Kiedy kierujący samochodem znajduje się w stanie po użyciu alkoholu?

Rate this post

Kierujący samochodem znajduje się w stanie po użyciu alkoholu, gdy zawartość alkoholu w jego organizmie wynosi lub prowadzi do:

 • stężenia alkoholu we krwi od 0,2 promila do 0,5 promila

albo

 • stężenia alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza od 0,1 mg do 0,25 mg

Prowadzenie samochodu przy stężeniu alkoholu poniżej 0,1 mg/l w wydychanym powietrzu  lub 0,2 promila we krwi  nie stanowi wykroczenia z art.87 § 1 k.w.

Jeżeli  badanie alkomatem wskazało u Ciebie stężenie alkoholu 0,09 mg/l  w wydychanym powietrzu lub 0,19 promila we krwi, wówczas nie popełniłeś wykroczenia prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu.

Prowadzenie samochodu w stanie po użyciu alkoholu zachodzi wówczas, gdy stężenie alkoholu w organizmie kierującego nie przekroczyło górnej granicy wynoszącej 0,25 mg/l w wydychanym powietrzu lub 0,5 promila we krwi. 

Prowadzenie samochodu przy stężeniu alkoholu powyżej 0,25 mg/l w wydychanym powietrzu lub 0,5 promila we krwi nie stanowi wykroczenia z art.87 § 1 k.w. lecz przestępstwo z art.178a § 1 lub 4 k.k.

Jeżeli zatem badanie alkomatem wykazało u Ciebie stężenie alkoholu równe 0,25 mg/l w wydychanym powietrzu lub 0,5 promila we krwi, wówczas popełniłeś wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu, gdyż stężenie alkoholu nie przekroczyło tej górnej granicy. Dopiero jeśli wynik badania alkomatem wskaże u Ciebie stężenie alkoholu większe od 0,25 mg/l w wydychanym powietrzu lub 0,5 promila we krwi, to popełniłeś przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości.

W sytuacji, gdy wynik badania alkomatem był zbliżony do dolnej albo górnej granicy stanu po użyciu alkomatu, np. wyniósł 0,11 mg/l w wydychanym powietrzu lub 0,23 promila we krwi, wówczas warto podnieść zarzut błędu pomiarowego alkomatu, który może mieć decydujące znaczenie dla ustalenia czy znajdowałeś się w stanie po użyciu alkoholu. Więcej na ten temat przeczytasz w artykułach:

„Alkomaty służące do badania trzeźwości przez Policje kierujących samochodem lub rowerem”

„Na czym polega błąd pomiarowy alkomatu przy badaniu trzeźwości kierujących samochodem lub rowerem?”

„Jakie znaczenie ma błąd pomiarowy alkomatu w sprawie o prowadzenie samochodu lub roweru w stanie nietrzeźwości?”

Polub mój funpage na facebook'u

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

52 odpowiedzi na Kiedy kierujący samochodem znajduje się w stanie po użyciu alkoholu?

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

 2. Zbigniew pisze:

  Witam
  Pisze do Pana z prośbą o pomoc i poradę. Otóż dnia z 18 na 19 lutego ok.
  godz. 00.30 w nocy jechałem przez centrum niewielkiego miasta po spożyciu
  alkoholu. Zmierzając w kierunku obrzeży miasta natknąłem się na patrol
  policje który ruszył za mną. Widząc to zjechałem w boczna uliczkę gdzie
  zaparkowałem na chodniku, wyłączyłem silnik i wyjąłem klucze ze stacyjki.
  Po kilkunastu sekundach przyjechał owy radiowóz. Pan policjant poprosił o
  dokumenty które otrzymał. Później spytał o to czy piłem.
  Powiedziałem ze nie (chcąc się Bronic). Policjant powiedział ze się
  sprawdzi, a że nie posiadali swego alkomatu wezwali inny radiowóz. Po
  krótkiej chwili przyjechał inny radiowóz i zostałem zbadany 4 razy
  alkomatem bezkontaktowym (pomiar bez ustnika). Po stwierdzeniu zawartości
  alkoholu zostałem przewieziony na posterunek gdzie przebadano mnie alkomatem
  stacjonarnym. Pierwsze badanie wykazało 0,1 mg, zaś drugie wykonane po
  trzech minutach wykazało 0,09 mg. Następnego dnia miałem
  przesłuchanie na komendzie, po czym odmówiłem poddania się dobrowolnie
  karze. Sprawa została skierowana do sądu. Otrzymałem wezwanie na sprawę na 6
  marca.

  Teraz napisze dlaczego wsiadłem za kierownice w takim stanie. Otóż po
  spożyciu alkoholu pokłóciłem się z dziewczyna i chciała żebym zawiózł ja do
  domu. Nie świadomy tego ze piłem, pojechałem. Było to nie przemyślana i
  pochopnie podjęta decyzja której bardzo żałuje. No i stało się. Chcę dodać
  ze studiuje i muszę dojeżdżać codziennie na uczelnie, na która z miejsca
  zamieszkania na uczelnie ma ok. 50 km w jedna stronę. Nie byłem karany. Raz
  miałem sąd grodzki za nie przyjecie mandatu za
  parkowanie. Chciałbym Pana prosić co w takiej sytuacji można zrobić, jak się
  bronić? Czy istnieją inne możliwości aby to zrobić tak abym odzyskał prawo
  jazdy, gdyż są mi potrzebne do codziennego funkcjonowania? Czy można napisać
  jakiś wniosek i jak by on miał wyglądać? Co Pan o tym wszystkim sądzi?
  Proszę o poradę i odpowiedź. Z góry serdecznie dziękuję.

  • Przy wyniku badania alkomatem 0,10 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu ma Pan do wyboru 2 możliwe linie obrony:

   1. podważenie wyniku badania alkomatem poprzez powołanie się na błąd pomiaru alkomatem. Zazwyczaj wynosi on 0,01 mg/l, a więc w Pana przypadku, przy wyniku 0,10 mg/l, wystarczająco. Uwzględnienie przez Sąd niedokładności pomiarowej alkomatu +/- 0,01 mg/l powinno doprowadzić do umorzenia postępowania

   2. złożenie wniosku o dobrowolne poddanie się karze grzywny z jednoczesnym odstąpieniem przez Sąd od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów – na podstawie art.39 par. 1 k.k. We wniosku należy przywołać i opisać wszelkie okoliczności łagodzące (część z nich wskazał Pan w pytaniu)

 3. Zbigniew pisze:

  Dziękuję za odpowiedz.
  Mam jeszcze pytanie dotyczące tego co mam teraz zrobić? czy mam czekać na rozprawę w sądzie i tam podważać owe badania? czy jeszcze przed rozprawą mam złożyć jakiś wniosek do sądu?

  • Powinien Pan jak najszybciej ustalić na podstawie akt sprawy, ile wynosił błąd pomiarowy alkomatu, a potem złożyć do Sądu pismo – wniosek o umorzenie postępowania wobec nie popełnienia wykroczenia prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu.

 4. mateusz pisze:

  Panie Mariuszu,
  W dniu wczorajszym zostałem zatrzymany przez patrol policji, dokonano na mojej osobie rutynowego badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu urządzeniem Alcosensor IV, przed przeprowadzeniem badania poinformowałem policjantów, że 5 minut wcześniej spożywałem alkohol w postaci piwa, policjanci jednak mimo to przystąpili do przeprowadzenia badania wymienionym urządzeniem I wynik 0,12mg II wynik po 15 minutach 0,05mg, nie przeprowadzono trzeciego pomiaru. Pojazd prowadziłem na drodze o bardzo małym natężeniu ruchu.

  moje pytanie:

  Czy zasadnym jest wskazywać na błąd przeprowadzenia badania, gdyż nie upłynęło 15 minut od spożywania alkoholu, w protokole policjant wpisał, że alkohol spożywałem o 16:15 a pierwsze badanie nastąpiło o 16:27, co może świadczyć o zaleganiu jeszcze alkoholu w jamie ustnej, czy Sąd weźmie to pod uwagę i wyda wyrok korzystny dla mnie? Czy jeżeli w zarządzenie KGP o badaniu stanu trzeźwości napisane jest, że w opisanej przeze mnie sytuacji powinno być przeprowadzone trzecie badanie, a policjanci go nie wykonali, czy działa to na moją korzyść?

  Proszę o poradę co najlepiej w takiej sytuacji zrobić aby zachować prawo jazdy?

  • Sposób przeprowadzenia pomiaru trzeźwości przez Policje był błędny. Zgodnie z zarządzaniem Komendanta Głównego Policji „w sprawie badań na zawartość w organizmie alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu” badania trzeźwości kierującego alkomatem nie można przeprowadzać przed upływem 15 minut od zakończenia spożywania alkoholu przez badanego. Przyczyna wprowadzenia tego przepisu jest fakt nie wykrywania przez alkomaty podręczne alkoholu resztkowego w jamie ustnej badanego, utrzymującego się tam w ciągu 15 minut od spożycia alkoholu.

   W Pan przypadku oznacza to, że pierwszy wynik badania alkomatem podręcznym 0,12 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu był zawyżony w stosunku do rzeczywistego stężenia alkoholu w Pana organizmie. W takim wypadku powinien Pan żądać ustalenia, że wiarygodny jest jedynie drugi wynik badania alkomatem 0,05 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, co uzasadnia umorzenie prowadzonego przeciwko Panu postępowania o wykroczenie.

   • mateusz pisze:

    Dziękuje za odpowiedź. Widziałem protokół użycia alkosensoru i jest tam napisane, że alkohol spożywałem o 16:15 a pierwsze badanie jest o 16:26.

 5. Krzysztof pisze:

  Witam Panie Mariuszu mam pewien problem, dziś o godz 10 rano zatrzymała mnie policja kiedy jechałem na rowerze w wydychanym powietrzu miałem 0,25 mg a później 0,20 mg. Mam wezwanie na komendę w piątek na godz 12. Moje wezwanie na komendę jest w formie wykroczenia i opiera się o art 87 paragraf 2 co mi grozi za jazdę na rowerze po spożyciu alkoholu ? czy zostanie mi zabrane prawo jazdy ? ;-(

  • Za prowadzenie roweru pod wpływem alkoholu 0,20-0,25 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu grozi Panu kara grzywny oraz zakaz prowadzenia rowerów na 1 rok lub 1 rok i kilka miesięcy.

   • Krzysztof pisze:

    Dziękuję bardzo Panie Mariuszu za udzieloną informację, mam tylko nadzieję ze to wykroczenie skończy się na ukaraniu mnie w formie grzywny ,oraz pozbawienia mnie prawa prowadzenia pojazdu niemechanicznego na określony okres czasu.Napiszę do Pana na forum w piątek po wizycie na komendzie policji w celu poinformowania Pana o poniesionej konsekwencji dopuszczenia się wykroczenia zawartego w/w artykule.Jeszcze raz bardzo Panu dziękuje pozdrawiam.

 6. Krzysztof pisze:

  Witam Panie Mariuszu, byłem w piątek na komendzie policji i zaproponowano mi karę grzywny w wysokości 500 zł oraz jak Pan przewidział zakaz prowadzenia pojazdów ( na okres 6 miesięcy) . Po dłuższej rozmowie z funkcjonariuszem policji w rezultacie nie przyjąłem owej kary i złożyłem wniosek do sądu o rozprawę bez mojego udziału. Wniosek mój umotywowałem iż jestem osobą bezrobotną kończącą studia, która w niedługim czasie rozpocznie pracę zarobkową gdzie prawo jazdy będzie mi nie zbędne,nigdy nie byłem karany i dobrowolnie poddaje się karze prosiłem o nałożenie na mnie kary nawet w wysokości trzykrotnej grzywny zaproponowanej przez policjanta a więc 1500 zł oraz pozbawienia mnie prowadzenie pojazdów nie mechanicznych na okres 6 miesięcy. Co Pan o tym sądzi? i jeśli mogę uzyskać taką informację to w jakim czasie mam się spodziewać poczty z sądu??? Dziękuje bardzo za informację pozdrawiam

  • Krzysztof pisze:

   Dziękuje bardzo Panie Mariuszu dodam tylko iż chodzi tutaj o sytuację w której z prowadziłem rower po spożyciu a nie samochód,art 87 par.2 wiec na chwilę obecną nie pozostaje mi nic innego jak tylko teraz cierpliwie czekać. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuje.

 7. Marcin pisze:

  Witam Panie Mariuszu. Na wstępie chciał bym napisać, że jestem pełen podziwu dla pańskiej aktywności na forum. Ciesze się, że są jeszcze ludzie na tym świecie, którzy bezinteresownie pomagają zwykłym szarym obywatelom. Przedstawię teraz dla Pana moją sytuację. Dnia 25 maja 2012 r. o godzinie 01:30, jechałem rowerem po chodniku przy jednej z uliczek osiedlowych w mieście. Podjechała do mnie policja i zapytała się dlaczego nie mam świateł i przy okazji policjant wyczuł alkohol. Zostałem zabrany na komendę wraz z rowerem gdzie zostałem poddany badaniu na obecność alkoholu na stacjonarnym alkomacie. Pierwszy wynik pokazał 0,15 mg/l a drugi po 10 minutach 0,14. Złożyłem zeznania ze 10-20 minut wcześniej zrobiłem kilka łyków piwa( w dokumentach dla policjanta wartość oszacowałem na 250 ml piwa). Dodam też, że nie było wzmianki o braku świateł w moim rowerze. Tego samego dnia o 11:00 musiałem stawić się na komendę. Policjant zadzwonił do prokuratora, który ustalił kare w wysokości 600 zł oraz 6 miesięcy zakazu prowadzenia pojazdów albo do sądu. Wybrałem sąd. Jestem bezrobotnym studentem w wieku 22 lat. Nigdy niekarany przez sąd a jedyny mandat jaki zapłaciłem to 100zł za jazdę bez pasów. I tu pojawia się moje pytanie. (Wiem, że podobna sytuacja opisana wyżej. Przepraszam jeżeli „zawracam głowę”). Co mi za to grozi? Czy zostanie zabrane mi prawo jazdy?
  p.s. wiem, że popełniłem błąd i zaznaczam, że nigdy nie prowadziłem pojazdu pod wpływem zgubnego alkoholu. Pozdrawiam serdecznie. Marcin

  • Marcin pisze:

   Dziękuję za odpowiedz. Chciałbym się Pana poradzić czy muszę dostarczyć do sądu przed rozprawą jakieś dokumenty, które pomogą mi ” walczyć o te 6 miesięcy zakazu prowadzenia rowerów” czy też wystarczy, jeżeli podczas rozprawy będę starał się przekonać sędziego o wyrok mniejszy od tego zaproponowanego przez Prokuratora.
   Pozdrawiam Marcin

 8. Marcin pisze:

  Dziękuję za szybką odpowiedz. Rozumiem, że jeżeli nie podejmę żadnej inicjatywy z mojej strony ( nie dostarczę dokumentów do Sądu) to podczas rozprawy nie będę miał szansy, żeby się obronić przed utratą prawa jazdy? Pozostało mi tylko szukać adwokata? Na moje nieszczęście Pańska kancelaria jest oddalona od mojego miasta o 300 kilometrów. Życzę zdrowia oraz sukcesów na drodze zawodowej. Marcin.

 9. Krzysztof pisze:

  Podczas zatrzymania i kontroli policyjnej stwierdzającej spożycie alkoholu policja badanie powtarza (parokrotnie). Pierwsza powtórka powinna być po 15 min, kolejna na urządzeniu stacjonarnym, na posterunku lub badanie krwi. PYTANIE: Czy prokurator kierując akt oskarżenia, a następnie sędzia orzekający w sprawie sugerują się najwyższym z pomiarów czy najniższym?

  • Zarówno Prokurator jak i Sędzia kierują się najwyższym wynikiem alkomatu, choć do aktu oskarżenia są wpisywane wszystkie wyniki.

   • Krzysztof pisze:

    Zatem rozumiem, że w z punktu widzenia zatrzymanego – lepiej aby kolejnych badań było jak najmniej? Nie ma zatem zatrzymany interesu w tym, aby po pierwszym „dmuchaniu” zabiegać o kolejne, czy też badanie krwi, gdyż na pewno swojej sytuacji nie poprawi, a może ją jedynie pogorszyć?

 10. Krzysztof pisze:

  Czy można prosić o odp.?

 11. Piotr pisze:

  Witam,
  chyba nietypowa sprawa, bo na zadnych forach nie znalazlem podobnego przypadku,
  oto opis zdarzenia:
  godz. 13:05 badanie alkomatem na budowie wykazalo 3,2 promola, podpisalem sie na protokole poniewaz byla informacja, ze moge potwierdzic wynik na policji, oczywiscie zostalem natychmiastowo zwolniony z par 52
  godz. 14:35 badanie na policji wykazalo 0,05 mg/l w wydychanym powietrzu blad alkomatu 0,02 mg/l
  oczywiscie zlozylem pozew do sadu pracy, jako dowod zaswiadczenie z policji,
  dowod pozwanago: swiadkowie twierdza ze czuc bylo alkohol ode mnie,
  alkoholu nie pilem przed praca ani wczesniej, wie ze musze sam udowodnic swoje racje, takie jest prawo, sprawa w sadzie za pare dni, moje 22 letnie doswiadczenie zawodowe jako inzyniera budownictwa leglo w gruzach majac par. 52 w dokumentach.
  Prosze Pana o ewentualne wskazowki.
  Dziekuje,
  Piotr

  • Alkomat, którym pracodawca zbadał ana trzeźwość był niesprawny. Rzecz w tym, że według toksykologii alkohol jest eliminowany z organizmu ludzkiego z prędkości 0,1 mg/l na godzinę. Nie ma zatem możliwości, by półtorej godziny przed badaniem na Policji miał pan we krwi 3,2 promila.

   • Piotr pisze:

    Dziękuję,
    mam nadzieję, że argument niesprawnego alkomatu pracodawcy weźmie sąd pod uwagę choc tak naprawdę nie musi, ważne oświadczenie pracodawcy, choć pracodawca zgodnie z par 17 nie odsunął mnie od obowiązku pracy, dopiero po badaniu alkomatem natychmiast zwolnił, nie przyjął do wiadomości stanu faktycznego po mojej wizycie na policji: dzwoniłem ok. 15 tej informując go o wyniku dla mnie kożystnym, ale on swierdził że nie ma ochoty ze mną współpracować (byłem zatrudniony na stanowisku Kierownik Kontraktu dopiero przez 3 dni) przecież mogł sam sprawdzić wynik badań na policji i wycofac się ze zwolnienia mnie z par. 52, czy mogę w sądzie powiedzieć o (w obronie) „podejzeniu” celowego zwolnienia z pracy, o takich przypadkach czytałem w orzeczeniach sądowych, które mogę przytoczyć na sprawie, boję się tylko , że „zastraszeni” pracownicy będa po stronie pracodawcy i będą zeznawac co im pracodawca powie aby mnie pogrążyć pomimo przedstawionego wyniku badań z policji. Ja mam tylko dwa dowody :
    1. „twardy” z policji
    2. podpisy (moje) : na protokole z badania przez pracodawcę, innych dokumentach jakie z prcodawcą podpisywałem (umowa o prace itp.), niczy się nie różnią, a przecież podpis człowieka z 3,2 promila powinien być niewyraźny a wręcz niemożliwy.
    Jeszcze raz dziękuję

    Pozdrawiam
    Piotr

 12. Piotr pisze:

  Dzień dobry,
  juz po pierwszej rozprawie, na rozprawę nie stawili się świadkowie pozwanego (sześć osób) ani pełnomocnik pozwanego. Co do pełnomocnika rozumiem że się nie stawił, bo w odpowiedzi na pozew zaznaczył wnosząc o „rozpoznanie sprawy w razie nieobecności pozwanego i/lub jago pełnomocnika. Jednakże nie rozumiem nieobecności świadków pozwanego o które wnosił (rozumiem, że sąd) wezwanie ich na rozprawę i przeprowadzenie dowodu z przesłuchania. Zostałem sam na sali jako powód i czułem sie potraktowany jak oskarzony w tej sprawie, sędzina nie dała mi dojść do słowa, miałem tylko odpowiadac na jej pytania, cały mój misterny plan zeznań swiadków „wzioł w łeb”, nie mogłem nic powiedzieć poza odpowiedziami na pytania, moje proby podjęcia komentarzy były ucinane. Także zeznałem czyli opowiedziałem sądowi co się stało feralnego dnia w mojej sprawie. Sędzina jednak w piśmie od policji wyczytała, że miałem 0,05 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, drązyła ten temat dość długo, czy piłem wcześniej itp. kiedy odpowiedziałem , że nic nie piłem w tym dniu, dzień wcześniej i dwa dni wcześniej, to pytanie co oznacza wynik 0,05 mg/l, odpowiedziałem, że nie wiem, powodów może być wiele, zła przemiana materii itp. , palenie papierosów również, poza tym nie jestem ekspertem w tej dziedzinie. Sąd wyznaczył drugi termin rozprawy za miesiąc. Czy żeczywiście świadkowie za poradą pełnomocnika, jeżeli takie było, mogli się nie stawić na rozprawę pomimo wezwania ich na świadków przez sąd? może epidemia? co może im grozić, a co mnie pomóc w tej sprawie?
  Przecież mam „żelazny” dowód z policji: 0,05 mg/l i ustawę o wychowaniu w trzeźwości art. 46 i Kodeks Karny art. 115 par. 16. I jeszcze jedno, dowód z policji nie widział pozwany w aktach sprawy, ponieważ wnosiłem w pozwie sąd o zobowiązanie Policji do okazania wyników, sąd tego nie zrobił, zatem ja 10 dni przed rozprawą wysłałem kopie wynków z policji, ponieważ w dniu pisania pozwu nie miałem jeszcze tego „dowodu”.
  Jeżeli będzie Pan miał chwilę czasu na napisanie paru zdzań, to bardzo proszę i zgury bardzo dziękuję.

  Pozdrawiam
  Piotr

 13. Piotr pisze:

  Dzień dobry.
  Zostało zatrzymane mi prawo jazdy. Wynik pierwszego pomiaru 0,11 po 15 min 0,09. Nie przyznałem sie do winy, wniosek trafił do sądu. błąd na wzorcowaniu urządzenia 0.01. Czy mam jakąś szansę obrony? oprucz tego że zawnioskowałem błąd pomiarowy alkomatu? Po mimo tego błędu dalej będzie 0,1 z czego to dalej jest wykroczenie. Proszę o poradę

  • Wykroczenie z art.87 kw – prowadzenia pojazdu w stanie po użyciu alkoholu zaczyna się od 0,10 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. W Pana wypadku niepewność pomiaru alkomatu wynosząca 0,01 mg/l nie uchroni Pana przed odpowiedzialnością za wykroczenie. Proszę tylko zwrócić uwagę, że czym innym jest błąd pomiaru alkomatu, a czym innym niepewność pomiaru alkomatu. Często te wartości są takie same, ale nie zawsze.

   • piotr pisze:

    Dziękuje za odpowiedz. Czyli najlepszym rozwiązaniem będzie poddanie sie dobrowolnie karze z wnioskiem o zwrot prawa jazdy? Pragnę nadmienić także że zostały przeprowadzone dwa badania a nie trzy zgodnie z zarządzeniem Komendanta Głównego Policji z 12 czerwca 2011. Może jednak próbować podważyć wynik pomiaru alkomatem 7410 z uwagi na warunki atmosferyczne i inne czynniki opisane przez Pana na podstawie analizy instytutu ekspertyz sądowych w Krakowie. Czy wniosek o zwrot prawa jazdy można złożyć na posiedzeniu czy lepiej może od razu? Sąd ma 14 dni na podjęcie decyzji o zatrzymaniu lub zwrocie, natomiast posiedzenie może odbyć się za miesiąc.

 14. Beata pisze:

  Panie Mecenasie,

  ktos z moich bliskich znajomych zostal oskarzony z art. 178 par. 1 mając dokladnie 0,25 mg/l
  Czy to zgodne z prawem? Nie powinno to byc wykroczenie (od 0,2 do 0,5 promila to podejrzenie spozycia, a to wykroczenie)
  Slicznie dziekuje i Pozdrawiam
  Beata

  • Ma Pani rację. Przestępstwo z art.178a par. 1 ma miejsce dopiero po przekroczeniu 0,25 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, a więc od 0,26 mg/l alkoholu. Doradzam złożenie pisma – wniosku o zmianę kwalifikacji prawnej czynu z przestępstwa na wykroczenie.

   • Beata pisze:

    Dziekuję za odpowiedź.
    Rozumiem, ze taki wniosek nalezy zlozyc do Prokuratora? I czy lącznie z wnioskiem o umorzenie postępowania?
    Pozdrawiam,
    Beata

 15. Kamila pisze:

  Witam Panie Mariuszu

  Wczoraj mojego chłopaka zatrzymała policja, po dokonaniu rutynowego badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu okazało się, że ma 0.31 mg/dm3 , badanie powtórzono na komisariacie i po 1.5 godzinie miał już 0,22. Dodam, że średnio 4 razy w tygodniu jest poddawany tego typu sprawdzeniom ze względu na rodzaj pracy jaką wykonuje i nigdy nie zdarzyło się żeby alkomat cokolwiek wskazał.
  Otrzymał wezwanie stawiennictwa na komendę w charakterze podejrzanego o popełnienie przestępstwa.
  Moje pytanie, czego ma się spodziewać. Rozumiem, iż przy takich wynikach pomiaru nie jest to już tylko wykroczenie. Dodam, że nigdy nie był karany i nie ma żadnych punktów.

  Z góry dziękuję za odpowiedź
  Pozdrawiam,
  Kamila

  • Pani chłopak usłyszy od Policjanta propozycję dobrowolnego poddania się karze (dokładniej to będzie propozycja Prokuratora za pośrednictwem Policjanta). Powinien się spodziewać propozycji kary grzywny (jej wysokość zależy do dochodów, nie powinna przekraczać 1500 zł) oraz zakazu prowadzenia pojazdów na 1 rok.

 16. Kamila pisze:

  Dziękuję serdecznie za odpowiedź.
  Po wizycie na komisariacie otrzymał propozycję skorzystania z sądu polubownego, kara jaka została zaproponowana to: grzywna w wysokości 1500 zł, zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych przez okres 2 lat oraz wyrok 5 miesięcy w zawieszeniu na 2 lata. Przy czym nie zgodził się na 2letni zakaz prowadzenia pojazdów ( przyjmie karę, przy założeniu że okres zakazu prowadzenia pojazdów zostanie skrócony do 1 roku ), w zależności od decyzji prokuratora będzie próbował dochodzić swoich racji w Sądzie.
  Panie Mariuszu wskazał Pan również , iż może również powalczyć przed Sądem o warunkowe umorzenie postępowania karnego bez zakazu prowadzenia pojazdów. Mógłbym Pan rozwinąć temat w tej kwestii.

  Pozdrawiam i dziękuję
  Kamila

 17. Dawid pisze:

  Witam Panie Mariuszu.

  Pisze do Pana z prośbą o poradę. W sobote 06.04 zostałem zatrzymany przez Policje w ramach kontoroli trzeźwości. Pierwsze badanie było wykonane alkomatem bezustnikowym, bez wyswietlacza. Wskazało ono zawartosć alkoholu w wydychanym powietrzu. Po czym odrazu zostałem przebadany alkomatem tradycyjnym. Badanie to wskazało 0,14 mg/l , natomiast kolejne wykonane po 15 minutach 0,12 mg/l . Oczywiście zostało mi zatrzymane prawo jazdy. Alkohol spożywałem dnia poprzedniego, w dniu kontroli nie mialem nawet przysłowiowego „kaca”. Jestem osobą 20 letnią, utrzymującą sie samodzielnie oraz pracującą na stażu, wiec moje zarobki nie są wygórowane. Miałem prawo jazdy kat A oraz B, a ponadto byłem w trakcie oczekiwania na egzamin praktyczny z kategori C, chciałem zostać kierowcą zawodowym, miało to stanowić moj głowny środek dochodu. 10 .04 mam wyznaczony termin zgłoszenia się na przesłuchanie na Komendę Policji. Chciałbym spytać jakie kroki powinienem podjąc aby otrzymać w miarę najłagodnieszy wymiar kary, oraz w miare możliwości uniknnąć straty prawa jazdy.

  Z góry dziekuję za odpowiedź i pomoc.

  Pozdrawiam.

 18. Łukasz pisze:

  Witam dzisiaj zostałem zatrzymany przez policje gdy jechałem na rowerze. Dwie godziny przed zatrzymaniem wypiłem 2 piwa i w momencie zatrzymania lampka na alkomacie zapaliła się na czerwono. Podczas badania na komendzie zostałem ponownie przebadany 2 razy. Pierwszy wynik to 0,16mg/l a drugi to 0.18mg/l. Dostałem wezwanie w sprawie o wykroczenie art 87 par, 2 kw. Bardzo proszę o pomoc bo nie wiem co mi morze grozić za to. Nie chcę stracić prawka. Policjant na komendzie powiedział mi żebym na przesłuchaniu na które mam się udać za tydzień okazał skruchę i się przyznał do wszystkiego to prawka nie strace tylko ewentualnie zakaz jazdy na rowerze i kara pieniężna.

  • Witam, przy wykroczeniach prowadzenia roweru w stanie po użyciu alkoholu Sąd może orzec tylko zakaz jazdy rowerem, natomiast może odstąpić od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. W złożonym do Sądu wniosku o dobrowolne poddanie się karze, powinien Pan uzasadnić, dlaczego samochód jest Panu niezbędny i nawet najkrótszy zakaz jaki orzeka się prze wykroczeniach jazdy w stanie po użyciu alkoholu tj. 6 miesięcy będzie dla Pana tragedią. Powinien Pan opisać na czym polega Pana praca i dlaczego prawo jazdy jest Panu niezbędne. Jeżeli ma Pan kogoś na utrzymaniu albo opiekuje się Pan chorym członkiem rodziny to powinien Pan również podkreślić tę okoliczność. Każda okoliczność na jaką Pan się powołuje powinna być potwierdzona dołączonym do wniosku dokumencie.

 19. Ania pisze:

  Witam Panie Mariuszu

  Kilka dni temu mój kolega został zatrzymany przez policję podczas tzw „trzeźwego poranka”, w wydychanym powietrzu alkomat wskazał 0,10 mg/l a po 10 minutach 0,08 mg/l, złozył wyjaśnienie na komisariacie, wyjaśnienie to zawierało prośbę o nieodbieranie możliwości prowadzenia pojazdów a ukaranie jedynie grzywną. Obawiam się że ma za mało agumentów aby zostało mu oddane prawo jazdy, mimo iż pracuje jako kierowca- jest kawalerem. W grę wchodzi ew podważenie dokładności pomiaru alkomatem. Rozumiem że po opinię Głównego Urzędu Miar powinien udać się jw. ale niewykonalne wydaje mi się zdobycie „odpisów orzeczeń w analogicznych sprawach”, domyślam się że tego nie jest w stanie zorganizować. Proszę o podpowiedź, gdzie można uzyskać takie odpisy? W jaki sposób teraz dołączyć dodatkowe wyjaśnienia jeśli na takowe się zdecyduje (czy na policji czy pisemnie bezpośrednio do sądu?).
  Bardzo proszę także o Pańską opinię, czy wg Pana wystarczy zostawić tę sprawę tak jak jest obecnie zważywszy na małą zawartość alkoholu? Pozdrawiam

  • Witam, jeżeli Pani kolega miał najwyższy wynik 0,10 mg/l w wydychanym powietrzu, to ma bardzo dużą szansę aby postępowanie karne wobec niego zostało umorzone wobec nie popełnienia wykroczenia prowadzenia samochodu po użyciu alkoholu, gdyż każdy alkomat używany przez Policję mierzy stężenie alkoholu z marginesem błędu (niepewność pomiarowa alkomatu). Wynosi on najczęściej od 0,01 mg/l do 0,02 mg/l w wydychanym powietrzu. W sprawie Pani kolegi wzięcie pod uwagę błędu pomiaru wynoszącym 0,01 mg/l oznacza, że Pani kolega mógł mieć wynik zarówno 0,11 mg/l jak również 0,09 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, co nie jest wykroczeniem. Pani kolega powinien złożyć do Sądu wniosek powołujący się na niepewność pomiarową alkomatu. Powinno to skutkować tym, że Sąd umorzy prowadzone przeciwko Pani koledze postępowanie karne, a co za tym idzie zwróci prawo jazdy.

 20. Justyna Justa pisze:

  Witam w dniu 2 grudnia zatrzymala mnie policja i po badaniu alkomatem wyszło 0,14mg po 10 minutach drugie badanie tez 0,14mg zatrzymano mi prawo jazdy i policjant powiedział,że wezwą mnie na przesłuchanie ale minął juz ponad tydzień i nie wezwali mnie jeszcze ale dostałam juz list z sądu o wydaniu postanowienia o zatrzymaniu mi prawa jazdy do czasu zakanczenia postępowania. Czy mogę prosić pana o jakąś porade jak mam się bronić.

  • Witam, jeżeli Pani najwyższy wynik wyniósł 0,14 mg/ alkoholu w wydychanym powietrzu to może Pani złożyć do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze na karę grzywny z jednoczesnym odstąpieniem przez Sąd od orzekania o zakazie prowadzenie pojazdów mechanicznych na podstawie art. 39 par 1 k.w. We wniosku należy opisać okoliczności w jakich prowadziła Pani samochód pomimo spożytego wcześniej alkoholu, tj. pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych, czy powodem Pani zatrzymania była rutynowa kontrola trzeźwości. Ponadto powinna Pani opisać do jakich celów wykorzystuje Pani samochód oraz jakie negatywne konsekwencje będzie miało dla Pani orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych nawet na najkrótszy okres 6 miesięcy.

 21. Rafał pisze:

  Witam Panie Mariuszu. I ja mam problem z porannym alkoholem . Rano do kontroli zatrzymała mnie Policja, zwykła kontrola, alkomat i … szok 0,18 mlg . Wczoraj wieczorem wypiłem 2 piwa i z żoną butelkę szampana. Rano dla pewności skorzystałem z alkotestu i nic nie wykazał. Mam 40 lat, prawo jazdy 23 lata, nigdy nie byłem karany nie mam punktów karnych. Zawodowo jeżdżę autem dostawczym i takim jechałem. Chciałem spytać czy Pana zdaniem jeśli dobrowolnie poddam się każe grzywny np 1500 zł i każe aresztu z warunkowym zawieszeniem, Sąd może odstąpić od odebrania mi prawa jazdy. Dodam tylko że następne wyniki dmuchania miałem spadające 0,17 i 0,16. Utrata prawa jazdy w moim przypadku to również utrata pracy.
  Pozdrawiam Rafał

  • Witam, przy Pana najwyższym wyniku 0,18 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, sznase na odsąpienie przez Sąd od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych nie są wysokie. Przy takich wynikach jak u Pana Sądy zazwyczaj orzekają zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na ok. 6-10 miesięcy. Wszystko zależy od okoliczności danej sprawie. Jednakże składając wniosek o dobrowolne poddanie się karze na karę grzywny z odstąpieniem od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na podstawie art. 39 par 1 k.w. nie pogorszy Pan swojej sytuacji procesowej. Jeżeli Sąd uzna, że w Pana sprawie nie zachodzą szczególne okoliczności do odstąpienia od zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeknie wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 6-10 miesięcy.
   We wniosku powinien Pan opisac wszystkie okoliczności w jakich prowadził Pan samochód pomimo spożytego wcześniej alkoholu, tj. poraz oraz miejsce prowadzenia samochodu, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych, czy powodem była rutynowa kontrola trzeźwości. Ponadto powinien Pan opisać jakie konsekwencje spowoduje dla Pana orzeczenie przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych nawet na najkrótszy okres 6 miesięcy.

 22. Julita Sawicka pisze:

  Witam mam pytanie memu konkubentowi zostało zatrzymane prawo jazdy na 12 miesiecy w wydychanym powietrzu wykazało 0,25promila po 15 min kolejnego dmuchania wykazało już 0,15 promila czy mozemy sie odwołac od tego wyroku o zmiejszenie kary oprucz tego jest grzywna do płacenia 400złoty i na skarb panstwa jeszcze 110zł byłam bym bardzo wdzieczna za podpowiedz

  • Witam, sposób odwołania się od wyroku zależy od tego czy w sprawie został wydany wyrok nakazowy na posiedzeniu niejawnym, czy też wyrok został wydany na rozprawie. W pierwszym przypadku jeżeli Pani konkubent nie zgadza się z treścią wyroku, to powinien w ciągu 7 dni od otrzymania wyroku złożyć sprzeciw, wówczas sprawa zostanie skierowania do referatu innego Sędziego. Natomiast w przypadku wydania wyroku na rozprawie, należy w ciągu 7 dni od ogłoszenia wyroku złożyć wniosek o uzasadnienie wyroku i jak Pani konkubent otrzyma z Sądu uzasadnienie wyroku, to wówczas powinien w ciągu 7 dni wysłać apelację.

 23. Julita Sawicka pisze:

  wyrok został wydany na sprawie zaocznej jest to wyrok nakazowy czy jak napiszemy odwołanie czy to coś zmieni???

  • Na podstawie informacji podanych przez Panią ciężko jest ocenić czy są szanse na krótszy okres zakazu. Musi Pani pamiętać, że z chwilą złożenia sprzeciwu wyrok nakazowy traci moc, a więc Sąd nie jest związany treścią wydanego wyroku. Dlatego też istnieje ryzyko, że Sąd może orzec dłuższy zakaz. Za wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu Sąd może orzec zakaz od 6 miesięcy do 3 lat.

   • Paweł pisze:

    Witam
    W niedziele to jest 14.05 o godz. 9:30 rano zatrzymała mnie policja badanie alkomatem pierwszy pomiar 0,12 a drugi 0,09 czy mam szanse na to by nie stracić prawo jazdy proszę o pomoc
    Pozdrawiam

    • Witam, ma Pan szansę na umorzenie postępowania lub uniewinnienie Pana od zarzutu popełnienia wykroczenia prowadzenia pojazdu w stanie po użyciu alkoholu z art.87 par. 1 k.w. z uwagi na tzw. niepewność pomiaru alkomatu. Wprawdzie na świadectwie wzorcowania niepewność pomiaru jest określana na poziomie 0,01 albo 0,02 mg/l, ale coraz częściej spotykam się z opiniami biegłych ds. urządzeń elektronicznych, że rzeczywista niepewność pomiaru alkomatu w warunkach terenowych jest wyższa, rzędu 0,03 mg/l.

     • Paweł pisze:

      Witam
      A w sądzie jak rozpatrują takie sprawy i jakich argumentów mam użyć ???
      Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *