Kiedy możesz liczyć na warunkowe umorzenie postępowania karnego w sprawie o prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości ?

Zgodnie z art.66§1 k.k. podstawową przesłanką warunkowego umorzenia postępowania karnego jest niekaralność sprawcy przestępstwa za jakiekolwiek przestępstwo umyślne.

Jeżeli zostałeś oskarżony o przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości a  w przeszłości zostałeś skazany za przestępstwo umyślne, wówczas nie możesz liczyć na warunkowe umorzenie postępowania karnego. Stanie się to dopiero możliwe po zatarciu tego skazania i odzyskaniu „czystej karty karnej” W takim wypadku powinieneś przemyśleć, czy możliwe jest w pierwszej kolejności uzyskanie zatarcia skazania za przestępstwo umyślne popełnione w przeszłości, a dopiero potem starać się o warunkowe umorzenie postępowania karnego w sprawie o prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości.

Innymi warunkami od których zależy warunkowe umorzenie postępowania karnego w świetle art.66§1 k.k. są:

 • nieznaczny stopień społecznej szkodliwości czynu polegającego na prowadzeniu samochodu w stanie nietrzeźwości. Zachodzi on wówczas, gdy zagrożenie jakie stworzyłeś stanem nietrzeźwości dla innych kierowców i pieszych było nieznaczne. Sąd ocenia tutaj między innymi stopień nietrzeźwości, rodzaj samochodu (osobowy czy dostawczy), natężenie ruchu ulicznego i inne

 • nieznaczny stopień zawinienia czynu polegającego na prowadzeniu samochodu w stanie nietrzeźwości. Sąd ocenia tutaj dlaczego zdecydowałeś się na prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości, motywy Twojego działania oraz w jakim stopniu zawiodłeś oczekiwania Sądu stosownie do Twojego wieku, wykształcenia i doświadczenia życiowego
 • zasługujący na aprobatę sposób życia i postawa sprawcy czynu polegającego na prowadzeniu samochodu w stanie nietrzeźwości. Sąd ocenia Ciebie jako człowieka, czy prowadzisz „przykładny” tryb życia, czy jesteś wzorowym obywatelem, czy utrzymujesz rodzinę, czy masz stałą pracę na podstawie przedłożonych przez Ciebie dokumentów a także zbierając o Tobie informacje poprzez kuratora sądowego 

Oprócz wymogu dotychczasowej niekaralności za przestępstwo umyślne pozostałe warunki warunkowego umorzenia postępowania karnego mają charakter niezwykle ocenny. To od Twojej aktywności w postępowaniu karnym zależy, jak Sąd oceni okoliczności w jakich doszło do prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości oraz jak oceni Twoją osobę. Od oceny Sądu zależy, czy uzyskasz warunkowe umorzenie postępowania karnego.

Polub mój funpage na facebook'u

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

108 odpowiedzi na „Kiedy możesz liczyć na warunkowe umorzenie postępowania karnego w sprawie o prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości ?

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

  • Wiktor pisze:

   Witam,
   dnia 2 kwietnia zostałem zatrzymany przez policję. Było to rano o godz. 9.20, kiedy ruch na drodze nie był duży. Badanie alkomatem wykazało 0,23 mg/l, a badanie na alkomacie stacjonarnym wykazało już 0,00 mg/l. Dodam, że tego dnia nic nie piłem, po prostu dzień wcześniej wypiłem jedno piwo za dużo, a rano byłem na czczo. Pod wpływem stresu posłuchałem „porady” policjanta i dobrowolnie poddałem się karze. 17 kwietnia otrzymałem zawiadomienie z Sądu o terminie posiedzenia na dzień 23 maja br. W załączeniu był odpis wniosku o ukaranie, w którym jest napisane, że byłem karany za art. 178 paragraf 1 kk,art. 244 KK oraz wykroczenia drogowe. Ponad 6 lat temu również miałem zabrane prawo jazdy za jazdę po pijanemu na 1 rok, ale czy to jeszcze ma znaczenie po tych 6 latach? Policja wnosi o zakaz prowadzenia pojazdów na okres 6 mies i karę grzywny w wysokości 1000 zł. Chodzi mi o to, że zatrzymany byłem (2 kwietnia 2012r.) prowadząc samochód ciężarowy z przyczepą, ponieważ wykonuję zawód kierowcy międzynarodowego. Jestem jedynym żywicielem rodziny. Jako kierowca pracuję już ponad 20 lat i nigdy nie wykonywałem innej pracy zarobkowej, co w tej chwili utrudnia mi znalezienie innej pracy. Moja małżonka nigdy nie pracowała, więc nie przysługuje jej żaden zasiłek, jak i również nie może podjąć pracy z powodu braku doświadczenia zawodowego. Mam kredyt na mieszkanie w wysokości 700 zł miesięcznie. Niemożliwe jest zawieszenie spłaty tego kredytu. Moja córka studiuje zaocznie i również aktualnie nie pracuje. Poza tym mam jeszcze syna w wieku 15 lat, który uczy się w gimnazjum. Ja w zaistniałej sytuacji zarejestrowałem się w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna (oczywiście straciłem pracę, gdyż do wykonywania zawodu niezbędne jest mi prawo jazdy) i otrzymałem decyzję, że prawo do zasiłku przysługuje mi dopiero po 3 miesiącach. Składałem już CV do wielu firm produkcyjno – handlowych, ale na dzień dzisiejszy otrzymałem odmowy z powodu braku doświadczenia. W chwili obecnej moja rodzina nie ma żadnych dochodów. Czy istnieje szansa, że Sąd warunkowo umorzy postępowanie karne wobec mnie? Czy powinienem stawić się na rozprawie? (na zawiadomieniu napisane jest, że obecność jest nieobowiązkowa). Oczywiście nie stać mnie, żeby wziąć obrońcę. Czy w ogóle opłaca mi się pisać wniosek o zachowanie prawa jazdy kat C+E, abym mógł wykonywać pracę? (Pracodawca wystawił mi oświadczenie, że po odzyskaniu prawa jazdy ponownie mnie zatrudni). Nie wiem co mam robić, gdyż wizja bycia osobą bezrobotną przez okres 6 mies skazuje mnie i moją rodzinę na ogromne problemy finansowe:( Proszę o szybką odpowiedź.
   Pozdrawiam.

  • Darek pisze:

   Witam. Kilka dni temu straciłem prawo jazdy siedząc w samochodzie z odpalonym silnikiem badanie alkomatem wykazało 0,87 czyli prawie 2 promile, na jak długo mogę stracić prawo jazdy?? czy jest możliwość napisania wniosku o umorzenie bądź wpłacić pieniądze na cele dobroczynne by nie stracić prawa jazdy?? Czytałem o takiej możliwości na Pana stronie www. Jeszcze jedno pytanie czy mam się gdzieś zgłosić, ponieważ policja o niczym mnie nie poinformowała :( prosiłbym o jak najszybszą odpowiedź

   • Jeśli jedynie siedział pan w samochodzie z włączonym silnikiem, lecz nie ruszył Pan samochodem, to nie popełnił Pan przestępstwa. Do jego popełnienia jest konieczne wystąpienie 2 elementów łącznie -włączony silnik i ruszenie samochodem, choćby kilkanaście centymetrów, ale samochód musi ruszyć z miejsca.

  • mateo pisze:

   Witam.
   Mój wujek dziś rano(wtorek) po Świętach Wielkanocnych jadąc do pracy, został zatrzymany do kontroli trzeźwości. Oczywiście był pewny siebie i tego, że alkomat wykaże 0.00, bo wieczorem koło 21 wypił z żoną jednego drinka na zakończenie Świąt. Okazało się jednak inaczej. W wydychanym powietrzu miał 0.13… Policjant zabrał mu prawo jazdy, stwierdził, że wujek popełnił wykroczenie i kazał odebrać samochód przez inną osobę. W ciągu najbliższych dni zostanie powiadomiony kiedy ma wstawić się na komendę… Pytanie tylko po co? W celu złożenia wyjaśnień? Przeprowadzenie wywiadu? Istnieje możliwość, że jednak oddadzą mu prawo jazdy od razu, albo wcześniej niż 6 miesięcy? Jakie należy i gdzie wystosować jakieś pismo o umorzenie postępowania?

   • Witam, jeżeli najwyższy wynik wyniósł 0,13 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, Pani wujek popełnił wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu z art. 87 par 1 k.w. W ciągu kilku dni dostanie wezwanie telefonicznie bądź listownie do stawienia się na Policji. Wówczas Policja przedstawi Pani wujkowi zarzut prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu. Pani wujek będzie miał możliwość złożenia wyjaśnień, dotyczących popełnionego czynu. Policjant zapyta się również czy chce się dobrowolnie poddać karze. Przy takim wyniku propozycja Policjanta będzie oscylować w granicy od 6 do 8 miesięcy zakazu. Jeżeli Pani wujek nie wyrazi zgody na dobrowolne poddanie się karze, to wówczas może złożyć do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze na karę grzywny z odstąpieniem przez Sąd od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na podstawie art. 39 par 1 k.w. We wniosku powinien opisać w jakich okolicznościach prowadził samochód pomimo spożytego wcześniej alkoholu, tj. jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych, pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, czy powodem zatrzymania była rutynowa kontrola trzeźwości. We wniosku Pani wujek powinien opisać jakie negatywne konsekwencje dla niego spowoduje orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych nawet na najkrótszy okres 6 miesięcy.

  • załamany pisze:

   W dniu 09.2014, w godzinach wieczornych udałem się do klubu, gdzie spotkałem znajomego z którym wdałem się rozmawę i przy okazji spożywałem alkohol. Po jakimś czasie doszliśmy do wniosku, że pójdziemy do niego do mieszkania by się przespać i rano wrócić do domu i pracy. Z racji tego, że znajomy mieszkał dość blisko, a w moim odczuciu czułem się na tyle dobrze, że zaproponowałem że podjedziemy te kilkaset metrów samochodem. W tym czasie nie myślałem o idących za tym konsekwencjach. Zależało mi na tym aby jak najszybciej znaleźć się łóżku bo rano miałęm iść do pracy. Była już póżna noc, ruch samochody był mały, w moim odczuciu byłem przekonany że dojadę bez żadnych problemów. Po przejechaniu kilkuset metrów i mając dosłownie 100m do celu zostałem zatrzymany przez patrol policji, nie dlatego, że moja jazda wskazywała na spożycie alkoholu ale dlatego, że nie miałem zapiętych pasów bezpieczeństwa. Oczywiście doszło do mnie co się stało, ale w żadnym razie nie myślałem, że konsekwencje dla mnie okażą się bardzo dotkliwe. Pomiar alkoholu: 0,58 0,59 0,52 0,47 0,46 0,41. Śledczy zaproponował poddsanie się każe i po krótkiej rozmowie z prokuratorem zaproponował wyrok według mnie bardzo surowy: pół roku więzienia w zawieszeniu na 2 lata, zakaz prowadzenia na 2 lata i 3000zł na cele charytatywne. Pewnie gdybym miał wiedzę o tym co mi grozi za ten występek, z pewnością nie zdecydował bym się na tak głupi, nieprzemyślany ruch, tym bardziej, że samochód jest źródłem utrzymania i pozbawienie mnie prawa jazdy wiążę się z utratą pracy a co za tym idzie środków do życia dla mnie i osoby z którą rzem prowadzę gospodarstwo domowe i jestem głównym żywicielem. W akcie oskarżenia jest adnotacja że nie mam nikogo na utrzymaniu co jest nieprawdą. Decyzja o poddaniu się dobrowolnym karze była spowodowana moją niewiedzą, ponieważ nigdy nie miałem do czynienia i jest to dla mnie sytuacja obca. W ciągu wszystkich lat posiadania prawa jazdy mandaty były sporadyczne. Nigdy nie byłem karany.
   Postanowiłęm napisać zażalenie o treści: W związku z otrzymaniem aktu oskarżenia z dnia wnoszę zażalenie co do proponowanej wysokości kary za popełniony występek. Proponowana kara odebrania prawa jazdy na okres 2 lat jest w moim odczuciu zbyt wysoka. Prawo jazdy posiadam od 13 lat i w tym okresie nie byłem nigdy karany za jazdę pod wpływem alkoholu. Zdarzyło się to po raz pierwszy i mam nauczkę na całe życie. Nie byłem również nigdy karany. Pozbawienie mnie prawa jazdy na okres 2 lat, spowoduje, że utracę możliwość pracy jako kurier. Nie uwzględniono również mojej sytuacji osobistej i finansowej. Od wielu lat mieszkam i prowadzę wspólne gospodarstwo domowe z moim partnerem życiowym, który z powodów zdrowotnych jest na moim utrzymaniu. Utrata możliwości zarobkowania na okres 2 lat, przy jednoczesnym wymierzeniu kary grzywny w wysokości 3000 zł sprawi, że nie będziemy mieli za co żyć. Mam świadomość, że popełniłem czyn karalny, za który muszę ponieść odpowiedzialność, ale proszę o uwzględnienie mojej niekaralności i przyznanie się do winy. Możliwość kary pozbawienia wolności na okres 6 miesięcy z warunkowym zawieszeniem jej na okres 2 lat, grzywna oraz możliwość utraty prawa jazdy już sprawiły, że nigdy nie wsiądę pod wpływem alkoholu do samochodu jako kierowca. Żałuję swojego zachowania i jestem pewien, że cała ta sytuacja jest dla mnie nauczką na całe życie. W związku z tym proszę o uwzględnienie powyższego zażalenia.
   Proszę o info czy pismo jakie napisałem ma szanse wpłynąć pozytywnie na moją korzyść? Czy dobrym pomysłem jest np. spotkanie z prokuratorką i porozmawianie jak człowiek z człowiekiem? No i ostatnie pytanie najważniejsze. Jakie są szanse na zmniejszenie kary?

   • Witam,
    1. Zacznijmy od spotkania z Prokuratorem – według mojego zawodowego doświadczenia nie uda się Panu przekonać Prokuratora, by Pana przyjął na rozmowę, bo nie ma takiej praktyki.
    2. Kolejna rzecz to Pana pismo, które Pan wysłał lub planuje wysłać do Sądu. Zostanie ono potraktowane jako cofnięcie zgody na dobrowolne poddanie sie karze uzgodnionej z Prokuratorem w trybie art.335 kpk. By jednak Sąd nie miał wątpliwości, jak rozumieć Pana pismo, powinien Pan je sprecyzować poprzez zatytułowanie pisma ” cofnięcie zgody na skazanie w trybie art.335 kpk wraz z wnioskiem o dobrowolne poddanie się karze” Wówczas Sąd nie będzie miał wątpliwości co do Pana stanowiska. Sąd będzie wiedział, że nie zgadza się Pan na karę uzgodnioną wcześniej z Prokuratorem (za pośrednictwem Policjanta – mam świadomość, że nie miał pan nawet szansy porozmawiać z Prokuratorem) i jednocześnie chce Pan zaproponować dla siebie inna karę – w ramach tzw. dobrowolnego poddania się karze w trybie art.387 kpk, a więc na pierwszej rozprawie głównej.
    3. Pana pismo jest zbyt ogólnikowe, tzn. nie zawiera konkretnych informacji dotyczących:
    – oceny zagrożenia stworzonego dla bezpieczeństwa w komunikacji (pora, miejsce, natężenie ruchu, odcinek drogi, sposób jazdy samochodem przed kontrolą Policji)
    – Pana właściwości i warunków osobistych ( w tym jako kierowcy), dotychczasowego trybu życia, ilości wykroczeń drogowych na koncie
    – Konsekwencji wyroku skazującego, tzn. wskazania, dlaczego prawo jazdy jest dla Pana nieodzowne w pracy, Pana sytuacji osobistej
    4. Pana pismo nie zawiera Pana propozycji innych niż 1 rok zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, czy zgadza się Pan na pozostałe elementy skazania uzgodnione z Prokuratorem, tzn. kara pozbawienia wolności w zawieszeniu i świadczenie pieniężne. Nie zawiera tez wskazania, czy jest Pan gotowy ponieść surowsze konsekwencje finansowe swego błędu, np. wyższe świadczenie pieniężne niż 3000 zł., jeśli decyzja Sądu – 1 rok zakazu pozwoliłaby Panu utrzymanie pracy

    5. Na koniec Pana pismo nie zawiera dokumentów na potwierdzenie podawanych przez Pana argumentów. Dla przykładu, jeśli nie ma Pan wykroczeń drogowych na swoim koncie lub 1-2 wykroczenia za drobne przewinienia drogowe, wówczas powinien pan sprawdzić, czy w aktach sprawy karnej jest zaświadczenie z Komendy Stołecznej Policji Wydziału Ruchu Drogowego – Pana karata wykroczeń drogowych, a jeśli jej nie ma złożyć do Sądu Wniosek, by się o nią do KSP WRD zwrócił. Inny przykład, jeśli jest pan jedyną osoba pracująca w Pana związku i ma Pan na utrzymaniu partnera, wówczas powinien Pan dołączyć dokument na potwierdzenie tego faktu, np. zaświadczenie z Urzędu Pracy o statusie bezrobotnego – Pana partnera.

  • Przemek pisze:

   Witam. 31 paźziernika jechałem samochodem, w pewnym momencie brakło mi paliwa. Byłem pod wpływem to fakt. Kiedy wysiadłem z samochodu, wkurzając się wypiłem jezcze, Nie będę się rozpisywał, że byłem zły gdyż w pazdzierniku straciłem pracę, i co najważniejsze dopadł mnie poważny cios w życiu osobistym. Chciałem zepchnąć samochód na pobocze, zamknąć i iść do domu. Jednak dwie dziewczyny zadzwoniły na policję, że chciałem jechać. Kluczyki miałem w stacyjce w celu uniknięcia blokady kierownicy. Czy fakt, że policja mnie nie zatrzymała w czasie jazdy może być pomocny? Czy wystarczy opis świadków w postaci tych dwu dziewczyn. Powiem też, że jak przyjechała już policja byłem w niezłym stanie. Nie chciałem tego zrobić, ale się wkurzyłem.

   • Dla udowodnienia Panu popełnienia przestępstwa prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości nie jest konieczne złapanie Pana na gorącym uczynku popełnienia tego przestępstwa, tzn. nie jest konieczne, by został Pan zatrzymany w trakcie jazdy samochodem. Kluczowe są zeznania dziewczyn, które Pana widziały, a które na pewno zostały przesłuchane w charakterze świadków. W Pana sprawie istotne znaczenie ma fakt, że znaczną część alkoholu wypił Pan już po zakończeniu jazdy. Oznacza to, że Sąd powinien ustalić stopień Pana nietrzeźwości z pomniejszeniem alkoholu wypitego po zakończeniu jazdy. Wymaga to dopuszczenia dowodu z opinii toksykologa. Przed Panem stoi zadanie przekonania Prokuratora, by taki dowód dopuścił, co wcale nie będzie łatwe.

 2. wanda pisze:

  witam,
  1 kwietnia zostałam zatrzymana przez policję w związku z akcją ” trzeźwy poranek”. Niestety ku mojemu zdziwieniu nie był on dla mnie taki trzeźwy jak mi się wydawało. poprzedniego wieczora po bardzo stresującym dniu, na rozluźnienie wypiłam 4 piwa ( ostatnie ok. godz. 19). z uwagi na to że zaistniały stres nie pozwolił mi nic przełknąć tego dnia, byłam na czczo, więc wypity alkohol zwalił mnie kompletnie z nóg. o godzinie 20.00 odebrałam telefon od mojego pracodawcy, który zaproponował mi pracę następnego dnia od godz. 8 rano. na propozycję chętnie przystałam ze względy na moją bardzo kiepską sytuację finansową. niestety praca ta w głównej mierze polega na prowadzeniu samochodu. następnego dnia (niedziela) o godzinie 7,30 ( ruch w Warszawie znikomy) zatrzymała mnie policja w ramach akcji „trzeźwy poranek”. po pierwszym dmuchaniu alkomat wskazał niestety 0,4 mg/l w drugim 0,32 co było dla mnie wielkim zaskoczeniem, ponieważ czułam się dobrze i nigdy bym nie podejrzewała, że mogę mieć jeszcze takie stężenie alkoholu we krwi!w przeciwnym wypadku nie wsiadłabym do samochodu. kolejne badanie już na alkomacie stacjonarnym wykazało 0,19 i 0,19.podkreślam, że nigdy nie byłam karana, co więcej prawo jazdy posiadam od 16 lat i tylko raz otrzymałam mandat za niewielkie przekroczenie prędkości. pracuję na pół etatu w ” budżetówce” więc zarobki mam bardzo małe co mnie zmusza do łapania każdej dodatkowej pracy.
  proszę o pomoc ponieważ 10.04. mam spotkanie z prokuratorem na komendzie i nie wiem jakie rozwiązanie będzie dla mnie najkorzystniejsze. nie wiem na ile mogę liczyć i czy w ogóle istnieje taka możliwość żeby oddali mi mi prawo jazdy. czy mogę negocjować z prokuratorem, czy muszę czekać do rozprawy? czy na tym etapie mogę dobrowolnie poddać się wyższej karze pieniężnej w zamian za skrócenie okresu zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych? bardzo proszę o pomoc.
  Wanda

  • Przy wyniku badania alkomatem 0,40 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu może Pani złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego z 1 rokiem zakazu, dzięki czemu nie będzie Pani musiała zdawać ponownie egzaminu na prawo jazdy.

 3. Krzysiek pisze:

  Witam!
  Panie Mariuszu mam do Pana pytanie. Niestety 13 marca popełniłem chyba największą głupotę w swoim życiu, a mianowicie pod wpływem nerwów i stresu wypiłem dwa piwa i niestety zostałem zatrzymany do kontroli drogowej gdzie pomiar Alco-Sensorem wykazał przy pierwszym pomiarze 0,23mg a przy drugim pomiarze 0,20mg. Niestety zostało zatrzymane mi prawo jazdy i sprawa trafiła do sądu. Na policji został sporządzony protokół w którym oczywiście przyznałem się do popełnionego wykroczenia a w uzasadnieniu zostało napisane dlaczego doszło do takiej sytuacji. Niestety mam poważnie chorego ojca który leczy się na silną depresje lękową a poza tym jest pod stałym nadzorem lekarza chirurga-urologa i wymaga częstego i stałego wożenia do szpitala. Poza tym moja praca wymaga posiadania samochodu gdyż stale muszę poruszać się po rozległym terenie. Niestety w tej sytuacji zmuszony będę zwolnić się z pracy. Prawo jazdy mam nie od wczoraj bo od 1991 roku i było to moje pierwsze przewinienie. Ale do rzeczy, dziś otrzymałem wyrok sądu skazujący mnie na rok zatrzymania prawa jazdy oraz kolegium w wysokości 900 zł. Jestem bardzo zawiedziony i zdziwiony wyrokiem sądu tym bardziej że od początku było mówione że grozi mi pół roku zatrzymania prawa jazdy. Mam takie pytanie, czy jest jaka kolwiek szansa że po złożeniu odwołania wyrok zostanie złagodzony? Jestem załamany gdyż bez samochodu jestem totalnie uziemiony.
  Z góry dziękuje za odpowiedz i pozdrawiam.
  Krzysiek

 4. Kamil5854 pisze:

  Witam
  18 grudnia 2011r. wracalem z dyskoteki, na dyskotece wypilem z 2-3 piwa i niestety jak wracalem zatrzymala mnie policja prawie juz kolo domu i zabrali mnie na komisariat. Pierwszy wynik alkomatem 0,27 mg/l drugi 0,25 mg/l prawo jazdy zatrzymane. Po tygodniu zostalem wezwany na komisariat, tam napisalem samoukaranie. Potem przyszlo mi wezwanie do sadu ze mam sie wstawic na sprawe. Pierwsza sprawa 28.02.2012r.: Odczytano mi wyrok ze prawo jazdy zabrane na rok. Ja sie odezwalem zeby uwzglednili mi blad pomiarowy alkomatu i powiedziano mi ze jest takie cos ale zazwyczaj jest to 0,01 i w moim przypadku nic to nie zmieni i ze w aktach sprawy nie ma swiadectwa legalizacji alkomatu i jedynie moge wnioskowac zeby policja dostarczyla. Ja oczywiscie wnioskowalem. Nastepna sprawa 19.03.2012r. Wszedlem i od razu mi powiedziano ze nie dostarczyli jeszcze tego swiadectwa i nastepna sprawa na 30.04.2012r. i powiedzieli mi ze mam zadzwonic kilka dni przed sprawa i zapytac czy dostarczono te swiadectwo jezeli tak to mam tez kilka dni przed sprawa przyjechac i obejrzec swoje akta i zobaczyc te swiadectwo legalizacji. Moje pytania : Co bedzie jezeli tego swiadectwa nadal nie bedzie? Czy moge liczyc na warunkowe umorzenie ? Sprawdzalem na stronie producenta i tam pisze ze blad pomiarowy alkomatu jest 0,02. Nawet jesli mi powiedziano ze jest to 0,01 to jezeli by mi odjeli od moich wynikow to bym mial 0,26 i 0,24 to na podstawie tego nie powinni mi uwzglednic ze mialem 0,25 bo po co sa te 2 badania robione alkomatem ?

  • Panie Kamilu, wszystko zależy od wielkości błędu pomiaru alkomatu w świadectwie wzorcowania alkomatu. Jeśli wynosi on 0,01 mg/l, wówczas i tak, przy jego uwzględnieniu popełnił Pan przestępstwo. Jeśli wynosi 0,02 mg/l (to się czasami zdarza), wówczas nie popełnił pan przestępstwa lecz wykroczenie. Drugi wynik badania alkomatem jest po to, by potwierdzić prawidłowość pierwszego wyniku i sprawność alkomatu. Gdyby ten drugi wynik był dużo niższy od pierwszego, np. 0,10 mg/l, to by oznaczało, że pierwszy wynik był błędny.

   Przy podanym przez Pana wyniku badania alkomatem może złożyć Pan wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego bez zakazu prowadzenia pojazdów. Istotne znaczenie mają inne, poza stężeniem alkoholu okoliczności prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu: miejsce, pora prowadzenia samochodu, a więc przy jakim natężeniu ruchu pojazdów i pieszych jechał pan samochodem, od jak dawna ma Pan prawo jazdy, ile ma Pan wykroczeń drogowych na sowim koncie i jakich i inne.

 5. Krzysiek pisze:

  Panie Mariuszu bardzo Panu dziękuje za szybką odpowiedz. Dziś już odbyłem rozmowę z Panią adwokat która potwierdziła to co Pan napisał. Mam już przygotowany komplet dokumentów i jutro zanoszę wszystko do kancelarii adwokackiej. A tak w nawiasie jeszcze dodam że była to godzina 23, ruchu na drodze praktycznie nie było, a droga nie jest w samym centrum miasta i do przejechania miałem dosłownie może 1 kilometr. W każdym razie jeszcze raz bardzo dziękuje i pozdrawiam.
  Krzysiek

 6. Tomasz pisze:

  Witam Panie Mariuszu,

  Dwa tygodnie temu zostałem zatrzymany przez Policję do rutynowej kontroli na lokalnej drodze wiejskiej. Zdarzenia miało miejsce rano – godz. 7.00. Mieszkam na wsi oddalonej od głównej drogi ok. 3 km, jechałem do sklepu po zakupy na śniadanie.
  Poprzedniego dnia do późnego wieczora spożywałem alkohol w trakcie spotkania towarzyskiego. Alkomat wskazał stężenie alkoholu na poziomie 0,7 mg/l. Czy istnieje szansa na warunkowe umorzenie postępowania karnego zważywszy poniższe:
  - nigdy wcześniej nie byłem karany za przestępstwo umyślne,
  - zdarzenie miało miejsce na drodze lokalnej o niskim natężeniu ruchu,
  - jechałem w pojedynkę samochodem osobowym,
  - nie doszło do żadnej kolizji czy też zagrożenia w ruchu,
  - zatrzymałem się do kontroli, nie sprawiałem trudności w trakcie badania,
  - w chwili obecnej pozostajemy oboje z małżonką bez pracy mając na utrzymaniu dwoje dzieci, oraz spory kredyt do spłacenia
  - mieszkamy ok 25 km od najbliższej aglomeracji miejskiej,
  - mam 39 lat, wyższe wykształcenie, dotychczas pracowałem na stanowiskach managerskich,
  - nigdy nie zostałem zatrzymany w trakcie jazdy pod wpływem alkoholu,
  - posiadam na swoim koncie kilka mandatów za przekroczenie prędkości ale nieznaczne (10 -15 km/h)
  - brak prawa jazdy w znacznym stopniu utrudni mi znalezienie nowej pracy jak również bardzo mocno ograniczy możliwości zatrudnienia na wielu stanowiskach.

  Będę wdzięczny za szybką odpowiedź,
  Pozdrawiam
  Tomasz

 7. Maniek pisze:

  Panie Mariuszu, mam zakaz prowadzenia pojazdow do konca 2012. W sierpniu 2011 zostalem zatrzymany do rutynowej kontroli ”trzezwy poranek” bylem oczywiscie trzezwy, postawiono mi zarzut z art.244 i zostalem skazany prawo mocnym wyrokiem 500zl grzywny i 1 rok w zawieszeniu na 3l. Teraz w kwietniu 2012 sytuacja sie powtorzyla, jechalem rodzicom po lekarstwa do apteki, mieszkam na wsi, ujechalem moze z 200m i zatrzymal mnie patrol policij bylem trzezwy. Jestem ojcem samotnie wychowujacym dziecko a na drugiego place alimenty, mam stala prace, jechalem o poranku 6,30, natezenie ruchu bylo male. Jaka linie obrony przyjac, czy mam szanse na warunkowe umorzenie, z wplata na cel charytatywny, jestem jedynm zywicielem, rozumiem ze poprzednia kara zostanie oligatoryjnie odwieszona, czy mam mozliwosc odroczenia kary, jak bronic sie przed przedluzeniem zakazu prowadzenia pojazdow. Pozdrawiam i prosze o pomoc….

  • Skoro był Pan trzeźwy, to zostanie postawiony Panu jedynie zarzut złamania zakazu sądowego z art.244 kk. To oznacza, że obowiązujący Pana zakaz prowadzenia pojazdów do końca 2012r. nie zostanie przedłużony. O wiele gorzej wygląda sprawa z ponownym złamaniem zakazu sądowego. Jeżeli zostanie Pan skazany za to przestępstwo w okresie próby, wówczas Sąd musi Panu zarządzić wykonanie poprzednio orzeczonej kary pozbawienia wolności 1 roku. Do tego dojdzie kilka miesięcy kary pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania za obecne przestępstwo. Razem około 1 roku i 6 miesięcy w Zakładzie Karnym. Warunkowe umorzenie postępowania karnego nie wchodzi wgrę, gdyż jest Pan karany za przestępstwo umyślne.

   • Maniek pisze:

    Dziekuje bardzo za szybka odpowiedz…Tylko jak to tak dlugo poprowadzic?? A moze probowac odroczenie wykonannia kary pozbawienie wolnosci, a po roku ponownie probowac ja zawiesic….. Mam chyba spore szanse, jestem ojcem samotnie wychowujacym syna, place alimenty na drugiego, mam stala prace, nie bylem karany nigdy, oczywiscie oprocz tych dwoch ostatnich wypadkow. Jestem opiekunem swoich rodzicow ktorzy sa w podeszlym wieku, obecnie jescze toczy sie dzial spadku z byla zona. Jeszcze takie pytanie, wlasnie poprzednim razem prokurator przy dobrowolnym poddaniu sie karze zaproponowal wlasnie przedluzenie zakazu prowadzenia pijazdow, chociaz i wtedy i teraz ostatnio bylem trzezwy, na jakiej podstawie to zrobil? W jaki sposob mozna przedluzyc az tak postepowanie karne aby trwalo 3 lata..?? O adwokacie nawet nie mam co myslec nie stac mnie, chyba ze z urzedu… Pozdrawiam….

 8. Michał pisze:

  Witam i prosze o pomoc.
  30 kwietnia zastrzymano mnie do kontroli drogowej…dzien wczesniej wypilem trosze i rano na „kaca” piwo…o godz.18 wsiadlem za kołko…w wydychanym powietrzu kolejno mialem wynik 0,29 i po 15 minut 0,27 prawo jazdy zostalo zatrzymane, 8 maja ma sie stawic w komisariacie…jakie mam szanse na odzyskanie prawa jazdy?czy wogole sa szanse na niezabieranie prawa jazdy i poddanie sie karze finansowej ?dodam,ze nam 2 malych dzieci 2 i 3 latka.jestem jedynym zywicielem rodziny.jak postepywac na rozmowie na komendzie??
  z gory dziekuje za odpowiedz.

  z powazaniem

  • Przy wynikach badania alkomatem 0,217-0,29 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu może Pan złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego bez zakazu prowadzenia pojazdów.

   Sąd bierze pod uwagę pozostałe okoliczności, w jakich prowadził Pan samochód po alkoholu: na jakiej drodze, o jakiej porze, przy jakim natężeniu ruchu, czy został pan zatrzymany do rutynowej kontroli trzeźwości, czy tez w związku ze stworzeniem zagrożenia na drodze, czy jest pana niekarany za przestępstwo, ile ma Pan wykroczeń drogowych na koncie, i wiele innych.

 9. Artur pisze:

  Witam Panie Mariuszu

  Dzisiaj zostałem zatrzymany za przekroczenie prędkości o godzinie 10:40 (przekroczyłem prędkość o 38km/h) dzień wcześniej spożywałem alkohol i alkomat wykazał strasznie wysokie stężenie a dokładniej w 3 badaniach 1 badanie 0,29 mg/l drugie 0,28 mg/l a na stacjonarnym 0,30 mg/l .
  Do zeszłego tygodnia byłem osobą bezrobotną i dostałem dofinansowanie na otwarcie działalności o charakterze edukacyjnym , są to projekty bardzo społeczne – współpracuje z ośrodkami kultury i muzeami. Nie ukrywam prawo jazdy jest mi bardzo do tego potrzebne ale jestem osobą niezamożną więc nie stać mnie na wynajęcie prawnika, chciałbym się dowiedzieć w jakiej formie i co powinien zawieraćwniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego bez zakazu prowadzenia pojazdów. I czy mam szansę aby taki wniosek przeszedł. Dodaje jeszcze że nigdy wcześniej nie byłem w żaden sposób karany i nie dostałem nigdy mandatu za wykroczenie drogowe .

  Pozdrawiam i proszę o pomoc

 10. felek pisze:

  3 maja 2012 nie świadom iż jestem w stanie nietrzeźwym pojechałem ok.godz.9.40 z wioski do Opola.
  Przy małym ruchu ulicznym ze względu na święto zatrzymała mnie policja do rutynowej kontroli o godz.10.00. Zostałem podany badaniom trzeźwości alkomatem i ku mojemu zdziwieniu pierwszy i drugi wynik wyszedł 0.38 mg/l . Załamałem się gdyż dzień wcześniej wypiłem pomiędzy godz.17-19 2 piwa KARPACKIE o niskiej zawartości. Chce podkreślić iż później zjadłem lekkostrawną kolację a ok.godz.21.00 przeszedł mi smak na kapustę kiszoną której dosyć zjadłem i o 23.00 poszedłem spać.
  Wstałem godzina 7.00 rano 3 maja a, że nie jem śniadań wypiłem kawę i rabarbar ogrodowy parę sztuk. Przed samym wyjazdem. Czy mogło mi to przeważyć w wyniku bo jestem w szoku!! Prawo jazdy posiadam od 29 lat kategorii A i B i przy każdym innej kontroli drogowej było ich wiele zawsze alkomat wskazywał 0 mg/l. Prowadzę jednoosobową firmę usług budowlanych( od 16 lat) i prawo jazdy jest mi niezbędne (dużo jeżdzę dużo po terenie woj). Utrzymuje rodzinę (żonę i 4 dzieci (w wieku od 12-18 lat) uczących się, nie pracujących) Nigdy nie byłem karany.
  Co mi grozi i co mi Pan doradzi ,aby nie utracić prawo jazdy. Czekam na wstawienie na komisariat policji bo zostało mi zabrane prawo jazdy z artykułu za prowadzenie w stanie nietrzeźwym.

 11. jakub pisze:

  dnia 21,04,2012 niedziela o godz.7 :20 zatrzymal mnie ptrol policji

  w sobote wieczorem wypilem 3 duze piwa ostatnie ok 23 od 20 lakierowalem łodke zelkotem na bazie zywicy w garazu bez wentylacji bylem rowniez po nocnnej zmianie ,rano przed godzina 7 00
  zadzwonila babcia ,iz zle sie czuje mieszka ok kilometra od mego domu matka moja wczesniej zakupila leki na obniezenie cisnienia ,to tez nie zastanawialem sie szybko wstalem bez sniadania nadczo po przejechaniu 150m na malo uczeszczanej drodze (wiosce) zatrzymal mnie ptrol policji celem sprawdzenia trzezwosci nadmienie iz czulem sie dobrze nawed nie pomyslalem ze moge miec alkohol w wydychanym powietrzu ..ruch byl bardzo maly wykazalo 0,27% ku mojemu zdziwieniu bardzo zadko spozywam alkohol ,od ponad 10 lat posiadam prawo jazdy nigdy nie mialem takiej sytuacji ,

  utrata prawo jazdy bedzie tragedia finansowa jak i zdrowotna dla mnie i mojej rodziny jest mi niezbedne do wykonywania dojadu do pracy opieki nad chorymi rodzicami

  26 .04.2012 stawilem sie na komisariacie policji poprosilem o warunkowe umorzenie zlozylem zeznania przedstawilem jak wyzej
  prawa jazdy ale wniosek zlozylem i czekam na odpowiedz …nie wiem co robic czy udac sie do adwokata czy spokojnie czekac z mysla że moze nie bedzie tak zle ,,,mam pytanie czy jak uda sie umozyc postepowanie karne to czy oddadza mi prawo jazdy,bo pani policjant mowila ,ze i tak nie oddadza jak umoza

  • Pierwsza rzecz – skoro podał Pan stężenie alkoholu w promilach a nie mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, to przy stężeniu 0,27 promila popełnił Pan wykroczenie a nie przestępstwo prowadzenia samochodu po alkoholu. To oznacza, że błędem było złożenie wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego – ta instytucja jest znana jedynie w sprawach karnych o przestępstwo, a nie ma jej w sprawach o wykroczenie. W sprawach o wykroczenie prowadzenia samochodu po alkoholu powinien Pan złożyć wniosek o dobrowolne poddanie się karze grzywny i jednocześnie o odstąpienie przez Sąd od orzekania wobec pana zakazu prowadzenia pojazdów.

 12. jakub pisze:

  dziekuje za odpowiedz jednoczesnie przepraszam za blad w wydychanym powietrzu 0,27 mg/l
  czyli 0,54promila dzisiaj dostalem postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy podejrzanemu o popelnienie przestepstwa z art.178 a p1 kk iz Prokuratura Rejonowa nadzoruje postepowanie przygotowawcze .przysluguje podejzanemu zazalenie do sadu zazalenie wnosi sie w ciagu 7 dni
  od daty doreczenia opisu postanowienia .
  Nie wiem czy wniesc takie zazalenie ?czy w takim zazaleniu moge jeszcze raz zeznac wnioskowac
  o warunkowe umorzenie dokladniej sprecyzowac zgromadzic dokumenty potwierdzajace cala sytuacje na kilka stron ,bo to co zlozylem poprzez pania policjant na posterunku ok jednej strony kartki a4

 13. mana 83 pisze:

  Witam.Mój chłopak rok temu stracił prawo jazdy na 2 lata .Od tego czasu nie może znaleźć pracy a przez ostatnie 10 lat był kierowcą ciężarówek ,nie ma jakiegokolwiek dochodu,niema z czego zapłacić zaległych alimentów .Jest karany w zawieszeniu za pobicie.Czy istnieje możliwość anulowania reszty kary?Jest w naprawdę ciężkiej sytuacji.I czy gdy jechał samochodem osobowym musi zdawać ponownie egzaminy na inne kategorie?

  • Skoro Pani chłopak dostał 2 lata zakazu prowadzenia pojazdów, to będzie musiał po zakończeniu tego okresu ponownie zdawać egzamin na prawo jazdy. Jeśli Sąd w wyroku nie ograniczył mu zakazu do pojazdów kat. B, to będzie musiał zdawać egzaminy na prawo jazdy wszystkich posiadanych wcześniej kategorii prawa jazdy. Zakładam, że Pani chłopak stracił prawo jazdy za jazdę samochodem po alkoholu. W takim wypadku nie może uzyskać skrócenia czasu zakazu prowadzenia pojazdów.

 14. Marko pisze:

  Witam.
  Bardzo proszę o pomoc.
  2 tygodnie temu prowadziłem pojazd pod wpływem alkoholu. O godz. 3.00 w nocy wstałem wypoczęty i zostałem zatrzymany do kontroli (trzeźwy poranek) – wcześniej wypiłem kilka piw. Źle oceniłem swoje możliwości, ruch był zerowy w dodatku jestem kierowca zawodowym kategorii B, mogę stracić pracę.. Pomiar alkomatem wykazał 0,27mg a drugi 0,22 wykazywał tendencje spadkowa. Z tego co się dowiedziałem to prokurator warunkowo umorzył postępowanie i z tego co zrozumiałem będę traktowany jak za wykroczenie? Czy jest szansa że prawo jazdy zatrzymają mi tylko na 6 miesięcy? Czy minimum jest tutaj 1 rok? Z góry dziękuję za odpowiedź.

 15. Ania pisze:

  Witam. Wczoraj mój mąż jechał w ciężarówce jako pasażer. Na placu firmy, przy podstawianiu się pod rampę przesiadł się za kierownicę, gdyż kolega dopiero co zdał prawo jazdy i nie umiał tego precyzyjnie zrobić. Podczas przyjmowania dokumentów ochrona wyczuła od męża alkohol i wezwała policję. Wydmuchał 0, 47 promila. Zatrzymano mu prawo jazdy na wszystkie kategorie. Dodam, że to jego pierwsze takie wykroczenie. Czy jako jedyny żywiciel rodziny – jest kierowcą – ma szansę zachować prawo jazdy? Jakie wnioski warto byłoby złożyć? I jak długo potrwa, zanim ktokolwiek się do nas odezwie w tej sprawie?

 16. jakub pisze:

  witam dostalem zawiadomienie z sadu o terminie posiedzenia sprawy i wniosek prokuratora o warunkowe umorzenie postepowania karnego,okres proby 1 roku , pozostawieniem uprawnien kat A zakaz prowadzenia pojazdow mechanicznych kat B na okres 1 roku, swiadczenia pienieznego 1500
  obecnosc nieobowiazkowa ,,moje pytanie czy istnieje szansa na rozprawie by sad by zachowac prawo jazdy kat B?lczy też skrucenia zakazu ? prosze o odpowiedz pozdrawiam.

 17. Ryszard pisze:

  dzinen dobry z tej strony ryszard. mam takie pytanie posiadam rawojazdy kat B,C, C+E pracowalem za granica jako kierowca miedzy narodowy na tirach 3 lata. po 3 latach zjechalem do polski bo zaczeli zwalniac kierowcow z powodu ciec. obecnie jestem nie pracujacy zamieszkaly w polsce juz 3 miesiace bo ciezko cos tu znalesc teraz. jakos strazak ochotniczej strazy pozarnej organizowalismy festyn na wsi,pozniej w godzinach wiczornych chcialem podjechac jakies 1km do znajomego po sprzet grajacy, aby do niego jechac musialem jechac nieotwardzonymi drogami polnimy. zauwazylem ze za mna nagle jedze inne auto,zajechalem na posesje znajomego i te auto za mna okazalo sie ze to policja w nieoznakowanym aucie. zatrzymalo mnie odrazu i zawiozlo na komisaliat na przebadanie sie alkomatem stacjonalnym okazalo sie ze mam 0,65mg/l po paru min mialem 0.62mg/l. policja zatrzymala mi prawojazdy do rozprawy sadowej. czy jest teraz mozliwosc abym mogl odzyskac kat C+E a prawojazdy B zabrano mi na 12 miesiecy, tak samo mam ciezka sytuacje rodzinna poniewaz musialem wyjechac za granice zarabiac wiecej kasy zostawiajac mame i swoja dziewczyna aby zarobic pieniadze na splate rat ojca ktory narobil naszej rodzine i do tej pory ja splacam te raty. poniewaz ojciec sie popelnil samobujstwo z tego powodu tych dlugow. a ja w tej chwili zostalem bez srodkow do zycia i nie mam teraz na utzrymanie domu i mojej chorej matki ktora ma 700 zl renty. nigdy wczesniej nie bylem karany i nie mialem do czynienia z sadami i jakimis karami dla mnie. prosze o pomoc co teraz mam zrobic i jak z tego wybrnac aby nie zabierali mi prawojazdy i chodz na 12 miesiecy kat B, czekan na odp

 18. Sławek pisze:

  Witam. Wczoraj tj. 21.09.2012 roku zostałem zatrzymany o godzinie 4:30 przez policję w centrum miasta. kierowałem pojazdem osobowym. Mieli problemy ze sprzętem, po kilkukrotnych próbach dmuchania (ok. 10 razy) w końcu udało im się wydrukować ilość alkoholu w wydychanym. Zapisali w notatce 2 ostatnie próby tj. 0.27 i po kilku minutach 0.26. Jestem młodym kierowcą, nigdy nie byłem karany za tego typu rzeczy, mam 0 mandatów i pkt karnych. I mam pytanie .. Czy jest szansa, żebym dostał 6 miesięcy pozbawienia poruszania się poj. mech. po drogach ? I jaka mogłaby być grzywna za tego typu przewinienie ? Proszę o odpowiedź, dziękuję.

  • W pierwszej kolejności powinien Pan ustalić wielkość niepewności pomiaru tego alkomatu, jest on wskazany na odwrocie świadectwa wzorcowania. Jeśli wynosi 0,02 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, to nie popełnił Pan przestępstwa lecz wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu 0,25 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.

 19. Karol pisze:

  skad mam wiedziec do ktorego sadu wyslac wniosek o umozenie postepowania jesli z sadu nie dostalem jeszcze zadnej informacji o postepowaniu? dostalem od prokuratury i tam wyslalem ale do sadu chcialbym wyslac swoja droga

 20. marlena pisze:

  Witam,
  bardzo prosze o porade w sprawie mojego ojca ktory zostal zatrzymany znajdujac sie w stanie nietrzezwosci ( 0,72mg/l ) prowadzac pojazd mechaniczny co do przyszlego ukarania..Prowadzil samochod osobowy na drodze loalnej, dokladnie na wsi w godzinach popoludniowych . Chodzi mi dokladnie czy moze sie starac o lagodniejsze zastosowanie srodka karnego w postaci pozostawienia mu prawo jazdy na traktor z uwagi na uzywanie ciagnika do prowadzenia gospodarstwa a tym samym umozliwiajac zarobkowanie.Oraz jakie jeszcze inne kary beda go dotyczyc wraz z pozbawieniem wolnosci??
  Z gory dziekuje

  • Ewelina pisze:

   Witam Panie Mariuszu
   Bardzo Proszę o pomoc.
   Mój chłopak w dniu 20.10.2012r. w nocy o godzinie 1:20 został zatrzymany przez policję na drodze polnej. Kierował pojazdem osobowym. Miał wszystkie potrzebne dokumenty. Został podany badaniom trzeźwości alkomatem pierwszym razem wykazał 0,18 a drugi po 15 minutach 0,13 wykazywał tendencje spadkową. Posiada prawo jazdy od 5 lat kat. A , B , C . Nigdy nie był karany nigdy nie otrzymał żadnego mandatu. Jest osobą bezrobotną poszukującą pracy. Ma wykształcenie w zawodzie mechanik pojazdów osobowych. Po utracie prawa jazdy będzie miał trudności z podjęciem pracy w tym zawodzie. Mam pytanie : Jakie ma szanse na odzyskanie prawa jazdy? Czy wogule są szanse na odzyskanie prawa jazdy i poddanie się każe finansowej? Bardzo proszę o odpowiedź

 21. Katarzyna pisze:

  Witam, mam pytanie. Opiszę w skrócie sytuacje. Zatrzymała mnie policja, kiedy jechałam rowerem po dwóch piwach. Po przesłuchaniu na policji zaproponowano mi napisanie wniosku o umorzenie warunkowego postępowania karnego. Prokurator przychylił się do mojego wniosku i dostałam pismo, że sprawa wobec mnie została zamknięta. Pare dni później, że wniosek o umorzenie postepowania karnego został skierowany do sądu. Dzisiaj dostałam jeden list, a w nim dwa pisma: 1- wniosek prokuratury do sądu o warunkowe umorzenie postępowania karnego, 2- wezwanie do sądu (w bardzo odległym terminie bo aż miesięcznym) w sprawie wniosku prokuratora o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Teraz pojawiają się pytania:
  -czy to będzie normalna rozprawa sądowa?? kto na niej będzie?? jak mam się do niej przygotować?
  czy muszę brać adwokata? czy będzie mi on potrzebny?? czy przymusowe jest wstawiennictwo na taką rozprawe? Jestem zielona w tym temacie. Troche mnie to dziwi, że najpierw dostałam pismo, z prokuratury, że sprawa zakończona w mojej kwestii, a potem że skierowany wniosek do sądu. Nic z tego nei rozumiem :( Strasznie się stresuje tym wszystkim.. :( Proszę o pomoc i jakieś cenne informacje. Co da się zrobić…

  • Proszę się nie martwic, wszystko przebiega zgodnie z procedurą karną. Sądy zazwyczaj uwzględniają wnioski Prokuratury o warunkowe umorzenie postępowania karnego za prowadzenie roweru w stanie nietrzeźwości. nie będzie rozprawy, a jedynie posiedzenie Sądu w przedmiocie wniosku Prokuratora o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Pani obecność na posiedzeniu nie jest obowiązkowa. Mimo to doradzam stawić się na posiedzeniu. Pokazuje Pani w ten sposób Sądowi, że pani zależy na sprawie a ponadto usłyszy pani wyrok Sądu.

 22. Katarzyna pisze:

  Witam, proszę o poradę. Dnia 15.02.2013 o godzinie 7:25 zatrzymała mnie Policja,w wydychanym powietrzu miałam 0.29mg/l, dodam że dnia poprzedniego wypiłam 3piwa w godzinach 20:30- 22:00, nie zjadłam kolacji, ani śniadania. Policja zabrała mnie na komisariat, na alkomacie stacjonarnym AWAT 2 badanie o godz. 7:47 wynosiło 0.22mg/l, a 3 badanie o godz. 7:51 wynosiło 0.24mg/l. Czy to prawda, że odstęp czasowy między badaniami powinien wynosić 15min? Tym bardziej,że była tendencja spadkowa. Co mi za to grozi? Co będzie dla mnie najlepszym rozwiązaniem, poddać się karze dobrowolnie? Dodam, że prawo jazdy jest mi nie zbędne do dojazdu do pracy, ponieważ nie mam żadnego środku transportu komunikacji, by dostać się do pracy. A praca jest moim jedynym zródłem utrzymania. Do tego dodam, że mam matkę chorą na Alzheimera i wożę ją samochodem do lekarza,gdyż sama nie jest w stanie tego robić. Proszę o szybką odpowiedz, gdyż dnia 20.02.2013 mam wstawić się na Komisariat Policji. Nie wiem co robić.
  Z góry dziękuję

  • Może Pani złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego bez zakazu prowadzenia pojazdów. Dwa główne Pani argumenty (poza nieznacznym stopniem nietrzeźwości) to konieczność dojazdu do pracy i dowożenia matki do lekarza.

 23. Katarzyna pisze:

  Zapomniałam jeszcze dodać, że nigdy nie byłam karana, notowana, nie miałam nawet żadnych punktów karnych.

 24. Rafał pisze:

  Witam. 14.02.13 zostalem zatrzymany podczas akcji trzezwy poranek, ku mojemu zdziwieniu wydmuchalem 0,31 mg/l, w drugim podejsciu to samo. Wieczorem wypilem 0,5 l wodki na 2 osoby w drinkach, o godz 23 poszedlem spac, zostalem zatrzymany o godz 7 przy wjezdzie do miasta(25 000 mieszkancow), bardzo małe natezenie ruchu, poniewaz wjazd jest od strony pobliskich wiosek, zabrano mi prawo jazdy, otrzymalem pokwitowanie i wezwanie na 21.02.13. Jechalem samochodem osobowym do pracy na koparko ladowarke. Posiadam jedynie prawo jazdy kat. B od 2004 roku, ktorej jest mi rowniez oprocz uprawnien potrzebne do pracy na kop-lad. Skontaktowalem z sie ze znajomymi policjantami i jeden powiedzial ze grozi mi 2-3 lata bez prawka a drugi ze rok, a jak sie uda to nawet 6 miesiecy. Czy jest mozliwosc zlozenia wniosku o warunkowe umorzenie postepowania i odzyskanie prawa jazdy, jesli sie nie uda to czy jest mozliwosc abym mogl prowadzic koparko -ladowarke do ktorej kat B jest niezbedna? Z gory dziekuje za odpowiedz.

  • Co najlepsze i jeden i drugi się myli. Jeśli jest Pan nie karany za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji to grozi Panu 1 rok zakazu prowadzenia pojazdów. Może Pan złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego bez zakazu prowadzenia pojazdów.

   • Rafał pisze:

    Dziekuje bardzo za szybka odpowiedz. Posiadam aktualnie jeden mandat za przekroczenie predkosci o 40km/h ktory mija z dniem 22.03.13. czy to ma wplyw na wniosek? czy bez sporzadzania wniosku prokurator zaproponuje wyzsza kare niz 1 rok?

 25. Liliana pisze:

  Witam, mój mąż został dzisiaj zatrzymany na rutynową kontrolę alkomatem, w wydychanym powietrzu miał 0,19 mg/l. Wypił 0, 5 wódki z sąsiadem i kilka piw poszedł spać o 24:00 kontrola była o 8 rano. Małe miasto zatrzymanie było na wjeżdzie do miasta. Mąż ma prawo jazdy kategorii BCE i jedzi nienagannie ciężarówką w transporcie międzynarodowym od 8 lat. Zatrzymane prawo jazdy wiążę się z katastofą finansową w naszej rodzinie. Kredyty jakie spłacamy ( ja też pracuje ) sięgają kwoty 4 tys na dom i pozostałe razem około 5 tys. Jaka kara grozi mężowi czy jest szansa na odzyskanie prawa jazdy na pozostałe kategorie ? Pozdrawiam
  Liliana

  • W przypadku Pani męża istotne jest, czy w trakcie zatrzymania przez Policje jechał samochodem osobowym, czy ciężarowym. Jeżeli osobowym, to ma dużą szansę na wyłączenie spod zakazu kat C i C+E prawa jazdy. Jeżeli jechał ciężarówką, to będzie znacznie trudniej. Generalnie, zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego Sądy nie powinny wyłączać spod zakazu tej kategorii pojazdu, którym sprawca poruszał się pod wpływem alkoholu.

 26. jarek pisze:

  Witam . Wczoraj tj. 24 lutego około godz. 21 zostałem zatrzymany do rutynowej kontroli. Po dmuchnięciu w alkomat pomiar był 0,11 mg/l kolejne pomiary wykazały 0,10 i 0,11 mg/l w wydychanym powietrzu. Policjant zabrał mi prawo jazdy i stwierdził że będzie to traktowane jako wykroczenie i najlepiej poddał się samo ukaraniu. Nie wiem co mam robić i co myśleć o tym. Dodam że mam 33 lata jestem kawalerem nie posiadam żadnych mandatów i nigdy nie byłem karany prawo jady jest mi potrzebne w celu dojechania do pracy. Co robić???

  • W pierwszej kolejności powinien Pan zapoznać się ze znajdującym się w aktach Pana sprawy dokumentem „świadectwo wzorcowania alkomatu”, a dokładniej ze znajdującą się na odwrocie tego dokumentu tabelą ze wskazaniem niepewności pomiarowej alkomatu przy stężeniu 0,10 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Jeżeli niepewność ta wynosi 0,02 mg/l, wówczas nie popełnił Pan wykroczenia. Jeżeli była mniejsza, a więc 0,01 mg/l, wówczas popełnił Pan wykroczenie. Wówczas może Pan napisać do Sądu, po przesłaniu tam akt, wniosek o dobrowolne poddanie się karze grzywny i odstąpienie przez Sąd od zakazu prowadzenia pojazdów.

 27. Rafał pisze:

  Witam, 14.02.13 zostalem zatrzymany i wydmuchalem 0,31 mg/l o czym juz pisalem, 22.02.13 na policji zaproponowano mi 12 miesiecy zakazu i 6 miesiecy po 25 godzin spolecznie, zwolniony z kosztow sadowych na co sie zgodzilem, 28.03 otrzymalem pismo ze moj wniosek zostal odrzucony poniewaz zawieral blad i mam sie stawic na sprawe 28.05.13, oraz mam 7 dni na dostarczenie wnioskow dowodowych, o co w tym wszystkim chodzi, dlaczego wniosek zostal odrzucony, co to moze oznaczac?

  • Witam, Sąd oddalił wniosek Prokuratora gdyż zawierał błędy formalne. Prokurator mógł np. nieprecyzyjnie opisać zarzut popełnienia przestępstwa. Jest również możliwe, że prokurator zaproponował panu 12 miesięcy zakazu prowadzenia pojazdów, gdy przy przestępstwie zakaz prowadzenia pojazdów jest orzekany w latach od 1 roku do 10 lat. Wystarczyło więc, że Prokurator się pomylił i we wniosku o pana skazanie zaproponował wymierzenie Panu środka karnego – zakazu prowadzenia pojazdów na 12 miesięcy, a nie (jak powinien) na 1 rok, by Sąd musiał ten wniosek oddalić. Proszę się jednak nie martwić, decyzja Sąd nie oznacza, że Sąd się nie zgadza na 1 rok zakazu prowadzenia pojazdów. Chodzi o kwestie formalne, konieczność naprawienia pomyłki Prokuratora.

 28. Krzysztof pisze:

  Witam
  W dniu 27.01.2013 w miejscowości Szklarska Poręba zostałm zatrzymany przez policję i poddany kontroli trzeżwości (droga dojazdowa do stoku narciarskiego, brak miejsc parkingowych, wcześniej prowadziła żona ale ja musiałem przestawić samochód bo podobno był żle zaparkowany a żona poszła po karnety). Policja (tak twierdzili) pojechała za mną bo miałem otwartą szybę. Wydmuchałem 0,35 i 0,37 mg/l czyli x2. Zatrzymano mi prawo jazdy. Na policji w Szklarskiej policjant najpierw spytał czy poddaje się dobrowolnie karze, stwierdziłem że tak. Spisał moją sytuację finansową (nie było mowy o okolicznościach zdarzenia) , zadzwonił do prokuratora – 1 rok zakazu , 800 zł na zbożne cele + 100 stawek x30 zł + koszty. Próbowałem się „targować” ale prokurator się zbulwersował, słyszałem w słuchawce (przy mnie dzwonił policjant). Dopiero po tym jak się zgodziłem zostałem przesłuchany i spisano okoliczności zdarzenia. Nie wiem ale chyba kolejność jest dziwna.
  Moje pytanie brzmi. Czy wg Pana jest szansa na uratowanie prawa jazdy? Kara finansowa jest wg mnie dość duża. Sprawy jeszcze nie było (chyba) bo dostalem tylko dokumanty z prokuratury.
  Dodam że na policji byłem w obecności adwokata.
  Czy wg Pana jest ryzyko że sąd podniesie zakaz na 2 lata gdy złożę jakiś wniosek po „ustaleniu” kary. Sprawa w sądzie w Jeleniej.
  Dodam jeszcze że wcześniej nie byłem karany, punktów też już nie mam, pracuję na stanowisku kierowniczym, mam rodzinę i dojeżdzam do pracy ok 50 km dziennie.
  Z góry dziękuję za komentarz

 29. Lila pisze:

  Witam, Panie Mariuszu,
  moj chlopak zostal dzis zatrzymany przez policje i wydmuchał 0,10mg/l w drugim pomiarze 0,9 mg/l. Czy jest szansa na to aby nie utracił prawo jazdy? dodam ze mieszka w malej miejscowości, parce ma daleko i auto jest konieczne aby sie tam dostal bo nie kursują żadne autobusy, dodatkowo studiuje i rowniez tylko autem jest w stanie dostac sie na uczelnie. pozdrawiam i dziekuje z góry za odpowiedź

  • Witam, Pani chłopak ma bardzo dużą szansę na zwrot dokumentu prawa jazdy i na umorzenie prowadzonego przeciwko niemu postępowania karnego wobec nie popełnienia wykroczenia. W tym celu musi podważyć najwyższy wynik badania stężenia alkoholu tj. 0,10 mg/l, powołując się błąd pomiarowy alkomatu. Każdy alkomat używany przez Policję mierzy stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu z marginesem błędu, zwanym błędem pomiarowym alkomatu albo niepewnością pomiarową alkomatu, który wynosi 0,01 mg/l lub 0,02 mg/l. W prawie wykroczeń, podobnie jak w prawie karnym obowiązuje zasada poczytywania niedających się usunąć wątpliwości na korzyść obwinionego. W związku z czym Sąd ma obowiązek przyjęcia, że stężenie alkoholu w organizmie przy uwzględnieniu marginesu błędu wynosiło u Pani chłopaka 0,09 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Powinno to z kolei skutkować ustaleniem przez Sąd, że Pani chłopak nie popełnił wykroczenia prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu z art.87§1 k.w. Jednakże inicjatywa w tym zakresie powinna wyjść ze strony Pani chłopaka, gdyż Sąd z urzędu nie uwzględni marginesu błędu. W tym celu Pani chłopak musi złożyć do Sądu dobrze uzasadniony wniosek powołując się na margines błędu. Powołanie się na powyższe okoliczności powinno spowodować umorzenie prowadzonego postępowania karnego i zwrot Pani chłopakowi dokumentu prawa jazdy.

 30. karol pisze:

  Witam,

  W dniu dzisiejszym po 7 miesiącach od zatrzymania prawa jazdy (0,28mg/l – 0,25mg/l), gdzie walczyłem o umorzenie postępowania z odstąpieniem od zakazu prowadzenia pojazdów odbyła się 3 sprawa sądowa zakończona wyrokiem. W wyroku Sędzia odczytał: warunkowe umorzenie postępowania z okresem próby na rok… i dalej poza grzywną 1500zł… odczytał, że jednak prawo jazdy zostanie zatrzymane na okres roku z uwzględnieniem okresu od zatrzymania prawa jazdy. Nie przewidziałem takiego rozwiązania choć w mowie końcowej prosiłem o zwrot, wyraziłem skruchę najlepiej jak tylko mogłem i wszystko było na mój +. Wcześniej również dostarczałem różnego rodzaju opinie o sobie także z pracy oraz odwiedził mnie Kurator Sądowy. Czy w tej sytuacji powinienem zakończyć walkę o prawo jazdy? Tak mi się wydaje, że nie ma sensu składać apelacji, gdyż to kolejne koszta a i kolejne sprawy sądowe zanim by się odbyły zbliżyłbym się do końca wyznaczonego terminu na zwrot, a pozostało mi 5 miesięcy bez p.j . Jak Państwo uważają?

 31. Marcin pisze:

  Witam
  Mam takie pytanie dzisiaj zostało zabrane mi prawo jazdy przez policję na pierwszym badaniu było 0,14 mg/l a drugie 0,11 mg/l byłem dzień wcześniej na imprezie gdzie po przespanej nocy i śniadaniu gdzie czułem się dobrze podjąłem decyzję o powrocie do domu myślałem ze już jest wszystko w porządku i mogę wracać, była to niedziela i godz ok 11. We wtorek mam wezwanie na policję chciałbym wiedzieć co mam mówić czy poddać się karze dobrowolnie czy iść do sądu.
  Czytałem na pana stronie ze istnieje coś takiego jak warunkowe odstąpienie od kary i chciałbym z tego skorzystać. Mam prawo jazdy Bi C pracuje jako pracownik ochrony i mam nienaganną opinie ze względu na posiadane pozwolenia wydawane przez policję. Moja praca polega częściowo na jeździe samochodem, jestem członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej gdzie pełnie role kierowcy i mam jakieś 90% uczestnictwach na akcjach strażackich gdzie w jednostce jestem jednym z podstawowych kierowców. Co mam zaproponować ze będę pracował w i nie pobierał za to przez jakiś czas ekwiwalentu za akcję czy ze zakupie jakiś sprzęt do OSP który się przyda przy wypadkach albo przeleje kasę na konto OSP. Ile czasu mogę czekać na rozprawę zależy mi żeby prawo jazdy szybko do mnie wróciły bo tak naprawdę są mi potrzebne .
  Jestem młodą osobą 25 lat mieszkam z rodzicami i jestem jedyna osobą w rodzinie która posiada prawo jazdy. Dziękuje za odp

  • Witam, przy najwyższym wyniku 0,14 mg/l może Pan złożyć do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze z równoczesnym odstąpieniem od orzekania wobec Pana środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, gdyż jest to niewielkie przekroczenie stężenia 0,10 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, od którego zaczyna się odpowiedzialność za wykroczenie z art. 87 § 1 k.w. Podczas przesłuchania na Policji powinien Pan opisać okoliczności w jakich wsiadł Pan za kierownicę samochodu. We wniosku należy opisać w jakich okolicznościach został Pan zatrzymany, czy była to rutynowa kontrola trzeźwości, opisać drogę na jakiej został Pan zatrzymany, o której godzinie, czy ma Pan jakieś mandaty za wykroczenia drogowe.

   • Marcin pisze:

    witam
    dziękuje za odp i mam pytanie czy istnieje możliwość ze moja sprawa nie trafi do sądu i dostane mandat od policji albo po prostu napisze oświadczenie ze chce wpłacić pieniądze na jakąś organizację i zostanie mi zwrócone prawo jazdy. Czytałem ze w sprawie ” Wyniki badania alkomatem podręcznym nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do ustalenia przez Sąd faktu prowadzenia przez oskarżonego roweru lub samochodu w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu, a w konsekwencji wydania wyroku skazującego.” zaznaczam ze pomiar był robiony w radiowozie i czy mam możliwość ze jak przytoczę podobny argument i ten ze ” Wyniki badania alkomatem podręcznym również nie są wiarygodnym dowodem w sprawie karnej o prowadzenie samochodu lub roweru w stanie nietrzeźwości czy po użyciu alkoholu. W razie ustalenia na tej podstawie nietrzeźwości kierującego Policjant powinien dokonać badania jego trzeźwości alkomatem stacjonarnym w komisariacie Policji lub zlecić pobranie od kierującego próbki krwi” i uzasadnić to np” stanowiska przemawia również treść zarządzenia nr 496 Komendanta Głównego Policji z 25.05.2004r., które stanowi, że wynik badania alkomatem działającym na zasadzie elektrodowego utleniania alkoholu ( a więc np. Alco-Sensor IV) należy zweryfikować badaniem alkomatem stacjonarnym lub badaniem krwi np. wówczas gdy zachodzi podejrzenie popełnienia przez kierującego przestępstwa, np.przestępstwa prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości. Gdyby alkomaty podręczne nie były narażone na błędy pomiarowe to po co w z tym zarządzeniu wskazano na konieczność zweryfikowania ich wyników badaniem krwi lub badaniem alkomatem stacjonarnym” czy była by szansa na odstąpienie od policji dalszego postępowania. czy lepiej nie używać tych argumentów i próbować dogadać się na komisariacie ze w zamian za oddanie prawka zapłacę mandat lub wpłacę coś na jakąś organizację
    Pozdrawiam i proszę o odp

 32. Marta pisze:

  Witam
  mój partner stracił prawo jazdy podczas zawracania auta na parkingu-nie miał zamiaru wyjeżdzać nawet na drogę,ponieważ miał młodego kierowcę który miał prowadzić auto. Niestety miał ponad 2 promile alk. w wydychanym powietrzu, dostał zakaz prowadzenia pojazdów na 3 lata oraz grzywnę.Znajomy adwokat powiedział mu że może się starać o wcześniejsze ubieganie się o odzyskanie prawa jazdy po upływie połowy kary,kurator jednak odmówił,mówiąc że jest to niemożliwe.Kto ma rację???
  pozdrawiam

  • Witam, zgodnie z art. 84par2k.k. nie ma możliwości skrócenia środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, jeżeli był orzeczony za prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości.

 33. lambert lambert pisze:

  witam,2 dni temu zostalem zatrzymany do kontroli policyjnej.wieczorem okolo godz.23 wypilem 2 piwa,rano podczas kontroli okolo godz.8:50 alkomat wykazal 0,23 ,drugie dmuchanie po okolo 10 minutach takze 0,23 trzecie dmuchanie po okolo 15min (juz nieoficjalne) wykazalo 0,00.podpowiem ze przejechalem dopiero okolo 8km jechalem zestawem (tzw.tirem) i prawde mowiac chcialem tylko przeparkowac auto i przespac sie jeszcze 2 godziny,niestety zostalem zatrzymany,zatrzymanie nastapilo za opuszczonej wiejskiej drodze gdzie ruch byl raczej znikomy.Prawo jazdy jest mi bardzo potrzebne do wykonywanej pracy kierowcy,zona kiepsko zarabia na panstwowej posadzie a pod opieka mam jeszcze starsza mame.moje pytanie brzmi jak i czy w ogole moge zachowac prawo jazdy.nigdy wczesniej nie bylem karany za podobny wybryk,oczywiscie mandaty za przekroczemnie predkosci w pracy kierowcy sa nieuniknione ale nic powaznego.
  Z gory dziekuje za odpowiedz

  • W pierwszej kolejności powinien Pan zajrzeć do akta sprawy i zrobić jej fotokopię. Proszę zwrócić na to, jakim urządzeniem został pan przebadany na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, czy był to alkomat podręczny, np. alcosensor IV, czy też stacjonarny, np. alkometr A 2.0. Proszę również zobaczyć ile było badań pana trzeźwości, czy 2 czy 3 i, co najważniejsze, jaki był odstęp czasowy pomiędzy badaniami.

   Jeśli został Pan przebadany alkomatem podręcznym, a pomiędzy badaniami nie upłynęło 15 minut, wówczas może Pan podważyć te badania, gdyż zostały one przeprowadzone nieprawidłowo.

   • Anna pisze:

    Witam,

    Zwracam się do Pana z prośbą, gdyż mój mąż jest w podobnej sytuacji.
    Kilka dni temu wieczorem wypił kilka piw i rano około godz. 8 został zatrzymany na jednym z warszawskich skrzyżowań jadąc autem. Sprawa o tyle jest trudna, że już 2004 r. miał zatrzymane prawo jazdy na 1,5 roku. Tym razem jednak czuł się dobrze i nigdy nie przypuszczałby, że może być pod wpływem. Podczas akcji trzeźwy poranek sprawdzono go zwykłym urządzeniem, ktore za pierwszym razem wskazało kolor czerwony, drugim razem przy wydychaniu – kolor zielony, trzecim razem kolor czerwony. Następnie po przyjeździe kolejnego patrolu poddany został badaniu alkomatem. Za pierwszym razem badanie wykazało 0,11 mg/dm3 po upływie 15 minach kolejne wykazało 0,09 mg/dm3. Nie było natomiast trzeciego pomiaru. Oczywiście prawo jazdy zatrzymano. W dniu jutrzejszym ma stawić na przesłuchanie/złożenie zeznań. Tylko, w jakim kierunku należałoby pójść?
    Z góry dziękuję, za szybką odpowiedź.

    Pozdrawiam

    • Witam, na wstępie należy zaznaczyć, iż informacja o uprzedniej karalności Pani męża powinna być już usunięta z karty karnej. Wobec tego w świetle prawa Pani mąż jest osobą niekaraną za przestępstwo.
     Przy okolicznościach jakie Pani opisała Pani mąż ma szansę na odstąpienie od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na podstawie art. 39 par 1 k.w., gdyż minimalnie przekroczył stężenie 0,10 mg/l, od którego zaczyna się odpowiedzialność karna za wykroczenie z art. 87 par 1 k.w. W tym celu może złożyć do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze na karę grzywny z odstąpieniem przez Sąd od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. We wniosku powinien opisać wszystkie okoliczności dotyczące popełnionego wykorczenia. Jak również jakie konsekwencje spowoduje dla Pani męża orzeczenie przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych nawet na najkrótszy okres 6 miesięcy.
     Przy wyniku 0,11 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu jest również możliwość powołania się na niepewność pomiaru alkomatu i ustalenie, że Pani mąż nie popełnił wykorczenia prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu. W tym celu powienien złożyć do Sądu wniosek o dopuszczenie dowodu z opinii biegłego z zakresu toksykologii, gdyż zdarza się że biegli opiniują, iż niepewność pomairu alkomatu, jest wyższa niż 0,01 mg/l, która wynika z tabeli znajdującej się na odwrocie świadectwa wzorcownaia, które znajduje się w aktach sprawy.

 34. Wioleta pisze:

  Witam , moja sytuacja jest taka. prowadziłam samochód pod wpływem alkoholu , spowodowałam kolizje i nie mam prawa jazdy. Prokurator zażądał wyroku ;
  - 5 miesięcy w zawieszeniu na 3 lata
  - 500 zł grzywny
  - zakaz robienia prawa jazdy na okres 2 lat
  - kurator
  Nigdy nie byłam karana , i moje pytanie jest takie czy mogę wnioskować o umorzenie postepowania , lub odchaczenie z wyroku np. kuratora? Bardzo proszę o pomoc co mogę zrobić z tym wyrokiem.

  • Podała Pani zbyt mało szczegółów, w szczególności nie napisała Pani w jakim stanie nietrzeźwości prowadziła Pani samochód. Ta informacja jest koniczna by ocenić czy stanowisko Prokuratora jest rozsądne czy surowe. Co do kuratora to zależy czy jest Pani młodociana w rozumieniu Kodeksu Karnego. Młodociany to osoba, która w chwili czynu nie ukończyła 21 lat. Jeżeli nie ukończyła pani lat 21, wówczas dozór kuratora jest obligatoryjny w przypadku warunkowego zawieszenia wykonania kary i nic się z tym nie da zrobić. Jeśli ukończyła Pani w dacie czynu 21 lat, wówczas proszę wnieść o przeprowadzenie jednorazowego wywiadu kuratora na potwierdzenie, że to był jednorazowy błąd, a dozór kuratora nie jest potrzebny do zapewnienia przestrzegania przez Panią porządku próby w okresie próby. Ewentualnie może się Pani zastanowić nad zawnioskowaniem o kare ograniczenia wolności lub kare grzywny zamiast kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Czy to ma szanse powodzenia, to zależy od Pani wyników badania alkomatem.

 35. cosmo pisze:

  Witam.
  W moim życiu zaistniało dzisiaj okropne zdarzenie. Mianowicie dzień wcześniej wypiłem kilka piw, dlatego tez absolutnie nie miałem zamiaru prowadzic samochodu. Samochód stał na parkingu w miejscu w którym leciały na niego gałęzie i liście, więc jak zobaczyłem z balkonu że pojawiło się lepsze miejsce postanowiłem przeparkować. I tu właśnie zaczyna się mój problem. Podczas przeparkowywania zatrzymali mnie policjanci którzy prowadzili kontrolę u wylotu parkingu. W wydychanym powietrzu miałem dwa razy po o,11 mg, i zostało mi zatrzymane prawo jazdy. Zaznaczam, że nigdy nie popełniłem żadnego przestępstwa, a moim jedynym mandatem do tej pory był mandat za złe parkowanie 4 lata temu. Posiadam kategorię B,C,E. Czy jest możliwe żeby sąd odstąpił od wymierzenia mi kary?

  • Witam, w podanych przez Pana okolicznościach, tj. przy najwyższym wyniku badania alkomatem 0,11 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu oraz prowadzeniu auta jedynie w obrębie parkingu ma Pan sporą szansę na przekonaniu Sądu, by ograniczył orzeczoną wobec pana karę jedynie do grzywny i odstąpił od zakazu prowadzenia pojazdów. Wymaga to jednak przekonywującego wniosku o dobrowolne poddanie się karze. Powinien Pan jednak zacząć od przejrzenia akt Pana sprawy karnej, a dokładnie od lektury świadectwa wzorcowania alkomatu, jakim został pan przebadany na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Jeżeli niepewność pomiaru tego urządzenia wynosiła 0,02 mg/l, co się często zdarza w przypadku alkomatów stacjonarnych, np. Alkometr A 2.0 to nie popełnił Pan wykroczenia prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu, gdyż rzeczywiste stężenie alkoholu w Pana organizmie mogło wynosić 0,09 mg/l, a wykroczenie zaczyna się od 0,10 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.

   • cosmo pisze:

    Witam ponownie.
    Byłem dzisiaj na komisariacie, i złożyłem wyjaśnienia zgodnie z Pana radami, i odmówiłem poddania się karze, a dokładniej ujmując oświadczyłem że chciałbym złożyć swoje wyjaśnienia w Sądzie. Jednak Pan Policjant nigdzie tego w protokole nie zaznaczył ani nie napisał. Oświadczył również, że Sąd i tak prawdopodobnie przeprowadzi postępowanie bez mojego udziału, a ja jedynie zostanę poinformowany o wyroku. Czy miał rację? W tym momencie nasuwa mi się kolejne pytanie, czy wniosek do Sądu man złożyć jak najszybciej, czy też czekać na jakieś pismo z sądu? Chodzi mi o to, że skoro w protokole Policjant nie zaznaczył, że nie chcę sie dobrowolnie poddać karze, to Sąd może uznać,że się zgadzam i wyda wyrok zaocznie, a w takim wypadku na składanie wniosków może być już za późno. Jak się upewnić czy postępowanie będzie prowadzone bez mojego udziału, czy też będę wzywany przed Sąd?

 36. Andrzej pisze:

  Witam.
  Jaka kara za jazdę pod wpływem alkoholu (około 1,3‰) o godzinie 4 nad ranem. Była to rutynowa kontrola na wiejskiej drodze , wypadek nie został spowodowany , natężenie alkoholowe ciągle spadało. Policjanci zarekwirowali dokument prawa jazdy. Ile trzeba czekać na jakąś inf. w sprawie postępowania karnego i jaki może być wyrok sędziego ?

  • Witam, wyrok, jakiego może się Pan spodziewać to kara kilku (od 4 do 10) miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na 2-3 lata próby plus grzywna – ta zależy od dochodów jakie Pan podał czy tez dopiero Pan poda na Policji. Do tego oczywiści zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Należy się spodziewać, że Prokurator będzie żądał, by Sąd orzekł wobec pana 2 lata zakazu prowadzenia pojazdów – termin jest liczony od dnia odebrania dokumentu prawa jazdy przez Policję. Może Pan powalczyć o 1 rok zakazu prowadzenia pojazdów. Różnica jest ogromna, choćby z racji tego, że przy 1 roku zakazu prowadzenia pojazdów nie będzie Pan ponownie zdawał egzaminu na prawo jazdy.

 37. ARTEK pisze:

  witam prawko straciłem za jazdę pod wpływem na 3 lata,zwykła kontrola bez wypadku itd.mineło już około 1.5 roku jak dotychczas nie miałem problemów z prawem itp.pytanie-czy mogę sie ubiegać o skócenie kary czy nie ma takiej możliwości,jak mogę to gdzie mam się z tym zwrócić?

 38. Karolina pisze:

  Witam 24.03.2014 zostałam zatrzymana do kontroli drogowej przed godziną 23.Miałam 0,56,policjanci spisali zabrali prawo jazdy za 2 dni wstawiłam się na komendzie, tam zostałam przesłuchana,poddałam się dobrowolnej karze,policjant po telefonie do prokuratora powiedział jeden rok i 1500 grzywna po paru dniach dostałam zawiadomienie od prokuratora o zatrzymaniu prawa jazdy.Mam pytanie kiedy będzie sąd i czy będę mogła być na rozprawie i czy sąd może zmienić decyzję.Nigdy nie byłam karana żadnego wykroczenia żadnych punktów.Czy mogę się starać o warunkowe umorzenie kary jeżeli tak to jak mam to zrobić i kiedy.Proszę o odpowiedz panie Mariuszu.

  • Witam, jeżeli wyraziła Pani zgodę na skazanie bez przeprowadzenia rozprawy w trybie art. 335 k.p.k. na karę uzgodnioną z Prokuratorem, to Prokurator wyśle do Sądu akt oskarżenia wraz z wnioskiem w trybie art. 335 k.p.k. Sąd jak dostanie wniosek Prokuratora, to wyznaczy posiedzenie celem rozpoznania tego wniosku. Dostanie Pani z Sądu zawiadomienie o terminie posiedzenia. Pani obecność na terminie posiedzenia jest nieobowiązkowa. Przy Pani wyniku 0,56 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu propozycja Prokuratora jest bardzo dobra, gdyż zdarza się, że przy takim wyniku Sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 2 lat.

 39. Dawid pisze:

  Witam . Mam takie pytanie . Mam zakaz prowadzenia pojazdów od września 2013 który dostałem na 1 rok . Ostatnio jadąc samochodem zatrzymała mnie policja ponieważ miałem nie zapalone światła . W momencie zatrzymania bylem trzeźwy . Chciał bym się dowiedzieć co może mi grozić za powyższe złamanie zakazu sadowego . Z góry Dziękuję za odpowiedz

  • Witam, popełnione przez Pana nowe przestępstwo z art. 244 k.k. tj. niezastosowanie się do prawomocnego zakazu sądowego zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 3. Jednakże Sąd może na podstawie art. 58 par 3 k.k. orzec wobec Pana zamiast kary pozbawienia wolności karę grzywny lub karę ograniczenia wolności.

 40. ewelka pisze:

  Witam. Moj chlopak stracil prawo jazdy za jazde pod wplywem alkoholu. W godzinach porannych zatrzymala go straz graniczna do rutynowej kontroli, badanie alkomatem wykazalo ponad 1 promil alkoholu. Chcialam podkreslic zde zostal zatrzymany na drodze o malym natezeniu ruchu, nie spowodowal zadnej kolizji ani nigdy nie zostal zatrzymamy pod wplywem alkoholu. Na policji przyznal sie do prowadzenia samochodu pod wplywem policja ustalila pozbawienie prawo jazdow na 2 lata i 1000 zl kary grzywnych. Czy sad moze zmiejszyc wyrok i jakie argumenty podawac. Dodam ze z miejsca zamieszkania do pracy ma ok 40 km i jest bardzo slabe polaczenie komunikacyjne takze bez auta bdzie ciezko utrzymac ta prace.

  • Witam, jeżeli Pani na przesłuchaniu wyraził zgodę na karę uzgodnioną z Prokuratorem podczas przesłuchania w charakterze podejrzanego, to jeżeli chce złożyć wniosek do Sądu o 1 rok zakazu, to wówczas musi cofnąć zgodę na skazanie. Zgodę może najpóźniej cofnąć na posiedzeniu Sądu wyznaczonym celem rozpoznania tego wniosku.
   Szanse na 1 rok zakazu zależą od tego jaki dokładnie wynik miał Pani chłopak. W sytuacji gdyby jego wynik wyniósł ok. 1,2 promila, wówczas ma szanse na orzeczenie przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 roku. Natomiast przy wyniku rzędu 1,7 promila szanse na 1 rok zakazu są bardzo małe.
   Niemniej jednak we wniosku o dobrowolne poddanie się karze Pani chłopak powinien opisać wszystkie okoliczności w jakich prowadził samochód pomimo spożytego wcześniej alkoholu, tj. jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych, pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, czy powodem zatrzymania była rutynowa kontrola trzeźwości. Ponadto powinien opisać do jakich celów wykorzystuje samochód oraz jakie konsekwencje spowoduje dla niego orzeczenie przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres dłuższy niż 1 rok .

 41. Marcin pisze:

  Witam zostałem zatrzymany przez policję na skuterze około godziny 23.00 dodam że było to na wiejskiej drodze gdzie nie ma dużego ruchu ani pieszych no i poprosili o dowód rejestracyjny i kartę i kazali mi dmuchnąć i na alkomacie wykazało 0.22 po 5min 0.23 i po 15min 0.23 no i policjant zatrzymał mi kartę i Mama z bratem musieli przyjechać żeby mnie i skuter zabrać dodam jeszcze ze brakuje mi 4 miesięcy do 18lat jestem w trakcie kursu prawa jazdy kategori T a za miesiąc miałem zacząć kurs kategori B i teraz mam pytanie czy mogą mi odroczyć prawo jazdy i na jaki okres i czy mam jakieś szanse na warunkowe umorzenie postępowania i co mam robić? Proszę o szybką odpowiedź

  • Witam,

   Wyniki, które Pan podał wskazują, że nie popełnił Pan przestępstwa, a wykroczenie. Przy wykroczeniach nie ma możliwości warunkowego umorzenia postępowania, ale z drugiej strony nie ma się czym martwić – nie będzie Pan widniał w kartotece karnej jako osoba karana. Za ten czyn odpowiada się po ukończeniu 17 lat tak jak dorosły. Jeśli zależy Panu na zachowaniu możliwości zdawania na inne kategorie to należy przed Sądem ubiegać się o orzeczenie zakazu prowadzenia tylko motocykli. W przypadku orzeczenia zakazu prowadzenia kat. B lub T, dopóki trwa zakaz to nie może Pan robić prawa jazdy i zdawać egzaminu.

 42. Marek pisze:

  Witam.

  Chciałem zapytać czy kontrola policyjna na zawartość alkocholu może odbywać się w domu i z tego tytułu można stracić prawo jazdy i zostać skazanym? Pytam ponieważ mój wujek wrócił do domu około godziny 19 a o 23.30 poddany był takowemu badaniu bo ktoś zadzwonił, że jechał pijany. Nadmienie tylko, że w domu z pewnością wypił. Wynik 0.55 w wydychanym powietrzu.
  Pozdrawiam.
  Marek

  • Witam,
   W prawie karnym nie istnieje ogólny zakaz przeprowadzania tego typu badań, ale każdy dowód ocenia Sąd i decyduje, czy jest wiarygodny. Z opisanej przez Pana sytuacji wynika, że od momentu jazdy do momentu badania upłynęło bardzo dużo czasu, kiedy wujek mógł pić alkohol. Bardzo istotne jest co wujek powiedział na Policji, bo jeśli się przyznał do picia przed jazdą, to będzie sytuacja ciężka do odkręcenia. Z doświadczenia wiem, że odpowiednie poprowadzenie sprawy powinno skończyć się uniewinnieniem.

 43. Adam pisze:

  Witam

  Aby wszystko zostało dobrze zrozumiane przedstawie swoją całą nie miłą i jakże pechową sytuację.

  Około 2 miesiące temu będąc na parkingu jednego z hipermarketów (przyjechałem tam autem) zostałem wezwany telefonicznie na przesłuchanie na komendę (miałem się stawic natychmiast).
  Miałem przy sobię nabitą lufkę marihuany (ok. 0,1-0,2g) którą wypaliłem (patrząc z perspektywy
  czasu zdaję sobię sprawę iż była to olbrzymia głupota) a następnie udałem na ową komende (poszedłem tam oczywiście pieszo, auto zostało na parkingu). Podczas przesłuchania policjanci
  wyczuli ode mnie woń marihuany, wykonali mi badanie śliny które było pozytywne. Natychmiast zostało zabrane mi prawo jazdy i na nic zdały się tłumaczenia że nie prowadziłem auta od momentu zapalenia. Następnie zostałem zawieziony do pobliskiego szpitala w celu pobrania próbki krwi (zostało również przeszukane moje mieszkanie jak i auto które znajdowało się na wcześniej wspomnianym parkingu (policjanci nic nie znaleźli)). Policjanci powiedzieli mi że moje wyjaśnienia są nic nie warte i PJ zostanie mi zabrane na 100% do tego na pewno nie na krótko. Od tego feralnego dnia minęły ponad 2 miesiące, miesiąc temu dostałem postanowienie z sądu o zatrzymaniu prawa jazdy do wyjaśnienia sprawy (z owego postanowienia wyczytałem iż mój „wybryk” został potraktowany jako wykroczenie).
  Co mogę zrobić w tej sytuacji? Czy jest szansa na umorzenie tej sprawy bądź uniewinnienie mnie?

  Pozdrawiam i proszę o choć krótką odpowiedź :)
  Pechowy Adam.

  • Witam. Zastanawiające jest na jakiej podstawie Policja ustaliła, że kierował Pan samochodem. Czy ktoś Pana widział w samochodzie tuż przed przyjściem na komendę? Należy koniecznie jak najszybciej zajrzeć w akta sprawy i ocenić szanse na uniewinnienie. Samo znajdowanie się w stanie po paleniu marihuany nie jest przestępstwem, a jedynie prowadzenie samochodu po narkotykach. W takich sprawach to biegły ocenia stopień Pana odurzenia: czy jest to duże odurzenie (powodujące zaburzenia reakcji i zmysłów podobnie jak alkohol w stężeniu powyżej 0,25 mg/l) czy może mniejsze (mające skutki dla organizmu porównywalne z alkoholem w stężeniu 0,10 – 0,25 mg/l).Zapewne biegły zaopiniuje Pana stan jako drugi z opisanych przypadków. Teraz najprawdopodobniej trafi do Pana wyrok nakazowy z Sądu (najprawdopodobniej otrzyma Pan karę grzywny oraz zakaz prowadzenia samochodów na okres 6-10 miesięcy). Należy się od niego odwołać i wnieść sprzeciw oraz walczyć o uniewinnienie. Jeśli Sąd nie podzieli Pana argumentacji, to w najlepszym przypadku można spodziewać się grzywny w kwocie około 500-800 zł oraz 6 miesięcy zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 44. kamil pisze:

  Witam. około 3 tygodnie temu zabrali mi prawo jazdy wydmuchałem 0,12 mg/l spadające na 0,11mg/l. Policjanci powiedzieli że będą mi po kilku dniach dzwonić żebym sie stawił na komisariat – nie dzwonili. dziś przyszedł list z sądu a w nim:

  Z protokołu użycia urządzenia kontrolno-pomiarowego do ilościowego oznaczenia alkoholu wydychanym powietrzu wynika że kierujący znajdował się w stanie po użyciu alkoholu 0,12 mg/l, 0,11mg/l w wydychanym powietrzu. Wstępna analiza materiałów daje podstawy do przyjęcia że zachowanie kierującego może wyczerpywać znamiona wykroczenia z art. 87 1 kw.

  Art. 87 3 kw za wykroczenie przewidziane w art. 87 1 kw przewiduje obowiązek orzeczenia środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów zatem do czasu rozstrzygnięcia sprawy należało zatrzymać prawo jazdy.

  moje pytanie to na jaki okres moge sie spodziewać utraty prawa jazdy i co oznacza zdanie: ‚Wstępna analiza materiałów daje podstawy do przyjęcia że zachowanie kierującego może wyczerpywać znamiona wykroczenia z art. 87 1 kw.’ ? z góry dziękuję.

  • Witam, przy Pana wynikach Sąd najprawdopodobniej orzekanie wobec Pana karę grzywny oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 6 miesięcy.
   Jednakże przy najwyższym wyniku 0,12 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu może Pan złożyć do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze z odstąpieniem przez Sąd od zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na podstawie art. 39 par 1 k.w. We wniosku powinien Pan opisać wszystkie okoliczności w jakich prowadził Pan samochód pomimo spożytego wcześniej alkoholu, tj. pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, czy powodem Pana zatrzymania była rutynowa kontrola trzeźwości, jakie natężenie ruchu pojazdów i pieszych wówczas panowało. Ponadto powinien Pan opisać do jakich celów wykorzystuje Pan samochód i jakie konsekwencje spowoduje dla Pana orzeczenie przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych nawet na najkrótszy okres 6 miesięcy.
   Zdanie, które Pan powołał oznacza, że materiał dowodowy znajdujący się w aktach sprawy, w szczególności protokół badania Pana alkomatem, wskazuje, iż są podstawy do przyjęcia, ze popełnił Pan wykroczenie z art. 87 par 1 k.w. tj. wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu.

 45. Grzegorz pisze:

  Witam serdecznie. Mam 26 lat, wczoraj zostalem zatrzymany przez policje w rutynowej kontroli drogowej. Wskazanie alkomatem wykazało 0.31 mg/l a drugie 0.30 mg/l. Pojechalem na komisariat gdzie stwierdzono na alkomacie 0.30mg/l a drugie 0.26mg/l. Wypilem piwo i zaczelem pic drugie i wypilem do polowy, a z kratki wentylacyjnej zaczely wylatywac szerszenie wiec niewiele myslac wsiadlem i pojechalem po preparat by je wykurzyć do małego wioskowego sklepu oddalonego jakies 900m od domu i kontrola wioskowa akurat byla. Dodam, że nie zalezy mi na zadnych innych konsekwencjach jak tylko by nie stracic prawa jazdy ponieważ mam 30km do pracy i zadnego innego srodka transportu. Pracuje jako inżynier, mam wyzsze wykształcenie, kredyt dopiero wzięty na mieszkanie 250tys i utrata prawa jazdy posypała by lawinowo problemy związane z utratą pracy przez brak dojazdu, wiąze sie to z niesplaceniem kredytu i dalej lawinowo w dół. Jaka kara mnie może spotkac? Nie jechalem z dyskoteki albo po flaszke. Jak sie bronic, czy isc na ugode i dobrowolnie sie poddac karze z naciskiem na warunkowe umozenie? Wszystkie inne kary mnie zadowalaja oprocz utraty prawa jazdy. pozdrawiam i z góry dziekuje za odpowiedz

  • Witam, jeżeli chce Pan złożyć do Sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania z odstąpieniem przez Sąd od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, to nie powinien Pan przyjmować propozycji dobrowolnego poddania się karze, którą dostanie Pan na przesłuchaniu w charakterze podejrzanego. Przy Pana wynikach będzie to najprawdopodobniej kara pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, kara grzywny oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 roku lub kara grzywny oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 roku.
   Jednakże przy Pana wynikach ma Pan szansę na warunkowe umorzenie postępowania z odstąpieniem przez Sąd od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. W tym celu powinien Pan złożyć do Sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego. We wniosku powinien Pan opisać wszystkie okoliczności w jakich prowadził Pan samochód pomimo spożytego wcześniej alkoholu, tj. pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych, czy powodem Pana zatrzymania była rutynowa kontrola trzeźwości. Ponadto we wniosku należy napisać jakie konsekwencje dla Pana i Pana rodziny spowoduje orzeczenie przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych nawet na najkrótszy okres 1 roku.

   • Grzegorz pisze:

    Witam serdecznie i dziekuje za odpowiedź. Będę walczył ponieważ tak jak Pani mowi jest na to chociaz cień szansy. Mam zdjęcia z „szerszeniowego placu zbrodni” oraz powołam na świadka żone co działo się w domu i jak impulsywne było moje „wyskoczenie samochodem” od początku bede naciskał oczywiscie pokornie na umożenie oraz przedstawie moje dokonania w służbie społeczeństwa. Jeszcze raz dziekuje za słowo które dodaje nadziei .Pozdrawiam

 46. Witam, mam 28 lat. 26.07 2014 roku zostałam zatrzymana przez policję do kontroli alkomatem niestety wynik był pozytywny i wykazało z niego 0,60 mg/l w wydychanym powietrzu czyli promil alkoholu we krwi. prawo jazdy mam od 6 lat nigdy nie byłam karana nie dostałam nawet mandatu. Byłam do tego czasu przykładnym kierowcą i odpowiedzialnym człowiekiem. Skończyłam studia magisterskie wraz z obroną pracy. Kilka dni później wypiłam 3 piwa w godz od 18-21 nie wiedziałam, że będę musiała następnego dnia jechać autem. Wiem że to żadne wytłumaczenie ale ciężko mi z tym i mam ogromne wyrzuty sumienia.
  Prokurator zaproponował kare 5 miesięcy w zawieszeniu na dwa lata, dwa lata zakaz prowadzenia pojazdów, 200 zł. grzywny i 100 zł. na fundacje dobroczynne. Pytanie moje jest następujące czy mam prawo złożyć do Sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania z odstąpieniem przez Sąd od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Bardzo zależy mi na prawie jazdy dowożę dzieci do szkoły. do lekarzy ponieważ chorują wiem że popełniłam ogromny błąd nie do naprawienia ale czy jest szansa, że Sąd skróci mi zakaz prowadzenia pojazdów do 12 miesięcy abym nie musiała ponownie ubiegać się o uzyskanie prawa jazdy? Bardzo proszę o szybką odpowiedz jestem załamana swą głupotą…….

  • Witam, niestety przy Pani wyniku 0,60 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu nie ma Pani szansy na warunkowe umorzenie postępowania oraz odstąpienie przez Sąd od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jednakże może Pani złożyć do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze, w którym będzie Pani wnosiła o 1 rok zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. We wniosku powinna Pani napisać do jakich celów wykorzystuje Pani samochód i jakie negatywne konsekwencje spowoduje dla Pani i Pani rodziny orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres dłuższy niż 1 rok.

 47. Kierowca pisze:

  Witam. Zabrano mi prawo jazdy wydmuchałem 0.15 po drugim dmuchaniu nic się nie zmniejszyło ani nic nie poszło do góry. Prawo jazdy mam od 4 lat i jak do tej pory nie miałem żadnego wypadku ani stłuczki zdarzały się jedynie mandaty nie byłem wcześniej karany. I mam takie pytanie na ile mogą mi zabrać prawo jazdy? Czy jak się odwołam to mogę dostać wysoki mandat i oddadzą prawo jazdy? Czy na pewno wezmą je na jakiś czas? Proszę o jakąkolwiek odpowiedź. Pozdrawiam

  • Witam, przy Pana wynikach może Pan złożyć do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze na karę grzywny z odstąpieniem przez Sąd od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na podstawie art. 39 par 1 k.w. We wniosku powinien Pan opisać okoliczności w jakich prowadził Pan samochód pomimo spożytego wcześniej alkoholu, tj. pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, czy powodem Pana zatrzymania była rutynowa kontrola trzeźwości, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów i pieszych. Ponadto powinien Pan opisać do jakich celów wykorzystuje Pan samochód i jakie konsekwencje spowoduje dla Pana orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych nawet na najkrótszy okres 6 miesięcy.
   Jeżeli jednak Sąd nie uwzględni Pana wniosku to najprawdopodobniej orzeknie wobec Pana karę grzywny oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 6-8 miesięcy.

 48. Fabian pisze:

  Witam, mam pytanie. Czy w przypadku warunkowego umorzenia postępowania zostanie powiadomiona uczelnia? Czy zostanę skreślony z listy studentów? Gdy rozmawiałem z Panią Prokurator, to powiedziała mi że nie powiadomi uczelni, a sąd?

  • Witam, Sąd również nie powiadomi Pana uczelni o wydanym wyroku. Jeżeli Sąd warunkowo umorzy prowadzone przeciwko Panu postępowanie karne, wówczas będzie Pan nadal osobą niekaraną za przestępstwo popełnione umyślnie, gdyż wyrok warunkowo umarzający postępowanie nie jest wyrokiem skazującym.

 49. Adam pisze:

  Witam jechałem do pracy o 2.30 zatrzymal mnie patrol w pierwszym badaniu wyszło 0.14 w drugim 0.11 a po 20 min na komędzie 0.8 i 0.5 dzien puźniej w wydziale wyk. zaproponowano mi wniosek o samoukaranie 900 zł grzywny i 6miesięcy zakazu prowadzeni pojazdów.Podpisałem go.Czy istnieje szansa na odwołanie od decyzji sądu (jeszcze decyzji niema) biorąc pod uwagę że jestem zawodowym kierowcą kat.B,C ,i posiadam orzeczenie o niepełnosprawności ruchowej gdzie praca kierowcy jest wsumie jedną z niewielu prac króre mogę wykonywać (praca siedząca).Oczywiście jestem zatrudniony jako kierowca.

  • Witam, oczywiście może Pan cofnąć zgodę, którą wyraził Pan na przesłuchaniu na Policji. Cofnięcie zgody może Pan wysłać na Policję lub do Sądu, w zależności to od tego gdzie są akta Pana sprawy. Jeżeli cofnie Pan zgodę, to wówczas powinien Pan złożyć do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze na karę grzywny z odstąpieniem przez Sąd od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na podstawie art. 39 par 1 k.w. We wniosku powinien Pan opisać okoliczności w jakich prowadził Pan samochód pomimo spożytego wcześniej alkoholu, tj. pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, jakie panowało natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych w czasie kiedy jechał Pan samochodem, czy powodem Pana zatrzymania była rutynowa kontrola trzeźwości kierujących. We wniosku należy również napisać do jakich celów wykorzystuje Pan samochód oraz jakie konsekwencje spowoduje dla Pana i Pana rodziny orzeczenie przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych nawet na najkrótszy okres 6 miesięcy.

 50. Grzegorz pisze:

  Witam serdecznie ponownie. Jak we wczesniejszym temacie złożyłem wniosek do prokuratury o warunkowe umorzenie postępowania, jednak dzisiaj dostałem list z prokuratury, że prokurator wnosi akt oskarzenia do sądu rejonowego wydział karny. We wniosku do prokuratury opisałem całe zdarzenie i okolicznosci itd. Stąd moje pytanie czy jeżeli prokurator nie zaproponował warunkowego umorzenia postępowania i przesłał akt oskarzenia to, czy jeszcze raz złożyć ten sam wniosek o warunkowe umorzenie postępowania tylko zmienić odbiorce z prokuratora na sąd rejonowy i dać na dziennik podawczy żeby dołączyli do akt sprawy? Pozdrawiam

  • Witam, jeżeli Prokurator uznał, że w Pana sprawie nie zachodzą przesłanki do warunkowego umorzenia postępowania karnego i skierował do Sądu akt oskarżenia, to jak najbardziej może Pan złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania bezpośrednio do Sądu na biurze podawczym. Sąd po złożeniu przez Pana wniosku powinien skierować sprawę na posiedzenie celem rozważania kwestii warunkowego umorzenia postępowania.

 51. John pisze:

  Witam, mam prawo jazdy od 6 lat i ostatnio wtopa Podczas kontroli wykazalo mi 0,11 a po 10minutach 0,9 czyli spadajace i juz by mi sie upieklo gdy bym jechal te 10minut pozniej nigdy nie bylem karany nie posiadam nawet pkt. karnych no ale mleko sie rozlalo. Jest szansa ze odzyskam prawo jazdy i skonczy sie tylko na grzywnie? Dzialam troche spolecznie i otrzymal bym bardzo dobra opinie od miejscowej policji… Co dalej robic szukac adwokata?

  • Witam
   W Pana sprawie kluczowe znaczenie ma pojęcie niepewności pomiaru alkomatu, czyli dopuszczalnego, przewidzianego przez producenta marginesu błędu +/-, z jaką działa każdy analizator wydechu. Ten margines błędu dotyczy każdego analizatora wydechu. Jest oznaczony na świadectwie wzorcowania urządzenia, które znajduje się w aktach sprawy. W przypadku 2 najpopularniejszych analizatorów wydechu wygląda to następująco:
   1. Alkometr A 2.0 – wynosi 0,01 lub 0,02 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, zazwyczaj wynosi 0,02
   2. Alko-sensor IV – wynosi 0,01 lub 0,02 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, zazwyczaj wynosi 0,01.

   Co istotne, ostatnio w sprawach karnych spotykam się z coraz liczniejszymi opiniami biegłych toksykologów, zgodnie z którymi rzeczywista wielkość niepewności analizatorów wydechu w warunkach terenowych powinna być przyjmowana na poziomie 0,03 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.

   Polecam zatem, by zapoznał się Pan z aktami sprawy. Może się bowiem okazać, że wcale nie popełnił Pan wykroczenia prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu.

 52. John pisze:

  Witam ponownie i bardzo dziekuje za odpowiedz. Jak opisywalem moja sytuacje nie napisalem ze podczas badania powiedzialem policjantom ze 3h pozniej na protokole 2godziny wczesniej wypilem piwo. Konsultowalem ta sprawe ze znajomymi policjantami i najbardziej prawdopodobne jest to ze dostane 6miesiecy. Tylko ze Ja te tez na co dzien nosze mundur i w marcu mialem wybrac sie na prawko C jak dostane te 6 miesiecy to bedzie totalna lipa moge nawet stracic prace a Ja naprawde nie wiedzialem ze moge jeszcze cos wydmuchac. 0,11 i 0,9 czy naprawde nie da sie tego inaczej zalatwic?

 53. Paweł pisze:

  Witam . Prawo jazdy posiadam 3 miesiące bardzo się pilnowałem by nie wsiadać do samochodu po sporzyciu ale niestety 5 dni temu wsiadłem po 4 piwach . Gdy jechałem zatankować zatrzymała mnie policja do rutynowej kontroli i po sprawdzeniu dokumentów i wyposarzenia samochodu zbadano mnie alkomatem i wykazało najpierw 0.70 a po 15 minutach 0.90 . Była to póżna pora 22-00 , był mały ruch i nie było to miasto tylko droga dwu pasmowa . Nie wiem co mi teraz grozi i czy jest jakiś sens by złożyć wnisek o umorzenie sprawy . Bardzo prosze o pomoc . I dodam że nie byłem wcześniej karany i kończę szkołe w tym roku.

 54. Witam, wynik 0,4 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu jest za wysoki, żeby Sąd odstąpił od orzeczenia wobec Pana środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Może Pan złożyć wniosek o dobrowolne poddanie się karze na okres 1 roku. W związku z powyższym nie będzie Pan musiał zdawać ponownie egzaminu na prawo jazdy. Na przesłuchaniu na Policji powinien Pan wyjaśnić, iż samochód jest Panu niezbędny ze względu na charakter prac jakich się Pan podejmuje. Powinien Pan podkreślić, że samotnie wychowuje Pan trójkę dzieci, których jest Pan jedynym żywicielem. W złożonym do Sądu wniosku o dobrowolne poddanie się karze powinien opisać Pan okoliczności w jakich został Pan zatrzymany, m.in. pora o jakiej został Pan zatrzymany, czy popełnił Pan wykroczenie drogowe czy była to rutynowa kontrola trzeźwości. Ponadto powinien opisać Pan dlaczego zakaz dłuższy niż 1 rok, będzie dla Pana i Pana rodziny tragedią finansową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


× 5 = 15

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>