Wyniki badania trzeźwości alkomatem podręcznym nie są wiarygodnym dowodem w sprawie karnej o prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości

Rate this post

Alkomaty podręczne, np. Alcotest 7410, Alko-Sensor IV, Alkometr SD-400, znajdujące się na wyposażeniu Policji, służą do badania trzeźwości kierujących samochodem poza jednostką Policji.

Wyniki badania trzeźwości alkomatami podręcznymi mogą być błędne z następujących powodów:

 • alkomaty podręczne nie wykrywają alkoholu resztkowego w jamie ustnej badanego. Wystarczy, że w ciągu kilkunastu minut przed badaniem kierujący samochodem lub rowerem zażył środek zawierający alkohol, np. dezodorant do ust, syrop lub inne lekarstwo zawierające alkohol, by alkomat podręczny błędnie wskazał, że znajduje się on w stanie nietrzeźwości

 • na wynik badania alkomatem podręcznym mogą mieć wpływ takie czynniki zewnętrzne jak temperatura i wilgotność otoczenia lub obecność w powietrzu jednego z wielu związków chemicznych, np. metanu lub tlenku węgla. Nie przeprowadzono dotąd badań z udziałem ludzi by zbadać  wpływ tych czynników na pracę i wyniki badań trzeźwości przy użyciu alkomatów podręcznych. Jest zatem możliwe, że np. na skutek niskiej temperatury otoczenia rzędu poniżej 0 stopni Celsjusza i skraplania się pary wodnej w przewodzie doprowadzającym do urządzenia wydychane przez badanego powietrze, alkomaty podręczne podają błędne wyniki badania trzeźwości

 • na wynik badania alkomatem podręcznym mogą wpływać zmiany napięcia baterii lub akumulatora urządzenia. Jest zatem możliwe, że znaczne obniżenie napięcia w alkomacie podręcznym na skutek wyczerpywania się baterii lub akumulatora sprawi, że wynik badania trzeźwości podany przez alkomat będzie błędny

 • na wynik badania alkomatem podręcznym może mieć wpływ tzw. efekt pamięci, czyli zjawisko osadzania się alkoholu na ściankach rurek wewnątrz alkomatu, co może zawyżyć wynik kolejnych badań trzeźwości tym urządzeniem

Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie opublikował dokument zatytułowany „Zasady przeprowadzania pomiarów stężenia alkoholu oraz opiniowania w sprawach trzeźwości”, w którym opisał  czynniki mogące wpływać na wyniki badań trzeźwości kierujących samochodem lub rowerem przez Policję przy użyciu alkomatów podręcznych. W konsekwencji Instytut Ekspertyz Sądowych zaopiniował, że dodatnie wyniki badania alkomatem podręcznym powinny zostać zweryfikowane badaniem przy użyciu alkomatu stacjonarnego lub poprzez analizę krwi.

Z mojego punktu widzenia jako adwokata, reprezentowany przez Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie głos nauki prowadzi do następującego wniosku: Wyniki badania trzeźwości kierującego samochodem przez Policję alkomatem podręcznym nie są wiarygodnym dowodem w postępowaniu karnym, jeżeli nie zostały potwierdzone badaniem alkomatem stacjonarnym lub analizą krwi.  

Polub mój funpage na facebook'u

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na Wyniki badania trzeźwości alkomatem podręcznym nie są wiarygodnym dowodem w sprawie karnej o prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

 2. Łukasz pisze:

  Chciał bym wiedzieć jakie dokładnie przysługują mi prawa w przypadku gdy faktycznie jestem 100% pewien że jestem trzeźwy a alkomat „pokazuje promile”.

  Czy mogę zażądać a policjant nie może mi odmówić:
  badania krwi, przyjazdu innego patrolu z innym alkomatem, żeby policjant przetestował sam na siebie alkomat. Czy mam prawo nagrywać przebieg samego zatrzymania.

  Jak mogę się bronić przed patrolem który nie respektuje moich praw. Kogo mogę zawiadomić/zgłosić telefonicznie (od razu na miejscu badania) że są naruszane moje prawa. Co mi grozi jeżeli zgłoszę dzwoniąc pod 112 że badający mnie alkomatem policjant sam jest nie trzeźwy, a faktycznie będzie trzeźwy.

  W miarę możliwości prosił bym o podanie konkretnych paragrafów itp. żeby mieć to na kartce w samochodzie.

  Dlaczego zadaje te pytanie, otóż wczoraj zabrano mojemu znajomemu prawojazdy na pół roku na podstawie badania alkomatem, (szkopuł w tym że znajomy jest alkoholikiem nie pijącym od 3lat), odmówiono mu badania krwi.

 3. Cachero pisze:

  Witam,

  Na jakiej podstawie prawnej twierdzi Pan, że wyniki badań takimi alkomatami nie mogą stanowić wiarygodnych dowodów w sprawie karnej?

  pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *