Warunkowe umorzenie postępowania karnego za przestępstwo z art. 178a § 1 k.k. w świetle nowelizacji wchodzącej w życie z dniem 18 maja 2015r.

Rate this post

Kierowcy zatrzymani za przestępstwo z art. 178a § 1 k.k. pod rządami znowelizowanych przepisów będą mogli złożyć do Sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego. 

Jednakże należy podkreślić, iż warunkiem koniecznym do złożenia przez sprawcę przestępstwa z art. 178a § 1 k.k. wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego jest uprzednia niekaralność za przestępstwo popełnione umyślnie.

W przypadku warunkowego umorzenia postępowania karnego Sąd nadal może:

 • odstąpić od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych,

albo

 • jeżeli uzna, że nie zachodzą szczególne przesłanki do odstąpienia od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzec zakaz na okres 1 roku bądź 2 lat.

Instytucja warunkowego umorzenia postępowania karnego polega na tym, że Sad uznaje oskarżonego za winnego zarzucanego mu czynu, jednakże odstępuje od wydania wyroku skazującego. Osoba wobec, której Sąd warunkowo umorzył postępowanie karne zachowuje w świetle prawa status osoby niekaranej za przestępstwo popełnione umyślnie.

Sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne na okres próby 1 roku, 2 lub 3 lat. Co oznacza, że jeżeli osoba wobec, której Sąd warunkowo umorzył postępowania karne, popełni w okresie próby ponownie takie samo przestępstwo, Sąd podejmie postępowanie, które zostało warunkowo umorzone.

Ponadto Sąd w przypadku warunkowego umorzenia postępowania karnego orzeka świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Zgodnie z art. 66 § 1 k.k. Sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne gdy:

 • wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne,
 • okoliczności popełnienia przestępstwa nie budzą wątpliwości
 • postawa sprawcy niekaranego za przestępstwo popełnione umyślnie,
 • właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz dotychczasowy sposób życia.

uzasadniają przekonanie, że pomimo warunkowego umorzenia postępowania karnego sprawca przestępstwa będzie przestrzegał porządku prawnego, a w szczególności nie popełni ponownie przestępstwa.

Wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k., który może Cię zainteresować znajduje się pod następującymi linkami:

Wniosek do Prokuratury o skierowanie do Sądu wniosku o warunkowe umorzenie postępowanie karnego w sprawie o przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k. z odstąpieniem przez Sąd od orzekania zakazu prowadzenia samochodów

Wniosek do Prokuratury o skierowanie do Sądu wniosku o warunkowe umorzenie postępowanie karnego w sprawie o przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k. z orzeczeniem przez Sąd zakazu prowadzenia samochodów na okres 1 roku

Wniosek do Sądu o warunkowe umorzenie postępowania za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k. z odstąpieniem przez Sąd od orzekania zakazu prowadzenia samochodów

Wniosek do Sądu o warunkowe umorzenie postępowania za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k. z orzeczeniem przez Sąd zakazu prowadzenia samochodów na okres 1 roku

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

58 odpowiedzi na Warunkowe umorzenie postępowania karnego za przestępstwo z art. 178a § 1 k.k. w świetle nowelizacji wchodzącej w życie z dniem 18 maja 2015r.

 1. Maciej pisze:

  Witam;
  Zostałem dzisiaj rano zatrzymany do kontroli podczas akcji ,,trzeźwy poranek” w wydychanym powietrzu miałem podczas pierwszego badania 0, 35 a podczas drugiego 0, 31. Wieczorem byłem na grillu gdzie wypiłem kilka piw. Byłem zaskoczony takim wynikiem, ponieważ rano czułem się dobrze i nigdy bym nie pomyślał, że wydmucham alkohol. Prawo jazdy posiadam od 20 lat, nigdy przez ten okres nie byłem karany, może w ciągu tych lat otrzymałem trzy drobne mandaty. Pracuję w budżetówce w firmie zajmującej się ochroną środowiska gdzie jestem kierowcą, mam na utrzymaniu również żonę, która w chwili obecnej jest osobą bezrobotną. Strata uprawnień wiąże się z zawaleniem całego mojego świata…Mam pytanie odnośnie ubiegania się o warunkowe umorzenie postępowania karnego, jakie teraz będą procedury,kiedy i do kogo mógłbym złożyć taki wniosek. Czy mam jakieś szanse na umorzenie postępowania ? Maciej.

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   w przypadku Pana sprawy jak najbardziej ma Pan szanse na warunkowe umorzenie postępowania karanego. Instytucja warunkowe umorzenia postępowania będzie dla Pana bardzo korzystnym rozwiązaniem. Po pierwsze pozostanie Pan osobą niekaraną przestępstwo, po drugie zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych może być orzeczony maksymalnie na okres 2 lat (w przypadku wyroku skazującego okres zakazu prowadzenia pojazdów jest minimum 3 lata). Po trzecie świadczenie pieniężne może być orzeczonej w niższym wymiarze niż w przypadku wyroku skazującego, które wynosi co najmniej 5000 zł. Wniosek o warunkowe umorzenie postępowania można złożyć już do Prokuratora prowadzącego Pana sprawę. Jeżeli prokurator nie przychyli się do wniosku i wyśle akt oskarżenia, wówczas taki wniosek należy złożyć do Sądu, który będzie rozpatrywał Pana sprawę.

 2. kas pisze:

  Chciałam się dowiedzieć, czy istniej możliwość warunkowego umorzenia postępowania w sprawie mojego brata? Prowadził on samochód wracając z dyskoteki w małej miejscowość w której mieszkamy pod wypływem alkoholu. Badanie alkomatem wykazało 0.85 mg/l. Była to godzina 3.30, ruch na drodze praktycznie zerowy. Bardziej niż na złagodzeniu zakazu prowadzenia pojazdów, zależałoby nam na złagodzeniu kary finansowej, ponieważ mamy trudną sytuacje finansową. Brat jest w klasie naturalnej, ja studiuje i nie pracuje. Rodzice zarabiają niewiele więcej niż pensja minimalna.

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   jedyną okolicznością, która może sprawić obniżenie świadczenia pieniężnego w kwocie 5000 zł jest warunkowe umorzenie postępowania karnego. Instytucja ta przewiduje, iż świadczenie pieniężne może być orzeczone w kwocie mniejszej niż wspomniane wcześniej 5 tys zł. Niemniej jednak wynik 0,85 mg/l jest dość dużym stężeniem i Sąd może nie zgodzić się na warunkowe umorzenie postępowania karnego. Jednakże we wniosku o warunkowe umorzenie Pani brat powinien opisać dlaczego wnosi o tą instytucje oraz należy wyjaśnić dlaczego nie stać go na tak wysokie świadczenie pieniężne.

 3. Maria pisze:

  Witam,
  bardzo proszę o informację jakie konsekwencje poniesie osoba, która prowadziła samochód pod wpływem alkoholu (0.7 promila). Osoba ta nigdy nie była karana, jest jedynym żywicielem rodziny (jest zmuszona dojeżdżać do pracy samochodem), ma na utrzymaniu nieletnie dzieci, a zdarzenie miało miejsce przy praktycznie zerowym natężeniu ruchu po g. 22.
  – na jaki okres czasu zostało zabrane prawo jazdy
  – ile może wynieść grzywna
  – czy można się ubiegać o warunkowe umorzenie postępowania karnego (kiedy i gdzie złożyć wniosek w tej sprawie, czy dopiero gdy zostanie przysłane wezwanie na rozprawę sądową czy wcześniej, ile dni jest przewidzianych na złożenie takiego wniosku od momentu zatrzymania prawa jazdy)
  Bardzo liczę na Państwa pomoc w tej sprawie.

  • Witam, jesli kierowca, o którym Pani pisze zostanie skazany za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art.178a par. 1 k.k., wówczas , przy wyniku 0,7 promila należy się spodziewać 3 lat zakazu prowadzenia pojazdów i 5 tysięcy świadczenia pieniężnego. Do tego dojdzie kara pozbawienia wolności do 1 roku z warunkowym zawieszeniem jej wykonania albo kara grzywny.

   W opisanych przez Panią okolicznościach kierowca ma szansę na warunkowe umorzenie postępowania karnego. Wówczas Sąd może całkowicie odstąpić od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów, albo ten zakaz orzec ale na krótszy okres czasu, tj. na 1 rok. Do tego doszłoby świadczenie pieniężne – jego wysokość zależy od zarobków kierowcy.

   O warunkowe umorzenie postępowania karnego należy zabiegać od samego początku. Najlepszym pomysłem jest przygotowanie wniosku do Prokuratora o skierowanie do Sądu zamiast aktu oskarżenia wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Byłoby najlepiej gdyby ten wniosek kierowca złożył do akt sprawy podczas przesłuchania go w charakterze podejrzanego.

 4. Maria pisze:

  Serdecznie dziękuję Panu za bardzo szybką i szczegółową odpowiedź.
  Pozdrawiam

 5. Adrian pisze:

  Witam!
  Dostałem dzisiaj zawiadomienie (które szło 2 tyg) a dokładnie piszą w nim: Sekretariat Prokuratury zawiadamia Pana jako podejrzanego, że w dniu dzisiejszym został przesłany do Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe w Gdańsku X Wydział Karny, wniosek o wydanie wyroku skazującego przeciwko Panu podejrzanemu o popełnieniu przestępstwa z art. 178 1kk. Co mogę z tym zrobić? W wydychanym powietrzu miałem 0,29mg

  • Adrian pisze:

   dodam, że wypadek miałem gdzieś o godzinie 23 na przedmieściach miasta gdzie ruch uliczny jak i pieszy był praktycznie zerowy

 6. robert pisze:

  Witam.Miałem zatrzymane prawo jazdy na dwa lata.W ubiegłym roku już je odzyskałem.Ale nadal figuruję jako karany, potrzebuję zaświadczenie do pracy.Wyrok uprawomocnił sie w grudniu 2013.czy jest szansa , ażeby zatzreć ten wyrok.

  • Abym mógł Panu odpowiedzieć na to pytanie, musiałby Pan napisać jaka karę wymierzył Panu Sąd w wyroku skazującym. Wynika to z faktu, że Ustawa Kodeks Karny przewiduje różne terminy zatarcia skazania w zależności od rodzaju wymierzonej oskarżonemu kary.

 7. Mariusz pisze:

  Witam Dziekuje serdecznie za pomoc.Zlozylem wniosek o warunkowe umorzenie postepowania karnego juz w Prokuraturze dzis na posiedzeniu Sadu zostal zatwierdzony .Jeszcze raz serdecznie dziekuje i pozdrawiam.

 8. Bartek pisze:

  Dzien dobry.mam 17lat.zostalem zatrzymany kiedy siedzialem na skuterze i wypilismy z kolega po 2piwa.sstraz miejska powiedziala ze jechalismy i zostal mi postawiony zarzut prowadzenia pod wplywem.ja tylko siedzialem.ale wczesniej widzieli nas jak tam jechalismy.czy mam jakies szanse na umorzenie lub nizsza kwote kary.mama jest po operacji a tata nie zarabia duzo.mam jeszcze dwie siostry mlodsze.bardzo prosze o odpowiedz.dziekuje

  • Witam,

   jeżeli został Pan oskarżony o jazdę pojazdem w stanie nietrzeźwości to może się Pan postarać o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Instytucja warunkowego umorzenia niesie za sobą bardzo korzystne rozwiązania. Po pierwsze Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów maksymalnie na dwa lata, a nie na 3 w przypadku wyroku skazującego. Po drugie świadczenie pieniężne może być orzeczone w mniejszej kwocie niż obligatoryjne w przypadku skazania 5000 zł. W związku z powyższym powinien Pan sporządzić i wysłać do Sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego aby wymiar odpowiedzialności karnej był jak najmniejszy.

 9. Michał pisze:

  Witam, We wrześniu 2015 roku odebrano mi prawo jazdy za jazdę po alkoholu 0,28mg/l 0,30mg/l 0,26,mg/l 0,24mg/l. Prokurator chciał mi nałożyć karę 3 lat zakazu oraz 800zł grzywny oraz 5000zł grzywny. Oddałem sprawę do sądu. W lutym bieżącego roku odbyła się moja rozprawa. Sąd przychylił się do warunkowego umorzenia postępowania karnego, i zarządził 2 lata próby oraz 5000zł grzywny bez odbierania uprawnień. Prokuratura zarządziła apelacje, ponieważ sąd zbyt mocno ich zdaniem przychylił się do mojego życia osobistego, oraz mojej postawy w sądzie. Jestem czynnym sportowcem i zdarzyło mi się to pierwszy raz. Zdaniem prokuratury odległość była zbyt wielka jaką jechałem (9km jechałem samochodem, jakieś 15min drogi) Moje pytanie brzmi. Jakie są szanse Pana zdaniem że Sąd Okręgowy odwoła się od prośby prokuratury o ponowne rozpatrzenie sprawy, zaznaczę że prokuratura chce mi odebrać uprawnienia na okres dwóch lat, a nie jak poprzednio na okres trzech.

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   bardzo ciężko powiedzieć jakie są szanse na to, że Sąd Okręgowy przychyli się do apelacji prokuratora, ponieważ nie znam akt sprawy. Natomiast jeżeli Sąd uznał, że należy się Panu instytucja warunkowego umorzenia z odstąpieniem od zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych to miał ku temu przesłanki. Natomiast aby wzmocnić swoje szanse, proszę napisać odpowiedź na apelacje prokuratora bezpośrednio do Sądu Okręgowego. W odpowiedzi na apelację proszę napisać dlaczego prokurator w Pana ocenie nie ma racji i dlaczego Sąd II instancji powinien utrzymać wyrok w mocy.

   • Michał pisze:

    Witam, finał sprawy jest taki że sędzia pozostawił wyrok w mocy z pierwszej instancji czyli zachował warunkowe umorzenie postępowania karnego, zmienił środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdu na rok. czyli do września 2016 roku. Uzasadniając nadmierność tego typu przestępstw.

 10. Kamil pisze:

  Witam
  25 lipca 2015 roku moja dziewczyna (teraz już żona) została zatrzymana prowadząc samochód pod wpływem alkoholu. Zgodziliśmy się na propozycje prokuratora, a więc żona została skazana na 3 lata zakazu prowadzenia pojazdów, 30 godzin prac społecznych oraz 5000zł świadczenia na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.
  Nasza sytuacja uległa zmianie, dowiedzieliśmy się że będziemy mieli dziecko, planowany termin porodu- początek maja 2016.
  Kilka dni temu dostaliśmy wezwanie odnośnie zapłaty kwoty 5000zł oraz wezwanie do Kuratora w celu ustalenia terminu rozpoczęcia prac społecznych.
  W związku z powyższym mam kilka pytań:
  1. Co mamy dalej robić?
  2. Jeśli chodzi o kare 5000zł napisaliśmy wniosek o umorzenie lub rozłożenie na raty do sądu rejonowego (dokładnie do wydziału karnego wykonawczego) ale czy to właściwy adresat?
  3. Co zrobić z karą prac społecznych??
  4. Czy jest jakaś możliwość aby skrócić okres zatrzymania prawa jazdy?? Czy możliwe jest wnioskowanie o warunkowe umorzenie postępowania karnego po uprawomocnieniu się wyroku?? Czy jedyną szansą w tej sytuacji jest skorzystanie z art. 182a dotyczącego odzyskania uprawnień do kierowania pojazdami wyposażonymi w blokade alkoholową??

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   niestety jeżeli wyrok w sprawie Pana żony stał się prawomocny, wówczas niewiele da się zrobić. Jedynie co pozostaje to instytucja skrócenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych po połowie okresu zatrzymania prawa jazdy. W przypadku 3 lat zakazu dopiero po 18 miesiącach Pana żona może postarać się o w/w instytucję. Wówczas po jej uzyskaniu i zdaniu egzaminu teoretycznego i praktycznego na prawo jazdy, będzie mogła bez żadnych obaw jeździć pojazdem wyposażonym w blokadę alkoholową.

 11. Dawid pisze:

  Witam

  Dwa miesiące zostałem zatrzymany za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości mianowicie pierwszy wynik wykazał 0,31 mg/l a ostatni, który został wykonany po 10-12 minutach wykazał 0,25mg/l zabrano mi prawo jazdy Kat. B. Nigdy nie byłem karany. Zabrano prawo jazdy na 3 lata. Czy jest możliwość skrócenia tego czasu oraz zmniejszenia kary pieniężnej poprzez wystąpienie z wnioskiem ?

  Pozdrawiam

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   może się Pan postarać o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych do pojazdów wyposażonych w blokadę alkoholową po połowie okresu wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Oznacza to, że od dnia zatrzymania Panu dokumentu prawa musi minąć 1,5 roku aby mógł Pan wystąpić z wnioskiem o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów. Teoretycznie może Pan taki wniosek złożyć około miesiąc wcześniej aby Sąd wyznaczył posiedzenie jak najbliżej daty połowy okresu zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 12. Dawid pisze:

  Witam jutro odbędzie się moja rozprawa za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkocholu sprawa wygląda tak że wracałem z „imprezy integracyjnej” i stwierdziłem że samochód krzywo stoi zachchiało mi się go przeparkowywać wtedy nadjechała policja zabrali mnie na alkomat stacjonarny okazało się że mam w wydychanym powietrzu 1,16mg/l prokurator zarządał zakaz na 3 lata 5tyś kary grzywny i 2tyś zamienne na odpracowanie mam chorego syna z którym prawdopodobnie bede musiał jezdzić 80km w jedną stronę na leczenie mam trójkę dzieci pracuję sam muszę utrzymać rodzine z mojej pensji opłacić mieszkanie i media czy jest możliwość że sąd umorzy moje postępowanie?

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   jeżeli chciał Pan tylko przestawić pojazd i faktycznie przejechał Pan tylko kilka metrów, wówczas należy zastanowić się czy nie złożyć do prokuratury wniosku o umorzenie postępowania, ponieważ Pana czyn charakteryzował się znikomym stopniem społecznej szkodliwości. Natomiast gdyby prokurator nie zgodził się z Pana argumentami, wówczas należy złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego z odstąpieniem orzekania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. W uzasadnieniu należy wskazać, że chciał Pan tylko przestawić pojazd i nie chciał Pan jechać w dłuższą drogę. Jeżeli prokurator lub sąd zgodzi się z Pana argumentami, wówczas może dać zakaz maksymalnie na dwa lata lub nawet odstąpić od zakazu prowadzenia pojazdów.

 13. Dorota pisze:

  Witam. Pare miesiecy temu prowadzailam samochod po pijaku 1.5 promila. Jechalam przepisowo,gdyby nie inne auto ktore we mnie uderzylo bym dojechala na miejsce. Jestem niekarana nigdy nie mialam podobnej syt. Czy w tym przypadku moge skldadac do sadu o umorzenie??

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   oczywiście może Pani wystąpić do Prokuratury lub Sądu z wnioskiem o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Warunkowe umorzenie postępowania karnego (jeżeli Sąd zaakceptuje Pani wniosek) niesie za sobą kilka pozytywów. Po pierwsze zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych może być orzeczony maksymalnie na okres 2 lat, po drugie w świetle prawa pozostanie Pani osobą niekaraną za przestępstwo a po trzecie Sąd nie jest zobligowany nakładać na Panią świadczenia pieniężnego w wysokości 5000 zł tylko może być niższe. Sąd może zaakceptować wniosek o warunkowe umorzenie, jeżeli stopień społecznej szkodliwości oraz stopień zawinienia były w stopniu niskim.

   • Dorota pisze:

    Witam dzisial bylam na policji i dostalam 6 tys grzywny 4 lata zakazu i 10m na 3 lata. Czy oplaca mi sie wogole isc do tego sadu?

    • Dorota pisze:

     W wypadku icierpialy osoby kierujace pow jak i pasazer jeden powyzej 7 dni w szpitalu wraz ze mna. Mimo ze to nie byla moja wina ale i tak chyba mi to przyznaja

 14. Dawid pisze:

  Właśnie dziś odbyła się moja rozprawa na której był pan prokurator bardzo miła pani Sędzia powiedziała mi że odnośnie mojego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych ma związane ręce i nie da się nic zrobić powiedziała że jedyne co może to umorzyć koszty sądowe rozprawa trwała góra 10min oceniłem sytuację w ten sposób że jeżeli Pani Sędzia ma związane ręce nie mam możliwości negocjacji chciałbym bylko zapytać czy w mojej sytuacji warto złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego z odstąpieniem orzekania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Czy nie ma już o co walczyć bardzo proszę o odpowiedz pozdrawiam

 15. diabelek38 pisze:

  Witam serdecznie mam takie pytanie jak osoba została skazana trzema wyrokami art.178apar1 kk
  i odsiaduje już wyrok 10 miesięcy pierwszy a drugi i trzeci jest po 1 rok czy da się coś z tym zrobić czy jest szansa na umorzenie dodaję że pisane było o wyrok łączny i niestety zostało umorzone a przestępstwa były 2007,2008 rok proszę o jakies doradzenie co mogę z tym zrobić żeby pomóc bratu.

  • Witam, osoba, o której piszemy ma 3 prawomocne wyroki skazujące wprowadzone do wykonania (jeden aktualnie odbywa) w łącznym wymiarze 2 lat i 10 miesięcy. Z opisu zrozumiałem, że nie nadają się do połączenia i dlatego postępowanie o wydanie wyroku łącznego zostało umorzone. Pozostaje zatem:
   1.przekazanie adwokatowi do przeanalizowania akt tych trzech postępowań karnym celem sprawdzenia czy nie doszło w ich trakcie do rażących naruszeń procedury karnej – pod kątem zasadności wniesienia od nich kasacji do Sądu Najwyższego.
   2. wnioski o przerwę w wykonaniu kary pozbawienia wolności
   3. wniosek o warunkowe zwolnienie z reszty kary pozbawienia wolności po odbyciu połowy kary.

   • diabelek38 pisze:

    WITAM serdecznie i dziękuje za odpowiedz.Mm takie pytanie czy ja jako siostra mogę wnioskować o adwokata z urzędu dla brata? A jeśli chodzi o przerwę w karze to musi być jakiś powód żeby o nią wnioskować?
    I proszę mi jeszcze powiedzieć jeśli są te 3 wyroki to jak można wyliczyć połowę kary? Bardzo proszę o podpowiedz co ja jako siostra mogę z wolności zrobić żeby bratu pomóc jesteśmy sierotami i nie mamy żadnej pomocy bo nie mamy rodziny.

 16. Adam pisze:

  Witam wczoraj wieczorem zostało wstrzymane mi prawojazdy na podstawie Prowadzenia pojazdu mechanicznego pod wplywem srodków oduzajacych. Jakich moge sie spodziewadz tego konsekwencji. Oczywiscie krew na badana zostala oddana teraz w srode mam sie zjawic na komisariat w celu postawienia zarzutow

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   wszystko zależy od tego jakie stężenia narkotyku było w Pana organizmie. Jeżeli biegły fizykochemik oceni, że stężenie odpowiada powyżej 0,5 promila alkoholu w organizmie, wówczas zostanie Panu przedstawiony zarzut z art. 178a par 1 KK, natomiast jeżeli stężenie będzie odpowiadało poniżej 0,5 promila, to rozmawiamy o wykroczeniu z art. 87 par 1 KW. Za przestępstwo jazdy w stanie nietrzeźwości grozi Panu kara pozbawienia wolności do lat 2, 5 tys świadczenia pieniężnego i zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na minimalny okres 3 lat.

   Gdyby funkcjonariusz przedstawił Panu wykroczenie jazdy w stanie po użyciu, wówczas grozi Pana zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 6 miesięcy do lat 3 i kara grzywny.

 17. sylwiA pisze:

  Witam. Pisze w sprawie mojego męża. 2 tyg temu zabrano mu prawo jazdy. Wracał z pracy w wydychanym powietrzu mial 0,29 A na stacjonarnym na posterunku 0,26. Dostaliśmy pismo z sądu z terminem sprawy oraz akt oskarżenia. Mąż Pracuję Dorywczo A prawo jazdy potrzebuje by dojeżdżać do pracy. Dodam że było to o godz 13 na małej drodze A mąż był wczorajszy felernego dnia nic nie pił a więc był pewny siebie.dodam że mąż danego dnia nic nie jadł a leczy się na cukrzycę. Mamy jakieś szansę? Proszę o szybką odpowiedz

  • Witam, jedyna możliwość, aby Sąd mógł odstąpić od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, to złożenie wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Przy warunkowym umorzeniu postępowania Sąd może odstąpić od orzeczenia zakazu lub jeżeli uzna, że w sprawie nie zachodzą okoliczności uzasadniające odstąpienie, orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 1 roku lub 2 lat. Natomiast w przypadku wyroku skazującego zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych jest obligatoryjny i wynosi od 3 do 15 lat.
   Ciężko jest ocenić szanse Pani męża na warunkowe umorzenie postępowania, gdyż okoliczności każdej sprawy są inne i Sąd indywidualnie ocenia każdą sprawę. Jednakże we wniosku o warunkowe umorzenie postępowania Pani mąż powinien przedstawić argumenty przemawiające za takim rozstrzygnięciem, w szczególności właściwości i warunki osobiste, dotychczasowy sposób życia, jakie konsekwencje spowoduje dla Pani męża wydanie przez Sąd wyroku skazującego.

 18. Józef pisze:

  Witam. Moja sprawa wygląda tak iż mam 17 lat, mieszkam na wsi w dość biednej rodzinie, nie posiadam prawa jazdy, lecz przez swoja głupotę wsiadłem w samochód pod wpływem alkoholu ( miałem 0,33 przy pierwszym badaniu alkomatem, a stacjonarnym miałem 0,29 ) i zatrzymała mnie policja o godzinie 0:30. Moja sprawa aktualnie toczy się w sądzie i czy mam jakieś szanse na warunkowe umorzenie? Prawo jazdy jest mi bardzo potrzebne, ponieważ mieszkam sam z ojcem i babcią oboje są już osobami starszymi i schorowanymi ( ojciec 53, babcia 85 ) . Nie byłem wcześniej karany i chciałbym też obniżyć karę 5000, ponieważ nie mam jak spłacić owej kwoty.

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   przy wyniku 0,33 mg/l jak najbardziej ma Pan szanse na warunkowe umorzenie postępowania karnego. W tym celu musi Pan złożyć wniosek najlepiej jak najszybciej do Sądu z wnioskiem o odstąpienie od zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. W uzasadnieniu wniosku powinien Pan wskazać wszelkie okoliczności, które uzasadniają nieorzekanie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz Pana ciężką sytuację rodzinną i majątkową.

 19. Mateusz pisze:

  Witam,
  Moja sprawa wygląda tak, zostałem zatrzymany po godzinie 1 w nocy ruch był mały, a musiałem odwieźć koleżankę ponieważ nie miała gdzie spać. Na urządzeniu
  Stacjonarnym wydmuchalem 0,54. Dodam że posiadam prawo jazdy katBCE. Jestem jeszcze uczniem i muszę dojeżdżać do szkoły jakieś 10km, mieszkam sam z mamą która dużo nie zarabia. Czy sąd przychylił się do wniosku o warunkowe umorzenie postępowania i czy dostanę zakaz na prowadzenie pojazdów na katB czy na CE również?
  Pozdrawiam i proszę o szybką odpowiedź.

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć czy Sąd przychyli się do Pańskiego wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego, gdyż zależy to od stopnia społecznej szkodliwości, stopnia zawinienia, właściwości i warunków osobistych oraz działań podjętych po popełnieniu przestępstwa. Oczywiście szanse istnieją jednakże musi Pan wykazać przed Sądem wszystkie w/w okoliczności, że były w stopniu znikomym lub nieznacznym. Natomiast co do wyłączenia kategorii prawa jazdy to Sąd musi dać zakaz na tą kategorię, którą popełnił Pan przestępstwo. Inne kategorie prawa jazdy, które Pan posiada Sąd może wyłączyć spod zakazu.

 20. Robert pisze:

  Witam. Dostałem wezwanie na 9.05.2017r wezwanie na zarzut 178a&1kk. Zdarzenie miało miejsce w dniu 25.12.2016r. Kierowcą był kolega, gdzie na bocznej drodze cofał i wjechał do rowu. Poszedł po pomoc drogową, a ja siedziałem z boku na miejscu pasażera bez kluczyków w samochodzie, który pilnowałem. Przyjechała Policja, siłą zabrała mnie na badanie i ciągle usilnie chcą udowodnić, że niby ja kierowałem. Jakie jest Pana zdanie, bo moje proste. Nikt nie zatrzymał mnie i kolegi który był trzeżwy, a ja miałem wypite.

  • Witam, z pana wpisu wynika, że nie popełnił Pan przestępstwa prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości, gdyż nie prowadził Pan samochodu. W tym sensie sprawa jest, jak Pan określił, jasna i prosta. Jednak doświadczenie zawodowe nauczyło mnie, by nie lekceważyć żadnej sprawy karnej, nawet tej, na pierwszy rzut oka prostej. Doradzam, by jak najszybciej zapoznał się Pan z aktami prowadzonej przeciwko Panu sprawy karnej, w szczególności z zeznaniami kolegi, który prowadził auto i zeznaniami Policjantów, którzy podjęli interwencję. Dlaczego? Może się np. ku Pana zaskoczeniu okazać, że Policjanci zeznali, że widzieli jak to Pan prowadził samochód przed zjechaniem do rowu. Dlatego doradzam Panu zapoznanie się z aktami Pana sprawy, gdyż zeznania Policjantów są czasami zaskakujące.

 21. Kaska pisze:

  Witam, miesiac temu mialam wypadek, zagapilam sie w telefon i zjechalam do rowu, w wypadku nikt nie zostal poszkodowany. Znajomy wyciagnal auto z rowu, zdarzenie mialo miejsce ok godz 10 rano, po wypadku juz bedac w domu wypilam kilka lampek wina, pewnie nawet cale z rozpaczy po rozbitym aucie. Ze wzgledu iz z mezem jestesmy na sciezce wojennej ok 16 zadzwonil on na policje ze prowadzilam ten pojazd pod wplywem alkoholu, co jest nieprawda, policja przyjechala do domu i zabrala mnie na komisariat, oczywiscie wydmu halam ze pilam, z tego co wiem to zbieraja teraz dowody, szukaja swiadkow zdarzenia, wiem ze mojego męża jest stac naeet na to zeby kogos przekupic, teraz pytanie czy w tej sytuacji moga postawic mi zarzuty jazdy pod wplywem?

  • Witam, Prokurator może Panią oskarżyć o prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości jeżeli odnajdzie świadków zdarzenia, którzy np. opiszą, że Pani zachowanie w czasie wypadku około 10.00 jednoznacznie wskazywało na stan nietrzeźwości. W innym wypadku trudno mi sobie wyobrazić akt oskarżenia z uwagi na znaczny upływ czasu 6 godzin od wypadku do pomiaru Pani trzeźwości, co w połączeniu z Pani oświadczeniem o spożyciu alkoholu po zakończeniu jazdy samochodem uniemożliwia przeprowadzenie rachunku retrospektywnego, tj. działania zmierzającego do ustalenia stanu Pani trzeźwości wstecz (o godzinie 10) na podstawie wyników pomiaru trzeźwości uzyskanych później (o 16)

 22. Kamil pisze:

  Witam, 6 lat temu zostałem skazany za jazdę pod wpływem alkoholu, dostałem wtedy karę grzywny, karę pozbawienia wolności na 1 rok w zawieszeniu na 2 lata oraz zatrzymano mi prawo jazdy na 1 rok. Miesiąc temu przy zjeździe z promu zostałem zatrzymany do kontroli, podczas zatrzymania przeprowadzono badanie alkomatem, w wydychanym powietrzu miałem 0,26mg drugi pomiar było 0,22mg, a trzeci 0,20mg.
  Moja sprawa aktualnie toczy się w sadzie, czy mam jakieś szanse na łagodniejszy wymiar kary? Mieszkam w malej miejscowości gdzie z pracą jest ciężko i wszędzie trzeba dojeżdżać a bez prawa jazdy będzie jeszcze ciężej . Jestem żonaty i mam syna a na chwile obecna jestem jedynym żywicielem rodziny, żona jest bezrobotna a w naszej mieścinie jak wspominałem z praca jest ciężko a tym bardziej dla kobiet.
  Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedz

  • Witam Panie Kamilu. Pana poprzedni wyrok za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu uległ już zatarciu – pod warunkiem, że zapłacił Pan karę grzywny orzeczoną tym wyrokiem, tak wiec jest pan osoba nie karana za przestępstwo, co jest istotna dla Sądu okolicznością łagodzącą.

   Z Pana opisu wnioskuję, że obecne postępowanie karne, jakie się przeciwko Panu toczy powinno dotyczyć nie przestępstwa prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art.178a par. 1 k.k. , ale wykroczenia prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu z art.87 par. 1 k.w. Oceniam tak na podstawie podanych przez Pana w mailu wyników pomiaru stężenia alkoholu w Pana organizmie – 0,26, 0,22 i 0,20 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Wprawdzie przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art.178 a par. 1 k.k. zaczyna się właśnie od stężenia 0,26 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, ale należy od niego odjąć wartość niepewności pomiaru urządzenia (co najmniej 0,01 mg/l), co daje wynik 0,25 mg/l, co z kolei równa się wykroczeniu.

   Pisze o tym dlatego, że różnica w odpowiedzialności karnej za wykroczenie albo przestępstwo prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu jest ogromna, chociażby w zakresie grożącego kierowcy zakazu prowadzenia pojazdów. Przy wykroczeniu z art.87 par. 1 k.w. Sąd orzeka zakaz na okres od 6 miesięcy do 3 lat ( a więc 3 lata to górna granica, bardzo rzadko zresztą orzekana przez Sądy), a przy przestępstwie z art.178a par. 1 k.k. Sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 lat do lat 15 (tutaj 3 lata to minimum ustawowe, poza jednym wyjątkiem, jakim jest warunkowe umorzenie postępowania karnego).

   Proszę zatem sprawdzić koniecznie czy został pan oskarżony o przestępstwo z art.178a par. 1 k.k. czy obwiniony o wykroczenie z art.87 par. 1 k.w. Jeśli został Pan oskarżony o przestępstwo, to Pana celem powinno być przekonanie Sądu do zmiany kwalifikacji prawnej zarzucanego panu czynu z przestępstwa na wykroczenie – poprzez złożenie do Sądu pisma procesowego.

   • Kamil pisze:

    Witam.
    Dziękuję za odpowiedz. Sprawdziłem wszystko i zostałem oskarżony o przestępstwo z art.178a par.4 k.k.
    Co w takiej sytuacji powinienem zrobić? jak się od tego odwoływać? Jeszcze raz dziękuję za pomoc
    Pozdrawiam

    • Witam panie Kamilu, w pierwszej kolejności powinien Pan wyjaśnić, z jakiej przyczyny Pana poprzedni wyrok skazujący za prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości nie uległ jeszcze zatarciu, pomimo upływu aż 6 lat od poprzedniego wyroku skazującego. W tym celu powinien Pan udać się do Sądu, który wydał wobec Pana 6 lat temu ten poprzedni wyrok skazujący, przejrzeć te akta i ustalić, czy odnotowano w Sądzie wykonanie przez Pana kary i środków karnych, w szczególności zakazu prowadzenia pojazdów, grzywny i świadczenia pieniężnego. Czasami zdarza się, że na skutek pomyłki pracownika sekretariatu sądu lub pracownika Krajowego rejestru Karnego nie odnotowano w aktach np. zapłaty przez Pana orzeczonego świadczenia pieniężnego.

 23. zagubiony pisze:

  Witam Pana czy mógłbym uzyskać odpowiedż na taką okoliczność Kilka dni temu podczas postoju na parkingu posądzono mnie o to że jestem pod wpływem , stałem obok pojazdu zabrano mi kluczyki i na policję , nie ma dowodu że jechałem i nie można udowodnić tego . Pomimo to było dmuchanie , wezwano żonę która dostarczyła dokumenty . Tłumaczyłem że nie jechałem i chciałem to wpisaćw protokół , nie przyjęto . Za 2 dni kilkakrotnie chciałem porozmawiać na ten temat nie było nikogo, więc odmówiłem składania zeznań . Nie oddano prawa jazdy . Z kim mam rozmawiaćna ten temat czy bezpośrednio z prokuraturą , czy czekać na wezwanie i jak to może potrwać . Dojeżdżam do pracy 25 km ,na zmiany , auto jest niezbędne, aby nie stracić pracy musiałbym wynajmować mieszkanie. Cięzko pokonać policję, ale czy jeśli mi coś zarzucą mogę liczyć na warunkowe umorzenie . Z góry dziękuje. Od tygodnia jestem znerwicowany i na prochach

  • Witam, w ciągu kilku dni otrzyma Pan postanowienie Prokuratora o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy. Powinien pan rozważyć złożenie na nie zażalenia – w terminie 7 dni od doręczenia panu tego postanowienia. zażalenie składa Pan do Sądu rejonowego, ale za pośrednictwem Prokuratury. w ciągu kolejnych kilkunastu dni otrzyma Pan postanowienie Sądu, który albo utrzyma decyzję Prokuratora, albo uchyli ją i zwróci panu prawo jazdy. Jeśli jest Pan już podejrzanym, to jest jeśli już postawiono Panu zarzut popełnienia przestępstwa, to powinien Pan jak najszybciej przejrzeć akta pana sprawy, wykonać ich fotokopię, po to, by jak najszybciej się dowiedzieć, kto zeznał, że prowadził Pan samochód pod wpływem alkoholu, by móc odnieść się do tych zeznań w zażaleniu na postanowienie Prokuratora.

 24. Kamil pisze:

  Witam serdecznie. Dzis dostałem pismo z prokuratury, że wysłano wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Jak będzie wyglądała dalsza droga postępowania karnego?
  Z góry dziękuje za odpowiedz

  • Witam Panie Kamilu, po otrzymaniu z Prokuratury wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego Sąd skieruje ten wniosek celem jego rozpoznania na posiedzenie. Zostanie Pan zawiadomiony o terminie posiedzenia w przedmiocie warunkowego umorzenia postępowania karnego. Choć zostanie Pan pouczony, że Pana obecność na posiedzeniu nie jest obowiązkowa, to doradzam Panu stawić się na to posiedzenie. Na posiedzeniu Sędzia zapyta Pana czy popiera Pan wniosek Prokuratora o warunkowe umorzenie postępowania karnego na warunkach zaproponowanych przez Prokuratora. Jeśli oświadczy Pan, że Pan ten wniosek popiera, wówczas Sąd prawdopodobnie zaakceptuje ten wniosek i wyda na posiedzeniu wyrok zgodny ze stanowiskiem Prokuratora.

   Może się zdarzyć, że przed posiedzeniem Sąd zleci u Pana wywiad kuratora sądowego. Wielu sędziów zleca taki wywiad przed rozpoznaniem wniosku Prokuratora lub oskarżonego o warunkowe umorzenie postępowania karnego. W takim wypadku czeka Pana nie zapowiedziana wizyta kuratora sądowego.

 25. Lukasz pisze:

  Witam serdecznie staram się o warunkowe umorzenie postępowania mam pytanie czy Sąd weźmie pod uwagę że jestem już kilka lat zarejestrowany w DKMS jako honorowym dawcą szpiku kostnego.Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Witam Panie Łukaszu, jednym z ważnych argumentów przemawiających za warunkowym umorzeniem postępowania karnego jest tzw. zasługujący na aprobatę dotychczasowy sposób życia osoby oskarżonej o przestępstwo. Działalność społeczna w szczytnym celu, jak w Pana przypadku powinna zostać wzięta przez Sąd pod uwagę, dlatego warto do wniosku o warunkowe umorzenie postępowania dołączyć dokument potwierdzający, że jest Pan honorowym dawcą szpiku i opisać to we wniosku (najlepiej w podrozdziale „dotychczasowy sposób życia oskarżonego”).

 26. krzysztof pisze:

  witam. sąd zatarł mi skazanie ale w tym czasie popełniłem przestępstwo. czy sąd może cofnąć zatarcie gdy już nawet usunęli mnie z krk i jestem osobą niekaraną?

 27. Bartek pisze:

  Witam,
  niedawno remontujac mieszkanie wypilem kilka piw, rano czulem sie dobrze, standardowo wsiadlem do samochodu, wziolem syna zeby go zawiezc do przedszkola, rutynowa kontrola policji i 0,37 mg/l
  zdziwilem sie poniewaz czulem sie jakbym nic nie pil, zlozylem wniosek z tej str o warunkowe umorzenie do prokuratury, prokurator go nie przychylil sie do tego wniosku, Pani z komisariatu powiedziala zebym sprobowal przed sadem, tak tez zrobilem, czekam na rozprawe, dodam ze nigdy nie bylem karany, nie mialem pkt karnych chyba od ostatnich 5 lat, jestem zarejstrowany w dkms, jestem honorowym dawca krwi, moje warunki mieszkaniowe sa bardzo dobre, moje pytanie brzmi czy mam szanse na warunkowe umorzenie i zakaz jazdy na rok, oraz czy teraz powinienem zlozyc kolejny wniosek o warunkowe umorzenie tym razem do sadu? Czy poprzedni wniosek zostanie dolaczony do akt? z gory dziekuje za odpowiedz

  • Witam Panie Bartku, odpowiadając na pana pytania:

   1. ma Pan szansę na warunkowe umorzenie postępowania karnego z 1 rokiem zakazu prowadzenia pojazdów – na Pana korzyść przemawia niewielki wynik stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu, dotychczasowy sposób życia (niekaralność za jakiekolwiek przestępstwo i brak wykroczeń drogowych), działalność społeczna powiązana z pomocą dla ofiar wypadków drogowych
   2. Pana wcześniejszy wniosek do Prokuratora o skierowanie do Sądu zamiast aktu oskarżenia wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego zostanie w katach sprawy karnej, a więc zostanie wraz z aktami sprawy przesłany do Sądu
   3. powinien Pan wysłać do Sądu wniosek o wyznaczenie posiedzenia i rozpoznanie wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego dołączając ponownie wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego (poprzedni był skierowany do Prokuratora, dlatego trzeba złożyć nowy adresowany do Sądu)
   4. Powinien Pan jednocześnie w oddzielnym piśmie wysłać do Sądu wniosek o przeprowadzenie u Pana wywiadu przez kuratora sądowego (na potwierdzenie pozytywnej opinii jaka się Pan cieszy w miejscu zamieszkania, Pana sytuacji rodzinnej i zawodowej) – chyba, że nie życzy sobie Pan odwiedzin przez kuratora sądowego oraz wniosek o zwrócenie się przez Sąd do Komendy Stołecznej Policji Wydziału Ruchu Drogowego o informację o Pana wykroczeniach drogowych (na potwierdzenie braku punktów karnych za wykroczenia drogowe)

 28. Lukasz pisze:

  Witam serdecznie chciałbym serdecznie podziękować za porady prawne ponieważ miałem rozprawę co prawda Sędzia nie przychylił się do mojego wniosku ponieważ złożyłem za mało dokumentów. Przełożył rozprawę i poprosił o dostarczenie resztę dokumentów oczywiście wysłał kuratora. Jestem dobrej myśli.Serdecznie pozdrawiam i dziękuję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *