Dlaczego Policjanci nakłaniają kierowców do dobrowolnego poddania się karze za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k.?

Rate this post

W niniejszym artykule postaram się odpowiedzieć na pytanie będące jego tytułem, a mianowicie dlaczego Policjanci namawiają podejrzanych o przestępstwo z art. 178a § 1 k.k. do dobrowolnego poddania się karze. 

Otóż ciężko jest mi znaleźć odpowiedź na zadane pytanie. Być może Policjanci mają polecenie służbowe, aby namawiać podejrzanych do wyrażenia zgody na skazanie bez przeprowadzenia rozprawy w trybie art. 335 § 1 k.p.k. Być może związane jest to z tym, że w przypadku skazania w trybie art. 335 § 1 k.p.k. organy ścigania mogą ograniczyć postępowanie dowodowe, a co się z tym wiąże szybsze zakończenie postępowania przygotowawczego oraz wysłanie aktu oskarżenia do Sądu.

Wielu czytelników bloga pisze, że Policjanci mówią im na przesłuchaniu, iż jedyną możliwością uzyskani łagodniejszego wyroku za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k., jest wyrażenie zgody na skazanie bez przeprowadzenia rozprawy w trybie art. 335 § 1 k.p.k. Natomiast w przypadku, gdy nie wyrażą zgody na „samoukarnie”, to w Sądzie na pewno wyrok będzie surowszy. Dlatego też wielu podejrzanych wyraża zgodę na propozycję Prokuratora.

Dopiero później po przesłuchaniu na Policji dowiadują się, że dobrowolne poddanie się karze nie jest jedyną możliwością na zakończenie postępowania karnego, że mogą ubiegać się o warunkowe umorzenie postępowania karnego, które jest znacznie korzystniejszym rozstrzygnięciem od wyroku skazującego.

Dlatego też pojawiają się pytania ze strony podejrzanych, dlaczego Policjanci nie informują ich na przesłuchaniu o możliwości złożenia wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Otóż, Policjanci nie mają takiego obowiązku. To sprawca przestępstwa jeżeli chce ubiegać się o warunkowe umorzenie postępowania karnego musi podjąć się aktywnej obrony i złożyć już na etapie postępowania przygotowawczego albo na etapie postępowania sądowego przedmiotowy wniosek.

W artykule Warunkowe umorzenie postępowania karnego za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k po zaostrzeniu przepisów Kodeksu karnego z 18 maja 2015 r. napisałem na czym polega instytucja warunkowego umorzenia postępowania karnego oraz kiedy sprawca przestępstwa z art. 178a § 1 k.k. może złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Natomiast w tym miejscu przedstawię główne różnice pomiędzy wyrokiem warunkowo umarzającym postępowanie karne a wyrokiem skazującym.

Wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k., który może Cię zainteresować znajduje się pod następującymi linkami:

Wniosek do Sądu o warunkowe umorzenie postępowania za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k. z odstąpieniem przez Sąd od orzekania zakazu prowadzenia samochodów

Wniosek do Sądu o warunkowe umorzenie postępowania za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k. z orzeczeniem przez Sąd zakazu prowadzenia samochodów na okres 1 roku

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Blogger.com
  • Flaker
  • Gadu-Gadu Live
  • Google Buzz
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Twitter
  • Wykop
  • Drukuj
  • Poleć
  • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź do Dlaczego Policjanci nakłaniają kierowców do dobrowolnego poddania się karze za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k.?

  1. Drodzy Czytelnicy
    Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
    Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

    Pozdrawiam
    Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *