Zatrzymanie prawa jazdy za alkohol

4.5/5 - (4 votes)

Zatrzymanie prawa jazdy za alkohol – zakaz prowadzenia pojazdów

Z artykułu dowiesz się kiedy kierowcy grozi zatrzymanie prawa jazdy za alkohol oraz ile wynosi zakaz prowadzenia pojazdów

Za jazdę samochodem pod wpływem alkoholu, kierowcy grozi zatrzymanie prawa jazdy za alkohol oraz zakaz prowadzenia pojazdów.

Fakt, że policjant zatrzyma kierowcy prawo jazdy nie oznacza, że Sąd obligatoryjnie orzeknie zakaz prowadzenia pojazdów. Sąd podejmując decyzje czy orzekanie zakaz prowadzenia pojazdów bierze pod uwagę wynik badania trzeźwości oraz okoliczności sprawy. Dlatego też każdą sprawę o jazdę po alkoholu – zatrzymanie prawa jazdy za alkohol, warto jest przeanalizować pod kątem możliwości ubiegania się o odstąpienie od zatrzymania prawa jazdy za alkohol.

Zatrzymanie prawa jazdy za alkoholwykroczenie z art. 87 § 1 K.W.

 • WYKROCZENIE JAZDY PO ALKOHOLU Z ART. 87 § 1 K.W. kierowca popełnia, gdy stężenie alkoholu w jego organizmie wynosi od 0,10 mg/l do 0,25 mg/l

Kara za wykroczenie jazdy pod wpływem alkoholu:

 • kierowcy grozi kara grzywny oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Odstąpienie od zakazu prowadzenia pojazdów:

 • Sąd w szczególnie uzasadnionych przypadkach może na podstawie art. 39 § 1 k.w. ODSTĄPIĆ OD ZAKAZU prowadzenia samochodów. Jak ubiegać się o odstąpienie od zatrzymania prawa jazdy? Należy złożyć do Sądu, dobrze umotywowany wniosek o dobrowolne poddanie się na karę grzywny z odstąpieniem od zakazu.

Zadzwoń aby umówić się na konsultację!  697053659

lub wyślij mail na

biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

 

 • PRZESTĘPSTWO JAZDY PO ALKOHOLU Z ART. 178A § 1 K.K. kierowca popełnia, gdy stężenie alkoholu w jego organizmie wynosi co najmniej 0,26 mg/l

Kara za przestępstwo jazdy pod wpływem alkoholu:

 • kierowcy grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od lat 3 do lat 15.

Warunkowe umorzenie za jazdę samochodem po alkoholu:

 • Sąd w sprawie o przestępstwo jazdy po alkoholu, może warunkowo umorzyć postępowanie karne. Jakie korzyści daje warunkowe umorzenie?

 1. Sąd może odstąpić od zakazu lub może orzec zakaz na okres 1 roku (wówczas kierowca nie musi ponownie zdawać egzaminu na prawo jazdy) albo na okres 2 lat (wówczas kierowca będzie musiał ponownie zdawać egzamin na prawo jazdy,
 2. kierowca zachowa czystą kartę karną tj. w świetle prawa będzie osobą niekaraną za przestępstwo,
 3. świadczenie pieniężne może być orzeczone w wysokości znacznie niższej niż 5.000 zł.

Jak ubiegać się o warunkowe umorzenie postępowania karnego za jazdę po alkoholu?

Kierowca powinien złożyć do Prokuratury lub Sądu dobrze uzasadniony wniosek o warunkowe umorzenie postępowania, w którym uzasadni, że zatrzymanie mu prawa jazdy za alkohol, nie jest konieczne. Wniosek o warunkowe umorzenie postępowania za alkohol można pobrać klikając ikonkę WNIOSEK 

Zadzwoń po bezpłatną konsultację! 697053659

lub wyślij mail na

biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

7 odpowiedzi na Zatrzymanie prawa jazdy za alkohol

 1. Zapraszam do zadawania pytań na blogu lub skontaktowania się ze mną telefonicznie pod nr telefonu 697 053 659 lub pod adresem biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

 2. Karol pisze:

  Dzień dobry,
  w listopadzie ubiegłego roku policja po rutynowej, porannej kontroli stwierdziła u mnie stan pod wpływem alkoholu i zatrzymała prawo jazdy. Poddałem się dobrowolnie karze, Sąd wymierzył mi 6 miesięcy zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych z zaliczeniem okresu od listopada. Okres zakazu upływa z końcem maja. Z tego co czytałem to powinienem dostać skierowanie na jakieś badania i kurs antyalkoholowy, ale do dnia dzisiejszego niczego takiego nie otrzymałem. Zakaz kończy się za dwa tygodnie – czy po jego upływie urząd odda mi prawo jazdy pomimo braku skierowania na te badania i kurs? A jeżeli nie i muszę czekać na skierowanie to czy mogę w międzyczasie kierować samochodem bez prawa jazdy (oczywiście od czerwca, tj. po upływie okresu zakazu)? I co mi wówczas ewentualnie grozi przy kontroli policyjnej? Tak jak to było kiedyś 50 zł mandatu za brak dokumentu ?

  • Dzień dobry, powinien Pan ustalić w swoim wydziale komunikacji, telefonicznie lub osobiście, jaka jest u nich praktyka. Spotkaliśmy się z dwiema praktykami wydziałów komunikacji:
   1. wydział komunikacji wydaje dokument prawa jazdy, ale zakreśla kierowcy termin np. 2-3 miesięcy na dostarczenie badań
   2. wydział komunikacji kieruje kierowcę na badania, a po ich dostarczeniu dopiero wydaje kierowcy dokument praw jazdy.

 3. Miki pisze:

  Witam, w sobotę zostałem zatrzymany do zwyklej kontroli drogowej, po sprawdzeniu stanu trzezwosci mialem 26mg/l. Wyjezdzajac z domu bylem pewny, ze nie mam juz w ogole alkoholu we krwi, lecz policji przyznalem sie, ze wypilem kilka godzin wczesniej piwo. Zaznaczam, ze mam dopiero 18 lat i prawo jazdy od 2 miesięcy. Czy moglbym starac sie o warunkowe umorzenie sprawy?

  • Dzień dobry, przestępstwo jazdy samochodem w stanie nietrzeźwości rozpoczyna się od wyniku 0,26 mg/l alkoholu z art. 178a par 1 kk Stąd też grozi za to zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 lat do lat 15. Jeżeli jednak jest Pan osobą niekaraną za przestępstwo, to może Pan ubiegać się o warunkowe umorzenie postępowania karnego i orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów na okres okres 1 roku lub 2 lat.

   Pozdrawiam,
   Adwokat Agnieszka Rzeszut
   792 828 323

 4. Marcin pisze:

  Witam tydzień temu zostało mi zabrane prawo jazdy za jazdę po spożyciu wykazało za pierwszym razem 0.19mg za drugim 0.20 i za trzecim po pół godziny 0.17mg przyznałem Się dobrowolnie karze i czekam na pismo z sądu. Moje pytanie i pomoc czy mogę liczyć na wyrok mniejszy niż 12 miesięcy zabrania prawo jazdy? Dodam że prawo jazdy mam 15 lat i nie byłem karany czy sad weźmie to pod uwagę i co mam zrobić gdy będę ukarany powyżej 12 miesięcy?

  • Dzień dobry,
   jak najbardziej ma Pan szansę na zakaz krótszy niż 12 miesięcy. Jeżeli na policji wyraził Pan zgodę na dobrowolne poddanie się karze na karę grzywny i zakaz prowadzenia pojazdów na okres 12 miesięcy, to może Pan zgodę cofnąć.
   Sąd po wpłynięciu akt sprawy może wydać wyrok nakazowy (na posiedzeniu niejawnym) lub wyznaczyć termin posiedzenia lub rozprawy. Jak tylko sprawa zostanie zarejestrowana w sądzie (tzn. sprawie zostanie nadana sygn. akt) może Pan wysłać cofnięcie zgody na skazanie i wniosek o dobrowolne poddanie się karze na karę grzywny i zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 6 miesięcy. W takim wniosku należy opisać okoliczności sprawy, Pana właściwości i warunki osobiste, dotychczasowy sposób życia oraz do jakich celów wykorzystywał Pan prawo jazdy, np. w pracy.
   Nasza praktyka zawodowa pokazuje, że przy najwyższym wyniku badania trzeźwości tj. 0,20 mg/l alkoholu są szanse na orzeczenie przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 6-7 miesięcy.
   Więcej na ten temat znajdzie Pan w artykule: Kara za jazdę samochodem po alkoholu

   Pozdrawiam,
   Adwokat Agnieszka Rzeszut

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *