Wykroczenie jazdy samochodem bez prawa jazdy

5/5 - (1 vote)

Z tego artykułu: Wykroczenie jazdy samochodem bez prawa jazdy dowiesz się co grozi kierowcy za:

 • jazdę pojazdem mechanicznym bez dokumentu prawa jazdy,
 • jazdę samochodem bez uprawnień,
 • jazdę samochodem pomimo prawomocnego zakazu sądowego.

Wykroczenie jazdy samochodem bez prawa jazdy

Prowadzenie samochodu bez dokumentu prawa jazdy stanowi wykroczenie z art. 95 k.w.  

Zgodnie z tym przepisem „Kto prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu pojazd, nie mając przy sobie wymaganych dokumentów, podlega karze grzywny do 250 zł. albo karze nagany.”

Jeżeli zatem  zostaniesz zatrzymany przez funkcjonariuszy Policji  do kontroli drogowej i nie posiadasz przy sobie dokumentu prawa jazdy, to popełniasz  wykroczenie z art. 95 k.w. Za popełnienie tego wykroczenia stosowany przez Policję taryfikator przewiduje mandat w wysokości 50 zł.

Czym innym jest jazda samochodem bez dokumentu prawa jazdy, a czym innym jest prowadzenie samochodu bez wymaganych do tego uprawnień.

Wykroczenie jazdy samochodem bez prawa jazdy

Zatrzymanie dokumentu prawa jazdy przez Policję, np. w związku z popełnieniem przestępstwa lub wykroczenia prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu nie oznacza utraty uprawnienia do prowadzenia samochodu w rozumieniu art.94 k.w., a stanowi wykroczenie jazdy bez prawa jazdy z art. 95 k.w. Jednakże w naszej praktyce zawodowej spotkaliśmy się z sytuacjami, gdzie wykroczenie jazdy bez dokumentu prawa jazdy w związku z jego zatrzymaniem za popełnione przestępstwo (oczywiście do wydania przez Sąd wyroku za popełnione przestępstwo), zostało zakwalifikowane przez organy ścigania, a później przez Sąd, jako wykroczenie jazdy bez uprawnień z art. 94 k.w. Taka kwalifikacja prawna oznacza, że sprawcy wykroczenia grozi kara grzywny oraz co ważne zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 6 miesięcy do 3 lat.

Wkroczenie jazdy samochodem bez uprawnień

Jazda samochodem bez uprawnień do kierowania pojazdami jest wykroczeniem uregulowanym w art. 94 k.w. Kierowca popełnia to wykroczenie, m.in. gdy jedzie samochodem a nigdy nie zdawał egzaminu na prawo jazdy.

Prowadzenie samochodu bez wymaganego dokumentu prawa jazdy, np. w okresie od odebrania dokumentu przez Policję do uprawomocnienia się wyroku orzekającego zakaz prowadzenia pojazdów nie stanowi przestępstwa. W naszej interpretacji nie jest to również wykroczenie prowadzenia samochodu bez uprawnień z art. 94 k.w. (500 zł mandatu według taryfikatora), jest to natomiast wykroczenie prowadzenia samochodu bez dokumentu prawa jazdy z art. 95 k.w. (50 zł mandatu według taryfikatora). Chociaż jak to opisałam wcześniej, spotkaliśmy się, że wykroczenie jazdy bez dokumentu prawa jazdy (z uwagi na jego zatrzymanie) zostało zakwalifikowane przez Sąd jako wykroczenie jazdy bez uprawnień z art. 94 k.w.

Natomiast kierowca, który prowadzi samochód pomimo prawomocnego wyroku Sądu orzekającego wobec niego środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych popełnia przestępstwo z art. 244 k.k. polegające na niezastosowaniu się do prawomocnego zakazu sądowego zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności. Ponadto kierowcy za to przestępstwo grozi zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 1 roku do lat 15. Więcej na tematy kary za złamanie prawomocnego zakazu sądowego, znajdziesz w artykule: Kara za przestępstwo złamania prawomocnego zakazu

Z dniem 18 maja 2015r. został dodany do art. 94 Kodeksu wykroczeń czyli wykroczenia prowadzenia pojazdu bez uprawnień § 3, zgodnie z którym Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 6 miesięcy do 3 lat.

Oznacza to, że w przypadku jazdy samochodem bez uprawnień do kierowania pojazdami, Sąd może, ale nie musi orzec wobec sprawcy takiego wykroczenia zakaz prowadzenia pojazdów. O zasadności orzeczenia zakazu Sąd decyduje na podstawie całokształtu okoliczności sprawy, mając na względzie m.in. właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz okoliczności związane z popełnieniem przez niego wykroczenia.

Należy podkreślić, że nowa ustawa rozróżnia dwa przypadki jazdy bez uprawnień:

1. wykroczenie prowadzenia pojazdu bez uprawnienia z art. 94 k.w., które dotyczy osób, prowadzących pojazd mechaniczny, które nigdy nie uzyskały uprawnień do jego prowadzenia. Za to wykroczenie sprawcy grozi zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

2. przestępstwo z art. 180a kk. które popełnia osoba, prowadząca pojazd mechaniczny, pomimo cofnięcia tych uprawnień przez organ administracji. Za to przestępstwo kierowcy grozi zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 1 roku do lat 15.

Więcej na ten temat znajdziesz w artykule:

Przestępstwo prowadzenia pojazdu mechanicznego bez uprawnień z art. 180a k.k.

Umów się na spotkanie z Adwokatem w siedzibie Kancelarii Adwokackiej przy al. Jana Pawła II 80 lok. 125 w Warszawie telefonicznie dzwoniąc pod nr 697053659 lub mailowo na adres biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły, jazda po pijanemu. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

109 odpowiedzi na Wykroczenie jazdy samochodem bez prawa jazdy

 1. Beti pisze:

  Witam, mojemu mężowi zatrzymano prawo jazdy (0,9 promila) na 1 rok. Zapłacił grzywnę 16oozł i zgodził się dobrowolnie na wymierzenie kary. Gdyby jednak nie wytrzymał roku i wsiadł za kierownicę (po trzeźwemu oczywiście) i zgodnie z prawem Murphy’ego zatrzymałaby go policja, to co mu grozi? Z góry dziękuję za odp.

  • Witam, jeżeli Pani mąż pomimo prawomocnego zakazu zostanie zatrzymany przez funkcjonariuszy Policji, to popełnia nowe przestępstwo uregulowane w art.244 k.k. W przypadku zatrzymania do kontroli drogowej, Policjant ustali w systemie komputerowym, że Pani mąż złamał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, za co Pani mąż zostanie oskarżony o przestępstwo złamania zakazu sądowego z art.244 kk, zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności.

 2. adrian26 pisze:

  Witam. Ja mam taka sytuacje: prowadzilem samochod w stanie nietrzezwosci przy pierwszym „dmuchaniu” wyszedl mi wynik o,49 po 15 minutach 0,51 mg po niecalej godzinie panowie policjanci zabrali mnie na komende i tam znowu kazali mi dmuchac i wyszlo mi z tego co pamietam ok 0,47 mg wiec mialem ponizej promila. Chcialem dodac ze panowie policjanci zatrzymali mnie do rutynowej kontroli wiec nie przekroczylem predkosci i nie zlamalem zadnych przepisow a byla to godz 2 w nocy wiec nie bylo zbyt duzego zagrozenia wzgledem innych osob. Dzisiaj bylem na przesluchaniu z policjantem i w protokole mialem napisane ze moj pierwszy wynik to bylo 0,87 promila a drugi o,90 wiec sie ucieszylem ze nie przekroczylem 1 promila i bylem pewny ze prawo jazdy zostanie mi zabrane na rok ( wczesniej czytalem ze jak jest ponizej promila to zabieraja na rok – co jest rownoznaczne z tym ze nie musialbym zdawac ponownie egzaminu). Niestety po rozmowie z prokuratorem policjant oznajmil mi ze dostalem zakaz prowadzenia samochodu na okres 2 lat wiec sie zalamalem i postanowilem ze jednak pojde do sadu mimo iz wczesniej oznajmilem ze poddam sie dobrowolnie karze. Czy mam na to szanse? Chodzi mi tylko o to prawo jazdy bo z grzywna i kara pozbawienia wolnosci w zawieszeniu moge sie zgodzic. z Gory dziekuje za odpowiedz.

  • Witam, przy wyniku 0,9 promila może Pan złożyć do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze z orzeczeniem środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 roku. W tym celu musi Pan złożyć do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze. We wniosku należy przywołać szereg okoliczności, tj. że przed zatrzymaniem nie popełnił Pan żadnego wykroczenia, gdyż była to rutynowa kontrola trzeźwości, również godzina o której został Pan zatrzymany, wskazuje, że zagrożenie jakie stworzył Pan dla bezpieczeństwa w komunikacji było nieznaczne.

   • adrian26 pisze:

    Dziekuje za odp. Jeszcze chcialem sie dowiedziec czy ten wniosek mam zlozyc przed pierwsza rozprawa czy po niej? nie znam sie na prawie wiec prosze o odpowiedz w tej kwestii. Jeszcze chcialbym sie dowiedziec kiedy moge sie spodziewac wezwania na rozprawe, czy na jednej sprawie sie skonczy i ile moga wyniesc koszty sadowe w sprawach o jazde w stanie nietrzezwosci?

 3. Damian pisze:

  Witam !
  Prawo jazdy zdałem 3 lipca 2013 roku. Dzwoniłem i dowiadywałem sie i wszystkie moje dokumenty z WORD-u zostały wysłane do Starostwa juz 5 lipca. Natomiast Pani ze starostwa wysłała je dopiero 22 Lipca 2013 roku. I tu moje pytanie. Co mi grozi za jazde bez ” papierka „. Z góry dziękuje za odpowiedz. Pozdrawiam !

 4. Mateusz pisze:

  Witam dnia 6 października konczy mi sie zakaz sadowy prowadzenia pojazdów bez egzaminu . Co mi grozi jezeli 7 zatrzyma mnie policja ?Mandat 50 zł czy 500?

  • W takim wypadku Policjant wlepi panu mandat 50 zł. za brak dokumentu. Nie stracił Pan przecież uprawnienia do kierowania samochodem, nie odebrał pan jeszcze dokumentu.

   • Mateusz pisze:

    Bardzo dziękuję za odpowiedź

    • Marcin pisze:

     Witam, 10 lat temu stracilem prawo jazdy przez alkohol oraz dostalem zakaz sądowny na 3 lata.
     Nie zdawalem potem prawa jazdy, po 10 latach zostalem zatrzymany przez policje , wydmuchalem 0.0 .
     Funkcjonariusz powiedzial ze wezwie mnie na przesluchanie , co mi grozi?

     • Dzień dobry, jeżeli wobec Pana został orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów na okres 3 lat, to wydział komunikacji cofnął Panu uprawnienia. Natomiast jeżeli nie ubiegał się Pan o przywrócenie uprawnień do kierowania pojazdami, to jazda samochodem stanowi przestępstwo z art. 180a kk. Za to przestępstwo grozi zakaz prowadzenia pojazdów od 1 roku do lat 15 oraz kara pozbawienia wolności do lat 2. Jeżeli jest Pan osobą niekaraną za przestępstwo, to może Pan wnosić o warunkowe umorzenie postępowania karnego bez zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Tylko w przypadku warunkowego umorzenia Sąd może nie orzekać zakazu.

      Pozdrawiam,
      Adwokat Agnieszka Rzeszut
      792 828 323

 5. Łukasz / Łukasz pisze:

  Witam dnia 20 marca skonczyl mi sie zakaz sadowy prowadzenia pojazdow ktory trwał 2 lata. By je odebrac musze zdac egzamin . Co mi grozi jezeli zatrzyma mnie policja ?

  • Z Pana opisu wynika, że pyta Pan o prowadzenie auta po zakończeniu zakazu a jeszcze przed odzyskaniem prawa jazdy po zdanym ponownie egzaminie. W takim wypadku popełnia Pan wykroczenie prowadzenia samochodu bez uprawnień, za które to wykroczenie stosowany przez Policję taryfikator przewiduje mandat – 500 zł. grzywny.

 6. maciej pisze:

  Panie Mariuszu nietypowa sytuacja za dwa tygodnie odbieram prawo jazdy odebane mi za jazdę po alkoholu po 8 miesiącach dzisiaj miała miejsce taka sytuacja obok sklepu przeparkowałem samochód 10m wysiadłem z samochodu i udałem się w kierunku sklepu nadjechała policja zostałem zatrzymany na schodach sklepu z pytaniem czy mam dokumenty bo mnie widzieli jak przejeżdzałem samochodem oraz ostatecznie stwierdzili że wiedzą że mam zakaz prowadzenia samochodu (mała wioska i czekali specjalnie aby mnie złapac) zostałem zabrany na komendę w celu sprawdzenia trzeżwości bo nie mieli alkomatu (stan 0,0proszę o pomoc w lini obrony bo tak naprawdę nie była to kontrola nie zostałem złapany w samochodzie .sami policjanci na pytanie dlaczego mnie zatrzymali pod sklepem na schodach stwierdzili że wiedzieli że ten samochód jest podejrzany

 7. maciej pisze:

  prosze pomoc w lini obrony czy można zatrzymać kogoś poza samochodem i udawadniać mu że kierował samochodem a tak naprawdę każdy mógl kierować moim samochodem nawet brat

 8. Marek pisze:

  Witam,

  W dniu 04/11/2013 zostało mi zabrane prawo jazdy za prowadzenie po wpływem alkoholu (0,12)
  Poddałem się dobrowolnie karze 6 miesięcy zakazu prowadzenia pojazdów. Według powyższego artykułu do momentu kiedy otrzymam wyrok z sądu mogę prowadzić auto i grozi mi tylko mandat 500pln? Do tej pory otrzymałem z sądu tylko postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy ale bez informacji na jaki okres. Z góry dziękuje

 9. Jolanta pisze:

  Witam, tydzień temu policja zatrzymała mi prawo jazdy, za jazdę po użyciu o.13ml po 15min 0,09ml. Zaproponowano mi dobrowolne podanie się karze tj. 5oozł. mandatu i zabranie uprawnień na pół roku,bez orzekania sądownego- na co się zgodziłam. Czy można ubiegać się o wcześniejsze wydanie prawa jazdy ? Proszę o szybką odpowiedz, z góry dziękuję i pozdrawiam

  • Witam, jeżeli Pani wyraziła zgodę na karę zaproponowaną przez Policję i Pani nie cofnie zgody na na skazanie, to nie może Pani ubiegać się o wcześniejsze wydanie prawa jazdy. Może Pani jednak złożyć do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze na karę grzywny z odstąpieniem od orzekania wobec Pani zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Wówczas musi Pani wysłać do Sądu cofnięcie zgody na karę uzgodnioną z Policją. Cofnięcie zgody może Pani wysłać wraz z wnioskiem o dobrowolne poddanie się karze. We wniosku powinna Pani opisać wszystkie okoliczności w jakich prowadziła Pani samochód pomimo spożytego alkoholu, tj. miejsce oraz pora prowadzenia samochodu, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych, czy była to rutynowa kontrola trzeźwości. Wszystkie te okoliczności wpływają na stopień społecznej szkodliwości popełnionego przez Panią wykroczenia. Ponadto powinna Pani napisać do jakich celów wykorzystuje Pani samochód oraz jakie negatywne konsekwencje będzie miało dla Pani orzeczenie przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych nawet na najkrótszy okres 6 miesięcy.

 10. Mariusz pisze:

  Witam serdecznie!
  Mam następujący problem.
  Otóż wczoraj dnia 29.03.2014r ok. godz. 11.00 zostałem skontrolowany przez policje ( przejechalem przez linie ciagla i mnie zatrzymali) – lecz w dalszej rozmowie powiedzieli ze nie wpisza tego. Dostalem tylko 50zł za brak dowodu rej.
  Zbadali moja trzezwosc alkomatem i wyszlo 0,27 promila w dwoch nastepnych pomiarach bylo 0,24 i 0,21 promila.
  Zabrali mi prawo jazdy i dostalem wezwanie na przesluchanie.
  Ogolnie moja praca jest zwiazana z kierowaniem pojazdow i bez prawa jazdy trace prace.
  Co moge zrobic w takiej sytuacji? Czy jest mozliwos umorzenia sprawy badz zastosowania lagodnych okolicznosci bez wprowadzania zakazu prowadzenia ?
  Druga kwestia to czy moge nadal prowadzic pojazdy do momentu uprawomocnienia sie wyroku ?

  • Witam, jeżeli został Pan zbadany alkomatem to wyniki, które Pan podał są w mg/l. Przy Pana najwyższym wyniku 0,27 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu z tendencją spadkową, może Pan złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania z odstąpieniem przez Sąd o orzekaniu zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. We wniosku powinien Pan opisać wszystkie okoliczności w jakich prowadził Pan samochód pomimo spożytego wcześniej alkoholu, tj. pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych. We wniosku powinien Pan również opisać dlaczego prawo jazdy jest Panu niezbędne oraz jakie konsekwencje dla Pana spowoduje orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów na okres 1 roku.

   • Mariusz pisze:

    Dziękuję bardzo za odpowiedź.

    W czwartek byłem na komendzie na przesłuchaniu.
    Prokurator była skłonna aby warunkowo umorzyć postępowanie lecz niestety w moich aktach od roku widnieje status „karany” ( za drobne przestępstwo dostałem prace społeczne – za to, że sprzedałem kilkanaście sztuk perfum z podrobionym znakiem towarowym).
    Na warunkowe umorzenie nie można więc iść.
    Z prokurator uzgodniłem wyrok :
    – 1 rok zakazu prowadzenia pojazdow + grzywna.

    Przeglądnąłem protokół badania i było w nim napisane:

    Badanie alkomatem Alcosensor IV:
    1 badanie: 0,26 mg/l
    2 badanie 0,24mg/l
    3 badanie 0,21mg/l

    Chcę wycofać się z dobrowolnego poddania karze i dalej walczyć.
    Czy we wniosku mogę podać, że ów alkomat stacjonarny
    nie powinien stanowić wyłącznej podstawy do ustalenia przez Sąd faktu prowadzenia przez oskarżonego roweru lub samochodu w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu, a w konsekwencji wydania wyroku skazującego.
    Powołam się również na błąd pomiarowy, który w przypadku tego alkomatu to ok. +/- 0,02mg/l.

    Czy są szanse, że sąd pozytywnie rozpatrzy mój wniosek i w konsekwencji moja sprawa rozpatrzona zostanie jako wykroczenie – a nie jako przestępstwo?

    Dodam, że jestem mocno zdeterminowany do tego aby nie stracić prawa jazdy. Wtedy tracę pracę i perspektywy na przyszłość.
    Dlatego mi tak zależy.
    Pozdrawiam i bardzo dziękuję za odpowiedź.

 11. przemek pisze:

  witam
  mam sprawe o zabranie prawa jazdy na tą chwile sprawe powinienem wygrać ponieważ sąd nie ma podstaw do ukarania mnie (nie ma świadków, policja zatrzymała mnie poza samochodem itd) teraz już wiem że sprawa bedzie trwać ponad rok czyli nawet przy uniewinnieniu bede musiał zdawać egzamin, pytanie moje brzmi czy jak zdam ten egzamin to dostane stary dokument czy wyrobią mi nowy?

 12. Marcin pisze:

  Witam,

  Czy są jakieś widełki określone przez prawo w stosunku do prowadzących pod wpływem. Mój przypadek to wyrywkowa kontrola trzeźwości na drugi dzień (niedziela godz. 19,05, znikome natężenie ruchu i pieszych) pierwszy pomiar 0.31, drugi 0.28 i trzeci na komendzie 0.25 mg/l. Nigdy nie karany za jazdę po użyciu alkoholu. Czy w mojej sytuacji istnieje szansa na ugodę z prokuratorem? i o to żeby starać się o łagodniejszy wymiar kary -6msc? Na tą chwilę czekam na wezwanie do przesłuchania.

  Druga kwestia, czy jeśli zapadnie wyrok czas liczony będzie od momentu uprawomocnienia czy od zabrania dokumentu przez funkcjonariuszy „drogówki” ?

  Pozdrawiam,

  • Witam, jeżeli wyniki, które Pan podał są w mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, to popełnił Pan przestępstwo prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości z art. 178a par 1 k.k., a nie wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu z art. 87 par 1 k.w., gdyż od wyniku 0,26 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu rozpoczyna się odpowiedzialność karna za przestępstwo z art. 178a par 1 k.k. Zatem przy Pana najwyższym wyniku 0,31 mg/l minimalny zakaz jaki Sąd może orzec to 1 rok zakazu. Sąd nie ma możliwości orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 6 miesięcy. Niestety przy Pana wynikach ma Pan małe szanse na warunkowe umorzenie postępowania i odstąpienie przez Sąd od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.
   Sąd wydając wobec Pana wyrok, w którym orzekanie wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych zalicza na poczet środka karnego okres rzeczywistego zatrzymania prawa jazdy, czyli od dnia zatrzymania dokumentu przez Policję do dnia wyroku.

  • podstawa32 pisze:

   Witam. moje pytanie- zatrzymane mam prawo jazdy za alkochol na 10 miesiecy, w ktorym momencie doliczane sa 10 punkty? w momencie zatrzymania prawa jazdy, czy z prawomocnym wyrokiem zakazującym jazdy?

 13. Olek pisze:

  witam,
  mam kilka pytań, ale najpierw opisze sytuacje.
  W niedziele ok.8-9 rano policja zatrzymała mojego

  tate na rutynowa kontrole, który kierował samochodem

  osobowym. Przy dmuchaniu wykazało mu 0.41mg/l.

  Okazało się również, że nie ma przy sobie dokumentów,

  za co został ukarany mandatem 50zl. Przyjechal do

  domu radiowozem, znalazł dokumenty, i policja

  zawiozła go na komende. Tam dmuchał jeszcze 2 razy

  0.34mg/l i 0.30mg/l(tyle jest wpisane w protokole).

  Dodam, że jest on zawodowym kierowcą, utrzymuje

  rodzine, od ponad 5 lat nie dostał mandatu, kontrola

  odbywała się na zwykłej drodze asfaltowej na wiosce,

  raczej mało ruchliwej.

  Moje pytania to:
  Co mu grozi? Czy jest szansa, żeby zachował prawo

  jazdy(chociażby na samo C)?

  • Witam, przy wyniku 0,41 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu jaki miał Pana ojciec szanse na odstąpienie przez Sąd od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych są bardzo małe. Najprawdopodobniej Sąd orzeknie wobec Pana ojca zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 1 roku. Jednakże może złożyć do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze, w którym będzie wnosił o orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, z wyłączeniem pojazdów do których uprawnia prawo jazdy kat. C, na okres 1 roku. Gdyby Sąd uwzględnił taki wniosek, wówczas Pana ojciec straci prawo jazdy kat. B, jednakże zachowa prawo jazdy kat.C. We wniosku powinien opisać okoliczności w jakich prowadził samochód pomimo spożytego wcześniej alkoholu, tj. pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych, czy powodem zatrzymania była rutynowa kontrola trzeźwości. We wniosku powinien również opisać jakie konsekwencje spowoduje dla niego orzeczenie przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów kat. C tj. że w przypadku orzeczenia zakazu na kat. C starci pracę, a co za tym idzie jedyne źródło utrzymania.

 14. Krystian pisze:

  Dzień dobry,

  Niestety ze względu na słabe samopoczucie trwające od ok. miesiąca czasu, w dniu wczorajszym zdecydowałem się bezmyślnie zasiąść za kierownicę po 3h od wypicia ostatniego piwa – a wypiłem ich 2x 400 ml piwa.
  Zostałem zatrzymany przez policje i wynik kontroli trzeźwości był następujący:
  Pierwsze badanie: 0,18 mg/l, a drugie: 0,16 mg/l.
  Panowie policjanci z wielkim żalem wypisywali mi wezwanie w sprawie wykroczenia art. 87.

  Jak wyglądać będzie wezwanie na Komisariacie? Z kim będę rozmawiał?
  Jaka będzie dla mnie kara? (widełki)
  i najważniejsze moje pytanie czy mam szansę na warunkowe umorzenie postępowania i odstąpienie przez Sąd od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych?

  Pozdrawiam serdecznie,
  Krystian

  • Witam, będzie Pana przesłuchiwał Policjant prowadzący sprawę. Policjant przedstawi Panu zarzut prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu z art. 87 par 1 k.w. Na przesłuchaniu będzie mógł Pan złożyć wyjaśniania dotyczące popełnionego wykroczenia.
   Za popełnione przez Pana wykroczenie Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat. Jednakże przy Pana najwyższym wyniku Sąd najprawdopodobniej orzeknie wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 6-8 miesięcy.
   W prawie wykroczeń nie występuje instytucja warunkowego umorzenia postępowania, inaczej niż w przypadku popełnienia przestępstwa z art. 178a par 1 k.k. Natomiast w przypadku wykroczeń Sąd może skazać obwinionego za popełnione wykroczenie na karę grzywny oraz jednocześnie odstąpić od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na podstawie art. 39 par 1 k.w. Jednakże przy Pana najwyższym wyniku 0, 18 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, szanse na odstąpienie przez Sąd od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych nie są wysokie. Przy tym wyniku najprawdopodobniej będzie to zakaz na okres 6- 8 miesięcy.

 15. rafał pisze:

  Witam wyniku przekroczenia 24 punktów karnych zostały mi cofnięte uprawnienia do kierowania samochodem do dam jeszcze ze mam prawo jazdy kat.B,C i to na B zostały mi cofnięte uprawnienia
  po nie zaliczonym egzaminie z tej kat.Do dam jeszcze ze prawo jazdy musiałem zdać w Wydziale Komunikacji
  Mam pytanie jakie konsekwencje mi grożą podczas zatrzymania przez Policje

  Pozdrawiam serdecznie
  Rafał

  • Witam,

   Jazda bez uprawnień do kierowania pojazdami jest wykroczeniem z art. 94 par 1 k.w. Zgodnie z taryfikatorem policyjnym za ten czyn grozi mandat 500 zł, a z doświadczenia wiem, że zawsze policjanci zawsze taką grzywnę nakładają.

 16. edyta pisze:

  Szanowni Państwo,
  4 lata temu zostały mi odebrane uprawnienia do prowadzenia pojazdów i orzeczony sądowy zakaz prowadzenia pojazdów na 4 lata. Upłynął właśnie okres na jaki zakaz został nałożony. Co dokładnie mi grozi za jazdę bez uprawnień? Do egzaminu się przygotowuję, ale mimo wszystko chciałabym już teraz prowadzić samochód. Czy ewentualne zatrzymanie i ustalenie przez policjanta, że poruszam się bez prawa jazdy (po odbytym zakazie- nie jeździłam w trakcie jego obowiązywania) zaskutkuje czymś więcej niż 500 zł mandat? Czy poniosę jakieś dodatkowe konsekwencje? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • To wykroczenie według taryfikatora policyjnego jest zagrożone właśnie 500 zł grzywny i taki mandat Panu grozi. Jeśli zakaz się skończył i jeździ Pan trzeźwy, to nie grozi Panu nic więcej.

 17. Monika pisze:

  Witam. Mam pytanie. Mój chłopak odsiadywal kiedys kare pozbawienia wolności z jakies 4 lata potem wyszedl na warunkowe(dodam ze byly to przedewszystkim kradzieze ) na warunkowym kierowal autem pod wplywem alkoholu( prawo jazdy nie ma wogole), odroczono mu zdawanie egz na rok czasu, dostal 5 mc w zawieszeniu na 2 lata. Niestety na podstawie tego odwiesili mu poprzedni wyrok na 1,3 lata. 10 czerwca wyszed na wolnosc pozostawiajac do konca kary 2 mce, dokladnie koniec na 12 sierpnia 2014. Dostal zawiasy 2 mc w zawieszeniu na dwa lata i kuratora. Moje pytanie brzmi czy teraz gdyby zatrzymala go policja bez zadnego dokumentu i oczywiscie trzeźwego co mu grozi? Czy tylko mandat 500 czy moga mu odwiesic i moze znow trafic do wiezienia? Bardzo prosze o odpowiedz, dziekuje bardzo

  • Witam,
   Zdecydowanie nie polecam jeżdżenia przez pozostały okres samochodem. Prowadzenie samochodu bez uprawnień, jak Pani zauważyła, jest wykroczeniem, za które grozi 500 zł mandatu, ale w przypadku gdyby kurator dowiedział się o zachowaniu chłopaka, tzn. że jeździ regularnie samochodem bez prawa jazdy, istnieje duże ryzyko, że napisze do Sądu wniosek o zarządzenie zawieszonej kary. Sąd najczęściej akceptuje wniosek kuratora.

 18. Kasia pisze:

  witam,
  wczoraj rano w drodze do pracy zatrzymano mnie na rutynową kontrolę trzeźwości.pierwsze badanie wykazało 0,14. Drugie badanie po 15 minutach wykazało o,12. zatrzymano mnie i zabrano na komende gdzie kolejny raz sprawdzono trzeźwość. wynik to 0,07. Zabrano mi prawo jazdy na 7 m-cy i kara 200zł. Treaz ma się toczyć postępowanie w sądzie bez mojej obecności. Czy jest możliwośc odwołania się od tej decyzji zabrania prawa jazdy? Dodam że jest mi ono potrzebne do wykonywania pracy, oraz że jesetm jedyną osobą w gospodarswie domowym która je posiada. Moja żona jest niepełnosprawna i często muszę zawozić ją do kontroli lekarskich ok 100 km od miejsca zamieszkania. Cyz jest szansa na zmniejszenie kary skoro wyniki pomiaru były tak niskie?

  • Witam, oczywiście może Pan cofnąć zgodę na karę uzgodnioną z Policją, jeżeli uważa Pan, że jest to kara zbyt surowa. W tym celu powinien Pan wysłać zgodę cofnąć zgodę na skazanie albo na Policję albo do Sądu, w zależności od tego gdzie znajdują się akta Pana sprawy.
   Przy Pana najwyższym wyniku 0,14 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu ma Pan szansę na odstąpienie przez Sąd od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. W tym celu powinien Pan złożyć do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze na karę grzywny z odstąpieniem przez Sąd od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na podstawie art. 39 par 1 k.w. We wniosku powinien Pan opisać wszystkie okoliczności w jakich prowadził Pan samochód pomimo spożytego wcześniej alkoholu tj. pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych, czy powodem Pana zatrzymania była rutynowa kontrola trzeźwości. Ponadto powinien Pan opisać do jakich celów wykorzystuje Pan samochód i jakie konsekwencje spowoduje dla Pana i Pana rodziny orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych nawet na najkrótszy okres 6 miesięcy.

 19. marcin pisze:

  Witam mam inny problem w kwietniu 2013 roku zatrzymano mnie pod wplywem zabrano mi prawko na rok dostalem wyrok w zawieszeniu 8 mscy na 2 lata w listopadzie znowu mnie zlapali jechalem trzezwy na odcinku z domu do domu dziewczyny odwozilem ja bo sie zle poczula dostalem za to tez kare grzywny oraz wyrok w zawieszeniu a dzis przyszlo mi pismo:wezwanie na posiedzenie wykonawcze………w charakterze skazanego o zarzadzenie wykonania kary warunkowo zawieszonej o co w tym moze chodzic/??:/

  • Witam, z uwagi na to, iż w okresie próby popełnił Pan nowe przestępstwo z art. 244 k.k. (złamanie prawomocnego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych) Sąd wyznaczył w Pana sprawie posiedzenie w przedmiocie zarządzenia wykonania kary pozbawienia wolności orzeczonej za pierwsze przestępstwo tj. jazdę w stanie nietrzeźwości.
   Powinien Pan złożyć do Sądu wniosek o niezarządzanie wykonania kary pozbawienia wolności warunkowo zawieszonej. We wniosku powinien Pan opisać dokładnie opisać okoliczności, które spowodowały, że wsiadł Pan za kierownicę samochodu, pomimo orzeczonego zakazu. Ponadto powinien Pan opisać Pana właściwości i warunki osobiste (tj. czy ma Pan pracę, czy ma Pan kogoś na utrzymaniu) oraz dlaczego niezasadne jest osadzenia Pana w zakładzie karnym.

 20. marcin pisze:

  dziekuje za odpowiedz ale na tym pismie nie ma nic napisane ze moge sie odwolac czy mimo to moge i tak taki wniosek napisac i jakie sa szanse ze mi tych zawiasow nie odwiesza?dziekuje za odp

  • Wniosek o niezarządzanie wykonania kary pozbawienia wolności warunkowo zawieszonej najlepiej jest złożyć w Sądzie jeszcze przed terminem posiedzenia, by Sąd mógł się wcześniej zapoznać z argumentacją przedstawioną we wniosku. Pismo najlepiej jest złożyć najpóźniej tydzień przed posiedzeniem aby mieć pewność, że zostanie dołączone do akt sprawy.
   Wniosek o niezarządzanie wykonania kary nie jest odwołaniem, a jest Pana stanowiskiem procesowym, dlatego też na wezwaniu, które otrzymał Pan z Sądu nie ma nic napisane o terminie odwołania.
   Jeżeli dobrze uzasadni Pan wniosek i wykaże, że ze względu na Pana właściwości i warunki osobiste niecelowe jest odwieszenie kary warunkowo zawieszonej, to ma Pan duże szanse, że Sąd nie zarządzi Panu wykonania kary pozbawienia wolności.

 21. Marcin pisze:

  Witam ponownie i dziękuję za odpowiedź dużo czytałem na forach i nic podobnego nie znalazlem zawsze przeważnie sprawy kończyły sie 2 sprawą z art 244 chyba że może prawo się nie dawno zmieniło.Czy spotkała się już pani z podobna sytuacja i czy jrdnak odwiesili komuś ten wyrok? Dodam że nie jechałem dla przyjemności ale była sytucja że musiałem zawieść kogos do szpitala .

 22. Zbigniew pisze:

  Witam serdeczne.Policja zatrzymała mi prawo jazdy(0,15 mg/l.)akcja trzezwy poranek(nie dostałem żadnego pokwitowania tylko wezwanie).Byłem na komendzie złożyć zeznania.W zeznaniu powiedziałem,że chcę się dobrowolnie poddać karze grzywny z jednoczesnym odstąpieniem przez Sąd od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów art.39 par.1 k.w.
  Dziś otrzymałem pismo z Sądu a w uzasadnieniu napisali:Zgodnie z treścią przepisu 135 ust.1 pkt.1 lit. a ustawy Prawo o ruchu drogowym Policjant zatrzymuje prawo jazdy w razie stwierdzenia u osoby kierującej pojazdem stanu nietrzezwości lub stanu po użyciu alkoholu.W takim przypadku,zgodnie z treścią art.137 ust.1 pkt.2 ustawy Prawo o ruchu drogowym,Sąd wydaje postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy.
  Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.
  Nie wiem na ile mi zabrali i czy mogę się ubiegać w tej sytuacji o zwrot prawa jazdy.Jakich użyć argumentów,bo mam 7 dni na złożenie zażalenia.Z góry dziękuję za poradę.

  • Witam, Sąd w postanowieniu o zatrzymaniu prawa jazdy nie wskazuje na jaki okres zostaje Panu zatrzymane prawo jazdy. Sąd na podstawie dotychczas zgromadzonego materiału dowodowego w szczególności na podstawie protokołu badania trzeźwości ma podstawy do tego aby zatrzymać Panu prawo jazdy do wyjaśnienia sprawy. Wydanie takiego postanowienia jest standardową procedurą. Nie świadczy to oczywiście o tym, że Sąd na pewno orzeknie wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Sąd najprawdopodobniej nie uwzględni zażalenia jeżeli je Pan złoży gdyż zachodzą w sprawie przesłanki do zatrzymania prawa jazdy.
   Sprawa w przedmiocie zatrzymania prawa jazdy zarejestrowana jest pod sygnaturą akt Ko. Natomiast sprawa o wykroczenie z art. 87 par 1 k.w. jest zarejestrowana pod sygnaturą W. Jak tylko Pana sprawa o wykroczenie zostanie zarejestrowana, to wówczas powinien Pan złożyć do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze na karę grzywny z odstąpieniem przez Sąd od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na podstawie art. 39 par 1 k.w. We wniosku powinien Pan opisać wszystkie okoliczności w jakich prowadził Pan samochód pomimo spożytego wcześniej alkoholu oraz jakie konsekwencje spowoduje dla Pana orzeczenie przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych nawet na najkrótszy okres 6 miesięcy.

 23. Elain pisze:

  Witam i z góry dziękuję za pomoc.

  W czerwcu tego roku popełniłem wykroczenie „rzekome nie zatrzymanie się do kontroli”. Na przesłuchaniu przyznałem się do winy ale częściowo bo wiele z zarzucanych mi czynów było nie prawdą. Przyznałem się, że zawróciłem 100m przed patrolem policji. Po 2 miesiącach przyszło mi pismo z sądu, że sąd postanawia zatrzymać prawo jazdy do merytorycznego rozpoznania sprawy czyli wychodziłoby na to, że odbędzie się rozprawa na której będę wyjaśniał co i jak było. Teraz moje pytanie jest następujące. Minęło już ponad 4 miesiące od tego wykroczenia i ani słychu ani widu z sądu o jakiejś rozprawie(prokurator wyznaczył 8 miesięcy zakazu prowadzenia pojazdów plus kara grzywny) czy może być po prostu tak, że minie sobie te 8 miesięcy a sprawa się nie odbędzie bo nie chce im się tego wyjaśniać i po prostu po tych 8 miesiącach oddadzą mi prawo jazdy ?

  Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

  • Witam,najbardziej prawdopodobne są 2 scenariusze:
   1. za 2-3 miesiące dostanie Pan wyrok nakazowy (wydany na posiedzeniu niejawnym, bez udziału stron),w którym Sąd orzeknie wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów na 6, 7 lub 8 miesięcy zaliczając Panu jednocześnie na poczet tego zakazu cały okres od odebrania Panu dokumentu przez Policję
   2. za 2-3 miesiące ,a może nawet za 4 zostanie Pan wezwany na rozprawę i Sad orzeknie wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów na okres 6-8 miesięcy również zaliczając Panu cały dotychczasowy okres zabrania dokumentu.

   jeśli chce Pan spróbować przekonać Sąd do odstąpienia od zakazu prowadzenia pojazdów (jest to możliwe, orzeczenie zakazu za nie zatrzymanie się do kontroli drogowej celem jej uniknięcia z art. 92 par. 2 Kodeksu Wykroczeń nie jest obligatoryjne, tzn. Sąd może ale nie musi orzec zakaz za to wykroczenie drogowe), wówczas powinien Pan wysłać do Sądu pismo z wnioskiem o pile wyznaczenie terminu rozprawy. Wówczas, prawdopodobnie, termin rozprawy zostanie wyznaczony szybciej, np. za miesiąc.

 24. Praktykant pisze:

  Witam!
  Zdałam prawo jazdy, ale nie mam jeszcze dokumentów. Co mi grozi gdy zatrzyma mnie policja?

  • Witam, jeśli została wobec Pani wydana decyzja administracyjna o nabyciu przez Panią uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych, a nie odebrała pani jeszcze samego dokumentu prawa jazdy, wówczas jeżdżąc samochodem naraża się Pani na mandat – 50 zł. według taryfikatora i 0 punktów karnych za wykroczenie prowadzenia samochodu bez wymaganego dokumentu, w tym wypadku dokumentu prawa jazdy.

   Jeśli decyzja administracyjna o nabyciu przez Panią uprawnienia do prowadzenia samochodów nie została jeszcze wydana, wówczas prowadząc samochód naraża się Pani na 500 zł. mandatu według taryfikatora i 0 punktów karnych za wykroczenie prowadzenia samochodu bez uprawnienia.

   Wynika to z prostej przyczyny: nabywamy uprawnienie do kierowania samochodem na podstawie decyzji administracyjnej, a dokument prawa jazdy jest jedynie potwierdzeniem tego faktu.

 25. jp pisze:

  Witam, otrzymałem wyrok grzywny za nadmierną prędkość (odebrane prawo jazdy na miejscu wykroczenia), ale nic nie ma wspomnianego o zakazie lub możliwości prowadzenia pojazdów. Dzwoniąc do sądu wspomniano mi, że brakuje tam wzmianki o zakazie. W związku z brakiem informacji o zakazie prowadzenia na wyroku, można jeździć do czasu uzupełnienia wyroku i czy sąd może w ogóle uzupełnić wyrok o zakaz prowadzenia?

  • Witam, w mojej ocenie Sąd nie może uzupełnić w Pana sprawie wyroku poprzez dodanie orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów. Skoro w wyroku Sąd nie orzekł wobec Pana zakazu prowadzenia pojazdów (w Pana sprawie o przekroczenie prędkości z art.86 par. 1 k.w. Sąd może ale nie musi orzec tego zakazu), to znaczy, że nie chciał go orzekać. Powinien pan zatem wystąpić do Sądu o bezzwłoczne wydanie postanowienia o zwrocie dokumentu prawa jazdy i przesłanie go do Wydziału Komunikacji. Z pana opisu wynika, że nie ma Pan orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów, a więc jeżdżąc samochodem nie łamie Pan zakazu sądowego.

 26. Marian pisze:

  Moje pytanie:
  Przekroczyłem limit 24 pkt. karnych. Na razie otrzymałem zawiadomienie z UM o wszczęciu postępowania i złożyłem w wyznaczonym terminie 7 dni wyjaśnienie na piśmie. A więc sprawa jest w toku. W razie jakiejkolwiek kontroli drogowej policja odbiera mi prawo jazdy. A co się dzieje przy takiej kontroli, jak nie będę miał przy sobie prawa jazdy, lub nie będę go chciał okazać (bo odbiorą)? Jaki mandat: 50zł lub 500zł?

 27. Przemek pisze:

  Witam,
  moje pytanie jest nastepujace:
  6 miesieczny zakaz prowadzenia pojazdow mechanicznych konczy mi sie 9.12.2014 i napewno bede musial przejsc badania w WOMP przed odzyskaniem prawo jazdy. Problem w tym, ze pierwszy wolny termin badan to okiolice 20.12.2014. Co mi grozi za jazde po 9.12.2014?

  Z gory dziekuje za odpowiedz,

  • Witam, po upływie orzeczonego przez Sad zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych tj. po 9.12.2014r. a jeszcze przed odebraniem dokumentu prawa jazdy z wydziału komunikacji, jadąc samochodem popełnia pan wykroczenie z art. 95 k.w. tj. prowadzenie pojazdu bez wymaganych dokumentów. Za popełnienie tego wykroczenia stosowany przez Policję taryfikator przewiduje mandat w wysokości 50 zł.

 28. Daniel pisze:

  witam mam pytanie dostaem kare grzywny za niedostosowanie sie wyroku sadu i tylko tyle. musze wplacic na tzw mienia ruchomego jakas sume czy moge zaplacic calosc i koszty kary 1500zl bd mial juz z glowy ?

 29. Patrycja pisze:

  witam
  mam nie typową sytuacje. Zdałam już prawo jazdy ale nie odebrałam dokumentów. czy bez tego mogę już jeździć?

 30. Marcin pisze:

  Witam serdecznie, w dniu 30.04.2015 zostałem zatrzymany prowadząc samochód w stanie po użyciu alkoholu, wynik badania 0,13mg/l. Przyznałem się do winy, 03.05.2015 odbyło się przesłuchanie jako osoby podejrzanej o popełnienie wykroczenia ( tam opisałem sytuację, małe zagrożenie na ulicy na uboczu miasta, przejechany odcinek 30m od momentu włączenia się do ruchu, duże doświadczenie w ruchu drogowym, czyli ok. 1,5mln przejechanych km, brak żadnych przestępstw drogowych w okresie od 1989 od kiedy posiadam prawo jazdy, konieczność posiadania prawa jazdy w pracy, rodzina, 2 córki na utrzymaniu, nienaganny obywatel itd itd) i w zeznaniu poprosiłem o nie zabieranie mi uprawnień do prowadzenia samochodu. W dniu dzisiejszym odebrałem z poczty Wyrok Nakazowy z dnia 14.05.2015 gdzie jestem uznany za winnego popełnionego czynu oraz mam zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres pół roku w wliczeniem okresu od 30.04.2015 plus kara grzywny 600zł.
  Moje pytania:
  1. mam prawo z ciągu 7 dni prawo złożenia zażalenia – czy warto w tej sprawie dalej się odwoływać, czy mam jakieś szanse na złagodzenie kary ??
  2. czy wyrok nakazowy jest prawomocny, czy tez składając zażalenie wyrok traci moc prawną?
  3. czy w momencie uzyskania wyroku nakazowego z dnia 14.05.2015 automatycznie poruszając się samochodem nie popełniam już wykroczenia (brak dokumentu) tylko popełniam przestępstwo gdzie grozi mi kara do 2 lata więzienia ??
  4. czy w momencie złożenia zażalenia mogę się jeszcze poruszać samochodem bez wymaganego dokumentu ze względu na brak prawomocnego wyroku sądu ???
  Z góry dziekuję za odpowiedź i pozdrawiam

  • Witam,
   1. W mojej ocenie warto powalczyć o odstąpienie od wymierzenia Panu środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, w sytuacji, gdy tak wiele argumentów przemawia za takim właśnie rozstrzygnięciem, w szczególności Pana dotychczasowy sposób życia (niekaralność za przestępstwa, w tym przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji pomimo długiego stażu w charakterze kierowcy), bardzo niewielkie ( o 0,03 mg/l przekroczenie dolnego progu stężenia 0,10 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, od którego zaczyna się odpowiedzialność karna za wykroczenie), konieczność posiadania uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Wobec powyższego oceniam, że ma Pan sporą szansę na przekonanie Sądu, by w wyroku skazującym za popełnione wykroczenie prowadzenia auta pod wpływem alkoholu wymierzył Panu karę grzywny, lecz na podstawie art.39 par. 1 k.k. odstąpił od zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

   2. wyrok nakazowy nie jest prawomocny , służy od niego specjalny środek zaskarżenia, jakim jest sprzeciw od wyroku nakazowego. Sprzeciw ma 2 szczególne cechy: nie wymaga uzasadnienia, tj. wskazania zarzutów stawianych wyrokowi nakazowemu, a także samo wniesienie sprzeciwu w terminie 7 dni od otrzymania wyroku nakazowego skutkuje tym, ze wyrok nakazowy nie uprawomocni się, a sprawa podlega rozpoznaniu na zasadach ogólnych. Chodzi to o to, że wyrok nakazowy, to taki wyrok :na próbę” – staje się wyrokiem prawomocnym tylko wówczas, gdy obydwie strony, tj. oskarżyciel i obwiniony go zaakceptują nie składając od niego sprzeciwu.

   2. wyrok nakazowy wywołuje skutki prawne dopiero z chwilą uprawomocnienia się, a więc tylko wówczas, gdy strony nie złożą od niego sprzeciwu. Wyrok nakazowy, który się nie uprawomocnił, a więc wyrok nakazowy, od którego jedna ze stron złożyła sprzeciw nie wywołuje żadnych skutków, a więc niczego nie zmienia w Pana statusie, w zakresie Pana uprawnień do kierowania pojazdami.

   Jedyne, o czym warto jeszcze wiedzieć to to, że:
   1. z chwilą złożenia w terminie sprzeciwu od wyroku nakazowego sprawa jest przekazywana do innego sędziego, tzn. sędzia, który wydał wyrok nakazowy jest wyłączony od orzekania w sprawie na dalszym etapie – po złożeniu sprzeciwu
   2. można cofnąć sprzeciw od wyroku nakazowego najpóźniej przed otwarciem przewodu sądowego, a więc przed odczytaniem aktu oskarżenia lub wniosku o ukaranie. Wtedy wyrok nakazowy staje się prawomocny w dacie cofnięcia sprzeciwu.
   3. po złożeniu sprzeciwu wyrok nakazowy „przestaje istnieć” w tym znaczeniu, że sędzia, który prowadzi sprawę nie jest nim w jakikolwiek sposób związany, może wydać wyrok łagodniejszy jak i surowszy do wyroku nakazowego.

   • Marcin pisze:

    Witam serdecznie:
    25.05.2015 (4 dni po doręczeniu) odwołałem się osobiście do Sądu w Sopocie (złożyłem 3 pisma – zażalenie na postanowienie, sprzeciw do wyroku nakazowego, wniosek o dobrowolne poddanie się kary grzywny)
    W sobotę 06.06 otrzymałem z Sądu dwa pisma:
    1. Zawiadomienie o posiedzeniu w przedmiocie rozpoznania zażalenia – 07.07
    2. Wezwanie na rozprawę główną – 10.09

    Czyli tak:
    1. Czy ja mogę poruszać się do 10.09 bez prawa jazdy (bo wygląda na to że sprzeciw spowodował że w wyrok nakazowy stracił moc) – ja przecież ciągle nie mam zabranych uprawnień do prowadzenia samochodu przez Sąd, nie mam tylko prawa jazdy
    2. Co mi grozi za jazdę bez dokumentów ?? czy tylko mandat ??
    3. I tak ogólnie jaka jest moja sytuacja ???

    Z góry dziekuję za odpowiedź i pozdrawiam
    Marcin

 31. Kamil pisze:

  Witam
  Mam pytanie dotyczace prawa jazdy
  Jesli mam ukonczone 17 lat i niemam jeszcze prawa jazdy, a podczas jazdy złapała mnie policja do kontroli, i byłem trzeźwy oraz posiadam dokunenty jako współ właściciel to z jakimi konsekwencjami moge sie liczyc ???

  • Witam,

   z Pana opisu wynika, iż popełnił Pan wykroczenie jazdy bez uprawnień z art. 94 k.w. Zgodnie z tym przepisem grozi Panu kara grzywny oraz Sąd może ale nie musi orzec wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 6 miesięcy do lat 3. W związku z tym jak sprawa trafi do Sądu, wówczas może być orzeczony wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 32. Paweł pisze:

  Witam,
  dnia 5.07 zostałem zatrzymany do kontroli podczas wyjazdu z parkingu dużego festiwalu muzycznego. Pierwszy wynik to 0,14 mg/l, kolejne 0,13 oraz 0,12 w krótkich odstępach czasowych. Policjant zatrzymał mi prawo jazdy. W mojej opinii zaszły następujące czynniki łagodzące:
  1) nie byłem kompletnie świadomy że resztki alkoholu pozostają jeszcze w organizmie, kontrola była spodziewana po zakończeniu festiwalu i widoczna z oddali (policja na sygnale po obu stronach drogi); kontrolowane były wszystkie pojazdy więc tak naprawdę po wyjechaniu z parkingu przejechałem tylko krótki odcinek w korku i w każdej chwili mogłem zawrócić;
  2) droga którą się poruszałem była poboczna oraz poruszałem się z niską prędkością wyjeżdżając razem z innymi samochodami opuszczającymi festiwal oraz stojąc w kolejce do kontroli
  3) w ciągu ostatnich 1,5 roku nie otrzymałem żadnych pkt karnych

  Jestem już po przesłuchaniu, przyznałem się do wykroczenia, natomiast poprosiłem o wyjaśnienie sprawy w sądzie, ponieważ zależy mi na uniknięciu zakazu prowadzenia pojazdów. Proszę o ocenę czy przedstawione przeze mnie czynniki mogą być wystarczające w Pana opinii.

  Kluczowym dla mnie pozostaje pytanie czy do momentu odbycia rozprawy za kierowanie samochodem (z zatrzymanym prawem jazdy) grozi mi coś więcej niż mandat 50zł (do 250)? czy w razie ewentualnej kontroli mogę pogorszyć swoją sytuację na przyszłej rozprawie?

  Z góry dziękuję za pomoc,

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   w tej sytuacji powinien Pan złożyć do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze z odstąpieniem od zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. W uzasadnieniu takiego wniosku powinien Pan wskazać dlaczego dokument prawa jazdy jest Panu niezbędny. Okoliczności, które wskazał Pan w zapytaniu jak najbardziej przemawiają na Pana korzyść. Powinien Pan także złożyć do Sądu wniosek dowodowy o dołączenie do akt Pańskiej tzw. kart wykroczeń, na okoliczność, iż jest Pan wzorowym kierowcą.

 33. Max pisze:

  Witam

  Zostało mi zatrzymane prawo jazdy za jazdę pod wpływem środków odurzających. Policjant mi prywatnie powiedział, że właściwie mogę prowadzić auto do czasu wyroku sądu, a grozi mi za to co najwyżej mandat/grzywna za jazdę bez dokumentu. Wyczytałem gdzieś jednak, że policjant w tym przypadku ma również prawo w razie kontroli uniemożliwić mi dalszą jazdę oraz zholować auto na mój koszt. Czy jest to prawdą, a jeżeli tak, to czy są jakieś konkretne okoliczności, w jakich policjant może to zrobić, czy zależy to już tylko i wyłącznie od niego oraz jego dobrego lub złego nastroju?

  Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!

  • Witem, nie mogę odpowiedzieć na Pana pierwsze pytanie dotyczące możliwości prowadzenia samochodu po zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy przez Policję, gdyż moja odpowiedź mogłaby zostać zrozumiana jako udzielanie pomocy i nakłanianie do łamania prawa. Mogę natomiast Panu wyjaśnić, że według aktualnego brzmienia ustaw: o kierujących pojazdami i Prawa o ruchu drogowym Policjant powinien sholować Pana auto na Pana koszt gdy w samochodzie nie będzie innej osoby uprawnionej do prowadzenia samochodu, a więc gdy w aucie będzie Pan sam albo z pasażerem, który nie ma uprawnienia do prowadzenia pojazdu. Jeśli trafi Pan na życzliwego Policjanta, wówczas pozwoli Panu na telefon i zorganizowanie osoby, która przyjedzie na miejsce kontroli i przejmie auto od Pana. To jednak tylko dobra wola Policjanta. Policjant nie ma takiego obowiązku.

 34. Ewelina pisze:

  Witam ,Panie Mariuszu bardzo prosze jesli to możliwe o odp.na moje pyt.Maz został zatrzymany do rutynowej kontroli w wydychanym pow.wyszlo 0,48mg ,potem bardzo szybko spadało ,maz był zaskoczony bo nie wypił i wsiadł i pojechał tylko poprzedniego wieczora wypił ostatnie piwo ok 23 ,pewnie wszystko miało wpływ zmęczenie upały itd oczywiscie policja odmówiła poddania sie badaniu z krwi twierdząc ze to i tak nic nie da ,propozycja kary padła 2 lata zakazu grzywna i wpłata na fundacje oczywiscie maz poddał sie dobrowolnie karze słuchając policjantów którzy twierdzili ze to najlepsze rozwiazanie nie dostał żadnych dokumentów ,na chwile obecna zrzekany sie dobrowolnego ukarania i wnioskujemy o zmniejszenie kary nie był to czyn zamierzony ,maz nigdy nie był karany żadnych punktów nic nic czysty w kartotece samochód jest narzędziem pracy wiec zruinowalo by nam to zycie ,moje pytanie brzmi :co grozi mężowi w momencie kiedy (przed wyrokiem ,uprawomocnieniem sie wyroku) zatrzyma go policja ,jakie maga byc tego konsekwencje ,bardzo prosze o odp z gory Dziękuje.

  • Witam, nie mogę Pani odpowiedzieć na forum na pytanie dotyczące prowadzenia przez męża samochodu przed uprawomocnieniem się wyroku, gdyż mogłoby to zostać zrozumiane jako udzielanie pomocy do zachowania niezgodnego z prawem, tj. prowadzenia samochodu pomimo zatrzymanego przez Policję prawa jazdy.

   Czytając Pani wpis zwróciłem natomiast uwagę na zaproponowaną przez Policję karę obejmującą 2 lata zakazu prowadzenia pojazdów. Proszę pamiętać, że od 18 maja 2015r. obowiązują surowsze przepisy dotyczące zakazu prowadzenia pojazdów orzekanego za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości. Jeśli Pani mąż został zatrzymany do kontroli trzeźwości po 18 maja 2015r., wówczas te właśnie surowsze przepisy mają do niego zastosowanie. Chodzi tu o znowelizowany art.42 par. 2 k.k., zgodnie z którym w razie skazania za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości Sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na okres co najmniej 3 lat. Sąd musi zatem w wyroku skazującym wymierzyć środek karny – zakaz prowadzenia pojazdów na okres 3 lat albo dłuższy. Nie może – w wyroku skazującym – orzec zakazu prowadzenia pojazdów na okres krótszy niż 3 lata, np. na 2 lata.

   Jeśli zatem Pani mąż został zatrzymany do kontroli trzeźwości po 18 maja 2015r. i badanie trzeźwości wykazało 0,48 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, to Policjanci nie mogli zaproponować mu kary obejmujące 2 lata zakazu prowadzenia pojazdów. W takim wypadku Pani mąż źle zapamiętał propozycję Policjanta, albo Policjanci nie przeczytali uważnie przepisów Kodeksu Karnego po jego nowelizacji.

   Niezależnie od tego, jak zrozumiałem, Pani mąż wysłał oświadczenie, zgodnie z którym wycofał zgodę na skazanie go na kare zaproponowana przez Policję. W takim razie powinien rozważyć złożenie do Sądu – po wpłynięciu aktu oskarżenia – wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego z 1 rokiem zakazu prowadzenia pojazdów. Tylko w razie warunkowego umorzenia postępowania karnego Sąd może całkowicie odstąpić od zakazu prowadzenia pojazdów, albo ten zakaz orzec na okres krótszy niż 3 lata, czyli na 1 rok albo na 2 lata.

   Proszę tez pamiętać, że przed złożeniem takiego wniosku zawsze warto zapoznać się z aktami sprawy, w szczególności z dołączonymi do protokołu badania trzeźwości wydrukami z badania trzeźwości, by sprawdzić, czy Policja prawidłowo przeprowadziła pomiary trzeźwości Pani męża.

 35. Ewelina pisze:

  Bardzo ,bardzo dziękuje za tak szybka odp. -:) .Rozumiem ,ze Pan nie moze mi odpowiedzieć na pyt.”czy moze mąż jezdzic do sądowego zakazu”bo to oczywiste ze nie ,bo na dany moment ma zabrane prawo jazdy ale jesli na własna odpowiedzialność i i tylko i wyłącznie bedzie to samodzielna decyzja i wsiadzie do auta to jakie konsekwencje prawne moze to przynieść???

 36. Mateusz pisze:

  Witam, Mam prawo jazdy kat b o ponad 6 lat czyli mogę prowadzić również motor do pojemności 125cm, lecz nie dawno zabrali mi prawo jazdy na 3 miesiące za przekroczenie prędkości o 50km/h
  czy mogę teraz jeździć na motorze do 125cm?

  Pozdrawiam i proszę o szybką odpowiedz

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   jeżeli chce się Pan poruszać motocyklem do 125 cm3, do którego uprawnia kat B prawa jazdy, to niestety muszę Pana zmartwić, ponieważ jazda takim motocyklem będzie niestosowaniem się do decyzji o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy. Jeżeli będzie się Pan poruszał takim pojazdem mimo decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy na 3 miesiące, to w przypadku kontroli drogowej decyzja o zatrzymaniu zostanie przedłużona do 6 miesięcy. Jednakże jak mimo przedłużenia terminu nadal będzie się Pan poruszał motocyklem do 125 cm3 zostaną Panu cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami i aby je odzyskać będzie Pan traktowany jako osoba, która pierwszy raz stara się o uzyskanie prawa jazdy.

 37. Mateusz pisze:

  Dziękuję bardzo za odpowiedz .
  Pozdrawiam

 38. tom pisze:

  Zostałem zatrzymany nawet nie do kontroli bo to była poprostu wyrywkowa łapanka o 6:50 przez Policje. Za pierwszym razem wydmuchałem 0.24 mg za 15 minut 0.22 mg. Mam prawo jazdy od 2005 roku. Nigdy nie byłem karany nigdy nie dostałem punktów karnych. Jazda samochodem to jedyny sposób w jaki mogę dotrzeć do pracy. Jest możliwość zwiększenia sumy grzywny w ramach warunkowego zwrócenia prawa jazdy.
  Dziekuje za odpowiedz

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   w sytuacji w jakiej się Pan znalazł powinien Pan złożyć do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze wraz z wnioskiem o odstąpienie od zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. W uzasadnieniu takiego wniosku powinien Pan opisać okoliczności całego zdarzenia oraz do czego wykorzystuje Pan dokument prawa jazdy. Uzasadnienie powinno także zawierać konsekwencje zakazu prowadzenia pojazdów wobec Pana oraz Pana rodziny.

 39. Max pisze:

  Witam!

  Na początku sierpnia zostałem zatrzymany do kontroli. Badanie alkomatem oraz reakcji źrenic na światło nic nie wykazało, jednak z racji mojego nerwowego zachowania (popalam marihuanę, a ostatni raz paliłem dwa dni przed kontrolą) oraz nieuprzejmego zachowania moich pasażerów względem policjantów, ci zabrali mnie do szpitala na badanie moczu. Badanie wyszło pozytywne, pobrana zatem została mi krew i zatrzymano mi prawo jazdy. Otrzymałem wczoraj zawiadomienie o rozprawie i tu dochodzimy do mojego zapytania – jak powinienem postąpić? Policjanci radzili mi, żebym przyznał się do winy bez rozprawy, jednak nie jechałem przecież pod wpływem, gdyż marihuana ma wpływ na zdolności psycho-motoryczne przez 4 do 9 godzin (według różnych źródeł) od spożycia, a u mnie ten okres wynosił dwie i pół doby. Natężenia THC we krwi też nie powinienem mieć wysokiego, gdyż spożywałem ok. grama suszu tygodniowo. Nigdy wcześniej też nie miałem konfliktów z prawem i chętnie współpracowałem z policjantami. Co powinienem począć w mojej sytuacji i jakie grożą mi reperkusje?

  Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam!

 40. Bartłomiej pisze:

  Witam wszystkich,

  Chciałbym się dowiedzieć odnosnie mojej sytuacji. Dnia 30.04.2016 jadąc droga lokalna o 2.00 w nocy zatrzymałem się na poboczu. Podjechał patrol policji i miałem wydmuchane 0.36 mg/l. Policjanci mówili że będzie prawo jazdy zatrzymane na 3 do 6 miesięcy. Następnego dnia jak dzwoniłem to okazało się że min 3 lata i 6000 zł kary. Jestem osobą nigdy nie karana, prawo jazdy to moje narzędzie pracy jestem przedstawicielem. Oddaje honorowów krew pomagam w schronisku i mam mandaty za pasy nic więcej. Dodatkowo spłacam kredyt za kogoś 800 zł miesięcznie przez 3 lata jeszcze.

  Chciałbym zapytać na dzień dzisiejszy jaki jest możliwy wyrok i czy jest możliwe umorzenie warunkowe okres próbny tak abym nie stracił prawa jazdy.

  Proszę o pomoc.

  Pozdrawiam Bartłomiej.

  • Witam, regularnie dowiaduję się od moich klientów oraz czytelników bloga o podobnej sytuacji, gdy Policjanci błędnie pouczają osoby podejrzane o popełnienie przestępstwa prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości o grożących im konsekwencjach, w szczególności dając im nieuprawnioną nadzieję na krótki zakaz prowadzenia pojazdów, jak w Pana przypadku między 3 a 6 miesięcy. Czasami wynika to z braku wiedzy Policjantów. Czasami wynika to z chęci nieuczciwego i bezprawnego nakłonienia osoby podejrzanej do przyznania się do popełnienia przestępstwa. Nie wiem jak było w Pana przypadku, ale Policjanci mogli wpaść na pomysł by w ten nieuczciwy sposób nakłonić Pana do potwierdzenia w wyjaśnieniach, że kierował Pan samochodem po uprzednim spożyciu alkoholu, bo z pana opisu zrozumiałem, że Policjancie nie zatrzymali Pana na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa, tzn. w trakcie kierowania samochodem. Policjanci dostrzegając ten problem dowodowy, tzn. dostrzegając pana potencjalna linię obrony o spożyciu alkoholu dopiero po zaparkowaniu auta na poboczu, mogli wpaść tan pomysł, by Pana uspokoić bledną informacja o niewielkiej grożącej panu sankcji, by w ten sposób nakłonić Pana do wyjaśnień upraszczających im postępowanie dowodowe. Oczywiście nie wiem, czy tak właśnie było w Pana przypadku. Pisze to bardziej jako przestrogę dla innych kierowców, by zbyt łatwo nie zawierzali pouczeniu Policjanta, szczególnie, gdy z tego pouczenia wynika, że kara grożąca im za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości to kilka miesięcy, góra 1 rok zakazu prowadzenia pojazdów.

   Wracając do Pana pytania – tak, ma Pan szanse na warunkowe umorzenie postępowania karnego z odstąpieniem przez Sąd od zakazu prowadzenia pojazdów, albo z 1 rokiem zakazu – na podstawie art.66 i 67 k.k. (możliwość odstąpienia od zakazu prowadzenia pojazdów), które to przepisy są wyjątkiem od zasady wskazanej w art.187a par. 1 k.k. (co najmniej 3 lata zakazu prowadzenia pojazdów).

   • Bartłomiej pisze:

    Chciałem Panu bardzo podziękować za odpowiedź. Będę starał się o umorzenie warunkowe. Jeżeli będę już coś więcej wiedział na pewno tutaj napisze dla innych użytkowników. Oby jako przestroga a nie pomoc !

 41. ng pisze:

  w październiku 2014 roku spowodowałem kolizję i wcześniej miałem zatrzymane prawo jazdy za przekroczenie 24pkt. Ubezpieczyciel wysątpił o regres i odwołuje się do wyroku Sądu Najwyższego z dnia 11 września 2008r. (IV KK 282/2008), że przez osobę niemającą uprawnień w rozumieniu art. 94 § 1 k.w. należy także rozumieć osobę „której zatrzymano prawo jazdy, w okresie zatrzymania prawa jazdy”. Jest szansa się z tego wybronić? Z tego co Pan pisze, powinno być to interpretowane jako brak dokumentów przy sobie.

  • ng pisze:

   dodam, że egzamin kontrolny w późniejszym czasie zdałem i prawo jazdy zostało mi zwrócone

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   oczywiście istnieje kilka wyroków Sądu Najwyższego w tym zakresie, z uzasadnienia których możemy wyczytać, iż jazda samochodem po zatrzymaniu dokumentu przez funkcjonariuszy Policji ale przed wydaniem prawomocnego wyroku stanowi wykroczenie z art. 94 par 1 KW, czyli jazda samochodem bez uprawnień. Co więcej dla przykładu Ryszard Andrzej Stefański w swoim komentarzu do przepisów kodeksu wykroczeń także podziela pogląd wyrażony przez Sąd Najwyższy. Natomiast T. Huminiak w swojej krytycznej glosie do wyroku Sądu Najwyższego, który Pan przytoczył uważa, że jazda samochodem w w/w sytuacji jest wykroczeniem z art. 95 KW czyli jazdą bez dokumentu a nie jazdą bez uprawnień z czym jak najbardziej się zgadzam.

   Jak widać problem leży w interpretacji przepisów. Nasza kancelaria stoi na stanowisku, że jazda samochodem w sytuacji kiedy prawo jazdy zostało zatrzymane postanowieniem przez Sąd lub Prokuraturę ale przed wydaniem prawomocnego wyroku w zakresie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych stanowi wykroczenie jazdy bez dokumentu za które grozi mandat w wysokości do 250 zł.

 42. natalia pisze:

  witam mam pytanie chłopak został zatrzymany w dniu 05.04.2017 o god 4,50 i kierował skuterem w badaniu alkomatem wyszło mu 0.14mg/l i zgodził się na komendzie na dobrowolne poddanie karze na grzywna w wysokości 500zli kare zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.rozprawa sadowa odbędzie się 20.06.2017 i moje pytanie brzmi ten zakaz prowadzenia pojazdów liczy się od dnia złapania czy od rozprawy i wyroku sadu

  • Co do zasady zakaz prowadzenia pojazdów orzeczony przez Sąd za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu liczy się od daty odebrania dokumentu prawa jazdy przez Policję, czyli od daty zatrzymania kierowcy do kontroli trzeźwości. czasami ten zakaz liczy się od daty uprawomocnienia się wyroku – gdy kierowcy nie zatrzymano dokumentu prawa jazdy, bo np. nie miał go w czasie kontroli. Trzeba tylko pamiętać, że w tym drugim wypadku zakaz nie rozpocznie biegu (choć będzie obowiązywał kierowcę) aż do zwrócenia dokumentu do wydziału komunikacji.

   Jeśli zatem Pani chłopakowi Policja odebrała dokument prawa jazdy podczas kontroli jego trzeźwości, to zakaz liczy się od tego dnia – cytując za Panią – od dnia jego złapania.

 43. ŁM pisze:

  Dzień dobry zatrzymano mi prawo jazdy za jazdę po użyciu alkoholu, sąd orzekł mi karę 6 miesięcy zakazu prowadzenia pojazdów kategorii B i BE i oczywiście karę grzywny, moje pytanie czy mogę prowadzić pojazdy do których uprawniają mnie kategorie C i CE? Oczywiście wiem że wydział komunikacji nie wyda mi dokumentu prawa jazdy na samą kategorie C i CE jeżeli zatrzyma mnie policja oczywiście kiedy będę prowadził ciężarówkę to dostane mandat za brak dokumentu, czy popełniam w tym momencie przestępstwo za złamanie zakazu? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam Łukasz

  • Witam, przestępstwem z art.244 k.k. jest jedynie złamania sądowego zakazu prowadzenia pojazdów, a więc prowadzenie pojazdu objętego zakazem orzeczonym przez Sąd w prawomocnym wyroku. Z tego powodu prowadząc samochód powyżej 3,5 tony, do którego prowadzenia uprawnia kat. C prawa jazdy nie łamie Pan zakazu Sądu, w konsekwencji nie popełnia Pan przestępstwa.

   Co do wydania panu dokumentu prawa jazdy z kat. C i C+ E prawa jazdy, to ostatnio pojawił się wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, który uchylił zaskarżone decyzje SKO i Starosty do ponownego rozpoznania, a w nim Sąd Administracyjny stwierdził, że art.12 ustawy o kierujących pojazdami w zakresie, w jakim uniemożliwia wydanie kierowcy prawa jazdy na kategorie wyłączone spod zakazu sądu jest niezgodny z Konstytucją RP, a w konsekwencji organy administracji nie powinny go stosować. Jak widać pojawiają się pierwsze wyroki sądów administracyjnych, dające nadzieję takim kierowcom jak Pan na uzyskanie prawa jazdy na kategorię C – C+ E.

   Podsumowując może pan rozważyć wystąpienie do Starosty – Wydziału Komunikacji o wydanie prawa jazdy na kat. C i C+E, a potem ewentualnie zaskarżenie decyzji odmownej, albo jeżdżenie z odpisem wyroku Sadu w celu okazania Policji w razie kontroli. naraża się Pan wówczas na mandat za wykroczenie prowadzenia auta pomimo braku dokumentu prawa jazdy.

 44. ŁK pisze:

  Witam, zadam pytanie, które powyżej było już zadawane, ale kilka lat temu – stąd proszę o odpowiedź ( przede wszystkim mam obawy, czy zaostrzające się prawo nie traktuje tej sprawy inaczej niż kiedyś).
  w dniu 21.01 w trakcie rutynowej kontroli wydmuchałem 0.13 mg/l. Został wyrokiem nakazowym orzeczony okres 6 miesięcy zakazu prowadzenia pojazdów, czas od 21.01 do 21.07 oraz skierowanie na badania lekarskie. Czy kierując w dniu 22.07, jednak przed odebraniem dokumentu i wykonaniu badań, grozi mi tylko 50 zł za brak blankietu? Czy

  • Witam, prowadzenie pojazdu mechanicznego w trakcie trwania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych stanowi przestępstwo z art. 244 k.k. tj. niestosowanie się do orzeczonego zakazu Natomiast prowadzenie pojazdu po upływie orzeczonego zakazu, a przed odbiorem z wydziału komunikacji dokumentu prawa jazdy stanowi wykroczenie z art. 95 k.w. tj. prowadzenie pojazdu bez wymaganego dokumentu.

 45. Basia pisze:

  witam serdecznie chciałam sie zapytac poniewaz mój mąż ma zatrzymane prawo jazdy za prowadzenie po alkocholu miał 0,23 promila jaka kara mu za to grozi i czy jest to tylko wykroczenie czy przestepstwo ostatnio maz dostał z prokuratury postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy co ma w takim przypadku zrobic

  • Witam, wykroczenie jazdy po alkoholu z art. 87 par 1 k.w. rozpoczyna się od wyniku 0,10 mg/l alkoholu (co stanowi odpowiednio 0,2 promila). Natomiast górna granica kiedy nietrzeźwy kierujący popełnia wykroczenie wynosi 0,25 mg/l alkoholu (0,5 promila). Za wykroczenie jazdy po alkoholu grozi utrata prawa jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Jeżeli Pani mąż miał najwyższy wynik badania 0,23 promila, to taki czyn powinien zostać zakwalifikowany jako wykroczenie z art. 87 par 1 k.w.
   Jednakże pojawia się jedna wątpliwość, a mianowicie napisała Pani, że Pani mąż dostał z Prokuratury postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy, a w przypadku wykroczenia jazdy pod wpływem alkoholu postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy wydaje Sąd. Prokurator natomiast wydaje w postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy w przypadku popełnienia na przez kierowcę przestępstwa jazdy w stanie nietrzeźwości z art. 178a par 1 i 4 k.k. W związku z powyższym Pani mąż powinien zapoznać się aktami sprawy, aby potwierdzić jaki miał dokładnie wynik badania trzeźwości.

 46. Piotr pisze:

  Witam
  17-05-2017 zatrzymano mi prawo jazdy za wykroczenie (alkohol) na 12 miesięcy, niestety w dniu wczorajszym bylem zmuszony podjechać do żony która opiekowała się dziećmi siostry gdyż źle się poczuła (młodsze dziecko ma 3 latka), niestety zostałem zatrzymany do rutynowej kontroli i oczywiście wyszło szydło z worka że mam zakaz prowadzenia pojazdów, czy w związku z tym zakaz będzie przedłużony? byłem oczywiście trzeźwy i nie złamałem żadnego przepisu ruchu drogowego

  z góry dziękuję za odpowiedź

  • Panie Piotrze, z Pana opisu wynika, że popełnił Pan przestępstwo złamania prawomocnego zakazu sądowego prowadzenia pojazdów z art.244 k.k. Nieszczęściem dla Pana od 1 czerwca 2017r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu Karnego, która wprowadziła obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów za przestępstwo złamania zakazu prowadzenia pojazdów na okres od 1 roku do lat 15.

   Sąd mógłby nie orzekać wobec Pana zakazu prowadzenia pojazdów tylko w jednej sytuacji – gdyby wydał wobec Pana wyrok warunkowo umarzający postępowanie karne. Spełnia Pan formalne warunki do warunkowego umorzenia postępowania karnego, gdyż jest Pan osobą nie karana za przestępstwo (poprzedni wyrok skazujący zapadł wobec Pana za wykroczenie, a nie przestępstwo prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu), ale w dzisiejszych czasach przekonanie Sędziego, by Pana nie skazał, lecz warunkowo umorzył postępowanie karne bez zakazu prowadzenia pojazdów będzie bardzo trudne.

 47. Piotr pisze:

  Bardzo dziękuje za szybką odpowiedź, mam jeszcze jedno pytanie bo mam zamiar starać się o umorzenie i czy w tej sytuacji będzie miał znaczenie fakt iż poza tym że nie byłem karany niejednokrotnie aktywnie pomagałem Policji w sprawach okolicznych kradzieży itp. między innymi udostępniając monitoring, poza tym jestem osoba prowadzącą działalność gospodarczą zatrudniam obecnie 12 osób, wszystkim uczciwie płacę i wszyscy posiadają umowę o pracę, wspieram również finansowo oczywiście w miarę możliwości okoliczne imprezy np. pikniki rodzinne w okolicznych wioskach. Tak nawiasem mówiąc a w zasadzie pisząc szkoda że nie mieszkam bliżej Pana Kancelarii bo chętnie skorzystałbym z Pana usług w rzeczonej sprawie mógłby Pan założyć opcję dobrowolnego dotowania Pana działalności bo wykonuje Pan tu super robotę

  • Dzięki za dobre słowo, ma Pan rację, wymienione przez pana okoliczności dotyczące Pana dotychczasowego sposobu życia pokażą Pana przed Sądem w pozytywnym świetle, a przez to zwiększą Pana szanse na pozytywne rozstrzygnięcie.

   • Piotr pisze:

    Panie Mariuszu ostatnie pytanie. Jak Pan uważa czy zaproponowanie 3 letniego okresu próby i świadczenia w wysokości 6000 zł z odstąpieniem od orzekania przedłużenia zakazu będzie logiczną i konkretną propozycją ?

    • Witam Panie Piotrze, tak, uważam, że złożenie wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego za przestępstwo złamania sądowego zakazu prowadzenia pojazdów z propozycją 3 lata okresu próby, 6 tys. zł. świadczenia pieniężnego i nie orzekanie zakazu prowadzenia pojazdów to sensowny pomysł.

 48. mat pisze:

  Witam , przypuszczam że ten temat był już na forum poruszany ale nie mogę znaleźć jasnej odpowiedzi.
  Ponad 5 lat temu (2012r) straciłem prawo jazdy za jazdę pod wpływem , poddałem się dobrowolnie każe: 3letni zakaz prowadzenia pojazdów oraz grzywna. Wczoraj zostałem zatrzymany do rutynowej kontroli , niestety Panowie Policjanci nie potrafili sami stwierdzić czy popełniłem przestępstwo czy wykroczenie , sporządzili notatkę i dali sprawę do wyjaśnienia. Chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać oraz co tak na prawdę mi grozi?

  z góry dziękuje za odp.

  • Witam, wyrok skazujący za przestępstwo prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu na karę grzywny i 3 lata zakazu prowadzenia pojazdów wydany 5 lat temu powinien się już zatrzećgdyż:
   kara grzywny zaciera się po 1 roku od zapłaty grzywny,
   zakaz prowadzenia pojazdów zaciera się po jego wykonaniu.

   To oznacza, że powinien Pan mieć czystą kartę karną, czyli status osoby nie karanej za przestępstwo.

   Jeżeli popełnił Pan wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu z art.87 par. 1 k.w., to grozi Panu grzywna do 5000 zł. oraz zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat. Może Pan ubiegać się o odstąpienie od zakazu prowadzenia pojazdów w warunkach opisanych w art.39 par. 1 k.k. Więcej na temat odstąpienia przez Sąd od zakazu prowadzenia pojazdów za wykroczenie z art.87 par. 1 k.w. przeczyta pan w artykule Czy za wykroczenie prowadzenia samochodu po alkoholu grozi utrata prawa jazdy?

   Jeżeli popełnił Pan przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art.178a par. 1 k.k. to grozi Pani kara pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, albo prace społeczne albo grzywna i zakaz prowadzenia pojazdów od lat 3 do lat 15. Może się Pan ubiegać o warunkowe umorzenie postępowania karnego i nie orzekanie zakazu prowadzenia pojazdów, ewentualnie orzeczenie zakazu na 1 rok. Więcej na ten temat znajdzie Pan w artykule Warunkowe umorzenie postępowania za przestępstwo prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu

   Bez informacji, ile Pan wydmuchał na alkomacie nie mogę Panu podpowiedzieć czy prowadzenia auta po alkoholu zostanie zakwalifikowane jako przestępstwo czy wykroczenie.

   • mat pisze:

    Dziękuje za tak szybką odpowiedź.
    Faktycznie nie doprecyzowałem swojego postu – byłem trzeźwy ! Jeszcze przed sprawdzeniem mnie w systemie poinformowałem funkcjonariusza że nie posiadam prawa jazdy gdyż straciłem je około 6lat temu za jazdę pod wpływem alkoholu. Kiedy policjanci sprawdzali mnie w „systemie” dyżurny miał jedynie informacje o tym, że dobrowolnie kiedyś podałem się karze , nie było informacji za co, wtedy policjanci za bardzo nie wiedzieli jak mnie potraktować , czy wlepić mi mandat 500zł za brak uprawnień do kierowania pojazdem, czy potraktować tak jakbym złamał sądowy zakaz poruszania się pojazdem, sporządzili notatkę i powiedzieli że sprawa trafia do wyjaśnienia.

    • To całkowicie zmienia postać rzeczy. Jeżeli Wydział Komunikacji wydał wobec Pana decyzję o cofnięciu uprawnień ( co przy opisanych okolicznościach jest bardzo prawdopodobne – wręcz pewne), to zostanie Panu postawiony zarzut popełnienia przestępstwa z art.180a kodeksu karnego, czyli prowadzenia samochodu pomimo cofnięcia uprawnień do kierowania pojazdami, za który grozi Panu zakaz prowadzenia pojazdów.

     Przestępstwo kierowania samochodem pomimo decyzji Wydziału Komunikacji o cofnięciu uprawnień można popełnić tylko umyślnie, a więc wówczas gdy kierowca wiedział o wydaniu wobec niego decyzji o cofnięciu uprawnień. Powinien Pan zatem udać się do Wydziału Komunikacji i tam ustalić, czy decyzja o cofnięciu uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych została wobec Pana wydana i czy została Panu doręczona pod prawidłowy adres, czy ją Pan odebrał, czy też wróciła do Wydziału Komunikacji z adnotacją poczty o zwrocie po awizowaniu.

 49. Klaudia pisze:

  Witam, mam taki problem, jestem w trakcie robienia prawa jazdy, i za blokiem mam drogę polną chciałam sobie potrzebować wieczorem jazdę, strasznie padał deszcz nie widziałam prawego lusterka i zachaczyłam 2 samochody, wydawało mi się że lekko zatrzymała się kawałek dalej na samochodzie nie widziałam śladów ale było ciemno i padało, dzisiaj tydzień od tego zdarzenia policja robiła zdj pod blokiem mojemu samochodowi , odrazu domyślam się że jednak coś musiałam przerysowac i zgłosiłam się na komendę zostały mi postawione 2 zarzuty jeden o stworzenie zagrożenia, drugi o jazdę bez uprawnień, chciałam zapytać co mi za to grozi, strasznie się przejmuje ;(

  • Witam, Policja skieruje przeciwko Pani wniosek o ukaranie za 2 wykroczenia:
   1. wykroczenie spowodowania kolizji drogowej z art.86 par. 1 k.w.
   2. wykroczenie prowadzenia samochodu pomimo braku uprawnień z art.94 par. 1 k.w.

   Za obydwa wykroczenia grozi Pani kara grzywny, powinna się Pani liczyć z grzywną na poziomie 1-2 tyś zł. Oprócz grzywny Sąd może wymierzyć Pani zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Jednak w mojej opinii ma Pani bardzo realną szansę na przekonanie Sędziego, by nie orzekał wobec Pani zakazu prowadzenia pojazdów.

   Powinna Pani, po wpłynięciu do Sądu z Policji wniosku o ukaranie, wysłać do Sadu pismo – wniosek o dobrowolne poddanie karze za zarzucane Pani wykroczenia(oczywiście, jeśli Pani nie kwestionuje swojej winy), a w nim zaproponować karę grzywny i nie orzekanie zakazu prowadzenia pojazdów. W uzasadnieniu proszę opisać okoliczności popełnienia wykroczeń i powód, dla którego wsiadła pani do samochodu pomimo braku prawa jazdy, powinna Pani również dołączyć do wniosku zdjęcia drogi polnej, którą Pani jechała, by Sąd wiedział, że zagrożenie, jakie Pani stworzyła było niewielkie.

 50. Pomocy pisze:

  Witam sprawa pilna miałem zabrane prawko za punkty. No i wsiadłem za kierownicę i zatrzymała mnie policja i dostałem 1 rok zakazu .
  I 6 dni przed upływem kary była sprawa pilna gdzie wsiadłem za kulko. No i pech prolurator chce mi wleoic 3 letni zakaz prowadzenia pojazdami mechanicznymi. A to jest moje źródło utrzymania jedyne na chwilę obecną chodzi o kategorię B

  • Dzień dobry, dopóki wyrok za złamanie zakazu prowadzenia pojazdów, nie ulegnie zatarciu, to będzie Pan nadal osobą karaną, to kolejny zakaz prowadzenia pojazdów jest obligatoryjny i wynosi od 1 roku do lat 15. Jeżeli popełnił Pan przestępstwo załamania zakazu sądowego, jadąc samochodem osobowym, to sąd nie może odstąpić od orzeczenia zakazu na kategorię prawa jazdy, którą popełnił Pan przestępstwo. Natomiast gdyby poprzedni wyrok uległ zatarciu, to wówczas mógłby Pan ubiegać się o warunkowe umorzenie postępowania karnego oraz odstąpienie od orzeczenia zakazu. Więcej na temat kary za przestępstwo niezastosowania się do prawomocnego zakazu sądowego znajdzie Pan w artykule: Co grozi za jazdę na zakazie?

   Pozdrawiam,
   Adwokat Agnieszka Rzeszut
   792 828 323

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *