Sprawca działający w warunkach określonych w art. 178a § 4 k.k. naraża się na znacznie poważniejsze konsekwencje prawne, aniżeli osoba niekarana za przestępstwo prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości.
Jak bowiem wynika wprost z art. 178a § 4 k.k. za prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości pomimo wcześniejszego prawomocnego skazania za to przestępstwo, grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Warto mieć przy tym na uwadze, że jak wskazuje praktyka, bardzo rzadko zdarza się, by Prokurator wnosił o skazanie sprawcy tego przestępstwa na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Na gruncie praktyki orzeczniczej można zauważyć tendencję do orzekania przy tego rodzaju występków kary od 6 miesięcy do 1 roku bezwzględnej kary pozbawienia wolności, a więc bez warunkowego zawieszenia jej wykonania. Co do zasady więc, ponowna jazda samochodem w stanie nietrzeźwości wiązać będzie się dla sprawcy z poniesieniem kary bezwzględnego pozbawienia wolności.
Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku sprawcy przestępstwa z art. 178a § 1 k.k., który naraża się na na karę grzywny, karę ograniczenia wolności bądź karę pozbawienia wolności do lat 2 (w praktyce będzie to zazwyczaj kara grzywny bądź kara pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania).
Zauważyć zatem należy, iż zatarcie w toku postępowania karnego skazania za poprzednie przestępstwo kierowania samochodem w stanie nietrzeźwości – (prowadzące do zmiany kwalifikacji prawnej zarzucanego oskarżonemu czynu z art. 178a § 4 k.k. na art. 178a § 1 k.k.) rodzi realną szansę uniknięcia przez oskarżonego ponoszenia kary bezwzględnego pozbawienia wolności.
W takiej sytuacji oskarżony lub jego obrońca powinni zwrócić się do Sądu z wnioskiem o zmianę kwalifikacji prawnej zarzucanego oskarżonemu czynu oraz wymierzenie mu na podstawie art. 178a § 1 k.k. kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania.
Ważne jest przy tym powołanie się na odpowiednią argumentację. Istotne znaczenie w zakresie wniosku o warunkowe zawieszenie wykonania kary pozbawienia wolności będą mieć w szczególności:
-
właściwości i warunki osobiste oskarżonego (np. wiek, stan cywilny, sytuacja zawodowa)
-
okoliczności popełnienia przestępstwa prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości (np. stopień stężenia alkoholu w organizmie oskarżonego, pora podróżowania, dystans przebytej drogi).
Drodzy Czytelnicy
Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
Pozdrawiam
Adwokat Mariusz Stelmaszczyk
Witam 9 stycznia 2016r o 2 wnocy mój mąż został zatrzymany, miał 1.4 promila. Dobrowolnie poddał się karze, 15lipca 2016 sąd wydał wyrok z art.178a k.k prawko zatrzymane na 3 lata 5000 na fundusz i 1700 koszty plus grzywna co wpłacił. 9 czerwca2017 minęła połowa zakazu. Czy jest jakaś możliwość starania się o odzyskanie prawka bez tej blokady bo głównie ja użytkuję samochód mąż prowadził jedynie podczas dalszych wyjazdów w wekend bo on dojeżdza do pracy przewozem.
Witam,
niestety bez blokady alkoholowej Pani mężowi nie będzie można skrócić zakazu, ponieważ Sąd zapewne orzekł zakaz na podstawie art. 42 par 2 k.k. Wobec powyższego blokada alkoholowa jest jedynym wyjściem aby w ogóle postarać się o skrócenie zakazu do pojazdów wyposażonych w blokadę alkoholową. W tym celu Pani mąż powinien złożyć wniosek do Sądu Rejonowego, który wydał wyrok i poczekać na rozstrzygnięcie, gdyż Sąd może wydać decyzję na posiedzeniu niejawnym i nikogo nie wezwać lub wyznaczyć posiedzenie, na które wezwie Pani męża.