Pojazdem innym niż mechaniczny jest pojazd, który nie jest poruszany silnikiem. W tym wypadku siła mechaniczna poruszająca taki pojazd nie pochodzi z silnika.
Dla przykładu pojazdami innymi niż mechaniczne są:
- rowery
- motorowery – rowery z zamontowanym silnikiem pomocniczym, którego pojemność skokowa nie przekracza 50 cm3, zaś konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/ha
- wózki inwalidzkie
- deskorolki
- pojazdy zaprzęgowe, a więc poruszane siłą zwierząt pociągowych
Jeżeli w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego prowadziłeś pojazd inny niż mechaniczny na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, wówczas popełniłeś przestępstwo z art.178a§2 k.k.
Jeżeli w stanie po użyciu alkoholu lub innego podobnie działającego środka prowadziłeś pojazd inny niż mechaniczny na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, wówczas popełniłeś wykroczenie z art.87§2 k.w.
Uwaga!
Z dniem 9 listopada 2013 r. prowadzenie roweru w stanie nietrzeźwości nie jest już przestępstwem. Czyn taki jest kwalifikowany jako wykroczenie z art. 87 § 1a k.w.
Drodzy Czytelnicy
Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
Pozdrawiam
Adwokat Mariusz Stelmaszczyk