Do kiedy trwa zakaz prowadzenia pojazdów?

3.7/5 - (9 votes)

Z tego artykułu: Do kiedy trwa zakaz prowadzenia pojazdów? dowiesz się:

 • Od jakiej daty należy liczyć początek zakazu prowadzenia pojazdów?
 • Kiedy przypada koniec zakazu prowadzenia pojazdów?

Odpowiedź na w/w pytania będzie przydatna do ustalenia po pierwsze kiedy kierowca może złożyć do sądu wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych przez blokadę alkoholową, a po drugie pozwoli ustalić kiedy wyrok za jazdę po alkoholu ulegnie zatarciu tj. wpis o wydanym wyroku

Od jakiej daty liczymy zakaz prowadzenia pojazdów?

Orzeczony przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych biegnie od momentu:

 • odebrania kierowcy dokumentu prawa jazdy przez funkcjonariusza policji

Jeżeli w momencie prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu posiadałeś przy sobie dokument prawa jazdy i został on zatrzymany przez Policję, to Sąd orzekając zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych zaliczy Ci na jego poczet okres zatrzymania prawa jazdy. W konsekwencji orzeczony przez Sąd zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych biegnie od daty zatrzymania dokumentu prawa jazdy przez funkcjonariusza Policji.

Dla przykładu:

Jeżeli Sąd orzeknie zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres np. 3 lat, to w wyroku skazującym zaliczy na jego poczet okres od daty jego zatrzymania przez Policję np. od 01.10.2018r. do dnia wydania wyroku. Wówczas zakaz prowadzenia pojazdów trwa przez 3 lata liczone od daty zatrzymania prawa jazdy, a więc od 01.10.2018 r. do 01.10.2021r. Jeżeli Sąd nie zaliczył Ci w wyroku skazującym okresu zatrzymania prawa jazdy przez Policję wówczas powinieneś złożyć wniosek o uzupełnienie w tym zakresie wyroku.

Taka sytuacja miała miejsca przed 5 grudnia 2021 roku, tj. przed wejściem w życie przepisów o elektronicznym zatrzymaniu prawa jazdy. Aktualnie nie ma znaczenia czy kierowca w momencie kontroli posiada przy sobie dokument prawa jazdy czy też nie, bowiem w przypadku uzasadnionego podejrzenia kierowania pojazdem po alkoholu, policjant zatrzyma elektronicznie blankiet prawa jazdy. Zatem co do zasady zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych będzie liczony od dnia kontroli drogowej przez policjantów.

 • uprawomocnienia się wyroku za jazdę po alkoholu

Jeżeli w momencie prowadzenia samochodu nie posiadałeś prawa jazdy – (np. zostało zatrzymane do innej sprawy, straciłeś prawo jazdy za wykroczenia drogowe), wówczas zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczony w wyroku sądu biegnie od daty uprawomocnienia się wyroku. W tym okresie nie możesz uczestniczyć w części praktycznej kursu na prawo jazdy, polegającego na prowadzeniu samochodu pod okiem instruktora. W tym okresie nie możesz również zdawać egzaminu na prawo jazdy. Nie zostanie Ci również wydany dokument prawa jazdy.

Do kiedy trwa zakaz prowadzenia pojazdów

Jeżeli Sąd orzekł wobec Ciebie zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na 3 lata i wyrok ten uprawomocnił się 05.08.2019r., to zakaz trwa do 05.08.2022r. Do tego dnia nie wolno Ci prowadzić samochodu i innego pojazdu silnikowego. Jeżeli złamiesz orzeczony przez Sąd zakaz prowadzenia pojazdów, wówczas popełniasz nowe przestępstwo z art.244 k.k. zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Czym grozi złamanie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych?

Możesz natomiast po upływie połowy orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów (w przypadku dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów po upływie 10 lat) złożyć wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów przez blokadę alkoholową. Więcej na temat skrócenia zakazu prowadzenia pojazdów przez blokadę alkoholową znajdziesz w artykule: Skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów przez blokadę alkoholową.

Koniec zakazu prowadzenia pojazdów

Aby obliczyć koniec zakazu prowadzenia pojazdów wystarczy znać datę, od kiedy się liczy zakaz prowadzenia pojazdów i czas, na jaki Sąd wymierzył kierowcy zakaz prowadzenia pojazdów.

Dla przykładu, jeśli Policja zatrzymała kierowcy prawo jazdy 1 października 2018 r. (to jest data, od której należy liczyć zakaz prowadzenia pojazdów), a Sąd orzekł zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 3 lat, to koniec zakazu prowadzenia pojazdów przypada na dzień 1 października 2021 r.

Umów się na spotkanie z Adwokatem w siedzibie Kancelarii Adwokackiej przy al. Jana Pawła II 80 lok. 125 w Warszawie telefonicznie dzwoniąc pod nr 697053659 lub mailowo na adres biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły, jazda po pijanemu, zakaz prowadzenia pojazdów i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

165 odpowiedzi na Do kiedy trwa zakaz prowadzenia pojazdów?

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

  • robert Mos pisze:

   Witam serdecznie,
   Bardzo istotne pytanie na które w całym internecie nie ma żadnej odpowiedzi – Co grozi za jazdę już po upłynięciu zakazu sądowego a jeszcze przed zrobieniem badań w wompie.

   Wielu ludziom kończy się wyrok za kilka tygodni, dzwonią do wompu a tam terminy na za pół roku + otrzymanie wyników, zrobienie prawka na nowo i otrzymanie go, wydłuża to okres bez prawka o kolejne pół a nawet rok czasu.

   Rozumiem że po zakończonym zakazie sądowym nie łamie już zakazu sądowego więc grozi mi jedynie 500 zł za brak prawa jazdy czy tak?

   Pozdrawiam
   Robert

   • Bartosz Nadwodny pisze:

    Witam,

    jazda samochodem po zakończonym zakazie prowadzenia pojazdów mechanicznych stanowi wykroczenie jazdy pojazdem mechanicznych bez dokumentu, za które grozi mandat w wysokości do 250 zł. Mandat w wysokości 500 zł grozi za jazdę bez wymaganych uprawnień do kierowania pojazdami czyli dla przykładu jakby nigdy Pan nie zdał egzaminu na prawo jazdy. Natomiast uprawnień Panu nikt nie cofnął tylko Sąd orzekł zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych i jazda samochodem po okresie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych stanowi wykroczenie z art. 95 KW

    • Piotr pisze:

     Witam,
     Skad takie info ? Z tego co wiem uprawnienia sa cofniete do czasu zrobienia badan w WOMP wiec jazda po zakazie ,ale bez badan to przestepswo. Chyba ,ze sie myle

     • Bartosz Nadwodny pisze:

      Witam,

      procedura odebrania dokumentu prawa jazdy po zakończonym zakazie jest zależna od długości trwania właśnie zakazu sądowego. Jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych był orzeczony na 1 rok to kierowca po tym okresie musi przejść badania i po ich pozytywnym przejściu odbiera dokument prawa jazdy. Starosta przez ten czas nie wydaje żadnej decyzji oprócz skierowania na badania, o których pisałem wcześniej. Oznacza to, że jazda samochodem po zakończonym zakazie prowadzenia pojazdów a przed odbiorem dokumentu prawa jazdy stanowi wykroczenie jazdy bez dokumentu.

      Natomiast jeżeli zakaz był orzeczony na okres dłuższy niż 1 rok, wówczas kierowca oprócz przejścia badań lekarskich musi przejść egzamin teoretyczny i praktyczny na prawo jazdy. Jeżeli nie uda mu się zdać tego egzaminu Starosta bądź prezydent wydaje decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami. Wówczas jazda samochodem po wydanej decyzji stanowi przestępstwo z art. 180a KK, który stanowi, że kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

      Powyższe oznacza, że jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów się skończył i kierowca porusza się bez dokumentu prawa jazdy to popełnia wykroczenie jazdy bez wymaganego dokumentu, za które grozi mandat w wysokości do 250 zł. Natomiast jazda po decyzji o cofnięciu uprawnień stanowi przestępstwo wyżej opisane.

 2. Krzysztof pisze:

  dostałem dzisiaj wyrok sądu, że mam zakaz prowadzenia pojazdów na okres 1 roku, prawo jazdy zostało mi odebrane za jazdę pod wpływem na skuterze około 3 miesiące temu… czy to znaczy, że zakaz obowiązuje jeszcze 9 miesięcy i za 9 miesięcy znów będę mógł prowadzić skuter? czy tylko samochód za 9 miesięcy, a skuter za rok?

  • Panie Krzysztofie, odpowiedź na Pana pytanie jest zawarta w wyroku skazującym. Sąd powinien w nim zaliczyć Panu na poczet orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów okres zatrzymania prawa jazdy. Jeśli takie postanowienie jest zawarte w wyroku Sądu, wówczas 1 roku prowadzenia pojazdów biegnie od dnia zatrzymania Panu prawa jazdy, a więc obowiązuje jeszcze przez 9 miesięcy.

 3. Mateusz pisze:

  Czy można się ubiegać o wcześniejsze rozwiązanie zakazu sądowego?

 4. Mariusz pisze:

  Witam dziś rano jechałem do pracy i podczas kontroli wydmuchałem 0.54 mg a podczas drugiego już 0,52 mg I( byłem na tzw kacyku) czy jeżeli dojeżdżam samochodem do pracy jest szansa , że stracę prawko na krócej niż rok? i jakich jeszcze argumentów mogę użyć aby było to jak najmniej bolesne dla mnie. Dodam, że nie należę do zamożnych i wysokie datki na cele dobroczynne nie wchodzą w grę.
  Pozdrawiam

  • Jeżeli jest Pan osoba nie karaną za przestępstwo i nie ma Pan wielu mandatów za wykroczenia drogowe, to przy stężeniu alkoholu 0,54 mg/l ma Pan duża szanse na 1 rok zakazu prowadzenia pojazdów. Może Pan w tym celu złożyć wniosek o dobrowolne poddanie się karze z orzeczeniem zakazu na okres 1 roku. We wniosku należy opisać okoliczności prowadzenia samochodu pomimo spożytego alkoholu.

   • Mariusz pisze:

    Dziękuję za odpowiedź.
    A czy mogę prowadzić motorower z zatrzymanym prawem jazdy, i jakich argumentów mogę użyć aby ten okres był jak najkrótszy?

 5. Mariusz pisze:

  Proszę nie odpowiadać na poprzednie pytanie ponieważ już znalazłem odpowiedź. Proszę o podpowiedź jak ubiegać się o warunkowe umorzenie i nie stracić prawa jazdy, dziś byłem złożyć zeznania na komendzie i nie poddałem się dobrowolnie karze i będę próbował w sądzie nie stracić uprawnień. Wyczytałem, że jest to możliwe.
  Nadmienię, że nigdy nie byłem karany za takie przestępstwo, droga którą jechałem była za miastem, nie stworzyłem żadnego niebezpieczeństwa ani nie były to godziny szczytu ( godzina 6.45 rano) a alkohol spożywałem dzień wcześniej i nie czułem rano abym nie mógł jechać samochodem. Myślę , że argumentacja iż samochód jest mi potrzebny do dojeżdżania do pracy a jestem jedynym żywicielem rodziny ( mam dwoje dzieci ).
  Cz mógł by Pan mi pomóc sformułować jakieś pismo do sądu bądź mowę jak mógł bym się bronić?
  Z góry serdecznie dziękuję i pozdrawiam.
  Mariusz

 6. Michal / Nowy_91 pisze:

  Zatrzymano mi prawo jazdy na okres 2 lat za jazdę pod wpływem i prace w czynie społecznym w wymiarze 8 m-cy po 30 h … Okres kary zatrzymania mija mi za kilka dni. Czy to ze nie mam pełnego wymiaru godzin tych prac społecznych nie przesunie zakazu prowadzenia pojazdów?

 7. Michał pisze:

  Witam , ostatnio jechalem skuterem pod wpływem alkoholu i w wydychanym powietrzu mialem 0,27 , a drugie dmuchniecie mialem 0,23 , nigdy nie bylem karany a gdy bylem na policji nie było nawet mnie w komputzre ani w tych innych ich aktach , poddałem się na samoukaranie , jakiej kary w tym momencie moge sie spodziewać ?

  • Witam, jeżeli w dowodzie rejestracyjnym skutera był wpisany skuter, motocykl czyli pojazd mechaniczny, to ma Pan zarzut o przestępstwo z art.178a par. 1 kk.

   Czasami w dowodzie rejestracyjnym skutera jest wpisany motorower (jeśli skuter ma do 50 cm sześciennych pojemności silnika), wówczas zostanie Pan oskarżony o prowadzenie w stanie nietrzeźwości pojazdu innego niż mechaniczny z art.178a par. 2 kk.

   W Pana wypadku podstawowe znaczenie może mieć błąd pomiarowy alkomatu, a dokładniej niepewność pomiaru alkomatu. Jeśli wynosi on 0,02 mg/l, co się często zdarza, to Sąd może uznać Pana winnego za wykroczenie prowadzenia pojazdu w stanie po użyciu alkoholu.

 8. Krzysztof pisze:

  Witam,zatrzymano mi prawo jazdy na okres 2lat,oraz grzywnę w wysokości ogółem 1000zł,odbyłem już połowę zakazu. Czy mogę się odwoływać o skrócenie kary zakazu,nawet z możliwością ponownego zdawania.będę wdzięczny za szybką odpowiedz.

 9. Magik pisze:

  Witam
  Mam gorącą prośbę.Zostało mi zabrane prawo jazdy w lutym 15 2012r.
  Dostałem jeszcze drugi zarzut próba obiecania korzyści majątkowej.
  Sprawę sądową mam w październiku i proszę mi napisać czy z tych zarzutów mogę się w jakiś
  sposób oczyścić. I czy mam się spodziewać dwóch kar przez sąd, czy wyrok będzie połączony?.
  Niestety moja praca zmusza mnie też do jeżdżenia i niekiedy muszę tą czynność wykonać czy można też zrobić aby tą kare sąd mógł dać jak najpóźniej bo wiadomo że najprawdopodobniej będzie na rok zabrane ale to jeszcze 5 miesięcy i czy można zrobić żeby sąd wydał wyrok najlepiej w styczniu czy można się odraczać bo pewnie bezpieczniej tak niż jazda po wyroku.Nigdy też karany nie byłem proszę o odpisanie na te wszystkie pytania co mnie czeka na sprawie i czy można to zrobić żeby zakaz był jak najpóźniej.
  Pozdrawiam

 10. Michal / Nowy_91 pisze:

  Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych kończy mi się 27 września. Po 27 września za jazdę bez prawa jazdy grozi mi do 500 zł mandatu jak rozumiem?

  • Dobrze Pan rozumie, gdy skończy się Panu zakaz prowadzenia pojazdów orzeczony przez Sąd, to do czasu odzyskania dokumentu po zdanym egzaminie na prawo jazdy, popełnia Pan wykroczenie prowadzenia samochodu pomimo braku uprawnień, za co grozi 500 zł. grzywny według obecnego taryfikatora.

 11. Michal / Nowy_91 pisze:

  Dziękuje bardzo, jeszcze tylko zapytam czy skoro do 27 to już 27 bd to po zakazie czy 28 ?

 12. ***Adam/Sikor pisze:

  Witam Panie Mecenasie,
  moja sytuacja wygląda następująco: zostałem zatrzymany w czasie jazdy samochodem. Pierwsze badanie ok. 1,96 promila, dwa kolejne równo po ok. 1,8 promila. Prawo jazdy oddałem policji na przesłuchaniu tydzień po zatrzymaniu tj. 19.09.2012. Jak wyczytałem z wcześniejszych wpisów sąd orzekając wyrok zakazu prowadzenia pojazdów powinien uwzględnić datę oddania przeze mnie prawa jazdy i te 2 lata policzyć mi do 19.09.2014. Moje 3 pytania: 1. czy sąd informuje zakład pracy o skazaniu? 2. czy zatrzymanie prawa jazdy w związku z zarzutem prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości jest jednoznaczne z zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych. Skoro rozprawa się jeszcze nie odbyła i nie mam sądowego zakazu to co mi grozi w razie gdyby w tym okresie policja zatrzymała mnie jadącego samochodem? W policyjnym systemie pewnie jest informacja o zatrzymaniu prawa jazdy. 3 czy policjanci informują w takich przypadkach prokuratora i czy fakt prowadzenia pojazdu pomimo zatrzymania prawka może wpłynąć na wyrok sądu? Z góry dziękuję i pozdrawiam.

  • ***Adam/Sikor pisze:

   Tak się składa, że jestem żołnierzem… Czy istnieje szansa przekonania sądu o nie informowaniu mojego dowódcy? W ogóle jak fakt bycia bycia przeze mnie żołnierzem zmienia moją sytuację?

 13. Katarzyna / Kate pisze:

  Dzień dobry Panie Mecenasie!
  Mąż oczekuje aktualnie na zakończenie okresu zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych (28.01.12-28.01.13). Niestety, po upłynięciu ww. okresu, nie otrzyma starego blankietu, lecz musi wystąpić o wtórnik (wcześniej p.j. miał wydane na czas nieokreślony, teraz badania w WOMP musi powtórzyć po 5 latach).Pytanie nasze brzmi następująco: co w sytuacji, jeżeli po 29.01.2013, a więc już po złożeniu wniosku o wydanie ww. „wtórnika” kierowałby pojazdem: czy byłoby to traktowane jako „jazda bez uprawnień”???
  Z góry dziękuję za odpowiedź!

 14. Damian pisze:

  Zostałem skazany za jazdę pod wpływem alkoholu na skuterze 50 cm3, pierwszy pomiar (0,64 mg/l) drugi (0,60 mg/l), zostałem skazany na 2 lata zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych i 700 zł grzywny. Karę pieniężną już zapłaciłem, a od wyroku minął już ponad rok, czy istnieje możliwość złożenia do sądu wniosku o skrócenie kary? i czy w ogóle ma to szanse powodzenia?

 15. Darek pisze:

  Witam dostalem wyrok zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 (jednego roku), wiec mam pytanie czy jesli ten okres nie przekracza 365dni czyli roku to nie musze zdawac ponownego egzaminu?? Jaka jest roznica miedzy 1rokiem zakazu, a 12 miesiacami??

  • Jeśli Sąd orzekł wobec Pana 1 rok zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, to nie będzie Pan musiał ponownie zdawać egzaminu na prawo jazdy. Ustawa Prawo o ruchu drogowym posługuje się tylko jednym terminem – 1 roku. Według tej ustawy, trzeba ponownie zdawać egzamin na prawo jazdy tylko wówczas, gdy okres zatrzymania prawa jazdy przekroczył rok. Jak widać ustawa nie posługuje się terminem 12 miesięcy.

 16. Dziękuję za odpowiedź.
  Zastanów się, czy byłoby zasadnym umożliwienie komentującym mailowej subskrypcji powiadomień o kolejnych zamieszczonych komentarzach.

 17. lugi pisze:

  Witam, niestety zdarzyło mi się prowadzić auto pod wpływem alkoholu. Będę miał wg ugody z prokuratorem zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych i stąd moje pytanie. Czy będę mógł prowadzić wózki widłowe z silnikiem diesla i podesty ruchome napędzane silnikiem benzynowym na terenie zakładu pracy?

  • lugi pisze:

   Policja pewnie nie skontroluje, ale życzliwych nie brakuję. Wyroku jeszcze nie mam, ale wolę dmuchać na zimne – zakaz jest liczony od daty odebrania prawa jazdy i tego się trzymam. Dziękuję za odpowiedź.
   Pozdrawiam.

 18. 12345 pisze:

  Witam. 16 stycznia 2013r. zatrzymano mnie do rutynowej kontroli. Po I pomiarze wykryto u mnie 0,27mg, po II 0,30 a po III 0,26. Była to godzina ok 23.30. Nie naruszylem zakazów, a także nigdy nie byłem za nic karany. Złożyłem zażalenie do sądu o oddalenie wniosku, lecz został on odrzucony przez prokurature. Domyślam się, iż zostanie wydany mi wyrok o zakazie prowadzenia pojazdów przez 1 rok, czy mogę ubiegać się o skrócenie zakazu choćby do 8msc? Poddam się karze nieodpłatnej pracy bądź wpłaty okreslonej kwoty. Prawo jazdy jest pilnie potrzebne początkiem września.

  • Zgodnie z Kodeksem Karnym minimalny okres zakazu prowadzenia pojazdów w wyroku skazującym wynosi 1 rok.

   Może Pan natomiast złożyć do Sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Jest to jedyny przypadek, gdy Sąd nie musi orzec zakazu prowadzenia pojazdów.

   • 12345 pisze:

    Dziekuje za odpowiedź 🙂

   • 12345 pisze:

    Witam. Otrzymałem jakiś czas temu zawiadomienie z sądu rejonowego, w którym jest napisane: „Sąd Rejonowy w Oświęcimiu zawiadamia, że posiedzenie w przedmiocie rozpoznania zażalenie na postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy jest wyznaczone na dzień (data)”. Czy jest szansa na odzyskanie prawa jazdy do tych chociaż 8 msc? Proszę o szybką odpowiedź. Dziekuje.

 19. bubek pisze:

  Witam wyrok sadu brzmi tak: Na mocy art. 67&3 kk orzeka oskarżonego …………. środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdow mechanicznych w ruchu ladowym na okres 1 roku, zaliczajac na jego poczet na mocy art.63&2 kk okres zatrzymania prawa jazdy od dnia 4 marca 2012r.
  Moje pytanie czy jezeli policja zatrzymala by mnie 5 marca 2013 kiedy bym jechal odebrac dokument to grozi mi 500 zl za brak uprawnien czy 50zl za brak dokumentu prosze o odpowiedz i dziekuje

 20. rafal pisze:

  mam pytanie spowodowalem kolizje nie miejadz prawo jazdy, lecz po jej udalo mi sie je zdac i juz odebrac lecz teraz grozi mi zakaz prowadzenia pojazdow mechanicznych na 2 lata i nie wiem czy po tych dwoch latach bende musial ponownie je zdawac czy poprostu bende mogl wsiasc i jechac dziekuje za odpowiedz

 21. Maciek/meff pisze:

  Witam,
  Dziś rano zatrzymano mi prawo jazdy. Wynik almatu 0,29 ml.
  1. Czy jesli nie zgodze sie na propozycje policji to za prowadzenie samochodu do czasu sprawy i wyroku kara za jazde bedzie tylko mandatem za jazde bez ważnego dokumentu karany grzywna?
  2. Czy minimalny okres to 1 rok czy 6 miesięcy?
  3. Lepiej odwlekac wyrok czy prosić o warunkowe umorzenie (jak duże są szanse – ma Pan doświadczenie)?
  Nie mam żadnych punktów karnych ani mandatów a samochód potrzebuje aby dojeżdżać do pracy i wozić mamę do lekarza (jest po udarze a ma tylko mnie). Zdarzenie było w niedziele ok 9 rano. Było pusto na drodze .

  • Witam, jeżeli najwyższy pomiar stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu wyniósł u Pana 0,29 mg/l to popełnił Pan przestępstwo jazdy w stanie nietrzeźwości uregulowane w art. 178a par. 1 k.k. Minimalny okres na jaki Sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów przy tym przestępstwie wynosi 1 rok.
   W Pana przypadku może Pan złożyć wniosek o warunkowe umorzenie prowadzonego przeciwko Panu postępowania karnego z odstąpieniem od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów. We wniosku o warunkowe umorzenie postępowania należy opisać w jakich okolicznościach został Pan zatrzymany, czy była to rutynowa kontrola trzeźwości, na jakiej drodze Pan został zatrzymany, o jakiej porze, czy ma Pan jakieś mandaty za wykroczenia drogowe i inne.

 22. Jan pisze:

  Witam serdecznie,

  18 września 2012 r. zostałem zatrzymany podczas jazdy pod wpływem alkoholu na rowerze. Policja skonfiskowała moje prawo jazdy. Po upływie ok 2 miesięcy otrzymałem wyrok sądu – zakaz jazdy rowerem na okres 6 miesięcy. Jednocześnie sąd nakazał zwrócenie mi odebranego wcześniej prawa jazdy. Moje pytanie brzmi: od którego momentu liczy się zakaz jazdy rowerem; momentu zatrzymania prawa jazdy czy też uprawomocnienia się wyroku sądowego?

  Pozdrawiam

 23. 12345 pisze:

  Witam. Otrzymałem jakiś czas temu zawiadomienie z sądu rejonowego, w którym jest napisane: „Sąd Rejonowy w Oświęcimiu zawiadamia, że posiedzenie w przedmiocie rozpoznania zażalenie na postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy jest wyznaczone na dzień (data)”. Czy jest szansa na odzyskanie prawa jazdy do tych chociaż 8 msc? Proszę o szybką odpowiedź. Dziekuje.

 24. sebastian pisze:

  witam czy jeżeli zakończył mi sie dwu letni zakaz za jazde pod wpływem i spow. wyp. dnia 7 kwi. czy moge już jeżdzić rowerem nadmianam ze miałem samo ukaranie

  • Skoro zakaz prowadzenia rowerów zakończył się dnia 07 kwietnia 2013r., to od 08 kwietnia może Pan jeździć rowerem. Proszę tylko dobrze policzyć, by mieć pewność, że ten zakaz rzeczywiście zakończył się 7 kwietnia bieżącego roku. W tym celu powinien Pan ustalić datę uprawomocnienia się wyroku orzekającego zakaz prowadzenia rowerów. Jeśli wyrok uprawomocnił się dnia 07 kwietnia 2011r., to rzeczywiście zakaz prowadzenia rowerów zakończył się dnia 7 kwietnia 2013r. Proszę pamiętać, że data wydania wyroku nie jest tożsama z datą jego uprawomocnienia się. Dla przykładu, jeśli wyrok w Pana sprawie zapadł dnia 07 kwietnia 2011r. i nikt go nie zaskarżył, to wyrok ten uprawomocnił się dnia 14 kwietnia 2011r.

 25. Norbert/Dziadu pisze:

  Witam, dostałem rok zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Niestety nie byłem w stanie oddać dokumentu, ponieważ go zgubiłem. Oficjalnego wyroku jeszcze nie ma… czy w poczet kary zaliczy mi się ten czas który upłynie od momentu zgłoszenia „zgubienia” dokumentu ?
  Z góry dziękuje za odpowiedź

 26. Jan pisze:

  Witam!
  Mam pytanie…
  Dostałem zakaz prowadzenia pojazdów nie mechanicznych.
  O jakie konkretnie pojazdy chodzi?

  • Pojazdy mechaniczne to wszelkie pojazdy poruszane silnikiem (niezależnie od jego rodzaju – spalinowym, elektrycznym – samochody, motocykle, skutery, tramwaje, łódki poruszane silnikiem. Jedynym pojazdem, który pomimo posiadania silnika nie jest pojazdem mechanicznym jest motorower. Proszę jedynie pamiętać, że chodzi tu o klasyczny motorower (rower z pedałami posiadający jedynie silnik pomocniczy) a nie skuter.

 27. kamil pisze:

  Witam i bardzo proszę o odpowiedź.

  Wiele słyszałem, że jeśli już teraz zabiera się prawo jazdy na 1 rok (nie 12 miesięcy) to już również można odebrać prawo jazdy po upływie bez konieczności zdawania na nowo egzaminu. Tymczasem dzisiaj dostałem takie oto dwa pisma otrzymane od Starosty a podpisane przez Dyrektora Wydziału Komunikacji:

  z 1) wynika, że:
  zastosowano środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów na okres 1 roku wg sądu oraz, że moje dane umieszczono w rejestrach osób, wobec których orzeczono zakaz ubiegania się o uprawnienia do kierowania pojazdami. Dalej piszę: Po odbyciu środka karnego, który upływa 18.09.13 włącznie (bo od 18.09.13) mogę ubiegać się o zwrot prawa jazdy. Jest też pouczenie, któe brzmi: ” przywrócenie zatrzymanego pj na okres dłuższy niż rok uzależnione jest od wykazania się wymaganymi kwalifikacjami”

  W mojej opinii zakaz jest na rok a nie okres dłuższy niż rok, więc powinienem móc odebrać bez okazywania kwalifikacji.

  w 2) piśma zatytułowanym „decyzja” pisze:

  orzeka się: cofnąć uprawnienia kat. B
  uzasadnienie: wpłynął wyrok w którym orzeczono wobec Pana zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 1 roku.

  Oraz, że od niniejszej decyzji służy stronie prawo wniesienia odwołania do kolegium odwoławczego za pośrednictwem Starosty.

  Jak to mam rozumieć? Czy stąd wynika, że jednak będę musiał zdawać ponownie egzaminy? Spotkał się Pan kiedyś z czymś takim? Tak naprawdę nie wiem co robić i jak się ewentualnie odwołać jeśli jest to jednoznaczne z tym, że nie będą chcieli mi wydać bez ponownego egzaminu. Zadzwonić do wydziału komunikacji i zapytać o co chodzi? Błagam o pomoc.

  • kamil pisze:

   chyba jednak zle rozumowalem ale prosze o potwierdzenie:

   pismo 2) powołuje sie na ustawe o kierujacych pojazdami:
   Art. 103.
   1. Starosta wydaje decyzję administracyjną o cofnięciu uprawnienia do kierowania
   pojazdami w przypadku:
   4) orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów

   A później mi wyda przy zakończeniu kary:

   Art. 103.
   3. Starosta wydaje decyzję administracyjną o przywróceniu uprawnień do kierowania
   pojazdami po ustaniu przyczyn, które spowodowały jego cofnięcie, oraz po
   uiszczeniu opłaty ewidencyjnej.

   bez obowiazku zdawania egzaminu – dobrze rozumuję?

 28. Przemek pisze:

  Witam zostałem zatrzymany przez policje pod wplywem alkocholu i dostalem 8miesiecy pozbawienia wlnosci w zawieszeniu na 2 lata 3lata zakazu prowadzenia pojazdów i 500zl grzywny Wyroku prawomocnego jeszcze nie ma i mam takie pytanie czy jest jakas mozliwosc skrócenia kary mianowicie zakaz prowadzenia pojazdów .Z góry dziekuje za odpowiedz pozdrawiam.

  • Witam, zgodnie z art. 84par2k.k. nie ma możliwości skrócenia środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, jeżeli był orzeczony za prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości.

 29. kjgiugltk pisze:

  witam zabrano mi prawo jazdy na 3lata mineła mi połowa kary czy moge sie starać o szybkie przywrucenie prawa jazdy

  • Zakładam, że zakaz prowadzenia pojazdów został wobec Pana orzeczony na podstawie art.42 par 2 k.k. – za prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości. W takim wypadku ustawa Kodeks Karny wyłącza możliwość skrócenia zakazu prowadzenia pojazdów.

 30. first_lilith pisze:

  Witam. Miałam orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów od 10 czerwca na 6 miesięcy. Zakaz upłynął prawdopodobnie dziś. Niestety nie mogę jeszcze odebrać prawa jazdy ponieważ Wdział Komunikacji nawet nie dostał mojego prawomocnego wyroku. Prawo jazdy zresztą jest obecnie w innej fili niż mogę je odebrać. Dziś też dopiero dostałam decyzję o skierowaniu na badania. Moje pytanie brzmi co grozi mi jeżeli np jutro będę jechać samochodem i zatrzyma mnie policja??? Bardzo proszę o odpowiedź ponieważ przekopałam chyba wszystkie strony internetowe i nie znalazłam odpowiedzi. Dziękuję i pozdrawiam.

  • Witam, najważniejsze jest, by był Pan całkowicie pewien, że upłynął już wobec Pana orzeczony przez Sąd zakaz prowadzenia pojazdów, a więc czy na pewno minęło już 6 miesięcy od odebrania Panu dokumentu prawa jazdy przez Policję. Jeżeli jest Pan tego pewien, to informuję, że wsiadając do samochodu nie popełni Pan przestępstwa złamania zakazu sądowego z art.244 k.k., gdyż ten zakaz już upłynął. Wsiadając do samochodu po upływie 6 miesięcy zakazu, a jeszcze przed odebraniem prawa jazdy z Wydziału Komunikacji popełni Pan wykroczenie drogowe jazdy samochodem bez dokumentu prawa jazdy, z które to wykroczenie taryfikator Policji przewiduje 50 zł. mandatu.

   • janusz pisze:

    czy jest mozliwe ze prawko po nie odebrani z WK przez 7 lat ma status zatrzymane przypomne ze zabrano na rok

    • Bartosz Nadwodny pisze:

     Witam,

     oczywiście taka możliwość istnieje z powodu nieodebrania tego dokumentu z wydziału komunikacji. Jednakże chciałem poruszyć inny temat a mianowicie cofnięcie Panu uprawnień do kierowania pojazdami. Bardzo realne jest ryzyko, że wydział komunikacji cofnął Ci uprawnienia do kierowania pojazdami z powodu nieodebrania go z wydziału komunikacji przez okres 7 lat. Przez ten czas wydział komunikacji mógł wydawać liczne decyzje. Wobec powyższego radzę udać się do odpowiedniego dla Ciebie wydziału komunikacji i sprawdzić jaki jest Twój status jako kierowcy, ponieważ jeżeli uprawnienia zostały cofnięte, wówczas podczas kontroli drogowej popełnisz przestępstwo z art. 180a KK czyli jazda mimo cofniętych uprawnień, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 2 i obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 31. Alicja pisze:

  Witam
  18 grudnia mojemu mężowi zabrano prawo jazdy za 0,11 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu (po 10 minutach było 0,09 mg/l).Dzisiaj przyszło Postanowienie z Sądu o zatrzymaniu prawa jazdy.Czyli teraz musimy czekać na wyrok sądu,jak rozumiem? Proszę mi napisać ,czy ,gdy mąż się odwoła,to są jakieś szanse wybronienia się? Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Jeszcze jedno pytanie-co grozi za jazdę,już po wyroku sądowym?

  • Witam, jeżeli sprawa Pani męża jest już zarejestrowana w Sądzie pod sygnaturą akt W, to Pani mąż może złożyć do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze na karę grzywny z odstąpieniem od orzekania przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na podstawie art. 87 par 1 k.w. We wniosku Pani mąż powinien opisać wszystkie okoliczności w jakich prowadził samochód pomimo spożytego wcześniej alkoholu tj. pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych, czy powodem zatrzymania Pani męża była rutynowa kontrola trzeźwości. Ponadto Pani mąż powinien opisać dlaczego prawo jazdy jest mu niezbędne oraz jakie konsekwencje będzie miało dla Pani męża orzeczenie przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych nawet na najkrótszy okres 6 miesięcy.

 32. Grzegorz pisze:

  Witam.
  12 stycznia2014r zatrzymano mi prawo jazdy w wydychanym powietrzu w pierwszym pomiarze przy zatrzymaniu miałem 0,61mg/l w kolejnym już na komendzie 0,58 a w ostatnim 0,54mg/l. Jutro mam przesłuchanie ile mi za to grozi maksymalnie, dodam że jestem bezrobotny nigdy nie byłem karany za tego typu czyn, prawo jazdy jest mi niezbędne do utrzymania rodziny ponieważ dojeżdżam do pracy. Jak długo czeka się na wyrok sądowy i czy mogę uczestniczyć w rozprawie. Z góry dziękuję za odpowiedź

  • Witam, na jutrzejszym przesłuchaniu po złożeniu przez Pana wyjaśnień, Policjant zapyta się Pana czy chce się Pan dobrowolnie poddać karze, jeżeli Pan wyrazi na to zgodę, wówczas Policjant skontaktuje się telefonicznie z Prokuratorem, który zaproponuje Panu karę. Przy Pana najwyższym wyniku 0,61 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, jest duże ryzyko, że Prokurator będzie chciał 2 lat zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jeżeli jednak Prokurator zaproponowałby Panu 1 rok zakazu, wówczas doradzam wyrażenie zgody na 1 rok zakazu. W takim przypadku Prokurator skieruje do Sądu akt oskarżenia wraz z wnioskiem w trybie 335 k.p.k. tj. umieszcza w akcie oskarżenia wniosek o wydanie wyroku skazującego, na karę uzgodnioną z Panem. Następnie Sąd wyznaczy posiedzenie celem rozpoznania tego wniosku. Zostanie pan zawiadomiony o terminie posiedzenia, na którym Pana obecność jest nieobowiązkowa. Jeżeli jednak nie wyrazi Pan zgody na warunki Prokuratora, wówczas Prokurator skieruje do Sądu zwykły akt oskarżenia. Sąd wówczas wyznaczy rozprawę, na którą zostanie Pan wezwany i Pana obecność jest wówczas obowiązkowa.
   W sytuacji gdy Prokurator będzie chciał 2 lat zakazu, to przy dobrej argumentacji ma Pan szansę orzeczenie przez Sąd 1 roku zakazu. Jednakże nie będzie to łatwe. W tym celu jak tylko Pana sprawa zostanie zarejestrowana w Sądzie tj. zostanie nadana sygnatura akt (najlepiej jest to ustalić telefonicznie w Sądzie) może Pan złożyć wniosek o dobrowolne poddanie się karze w trybie art. 387 par 1 k.p.k. z orzeczeniem środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 roku. We wniosku powinien Pan opisać wszystkie okoliczności w jakich prowadził Pan samochód pomimo spożytego alkoholu tj. pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych, czy była to rutynowa kontrola trzeźwości. Ponadto powinien Pan napisać jakie konsekwencje spowoduje dla Pana orzeczenie przez Sąd zakazu prowadzenia samochodów na okres dłuższy niż 1 rok np. brak możliwości utrzymania rodziny, której jest Pan jedynym żywicielem.

 33. Karolina pisze:

  Witam dostałam wyrok na podstawie art.42 s2kk orzeka wodec mnie zakaz prowadzenia w zakresie kat b na jeden rok dalej na podstawie art.63s2kk na poczet orzeczonego środka karnego zalicza mi okres zatrzymania prawa jazdy od dnia 24.03.2014 do uprawomocnienia się wyroku.Wyrok jeszcze się nie uprawomocnił bo nic nie dostałam.A mam takie pytanie czy 24.03.2015 roku będe mogła odebrać prawo jazdy czy muszę ponownie zdawać i czy jeżeli nie muszę zdawać to czy dostanę to samo prawo jazdy bezterminowe bo takie miałam czy nowe.A i mam panie mecenasie jeszcze jedno pytanie czy będe musiała robić badania psychotechniczne(prawo jazdy zabrano mi po alkoholu)z góry dziękuję za odpowiedz

  • Witam,
   W przypadku orzeczenia rocznego zakazu, tak jak u Pani, nie ma konieczności ponownego zdawania egzaminu na prawo jazdy. Niestety nie oznacza to, że w dniu końcu zakazu odzyska Pani swój dokument. Żeby do tego doszło jak najszybciej należy udać się do swojego wydziału komunikacji i wziąć skierowanie na badania psycho-techniczne (są obowiązkowe u każdej osoby znajdującej się w takiej sytuacji, ale spokojnie, zawsze ich odbywanie kończy się wydaniem opinii pozytywnej). Będzie musiała Pani wyrobić sobie nowy dokument, a więc trzeba przygotować zdjęcie i wnieść opłatę za wydanie nowego prawa jazdy.

 34. Karolina pisze:

  Witam bardzo dziękuję za odpowiedz pani Agnieszko.Ale czy jeżeli wyrobię nowy dokument to będzie on ważny na 15-lat bo ponoć teraz tak jest a ja tamto prawo jazdy miałam bezterminowe(czy też będę mieć bezterminowe).Z góry dziękuje za odpowiedz

  • Od wejścia w życie ustawy o kierujących pojazdami (styczeń 2013 roku) każde prawo jazdy wydawane w Polsce jest terminowe. Po przewidzianych dla Pana 15 latach należy przejść ponownie testy psychotechniczne potwierdzające, że zachował Pan zdolność do prowadzenia samochodu.

 35. Karolina pisze:

  Dziękuję za odpowiedz bo czytałam na jakimś forum że ktoś też stracił prawo jazdy i miał bezterminowe a potem mu oddali na 15lat i się sądził i wygrał bo skoro zabrali bezterminowe to czemu oddają inne dla mnie to jest też dziwne dlaczego muszę wyrabiać nowe?a miałam tylko na kategorię B.

  • Pani Karolino,
   Zmieniło się prawo, weszła w życie nowa ustawa – o kierujących pojazdami, która nie przewiduje już bezterminowego prawa jazdy. Dlatego też w wypadkach gdy jest możliwość wymiany dokumentu (np. przy zatrzymaniu prawa jazdy) każdemu będą dawać już nowy dokument, a nie oddawać stary.

 36. Karolina pisze:

  Pani Agnieszko z góry bardzo dziękuje za wszystkie odpowiedzi.Pozdrawiam

 37. Prostytucjusz pisze:

  A ja mam takie pytanie:
  Jeżeli mam zakaz prowadzenia pojazdu do 10.07.2014 roku (odbieram prawo jazdy, nie muszę ponownie podchodzić do egzaminu) to czy jak wsiądę do samochodu 11.07.2014 i ewentualnie jak mnie Policja „sprawdzi” to czy dostanę 50 zł mandatu za brak dokumentu, 500 zł za brak prawa jazdy, czy mogą mi nawet przedłużyć zakaz ?
  Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

  • Witam, po upływie okresu trwania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, a przed odebraniem prawa jazdy z wydziału komunikacji, prowadzenie samochodu stanowi wykroczenie z art. 95 k.w. tj. prowadzenie pojazdu bez dokumentu za co grozi kara grzywny w wysokości 50 zł. W takim przypadku sprawcy tego wykroczenia nie grozi przedłużenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 38. aril0 pisze:

  Witam! Otrzymałem jakiś miesiąc temu Wniosek Prokuratora o warunkowym umorzeniu postępowania karnego. I teraz tak. Pierwsze badanie miałem na urządzeniu Alkosensor na którym wykazało 0,27 mg/l z kolei na urządzeniu Alkometr pokazało juz 0,23 mg/l, następnie nieznacznie się podniosło 0,25 mg/l, kolejne badanie pokazało 0,20 mg/l i uwzględnili mi to pod przestępstwo lecz nie wczeli postępowania karnego i wyznaczyli mi okres prób do lat dwóch, ukarali grzywną w wysokości 200 zł oraz dali zakaz prowadzenia Kat. B na okres 1 roku. Dostałem jeszcze doczepione pouczenie: Oskarżony obowiązek zgłoszenia w terminie 7 dni wszystkich znanych mu dowodów, niezbędnych do rozpoznania sprawy. Wnosząc o wezwanie nowych osób lub innych dowodów, oskarżony winien podać okoliczności, które w ten sposób chce stwierdzić. Więc czy jest jeszcze możliwość odstąpienia od tego wniosku i zmniejszenie kary? dodam jeszcze ze 15 lipca ma być posiedzenie w przedmiocie rozpoznania wniosku o warunkowe umorzenie postępowania w tej sprawie w sądzie i czy pójście tam coś mi da?

  • Witam, w dniu 15 lipca 2014 r. Sąd na posiedzeniu rozpozna wniosek Prokuratora o warunkowe umorzenie postępowania na warunkach zaproponowanych przez Prokuratora. Jeżeli Sąd uwzględni wniosek Prokuratora, wówczas wyda wyrok zgodny z jego wnioskiem. Jeżeli Sąd natomiast uzna, że nie zachodzą przesłanki do warunkowego umorzenia postępowania, wówczas skieruje sprawę na rozprawę.
   Pana obecność na tym posiedzeniu jest nieobowiązkowa. Jeżeli jednak nie zgadza się Pan na wniosek Prokuratora dotyczący wymiaru środka karnego tj. 1 rok zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, to wówczas powinien Pan stawić się na terminie posiedzenia i oświadczyć, że popiera wnosi Pan również o warunkowe umorzenie postępowania, jednakże wnosi Pan o odstąpienie od orzeczenia przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Powinien Pan uzasadnić Sądowi, dlaczego wnosi Pan o odstąpienie od zakazu tj. przedstawić okoliczności do jakich celów wykorzystuje Pan samochód i jakie konsekwencje spowoduje dla Pana orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 roku.
   Jeżeli Sąd nie uwzględni Pana wniosku, to wówczas skieruje sprawę na rozprawę.

 39. Julia pisze:

  Witam,
  w sobotę zostałam zatrzymana do rutynowej kontroli przez policję gdy jechałam rowerem. Niestety wydmuchałam 0,45 co daje ok. 1 promila. Dziś stawiłam się na komendzie, gdzie policjant zaproponował mi dobrowolne poddanie się karze 300 zł i 6 mies. pozawienia prawa prowadzenia roweru. Zgodziłam się ( twierdził, że sąd prawdopodobnie sam by wymierzył wyższą karę, a w tej sytuacji jest duża szansa, że się zgodzi na tę proponowaną w protokole ). Zapytałam od kiedy kara będzie obowiązywać i poinformował mnie, że od teraz. Czytając jednak komentarze na tej stronie dochodzę do wniosku, że zakaz ten obowiązywać będzie dopiero od momentu kiedy dostanę pismo o orzeczeniu sądu ( jak rozumiem sprawa odbędzie się zaocznie??) i do tego czasu mogę jeździć rowerem oczywiście na trzeźwo ?

  Bardzo proszę o odpowiedź.
  Pozdrawiam

  • Witam, zakaz prowadzenia pojazdów niemechanicznych obowiązuje od momentu uprawomocnienia się wyroku. Sąd najprawdopodobniej w Pani sprawie wyda wyrok nakazowy zgodny z wnioskiem Policji. Sąd doręczy Pani odpis wyroku i jeżeli nie złoży Pani sprzeciwu od wyroku wówczas w ciągu ok. 2 tygodni wyrok powinien być prawomocny. Do czasu uprawomocnienia się wyroku nie ma Pani jeszcze zakazu prowadzenia rowerów.

 40. Patryk pisze:

  Witam.
  Zatrzymano mnie do kontroli 18 lipca 2013. Proponowany wyrok, to 2 lata. Jednak w chwili kontroli nie posiadalem prawka, jak się później okazało, zgubiłem. Licząc na odesłanie pocztą przez znalazcę, czekałem do 21 sierpnia ze zgłoszeniem zagubienia w wydziale komunikacji. Wyrok uprawomocnił się na koniec kwietnia br.
  Czy kara zostanie policzona od kwietnia, czy od daty zgłoszenia zagubienia? Kontaktowałem się z wydziałem komunikacji, który nie umiał odpowiedzieć mi na to pytanie i zostałem poinformowany, że wysłali w tej sprawie zapytanie do sądu. Ten z kolei twierdzi, że to wydział komunikacji decyduje o terminie w jakim obowiązuje zakaz. Pomocy, już nie wiem co robić…

 41. http://blog.seosk pisze:

  Moim zdaniem każdy pijany kierowca w pierwszej kolejności powinien być kierowany na badania w celu określenia, czy jest uzależniony czy nie. Jeśli uzależniony – przymusowe leczenie, jeśli nie – prace społeczne. Niestety większość osób, którym zostały odebrane prawo jazdy, jeździ dalej.

 42. Nora pisze:

  Witam,
  Proszę o małą poradę.
  20 lat temu sąd odebrał prawo jazdy. Jak można je odzyskać?

  Dziękuję.

  • Witam, należy zacząć od wizyty w Wydziale Komunikacji, który wystawił panu w przeszłości dokument prawa jazdy. Tam odnajdzie Pan wyrok orzekający wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów, by ustalić na jaki okres zabrano wówczas Panu prawo jazdy.

 43. Waldemar Ch. pisze:

  Mieszkam w Szwecji na stale. Odebrano mi prawo jazdy za nietrzezwosc na osiem miesiecy (do 15 grudnia 2014).
  Czy zwrot prawa jazdy wiaze sie z wyrabianiem nowego dokumentu? Oznacza to, ze musze jechac do Polski dwa razy, aby je odzyskac. Jesli tak, to czy mozna upowaznic notarialnie inna osobe w Polsce, aby nowe prawo jazdy odebrala?

  • Witam, w świetle aktualnego stanu prawnego w Polsce konieczność ponownego przystąpienia do egzaminu na prawo jazdy zachodzi jedynie wówczas, gdy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczony przez Sąd przekroczył 1 rok. Przy orzeczonym zakazie prowadzenia pojazdów na 1 rok lub krótszym (np., jak w Pana przypadku 8 miesięcy) kierowca nie musi ponownie zdawać egzaminu na prawo jazdy. Warto przy okazji podkreślić, że nie ma znaczenia czy Sąd w wyroku oznaczył zakaz w miesiącach, tzn. na 12 miesięcy czy w latach, tzn. na 1 rok. Ustawa o kierujących pojazdami posługuje się tylko jednym terminem – gdy zakaz przekracza 1 rok. Piszę o tym, gdyż wiele osób czerpie z Internetu błędne informacje, zgodnie z którymi zakaz na 12 miesięcy oznacza odzyskanie dokumentu prawa jazdy bez egzaminu na prawo jazdy, zaś zakaz orzeczony na 1 rok oznacza konieczność ponownego zdawania egzaminu na prawo jazdy. Jeszcze raz podkreślam, że są to błędne informacje. Ważne jest jedynie, czy okres zakazu prowadzenia pojazdów w wyroku skazującym za prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości przekroczył rok, czy nie przekroczył roku.

   W Pana przypadku Sąd orzekł 8 miesięcy zakazu prowadzenia pojazdów, więc nie czeka Pana ponowny egzamin na prawo jazdy. Odzyska Pan dokument prawa jazdy po upływie 8 miesięcy licząc od odebrania Pana dokumentu prawa jazdy przez Policję. Odbiór dokumentu może nastąpić osobiście lub przez Pełnomocnika. Doradzam również wykonać telefon do Wydziału Komunikacji, w którym znajduje się Pana prawo jazdy, by dopytać o konieczność przedstawienia badań psychotechnicznych i lekarskich. Rzecz w tym, że odbierając dotychczasowy dokument prawa jazdy powinien Pan zostać pouczony przez pracownika Wydziału Komunikacji, że w ciągu 3 miesięcy ma pan dostarczyć Wydziałowi Komunikacji zaświadczenie o przebytych badaniach psychotechnicznych i lekarskich pod rygorem wszczęcia procedury w przedmiocie cofnięcia panu uprawnień do kierowania pojazdami (gdyby pan tych badań w ciągu 3 miesięcy nie odbył). Doradzam jednak telefon do Wydziału Komunikacji, gdyż co Wydział to inna praktyka. Spotkałem się z sytuacjami, gdy Wydziały Komunikacji zwracały dokument prawa jazdy i nie zobowiązywały kierowcy do przedłożenia tych badań w sprawach o wykroczenie prowadzenia pojazdu w stanie po użyciu alkoholu.

 44. Aliceraven pisze:

  Witam mamy następujący problem w listopadzie moja druga polowa po 12 h w wydychanym powietrzu wydmuchała 0.35 potem na komendzie tendencja spadkowa 0.31 zabrano mu prawo jazdy było to w innym województwie , Policja twierdziła iż po tygodniu do komendy w naszym mieście przyjdzie wezwanie i tam się dowie co dalej do tej pory a już dobija 2 miesiąc nie mamy żadnej wiadomości nawet na posterunku Policji nic nie wiedzą na ten temat . Wczoraj jednak zadzwonił policjant z tamtej miejscowości z pytaniem czy nie będzie przejeżdżał przez ta miejscowość . Nie wiemy co na ten temat myśleć . Nie wiemy co jest grane , czy wogóle dostał jakiś mandat czy zakaz , a prawa jazdy jak nie ma tak nie ma . Co robić dziękujemy za odpowiedz

  • Witam, procedura w sprawie o przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości wygląda następująco: na początku Pani partner powinien zostać przesłuchany na Policji w charakterze podejrzanego o przestępstwo z art. 178 par 1 k.k. Jeżeli nie było jeszcze przesłuchania na Policji, to najlepiej jest jeszcze raz zadzwonić na komisariat Policji, który prowadzi sprawę i zapytać o nr telefonu Policjanta prowadzącego sprawę z pytaniem kiedy odbędzie się przesłuchanie na Policji. Termin przesłuchania zazwyczaj wyznaczany jest w ciągu kilku dni od zatrzymania, zdarza się jednak, że termin wyzanczany jest za miesiąc lub dwa od zatrzymania.
   Następnie po przesłuchaniu Policjant wysyła do Prokuratury akta sprawy. Natomiast Prokuratura kieruje do Sądu akt oskarżenia, może to być zwykły akt oskarżenia albo zawierający wniosek o skazanie bez przeprowadzenia rozprawy w trybie art. 335 k.p.k. (zależy to od tego czy Pani partner zgodzi się na propozycje kary podaną przez Policjanta, który na przesłuchaniu dzwoni do Prokuratora, który proponuje karę, w tym zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych). Niemniej jednak jak tylko akta sprawy trafią do Sąd, to Sąd wyznaczy termin posiedzenia lub rozprawy. W przypadku orzeczenia przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, okres zatrzymania dokumnetu prawa jazdy zalicza się na poczet orzeczonego przez Sąd zakazu.

 45. Damian K. pisze:

  Szanowny Panie Mecenasie,
  czytając powyższe – narzuca mi się pytanie – co w przypadku gdy Policja dnia 3 sierpnia 2014r. zatrzymała prawo jazdy w związku z prowadzeniem pojazdu pod wpływem alkoholu, zaś Sąd
  dnia 2 grudnia 2014r. orzekł o orzeczeniu środka karnego w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres roku – Sąd orzekł również, że od dnia 3 sierpnia do dnia 2 grudnia 2014r. zalicza oskarżonemu na poczet orzeczonej kary tenże okres – to czy okres roku liczy się od dnia 3 sierpnia 2014r. do 3 sierpnia 2014r. czyli od chwili fizycznego zatrzymania prawa jazdy – czy zaś należy obliczyć pozostały termin od dnia uprawomocnienia się zapadłego orzeczenia ??

  Pozdrawiam i niecierpliwie oczekuję odpowiedzi.

  • Witam, okres 1 roku zakazu liczy się w Pana przypadku od dnia 3 sierpnia 2014r. (czyli od dnia kiedy Policja zatrzymała Panu dokument prawa jazdy) do dnia 3 sierpnia 2015r. Sąd w wyroku prawidłowo zaliczył Panu na poczet trwania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych od dnia 3 sierpnia 2014r. do dnia wydania wyroku.

   • Damian K. pisze:

    Tak więc – nawet jeżeli orzeczenie Sądu nie uprawomocniło się to bieg terminu zatrzymania prawa jazdy wciąż biegnie?

 46. ala pisze:

  Witam, 14 czerwca zostało odebrane prawo jazdy po rutynowej kontroli na, której „wykazało” lekko ponad 0,5 promila. 2 grudnia odbyła się sprawa. Orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów na rok czasu zaliczając pół roku bez prawa jazdy na poczet odbytej kary. Jako, że adres zamieszkania jest inny niż zameldowania dostałam dokument. W treści była zawarta informacja, że sprawa jest dalej przekazana dla właściwego sądu ze względu na adres zamieszkania. Czy w tej sytuacji odpis wyroku dostanę z 2 sądu? Do tej pory nie otrzymałam wyroku w formie pisemnej. Czytałam, że jeśli prawo jazdy zostanie zabrane na rok nie muszę ponownie zdawać egzaminu a jedynie wyrobić dokument w odpowiednim wydziale komunikacji. Czy przekazanie sprawy wpłynie na termin odzyskania prawa jazdy? Znajomy kilka lat temu miał zabrane prawo jazdy na rok i musiał ponownie zdawać egzamin. Czy rzeczywiście nie ma różnicy między 12 msc a rokiem czasu?
  Tyle opinii czytałam, że już się w tym pogubiłam. Pozdrawiam

  • Witam, informacja, która Pani przeczytała w Internecie o różnicy miedzy zakazem prowadzenia pojazdów na 1 rok a 12 miesięcy jest niegodna z prawdą. Zdaję sobie sprawę, że tego typu błędna informacja pojawia się w Internecie, ale uspokajam: nie będzie Pani zdawała ponownie egzaminu na prawo jazdy. Ustawa o kierujących pojazdami posługuje się jedynie terminem 1 roku: jesli okres zatrzymania prawa jazdy nie przekroczył roku, wówczas nie zdaje Pani egzaminu na prawo jazdy.

 47. Kamila pisze:

  Dzień dobry. Mojemu mężowi mija 7 marca zakaz prowadzenia pojazdów. W związku ze zmianą miejsca zamieszkania podczas trwania zakazu Starostwa przesyłały między sobą dokumenty. Pani w urzędzie poinformowała nas, iż dopiero 8 marca wyśle wniosek o wydanie dokumentu i za około 10 dni prawo jazdy będzie do odbioru. W związku z tym moje pytanie brzmi czy od 8 marca mój mąż może prowadzić pojazdy? Gdy zatrzyma go policja to otrzyma mandat za brak dokumentu ale prowadzić już może czy musi czekać aż otrzyma dokument?

  • Witam, z Pani opisu wywnioskowałem, że Sąd orzekł wobec Pani męża środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów na okres nieprzekraczający 1 roku, co oznacza w konsekwencji, że nie będzie musiał zdawać ponownie egzaminu na prawo jazdy. W takim wypadku prowadząc pojazd mechaniczny po zakończeniu zakazu, a więc od 8 marca Pani mąż popełniałby wykroczenie prowadzenia pojazdu bez dokumentu.

 48. Ryszard pisze:

  witam, 6 maja zostałem zatrzymany jadąc skuterem, w wydychanym było 86mg, prawo jazdy zostało mi zabrane/odroczone na dwa lata, tylko moje pytanie brzmi jeśli zostałem zatrzymany 6 maja a egzamin praktyczny zdałem 8 maja tego samego roku to czy ponownie będę mógł zdawać w maju czy dopiero gdy miną dwa lata od uprawomocnienia się wyroku sądowego. Proszę o odpowiedz Ryszard

  • Witam, nie wolno Panu kierować samochodem przez cały okres zakazu, a więc technicznie niemożliwe będzie przeprowadzenie u Pana egzaminu praktycznego przed upływem 2 lat zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

   • Ryszard pisze:

    dziękuję za odpowiedź jeszcze jedno pytanie, skoro ten egzamin jest nie ważny ponieważ odbył się po zatrzymaniu to proszę powiedzieć mi czy kiedy będę mógł zdawać ponownie po dwóch latach od zatrzymania czy po dwóch latach od uprawomocnienia wyroku sądowego? A jeszcze przyszedł mi list z wydziału komunikacyjnego w którym napisano mi abym przeszedł badania psychotechniczne i odebrał „zobione” 8 mają prawo jazdy. Warto w tym momencie zrobić te badania i odebrać tracąc przy tym ponad 100 złotych za sam plastok, który zapewne będę mmusiał im oddać?

 49. Jarek pisze:

  Witam. Mam trochę odmienny problem, mianowicie codziennie spotykam się z przypadkiem łamania Sądowego Zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych przez pewną osobę z mojego osiedla w Krakowie. Chodzi dokładnie o łamania przepisów kodeksu drogowego, przykładowo jazda motorem na ulicy Opolskiej ponad 200km/h gdzie ograniczenie prędkości wynosi 70km/h. Z pewnego źródła dowiedziałem się iż osoba ta otrzymała około rok temu dwu-letni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych za prowadzenie motoru o pojemności conajmniej 600 ccm bez prawa jazdy kategorii A oraz pod wpływem alkoholu! Mimo zakazu kierowca ten wciąż jest widoczny na ulicach Krakowa i nie tylko, a także jest zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego. Oczywiście zgłosiłem ten fakt na komende policji jednak nie jestem w stanie tam tego udowodnić bez żadnego filmiku z wyczynami owego pirata drogowego. Stąd moje pytanie czy jest jakaś osoba w tym kraju która może zając się śledztwem tych wykroczeń lub przynajmniej skontrolować dokumenty tego nielegalnego kierowcy? Czy jest jakiekolwiek inne wyjście niż czekanie na wypadek z udziałem tego szaleńca? Proszę o odpowiedź albo o kontakt gdzie mógłbym zgłosić się z tym przypadkiem. Z góry bardzo dziękuję!

  • Witam, jeśli może Pan sobie pozwolić na taki krok, to najskuteczniejszym rozwiązaniem jest złożenie (wysłanie) przez Pana w Prokuraturze Rejonowej właściwej miejscowo dla miejsca łamania zakazu sądowego zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przez tego kierowcę przestępstwa z art.244 k.k. W tej sprawie dowodem potwierdzającym fakt popełnienia przestępstwa będą Pana zeznania – zostanie Pan bowiem wezwany na Policję celem złożenia zeznań. ta metoda jest skuteczna, ale kierowca, o którym Pan napisał dowie się, że to Pan zawiadomił Prokuraturę o jego przestępstwach.

 50. Daniel pisze:

  Witam.

  Odebrano mi prawo jazdy za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości. Badania wykazały 0.74mg i 0.82mg. Przy okazji zaliczyłem kolizję z małym betonowym śmietnikiem stojącym przy jezdni…
  Nigdy wcześniej nie byłem karany, jedyne co, trafiły się ze 3 mandaty za przekroczenie prędkości.
  Wsiadłem w samochód pod wpływem emocji, w ogóle nie przemyślana sprawa. Nie przyjąłem dobrowolnego poddania się karze, które orzekła Pani prokurator przez telefon, nie słysząc nawet zeznań.
  Moje pytanie, jaką najniższą karę mogę realnie wywalczyć w takiej sytuacji? Dodam, że prawo jazdy jest moją pracą, co przy okazji też rzutuje na moje studia, za które w obecnej sytuacji, nie będę w stanie płacić.

  Pozdrawiam i dziękuję.

  • Jak rozumiem, najbardziej Pana interesuje, jak długi zakaz prowadzenia pojazdów zostanie wobec Pana orzeczony w wyroku skazującym? Nie mam wystarczająco dużo danych, ale mogę panu podpowiedzieć, że przy wyniku 0,74-0,82 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu Prokuratorzy żądają zazwyczaj 2 lub 3 lat zakazu. Sądy przy takim stężeniu orzekają najczęściej 2 lata zakazu. W wyjątkowych sytuacjach, przy przekonywujących argumentach Sądy orzekają 1 rok zakazu, ale jak już wspomniałem czynią to wyjątkowo. Rok zakazu to prawo jazdy po roku od odebrania dokumentu bez konieczności zdawania ponownie egzaminu na prawo jazdy, więc warto powalczyć, nawet jeśli szanse są małe.

   Na zakończenie przypominam, że ustawodawca intensywnie pracuje nad nowelizacja Kodeksu Karnego w tym zakresie. Projekt ustawy przyjęty już przez sejm wprowadza minimalny 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów za przekroczenie 0,25 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu (0,5 promila alkoholu we krwi). Zakładam, że ten projekt stanie się prawem za około pół roku. Oczywiście będzie miał zastosowanie do przestępstw popełnionych dopiero po jego wejściu w życie, więc do pana nie będzie miał zastosowania.

   • Daniel pisze:

    Witam.

    Serdecznie dziękuję za szybką odpowiedź.

    Prosił bym jeszcze o informację, czy jest możliwość złożenia podania, podczas rozprawy, o zatrzymanie prawa jazdy tylko kat. B? Chodzi mi o to, czy istnieje w zaistniałej sytuacji możliwość dalszej mojej pracy, na przypuśćmy, kategorii prawa jazdy C zamiast B?
    Czy w takiej sytuacji wyrok zawsze polega na zakazie prowadzenia wszystkich pojazdów mechanicznych?

    Jeszcze jedna sprawa, wspomniał Pan o przekonywujących argumentach dla sądu, czy argumenty, które wymieniłem wcześniej, czyli praca, a w moim przypadku praca to możliwość opłacenia szkoły, są odpowiednie?

    Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.

 51. Andrzej pisze:

  Witam jezeli za prowadzenie pojazdu z zawartoscia 0,26 promila prawo jazdy zostalo mi zabrane na rok lecz zwrocilem je dopiero po kilku miesiacach ze wzgledu na stan zdrowia (wypadek) to po uplywie roku od zwrucenia dokumentu odzyskam je bez zdawania egzaminu? pozdrawiam

  • Witam, w Pana przypadku okres zatrzymania prawa jazdy wyniesie 1 rok, więc nie będzie Pan musiał zdawać ponownie egzaminu na prawo jazdy. Przy odbieraniu dokumentu z Wydziału Komunikacji zostanie Pan zobowiązany do dostarczenia w terminie 3 miesięcy badań psychotechnicznych i lekarskich. proszę wówczas o nich pamiętać. gdyby pan ich nie dostarczył, wówczas po upływie 3 miesięcy od wydania panu prawa jazdy zostałoby wszczęte postępowanie administracyjne w celu cofnięcia Panu uprawnień do kierowania pojazdami.

   • Andrzej pisze:

    badania zostały dostarczone w grudniu z wynikiem pozytywnym dziekuje za odpowiedz zostal mi tydzien jestem spokojniejszy

 52. Zakaz pisze:

  Witam mam do pana pytanie dostałem przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów rowerowych jakiś czas temu i zgubiłem papiery od kiedy był wyrok sądowy grzywnę w wysokości 500 zł zapłaciłem a nie wiem gdzie mogę sprawdzić kiedy upływa mi okres zakazu jazdy na rowerze proszę o pomoc gdzie mogę to sprawdzić czy na policji mi o tym powiedzą ?

  • Witam, powinien Pan zadzwonić do Sądu, który wydał wyrok w Pana sprawie i ustalić z jaką datą wyrok stał się prawomocny. Od tej daty liczony jest okres zakazu prowadzenia pojazdów niemechanicznych.

 53. Kazik pisze:

  Witam, w związku z tym ze zmieniły sie przepisy proszę o radę, otóż dostałem zakaz prowadzenia pój. Kat B na okres 1 roku czasu, wyrok uprawomocnił sie miesiąc temu ale mimo to nie dostałem jeszcze zawiadomienia z wydziału komunikacji o zwrot prawa jazdy (podczas kontroli nie miałem dokumentu przy sobie w związku czy nie zatrzymano mi go), czy to oznacza ze mogę jeździć jeszcze samochodem póki nie dostanego tego papieru ze starostwa, jeżeli tak to od kiedy jestem w policyjnym komputerze ? Pozdrawiam

  • Witam, w zakresie, o który Pan pyta, tj. w zakresie rozpoczęcia biegu orzeczonego przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów i obowiązku zwrotu dokumentu prawa jazdy nic się nie zmieniło. Z Pana opisu wynika, że ani Prokurator ani Sąd nie wydał w pana sprawie postanowienia o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy w związku z podejrzeniem popełnienia przez Pana przestępstwa prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości. Oznacza to, że Sąd nie zaliczył Panu w wyroku skazującym na poczet zakazu prowadzenia pojazdów okresu zatrzymania prawa jazdy, gdyż nie miał Pan zatrzymanego dokumentu prawa jazdy. W konsekwencji z chwila uprawomocnienia się wyroku skazującego obowiązuje Pan zakaz prowadzenia pojazdów, choć wciąż posiada Pan dokument prawa jazdy. Powinien Pan już być w bazie KSIP, a więc na przysłowiowym bębnie.

   Sąd w wyroku skazującym powinien Pana zobowiązać do zwrotu dokumentu prawa jazdy do Wydziału Komunikacji. jeśli Sąd o tym nie zapomniał, to powinien Pan wiedzieć, że nie oddanie dokumentu prawa jazdy jedynie przedłuża panu okres zakazu.

   • Kazik pisze:

    Tak, to prawda. W odpisie wyroku który dostałem pisze ze zobowiązuje mnie do oddania dokumentu do wydziału komunikacji, lecz kiedy tam poszedłem to powiedziano mi ze dokumentu nie przyjmą póki nie dostaną oni takiego polecenia od sadu. Dodam, ze cała sprawa miała miejsce w innym powiecie niż mieszkam w związku z czym chyba moje starostwo powiadomić musi sad z tego samego powiatu co mieszkam a nie gdzie miała miejsce cała sytuacja. Natomiast wracając do odpowiedzi, mam rozumieć ze rok jeszcze nie „leci” a mimo to pojazdem już kierować tez nie mogę ? Pozdrawiam i z góry dziękuje za druga odpowiedz

 54. Alicja pisze:

  Witam. W lutym tego roku odebrano mi prawo jazdy na rok za jazdę w stanie nietrzeźwości. Wczoraj w czasie jazdy rowerem zatrzymała mnie policja sprawdzając czy rower nie jest kradziony. W tym celu wpisano mój pesel i wyświetliła się informacja, że nie mogę prowadzić żadnych pojazdów, mimo że Pani kurator mówiła mi wcześniej, że rower mogę prowadzić. Jak to w końcu jest? Jakie grożą mi konsekwencję z tego tytułu?

  • Odpowiedź na Pani pytanie znajduje się w wyroku skazującym. Jeżeli w tym wyroku znajdzie Pani zapis ” Na podstawie art.42 par. 2 k.k. Sad wymierza oskarżonej XY środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów na okres 1 roku”, wówczas zakaz obejmuje wszelkie pojazdy, w tym mechaniczne (zaopatrzone w silnik i wprawiane w ruch przy pomocy silnika, najczęściej są to samochody), jak i nie mechaniczne, czyli rowery, zaprzęgi konne, żaglówki itp. Jeżeli w wyroku skazującym znajduje się zapis ” Na podstawie art.42 par. 2 k.k. Sad wymierza oskarżonej XY środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 1 roku”, wówczas zakaz nie obejmuje rowerów.

   Proszę zatem sprawdzić treść wyroku, gdyż czasami zdarza się, że w bazie KSiP, którymi posługują się Policjanci są błędy.

 55. Jadzka pisze:

  Witam, mąż własnie otrzymał postanowienie Sądu o zakazie prowadzenia pojazdów mechanicznych bez żadnej daty końcowej co oznacza takie postanowienie i jak go rozumieć ile taki zakaz obowiązuje i czy można łożyc zazalenie na takie postanowienie

 56. Tomasz pisze:

  w maju 2014 roku zostało mi zatrzymane prawo jazdy kat. b na okres pół roku, 0,22ml/g w wydychanym powietrzu. dziś przyszło mi pismo o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi B. Na odwrocie piszę

  „Ubieganie się o przywrócenie uprawnień w terminie dłuższym niż 1 rok od daty wydania niniejszej decyzji spowoduje konieczność poddania się kontrolnemu sprawdzeniu kwalifikacji / art.49 ust.1 pkt 3lit.a ustawy o kierującymi pojazdami/.”

  O co w tym chodzi? Czy będę mógł ponownie zdać prawo jazdy? Jeżeli tak to kiedy? Czy będę musiał powtarzać kurs czy wystarczy tylko jak zapiszę się na egzamin?

  Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   zapewne doszło do pomyłki ze strony Pana starosty. Zgodnie z art. 49 ust. 1 pkt 3b Sprawdzeniu kwalifikacji w formie egzaminu państwowego podlega osoba ubiegająca się o zwrot zatrzymanego prawa jazdy lub pozwolenia na kierowanie tramwajem, którego była pozbawiona na okres przekraczający rok. Oznacza to, że jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów był orzeczony w mniejszym wymiarze niż rok, wówczas nie musi Pan przechodzić egzaminu polegającemu na kontrolnym sprawdzeniu kwalifikacji. W tym stanie rzeczy powinien Pan sporządzić odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego o uchylenie decyzji o cofnięciu uprawnień i skierowania Pana na badania lekarskie i psychotechniczne. Po przejściu takich badań, powinien Pan odzyskać swój dokument prawa jazdy.

 57. ares689 pisze:

  Witam,
  Zostałem złapany na prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu.Dwa pierwsze wyniki to:0,33,dwa na stacjonarnym 0,23 i 0,21,nie są to promile.Byłem wczorajszy.Poddałem się dobrowolnej karze.Policjant zadzwonił do prokuratora i wynik,taki:kwota 6500 zł i 3 lata bez prawa jazdy… Dla mnie to tragedia,mieszkam 25 km od miasta,gdzie pracuję i wożę dziecko do przedszkola!Czas pracy nienormowany ,nawet w nocy,przygotowania:koncerty,spektakleCzy to ostateczny wyrok,czy mogę jeszcze coś obronić i jak?

  • Witam, jeżeli na przesłuchaniu na Policji wyraził Pan zgodę na karę uzgodnioną z Prokuratorem, to zgodę na skazanie w tym wymiarze, może Pan cofnąć. Ostateczny termin na cofnięcie zgody to posiedzenie Sądu wyznaczone celem rozpoznania wniosku Prokuratora. Zgodę oczywiście może Pan wysłać wcześniej do Prokuratury lub Sądu.
   W Pana przypadku jedyna możliwość na niższy niż 3 lata okres zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, to złożenie do Sądu wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Pomimo zaostrzenia przepisów dotyczących minimalnego okresu trwania zakazu od 3 lat przy wydaniu wyroku skazującego, to przepisy dotyczące warunkowego umorzenia postępowania karnego nie zostały znowelizowane. W związku z powyższym Sąd w przypadku wydania wyroku skazującego cały czas ma możliwość odstąpienia od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych lub orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów na okres 1 roku lub dwóch lat.
   We wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego należy opisać wszystkie okoliczność popełnionego przestępstwa, a które wpływają na stopień społecznej szkodliwości popełnionego czynu, tj. pora oraz miejsce prowadzenia pojazdu mechanicznego, jakie panowało wówczas natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych, czy powodem zatrzymania była rutynowa kontrola trzeźwości. Powinien Pan również opisać swoje właściwości i warunki osobiste, dotychczasowy sposób życia oraz jakie konsekwencje spowoduje orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 58. Paweł pisze:

  Witam . Dziś skończył mi się zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych . 2 lata temu zostałem złapany na skuterku . Moje pytanie brzmi czy musze gdzieś to zgłosić ze mi się skończył zakaz ?

 59. Ewa pisze:

  Witam mam pytanie w dniu 4.08.2015 za przekroczenie prędkości 126/70 i przekroczenie lini pojedynczej ciągłej zostało zatrzymane mi prawo jazdy dostałam postanowienie z sadu o zatrzymaniu prawa jazdy. W wrześniu dostałam wezwanie na komisariat w celu złożenia wyjaśnień do miejscowości w której zatrzymali mi prawko jednak wezwanie było na 10 wrzesnia a ja je otrzymałam 15 wrzesnia zadzwoniłam pod wstazanu nr telefonu i policjant powiedział ze skieruje sprawę na komisariat w mojej miejscowości. Od dnia dzisiajeszego nie otrzymałam żadnego wezwania żadnego telefonu. I tu moje pytanie w jakim czasie powinnam zostać ukarana ? Chce dobrowolnie poddać sie karze

  • Witam, z Pani zapytania wynika, że zależy Pani na jak najszybszym zakończeniu prowadzonego przeciwko Pani postępowania o wykroczenie z art.86 par. 1 k.w. i dlatego chce się Pani dobrowolnie poddać karze. Wcale mnie to zresztą nie dziwi, gdyż postępowanie w tej sprawie trwa już prawie 4 miesiące. Zakładam, że skoro chce Pani dobrowolnie poddać się karze, to zaakceptowała Pani orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym na okres 6 miesięcy (liczone od dnia zabrania pani prawa jazdy przez Policję)

   Jeśli zatem dobrze Panią zrozumiałem, to doradzam Pani wysłanie do Komisariatu Policji (tego, który zatrzymał pani prawo jazdy) pisma z wnioskiem o pilne przesłuchanie Pani w charakterze obwinionej i z krótkim uzasadnieniem, w którym wskaże pani, że przyznaje się Pani do popełnienia wykroczenia stworzenia bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa w komunikacji z art.86 par. 1 k.w. i chce się Pani dobrowolnie poddać karze obejmującej kare grzywny (np. 800 zł) i zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym na okres 6 miesięcy).

   Doradzam również, by wykonała pani telefon do Komisariatu Policji, który prowadzi Pani sprawę (to ten komisariat, z którego Policjant zatrzymał Pani prawo jazdy), ustaliła telefonicznie Policjanta, który jest referentem w Pani sprawie ( a więc ją osobiście) prowadzi, porozmawiała z tym Policjantem informując, że chce się Pani poddać karze i ustaliła nr – czyli sygnaturę Pani sprawy.

   To powinno znacznie przyspieszyć tempo tej sprawy i zapewnić jej zakończenie przed upływem 6 miesięcy od zabrania Pani prawa jazdy.
   Na zakończenie jeszcze raz zastrzegę: moja rad ma sens wówczas, gdy chce się Pani poddać karze obejmującej również zakaz prowadzenia pojazdów.

 60. Paweł pisze:

  Dzień dobry,
  orzeczono wobec mnie zakaz prowadzenia pojazdów na rok. Na poczet tego okresu zaliczono okres od zatrzymania prawa jazdy do wydania wyroku. Czy złożenie apelacji wydłuży okres obowiązywania zakazu?

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   jeżeli apelacja złożona zostanie tylko przez Pana czyli de facto na Pana korzyść, wówczas zakaz prowadzenia pojazdów nie może się zwiększyć. Natomiast jeżeli oskarżyciel publiczny złoży apelację na Pana niekorzyść, zarzucając w niej zbyt krótki zakaz orzeczony wobec Pana i będzie wnosił o dwa lata zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, wówczas Sąd Okręgowy może zmienić wyrok podwyższając ów zakaz na okres dłuższy niż jeden rok. Gdyby taka sytuacja miała miejsce, wówczas należy sporządzić odpowiedź na apelację, w której trzeba będzie podnosić, że wyrok wydany przez Sąd I instancji był słuszny i powinien się ostać.

 61. Marek pisze:

  Panie mecenasie,
  Proszę o rozwianie moich wątpliwości do terminu biegnięcia zakazu. 12 maja br. sąd apelacyjny utrzymał w mocy wyrok sądu rejonowego, który wymierzył mi środek karny w postaci 1 roku zakazu prowadzenia poj. mechanicznych. Ani w pierwszym wyroku, ani w drugim nie mam nakazu zwrotu prawa jazdy. Zrobiłem to osobiście 20 czerwca. Proszę o kreślenie od kiedy biegnie zakaz do 12 maja czy też od 20 czerwca? Tym bardziej, że decyzja starosty mówi o terminie 20 czerwca.

 62. Konrad1990 pisze:

  Witam. Mam takie pytanie. 2 września 2018 roku stracilem prawojazdy za jazde pod wplywem na okres roku bez ponownego egzaminu. Dziś zanioslem do urzędu wszystkie papiery potrzebne do odzyskania dokumentu. Okazało się że muszę wyrobić dokument na nowo i będzie to trwało do 10 dni roboczych. Kara za mą zbrodnię już minęła, dokumenty są złożone w urzędzie więc pytanie brzmi. Czy jeśli zatrzyma mnie policja to dostane mandat za brak dokumentu czy będę miał jakieś większe nieprzyjemności? Pozdrawiam

  • Dzień dobry,
   jeżeli w Pana przypadku Sąd orzekł zakaz prowadzenia pojazdów na 1 rok, a zakaz trwał do 2 września 2019 roku, to aktualnie jazda samochodem nie stanowi przestępstwa złamania prawomocnego zakazu sądowego z art. 244 kk. Jeżeli nie dostał Pan z Wydziału komunikacji decyzji o cofnięciu uprawnień, to również nie będzie to przestępstwo z art. 180a kk. Natomiast takie zachowanie wypełnia znamiona wykroczenia z art. 95 kw, czyli wykroczenie jazdy bez dokumentu prawa jazdy.

   Pozdrawiam,
   Adwokat Agnieszka Rzeszut

 63. Adam pisze:

  Witam.
  8 czerwca br. spowodowałem kolizję w której ucierpiała jedna osoba, jednak jak orzekł biegły uszczerbek na zdrowiu nie przekraczał 7 dni zwolnienia lekarskiego. Na miejscu zdarzenia policjant zatrzymał mi prawo jazdy i przekazał je sądowi. Napisałem zażalenie na tą decyzję, jednak sąd je odrzucił. Po 5 miesiącach,bo tyle trwał okres oczekiwania na sprawę, otrzymałem wyrok który opiewa na grzywnę + koszty sądowe, jednak nie ma w nim ani słowa o zatrzymaniu uprawnień. Minął kolejny miesiąc, jedna nadal nie odzyskałem dokumentu. Wyrok jest prawomocny, a grzywna zapłacona. Co mam zrobić żeby odzyskać prawo jazdy? Proszę o pomoc, bo już mnie głowa boli od walenia w ten sądowy mur.

  Pozdrawiam
  Adam

  • Dzień dobry, w pierwszej kolejności powinien Pan ustalić, czy Sad przesłał odpis wyroku do wydziału komunikacji. Jeżeli nie, to powinien Pan napisać pismo do Sądu z prośbą o pilne przesłanie wyroku. Jeżeli wyrok został przesłany do wydziału komunikacji, to powinien Pan już kontaktować się z wydziałem komunikacji, ponieważ tam znajduje się Pana prawo jazdy.

   Pozdrawiam,
   Adwokat Agnieszka Rzeszut
   792 828 323

   79 828 323

 64. Krzysztof84 pisze:

  Witam, moje pytanie polega na tym że w dniu 25 marca zostałem zatrzymany do rutynowej kontroli, która wykazała u mnie 0,26 mg alkoholu we krwi po 15 minutach również miałem 0,26 ale później tendencja była, na przesłuchaniu powołałemsię na błąd alkomatu i się udało wykazało u mnie 0,22 mg, a więc już wykroczenie, sprawa trafiła na policję gdzie poddałem się dobrowolnie karze na 6 miesięcy i 1000 zł kary. Teraz posiedzenie sądu mam 28 listopada i moje pytanie polega na tym jakiej mogę spodziewać się kary od sądu i czy sędzia może nie uznać ugody podpisanej na policji, było to moje pierwsze takie wykroczenie, ale obawiam się że podczas zmiany wyjaśnień które złożyłem do protokołu użycia alkomatu, a będąc na komendzie, sędzia może porozumienia nie uwzględnić

  • Dzień dobry, Sąd nie jest zobligowany do uwzględnienia propozycji kary uzgodnionej z policją podczas przesłuchania w postępowaniu wyjaśniającym, jeżeli Sąd uzna np. że kara jest zbyt łagodna. Oczywiście jest duża szansa, że Sąd przychyli się do tej propozycji i wyda taki wyrok. Niemniej jednak, jeżeli w sprawie został wyznaczony termin posiedzenia jawnego, to warto aby Pan się stawił na ten termin i uzasadnił swoje stanowisko dot. kary.

   Pozdrawiam,
   Adwokat Agnieszka Rzeszut
   792 828 323

 65. Janek pisze:

  Dzień Dobry!
  W komentarzach przewijal się już parę razy ten wątek, lecz daty są odległe a przepisy się ciągle zmieniają.
  7 maja 2019 zostało zatrzymane moje prawo jazdy ( 0.21 w wydychanym powietrzu )
  Sąd orzekł zakaz prowadzenia pojazdów do 7 Grudnia 2019 (7 miesięcy).
  Od czasu rozprawy do końca zakazu mija trzy tygodnie, w których nie zdążę wykonać oblogatoryjnych badań że względu na odległe terminy ( psychotesty, testy wątrobowe + Kurs reedukacyjny ).
  Czy po uplynieciu zakazu mogę wsiąść za kierownicę bez większych konsekwencji z wyjątkiem mandatu za brak dokumentu?
  Czy zakaz prowadzenia pojazdu obowiązuje z dniem 7 Grudnia włącznie?
  Pozdrawiam!

  • Dzień dobry, jeżeli wobec Pana nie została wydana decyzja o cofnięciu uprawnień, to po upływie orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów a przed odebraniem dokumentu prawa jazdy z wydziału komunikacji, jazda samochodem stanowi wykroczenie z art. 95 kw tj. prowadzenie pojazdu bez wymaganego dokumentu. Natomiast odpowiadając na Pana drugie pytanie do zakaz prowadzenia pojazdów obowiązuje Pana do dnia 7 grudnia br włącznie.

   Pozdrawiam,
   Adwokat Agnieszka Rzeszut
   792 828 323

 66. Konrad pisze:

  Szanowny Panie Mecenasie,
  czy po zakończeniu zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 3 lat, po zrobieniu niezbędnych badań i ukończeniu kursu reedukacyjnego, a przed zaliczeniem egzaminu mogę poruszać się po drogach publicznych motorowerami nie łamiąc prawa?

  • Dzień dobry, po upływie 3-letniego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, będzie Pan mógł bez przeszkód poruszać się motorowerem, ponieważ zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym, osoba, która ukończyła 18 lat nie musi dokumentu uprawniającego do poruszania się motorowerem (art. 133 ust 3 ustawy). Natomiast jazda samochodem po upływie 3-letniego zakazu, a przed zadaniem egzaminu na prawo jazdy stanowi przestępstwo z art. 180a kk. tj. jazda samochodem pomimo cofniętych uprawnień.

   Pozdrawiam,
   Adwokat Agnieszka Rzeszut
   792 828 323

 67. MartaMagda pisze:

  Dzień dobry
  Proszę o odpowiedź czy po zakończeniu 3 letniej kary za jazdę pod wpływem i nie zdaniu egzaminu kontrolnego trzeba ponownie udać się do szkoły jazdy i odbyć kurs czy można próbować zdawać egzamin do skutku ? Pozdrawiam

  • Dzień dobry, po upływie 3-letniego zakazu prowadzenia pojazdów, aby ponownie uzyskać uprawnienia, należy zdać egzamin teoretyczny oraz praktyczny na prawo jazdy, bez kursu na prawo jazdy.

   Pozdrawiam,
   Adwokat Agnieszka Rzeszut
   792 828 323

 68. Robert pisze:

  Dzień Dobry 5 stycznia 2019r zostało mi zabrane prawo jazdy na 12 miesięcy. 19 września 2019 dostałem list z starostwa o rozpoczęciu postępowania przez starostę o zatrzymanie uprawnień z powodu niedostarczenia badań lekarskich. Moje pytanie brzmi : Po okresie roku od zatrzymania prawa jazdy trzeba na nowo przejść egzamin kwalifikacyjny, Rok należy liczyć od stycznia 2019r czy od 19 września 2019r?

  • Dzień dobry, zakaz prowadzenia pojazdów będzie liczony od dnia 5 stycznia 2019 roku, bo zapewne w tym dniu zostało Panu odebrane przez policjantów prawo jazdy. Zazwyczaj orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów jest liczony od odebrania kierowcy dokumentu przez policjantów.

   Pozdrawiam,
   Adwokat Agnieszka Rzeszut
   792 828 323

 69. Przemysław pisze:

  Dzień dobry,
  Bardzo proszę o podpowiedź.
  Jechałem po wpływem marihuany (0,23) i zabrano mi prawo jazdy.
  Po miesiącu jednak oddano mi dokument ze względu na to ,że biegły sądowy nie zdążył z dokumentacją. Sprawa odbyła się po ponad roku tj. 7 lipca 2017 , na którą przyjechałem samochodem z ważnym dokumentem prawa jazdy.
  Wyrok- zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na 3 lata …
  Straciłem pracę, wyjechałem zagranicę.
  W międzyczasie przyszło pismo z wydziału komunikacji , żebym oddał dokument prawa jazdy.
  Zrobiłem to po powrocie do kraju tj.5 stycznia 2018…
  W związku z tym co jest wyżej w artykule napisane , że bieg zakazu rozpoczyna się od momentu zwrotu dokumentu do WK mam pytanie czy istnieje jakaś droga odwoławcza od tego, zaliczenie tych fizycznych 3 lat do okresu zakazu prowadzenia ze względu na okoliczności?
  Zdaję sobie sprawę, że nieznajomość przepisów szkodzi ale sędzia wyraźnie powiedział do kiedy obowiązuje mój zakaz wprowadzając mnie w błąd , do tego pismo z WK z prośbą o zwrot dokumentu wysłano jak już mnie nie było w kraju. Czy mam jakieś szanse przystąpić do egzaminu przed 5 stycznia 2021 ?

  • Witam, a czy w wyroku sąd zobowiązał Pana do zwrotu prawa jazdy lub w postanowieniu wydanym po wyroku? Jeżeli sąd zobowiązał Pana do zwrotu prawa jazdy do wydziału komunikacji, to zakaz jest liczony od dnia zwrotu dokumentu, jeżeli natomiast sąd nie zobowiązał Pana do zwrotu prawa jazdy, wówczas zakaz powinien być liczony od uprawomocnienia się wyroku.

   Pozdrawiam,
   Adwokat Agnieszka Rzeszut
   792 828 323

 70. Arkadiusz Pająkiewicz pisze:

  Jeżeli nie ma się przy sobie dokumentu a jest rygor natychmiastowej wykonalności to dlaczego termin nie biegnie od dnia wykroczenia ew. 24h po tym terminie tylko od dnia oddania dokumentu. Jakie to ma znaczenie czy dokument jest czy nie skoro to nic nie zmienia. Poproszę jeszcze o podstawę prawną stwierdzenia: „zakaz nie rozpocznie biegu dopóki kierowca nie zwróci dokumentu prawa jazdy do Wydziału Komunikacji”.
  Dziękuję i pozdrawiam

  • Witam, dopóki kierowca nie zwróci dokumentu prawa jazdy, to orzeczony przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów nie biegnie tj. nie jest liczony okres orzeczonego zakazu.
   Dla przykładu:
   Jeżeli kierowca w dniu kontroli przez policję nie posiadał przy sobie dokumentu prawa jazdy, bo zostawił je w domu i nie oddał prawa jazdy np. podczas przesłuchania na policji, to oczywistym jest, że nie zostanie wobec tego kierowcy wydane postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy. Zatem kierowca do czasu wydania przez sąd wyroku może poruszać się samochodem ponieważ nie zostało mu zatrzymane prawo jazdy. W takim przypadku sąd w wyroku nałoży na kierowcę obowiązek zwrotu prawa jazdy. Z chwilą uprawomocnienia się wyroku, w którym sąd orzekł zakaz, kierowca musi oddać prawo jazdy, bo w innym przypadku orzeczony np. 3 – letni zakaz prowadzenia pojazdów, nie rozpocznie biegu. Natomiast gdyby kierowca po wyroku sądu nie oddał od razu dokumentu prawa jazdy do właściwego wydziału komunikacji, to po pierwsze gdyby nadal jeździł samochodem, to popełnia przestępstwo załamania sądowego zakazu prowadzenia pojazdów z art. 244 kk, a po drugie orzeczony jak w przykładzie 3-letni zakaz nie rozpocznie biegu. Zatem gdyby kierowca oddał dokument np. 6 miesięcy po wyroku, to de facto sam wydłuża sobie okres zakazu prowadzenia pojazdów do 3 lat i 6 miesięcy, bo jeżdżąc samochodem w tym czasie popełnia w/w przestępstwo.
   Liczenie okresu na jaki został orzeczony zakaz od dnia kontroli, gdy prawo jazdy nie zostało kierowcy zatrzymane w toku procesu, nie miałoby sensu, skoro kierowca może poruszać się samochodem do czasu prawomocnego wyroku sadu, w którym zostanie orzeczony zakaz.
   Powyższe wynika z art. 43 par 3 kk zgodnie z którym § 3, „Orzekając zakaz określony w art. 42 (zakaz prowadzenia pojazdów), sąd nakłada obowiązek zwrotu dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdu; do chwili wykonania obowiązku okres, na który orzeczono zakaz, nie biegnie.”

   Pozdrawiam.
   Adwokat Agnieszka Rzeszut
   792 828 323

   • Pawel94 pisze:

    Witam ostadniego kwietnia 2018 roku zabrano mi prawo jazdy na 3 lata czyli ostadniego kwietnia 2021 roku mógł bym iść na egzamin kontrolny czy jest mozliwoj odsysania prawa jazdy wcześniej aktualnie zostało mi 11 miesięcy zakazu czy jest szansa żeby sąd już mi zawiesił karę

    • Dzień dobry, jeżeli 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów został orzeczony za jazdę samochodem po alkoholu, to może Pan ubiegać się o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów przez blokadę alkoholową. W Pana przypadku jest to jedyna możliwość wcześniejszego odzyskania prawa jazdy. W tym celu należy złożyć do Sadu wniosek o skrócenie zakazu przez blokadę alkoholową. Więcej na ten temat znajdzie Pan w artykule: Skrócenie zakazu przez blokadę alkoholową

     Pozdrawiam,
     Adwokat Agnieszka Rzeszut
     792 828 323

 71. Przemek pisze:

  Dzień dobry , sytuacje mam taką ze prawo jazdy zostało zabrane z powodu przekroczenia punktów, jechałem jednak później pojazdem i zostałem zatrzymany, sprawa skierowana do sądu, sąd wydał wyrok 04 czerwca 2019 roku o zabraniu prawo jazdy na rok, kiedy udałem się do wydziału komunikacji żeby prawo jazdy oddać kobiety tam pracujące nie chciały go ode mnie wziąć ponieważ stwierdziły ze wyroku nie mają i nie przyjmą, dostałem wezwanie do zwrotu dokumentu na początku sierpnia dopiero wtedy tez dokument zaniosłem (08 sierpień 2019) , 14 sierpnia dostałem decyzje administracyjna że prawo jazdy zostaje zatrzymane od dnia 08 sierpnia 2020 roku, samochód był bardzo duża częścią mojego zarobku, rok czasu nie jeżdżę ale muszę czekać jeszcze dwa miesiące, tym samym nie wsiądę za kierownice przez 14 miesięcy a nie orzeczone 12 , mimo ze dokument oddać chciałem, pogorszyła mi się sytuacja życiowa i Bardzo by mi się teraz prawo jazdy przydało, proszę o poradę czy da się coś z tą sytuacja zrobić , skoro rok od samego wyroku już minął,

  • Dzień dobry, zakaz prowadzenia pojazdów jest liczony od dnia kiedy prawo jazdy jest zwrócone do wydziału komunikacji – w sytuacji gdy sąd w wyroku lub późniejszym postanowieniu zobowiąże kierowcę do zwrotu prawa jazdy do wydziału komunikacji. Powyższe wynika z art. 43 par 3 kk zgodnie z którym § 3, „Orzekając zakaz określony w art. 42 (zakaz prowadzenia pojazdów), sąd nakłada obowiązek zwrotu dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdu; do chwili wykonania obowiązku okres, na który orzeczono zakaz, nie biegnie.”

   Pozdrawiam,
   Adwokat Agnieszka Rzeszut
   792 828 323

 72. Piotr pisze:

  Witam. Upłynął mi okres zakazu 3 lat prowadzenia pojazdów mechanicznych czy po tym okresie mogę prowadzić motorower o pojemności 50 cc? Proszę o odpowiedz

  • Witam, skoro sąd orzekł wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów na okres 3 lat, to musiał Pan otrzymać z wydziału komunikacji pismo o cofnięciu uprawnień. Pomimo że upłynął już 3 letni zakaz prowadzenia pojazdów, to aktualnie gdyby poruszał się Pan pojazdem mechanicznym to popełnia Pan przestępstwo jazdy bez uprawnień z art. 180 a kk, za które grozi zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 1 roku do lat 15. Zatem również jazda skuterem dopóki nie zda Pan egzaminu na prawo jazdy i uprawnienia zostaną Panu przywrócone(motorowerem o pojemności 50 cm3) stanowi przestępstwo, ponieważ skuter jest pojazdem mechanicznym.

   Pozdrawiam,
   Adwokat Agnieszka Rzeszut
   792 828 323

 73. Wojtek pisze:

  Dzień dobry.W czerwcu zostałem zatrzymany do kontroli prowadząc motocykl w stanie nietrzezwosci.Posiadalem prawo jazdy kat a.b c+e pracowałem zawodowo jako kierowca potrzebna do tego kat c+e wiadomo z wiadomych przyczyn zostałem pozbawiony pracy.Odbyla się rozprawa sad zastosował wobec mnie warunkowe umorzenie postepowania karnego zawieszajac go na 2 lata,ponadto ukarał mnie zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych dla których wymagane jest prawo jazdy kat A na okres 1 roku i do tej kary zaliczył okres zatrzymania prawa jazdy.Prawo jazdy zostało mi zatrzymane przez odpowiedni wpis do bazy CEPIK fizycznie dokument cały czas posiadam.W wyroku nie ma mowy o zakazie prowadzenia pojazdow do których uprawnia prawo jazdy kat B,C+E.Pytalem w Wydziale Komunikacji to stosując art 12 o kierujacych pojazdami prawo jazdy nie moze zostac wydane na pozostałe kat oraz nie może byc odblokowane w bazie CEPK.Chciałbym Pana zapytać czy po uprawomocnieniu sie wyroku jestem pozbawiony uprawnien do kierowania pojazdów z kat B,C+E czy tylko z kat A.Pracowalem jako kierowca zawodowy do czego potrzebne jest prawo jazdy z kat C+E I na dzień dzisiejszy prowadząc taki pojazd co mi grozi,czy tylko mandat za brak prawa jazdy bo jest ono zablokowane czy jazda bez wymaganych uprawnien których w moim rozumieniu nie zostałem pozbawiony bo w wyroku Sądu niema mowy o pozostałych kat prawa jazdy.Bardzo proszę o wyjaśnienie mi tego bo na dzień dzisiejszy jestem pozbawiony pracy i środków do życia i zastanawiam się co robić czy odczekać ten rok zakazu czy jeździć i płacić mandaty za brak prawa jazdy jeżeli to tylko możliwe.Czy grozi mi jeszcze coś innego.

  • Dzień dobry, jeżeli sąd orzekł wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów do kierowania, których uprawnia kat. A prawa jazdy, to zakaz ten nie obejmuje kat. B,C+E. Oznacza, to że gdyby Pan jechał pojazdem kat. B,C+E i miałby kontrolę policji, to nie popełnia Pan przestępstwa złamania prawomocnego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, a popełnia Pan wykroczenie jazdy bez dokumentu prawa jazdy.

   Pozdrawiam,
   Adwokat Agnieszka Rzeszut
   792 828 323

 74. Monika pisze:

  Kiedy można ubiegać się o blokadę po 10 latach jeśli został orzeczony dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów a prawo jazdy zostało zabrane zanim uprawomocnił się 1 wyrok

 75. Grzegorz pisze:

  Witam Panie Mecenasie mam takie pytanie zostało mi zatrzymane prawo jazdy na okres 1roku czy zakaz kończy mi się za 3 miesiące czy po odbyciu kary muszę ponownie zdawać egzamin na prawo jazdy? Tak mi powiedziano w urzędzie że będę musiał ponownie przejść kurs na nowo. Nie znam się na tym i proszę o doradzenie odpowiedz

  • Dzień dobry, jeżeli sąd orzekł wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów na okres 1 roku to nie będzie Pan musiał ponownie zdawać egzaminu na prawo jazdy. Jednak aby odzyskać prawo jazdy będzie Pan musiał przejść badania lekarskie, psychologiczne oraz kurs reedukacyjny.

   Pozdrawiam,
   Adwokat Agnieszka Rzeszut
   792 828 323

 76. Kamila pisze:

  Art. 43 § 3 KK został uchylony. Czy wobec tego nie ma już obowiązku zwracania dokumentu prawa jazdy, a okres, na który orzeczono zakaz biegnie od uprawomocnienia orzeczenia?

  • Witam, w świetle aktualnie obowiązujących przepisów nie ma znaczenia czy kierowca w momencie kontroli posiada przy sobie dokument prawa jazdy czy też nie, bowiem w przypadku uzasadnionego podejrzenia kierowania pojazdem po alkoholu, policjant zatrzyma elektronicznie blankiet prawa jazdy. Zatem co do zasady zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych będzie liczony od dnia kontroli drogowej przez policjantów.

   Pozdrawiam,
   Adwokat Agnieszka Rzeszut
   792 828 323

 77. Jarek pisze:

  Witam panie mecenasie mam takie pytanie jeśli za przekroczenie punktów karnych zostały mi cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami w 2017 r i odebrane mi prawo jazdy a w 2021 zostałem zatrzymany przez policję i sprawa trafiła do sądu który wydał wyrok na podstawie art 180 kk – zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na 3 lata to kiedy mogę starać się o wyrobienie nowego prawa jazdy, zaznaczam że wyrok nie jest jeszcze prawomocny bo się odwołałem ale do tej pory nie ma wyznaczonego terminu rozprawy. Bardzo proszę o odpowiedź z góry dziekuje

  • Witam, orzeczony przez sąd wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych za przestępstwo z art. 180 kk będzie liczony od uprawomocnienia się wyroku. Natomiast w chwili obecnej do czasu uprawomocnienia się wyroku może Pan ubiegać się o przywrócenie uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi.

   Pozdrawiam,
   Adwokat Agnieszka Rzeszut
   792 828 323

 78. Marcin pisze:

  Witam. W kwietniu uprawomocnił mi się wyrok jednego roku zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym po wypadku samochodowym. dzień później dostarczyłem dokument do starostwa. W wyroku sąd nie obligował mnie do zwrotu dokumentu jednak wolałem go zwrócić żeby przypadkiem nie zadziałać na swoją niekorzyść. W takiej sytuacji nie ma konieczności zdawania ponownego egzaminu? Do odzyskania prawa jazdy należy wykonać tylko badania psychotechniczne które zleci starostwo czy jeszcze jakis kurs reedukacyjny? Dziękuję z góry za odpowiedź

  • Marcin pisze:

   dodam że nie byłem pod wpływem alkoholu ani żadnego innego środka i nigdy wcześniej nie miałem żadnych punktów karnych

  • Dzień dobry, zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych biegnie co do zasady od zatrzymania prawa jazdy przez policjantów – aktualnie policjanci nie odbierają kierowcom blankietu prawa jazdy, tylko prawo jazdy jest zatrzymywane elektronicznie. Jeżeli jednak w Pana przypadku prawo jazdy nie zostało zatrzymane, a sąd w wyroku nie zobowiązał Pana do zwrotu prawa jazdy, to zakaz prowadzenia pojazdów jest liczony od daty prawomocności wyroku. Słusznie jednak Pan zwrócił dokument prawa jazdy, bo zdarzają się przypadki, ze wydziały komunikacji twierdzą, ze skoro fizycznie dokument nie został zwrócony, to zakaz nie biegnie.

   Jeżeli sąd orzekł wobec Pana zakaz na okres 1 roku, to nie będzie Pan musiał zdawać egzaminu na prawo jazdy Natomiast będzie Panu musiał wykonac badania lekarskie, psychologiczne oraz odbyć kurs reedukacyjny

   Pozdrawiam,
   Adwokat Agnieszka Rzeszut
   792 828 323

 79. Mateusz pisze:

  Witam serdecznie.
  Otrzymałem sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych jadąc bez uprawnień (nie posiadam prawa jazdy w ogóle) na okres 6 miesięcy i karę grzywny 1500zl.
  Od kiedy liczyć zakaz?? Od zatrzymania mnie przez Policję czy od momentu uprawomocnienia się wyroku? Dziękuję

  • Dzień dobry,

   z uwagi na fakt, iż nie posiadał Pan uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi, orzeczony przez sąd 6-miesięczny zakaz prowadzenia pojazdów liczony jest od daty uprawomocnienia się wyroku.

   Pozdrawiam,
   Adwokat Agnieszka Rzeszut
   792 828 323

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *