Na czym polega warunkowe umorzenie postępowania karnego w sprawie o prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego?

Rate this post

Jeżeli popełniłeś przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego to warunkowe umorzenie postępowania karnego jest najkorzystniejszym rozstrzygnięciem jakie możesz uzyskać w postępowaniu karnym. Pisze o tym szerzej w artykule: „Korzyści z warunkowego umorzenia postępowania karnego w sprawie o prowadzenie samochodu lub roweru w stanie nietrzeźwości ”

Warunkowe umorzenie postępowania karnego następuje w formie wyroku Sądu.

Istota wyroku warunkowo umarzającego postępowanie karne polega na tym, że:

  • Sąd stwierdza w tym orzeczeniu fakt popełnienia przez Ciebie przestępstwa prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego

ale jednocześnie

  • Sąd odstępuje od skazania i ukarania Cię za to przestępstwo z uwagi na szczególne łagodzące okoliczności popełnienia przestępstwa oraz z pozytywną ocenę Twojej osoby. Dodatkowo Sąd może odstąpić od orzeczenia wobec Ciebie zakazu prowadzenia pojazdów, dzięki czemu zachowasz prawo jazdy

W konsekwencji pomimo popełnienia przestępstwa zachowasz status osoby niekaranej za przestępstwo. Jakakolwiek wzmianka o tym, że toczyło się postępowanie karne ulegnie zatarciu i wykreśleniu z Krajowego Rejestru Karnego po upływie 6 miesięcy od zakończenia okresu próby wynoszącego od 1 roku do 3 lat. 

Więcej na temat warunkowego umorzenia postępowania znajduje się pod następującymi linkami:

Wniosek do Sądu o warunkowe umorzenie postępowania za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k. z odstąpieniem przez Sąd od orzekania zakazu prowadzenia samochodów

Wniosek do Sądu o warunkowe umorzenie postępowania za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k. z orzeczeniem przez Sąd zakazu prowadzenia samochodów na okres 1 roku

Polub mój funpage na facebook'u

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Blogger.com
  • Flaker
  • Gadu-Gadu Live
  • Google Buzz
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Twitter
  • Wykop
  • Drukuj
  • Poleć
  • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

9 odpowiedzi na Na czym polega warunkowe umorzenie postępowania karnego w sprawie o prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego?

  1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

    Drodzy Czytelnicy
    Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
    Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
    Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
    Pozdrawiam
    Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

    • Irena pisze:

      Witam serdecznie mam pytanie syna złapała policja pod wpływem alkoholu nigdy nie jeździł po pijanemu i nie piję bo jest chory leczy się na onkologii w Warszawie miał już z 10 operacji był u dziewczyny i z przyszłym t esciem wypił sobie przyszła synowa poklucila się z rodzicami i obudziła syna i chcieli uciekać od rodziców jechali kawałek i policja zatrzymała syna ponieważ zapomniał świateł jak dmuchal to miał 0, 49 jak można załatwić tak żeby synowi poszedł sąd jakoś łagodnie prawo jazdy mu jest bardzo potrzebne bo się leczy w Waszawie a oprócz tego męża też wozi on do Warszawy bo mąż też jest po operacj guza chodzi o kulach i nie wiem jak to załatwić bardzo proszę o poradę dokumenty leczenia wszystkie mam

      • Bartosz Nadwodny pisze:

        Witam,

        jedynym sposobem na pozytywne rozstrzygnięcie dla Pani syna jest warunkowe umorzenie postępowania karnego. Instytucja warunkowego umorzenia postępowania niesie za sobą bardzo korzystne okoliczności:

        1. Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych może być orzeczony w mniejszym wymiarze niż 3 lata;
        2. świadczenie pieniężne także może być orzeczone w mniejszej kwocie niż 5000 zł
        3. Pani syn pozostałby osobą niekaraną za przestępstwo.

        We wniosku o warunkowe umorzenie należy opisać jaki był powód jazdy w stanie nietrzeźwości oraz dlaczego dokument prawa jazdy jest dla Pani syna niezbędny.

  2. Margaretka pisze:

    Witam, moje pytanie to kiedy i do jakiej instytucji należy złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania.

    Pozdrawiam

    • Najlepiej jest złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego w sprawie o przestępstwo prowadzenia roweru lub samochodu w stanie nietrzeźwości do Sądu, po przesłaniu mu z Prokuratury aktu oskarżenia. Najlepiej zrobić to jak najszybciej po otrzymaniu z Sądu odpisu aktu oskarżenia.

  3. Margaretka pisze:

    Panie Mariuszu, jeżeli złożyłam wniosek o warunkowe umorzenie postępowania w momencie kiedy dokumenty z prokuratury wpłynęły do sądu, to czy jest ono brane pod uwagę kiedy wydawany jest wyrok nakazowy? Czy po wydaniu wyroku nakazowego należy ponowić wniosek czy zostaje już tylko odwołanie od wyroku?

    Dziękuję i pozdrawiam

  4. Rafał pisze:

    Witam chciałbym podziekowac Panu Mariuszowi za bardzo pomocny Wniosek o warunkowe umorzenie postepowania karnego za prowadzenie samomochodu w stanie nietrzewosci (1,14 promila) wniosek bardzo dobrze zformułowany i dobrze opisana obrona popełnionego czynu do tego opinia z komedy i prkurator przychylił sie na moja prosbe prawo jazdy nie zostalo mi zatrzymane dostalem rok próby i grzywna 500 zł. Takich ludzi powinno byc wiecej a nie takich co byle porada lub wizyta i sie płaci

  5. mdm1982 pisze:

    Witam,
    Panie Mariuszu przeczytałam Pana artykuł i bardzo proszę o pomoc. Mąż 16.05 wrócił z pracy w nocy o godz 2:00. wypił niecałe piwo i po ok godz pojechał autem (ok 1 km) do sklepu po papierosy. Zatrzymała go policja. W wydychanym powietrzu miał 0,26 a potem po kolejnych próbach miał coraz mniej. Wiem że kara to odebranie prawa jazdy na 3 lata (minimum) oraz grzywna. Mam pytanie w związku z powyższym artykułem. Czy wniosek ten należy zgłosić wtedy kiedy spisywany będzie protokół z policjantem? Bo ja rozumiem to tak, że nie należy zgodzić się na dobrowolne poddanie się karze, tylko poczekać aż trafią papiery do sądu i dopiero wtedy zgłaszać taki wniosek? Bardzo proszę o odpowiedź. Nadmienię, że taka sytuacja zdarzyła się po raz pierwszy, mąż nigdy nie był karany. Mamy dzieci i zabranie prawa jazdy znacznie utrudni nam życie codzienne. Mąż jest świadomy jakiego czynu się dopuścił i wie że kara go nie ominie, ale jeżeli jest szansa tylko na grzywnę lub krótszy okres utraty prawa jazdy to na pewno chciałby z niego skorzystać. Sprawa jest świeża, nie było jeszcze wezwania.

    • Witam, minimalna kara, o jakiej Pani napisała w postaci zakazu prowadzenia pojazdów na 3 lata jest kara za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art.178a par. 1 k.k. Tymczasem, na podstawie Pani wpisu oceniam, że Pani mąż dopuścił się wykroczenia prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu z art.87 par. 1 k.w., a nie przestępstwa prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art.178 a par. 1 k.k. To rozróżnienie, a jednocześnie prawidłowa kwalifikacja zachowania Pani męża (jako wykroczenia, a nie przestępstwa) ma dla Was istotne znaczenie, gdyż za wykroczenie prowadzenia pojazdów w stanie po użyciu alkoholu Sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Jak Pani widzi przy wykroczeniu z art.87 par. 1 k.w. 3 lata zakazu prowadzenia pojazdów jest górną granicą, na jaką Sąd może ten zakaz orzec.

      Pani mąż powinien zatem jak najszybciej uzyskać do wglądu akta swojej sprawy celem wykonani ich fotokopii. Jeśli (tak jak Pani pisze) najwyższy wynik jego badania analizatorem wydechu wyniósł 0,26 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, to jego zachowanie powinno zostać zakwalifikowane jako wykroczenie a nie przestępstwo. Moje stanowisko wynika z pojęcia błędu pomiaru i niepewności pomiaru, jakie występują w działaniu analizatorów wydechu. W telegraficznym skrócie każde urządzenie elektroniczne, w tym analizatory wydechu, mierzą np. stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu z pewnym marginesem błędu, który w warunkach terenowych sięga +/- 0,03 mg/l. To z kolei powoduje, że rzeczywiste stężenie alkoholu w organizmie Pani męża mogło wynosić do 0,03 mg/l mniej niż wynik pokazany na wydruku. Nawet na świadectwie wzorcowania analizatora wydechu jest wskazana tzw. niepewność pomiarowa konkretnego analizatora wydechu.

      Jeśli zachowanie Pani męża zostało opisane przez Prokuratora jako przestępstwo, wówczas Pani mąż powinien złożyć wniosek o zmianę opisu i kwalifikacji prawnej czynu na wykroczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *