeś, towarzyszące temu natężenie ruchu, karalność za przestępstwa i wykroczenia drogowe i wiele innych.

Jeżeli uznasz, że złożyłeś wniosek o dobrowolne poddanie się zbyt surowej karze, wówczas wystarczy, że złożysz na piśmie oświadczenie o cofnięciu złożonego wniosku. Oświadczenie to należy złożyć w Prokuraturze lub w Sądzie, w zależności czy sprawa trafiła już do Sądu z aktem oskarżenia. Należy to uczynić zanim Sąd rozpozna złożony przez Ciebie wniosek o dobrowolne poddanie karze. W  przypadku cofnięcia wniosku nie będzie on rozpatrywany przez Sąd orzekający o Twojej odpowiedzialności karnej za popełnione przestępstwo.

Więcej na temat warunkowego umorzenia postępowania karnego za przestępstwo prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu z art. 178a § 1 k.k., znajduje się pod następującymi linkami:

Wniosek do Prokuratury o skierowanie do Sądu wniosku o warunkowe umorzenie postępowanie karnego w sprawie o przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k. z odstąpieniem przez Sąd od orzekania zakazu prowadzenia samochodów

Wniosek do Prokuratury o skierowanie do Sądu wniosku o warunkowe umorzenie postępowanie karnego w sprawie o przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k. z orzeczeniem przez Sąd zakazu prowadzenia samochodów na okres 1 roku

Polub mój funpage na facebook'u

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na Co zrobić gdy złożyłeś wniosek o dobrowolne poddanie się karze w trybie art.335 kpk a potem zmieniłeś zdanie?

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

 2. Justyna pisze:

  Witam,
  Bardzo dobry artykuł, wiele mi pomógł.
  Mam tylko jeszcze pytanie związane z sytuacją, kiedy jest wydany wyrok skazujący…
  Mianowicie w jakiej formie powinien być dostarczony?
  Brat dostał WEZWANIE DO ZAPŁATY kary grzywny za prowadzenie roweru w stanie nietrzeźwości, wcześniej tylko pismo powiadamiające o terminie posiedzenia w przedmiocie wydania wyroku i to wszystko.
  Od daty którego z tych pism przysługuje odwołanie lub apelacja? Chodzi o zmniejszenie wysokości grzywny.

  Proszę o pomoc.
  Z góry dziękuję i pozdrawiam.

  Justyna Zalewska

  • Pani brat powinien otrzymać odpis wyroku skazującego, skoro nie był na posiedzeniu Sądu. Termin na zaskarżenie wyroku biegnie jednak nie od daty doręczenia odpisu wyroku, lecz od daty ogłoszenia wyroku przez Sąd na tym posiedzeniu. Skoro Pani brat otrzymał wezwanie do zapłaty kary grzywny to oznacza, że wyrok jest prawomocny, tzn. nie przysługuje od niego apelacja, oczywiście, jeśli Pani brat został prawidłowo zawiadomiony o terminie posiedzenia Sądu, na którym zapadł wyrok skazujący. Jeśli tak, to Pani brat może jedynie złożyć wniosek o rozłożenie kary grzywny na raty.

 3. Natalia pisze:

  Witam, cyz jest gdzieś wzór oświadczenia o cofnięciu wniosku o dobrowolne poddanie się karze? Chciałabym cofnąć, ale nie bardzo wiem co w nim powinno się zawierać.

  • Witam, w oświadczeniu o cofnięciu zgody na skazanie w trybie art. 335 k.p.k. wystarczy napisać: oświadczam, iż cofam zgodę na skazanie na karę uzgodnioną z Prokuratorem w trakcie przesłuchania w charakterze podejrzanego.
   Proszę pamiętać, że cofnięcie zgody na karę uzgodnioną w trybie art. 335 najlepiej połączyć z wnioskiem o dobrowolne poddanie się karze przed Sądem w trybie art.387 kpk., czyli z przedstawieniem Sądowi własnej propozycji kary za popełnione przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *