Niniejszy artykuł postanowiłam napisać w związku z pytaniem skierowanym przez jednego z czytelników bloga, brzmi ono następująco:
„Dzień dobry. W jednym z artykułów przeczytałam, że istnieje coś takiego jak niepewność alkomatu, która może wpływać na „zafałszowanie” wyniku badania stanu trzeźwości. Jak taki błąd może przełożyć się na sytuację, gdy najwyższy wynik badania wyniósł 0,10 mg/l?”
Na wstępie należy wskazać, iż uwzględnienie niepewności pomiarowej alkomatu przy najwyższym wyniku 0,10 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu ma doniosłe znaczenie prawne, gdyż może skutkować umorzeniem postępowania karnego.
Rozpocząć należy od tego, że odpowiedzialność karna za wykroczenie prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu z art. 87 § 1 k.w. rozpoczyna się od stężenia alkoholu w organizmie badanego na poziomie 0,10 mg/l. Oznacza to, że w obowiązującym porządku prawnym nie jest karane prowadzenie samochodu przy niższym stężeniu alkoholu, np. 0,09 mg/l czy 0, 03 mg/l.
W sprawach, w których u kierującego pojazdem uzyskano wynik 0,10 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, istotnego znaczenia nabiera tzw. niepewność pomiaru alkomatu, która wskazuje z jaką dokładnością dane urządzenie mierzy stężenie alkoholu w organizmie badanego.
Wartość niepewności pomiarowej alkomatu wskazana jest we świadectwie wzorcowania danego urządzenia, zazwyczaj wynosi +/- 0,01 mg/l, (np. Alco-Sensor IV).
Uwzględnienie niepewności pomiaru pozwala na ustalenie rzeczywistego stopnia nietrzeźwości badanego, który może być wyższy bądź niższy (o 0,01 mg/l) niż wynik, jaki wskazuje alkomat.
W polskim prawie karnym obowiązuje zasada, zgodnie z którą niedające się usunąć wątpliwości Sąd poczytuje na korzyść oskarżonego, co oznacza, że Sąd mając wątpliwości co do konkretnych okoliczności sprawy, zobowiązany jest przyjąć najkorzystniejszą wersję dla oskarżonego. Innymi słowy przy ustalaniu stopnia stężenia alkoholu w organizmie obwinionego Sąd powinien uwzględnić niepewność pomiarową alkomatu poprzez odjęcie od wyniku badania alkomatem wartości niepewności pomiarowej 0,01 mg/l.
W kontekście podanego powyżej przykładu – przy wyniku 0,10 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu oznacza to, że Sąd powinien przyjąć, iż rzeczywista wartość stężenia alkoholu w organizmie badanego wyniosła 0,09 mg/l.
Takie ustalenie – na gruncie wskazanych powyżej uwag- skutkować powinno umorzeniem postępowania karnego na podstawie art. 5 § 1 pkt 2 k.p.o.w tj. z uwagi na to, że zarzucany obwinionemu czyn nie zawiera znamion wykroczenia.
Wnioski w sprawie o wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu przy najwyższym wyniku 0,10 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, które mogą Cię zainteresować znajdują się pod następującymi linkami:
Wniosek do Sądu o zwrot prawa jazdy przy wyniku 0,10 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu
Drodzy Czytelnicy
Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
Pozdrawiam
Adwokat Mariusz Stelmaszczyk