Kiedy możliwe jest warunkowe umorzenie postępowania za jazdę po alkoholu?

5/5 - (1 vote)

Z artykułu: Kiedy możliwe jest warunkowe umorzenie postępowania za jazdę po alkoholu? dowiesz się:

 • Kiedy mamy do czynienia ze stanem nietrzeźwości?
 • Czym jest warunkowe umorzenie postępowania karnego w sprawie o jazdę po alkoholu?
 • Do jakiego stopnia nietrzeźwości masz szansę na warunkowe umorzenie postępowania karnego i zakaz prowadzenia pojazdów krótszy niż 3 lata?

Od kiedy zaczyna się odpowiedzialność karna za przestępstwo jazdy po alkoholu?

Stan nietrzeźwości przy przestępstwie prowadzenia samochodu zachodzi wówczas, gdy stężenie alkoholu przekracza 0,25 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, a więc wynosi co najmniej 0,26 mg/l alkoholu.

Kodeks Karny nie wskazuje, do jakiego stopnia nietrzeźwości kierujący samochodem może ubiegać się o warunkowe umorzenie postępowania karnego i zachowanie prawa jazdy. Wymaga natomiast by:

 • społeczna szkodliwość czynu polegającego na prowadzeniu samochodu w stanie nietrzeźwości nie była znaczna

 oraz

 • stopień zawinienia kierującego samochodem w stanie nietrzeźwości nie był znaczny 

Kodeks Karny nie określa również, do jakiego stopnia nietrzeźwości Sąd, decydując o warunkowym umorzeniu postępowania karnego, może odstąpić od orzeczenia wobec kierowcy zakazu prowadzenia pojazdów. Skoro ustawa nie wprowadza górnej granicy stopnia nietrzeźwości, do której jest możliwe warunkowe umorzenie postępowania karnego i pozostawienie oskarżonemu prawa jazdy, to decyzja w tym zakresie zależy tylko i wyłącznie od swobodnej oceny Sądu.

Czym jest warunkowe umorzenie postępowania karnego w sprawie o jazdę samochodem po alkoholu?

Warunkowe umorzenie postępowania za jazdę po alkoholu polega na tym, że Sąd uznaje oskarżonego za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu, tj. prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a par 1 KK, jednakże z uwagi na szczególne okoliczności odstępuje od wydania wyroku skazującego, czyli kierowca pomimo wydanego wyroku pozostaje osobą niekaraną za przestępstwo.

Co ważne w przypadku orzeczenia przez Sąd warunkowego umorzenia postępowania karnego za jazdę po alkoholu Sąd może odstąpić od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów lub może orzec zakaz prowadzenia pojazdów na 1 rok lub na 2 lata. Natomiast w przypadku wyroku skazującego zakaz prowadzenia pojazdów wynosi od 3 lat do lat 15.

Do jakiego stopnia nietrzeźwości masz szansę na warunkowe umorzenie postępowania karnego?

Z mojej praktyki zawodowej w sprawach o przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości wynika, że:

 • w razie prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości do 0,50 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu oskarżony ma dużą szansę na warunkowe umorzenie postępowania karnego i zachowanie prawa jazdy
 • w razie prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości powyżej 0,50 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu oskarżony ma wciąż szansę na warunkowe umorzenie postępowania karnego, jednak przekonanie Sądu by nie orzekł wówczas wobec niego zakazu prowadzenia pojazdów jest znacznie trudniejsze.

Kiedy możliwe jest warunkowe umorzenie postępowania za jazdę po alkoholu?

Oprócz stopnia nietrzeźwości, warunkowe umorzenie postępowania karnego i zachowanie prawa jazdy zależy w dużym stopniu od innych okoliczności w jakich prowadziłeś samochód w stanie nietrzeźwości. Oto one:

 • rodzaj  samochodu jaki prowadziłeś w stanie nietrzeźwości: osobowy czy dostawczy, jeżeli dostawczy to o jakiej masie
 • na jakiej drodze prowadziłeś samochód po pijanemu: ekspresowej lub wojewódzkiej o dużym natężeniu ruchu czy też na podrzędnej drodze lokalnej o niewielkim ruchu pojazdów i pieszych
 • miejsce prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości: w centrum dużego miasta, jak np. Warszawy, gdzie oprócz dużego natężenia rachu pojazdów zagrażałeś bezpieczeństwu pieszych czy tez poza obszarem zabudowanym
 • pora prowadzenia samochodu: w godzinach szczytu czy też  o godz. 2.00 w nocy, gdy na ulicach jest pusto
 • w jakich okolicznościach doszło do zatrzymania Cię przez Policję: w trakcie rutynowej kontroli drogowej, czy w wyniku kolizji, czy uciekałeś przed Policją
 • czy byłeś karany mandatami za wykroczenia drogowe, ile tych wykroczeń było, a co ważniejsze za co, czy za brak pasów czy też za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/ha
 • jak ważne jest dla Ciebie zachowanie prawa jazdy, czy używasz samochodu sporadycznie, np.by odwiedzić rodzinę lub wyjechać na wakacje czy też prawo jazdy jest Ci niezbędne do wykonywania pracy

To tylko niektóre z okoliczności, poza stanem nietrzeźwości, jakie Sąd bierze pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosku oskarżonego o warunkowe umorzenie postępowania karnego oraz przy podejmowaniu decyzji: zabrać czy zostawić mu prawo jazdy

Jeżeli Sąd oceni, że:

 • zagrożenie jakie stworzyłeś prowadzeniem samochodu w stanie nietrzeźwości nie było duże
 • utrata prawa jazdy będzie tragedią finansową dla Ciebie i Twojej rodziny 
 • prowadzenie przez Ciebie samochodu w stanie nietrzeźwości było incydentem, który nigdy się już nie powtórzy

wówczas może warunkowo umorzyć prowadzone przeciwko tobie postępowanie karne odstępując od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów. 

Jak widzisz stopień nietrzeźwości ma bardzo ważne, ale nie jedyne znaczenie przy warunkowym umorzeniu postępowania karnego i zachowaniu prawa jazdy za jazdę samochodem pod wpływem alkoholu. Dlatego warunkowe umorzenie postępowania karnego bez zakazu prowadzenia pojazdów jest możliwe zarówno gdy alkomat wykazał 0,27 mg/l, jak i 0,45 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Przy stopniu nietrzeźwości przekraczającym 0,35 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu decydujące znaczenie mają pozostałe, oprócz stopnia nietrzeźwości okoliczności, w jakich prowadziłeś samochód oraz okoliczności dotyczące Twojej osoby.

Umów się na spotkanie z Adwokatem w siedzibie Kancelarii Adwokackiej przy ul. Nowy Świat 47 lok. 4 w Warszawie telefonicznie dzwoniąc pod nr 697053659 lub mailowo na adres biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły, jazda po pijanemu, jazda po pijanemu warunkowe umorzenie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

107 odpowiedzi na Kiedy możliwe jest warunkowe umorzenie postępowania za jazdę po alkoholu?

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

  • kris pisze:

   Witam 20 lipca tego roku zatrzymała mnie policja i wykazało ze miałem w wydychanym powietrzu 0,37 promila sprawa została skierowana do sądu i i mam sprawę czego mogę się spodziewać…

   • Bartosz Nadwodny pisze:

    Witam,

    przy wyniku 0,37 promila popełnił Pan wykroczenie jazdy w stanie po użyciu alkoholu za które grozi kara grzywny w wysokości do 5000 zł oraz zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do lat 3. Jednakże na podstawie art. 39 KW może się Pan starać o odstąpienie od zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

    Natomiast gdy miał Pan 0,37 mg/l co oznacza, że w Pana organizmie było prawie 0,8 promila, wówczas popełnił Pan przestępstwo jazdy w stanie nietrzeźwości. Za to przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat, świadczenie pieniężne w kwocie minimum 5 tys złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 3 do 15 lat. Jednakże w przypadku przestępstwa może się Pan starać o warunkowe umorzenie postępowania karnego, gdzie w przypadku takiego rozstrzygnięcia Sąd może orzec zakaz maksymalnie na 2 lata, 1 rok lub odstąpić od zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 2. yuriko pisze:

  Witam,

  bardzo proszę o przyjrzenie sie mojemu przypadkowi i poradę..

  Była noc, bylem po imprezie, wracajac pod mieszkanie zobaczylem ze moj samochod stał w niekorzystnym, ciemnym miejscu (dwa razy mialem juz uszkodzony samochod w podobnym miejscu na krakowskim Kazimierzu) wiec postanowilem (glupota!!) przeparkowac na druga strone ulicy(gdzie jest monitoring in latarnie). Przejechalem 30m na oczach policjantow, ktorzy podjechali do mnie gdy juz wysiadalem po calym, powolnym manewrze. Na malo uczeszczanej drodze nie bylo zadnego ruchu ani pieszych. Trudno nawet powiedziec ze zagrazalem samemu sobie jadac 5km/h.

  Wynik niecale 1,5 promila, nie robilem zadnych problemow, bylem w szoku ze zaliczono mnie do pijanych kierowcow.

  Nigdy nie bylem karany, zero punktow karnych, prawo jazdy mam 12 lat.

  Podczas przesluchania na policji zaproponowano mi (telefon do prokuratora) dobrowolne podanie sie karze:

  2 lata zakazu prowadzenia

  1000zl grzywny

  5mcy w zawieszeniu na 2 lata

  Na co wstepnie sie zgodzilem, ale teraz wydaje mi sie to wygorowana kara. Wiem ze mam czas (ile?) na rozmyslenie sie z poddania i przystapienie do rozprawy. Prawde mowiac, najpierw chcialem podejsc do prokuratury zeby porozmawiac z przydzielonym prokuratorem (nie dyzurnym, ktory podal warunki poddania sie) czy jego warunki sa takie same. Byłem zaskoczony, że mój osobisty kontakt z prokuratorem nie miał miejsca.

  Moje pytania dotyczą dalszych działań, jakie powinienem podjąc:

  1. czy ma sens dotarcie (pisemne w postaci wniosku lub osobiste) do prokuratora celem „negocjowania” dobrowolnej kary do podobnych wartosci jakie opisalem w oryginalnym pytaniu? Opisanie okolicznosci lagodzacych, zamiana na wieksza grzywne – brzmi sensownie dla mnie. Kiedy jest odpowiedni moment na to? Gdzies wyczytalem ze dobrolne poddanie sie kaze jest mozliwe do pierwszej rozprawy przed sadem. Na chwile obecna uzgodnilem poddanie sie, chodzi tylko o wysokosc. Policjanci sugerowali ze mam porozmawiac z przydzielonym prokuratorem po tygodniu od przesluchania.

  2. kwestia warunkowego umozenia. rozumiem, ze o to prosze pisemnie z uzasadnieniem i opisanem okolicznosci – ale kiedy i gdzie? w prokuraturze czy dopiero w sadzie? obecnie jestem poddany dobrowolnej karze – czyli rozprawa ma sie odbyc zaocznie. czy mozna mimo to prosic o warunkowe umorzenie.. zaocznie? czy takie podejscie ma w ogole jakakolwiek szanse powodzenia? czy mam zrezygnowac z poddania sie, przyjsc czynnie na rozprawe i dopiero wtedy przedklozyc wniosek o umorzenie?

  3. pisalem ze przestawialem samochod pod monitoring. dopiero teraz dotarlo do mnie ze przeciez mozna sie bedzie dostac do nagrania (to jest gimnazjum z kilkoma kamerami wzdluz ulicy). moge takie cos zrobic samodzielnie czy przez policje? jak dostac sie rowniez do notatki sporzadzonej przez policjantow i kopii moich wyjasnien? zeby wszystko porownac z ewentualnym nagraniem?
  – gdzie i kiedy mam zlozyc wniosek o dolaczenie materialu dowodowego? (mam nadzieje wkrotce zdobyc nagranie z monitoringu, a moze pozostawic to prokuraturze?). podobnie z brakiem mandatow i niekaralnosci?
  – gdzie i kiedy mam zlozyc wniosek o warunkowe umorzenie? czy mam wtedy zrezygnowac na dobrowolne poddania sie karze? czy te wnioski sie wykluczaja czy uzupelniaja?

  z gory dziekuje za pomoc,
  D

  • W opisanej przez Pana sytuacji, tj. przejechanie samochodem zaledwie 30 metrów celem jego przeparkowania może Pan złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego bez zakazu prowadzenia pojazdów. Na obecnym etapie postępowania powinien Pan złożyć do Prokuratury wniosek o zabezpieczenie dowodu z nagrania monitoringu na potwierdzenie faktu pokonania samochodem jedynie 30 metrów.

 3. yuriko pisze:

  Rozumiem ze przyznaje Pan, iz „nie mam duzo do stracenia”? W najgorszym wypadku podobna kare do dobrowolnej orzeknie sąd. Teraz jeszcze mam szanse powalczyć o niższa lub umorzenie..

 4. yuriko pisze:

  Bylem u pani prokurator i doznalem kolejnego szoku; to byl atak na mnie zamiast konstruktywnej rozmowy.

  Przedstawilem jej swoj plan, czyli najpierw podanie o warunkowe umorzenie (z wieloma dowodami i dokumnetami o mojej osobie) a potem ewentualnie walke o rok zakazu przed sadem.

  Na co pani prokurator ze to nie ma zadnego sensu bo jest jakims „referentem” (co to takiego?) i jest czescia sadu. Dopilnuje zeby wniosek zostal odrzucony a wyrok nie ulegl zalagodzeniu. Odrzuci tez moje wnioski dowodowe bo juz wszystko jest jasne – podobno policja zeznala ze przeparkowywalem.

  To ja pytam gdzie jakas symetrycznosc po obu stronach i sad ktory mial nas pogodzic, jezeli wszyskie wnioski przechodza przez prokurature a prokurator debatuje nad wyrokiem z sedzia? To prawda czy tylko dalem sie zastraszyc?

  dziekuje za odpowiedzi na moj lament, ale nikt rownie konstruktywnych porad mi nie udzielil (rowniez odplatnie)

 5. michał pisze:

  Czy składając wniosek o warunkowe umorzenie postępowania zamykam sobie drogę, do dobrowolnego poddania się karze

  • Nie, nie zamyka Pan sobie drogi do dobrowolnego poddania się karze. Jeśli Sąd nie uwzględni Pana wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego, wówczas może Pan oświadczyć, że chce Pan złożyć wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Sąd wyznaczy wówczas kolejne posiedzenie, na którym rozpozna Pana wniosek o dobrowolne poddanie się karze.

 6. Marcin pisze:

  Witam! Krótko przedstawię swoją sytuację i proszę o pomoc.
  Dnia 11.11.2012 jechałem samochodem osobowym po drogach lokalnych o zerowym natężeniu ruchu ok. godz. 3.00. Policja zatrzymała mnie do rutynowej kontroli, no i oczywiście „dmuchanko”. Badanie alkomatem wykazało 0,36 mg/l. Na posterunku zgodziłem się na samo ukaranie. Policjant zaproponował 100 stawek dziennych w kwocie 20zł i zakaz prowadzenia pojazdów na rok czasu.
  Moje pytania w związku z w/w:

  -czy mam szanse na warunkowe umorzenie postępowania jeżeli wycofam wniosek o samo ukaranie?
  -jaką karę mogę zaproponować aby przekonać sąd do umorzenia postępowania?
  -czy mogę w przypadku takich działań sobie zaszkodzić?

  Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

  PS. Rok przed tym zdarzeniem zostałem skazany za wykroczenie: jazda po użyciu alkoholu (0,12 mg/l)

 7. Marcin pisze:

  Witam niedawno zatrzymala mnie policja do rutynowej kontroli i wykazalo mi 0.57 promila a po drugi badaniu bardzo szybkim po uplywie niecalych 2 minut 0.54 promila co mi za to grozi ,czy zostanie mi odebrane prawo jazdy na dluzej niz rok .Dodam jeszcze ze jestem nie karany i nie pracujacy (na utrzymaniu rodzicow).grzywne oczywiscie zaplace .bardzo zalezy mi zeby nie odebrano mi na dluzej niz rok . prosze o odpowiedz dziekuje

 8. Aneta Potok pisze:

  Witam! Dziś miałam sprawę w sądzie za „jazdę” na rowerze (dokładnie przejechałam ok. 50 m w celu popisania się przed znajomymi) po spożyciu. Wyszło mi 0,64 mg w wydychanym powietrzu. Złożyłam na rozprawie wniosek w warunkowe umorzenie po czym prokurator się na niego nie zgodził. Wyrok 400 zł grzywny zawieszony na 2 lata, 100 zł na fundusz i rok zakaz prowadzenia rowerów. We wniosku opisałam wszystkie okoliczności łagodzące takie jak:
  – jechałam po chodniku
  – nie stworzyłam żadnego zagrożenia dla innych ludzi (bo ich nie było w okolicy)
  – nie zamierzałam jechać na rowerze do domu tylko iść pieszo wraz z kolegą (który był ze mną dziś w sądzie i chciał to potwierdzić, ale sąd go nie chciał przesłuchać)
  – był to wybryk incydentalny
  – nie byłam nigdy karana, żałuję tego co zrobiłam
  – zrobiłam to nieumyślnie, bo nie zastanowiłam się że chwilę wcześniej spożywałam alkohol
  – szkodliwość czynu była bardzo niska
  We wniosku napisałam również, że jakikolwiek wyrok skazujący wykluczy mnie z możliwości podjęcia pracy dodatkowej (ubezpieczenia), gdyż będę już karana; a moja sytuacja finansowa jest kiepska i potrzebuję tej pracy.

  Czy jest sens pisania apelacji, że wyrok jest za wysoki i dalej proszę o warunkowe umorzenie postępowania?

 9. Paweł pisze:

  Witam!
  Moja sytuacja wygląda następująco. Kierowałem rowerem pod wpływem alkoholu. Zostałem zatrzymany przez patrol policji.
  Nie zgodziłem się na badanie alkomatem, więc zostało zrobione badanie krwi. Wyników póki co nie znam, jednak podejrzewam, iż ilość promili we krwi może wynieść między 1,5 a 2. Czy przy takim stężeniu jest sens ubiegać się o warunkowe umorzenie postępowania. Oczywiście nigdy wcześniej karany nie byłem, zdarzenie miało miejsce o godzinie 24 w małej miejscowości (wsi) przy zerowym ruchu samochodów (oprócz radiowozu). Nadmienię, iż do grudnia 2012 r. byłem sądowym kuratorem społecznym, poza tym działam w sferze szeroko pojętej edukacji – uczę języka angielskiego w szkole językowej. Czy te okoliczności, przy dość wysokim jak mniemam stężeniu maja jakiekolwiek znaczenie?

 10. Paweł pisze:

  dziekuje bardzo za odpowiedź.
  czy okolicznością przemawiajacą na moją korzyść może być udział w różnego rodzaju maratonach rowerowych?

 11. Andrzej pisze:

  Witam! Moja sytuacja:
  W styczniu jechałem samochodem osobowym ok. godz. 3.00. Policja zatrzymała mnie do rutynowej kontroli, no i oczywiście „dmuchanko”. Nie stworzyłem zagrożenia na drodze. Badanie alkomatem wykazało 0,53 mg/l. Kolejne badania na posterunku wykazały 0,56 mg/l oraz 0,57 mg/l. Zgodziłem się na samo ukaranie. Policjant zaproponował 120 stawek dziennych w kwocie 20zł i zakaz prowadzenia pojazdów na dwa lata. Następnie wycofałem się z samoukarania i wynająłem adwokata.
  Moje pytania w związku z w/w:

  – czy mam szanse na warunkowe umorzenie postępowania jeżeli wycofałem wniosek o samo ukaranie?
  -jaką karę mogę zaproponować aby przekonać sąd do umorzenia postępowania?
  -czy jest szansa na korzystniejszy wyrok? 1 rok bez prawa jazdy nie dwa lata.

  Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

  Nigdy nie byłem karany. Samochód jest mi potrzebny do pracy.

 12. Stefan pisze:

  Witam,

  Zostałem zatrzymany do rutynowej kontroli w niedzielę, poza obszarem zabudowanym na drodze lokalnej o 6:45, żadnego ruchu pieszych, bardzo znikomy ruch,

  – wynik 0,10 0,10, 0,09;
  – byłem nieświadomy, że mogę mieć w ogóle jakieś promile – dowodem na to była jadąca ze mną partnerka, która była trzeźwa, miała prawo jazdy i zabezpieczała pojazd po kontroli, czyli za wiadomością policji wsiadła po prostu i odjechaliśmy. Gdybym przypuszczał, że są jakieś promile, prowadziłaby od poczatku,
  – czułem się bardzo dobrze rano, byłem wyspany, nikt zmęczony nie wstanie w niedziele o przed szóstą, żeby jechać na grzyby,
  – nie mam punktów karnych a samochód jest niezbędny do pracy w tym zakresie, że do miejsca w którym pracuje nie kursuje żadna komunikacja. Ostatni możliwy przystanek jest 2 km wcześniej, w dodatku nie jest to bezpośrednie połączenie

  Sprawa jest po przesłuchaniu na policji, gdzie się przyznałem i w tej chwili czekam na zawiadomienie z Sądu. Właściwie nie pytał o nic i nie było żadnej propozycji o dobrowolnemu poddaniu się karze.

  Moje pytanie – jak się składa wniosek o warunkowe umorzenie, kiedy, gdzie i w jakiej formie ? Będę wdzięczny za precyzyjną odpowiedź.

  • W Opisanej przez Pana sytuacji nie powinien Pan składać wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego, lecz wniosek o umorzenie postępowania wobec nie popełnienia przez Pana wykroczenia. Rzecz w tym, że nie popełnił Pan wykroczenia prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu. Odpowiedzialność karna za to wykroczenie zaczyna się od 0,10 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Taki właśnie był najwyższy wynik badania Pana trzeźwości alkomatem. Alkomat, jak każde urządzenie elektronicznie mierzy stężenie alkoholu z precyzją +/- 0,01 mg/l. Oznacza to, że przy wskazaniu alkomatu 0,10 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu Pana rzeczywiste stężenie alkoholu wynosiło 0.09-0,11 mg/l. Nie da się zatem wykluczyć, że wynosiło 0,09 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzy. Nie sposób zatem wykluczyć, że nie osiągnął Pan stężenia alkoholu 0,10 mg/l. W związku z poczytywaniem wszystkich nie dający się usunąć wątpliwości na korzyść obwinionego/oskarżonego powinien Pan zostać uniewinniony od zarzucanego Panu wykroczenia prowadzenia auta od wpływem alkoholu.

   Najpoważniejszym wyzwaniem, jakie Pana czeka, jest wytłumaczenie Sądowi w piśmie – wniosku o umorzenie postępowania na czym polega niepewność pomiaru alkomatu, jakie ma znaczenie w sprawie karnej. Do wniosku należy tez dołączyć dokumenty z zakresu metrologii i toksykologii dotyczące tego zagadnienia. Chodzi o to, że niewielu Sędziów zna się na toksykologii i zasadach działania alkomatów.

   • Aśka pisze:

    Dziękuję za tą odpowiedź. Wczoraj miałam podobną sytuację – ok. godziny 19-tej wypiłam większą lampkę wina. Potem kilka godzin przesiedziałam bez alkoholu, wyruszyłam spod miejsca imprezy ok. godziny 23.30.

    Po przejechaniu ok 50 m wjechałam w jednokierunkową ulicę pod prąd i zanim się zorientowałam (a zorientowałam się natychmiast) i zaczęłam się wycofywać, podjechała do mnie już policja. Kazali mi dmuchać w alkomat, który wykazał 0,11 mg. Zabrali mnie na komendę, gdzie po upływie ok. 20 minut było 0.10, a po poł godzinie 0,9 mg.
    Zabrano mi prawo jazdy.
    Zupełnie nie zdawałam sobie sprawy, że mogę mieć jeszcze promile we krwi.

    Mieszkam poza miastem, w którym pracuję, do najbliższego przystanku mam ok. 2 km. Poza tym mam dzieci w przedszkolu i szkole, nie mam innego środka transportu zarówno do logistyki domowej jak i do dojazdu do pracy. Przejechałam pojazdem dosłownie 50 metrów na małej, pustej uliczce.

    Nigdy wcześniej nie byłam karana za podobne wykroczenie, miałam ze dwa mandaty za przekroczenie prędkości o 20 km, prawo jazdy posiadam 8 lat.

    Czy mogłabym również złożyć wniosek o umorzenie postępowania i żeby oddano mi prawo jazdy?

    Z góry dziękuję za odpowiedź.

    • Witam, jeżeli Pani najwyższy wynik wyniósł 0,11 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, to na niepewność pomiaru alkomatu mogłaby się Pani powołać, jeżeli alkomat, którym została Pani badana przy wyniku 0,10mg/l ma niepewność 0,02 mg/l (informacje o niepewności znajdzie Pani w tabelce na odwrocie świadectwa wzorcowania, które znajduje się w aktach sprawy). Jednakże najczęściej alkomaty mają niepewność pomiaru wynoszącą 0,01 mg/l. Jeżeli tak będzie w Pani przypadku, to może Pani złożyć do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze na karę grzywny z odstąpieniem od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na podstawie art. 39 par 1 k.w. We wniosku powinna Pani opisać okoliczności w jakich prowadziła Pani samochód pomimo spożytego alkoholu, tj. pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych. Ponadto powinna Pani napisać do jakich celów wykorzystuje Pani samochód oraz jakie negatywne konsekwencje będzie miało dla Pni orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych nawet na najkrótszy okres 6 miesięcy.

 13. Motorowerzysta pisze:

  Witam.

  Oto moje okoliczności :
  Kilka dni temu jechałem motorowerem ok. godz. 4.30. Policja zatrzymała mnie i skontrolowali mnie alkomatem . Nie stworzyłem zagrożenia na drodze. Badanie alkomatem wykazało 0,58mg/l. Kolejne badania na posterunku wykazały 0,67mg/l oraz 0,57 mg/l. Zgodziłem się na samo ukaranie. Policjant zaproponował 4 miesiące w zawieszeniu i 20 godzin społecznych oraz zakaz prowadzenia pojazdów na dwa lata. Nie posiadam prawajazdy gdyż jeździłem zawsze na dowód. Jechałem z dziewczyna , żałuje tego co zrobiłem. Mam ledwo skończone 18 lat wiec zakaz prowadzenia wyklucza mnie z wielu branż, uczę sie w liceum rozpoczynam dzialnosc gospodarcza obecnie nie pracuje, na utrzymaniu rodziców, ale mieszkam z dziewczyna, Nie byłem karany.

  Moje pytania w związku z w/w:
  -czy mam szanse na warunkowe umorzenie postępowania?
  -jakie argumenty mogę zaproponować aby przekonać sąd do umorzenia postępowania?
  -jaka kare moge zaproponować np grzywna zamiast zakazu kierowania pojazdami

  Z góry dziękuje za odpowiedz
  Pozdrawiam

  • Witam, nie przekona pan Sądu do warunkowego umorzenia postępowania karnego bez zakazu prowadzenia pojazdów – za duży wynik nietrzeźwości. Może Pan powalczyć o 1 rok zakazu prowadzenia samochodów, choc i tak będzie ciężko w związku z tym, że nigdy Pan nie wyrobił prawa jazdy.

 14. adiik pisze:

  witam w sobote zatrzymala mnie policja alkomat wykazal 1.15 mam dziecko ktore ma tydzien dostalem telefon od dziewczyny ze ciagle placze i cos jest nie tak dodam ze w szpitalu dziecko mialo infekcje dostawalo antybiotyk wystraszylem sie i nie patrzac na nic pojechalem czekam na prace kierowcy kat b jechalem samochodem osobowym ok godziny 23.30 i niewiem co teraz sie stanie nie chcial bym stracic prawa jazdy grzywne zaplace mimo iz jestem bez pracy czy mam szanse odzyskac jakos prawo jazdy nigdy nie bylem karany za jazde po alkocholu a prawko mam 3lata

  • Witam!

   Przy tak wysokim stężeniu alkoholu w wydychanym powietrzu nie ma praktycznie szans na odstąpienie od zakazu. Istotna jest długość zakazu. Sąd przy takim stężeniu może orzec rok, dwa lub nawet trzy lata. Proponuje złożyć wniosek o dobrowolne poddanie się karze, zaproponować 1 rok zakazu na wszystkie pojazdy, zawiasy i grzywnę. Przy dobrych argumentach jest pewna szansa, że wniosek zostanie zaakceptowany. Wtedy nie musiałby Pan ponownie zdawać egzaminu na prawo jazdy.

 15. adiik pisze:

  Pani Agnieszko dziekuje bardzo za wypowiedz bardzo mi Pani pomogla wniosek mam zlozyc sam do sadu chcialem powiedziec ze nie dostalem jeszcze nic z policji ani z sadu

  • Spokojnie. Najpierw przyjdzie wezwanie z Policji (jeśli podał Pan swój numer telefonu Policjant prawdopodobnie zadzwoni i umówi się z Panem na przesłuchanie). Dopiero kolejnym etapem jest sprawa w Sądzie.

 16. SkazanyNaSmierc pisze:

  Witam. Mam nietypowy problem . Mianowicie zaparkowałem przy ulicy i wysiadając z samochodu kolega siedzący na miejscu pasażera otworzył i podał mi piwo po zaparkowaniu oczywiście. Silnik był zgaszony kluczyków nie było w stacyjce . Jak wysiedliśmy wypiliśmy po piwie bez zamiaru dalszej jazdy , w tym czasie jakaś baba zadzwoniła na policje , że wysiadłem z połową piwa z auta co wskazuje na to , że jechałem po alkoholu co jest nie prawdą . Od razu po przyjeździe policji miałem 0,27 mg alkoholu we krwi a sprawa trafi do sądu. Był ze mną kolega , który jest świadkiem iż nie prowadziłem po alkoholu tylko piwo wypiłem po wyjściu z pojazdu. Jakie są szanse , że nie zostanę ukarany. Nigdy nie byłem karany , na koncie mam około 4 pkt karnych za drobne przekroczenia prędkości.

  • Witam. Szansa na uniewinnienie zależy od tego co znajduje się w aktach sprawy. Dużo zależy od tego co zostało zeznane przez tę kobietę. Biegły toksykolog na podstawie uzyskanych wyników badania stężeniu alkoholu w organizmie ocenić czy przedstawiona przez Pana wersja zdarzeń jest prawdopodobna, czy może należy ją wykluczyć. Biegły jest w stanie zbadać czy ilość wypitego przez Pana po prowadzenia samochodu alkoholu mogła spowodować takie stężenie jak zbadane, czy musiał Pan pić alkohol wcześniej. Więcej byłabym w stanie powiedzieć po przeanalizowaniu akt sprawy.

 17. Wojciech pisze:

  Witam.
  Przede wszystkim chciałem się zapytać jak często Państwo widują w naturze akceptację na warunkowe umorzenie zakazu prowadzenia pojazdów. Nie ukrywam że jest to dla mnie najistotniejsza kwestia. Zostałem zatrzymany w nocy o godz. 0:26. Podczas rutynowej kontroli. Zresztą zostałem zatrzymany 400 m od miejsca z którego wyruszyłem . Cel mojej podróży był oddalony zaledwie 1,5 km. Podczas kontroli, badanie alkomatem przenośnym wykazało 0,31 oraz 0,32 mg/l. Wcześniej wypiłem trzy piwa a moim błędem ( poza tym że oczywiście do niego wsiadłem ) było zbyt wczesne wyruszenie w trasę. Dążę do tego iż czułem się dobrze a policja mnie kontrolująca też nie mogła narzekać i kontrola przebiegła sprawnie. Ale wynik to wynik. Na alkomacie stacjonarnym na komisariacie uzyskałem wynik 0,26 oraz 0,27mg/l badanie jedno po drugim.
  – tu moje pierwsze pytanie, który wynik będzie brany pod uwagę podczas sprawy (alkomat przenośny czy stacjonarny na komisariacie) ?

  Najważniejsze dla mnie jest zatrzymać prawo jazdy. Pracuje jako przedstawiciel handlowy obsługując dwa województwa i bez dokumentu mogę pożegnać się z pracą. Nigdy nie byłem karany, nie mam aktualnie żadnych punktów karnych oraz fakt iż miesięcznie pokonuję około 4tyś kilometrów będąc wielokrotnie kontrolowany na trzeźwość. Zawsze czysty.
  Dlatego ponawiam pytanie jak często spotykają się państwo z przychylnością do wniosku o odstąpienie zakazu prowadzenia pojazdów. Mój prawnik twierdzi że w przypadku jazdy po alkoholu raczej marne szanse. Pytanie czy nie zmienić prawnika ? 😀
  Pozdrawiam i czekam na odpowiedź

  • Witam Panie Wojciechu,
   Zgodnie z wiedzą toksykologiczną sąd powinien opierać się tylko na wynikach z alkomatów stacjonarnych, ale niestety w praktyce bierze pod uwagę wszystkie uzyskane wyniki, niezależenie jakim urządzeniem był Pan badany. Przy dobrze napisanym wniosku o warunkowe umorzenie postępowania (ma Pan dużo dobrych argumentów) i tak niewielkim przekroczeniu granicy stanu nietrzeźwości jak u Pana jest duża szansa na warunkowe umorzenie postępowania nawet z odstąpieniem od zakazu prowadzenia pojazdów. Zdarza się to w naszej praktyce stosunkowo często.

   • Wojciech pisze:

    Przede wszystkim dziękuję za szybką odpowiedź. Pani Agnieszko mam jeszcze jedno pytanie odnośnie dokumentacji. Mianowicie w piątek jestem zaproszony na komisariat w celu złożenia zeznań. Czy już na piątek skompletować dokumenty potwierdzające wszystkie argumenty o których pisałem wcześniej ( umowa o pracę, stwierdzająca fakt iż jestem przedstawicielem, zaświadczenie z banku o posiadanych kredytach, zaświadczenie o dochodach oraz dokumenty przedstawiające chorobę mojej mamy, która wymaga wizyt u lekarza w innej miejscowości) Czy na tym etapie postępowania będzie to potrzebne czy czekać na sygnaturę i nazwisko prokuratora i słać dopiero wniosek. Dziękuje i pozdrawiam

    • Może Pan już na przesłuchanie przygotować wniosek z załącznikami (dokumentacją) i złożyć go do akt. Gdy Prokurator dostanie Pana sprawę (z doświadczenia wiem, że jest to możliwe już w przyszłym tygodniu) będzie już widział wniosek. Może Pan również złożyć wniosek bezpośrednio w Prokuraturze na dzienniku podawczym po nadaniu sygnatury, ale wtedy istnieje ryzyko, że zanim pismo dotrze z dziennika do Prokuratora to zdąży on już zatwierdzić akt oskarżenia przygotowany przez policjanta i wypchnie sprawę do Sądu.

     • Wojciech pisze:

      Witam ponownie. Wydaje mi się że mam już wszystkie dokumenty potrzebne na jutro. Z tego co się orientuję od Policji powinienem otrzymać potwierdzenie przyjęcia tego dokumentu. Sporządzę wniosek w dwóch jednakowych egzemplarzach. Dziękuje. Będę informował o przebiegu sprawy. Pozdrawiam

 18. Wojciech pisze:

  Witam ponownie
  W dniu dzisiejszym otrzymałem pismo z prokuratury. O tym iż sekretariat zawiadamia mnie jako podejrzanego że został skierowany wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego do Sadu Rejonowego. I tyle. Nie ma nic napisane o zakazie prowadzenia pojazdów. Dlatego w dniu jutrzejszym udam się do sądu w celu sprawdzenia o co jeszcze wnioskuje prokurator. Pozdrawiam

  • Odpis Wniosku o warunkowe umorzenie postępowania, który Prokurator złożył zostanie Panu doręczony przez Sąd. Zanim Pan pójdzie do Sądu powinien Pan ustalić najlepiej telefonicznie czy Pana sprawa jest już zarejestrowana, tzn czy sprawie została nadana sygnatura akt. Wówczas będzie Pan mógł zapoznać się z aktami sprawy i zrobić ich fotokopie bądź kserokopie.

   • Wojciech pisze:

    Jak cudownie i bez zarzutów funkcjonuje doręczanie pism przez firmę In Post. Okazało się iż dzisiejszego dnia były dla mnie przeznaczone dwa pisma.Pomijając temat drugim był własnie „Odpis wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego”. Z pisma wynika iż prokurator przychyla się do mojego wniosku i wnosi o :
    1) Warunkowe umorzenie postępowania
    2)poddanie okresowi próby na dwa lata
    3)świadczenie pieniężne w kwocie 500 zł
    4) Pokrycie kosztów sądowych

    I co najważniejsze – „Zasadne jest przychylenie się do wniosku wymienionego o nie orzekanie wobec niego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych”.
    Pozostało czekać na rozprawę gdzie mam nadzieję sędzia zgodzi się z wnioskiem prokuratora.
    Jednocześnie chciałbym podziękować Pani Agnieszce i Waszej stronie, ponieważ nie ukrywam stąd czerpałem wiele przydatnych informacji, które pomogły mi w przygotowaniu jak widać dobrego wniosku oraz dostarczyła mi dużej wiedzy w tej tematyce.
    Mam nauczkę w postaci dużego stresu związanego z całym wydarzeniem. Dlatego nikomu tego nie życzę i proszę ku przestrodze o większą rozwagę wsiadając za kółko. Pozdrawiam

 19. Edyta pisze:

  Witam.
  Wraz z chłopakiem zostaliśmy w sobotę ok. godziny 23 zatrzymani przez policję jakieś 4-5km od mojego miejsca zamieszkania, na drodze lokalnej, na której oprócz nas nie poruszało się żadne inne auto. Powodem zatrzymania było to, iż jechaliśmy lewą stroną drogi. Robią tak wszyscy okoliczni mieszkańcy, gdyż droga jest tak zniszczona, że bez ryzyka zniszczenia zawieszenia można poruszać się jedynie drugą stroną jezdni, aczkolwiek policjanci byli niemiejscowi i tego nie wiedzieli.
  Godzinę przed tym, nim wyjechaliśmy, wypiliśmy trochę alkoholu, nie przewidując, że wcześniej wrócimy. Ale to ja chciałam wracać, i nie liczyłam się z konsekwencjami. Po badaniu alkomatem policjanci stwierdzili u nas zawartość alkoholu, zostawiliśmy auto i udaliśmy się z nimi na komendę,
  W pomiarach wyszło, że mój chłopak miał 0,32 mg/l, trochę później 0,33 mg/l, trzeciego pomiaru nie zrobiono. Policjant poprosił o nr telefonu w celu skontaktowania się w sprawie przesłuchania, po czym pozwolił nam udać się do domu.
  Mój chłopak nie był wcześniej karany, to była pierwsza taka sytuacja. Nie pracuje, uczy się, a ze swojej miejscowości nie ma bezpośredniego autobusu do szkoły, musi dojeżdżać autem. Po zatrzymaniu był spokojny, nie sprawiał problemów, wykazywał skruchę.
  Jaka może być przewidywana za to kara? Czy możemy się jakoś ubiegać o warunkowe umorzenie postępowania?

  Z góry dziękuję za odpowiedź,
  Edyta

  • Witam, przy wynikach jakie miał Pani chłopak, najprawdopodobniej Prokurator za pośrednictwem Policjanta zaproponuje karę grzywny albo karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 roku. Jeżeli jednak Pani chłopakowi zależy na zachowaniu prawa jazdy, wówczas może złożyć do Prokuratury wniosek o skierowanie do Sądu wniosku o warunkowe umorzenie postępowania z odstąpieniem od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jeżeli Pani chłopak nie złoży takiego wniosku do Prokuratury bądź Prokurator wyśle do Sądu akt oskarżenia, wówczas wniosek o warunkowe umorzenie postępowania można wysłać bezpośrednio do Sądu.
   We wniosku o warunkowe umorzenie postępowania należy opisać wszystkie okoliczności w jakich Pani chłopak prowadził samochód pomimo spożytego wcześniej alkoholu, m.in. pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych. Ponadto we wniosku powinien opisać dlaczego prawo jazdy jest mu niezbędne oraz jakie konsekwencje spowoduje dla niego orzeczenie przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych nawet na najkrótszy okres 1 roku.

   • Edyta pisze:

    Dziękuję za podpowiedź. Napisałam wniosek w jego imieniu, dziś udajemy się na przesłuchanie, będę informowała o sprawie na bieżąco.

 20. Edyta pisze:

  Witam ponownie.
  Jak wspomniałam wcześniej, mój chłopak miał przesłuchanie, na którym ponownie opowiedział, co się przydarzyło nam owej pamiętnej nocy, i nie zaproponowano mu wtedy żadnej kary – wraz z naszym wnioskiem o warunkowe umorzenie postępowania z odstąpieniem od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych szczegóły sprawy zostały przekazane prokuratorowi.
  W środę dostał odpis pisma od prokuratora, w którym postanawia ona ,,zatrzymać odebrane w dniu 31 sierpnia prawo jazdy nr (…)”. Uzasadnienie: ,,podejrzany jest o kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, tj. o czyn z art. 178a paragraf 1 kk. W przypadku skazania za takie przestępstwo orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów. Postanowiono zatem jak we wstępie.”
  Co to pismo dokładnie oznacza? Co będzie działo się dalej, i co my możemy w tej sprawie jeszcze zaradzić?

  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Witam, wydanie postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy jest standardową procedurą. Prokurator wydaje takie postanowienie jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że osoba, która kierowała samochodem znajdowała się w stanie nietrzeźwości. Wydanie postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy nie przesądza, o tym że Sąd na pewno orzeknie wobec Pani chłopka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
   Jeżeli Prokurator wyśle do Sądu akt oskarżenia, wówczas wniosek o warunkowe umorzenie postępowania Pani chłopak może złożyć bezpośrednio do Sadu.

 21. sasa pisze:

  Dzień dobry,

  pisałam już do Państwa, ale niestety nie mogę odnaleźć wątku, dlatego piszę jeszcze raz. Bardzo proszę o radę – jutro mam przesłuchanie na komisariacie w sprawie prowadzenia w stanie nietrzeźwości. Zostałam zatrzymana do rutynowej kontroli w niedzielę o 5 rano, na moście w Warszawie. Wyniki pomiaru alkomatem przenośnym to odpowiednio 0,32 i 0,29. Nie wiedziałam, że to ważne, więc o tym nie wspomniałam, ale tuż przed kontrolą paliłam papierosa. Funkcjonariusze kazali mi wsiąść do radiowozu i po kilkunastu (może 20stu) minutach przebadali mnie alkomatem stacjonarnym. Wykazał 0,22, kolejny znów po kwadransie – 0,20 a pięć minut później 0,17. Wiem, że brany jest pod uwagę najwyższy wynik i wezwanie na przesłuchanie dostałam w charakterze podejrzanego o popełnienie przestępstwa z art. 178 a k.k. Czy jest możliwość warunkowego odstąpienia od wymierzenia kary i odstąpienie od (albo zmniejszenie) zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych? Nigdy nie byłam karana, prawo jazdy mam od 12 lat i jeśli kiedykolwiek miałam mandat za przekroczenie prędkości, to już nawet nie pamiętam. Z góry dziękuję za pomoc.

  • Witam, przy okolicznościach, które Pani podała, może Pani złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego z odstąpieniem przez Sąd od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Wniosek może Pani złożyć do Prokuratury, wówczas będzie to: wniosek o skierowanie do Sądu zamiast aktu oskarżenia wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Jeżeli nie złoży Pani wniosku do Prokuratury, wówczas może Pani złożyć bezpośrednio do Sądu: wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego.
   We wniosku powinna Pani opisać wszystkie okoliczności, które dotyczą Pani sprawy, tj. pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych, czy powodem zatrzymania była rutynowa kontrola trzeźwości. We wniosku powinna Pani opisać również swoje właściwości i warunki osobiste oraz do jakich celów wykorzystuje Pani samochód i jakie konsekwencje spowoduje dla Pani orzeczenie przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.
   W przypadku przestępstwa prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości Sąd może odstąpić od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych lub orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 1 roku do 10 lat.

 22. Łukasz pisze:

  Witam serdecznie,

  Opiszę krótko sytuację, ponieważ ten wątek wydaje mi się najbardziej odpowiedni.

  Mój tata wczoraj został zatrzymany do rutynowej kontroli. Alkomat wykazał mu 0.35 mg/l, po czym badania na komisariacie wykazały 0.45 mg/l. Jechał o godzinie 20:30 po mamę do pracy, ponieważ było zimno. Miejsce pracy oddalone było o ok. 1 km od domu (2 skrzyżowania), za jednym z nich czekała policja i badała przejeżdżających. Ruch na drodze był znikomy, droga dobrze oświetlona i praktycznie nieuczęszczana.

  Problem jaki się pojawia to fakt, iż mój tata jest nauczycielem. Odnosił sukcesy w szkole, staż jego pracy to ok 25 lat. Nigdy nie miał żadnych problemów z prawem. Ma na utrzymaniu rodzinę (mama pracuje, ale jej zarobki są nieporównywalnie niższe), do tego studiującą dziennie córkę (poza miejscem zamieszkania) oraz drugą, 9 letnią córkę, która chodzi do 3 klasy. Z racji na to oczywistym jest, że wyrok karny bardzo naruszył by sytuację materialną mojej rodziny z powodu braku pracy.

  Pytanie brzmi, jakie przywołując powyższe argumenty są szanse na to, żeby orzeczone zostało warunkowe zawieszenie postępowania. Od razu mówię, że nieistotne jest w tej sytuacji prowadzenie pojazdów, gdyż będziemy sobie w stanie poradzić bez nich, chodzi tutaj tylko o niekaralność i nieutracenie pracy. Dodam, że sprawę zamierzamy od razu skonsultować z adwokatem. Tata jest rozbity, na pewno tego nigdy nie powtórzy.

  Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.

  Łukasz

  • Witam, Pana tata może złożyć wniosek o warunkowe umorzenie posępowania karnego. Wniosek może wyłać do Prokuratury (wniosek o skierowanie do Sądu zamiast aktu oskarzenia wniosek o warunkowe umorzenie postępowania), jak również do Sądu (wniosek o warunkowe umorzenie postępownia). Organem właściwym do złożenia wnisoku jest ten, w którym fizycznie znajdują się akta sprawy.
   We wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego Pana tata powinien opisać wszystkie okoliczności dotyczące popełnionego przez niego przestępstwa, a które wpływają na jego stopień społecznej szkodliwości tj. pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych, czy powodem zatrzymania była rutynowa kontrola trzeźwości. Pana tata powinien opisać również swoje własciwości i warunki osobiste oraz dotychcczasowy sposób życia, jak również jakie konsekwencje spowoduje dla niego wydanie przez sąd wyroku skazującego. Powinien powołać się na ustawę Karta Nauczyciela, z której wynika, iż zawód nauczyciela, mogą wykonywać tylko osoby niekarane za przestępstwo umyślne. Zgodnie z art. 10 ust. 8 Karty Nauczyciela, nauczyciel nie może być karany za przestępstwo popełnione umyślnie.

 23. Wojciech88 pisze:

  Serdecznie witam!

  Od grudnia br. mieszkam w nowym mieście (ok 29 tys.). Parę dni temu miałem taką sytuację:
  – jechałem osiedlową drogą (ok. 2,1 km) w godzinach między 0:00 a 1:00
  – brak pieszych, ruch samochodowy był zerowy, jedyne napotkane auto to patrol policyjny (jak wychodziłem z komendy to się zapytałem policjantów, dlaczego mnie zatrzymali, to się sami śmiali i odpowiedzieli, że byłem jedynym kierującym, którego spotali na tej drodze)
  – panowie musieli mnie zabrać na komisariat, bo ich alkomat wskazywał tylko to, czy jest alkohol w powietrzu czy nie; oczywiście alkohol był
  – na komendzie 3 pomiary (w odstępie ok. 3-4 minut, alkomat Awat A 2.0m/04), wyniki kolejno (w mg/l): 0,25, 0,29, 0,28
  – przed jazdą wypiłem ok 1 i 1/4 piwa, nie spodziewałem się po tej ilości piwa przekroczenia dopuszczalnej ilości mg/l, dlatego wsiadłem, ale po 2-3 piwach już bym nie wsiadł za kółko
  – nigdy wcześniej nie prowadziłem po alkoholu ani nie byłem karany za podobne rzeczy
  – w styczniu 2009 spowodowałem wypadek samochodowy z rannymi, nie mając ukończonego 21. roku życia, dostałem wtedy 1,5 roku w zawieszeniu na 3 lata oraz odebrane prawo jazdy na 2 lata, ale w 2012 roku kara w moim rejestrze się zatarła (skoro się zatarła to byłem karany, czy nie?)
  – po wypadku uważam, że jeżdżę wzorowo (miałem nauczkę), podoba mi się ekojazda, w ciągu ostatnich 5 lat dostałem dwa mandaty, z czego jeden za złe parkowanie (cały rząd aut łącznie z moim dostał wtedy blokady od straży miejskiej), a drugi za jazdę rowerem przez przejście dla pieszych
  – samochodem przejeżdżam ok 20 tys. km rocznie
  – jedyne w życiu mandaty za prędkość dostałem w 2007 i 2008 roku (czyli jeszcze przed wypadkiem), przekroczona raz o 13 km/h, drugi raz o 33… albo 23… nie pamiętam…
  – ogólnie prowadzę bardzo poprawny tryb życia, angażuję się w kulturę, muzykę itp.

  Najbardziej zależy mi na niekaralności, ponieważ dostałem pracę z wynagrodzeniem w postaci mieszkania oraz skromną pensję na przeżycie, a od września mam dostać pracę w szkole muzycznej jako nauczyciel instrumentu (jestem muzykiem, w tym roku kończę studia, na które zresztą muszę dojeżdżać samochodem, aby nie musieć zwalniać się z pracy). Do tego zacząłem intensywnie udzielać się w życiu muzycznym miasta, co ma niemały wpływ na jego kulturę…

  W związku z powyższymi argumentami jak wydląda dla mnie sprawa Wniosku o Umorzenie Postępowania Karnego? W najbliższy wtorek (23.12) mam być w komendzie na rozmowie z policjantem (bądź prokuratorem?). Czy już wtedy wspominać o w/w wniosku?

  • Witam, biorąc pod uwagę okoliczności jakie Pan opisał oraz wyniki badania alkomatem ma Pan szansę na warunkowe umorzenie postępowania karnego, szczególnie że przekroczył Pan nieznacznie wynik 0,26 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, od którego rozpoczyna się odpowiedzialność karna za przestępstwo z art. 178a par 1 k.k. Ponadto w świetle prawa jest Pan osobą niekaraną, skoro w 2012r. poprzednia karalność uległa zatarciu z mocy prawa.
   Jeżeli akta Pana sprawy są jeszcze w Prokuraturze, a Prokuarot niw wydał jeszcze decyzji merytorycznej w Pana sprawie, to może Pan wysłać do Prokuartury wniosek o skierowanie do Sądu zamiast aktu oskarżenia wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Jeżeli Prokurator przychyli się do Pana wniosku, wówczas wyśle do Sądu wniosek o warunkowe umorzenie. Jeżeli jednak Prokurator nie przychyli się do Pana wniosku lub wysłał już do Sądu akt oskarżenia, wówczas wniosek o warunkowe umorzenie postepowania karnego, może Pan wysłać bezpośrednio do Sądu – jak tylko Pana sprawie zostanie nadana sygnatura akt.
   We wniosku powinien Pna opisać wszystkie okoliczności popełnionego czynu, a które wskazują, że stopień społecznej szkodliwości popełnionego czynu był nieznaczny. Pwinien Pan również opisać swoje właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia.
   We wniosku powinien Pan opisać jakie konsekwencje spowoduje dla Pana wydanie wyroku skazującego. Powinien Pan powołać się na artykuł 10 ust.8 ustawy Karta Nauczyciela, który mówi, iż nauczycielem nie może być osoba skazana za przestępstwo popełnione umyślnie.

   • Wojciech88 pisze:

    Bardzo serdecznie chciałem podziękować za odpowiedź! Prokurator skierował już do sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego (niestety również z orzeczeniem o zakazie prowadzenia pojazdu na 1 rok). Posiedzenie sądu już wkrótce. Dodam, że o możliwości warunkowego umorzenia p.k. dowiedziałem się z Waszego portalu, zatem jeszcze raz bardzo dziękuję całej Redakcji!

 24. kasz pisze:

  Witam,
  Mam 23 lata, prawo jazdy posiadam od 4 lat, prowadze codziennie, na koncie mam 1 mandat sprzed 2 lat i zero pkt karnych.
  Jestem osoba ucząca sie, nigdy wczesniej nie karana, pracuje dorywczo, ale wtedy bardzo pozno wracam z pracy wiec prawo jazdy jest mi niezbędne.
  Dnia 3 stycznia ok godz 8 30 zostalam zatrzymana na rutynowa kontrolę. I pomiar wyniósł 0,41, wczesniej wypalilam papierosa, nie wiedzialam ze to ma znaczenie, na komendzie po ok 20 min alkomat pokazał 0,37.
  Dzis byłam na przesłuchaniu na policji, zabiezpieczono mi samochód, i pieniadze, ichciałam dobrowolnie poddac sie karze, która nie byla wysoka finansowo ale rok zakazu prowadzenia pojazdow mechanicznych bylby dla mnie tragiczny w skutkach wiec skierowałam sprawę do sadu. Czy mogę sie ubiegac o warunkowe umorzenie postępowania ? Jakie sa szanse ze sędzia oddali zakaz prowadzenia pojazdow mechanicznych dluzej niz na okres 1 roku? Gdzie i komu najlepiej złożyć taki wniosek?
  Jestem zrozpaczona, wiem ze to juz nigdy sie nie powtórzy

  • Witam, przy wyniku 0,41 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu szanse na odstąpienie przez Sąd od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych nie są wysokie, nawe przy okolicznościach, które Pani opisała. Najprawdopodobniej w Pani przypadku będzie to 1 rok zakazu. Jednkaże składając do Sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego z odstąpieniem przez Sąd od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych nie pogorszy Pani swojej sytuacji procesowej. Jeżeli Sąd uzna, że w Pani sprawie nie zachodzą przesłanki do warunkowego umorzenia postępowania karnego z odstąpieniem od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, wówczas Sąd najprawdopodobniej orzeknie zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 roku.
   Niemniej jednak we wniosku, który złoży Pani do Sądu powinna Pani opisać wszystkie okoliczności w jakich prowadziła Pani smochód pomimo spożytego wcześniej alkoholu, tj. pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych, czy powodem Pani zatrzymania była rutynowa kontrola trzeźwości. Poandto powinna Pani opisać jakie konsekwencje spowoduje dla Pani orzeczenie zaakzu prowadzenia pojazdów mechanicznych nawet na najkrótszy okres 1 roku.

 25. Grzegorz pisze:

  Powiem tak: warto walczyć, nasze czyny są karygodne i za głupote trzeba placic ale nie jednemu zrujnowac moze to życie, sam to przeszedlem i dostalem warunkowe umozenie mimo 0.64 promila ale mialem wazne powody by jechac (opisane w serwisie wczesniej, mozna poczytać) Naprawde jezeli chce sie ubiegac o warunkowe umozenie trzeba sie napocić. Ja mialem mocne argumenty + niekaralnosc, dobra opinia z pracy, miasta, angaż społeczny itp. Warto pomyslec czym zasluzylismy sie dla spoleczenstwa i jakie to mialo skutki , wniosek od razu do prokuratury trzeba skladac ale tak jak w moim przypadku raczej cienka szansa ale jest podkladka ze nie jestesmy bierni, Utrata pracy badz zmniejszenie wyplaty, kredyty, itp wszystko ma znaczenie. Ja caly czas piszac pisma do sadu twierdzilem ze jestem winny i jestem skruszony bo to karygodny czyn i trzeba sugerować każdemu że czyn byl incydentalny i nigdy sie nie powtórzy

 26. Jacek pisze:

  Witam
  Prosił bym o odpowiedz na moje pytanie .
  Półtora roku temu zabrano mi prawo jazdy na dwa lata za jazdę pod wpływem alkoholu ,
  czy po zapłaceniu grzywny i odbębnieniu kary 18 miesięcy zakazu prowadzenia pojazdów
  mam szasę uprosić sąd aby zakonczył mi karę przed terminem .
  Oczywiści wiem że czeka mnie kolejny egzamin .Mam duży problem z dojezdem do pracy
  W jedną strone mam 31 km a pracuje od rana aż do wieczora .
  Bardzo byłbym wdzięczny za odpowiedz .

  Pozdrawiam i dziękuje .

  • Witam, na podstawie art. 84 par 2 k.k. ustawodawca wyłączył możliowść skrócenia okresu trwania środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych jeżeli zakaz został orzeczony za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości.

 27. Tadi pisze:

  Witam serdecznie. Dnia 04.05. o godz 7:50 na drodze wojewódzkiej zostałem zatrzymany do rutynowej kontroli autem ciężarowym i okazało się że wynik z alkomatu to 0,27 mg i drugi 0,26 mg. Przyznaje że alkohol skończyłem pić dnia poprzedniego o godz 16. Rano czułem się dobrze czy mam szanse o warunkowe umorzenie postępowania? Utrata prawa jazdy kat ce jest dla mnie zabójcza. Pracowałem jako kierowca i mój dochód był wystarczający. Jestem żonaty, mamy dwójkę dzieci, kredyt hipoteczny i trzy inne.Płacę również alimenty.Nie byłem karany,nie posiadam punktów karnych, mam dobrą opinię pracodawcy. Kontrola przebiegła w malutkiej miejscowości o małym natężeniu ruchu,brak pieszych. Dziękuje i pozdrawiam

  • Witam,
   ma Pan szansę na warunkowe umorzenie postępowania karnego z uwagi na minimalne przekroczenie stężenia 0,26 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, od którego zaczyna się odpowiedzialność karna za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art.178a par. 1 k.k. oraz z uwagi na Pana sytuacje rodzinna i zawodową. Za takim rozstrzygnięciem przemawia również Pana opinia od pracodawcy oraz fakt posiadania czystej karty wykroczeń drogowych. Te argumenty powinien Pan podać we wniosku do Prokuratora o warunkowe umorzenie postępowania karnego.

   Proszę pamiętać o tym, że każdy argument, jaki Pan powoła w piśmie – wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego powinien pan potwierdzić załączonym do wniosku dokumentem. Dla przykładu, skoro Pana pracodawca wie o zdarzenia i ma Pan u niego dobrą opinie, proszę tą opinię na piśmie dołączyć do wniosku. Inny przykład; skoro ma Pan dwójkę dzieci na utrzymaniu, proszę do wniosku dołączyć kopię ich aktów urodzenia oraz oświadczenie ich matki o regularnym opłacaniu alimentów. jeszcze inny przykład: skoro nie ma Pan na koncie wykroczeń drogowych, to proszę ustalić zawnioskować do Policjanta prowadzącego dochodzenie o zwrócenie się do Komendy Stołecznej Policji Wydziału Ruchu Drogowego o uzyskanie informacji o Panu z Rejestru sprawców wykroczeń drogowych. gdyby Policjant odmówił, wówczas Pan sam może takie zaświadczenie uzyskać.

   Powinien Pan napisac wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego proponując okres próby (rok albo 2 lata), wysokość świadczenia pieniężnego) oraz odstąpienie od orzeczenia wobec Pana zakazu prowadzenia pojazdów .mechanicznych.

   • Tadi pisze:

    Witam. Na początku chciałem serdecznie podziękować za poradę i wniosek od Pana, który pomógł mi na warunkowe umorzenie postępowania karnego. Dostałem wyrok na okres próby 2 lat i karę pieniężną na pomoc poszkodowanym w wypadkach z jednoczesnym zachowaniem wszystkich kategorii prawa jazdy i teraz pytanie czy sąd przyśle odpis wyroku do mnie czy do wydziału komunikacji żeby odebrać prawo jazdy i ile czasu ma na to od wyroku? Dziękuję

    • Witam, jeżeli wyrok w Pana sprawie jest już prawomocny, to Sąd wysyła odpis wyroku do wydziału komunikacji. Może Pan zadzwonić do Sądu i ustalić czy wyrok został już przesłany do wydziału komunikacji. Jeżeli odpis wyroku nie został jeszcze przesłany, to może Pan napisać prośbę do Sądu o pilne przesłanie odpisu wyroku do wydziału komunikacji.

 28. Jancio pisze:

  Witam. Zostałem zatrzymany do kontroli wydychanym powietrzu miałem 0.30 a po pół godziny 0,32 czy mogę liczyć na jakieś złagodzenie kary. Policjant ktory mnie zatrzymał mówił że prawdopodobnie będę miał zatrzymane prawo jazdy na pół roku.

  • Witam, zakładam, że został Pan zatrzymany do kontroli trzeźwości przez Policję po 18 maja 2015r., a więc po nowelizacji Kodeksu Karnego, która polegała między innymi na zaostrzeniu art.42 par. 2 k.k., tzn. wprowadziła minimalny okres zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w razie skazania za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości na 3 lata. Rzecz w tym, że do 18 maja 2015r. za przestępstwo z art.178a par. 1 k.k. (prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości) Sąd w wyroku skazującym wymierzał nietrzeźwemu kierującemu środek karny – zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 1 roku, a więc 1 rok był minimalnym, najkrótszym okresem, na jaki Sąd orzekła zakaz prowadzenia pojazdów. od dnia 18 maja 2015r. da dolna granica zakazu prowadzenia pojazdów uległa zaostrzeniu – wydłużeniu do 3 lat. Co to oznacza? Za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości popełnione po 18 maja 2015r. Sąd w wyroku skazującym musi wymierzyć sprawcy tego przestępstwa zakaz prowadzenia pojazdów na co najmniej 3 lata.

   Czemu o tym piszę?
   Chodzi o to, że z pana opisu wynika, że popełnił Pan przestępstwo prowadzenia auta w stanie nietrzeźwości z art.178a par. 1 k.k. po 18 maja 2015r. Stąd Policjant musiał się pomylić mówiąc Panu, ze powinien się Pan spodziewać 6 miesięcy zakazu prowadzenia pojazdów. Inne wytłumaczenie niż pomyłka Policjanta jest takie, że wartości, które Pan podał – 0,30-0,32 sa w promilach. Wówczas Pana zachowanie wypełnia znamiona wykroczenia z art.87 par. 1 k.w., a nie przestępstwa z art. 178a par. 1 k.k. Jesli tak – jeśli podał Pan wynika badania trzeźwości w promilach, wówczas sprawa jest jasna – popełnił Pan wykroczenie, za które grozi zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.

   W opisanym wyżej przypadku może Pan powalczyć o odstąpienie przez Sąd od wymierzenia Panu zakazu prowadzenia pojazdów na podstawie art.39 par. 1 k.w., jeśli wykaże Pan, że z uwagi na Pana osobę, jak i okoliczności popełnionego przez pana czynu wymierzenie panu zakazu prowadzenia pojazdów nawet na najkrótszy okres 6 miesięcy byłoby zbyt surową sankcją.

 29. Jancio pisze:

  Właśnie tego nie jestem pewien ale chyba po obliczenia było już podane.dziękuję za pomoc
  Jak.się wyjaśni sprawa to napisze co i jak się skonczylo

 30. Szymon pisze:

  Witam
  03.08.2015 zostałem zatrzymany do rutynowej kontroli. Piłem alkohol z soboty na niedzielę więc bez żadnych obaw poddałem się badaniu alkomat wskazał 0.26 byłem w szoku. Po wszystkich procedurach prowadzonych w trybie przyspieszonym pani prowadząca spytała czy chce do sądu gdzie mogę dostać wysoki wyrok czy chcę się poddać dobrowolnie karze bo wtedy ona zadzwoni do prokuratora i on od ręki da mi wyrok. Bardzo przestraszony zgodziłem się na dobrowolne poddanie karze. No to zadzwoniła. 3 lata zatrzymane prawo jazdy i 5 tyś kary plus 1000 kosztów. Sama się trochę zdziwiła że taka wysoka kara.Zaproponowała złożenie wniosku o umorzenie. Jestem handlowcem i samochód to moje narzędzie do pracy, nigdy nie byłem karan. Więc złożyłem. I co teraz? Podobno mam czekać na zebranie prezydium i jeszcze jedno przesłuchanie lub odrzucą wniosek i do sądu. Dodam że po 2 godzinach miałem 000. Czy mam szanse na to żebym nie miał zabranej możliwości prowadzenia auta.? Z góry dziękuję za pomoc.

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   Pański wynik 0,26 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu tak naprawdę otwiera granicę, od której zaczyna się odpowiedzialność karna za przestępstwo jazdy samochodem w stanie nietrzeźwości. W związku z tym od razu należy wspomnieć, że alkomaty używane przez funkcjonariuszy Policji nie wskazują w 100% prawidłowego wyniku, ponieważ urządzenia te są obarczone niepewnością pomiarową. Niepewność pomiarowa wskazuje na to z jakim marginesem błędu alkomat wskazuje wynik. Niepewność pomiarowa jest wskazana w świadectwie wzorcowania alkomatu, którym był Pan badany. Przeważnie niepewność pomiarowa alkomatów wynosi 0,01 mg/l. Czyli biorąc pod uwagę niepewność pomiarową w Pana sprawie na poziomie 0,01 mg/l należy domniemywać, iż wynik alkoholu w Pana organizmie mógł wynosić 0,27 lub 0,26 lub 0,25. Jeżeli nie pobrano od Pana krwi, wówczas nie ma żadnych innych środków dowodowych, które potwierdzałyby Pański stan nietrzeźwości. W związku z tym wszelkie wątpliwości należy poczytywać na Pana korzyść i przyjąć, iż najwyższy wynik w Pana sprawie biorąc pod uwagę niepewność pomiarową, wynosi 0,25 mg/l. W tym stanie rzeczy jazda pod wpływem alkoholu przy wyniku 0,25 mg/l jest wykroczeniem a nie przestępstwem a co za tym idzie zakaz prowadzenia pojazdów może być orzeczony od 6 miesięcy do 3 lat.
   Odpowiadając na Pana pytanie, najlepiej jest cofnąć zgodę na dobrowolne poddanie się karze i złożyć wniosek dowodowy o biegłego toksykologa aby potwierdził niepewność pomiarową wskazaną w świadectwie wzorcowania.

 31. Jancio pisze:

  Witam. Pisałem ostatnio do pana, policjant powiedział 3 lata zakazu 5tys. zł jakieś zadość uczynienia i 1000 zl kary. Czy i powiedział ze miałem 0.62 promila to jest jeszcze co innego co mówili policjanci przy zatrzymaniu mnie i badaniu. Bo przy pierwszym dmuchaniu policjant mówi 0.30 i że na pół roku będę miał zabrane, potem 0,36 a potem 0.33, i mam na to dwóch świadków przy którym tak mówili i nadal utrzymali mnie w świadomości ze zabrane będę miał na pól roku. nie pokazali mi wycinków z odczytu ani na alkomacie. Na koniec przy zatrzymaniu pozwolili mi jeszcze przestawić auto o 10 m. czy mam nadal jakąś szanse na odstąpienie od kary, dodam ze podpisałem wniosek o samokaranie ponieważ policjant mówił ze będzie to najlepsze rozwiązanie.
  Pozdrawiam.

 32. Pawel pisze:

  Witam zostałem zatrzymany po nowelizacji ustawy. Wynik 0.49 i 0.50 mg/l przest. z art 178 a 1 KK. Podpisałem wyrok skazując na 3 lata zakaz kierowanie pojazdami kat B i 5 tys zł na fundusz. Mam jakieś szanse odwoływać się od wyroku sądu ? kierowałam w tym stanie o 1.30 w nocy droga powiatowa. Nie karany wcześniej ani 1 pkt nie mam samochodem dojezdzalem do pracy i jest on mi niezbędny w przeciwnym razie mogę stracić pracę. O tej godzinie ruchu praktycznie jest żaden na tej drodze. Jestem gotów zapłacić więcej na fundusz ale chciałbym skrócenia okresu bez prawa jazdy na okres 1 roku mam 21 lat. Praca na umowa zlecenie. Mam jakiekolwiek szanse? Dzięki za pomoc

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   jak dobrze Pana rozumiem to zgodził się Pan na dobrowolne poddanie się karze z zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 3 lat oraz świadczenie pieniężne w kwocie 5000 zł. Oczywiście w świetle obowiązujących przepisów jest to najłagodniejszy wymiar kary za przestępstwo z art. 178a par. 1 k.k. Niemniej jednak w Pana przypadku można postarać się o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Instytucja warunkowego umorzenia byłaby by dla Pana bardzo korzystnym rozwiązaniem z kilku powodów. Po pierwsze pozostałby Pan osobą niekaraną za przestępstwo, po drugie zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych może być orzeczony maksymalnie na dwa lata, a po trzecie świadczenie pieniężne może być orzeczone w mniejszej kwocie niż 5000 zł. W związku z tym Warunkowe umorzenie postępowania karnego jest jedyną możliwością, która pozwoli Panu na krótszy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 33. Marek pisze:

  Witam 9 sierpnia jechalem rano samochodem i zatrzymala mnie policja w wydychanym powietrzu mialem 0,47 mg Dzis otrzymalem pismo od prokuratora -postanowienie o zatrzymaniu prawo jazdy Na policji podpisałem ugode na 3 lata zabrali mi kat A B C 5 tys kary i 1500 zamiast „zawiasów” Czy mogę starać się warunkowe umorzenie w jakim czasie mam je złożyć czy 7 dni od momentu otrzymania tego pisma? czy mogę się starać o to żeby zostawili mi kat BC

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   w pana przypadku jak najbardziej można postarać się o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Instytucja ta gdyby Sąd ją zastosował byłaby dla Pana bardzo korzystna. Po pierwsze zakaz prowadzenia pojazdów może być orzeczony maksymalnie na okres 2 lat. Po drugie świadczenie pieniężne może być orzeczone w mniejszej kwocie niż 5000 zł, a po trzecie pozostanie Pan osobą nie karaną za przestępstwo. Jednakże jak Sąd nie zgodzi się na warunkowe umorzenie postępowania karnego prowadzonego przeciwko Panu może Pan wnosić o dobrowolne poddanie się karze z zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 3 lat z wyłączeniem pojazdów, do których uprawnia kategoria (na przykład) C prawa jazdy. Natomiast odnośnie pytania kiedy składać wnioski, to najlepiej jest zrobić to przed wyznaczeniem rozprawy głównej przed Sądem.

 34. Ewelina pisze:

  Witam,Panie Mariuszu jakiś czas temu pisałam do Pana w sprawie męża mianowicie został zatrzymany 0,48mg w wydychanym powietrzu alkohol spożytkowal poprzedniego dnia,prokurator zaproponował 2 lata(dobrze zrozumieliśmy)pomimo ze jest od 3 ,padła propozycja 2 lat 800 zł grzywna i 5000 na fundusz konsultowalismy sie z 2 prawnikami u Nas w mieście ,jeden od razu powiedział ze nic sie nie da zrobic ,a drugi próbował i o tyg. Stwierdził ze tez nie ma szans bo nie wie jak sady teraz orzekają i nie ma komentarzy do sprawy ,zaznaczę ze maz nie był wcześniej karany ,ostatnio przyszło z prokuratury pismo informacyjne o zatrzymaniu prawa jazdy ,moje pytanie brzmi czy możemy walczyć o łagodniejszy wymiar kary ???czy odpuścić bo naprawde juz sami nie wiemy co robić pomimo konsultacji ,bardzo prosze Panie Mariuszu o odpowiedz,z gory dziękuje i pozdrawiam.

 35. Whizz pisze:

  Witam serdecznie,

  Krótki opis mojego przypadku: 29.08 byłem na weselu. Spożywałem tam alkohol w niewielkiej ilości do godz. 2.00 Byłem swoim samochodem, który zostawiłem pod restauracją i wróciłem do domu taksówką. o godz. 8.50 zadzwonił do mnie klient (prowadze własną działalność), że nikt nie stawił się na realizację zamówionej usługi. Okazało się, że pracownik zaspał. Niewiele myśląc nie mogłem czekać na kolejną taksówkę, wsiadłem w samochód żony i chciałem dojechać na miejsce. Zatrzymano mnie do kontroli kilometr dalej. Pierwsze badanie 0,27 drugi 0,26 trzecie 0,24. Na koncie mam wykroczenia drogowe za prędkość oraz 8 lat temu wykroczenie za jazdę po spożyciu – 0,19 mg. Oczywiście prawo jazdy jest mi niezbędne do prowadzenia działalności Czy w tych warunkach jest możliwe warunkowe umorzenie? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   przy wyniku 0,27 mg/l jak najbardziej istnieją szanse na warunkowe umorzenie postępowania karnego. Jeżeli Sąd zastosuje tę instytucję wobec Pana wówczas:

   1. Sąd może orzec o odstąpieniu od zakazu prowadzenia pojazdów lub orzec 1 rok zakazu albo maksymalnie 2 lata,
   2. świadczenie pieniężne może być orzeczone w mniejszej kwocie niż 5000 zł
   3. pozostanie Pan osobą niekaraną za przestępstwo.

   W związku z powyższym zależnie od tego gdzie znajdują się akta postępowania złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania. We wniosku powinien Pan zaproponować warunki na jakich chciałby Pan warunkowego umorzenia, czyli okres próby, zakaz prowadzenia pojazdów oraz świadczenie pieniężne.

 36. Adam pisze:

  Czy mogę liczyć na umorzenie zakazu prowadzenia pojazdów gdy zostałem zatrzymany jadąc skuterem pod wpływem alkoholu? Dodam że jechałem drogą gruntową a w wydychanym powietrzu miałem 1.8 promila. Mam 18 lat jeszcze się uczę a prawo jazdy jest mi potrzebne ponieważ nie mam innego środka transportu do szkoły.

 37. Paulina pisze:

  Witam, 15 sierpnia(sobota,godz ok. 8 rano) zostałam zatrzymana do kontroli drogowej , wynik badania alkomatem wykazał 0,27 mg/l , jakiś czas później 0,26 mg/l . Zabrano mi prawo jazdy .Po wezwaniu na komisariat ok 10 dni później,złożyłam zeznania, w nocy wypiłam dwa piwa, rano do kolegi zadzwoniła mama, że pobito jego brata , ponieważ mieszkam w miejscu , gdzie autobusy jeżdżą co godzinę postanowiłam odwieźć go do domu (myślałam,ze jestem całkowicie trzeźwa). Policjant zaproponował wniosek do prokuratury o warunkowe umorzenie , tłumaczył mi ,że istnieje duże prawdopodobieństwo,że odzyskam prawo jazdy . Dziś tj. 03 listopada dostałam list z sądu ,że 19 listopada odbędzie się moja sprawa w przedmiocie warunkowego umorzenia postępowania.
  Zmartwiło mnie jednak to ,co zobaczyłam w załączonym dokumencie ,a dokładniej wniosku prokuratora.
  1) warunkowe umorzenie postępowania karnego prowadzonego przeciwko .. MNIE –> OK
  2)wyznaczenie okresu próby wobec podejrzanej na okres 1 rok od uprawomocnienia się orzeczenia –> OK
  3)orzeczenie zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym na okres 1 rok –> NIEEEE!!!
  4)orzeczenie nawiązki 500 zł –> OK

  Najbardziej chodzi mi o punkt 3 , czy idąc na posiedzenie , tj . w tym wyznaczonym terminie 19 listopada mam jeszcze jakieś szanse na „wywalczenie” odstąpienia od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych ???? Bardzo zależy mi na zachowaniu prawa jazdy.

  W argumentacji pani Prokurator napisała ” (…) stwierdzić należy, iż okoliczności popełnienia przestępstwa nie budzą wątpliwości , zaś wina podejrzanej i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne.” ” (…) Ponadto podejrzana nie była pod znacznym wpływem alkoholu”

  Więc dlaczego wystąpiła do sądu z wnioskiem o umorzenie postępowania,ale jednak zatrzymanie mi uprawnień ?? Mam szansę zdziałać coś jeszcze na posiedzeniu ?? Bardzo proszę o odpowiedź.

  • Witam, Powinna Pani wysłać do Sadu pismo, w którym wniesie Pani o warunkowe umorzenie postępowania karnego i odstąpienie przez Sąd od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów. W tym piśmie powinna Pani przedstawić argumenty przemawiające za nieznacznym stopniem społecznej szkodliwości popełnionego przez Panią czynu i za nieznacznym stopniem Pani zawinienia. Motywacja, która się pani kierowała – odwiezienie pobitego znajomego do domu ma tu szczególne znaczenie. Jeżeli ten znajomy i jego mama nie zostali dotąd przesłuchani w charakterze świadków, to powinna Pani dołączyć do pisma do Sądu ich pisemne oświadczenia. W piśmie może Pani również zaproponować wyższą kwotę tytułem nawiązki.

   Sąd może uwzględnić wniosek Prokuratora co do zasady, tj. warunkowo umorzyć postępowanie karne, a jednocześnie nie uwzględnić wniosku prokuratora o orzeczenie wobec Pani zakazu prowadzenia pojazdów. Innymi słowy, Sąd, po przeczytaniu Pani pisma może warunkowo umorzyć wobec Pani postępowanie karne i odstąpić od orzeczenia wobec Pani zakazu prowadzenia pojazdów.

 38. On24 pisze:

  Jakiś czas temu wpadł mi pod samochód telefon, aby go dostać wsiadłem do samochodu zaparkowanego na parkingu. Wycofałem o jakieś 0,4m. Wysiadłem z samochodu, po czym podjechała policja, miałem 0,63mg/l. Na policji po kilku dniach napisałem wniosek u umorzenie do prokuratora. Nic to nie dało, przyszło pismo o przekazanie aktu oskarżenia do sądu. Wysłałem pismo o warunkowe umorzenie do sądu. Właśnie wróciłem z posiedzenia na temat rozpoznania wniosku. Sąd mnie zapytał czy zgadzam się z wnioskiem, odpowiedziałem, że tak. Następnie prokurator powiedział, że nie zgadza się ponieważ z doświadczenia bla bla takie stężenie alkoholu to duże niebezpieczeństwo. Sędzia wyznaczył termin rozprawy oraz dodał, że to nie znaczy, że nie może być umorzenia. Okoliczności łagodzące to przejechanie zaledwie 0,4m na parkingu. Nie mam żadnych pkt karnych. Wykształcenie wyższe, aktualnie studiuję zaocznie. We wniosku wszystko było dobrze opisane oraz udokumentowane. Mam wrażenie, że sędzia nawet nie zapoznał się z treścią wniosku. Mam 3 świadków, którzy stali ze mną przy samochodzie (tylko nie wnosiłem ich na świadków)

  Co w takiej sytuacji mogę zrobić, żeby sprawa zakończyła się dla mnie jak najbardziej korzystnie?

  • Witam, kluczowe w Pana sprawie ma przekonanie Sędziego, ze tak jak Pan opisał przejechał Pan w stanie nietrzeźwości samochodem jedynie pół metra i przejechał Pan ten odcinek autem pomimo spożytego wcześniej telefonu tylko po to, by wydostać spod samochodu telefon, który tam upadł. Jeśli Sąd ustali, że tak rzeczywiście było, wówczas jedynym racjonalnym rozstrzygnięciem jest umorzenie prowadzonego przeciwko Panu postępowania karnego na podstawie art.17 par. 1 pkt 3 k.p.k. – z powodu znikomego stopnia społecznej szkodliwości czynu.

   Z tego powodu w pana interesie jest złożenie do Sądu i to jak najszybciej na piśmie wniosku dowodowego o przesłuchanie w charakterze świadków 3 osób, o których Pan wspomniał w zapytaniu, które potwierdzą zarówno powód, dla którego przestawił Pan auto jak i odcinek, który Pan przejechał. Zdecydowanie doradzam panu złożenie tego wniosku dowodowego.

 39. Damiann pisze:

  Witam jakies 3miesiace temu w sobote rano godz 8.30 jadac do pracy zostalem zatrzymany do rutynowej kontrolo , pierwszy pomiar 0,27 po 15min 0.22 (takie wartosci pokazywal alkomat). Dzien wczesniej sporzywalem alkohol w nieduzej ilosci stad rano bez zastanowienia po otrzymani tel zeby stawic sie w pracy bo kolega.nie mogl wsiadlem w auto i pojechalem ujechalem max 1km. Prokurator przez tel zaproponował kare 3lata bez prawa jazdy 5tys na fudundusz sto stawek po 10zl(?) Do tego przestepca…. ze kara juznalzeest za wysoka i nie zgodzilem na kare ,zarownzarowpani policjant jak i pan prokurator od razu sie.na.mnie rzucili jak lew na mloda gazele ze nie mam w ogole prawa sie starac o warunkowe umozenie. Dodam ze mam male dziecko, prawo jazdy potrzebne do wykonywania pracy ,nedzna umowe zlecenie. W momencie zatrzymania prawa jazdy na te 3lata automatycznie trace prace, do tego karany nigdy nie bylem. Z gory dziekuje za porade.

  • Witam,

   przy najwyższym wyniku 0,27 mg/l w mojej ocenie jak najbardziej istnieją szanse na warunkowe umorzenie postępowania karnego. Musi Pan wykazać przed Sądem, iż stopień społecznej szkodliwości popełnionego czynu był nieznaczny oraz stopień Pańskiego zawinienia był w stopniu znikomym. Powinien Pan także wykazać do czego wykorzystuje Pan prawo jazdy oraz jakie poniesie Pan konsekwencje oraz Pana najbliższa rodzina w związku z zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych. Instytucja warunkowego umorzenia niesie za sobą bardzo korzystne rozwiązania. Po pierwsze Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów maksymalnie na dwa lata, a nie na 3 w przypadku wyroku skazującego. Po drugie świadczenie pieniężne może być orzeczone w mniejszej kwocie niż obligatoryjne 5000zł w przypadku skazania. W związku z powyższym powinien Pan sporządzić i wysłać do Sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego aby wymiar odpowiedzialności karnej był jak najmniejszy.

   Po drugie należy się także zastanowić nad niepewnością pomiarową alkomatu oraz błędem alkomatu. Niepewność pomiarowa zazwyczaj wynosi od 0,01 mg/l do 0,02 mg/l co oznacza, (przyjmując niepewność pomiarową na poziomie 0,02 mg/l) że mógł mieć Pan 0,29 lub 0,25 mg/l i przyjmując, że najwyższy Pana wynik to 0,25 mg/l to powinien Pan odpowiadać za wykroczenie jazdy w stanie po użyciu a nie za przestępstwo jazdy w stanie nietrzeźwości. Niepewność pomiarowa jest określona w świadectwie wzorcowania każdego alkomatu, które znajduje się w aktach Pana sprawy.

 40. Jancio pisze:

  Witam, mam pytanie. Dlaczego wydział komunikacyjny wysyła osoby które odzyskały prawo jazdy sądownie po tym jak zostało mu zabrane za jazdę po alkoholu ,na badania jakieś psychologiczne i jakieś próby wątrobowe?? Czy jest jakaś podstawa prawna na to czy jest to tylko czyjeś widzimisię.. Dziękuje za odp.
  Pozdrawiam!

 41. Mariusz pisze:

  Dzień dobry,

  Chciałbym się zapytać Pana o sens składania wniosku warunkowego
  umorzenia postępowania karnego w sprawie prowadzenia samochodu w stanie
  nietrzeźwości w mojej sprawie .

  A sprawa wygląda następująco:
  22.02. w nocy około godz. 3 w stanie nietrzeźwości pod wpływem impulsu,
  chwili emocji, odpaliłem samochód i zacząłem nim jechać. Uderzyłem w
  słup energetyczny, chwile po tym zajściu, ktoś zadzwonił na policje, a
  ta błyskawicznie się pojawiła. Wezwali mnie do radiowozu, spisali cały
  raport i zabrali mnie na komisariat.

  W wydychanym powietrzu miałem 0,59, czyli niewiele ponad promil. Pani
  prokurator postawiła mi kare obligatoryjnie 3 lata zakazu prowadzenia
  pojazdów oraz kara finansowa. Powiedziała, że bardzo mi współczuje i
  miałem dużego pecha o te 0.09. No ale cóż, prawo to prawo. Kary
  zostały mi nałożone, dobrowolnie przyznałem się do winy, aby zapobiec
  niepotrzebnym sprawom w sądzie.

  Teraz reasumując, moje pytanie: czy jest możliwe warunkowe umorzenie
  zakazu prowadzenia pojazdów, a jeśli tak, to jaka jest szansa
  prawdopodobieństwa pozytywnego orzeczenia sądu i czy po tych 3 latach
  nadal będę pozostawał osobą karaną ?

  Bardzo mi zależy na niekaralności, ponieważ studiuje Bezpieczeństwo
  narodowe i za kilka lat chciałem wstąpić do policji. Nigdy nie byłem
  karany, ani nie miałem problemów z prawem. To jest pierwszy raz w moim
  22letnim życiu ..

  To co się stało jest wielką masakrą dla mnie i dla rodziny, nie miało
  prawa się stać, ale jednak się stało. Po bardzo ciężkich momentach,
  jednak trzeba się podnieść i żyć dalej, trudno stało się, ale jeśli
  jest coś, cokolwiek co moge lub mógłbym zrobić teraz lub za rok, aby
  zmniejszyć konsekwencje to chciałbym spróbować, dlatego do Pana
  napisałem.

  Proszę o odpowiedź .

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   należy zauważyć, iż zawsze istnieją szanse na warunkowe umorzenie postępowania karnego. Jeżeli studiuje Pan bezpieczeństwo narodowe i w tego typu zawodach potrzebny jest status osoby niekaranej za przestępstwo, wówczas Sąd na tej podstawie może Panu warunkowo umorzyć postępowanie. Jeżeli wykaże Pan, że czyn, którego się Pan dopuścił cechuje się niskim stopniem społecznej szkodliwości oraz nieznacznym stopniem zawinienia, wówczas jak najbardziej będą istniały przesłanki do warunkowego umorzenia postępowania karnego. Jeżeli Sąd zechce Panu warunkowo umorzyć postępowanie, wówczas może orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres maksymalnie do lat 2, nałożyć na Pana okres próby od 1 roku do lat 3 oraz orzec świadczenie pieniężne i we wniosku, który powinien Pan skonstruować i wysłać do Sądu należy podać na jakich warunkach chce Pan warunkowe umorzenie.

   • Mariusz pisze:

    Aha, a kiedy najwcześniej mogę składać wniosek do sądu ?
    Najbardziej mi zależy na prawie jazdy oraz niekaralności. Na karze finansowej w tym przypadku mi zależy najmniej.

 42. marek pisze:

  Witam
  Interesuje mnie odpłatna porada wraz z napisaniem pisma do Prokuratury o warunkowe umorzenie postępowania karnego z odstąpieniem przez Sąd od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych .
  Opis całego zajścia :
  Dnia 29 kwietnia 2016r piłem alkohol w ilości 4 piw 1 litr.Spożywanie alkoholu zakończyłem ok 23-24 ,położyłem się spać .
  Rano dnia 30 kwiecień ok .godziny 7 obudziły mnie dzieci .Wstając czułem się bardzo dobrze nie czując że jestem w stanie gdzie nie będę mógł się poruszać samochodem/
  Musiałem podjechać do klienta gdyż prowadzę działalność jednoosobową ,Pranie Sprzątanie tapicerki u klienta.
  Samochód potrzebny jest mi do pracy,ponieważ dojeżdżam do klienta.
  Na utrzymaniu mam 2 dzieci 4 i 6 lat żona pracuje na 3/4 etatu aby coś zarobić a resztę czasu spędza na opiece z dziećmi.
  W dniu zatrzymania była to kontrola poranny poranek.
  Pierwszy pomiar jaki miałem to 0,28 drugi 0,26 , po wizycie na komendę w celu pomiaru na urządzeniu stacjonarnym wyniki były 0,11 0,12 oraz trzeci 0,07mg,
  Nie poddawałem się dobrowolnej każe gdyż mam na 6 maja wizytę na komendzie w celu przesłuchania i w tym momencie jak bym był przesłuchiwany chciałem dołączyć wniosek do papierów które będą kierowane do prokuratury.
  Nie byłem nigdy karany ,kartę mam czystą.
  Mogę poddać się próbie na 1 rok że nie popełnię podobnego wykroczenia ,oraz wpłacę kwotę np 1000zł na fundusz pomocy pokrzywdzonych.
  Proszę o informację czy jest jakaś szansa na umorzenie postępowania karnego.

  • Witam, w sprawie odpłatnej pomocy prawnej, sporządzenia pisma procesowego lub poprowadzenia sprawy, proszę o bezpośredni kontakt mailowy lub telefoniczny (dane w zakładce kontakt na blogu).

   • michał pisze:

    Dzień dobry,
    w kwietniu z soboty na niedziele byłem na imprezie gdzie wypiłem do godziny 20, 21 wypiłem parę drinków, nie wiedziałem ze dnia następnego będę zmuszony prowadzić samochód, ponieważ nie miałem takiego zamiaru.
    Jednak o godzinie 7 rano żona obudziła się z ostrymi bólami w podbrzuszu i lekkim krwawieniem. wystraszony długo nie myśląc chciałem ja zawieść do szpitala. do przejechania miałem 3,5 km, przejechałem kilometr i o godzinie 7.30 w niedziele zatrzymała mnie policja. w wydychanym powietrzu miałem 0,35 mg a potem na komisariacie 0,25. dostałem propozycje od prokuratora 3 lat zakazu prowadzenia pojazdów i kare pieniężną 5000 zł oraz pół roku prac społecznych. chciałbym się jednak starać o warunkowe umorzenie z zakazem roku prowadzenia pojazdów. Prawo jazdy jest mi potrzebne do wykonywania pracy ( mam to zawarte w umowie o prace i zakresie obowiązków- pismo od dyrektora, ze jeżeli stracę prawo jazdy będzie to skutkowało natychmiastowym zwolnieniem przedstawiłem już wcześniej prokuratorowi do akt). Jestem jedynym żywicielem rodziny, pracuje na umowę o prace od 4 lat w tym samym zakładzie i mamy z żoną łącznie 60 tys zł kredytu. utrata prawa jazdy na 3 lata spowoduje ze nie będziemy w stanie się utrzymać!! wsiadłem do samochodu ponieważ była to wyjątkowa sytuacja, kierowałem sie zdrowiem żony. czy jest szansa żeby strać się o warunkowe umorzenie z rokiem zakazu prowadzenia pojazdów? proszę o poradę

    • Witam opisane przez pana okoliczności dotyczące Pana dotychczasowego sposobu życia, okoliczności, w jakich doszło do popełnienia przez Pana przestępstwa prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości oraz konsekwencje utraty prawa jazdy dają Panu solidne podstawy do przekonania Sadu, by warunkowo umorzył wobec Pana postępowanie karne i odstąpił od zakazu prowadzenia pojazdów. Proszę się tylko postarać o bardzo rzetelne uzasadnienie wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego do Sądu.

 43. Marcin pisze:

  Witam. Moj brat ma 26 lat, policja zatrzymala go do kontroli okolo godz 10:00. Po zbadaniu mial 0,42 mg/l a p po drugim badaniu 0,40 mg/l. Jest osoba nie karaną, dwa lata badz rok temu mial mandat za przekroczenie predkosci i nic wiecej. Samochodu potrzebuje bo musi dojechać do pracy. Czy ma szanse na warunkowe umorzenie? Moze zaplacic każdą grzywnę lub na fundusz. Co jest lepsze 325 kpk czy lepiej isc do Sądu i prosic o łaskę?

  • Witam, wynik 0,42 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu to taki wynik, przy którym kierowca jeszcze ma szansę na przekonanie Sądu do warunkowego umorzenia postępowania karnego. Wprawdzie niezwykle ciężko będzie przekonać Sąd do całkowitego odstąpienia od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów, ale o 1 rok albo 2 lata zakazu prowadzenia pojazdów pani brat może powalczyć.

   Na tym właśnie polega podstawowa różnica pomiędzy skazaniem za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości a warunkowym umorzeniem postępowania karnego o to przestępstwo. Przy skazaniu, np. w związku z zawartym z Prokuratorem porozumienia co do kary na podstawie art.335 k.p.kk Sąd musi orzec wobec oskarżonego zakaz prowadzenia pojazdów na okres co najmniej 3 lat. Krótszego zakazu Sąd orzec nie może, gdyż nie pozwala mu na to przepis art.42 par. 2 k.k., zgodnie z którym w razie skazania za przestępstwo z art.178 a par. 1 k.k. Sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż 3 lata. Jak widać przy wyroku skazującym za to przestępstwo ustawodawca związał Sędziemu ręce, Sad nie ma tu swobody w wyborze długości zakazu prowadzenia pojazdów – zakaz nie może być krótszy niż 3 lata. Zupełnie inaczej przedstawia się zakres swobody Sędziego przy warunkowym umorzeniu postępowania karnego o przestępstwo z art.178 a par. 1 k.k. W tym wypadku Sąd na podstawie art.67 par. 3 k.k. po pierwsze może orzec zakaz prowadzenia pojazdów ( a więc nie musi go orzekać), a ponadto jeśli zdecyduje go orzec to na okres 1 roku albo 2 lat.

   • Marcin pisze:

    Udało sie jest warunkowe umorzenie i zakaz na rok a do tego 1000 zl na fundusz. Wnieslismy apelacje o zniesienie zakazu. Mamy jakies szanse? Czy Sad Apelacyjny moze zmienic kare na niekorzyść oskarżonego?

 44. Patryk pisze:

  Witam,
  Mam zapytanie ponieważ policja zatrzymała brata, który miał 0,30 mg podczas kontroli 15 minut później 0,28 . Został zatrzymany niecały kilometr od domu , ponieważ jechał żonie po tabletki przeciwbólowe. Ogólnie danego feralnego dnia zakończył picie alkoholu o 3.00 w nocy i spał ponad 10 godzin wstał i po dwóch godzinach jechał , czuł się OK , nie pomyślał że może mieć jeszcze alkohol w sobie , ogólnie ruchu nie było był to weekend. Jest w stanie poddać się każe i zapłacić jakąś kwotę na cele związane z poszkodowanymi w wypadkach. Chcę uniknąć zakazu prowadzenia pojazdów na 3 lata ponieważ wiąże mu to ręce , bo codziennie odbiera syna ze szkoły ponieważ ma do niej blisko , a żona jego nie jest w stanie odebrać dziecka bo pracuje w tym czasie . Proszę o poradę , jest przed spotkaniem z prokuratorem, policjanci radzą poddać się dobrowolnie karze … CO robić >>???

  • Witam, jedyna możliwość aby w sprawie Pani brata Sąd orzekł krótszy zakaz niż 3 lata, to złożenie wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Tylko w przypadku warunkowego umorzenia postępowania karnego Sąd ma możliwość odstąpienia od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, lub jeżeli uzna, że nie zachodzą w sprawie przesłanki do odstąpienia od orzeczenia zakazu może orzec zakaz na okres 1 roku lub 2 lat. Natomiast przy dobrowolnym poddaniu się karze minimalny okres zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych wynosi 3 lata.

   Sąd przy podejmowaniu decyzji o ewentualnym orzeczeniu warunkowego umorzenia postępowania karnego bierze pod uwagę w szczególności, stopień społecznej szkodliwości popełnionego przestępstwa, stopień zawinienia, właściwości i warunki osobiste oskarżonego oraz dotychczasowy sposób życia. Wszystkie te okoliczności należy opisać w złożonym do Sądu wniosku oraz należy wskazać jakie konsekwencje spowoduje dla oskarżonego orzeczenie przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 45. Marcin pisze:

  Przeczytałem wszystkie fora, wzdłuż i wszerz, przejrzałem całą Pana stronę. Jestem mądrzejszy, jednak nie znalazłem podobnego przypadku do mojego. Otóż parę tygodni temu, po zmianie samochodu i wzięcia na niego kredytu, z samego rana bardzo spieszyłem się do pracy. Musiałem otworzyć sklep (sieciówka). Poprzedniego dnia wypiłem z kolegą parę piw, mniej więcej do północy. Nie planowałem tego dnia wyruszać do pracy, lecz jeden z pracowników, zachorował. Godzina ok 7:30. Padało, było mokro, samochód był dużo lżejszy od poprzedniego. Za wioską, w której mieszkam, przy zerowym ruchu na zakręcie mijałem się z cysterną. Przejechałem ok 1,5 km. Złapałem pobocza i wyrzuciło mnie w pole. Dachowałem, straciłem przytomność, do momentu przyjazdu pogotowia już przytomność odzyskałem, stałem na nogach. Wydmuchałem 0,41 mg. Tylko 1 próba. Po przyjeździe do szpitala, to już była godzina 10.56-0,17mg i o godzienie 11.01 – 0,15mg/l. Nie jechałem oczywiście bezpośrednio. Dostałem w szpitalu takie dwa „paragoniki” z odczytem. Alkometr A2.o a w karatce przenośny. Oprócz moich obić, stłuczonego samochodu nikomu nic się nie stało. Wypis ze szpitala po 6 dniach. Na badaniach szpitalnych mam 0,67 promila, ale nie wiem która była to godzina. Policjantka w szpitalu już zapytała czy chcę badanie krwi. Odpowiedziałem, że tak. Zaczęli mi tłumaczyć, że na krwi wyjdzie więcej A I TAK KREW ZOSTAŁA POBRANA. Więc coś tam podpisałem, szczerze nie wiem co.
  -Do pracy dojeżdzam codziennie 25 km w jedną stronę. Kiedy kończę już pracę, nie mam połącznia d domu, którego jestem współwłaścicielem, bo odziedziczyłem go po matce z bratem.
  -Mieszkam w swoim domu od roku, ponieważ zrezygnowałem z życia w wielkim mieście na rzecz opieki nad matką. Chorowała na raka, po drodze ją sparaliżowała choroba i zmarła. Była w obowiązku prawnym (akt notarialny mam) opiekować się swoją matką, więc opiekę na babką przejąłem ja. Żyjemy z bratem, który pracuje w służbach mundurowych i jest studentem, obecnie na szkoleniu ze straży 300 km dalej do grudnia tego roku. Babcię trzeba wozić, ma problemy z nogami i pierszą grupę inwalidzką. Zarabiam ok 2000, muszę opłacić wszystko, łącznie z ratą kredytu.
  -24 lata
  -parę mandatów, już dawno temu zdobytych bo kiedyś pracowałem jako kierowca
  -w mojej pracy (umowa o pracę) wymagane jest zaświadczenie o niekaralności, w innym wypadku stacę pracę
  -posiadam kredyt gotówkowy ze stałą ratą
  -bardzo dobre referencje od kierownika oraz od poprzedniego kierownika
  -dobrą opinię lokalnej społeczności.

  Dostałem już postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy z dnia 12.09.
  Na razie jestem podejrzanym, czekam.

  Panie Mariuszu, bardzo proszę o odpowiedź. Warunkowe umorzenie postępowania karnego I zachowanie prawa jazdy- jak Pan uważa? Dzisiaj idę do Prokuratury o kopię akt.

  Z góry dziękuję za podpowiedź

  • Witam, w Pana sprawie musiałbym zobaczyć wydruki z kolejnych badań Pana trzeźwości analizatorem wydechu oraz wynik analizy pobranej od Pana krwi, by ocenić, czy badania Pana trzeźwości zostały przeprowadzone prawidłowo. Wówczas, po zapoznaniu się z tymi dokumentami będę mógł panu odpowiedzialnie doradzić, czy powinien Pan wnioskować o warunkowe umorzenie postępowania karnego, na jakich warunkach i jaka ma Pan szansę na takie orzeczenie Sądu.

 46. Magdalena pisze:

  Dzień dobry. 2 tygodnie temu jechałam skuterem i zatrzymała mnie policja. Było to rano, wieczorem piłam alkohol. Badanie wykazało 0.6 a potem 0.4. Było to na lokalnej drodze, mało uczęszczanej. Pplicjanci oddali mi dokumenty (nie posiadam prawa jazdy kat B) i pozwolili dalej jechać. Po tygodniu dowiedziałam się że mam czekać na decyzje, jaką dostane karę. Czego mogę się spodziewać ? I dlaczego pozwolili mi dalej jechać po zatrzymaniu ?

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   niestety nie napisała Pani czy wartości 0,6 i 0,4 to miligramy na litr czy promile a to jest ważne, gdyż odpowiedzialność karna będzie różna. Jeżeli policjanci zakwalifikowali Pani czyn jako wykroczenie jazdy w stanie po użyciu, wówczas to co Pani grozi to zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do lat 3 oraz wspomniana przez Panią kara grzywny. Gdyby jednak okazało się, że Pani czyn wyczerpuje znamiona przestępstwa jazdy w stanie nietrzeźwości, wówczas kara jaka Pani grozi to zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat, kara grzywny lub kara pozbawienia wolności w zawieszeniu oraz co najmniej 5000 zł świadczenia pieniężnego.

   Niestety bardzo ciężko jest odpowiedzieć dlaczego policjanci pozwolili Pani odjechać, kiedy jeszcze była Pani pod wpływem alkoholu. Mogę tylko przewidywać brak znajomości procedur w sprawie zatrzymania osoby, która kierowała pojazdem mechanicznym pod wpływem alkoholu.

 47. Karol8319 pisze:

  Witam, w nocy z 30/31 grudnia czyli 2 dni temu zostało mi zatrzymane prawo jazdy. Pierwszy wynik to promil, po przewiezieniu na komisariat po kilku minutach od zatrzymania wynik 0.45mg i po minucie 0.42mg. Stałem ze znajomymi pod blokiem koleżanki, na którą czekaliśmy, poprosiła żebyśmy odjechali na parking i tam na nią zaczekali, przejechałem jakieś 100metrow osiedlowa uliczką. Było po północy, zerowy ruch. Wezwanie na następny dzień i pani policjantka poinformowała mnie, że prokurator chce 3 lata zakazu plus 6.5 tys kary łącznej. Nie zgodziłem sie na dobrowolne poddanie się karze, czy są jakieś szanse w moim przypadku na WUP? Od 3.5 roku mieszkam i pracuje w Danii i nie ukrywam, że potrzebuję prawa jazdy do dojezdzania do pracy firmowym busem. Wcześniej nie karany, ew jakieś ze 2 mandaty za prędkość.

  • Dzień dobry, jeżeli jest Pan osobą niekaraną za przestępstwo, to jak najbardziej może Pan ubiegać się o warunkowe umorzenie postępowania karnego i np 1 rok lub 2 lata zakazu prowadzenia pojazdów. Pomimo, iż przejechał Pan samochodem niewielki odcinek drogi, to nie przesądzając oczywiście ostatecznego wyniku sprawy, przy najwyższym wyniku badania trzeźwości to szanse na odstąpienie od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych nie są wysokie.
   Kara, którą usłyszał Pan na przesłuchaniu na Policji dotyczy sytuacji, gdy Sąd wydaje wyrok skazujący, wówczas nie ma możliwości ubiegania się o krótszy niż 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów. W przypadku wyroku skazującego za przestępstwo z art. 178a par 1 kk zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych wynosi od 3 do lat 15. Tylko w przypadku warunkowego umorzenia postępowania karnego sąd może orzec zakaz krótszy niż 3 lata, tj. może orzec zakaz na okres 1 roku lub 2 lat. Dlatego też warto ubiegać się o warunkowe umorzenie postępowania karnego w sprawie o jazdę samochodem w stanie nietrzeźwości.

   Pozdrawiam,
   Adwokat Agnieszka Rzeszut
   792 828 323

 48. rh1980 pisze:

  Witam zatrzymała mnie policja pierwsze dmuchanie 0.29 drugie 0.24 na komendzie 0.16 jakie szanse na warunkowe umorzenie

  • Dzień dobry, podał Pan zbyt mało szczegółów, aby ocenić Pana szansę na warunkowe umorzenie postępowania karnego, np. czy jest Pana osobą niekaraną, okoliczności czynu. Niemniej jednak jeżeli Pana najwyższy wynika badania trzeźwości wyniósł 0,29 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, to z uwagi na to, że odpowiedzialność za przestępstwo rozpoczyna się od wyniku 0,26 mg/l, a zatem przekroczył Pan ten próg o 0,03 mg/l alkoholu, zatem przy takim wyniku zachowuje Pan szanse na warunkowe umorzenie, ale oczywiście jak wskazałam zależy to od okoliczności sprawy, Pana właściwości i warunków osobistych itp.

   Pozdrawiam,
   Adwokat Agnieszka Rzeszut
   792 828 323

 49. Jazda pod wplywem pisze:

  Witam wczoraj o godzinie 6.50 zatrzymała mnie policja do rutynowej Kontroli trzeźwości.Trasa którą miałem pokonać to 4 kilometry na obrzeżach miasta, wieczorem przed snem wypiłem 3 piwa.Pierwszy wynik 0.31, drugi 0.25.Na komisariacie na stacjonarnym 0,19 po chwili 0,17.Poinformowalem policjantów że przed wyjściem z domu wypaliłem 4 papierosy i zjadłem dwa banany.Prosze powiedzieć jakie są szanse w moim przypadku o umorzenie postępowania i odstąpienie od zakazu prowadzenia pojazdów.Dodam że prawo jazdy posiadam 22lata,nigdy nie miałem kolizji i nie uczestniczyłem w żadnym wypadku.Mandatow zero punktów też.Prisze o odpowiedź,jutro mam spotkanie na komisariacie.

  • Dzień dobry, jeżeli Pana najwyższy wynik wyniósł 0,31 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu z wyraźną tendencją spadkową, to jak najbardziej ma Pan szansę na warunkowe umorzenie postępowania karnego. We wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego, powinien Pan opisać okoliczności popełnionego czynu, z jakiego powodu wsiadał Pan do samochodu pomimo spożytego alkoholu, Pana właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia. Szanse na odstąpienie od orzeczenia zakazu nie są wysokie, większe szanse zachowuje Pan na orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów na okres 1 roku. Oczywiście z góry nie można przesadzić wyroku, ponieważ każda sprawa jest inna i Sąd ocenia stopień społecznej szkodliwości w odniesieniu do konkretnej sprawy, w tym okoliczności zdarzenia i stężenia alkoholu w organizmie kierującego.

   Pozdrawiam,
   Adwokat Agnieszka Rzeszut
   792 828 323

 50. Norbert pisze:

  Szanowni Państwo
  W dniu dzisiejszym zatrzymała mnie do rutynowej kontroli trzeźwości policja. W wydychanym powietrzu miałem kolejno 0,2 mg/l i za 15 minut 0,19mg/l. Prowadziłem auto będąc pewny że jestem już trzeźwy gdyż minęło 8 godzin od spożycia wina którego już nigdy nie kupię 😁. W aucie była moja żona która posiada prawo jazdy. Jednak nie skorzystałem z tej możliwości bo jak wspomniałem czułem się dokonale. Niestety. Poinformowały mnie mile dwie Panie funkcjonariuszki o wykroczeniu i zatrzymani cyfrowym prawa jazdy. Jestem aktualnie na bezrobociu i wizja 5000 zł grzywny jest straszna nie wspominając o utracie prawa jazdy. Pomagam żonie której praca jako przedstawiciela handlowego zmusza ją do pokonywania setek km dziennie. Poprosiłem adwokata o pomoc które mi idzieli. Jakie mam szanse na nieodebrane uprawnień i zminimalizowanie grzywny. Pozdrawiam serdecznie

  • Dzień dobry, wykroczenie jazdy po alkoholu popełnia kierowca, u którego w organizmie znajduje się alkohol w stężeniu od 0,10 mg/l alkoholu do 0,25 mg/l alkoholu. Natomiast zakaz prowadzenia pojazdów sąd orzeka w wymiarze od 6 miesięcy do lat 3. Zatem jeżeli Pana najwyższy wynik badania trzeźwości wyniósł 0,20 mg/l alkoholu, to najkorzystniejszym rozstrzygnięciem byłoby gdyby sąd orzekł wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych w najniższym możliwym wymiarze, a wiec na okres 6 miesięcy. Odnośnie do kary grzywny, to jeżeli jest Pan osobą bezrobotną, to na pewno sąd weźmie pod uwagę tę okoliczność i kara grzywny może oscylować w okolicach 1 tys zł. Oczywiście każda sprawa jest inna i sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów i karę grzywny w innym wymiarze.

   Pozdrawiam,
   Adwokat Agnieszka Rzeszut
   792 828 323

 51. Emil pisze:

  Witam kierowałem pojazdem pod wpływem 1.1 w wydychanym powietrzu, oraz uderzyłem w skarpę co mi za to grozi?

  • Dzień dobry, w przypadku wyniku badania trzeźwości powyżej 1 mg/l alkoholu, nie ma Pan szans na warunkowe umorzenie postępowania karnego, a tym samym zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres krótszy niż 3 lata. Zdarzają się sprawy, że Sąd przy takim wyniku orzeka nawet 4-5 lat zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Zatem wydaje się, że najkorzystniejszym rozstrzygnięciem w Pana przypadku byłoby orzeczenie przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów na okres 3 lat.

   Pozdrawiam,
   Adwokat Agnieszka Rzeszut
   792 828 323

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *