Złamanie zakazu prowadzenia pojazdów – jaka kara
Nowelizacja kodeksu karnego, która weszła z życie z dniem 1 czerwca 2017 r. zaostrzyła karalność za przestępstwo z art. 244 k.k., tj. złamanie zakazu prowadzenia pojazdów poprzez:
1. zwiększenie ustawowego zagrożenia karą pozbawienia wolności do 5 lat
oraz
2. wprowadzenie obligatoryjnego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych za samo złamanie zakazu prowadzenia pojazdów.
Według aktualnie obowiązującego art. 244 k.k. „Kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu zajmowania stanowiska, wykonywania zawodu, prowadzenia działalności, prowadzenia pojazdów, wstępu do ośrodków gier i uczestnictwa w grach hazardowych, wstępu na imprezę masową, przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, nakazu okresowego opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym, zakazu kontaktowania się z określonymi osobami, zakazu zbliżania się do określonych osób lub zakazu opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu albo nie wykonuje zarządzenia sądu o ogłoszeniu orzeczenia w sposób w nim przewidziany, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.”.
Poprzednio obowiązujące przepisy przewidywały za złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów zagrożenie karą pozbawienia wolności do 3 lat.
Należy również wskazać, iż Sądy będą obligatoryjnie orzekały zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w przypadku skazania za przestępstwo określone w art. 244 k.k. (niezastosowanie się do zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych). Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych będzie wymierzany w latach od 1 roku do lat 15. Natomiast przed nowelizacją kodeksu karnego Sądy nie orzekały zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych za przestępstwo złamania prawomocnego zakazu sądowego, gdyż brak było przepisu przewidującego orzeczenie zakazu prowadzenia samochodów za popełnienie przestępstwa z art. 244 k.k.
Nowe przepisy weszły w życie z dniem 1 czerwca 2017 r., co oznacza, iż kierowcy, którzy popełnią przestępstwo złamania zakazu prowadzenia pojazdów po 1 czerwca 2017 r. będą odpowiadać według nowych, zaostrzonych przepisów.
Zadzwoń aby umówić się na konsultację: 697053659lub wyślij mail nabiuro@adwokat-stelmaszczyk.pl |
Witam
Jakiś czas temu pisałem do Pana o radę w sprawie złamania sądowego zakazu prowadzenia pojazdów, podpowiedział mi Pan iż jedyną możliwością uniknięcia przedłużenia zakazu jest warunkowe umorzenie postępowania, tak też zrobiłem tzn. wystosowałem rzeczony wniosek dzisiaj już jestem po wszystkim Prokurator przychylił się do wniosku i skierował go do Sądu, który go zaakceptował, mimo że nie musiałem być obecny na posiedzeniu, stawiłem się i uważam że miało to istotne znaczenie w korzystnym dla mnie rozstrzygnięciu, gdyż Sędzia jeszcze dopytywał o szczegóły, które nie był zawarte we wniosku Pozdrawiam i Dziękuję za dobre rady
Dzięki Pani Piotrze, cieszę się, że udało się Panu przekonać Prokuratora i Sąd do warunkowego umorzenia postępowania karnego. Przyznam, że bardzo lubię tą instytucję prawa karnego. Wyrok warunkowo umarzający postępowanie karne jest z jednej strony potwierdzeniem popełnienia przestępstwa, ale z drugiej strony jest przejawem wyrozumiałości ze strony Sądu, bardzo cenną alternatywą dla wyroku skazującego. Dlatego zawsze z przyjemnością witam informację, że Sądy wciąż stosują tą instytucję.