Jakiej kary należy się spodziewać za prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego?

Rate this post

Jeżeli prowadziłeś samochód w stanie nietrzeźwości i nie kwestionujesz faktu popełnienia przestępstwa, wówczas powinieneś:

a jeżeli nie spełniasz warunków od których zależy warunkowe umorzenie postępowania karnego

 • podjąć działania zmierzające do uzyskania jak najłagodniejszego wyroku skazującego.

Najłagodniejszy wyrok skazujący za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości to taki, który:

 • zawiera zakaz prowadzenia pojazdów ograniczony do pojazdów mechanicznych określonej kategorii, np. A czyli motocykli, abyś zachował prawo do prowadzenia samochodów. Ostatecznie, gdy nie uda Ci się przekonać Sędziego i Sąd orzeknie zakaz prowadzenia wszystkich pojazdów mechanicznych, wówczas wnioskuj o najkrótszy, wynoszący 3 lata zakaz ich prowadzenia

  a ponadto

 • skazanie ulegnie zatarciu, a więc wykreśleniu z Krajowego Rejestru Karnego po krótkim okresie. Z chwilą zatarcia skazania odzyskasz status osoby niekaranej za przestępstwo i odzyskasz „czystą kartę karną”.

Piszę o tym szerzej w artykułach:

  oraz

Polub mój funpage na facebook'u

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

13 odpowiedzi na Jakiej kary należy się spodziewać za prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego?

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

 2. marcin pisze:

  zostałem złapany po użyciu alkoholu, miałem w piątek przesłuchanie i powiedziano mi, że mam czekać na decyzję sądu. ile czasu może trwać oczekiwanie na wyrok w warszawie i czy dostanę jakieś pismo kiedy będzie rozprawa i czy dostanę odpis wyroku?

  • W sprawie o wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu mija zazwyczaj 2-3 tygodnie od popełnienia wykroczenia do skierowania przez Policję sprawy do Sądu. Potem Sąd prawdopodobnie wyda w Pana sprawie wyrok nakazowy w ciągu 1 tygodnia do 1 miesiąca. Jeśli Sąd wyda wobec Pana wyrok nakazowy, wówczas nie będzie rozprawy, a Pan otrzyma jedynie odpis wyroku z pouczeniem o prawie do złożenia sprzeciwu.

 3. Paulina pisze:

  Witam, mam dodatkowe pytanie do fragmentu: ,,ulegnie zatarciu, a więc wykreśleniu z Krajowego Rejestru Karnego po krótkim okresie czasu. Z chwilą zatarcia skazania odzyskasz status osoby niekaranej za przestępstwo i odzyskasz „czystą kartę karną”. ”
  Po jakim czasie wyrok zostaje wymazany i osoba znika z rejestru osób karanych, jeśli jest to wyrok 1500zł grzywny i zawieszenie prawa jazdy na rok czasu?

  • Wyrok skazujący na karę grzywny ulega zatarciu, a więc wykreśleniu z karty karnej, po upływie 5 lat od jej zapłaty. Na wniosek skazanego Sąd może postanowić o zatarciu takiego wyroku po upływie 3 lat od zapłaty grzywny.

 4. Paulina pisze:

  Bardzo dziękuję za pomoc.

 5. Agnieszka pisze:

  Witam. Chciałabym się dowiedzieć co grozi za jazdę po pijanemu (niecały promil), do tego ucieczkę przed policją. Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Za jazdę w stanie nietrzeźwości będzie miała Pani sprawę karna o przestępstwo, za które prawdopodobnie Sąd orzeknie karę grzywny albo karę kilku miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na 1 rok lub (co bardziej prawdopodobne, z uwagi na ucieczkę przez Policją ) na 2 lata.

   Za nie zatrzymanie się do kontroli drogowej będzie miała Pani osobną sprawę o wykroczenie.

   Na wymiar grzywny duży wpływ ma wysokość dochodów podanych przez Panią na Policji.

 6. nefre pisze:

  witam. Moje pytanie jest następujące. w maju 2010 roku straciłam prawo jazdy na rok i dostałam grzywnę w wysokości 1500 zł. (grzywna została zapłacona od razu kiedy tylko przyszło pismo z sądu, że takową opłatę muszę uiścić). Potrzebuję na chwilę obecną, zaświadczenie o niekaralności. Czy jest możliwe uzyskanie takiego dokumentu po tym czasie licząc od maja 2010 do chwili obecnej??

 7. Adas pisze:

  W grudniu 2009 roki utracilem prawo jazdy na okres 2 lat (dobrowolne poddanie się karze ) w maju zqplacilem po orzeczeniu sadu 2000 tys grzywny. Po jakim czasie zostane usuniety rejestru karnego ? I czy ciezko o warunkowe zamazanie skazania ? Od tamtego momentu nawet nie dostalem mandatu ?

  • Witam, wyrok skazujący na karę grzywny ulega zatarciu, a w konsekwencji usunięciu z karty karnej po upływie 5 lat od jej wykonania, czyli zapłaty. w pana przypadku nastąpi to po 5 latach od maja 2010r. Może Pan złożyć wniosek o wcześniejsze zatarcie skazania po 3 latach od zapłaty grzywny. Wniosek powinien Pan złożyć 2 i pół roku po zapłacie grzywny z wnioskiem, by Sąd rozpoznał ta sprawę na posiedzeniu po 3 latach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *