Gdzie można popełnić przestępstwo jazdy samochodem po alkoholu

5/5 - (1 vote)

Z artykułu: Gdzie można popełnić przestępstwo jazdy samochodem po alkoholu dowiesz się co kryje się pod pojęciem „ruchu lądowego”, a więc gdzie można popełnić przestępstwo czy też wykroczenie jazdy samochodem po alkoholu lub pod wpływem środków odurzających.

Gdzie można popełnić przestępstwo jazdy samochodem po alkoholu?

Przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego opisane w art.178a§1 k.k.

oraz

wykroczenie prowadzenia samochodu po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka z art.87§1 k.w.

można popełnić tylko w ruchu lądowym 

W pojęciu ruchu lądowego mieszczą się wszystkie miejsca ogólnie dostępne dla uczestników ruchu drogowego, na których odbywa się rzeczywisty ruch pojazdów. Należą do nich:

  • drogi publiczne, a więc takie, które zostały zaliczone do jednej z kategorii dróg publicznych – drogi krajowe, drogi wojewódzkie, drogi powiatowe i drogi gminne. W przypadku drogi lokalnej, co do której mogą powstać wątpliwości czy jest drogą publiczną czy wewnętrzną decydujące znaczenie ma ustalenie, czy właściwa miejscowo Rada Gminy podjęła uchwałę o zaliczeniu jej do drogi publicznej. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule prowadzenie roweru w stanie nietrzeźwości poza drogą publiczna, strefą zamieszkania lub strefą ruchu nie jest przestępstwem. 

  • strefy zamieszkania, a więc obszary, na których wjazdy i wyjazdy są oznaczone znakami drogowymi „strefa zamieszkania” Ustalenie tej okoliczności jest proste, gdyż wynika ze znaków drogowych ustawionych przy wjazdach i wyjazdach ze strefy zamieszkania. Brak tego oznakowania oznacza, że obszar, np. osiedla nie jest strefą zamieszkania.
Znak D-40 „strefa zamieszkania”Znak D-41 „koniec strefy zamieszkania”
  • strefy ruchu, a więc obszary, na których wjazdy i wyjazdy są oznaczone znakami drogowymi „strefa ruchu” Ustalenie tej okoliczności jest proste, gdyż wynika ze znaków drogowych ustawionych przy wjazdach i wyjazdach ze strefy ruchu. Brak tego oznakowania oznacza, że obszar, np. osiedla nie jest strefą ruchu.
Znak D-52 „strefa ruchu”Znak D-53 „koniec strefy ruchu”
  • inne miejsca które są ogólnie dostępne i na których odbywa się rzeczywisty ruch pojazdów, a więc drogi wewnętrzne, dojazdowe, place, parkingi dostępne dla innych kierujących pojazdami, na których ten ruch rzeczywiście się odbywa. W pojęciu ruchu lądowego nie mieszczą się zatem drogi, place wewnętrzne, drogi dojazdowe niedostępne dla ogółu, np. wewnętrzne podwórko, plac czy droga wewnętrzna na prywatnej nieruchomości, do której nie mają dostępu inne osoby niż właściciel, jego rodzina i znajomi, słowem osoby wskazane przez właściciela. 

Jeżeli w stanie nietrzeźwości prowadziłeś samochód w miejscu niedostępnym dla innych uczestników ruchu drogowego, np. na terenie prywatnej nieruchomości, wówczas nie popełniłeś przestępstwa. W takiej sytuacji postępowanie karne nie powinno zostać przeciwko Tobie wszczęte, a w razie jego wszczęcia powinno zostać umorzone. Jeżeli jednak dojdzie do skierowania przeciwko Tobie aktu oskarżenia powinieneś zostać uniewinniony od zarzutu popełnienia przestępstwa.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Blogger.com
  • Flaker
  • Gadu-Gadu Live
  • Google Buzz
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Twitter
  • Wykop
  • Drukuj
  • Poleć
  • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły, jazda po pijanemu. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

8 odpowiedzi na Gdzie można popełnić przestępstwo jazdy samochodem po alkoholu

  1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

    Drodzy Czytelnicy
    Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
    Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
    Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
    Pozdrawiam
    Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

  2. Paweł pisze:

    Witam spotkała mnie taka przykra sytuacja byłem z kolegą nad woda na terenie działki należącej do gminy w woj świętokrzyskim samochód stał zaparkowany na terenie tej działki Policja przyjechała na interwencje prawdopodobnie chodziło o dużego psa który latał bez kagańca ale nie był agresywny pod wpływem złośliwego donosu zostałem oskarżony z art 178 kk 1 że jezdziłem tym samochodem na terenie tej działki z tym że policjant nie wpisał dokładnie gdzie zostałem zatrzymany lecz mam świadka w chwili przyjazdu policji nie byłem za kierownica pojazdu kluczyki nie były w stacyjce lecz spacerowałem po lesie wtedy przyszedł policjant i pytał się czyj to samochód odpowiedziałem że kolegi który poszedł się kopać a wcześniej prosił mnie żeby zwrócić uwage na samochód miełem niestety pecha że znajdowałem się w niewłasciwym miejscu i w niewłasciwym czasie i padłem ofiarą pomówień zostało mi zatrzymane prawo jazdy AB nie zgodziłem sie na badania na alkomacie ze wzgledu na swój stan zdrowia mam chory kręgosłup obecnie czekam na wynik krwi juz 29 dzień dodam że prawo jazdy jest mi bardzo potrzebne gdyż przebywam obecnie na zasiłku rechabilitacyjnym i muszę jezdzić do lekarza dodatkowo mam niepełnosprawnego ojca potrzebujacego pomocy którego muszę wozić po lekarzach na różne badania w mojej sytuacji gdybym został skazany za przestępstwo którego nie popełniłem bardzo by mi to zaszkodziło w życiu prywatnym i zawodowym gdyż jestem inżynierem i wpisanie mnie to krk przekreśla moje plany dotyczące pracy a brak PJ dodatkowo likwiduje szanse na znalezienie pracy oraz było by zarówno dla mnie bardzo uciażliwe jak i dla mojej rodziny dodatkowo mam bardzo cięzką sytuacje finansowa przez 4 lata wczesniej pracowałem w zaopatrzeniu i kontroli jakości i utrzymywałem cała swoja rodzine kupowałem mojej mamie lekarstwa ratujace życie robiłem opłaty chciałbym wrócić do pracy po skończonej rechabilitacji proszę o pomoc wynajołem sobie w tej sprawie adwokata jednakże chciałbym się dowiedzieć czegoś na forum dzwoniłem do gminy i powiedzieli mi że miejsce w którym stał samochód to własnosc gminna obejmujaca 3 ha i że zadnej drogi publicznej tam nie ma jeszcze musze z gminy wyciagnac jakies plany czy ma to jakieś znaczenie miejsce zatrzymania ? proszę o pomoc P

    • Przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości można popełnić jedynie w ruchu lądowym, a więc w miejscu ogólnie dostępnym, na którym odbywa się ruch pojazdów. Nie jest zatem przestępstwem:
      1. prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu na prywatnej działce
      lub
      2. prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu na terenie leśnym, łące, itp, gdzie nie odbywa się ruch pojazdów.

      Tyle, że z tego, co Pan opisuje wynika, że w ogóle nie prowadził Pan auta. Powstaje pytanie skąd Policja wpadła na pomysł, że jechał pan samochodem. Trzeba zapoznać się z aktami, w szczególności z zeznaniami Policjantów, którzy Pana zatrzymali.

  3. gregor pisze:

    witam, sąd skazał mnie za to, że kierowałem samochodem po drodze dojazdowej (zalesionej) do drogi publicznej. Świadek i policjanci zgodnie zeznali, że była to droga leśna. Z urzędu otrzymałem pisemną (załączoną do akt) informację, że przedmiotowa droga nie posiada żadnej kategoryzacji dróg i jest to po prostu dukt leśny. Podnosiłem również, że wjazd do lasu to wykroczenie z art. 161 kw, jednak nic to nie dało. Nie wiem co robić, być może sąd chroni policjantów, że nie podjęli czynności z art. 161 kw, a od zdarzenia minął już rok.

    • Witam,

      co do odpowiedzialności karnej w ogóle za jazdę po alkoholu to dla Sądu znaczenie czy na drodze, którą się Pan poruszał odbywał się ruch. Kwestia ta została rozpoznana w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 5 grudnia 1995 r. WR 186/95, który stwierdził, że przestępstwo drogowe może być popełnione nie tylko na drodze publicznej, ale również poza nią – wszędzie tam, gdzie ruch faktycznie się odbywa i w związku z czym istnieje możliwość zagrożenia dla bezpieczeństwa tego ruchu.

      W związku z powyższym należy przyjąć, że przestępstwo jazdy w stanie nietrzeźwości można popełnić na drodze publicznej, niepublicznej, strefie zamieszkania, strefie ruchu oraz na, szlakach kolejowych, terenach budowlanych, terenach przemysłowych, lotniskach oraz innych miejscach, gdzie faktycznie odbywa się ruch.

      Natomiast zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego z 20 sierpnia 1976 VII KZP 11/76 miejscem ruchu nie jest podwórko prywatnego domu mieszkalnego.

      Powyższe oznacza, że droga, którą się Pan poruszał oczywiście nie była drogą publiczną, niemniej jednak na niej też odbywa się ruch i Pana zachowanie mogło spowodować zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

      Natomiast co do funkcjonariuszy Policji, którzy nie wystawili Panu mandatu to może Pan złożyć skargę na policjantów, którzy w Pana ocenie jak domniemam nie dopełnili obowiązków.

      • gregor pisze:

        Zgadzam się z Panem, tylko nie wiadomo na jakiej podstawie sąd ustalił, że po przedmiotowej drodze leśnej odbywa się ruch i dlaczego tak sądowi zależało na zmianie jej określenia na drogę dojazdową. Sąd tego nie ustalił. Droga nie prowadzi do żadnej miejscowości, obiektów. Co najwyżej mogą tam wjechać grzybiarze bądź właściciele lasu. Czy to, że ja wjechałem do lasu i mogli wjechać grzybiarze (bezprawnie) i właściciele lasu (hipotetyczni, nie wiadomo jak często jeżdżą tą drogą) wystarczy do stwierdzenia, że odbywa się tam ruch lądowy? Proszę porównać wyrok SO w Kielcach sygn. akt IX Ka 490/15 z dnia 1.06.2015r.

  4. Mat pisze:

    Witam miałem ostatnio takiego niefortunnego pecha wsiadłem do samochodu po dwuch piwach nie stety nie posiadam uprawnień do kierowania pojazdami lecz coś mnie podkusiło i odpaliłem auto i poruszałem się nim tylko i wyłącznie po podwurku przed domem kolegi na którym każdy kierowca może zaparkować swoje auto ustałem autem na lekkim pagórku dalej na tym placu wysiadłem z auta po chwili przyjechała policja i mnie sprawdzili alkomatem ponieważ ktoś to zgłosił że jeżdże pod wpływem chciałbym jeszcze dodać że byłem karany już lecz za coś całkiem innego CO MI ZA TO GROZI???? PROSZE O ODPOWIEDZ

    • Dzień dobry, kara jaka Panu grozi zależy od tego czy popełnił Pan przestępstwo czy wykroczenie jazdy po alkoholu. W przypadku przestępstwa grozi Panu zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 lat do lat 15, w przypadku ponownej jazdy po alkoholu sąd orzeka dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Natomiast za wykroczenie jazdy po alkoholu grozi zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do lat 3.

      Więcej na ten temat znajdzie Pan w artykule: http://jazdapopijanemu.pl/zakaz-za-jazde-po-alkoholu-w-2019-roku/

      Pozdrawiam,
      Adwokat Agnieszka Rzeszut
      792 828 323

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *