Na wstępie należy wskazać, iż na wydrukach z badania trzeźwości kierującego analizatorem wydechu znajdują się istotne informacje, które mogą mieć decydujące znaczenie dla odpowiedzialności karnej sprawcy przestępstwa lub wykroczenia prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu. Dlatego też niniejszy artykuł zostanie poświęcony kwestii jak powinno wyglądać badanie trzeźwości kurującego oraz kiedy wydruki z badania trzeźwości alkomatem mogą stanowić wiarygodny dowód potwierdzający fakt popełnienia przestępstwa lub wykroczenia prowadzenia pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu.
W związku z powyższym analizę akt sprawy powinieneś zacząć od zapoznania się z dołączonymi do protokołu badania trzeźwości wydrukami z alkomatu. Umożliwi Ci to ocenę wiarygodności tego najważniejszego dowodu w prowadzonej przeciwko Tobie sprawie karnej. Przy analizie akt sprawy należy zwrócić szczególną uwagę m.in. na:
- niepewność pomiaru alkomatu
- czas oraz objętość wydechu
- czystość próby
- czy dołączone jest świadectwo wzorcowania i czy jest aktualne
- czas pomiędzy badaniami
Policja z przeprowadzonego badania alkomatem na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu kierującego pojazdem mechanicznym sporządza protokół z przebiegu badania stanu trzeźwości urządzeniem elektronicznym. Do protokołu badania trzeźwości dołączane są wydruki z alkomatu, które wskazują wynik badania trzeźwości kierującego.
Do badania trzeźwości kierujących pojazdami Policja używa najczęściej dwóch rodzajów alkomatów:
- Alco-Sensor IV – podręczny analizator wydechu
oraz
- Alkometr A 2.0 – stacjonarny analizator wydechu
Każdy z tych alkomatów wyposażony w urządzenie, które drukuje wyniki przeprowadzonego przy ich użyciu badania trzeźwości. Następnie Policjant załącza je do protokołu badania trzeźwości kierującego, który znajduje się w aktach każdej sprawy o przestępstwo i wykroczenie prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu.
Protokół badania trzeźwości wraz z załączonymi wydrukami jest najważniejszym dowodem w sprawie karnej o przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości oraz wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu. Dlatego też ważna jest szczegółowa analiza wydruków znajdujących się w aktach sprawy o przestępstwo lub wykroczenie prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu celem sprawdzenia czy badanie zostało przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi procedurami wskazanymi w:
- Zarządzeniu Komendanta Głównego Policji nr 496 z dnia 25.05.2004r. w sprawie badań na zawartość w organizmie alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu z uwzględnieniem zmian wprowadzonych Zarządzeniem Komendanta Głównego Policji nr 738 z dnia 21.06.2011r
- Zasadami przeprowadzania pomiarów stężenia alkoholu oraz opiniowania w sprawach trzeźwości wydanymi przez Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie zatwierdzonymi w dniu 26 listopada 2004 r. przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej o Kryminologii
- Instrukcją obsługi producenta alkomatu użytego do badania trzeźwości kierującego pojazdem
Należy wskazać, że tylko badanie, które zostało przeprowadzone zgodnie z w/w dokumentami jest wiarygodnym dowodem w sprawie karnej o przestępstwo lub wykroczenie prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu.
Jeżeli jednak badanie trzeźwości kierującego pojazdem zostało przeprowadzone niezgodnie ze wskazanymi dokumentami, wówczas zachodzi poważna wątpliwość co do wiarygodności tego dowodu.
W przypadku powstania wątpliwości w zakresie wiarygodności dowodu w postaci badania trzeźwości kierującego pojazdem przy użyciu alkomatu, Sąd powinien na podstawie art. 193 par. 1 k.p.k. dopuścić dowód z opinii biegłego z zakresu toksykologii lub biegłego z zakresu mechaniki i budowy maszyn celem ustalenia wpływu uchybienia Funkcjonariusza Policji w sposobie przeprowadzenia badania trzeźwości na uzyskane wyniki badania trzeźwości.
Drodzy Czytelnicy
Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
Pozdrawiam
Adwokat Mariusz Stelmaszczyk
Witam Panie Mariuszu dnia 29,09 mam sie wstawić na policji w sprawie oskarżonego o prowadzenie poj pod wpływem.
Badanie było przeprowadzane urządzeniem Alco-Sensor IV pierwsze badanie i wynik 0,11 po 15 minutach drugie 0,09 i od razu 3 wynik 0,09. dodatkowo zażądałem pobrania krwi które zostało wykonane około 30 min po 3 badaniu wyniku jeszcze nie znam.
Z uwagi na to iż wyczytałem z Pana bloga że Alco-Sensor IV w warunkach labolatoryjnych posiada dopuszczalny blad pomiarowy 0,01 a w terenie moze wynosić 0,03.
Jak zachować sie juz na pierwszym przesłuchaniu nie zgadzać sie na dobrowolnie poddanie kary ktore zaproponuje policjant?
Jak moge sie obronić przed sadem przed utrata prawa jazdy na minimum 6 miesięcy i jak powołać sie przepisy i na cienka granice która mieści się w błędzie pomiarowym urządzenia .
Witam, spodziewam się, że wynik badania Pana krwi wyniesie 0,00 promila, a to z uwagi na prędkość eliminacji alkoholu z organizmu człowieka, który wnosi około 0,15 promila na godzinę, a więc odpowiednio 0,07 mg/l na godzinę.
Na czekającym Pana jutro przesłuchaniu Policjant zada Panu przede wszystkim pytanie, czy przyznaje się Pan do popełnienia zarzucanego wykroczenia prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu o stężeniu 0,11 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Jeśli argumenty, jakie prezentowałem na tym blogu w zakresie dopuszczalnego błędu pomiaru analizatora wydechu uznaje Pan za zasadne, logiczne i przekonywujące, wówczas nie popełnił Pan wykroczenia z art.87 par. 1 k.w. Nie oznacza to oczywiście, że przekonanie Sądu do wyroku uniewinniającego będzie takie łatwe i oczywiste. Więcej na temat działań, jakie może Pan podjąć w Pana sprawie po przesłuchaniu na Policji może Pan przeczytać w artykułach: wniosek do Sądu o zwrot dokumentu prawa jazdy w sprawie o wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu przy najwyższym wyniku 0,11 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu oraz wniosek o dopuszczenie dowodu z opinii biegłego do spraw maszyn i urządzeń elektronicznych na okoliczność błędu pomiaru analizatora wydechu
Witam dziękuje za szybką odpowiedz nie wspomniałem jeszcze o chyba dość ważnej kwestii dokument prawa jazdy jest nadal w moim posiadaniu ponieważ podczas kontroli nie miałem go przy sobie, policjant dokonując czynności wyznaczył mi od razu termin przesłuchania i poinformował ze bym na to przesłuchanie przyniósł prawo jazdy ponieważ od tego terminu będzie liczone jego zatrzymanie.
Oddać czy nie oddać PJ?
Co wtedy jeżeli po przesłuchaniu prawo jazdy nadal zostanie w moim posiadaniu i nie przyznam sie do popełnionego wykroczenia chcieć mieć możliwość aktywnej obrony przed sądem powołując sie na zakres dopuszczalnego błędu pomiaru bo tylko chyba to jest jedyny argument obrony który mi pozostaje w moim wypadku.
Z góry dziekuje za odpowiedz