Kluczowe znaczenie w zakresie poruszanej problematyki ma art. 39 § 1 k.w. Zgodnie z treścią powołanego artykułu: ” W wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie można – biorąc pod uwagę charakter i okoliczności czynu lub właściwości i warunki osobiste sprawcy – zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary albo odstąpić od wymierzenia kary lub środka karnego„.
Powołany przepis stanowi zatem prawną podstawę do odstąpienia od zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, wobec sprawcy wykroczenia prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu.
Jak wynika wprost z zacytowanego artykułu, zastosowania tego rodzaju instytucji może mieć miejsce wyłącznie w wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie.
W tym miejscu może pojawić się pytanie, co należy rozumieć przez powyższe sformułowanie i jakie okoliczności wpływają na uznanie, iż w danej sprawie występuje wypadek zasługujący na szczególne uwzględnienie.
Jak wynika z mojej praktyki zawodowej, rozważając zasadność odstąpienia od orzeczenia środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych Sąd uwzględnia przede wszystkim:
- miejsce popełnienia wykroczenia;
- porę, w jakiej doszło do popełnienia wykroczenia;
- natężenie ruchu w chwili zdarzenia;
- właściwości i warunki osobiste sprawcy, w tym zwłaszcza:
– dotychczasową niekaralność;
– ustabilizowany sposób życia – stała praca, rodzina;
– aktywność charytatywna i społeczna;
-
konsekwencje orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów –utrata pracy, brak możliwości znalezienia zatrudnienia.
Wszystkie te argumenty mają bardzo duże znaczenie przy zastosowaniu przez Sąd art. 39 § 1 k.w. i ewentualnym odstąpieniu od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, a co za tym idzie należy je w szczegółowy sposób opisać Sądowi rozpatrującemu sprawę.
Warto w tym miejscu wskazać, iż chcąc ubiegać się o odstąpienie przez Sąd od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów, sprawca wykroczenia powinien w miarę możliwości jak najszybciej złożyć do Sądu rozpatrującego sprawę wniosek o dobrowolne poddanie się karze wnosząc o odstąpienie od zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Wniosek najlepiej jest złożyć do Sądu jeszcze przed wydaniem wyroku nakazowego (tzn. wyroku wydawanego przez sąd bez rozprawy i doręczanego obwinionemu), ale nic nie stoi na przeszkodzie aby taki wniosek złożyć wraz ze sprzeciwem od wyroku nakazowego lub nawet później (byleby zrobić to przed rozprawą). Ostateczny termin na złożenie wniosku o dobrowolne poddanie się karze, to zakończenie przesłuchania obwinionego na rozprawie głównej.
Wniosek o dobrowolne poddanie się karze za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu znajduje się pod następującymi linkami:
Drodzy Czytelnicy
Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
Pozdrawiam
Adwokat Mariusz Stelmaszczyk