Kiedy masz szansę na warunkowe umorzenie za jazdę po alkoholu

2.8/5 - (44 votes)

Z tego artykułu Kiedy masz szansę na warunkowe umorzenie za jazdę po alkoholu dowiesz się:

  • kiedy sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne za jazdę samochodem w stanie nietrzeźwości
  • jakie okoliczności sąd bierze pod uwagę przy warunkowym umorzeniu postępowania karnego
  • czy sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów krótszy niż 3 lata za przestępstwo jazdy w stanie nietrzeźwości
  • czy sąd może zwrócić kierowcy prawo jazdy pomimo prowadzenia samochodu po alkoholu

Kiedy masz szansę na warunkowe umorzenie za jazdę po alkoholu

Zgodnie z art. 66 § 1 k.k. sąd może warunkowo umorzyć postępowania karne wobec kierowcy, który jest osobą niekarną za przestępstwo popełnione umyślnie.

Kiedy masz szansę na warunkowe umorzenie za jazdę po alkoholu

Zatem jeżeli zostałeś oskarżony o przestępstwo jazdy samochodem w stanie nietrzeźwości a jesteś osobą karaną za przestępstwo umyślne, wówczas nie możesz wnosić o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Stanie się to dopiero możliwe po zatarciu uprzedniego skazania i odzyskaniu „czystej karty karnej”. 

Innymi okolicznościami, które mają znaczenie przy warunkowym umorzeniu postępowania karnego:

  • nieznaczny stopień społecznej szkodliwości popełnionego czynu – w sprawie o jazdę samochodem po alkoholu- zachodzi wówczas, gdy zagrożenie jakie stworzył kierowca dla innych kierowców i pieszych było nieznaczne. Sąd ocenia tutaj między innymi stopień nietrzeźwości, rodzaj samochodu (osobowy czy dostawczy), natężenie ruchu ulicznego i inne
  • nieznaczny stopień zawinienia popełnionego czynu – sąd ocenia tutaj motywy działania sprawcy oraz w jakim stopniu zawiódł oczekiwania Sądu stosownie do jego wieku, wykształcenia i doświadczenia życiowego
  • zasługujący na aprobatę sposób życia i postawa sprawcy czynu – Sąd ocenia kierowcę jako człowieka, jaki prowadzi tryb życia, czy jest wzorowym obywatelem, czy utrzymuje rodzinę, czy ma stałą pracę na podstawie przedłożonych dokumentów

Oprócz wymogu dotychczasowej niekaralności za przestępstwo umyślne pozostałe warunki warunkowego umorzenia postępowania karnego mają charakter niezwykle ocenny. To od oceny sądu zależy, czy Twoja sprawa zasługuje na szczególne uwzględnienie, a tym samym wydanie wyroku warunkowo umarzającego postępowanie karne.

W postępowaniu karnym o kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości to kierowca lub jego obrońca powinien włożyć do Prokuratury lub do Sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania za jazdę po pijanemu. Sąd z urzędu nie rozważa kwestii warunkowego umorzenia postępowania karnego, inicjatywa w tym zakresie należy do oskarżonego i jego obrońcy.

Warunkowe umorzenie postępowania a zakaz prowadzenia pojazdów

Kierowcy, który jechał samochodem w stanie nietrzeźwości po raz pierwszy, a więc popełnił przestępstwo z art. 178a par 1 kk, grozi zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 3 lat do lat 15. W takich granicach sąd wymierza zakaz prowadzenia pojazdów, gdy wydaje wobec sprawcy wyrok skazujący. Wyrokiem skazującym jest wyrok, w którym sąd wymierza wobec oskarżonego karę grzywny, ograniczenia wolności oraz pozbawienia wolności.

Natomiast tylko w przypadku zastosowania warunkowego umorzenia postępowania karnego sąd może nie orzekać zakazu prowadzenia pojazdów na okres 3 lat. W przypadku warunkowego umorzenia postępowania karnego sąd może:

  • odstąpić od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów

lub

  • orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres 1 roku lub 2 lat.

Jak napisać wniosek o warunkowe umorzenie postępowania?

Napisanie wniosku o warunkowe umorzenie postępowania za jazdę po alkoholu, nie jest łatwym zadaniem, ponieważ to często w dużej mierze od dobrze uzasadnionego wniosku  o warunkowe umorzenie postępowania za jazdę samochodem pod wpływem alkoholu, zależy czy sąd warunkowo umorzy postępowanie czy też nie.

Uzasadnienie wniosku o warunkowe umorzenie za jazdę po pijanemu

W uzasadnieniu wniosku o warunkowe umorzenie za jazdę po alkoholu należy szczegółowo opisać okoliczności popełnionego czynu (np. pora oraz miejsce kierowania samochodem po pijanemu, jaki odcinek drogi kierowca pokonał samochodem) oraz dotyczące właściwości oraz warunków osobistych kierowcy (np. do jakich celów wykorzystuje samochód, jakie konsekwencje spowoduje dla kierowcy zakaz prowadzenia pojazdów na 3 lata).

To tylko przykładowe okoliczności, które powinny zostać podniesione we wniosku o warunkowe umorzenie postępowania, przykładów jest o wiele więcej, ponieważ każda sprawa jest inna i wymaga indywidualnego podejścia. Wniosek o warunkowe umorzenie postępowania za jazdę po alkoholu, kierowca może oczywiście sporządzić samodzielnie, może również zwrócić się o pomoc do profesjonalisty, adwokata czy radcy prawnego, mającego doświadczenie w sprawach o kierowanie pojazdem po alkoholu, który po zapoznaniu się ze sprawą może zwrócić uwagę na nowe argumenty, przemawiające na korzyść kierowcy, których samodzielnie nie wziąłby pod uwagę, sporządzając wniosek o warunkowe umorzenie za jazdę po alkoholu, a które mają istotne znaczenie w sprawie o kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości.

Więcej na temat Warunkowego umorzenia postępowania karnego znajdziesz w artykule:

Zakaz prowadzenia pojazdów za jazdę po alkoholu na 1 rok

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Blogger.com
  • Flaker
  • Gadu-Gadu Live
  • Google Buzz
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Twitter
  • Wykop
  • Drukuj
  • Poleć
  • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły, jazda po pijanemu, jazda po pijanemu warunkowe umorzenie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

180 odpowiedzi na Kiedy masz szansę na warunkowe umorzenie za jazdę po alkoholu

  1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

    Drodzy czytelnicy
    Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
    Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
    Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
    Pozdrawiam
    Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

    • Wiktor pisze:

      Witam,
      dnia 2 kwietnia zostałem zatrzymany przez policję. Było to rano o godz. 9.20, kiedy ruch na drodze nie był duży. Badanie alkomatem wykazało 0,23 mg/l, a badanie na alkomacie stacjonarnym wykazało już 0,00 mg/l. Dodam, że tego dnia nic nie piłem, po prostu dzień wcześniej wypiłem jedno piwo za dużo, a rano byłem na czczo. Pod wpływem stresu posłuchałem „porady” policjanta i dobrowolnie poddałem się karze. 17 kwietnia otrzymałem zawiadomienie z Sądu o terminie posiedzenia na dzień 23 maja br. W załączeniu był odpis wniosku o ukaranie, w którym jest napisane, że byłem karany za art. 178 paragraf 1 kk,art. 244 KK oraz wykroczenia drogowe. Ponad 6 lat temu również miałem zabrane prawo jazdy za jazdę po pijanemu na 1 rok, ale czy to jeszcze ma znaczenie po tych 6 latach? Policja wnosi o zakaz prowadzenia pojazdów na okres 6 mies i karę grzywny w wysokości 1000 zł. Chodzi mi o to, że zatrzymany byłem (2 kwietnia 2012r.) prowadząc samochód ciężarowy z przyczepą, ponieważ wykonuję zawód kierowcy międzynarodowego. Jestem jedynym żywicielem rodziny. Jako kierowca pracuję już ponad 20 lat i nigdy nie wykonywałem innej pracy zarobkowej, co w tej chwili utrudnia mi znalezienie innej pracy. Moja małżonka nigdy nie pracowała, więc nie przysługuje jej żaden zasiłek, jak i również nie może podjąć pracy z powodu braku doświadczenia zawodowego. Mam kredyt na mieszkanie w wysokości 700 zł miesięcznie. Niemożliwe jest zawieszenie spłaty tego kredytu. Moja córka studiuje zaocznie i również aktualnie nie pracuje. Poza tym mam jeszcze syna w wieku 15 lat, który uczy się w gimnazjum. Ja w zaistniałej sytuacji zarejestrowałem się w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna (oczywiście straciłem pracę, gdyż do wykonywania zawodu niezbędne jest mi prawo jazdy) i otrzymałem decyzję, że prawo do zasiłku przysługuje mi dopiero po 3 miesiącach. Składałem już CV do wielu firm produkcyjno – handlowych, ale na dzień dzisiejszy otrzymałem odmowy z powodu braku doświadczenia. W chwili obecnej moja rodzina nie ma żadnych dochodów. Czy istnieje szansa, że Sąd warunkowo umorzy postępowanie karne wobec mnie? Czy powinienem stawić się na rozprawie? (na zawiadomieniu napisane jest, że obecność jest nieobowiązkowa). Oczywiście nie stać mnie, żeby wziąć obrońcę. Czy w ogóle opłaca mi się pisać wniosek o zachowanie prawa jazdy kat C+E, abym mógł wykonywać pracę? (Pracodawca wystawił mi oświadczenie, że po odzyskaniu prawa jazdy ponownie mnie zatrudni). Nie wiem co mam robić, gdyż wizja bycia osobą bezrobotną przez okres 6 mies skazuje mnie i moją rodzinę na ogromne problemy finansowe:( Proszę o szybką odpowiedź.
      Pozdrawiam.

    • Darek pisze:

      Witam. Kilka dni temu straciłem prawo jazdy siedząc w samochodzie z odpalonym silnikiem badanie alkomatem wykazało 0,87 czyli prawie 2 promile, na jak długo mogę stracić prawo jazdy?? czy jest możliwość napisania wniosku o umorzenie bądź wpłacić pieniądze na cele dobroczynne by nie stracić prawa jazdy?? Czytałem o takiej możliwości na Pana stronie www. Jeszcze jedno pytanie czy mam się gdzieś zgłosić, ponieważ policja o niczym mnie nie poinformowała 🙁 prosiłbym o jak najszybszą odpowiedź

      • Jeśli jedynie siedział pan w samochodzie z włączonym silnikiem, lecz nie ruszył Pan samochodem, to nie popełnił Pan przestępstwa. Do jego popełnienia jest konieczne wystąpienie 2 elementów łącznie -włączony silnik i ruszenie samochodem, choćby kilkanaście centymetrów, ale samochód musi ruszyć z miejsca.

    • mateo pisze:

      Witam.
      Mój wujek dziś rano(wtorek) po Świętach Wielkanocnych jadąc do pracy, został zatrzymany do kontroli trzeźwości. Oczywiście był pewny siebie i tego, że alkomat wykaże 0.00, bo wieczorem koło 21 wypił z żoną jednego drinka na zakończenie Świąt. Okazało się jednak inaczej. W wydychanym powietrzu miał 0.13… Policjant zabrał mu prawo jazdy, stwierdził, że wujek popełnił wykroczenie i kazał odebrać samochód przez inną osobę. W ciągu najbliższych dni zostanie powiadomiony kiedy ma wstawić się na komendę… Pytanie tylko po co? W celu złożenia wyjaśnień? Przeprowadzenie wywiadu? Istnieje możliwość, że jednak oddadzą mu prawo jazdy od razu, albo wcześniej niż 6 miesięcy? Jakie należy i gdzie wystosować jakieś pismo o umorzenie postępowania?

      • Witam, jeżeli najwyższy wynik wyniósł 0,13 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, Pani wujek popełnił wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu z art. 87 par 1 k.w. W ciągu kilku dni dostanie wezwanie telefonicznie bądź listownie do stawienia się na Policji. Wówczas Policja przedstawi Pani wujkowi zarzut prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu. Pani wujek będzie miał możliwość złożenia wyjaśnień, dotyczących popełnionego czynu. Policjant zapyta się również czy chce się dobrowolnie poddać karze. Przy takim wyniku propozycja Policjanta będzie oscylować w granicy od 6 do 8 miesięcy zakazu. Jeżeli Pani wujek nie wyrazi zgody na dobrowolne poddanie się karze, to wówczas może złożyć do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze na karę grzywny z odstąpieniem przez Sąd od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na podstawie art. 39 par 1 k.w. We wniosku powinien opisać w jakich okolicznościach prowadził samochód pomimo spożytego wcześniej alkoholu, tj. jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych, pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, czy powodem zatrzymania była rutynowa kontrola trzeźwości. We wniosku Pani wujek powinien opisać jakie negatywne konsekwencje dla niego spowoduje orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych nawet na najkrótszy okres 6 miesięcy.

    • załamany pisze:

      W dniu 09.2014, w godzinach wieczornych udałem się do klubu, gdzie spotkałem znajomego z którym wdałem się rozmawę i przy okazji spożywałem alkohol. Po jakimś czasie doszliśmy do wniosku, że pójdziemy do niego do mieszkania by się przespać i rano wrócić do domu i pracy. Z racji tego, że znajomy mieszkał dość blisko, a w moim odczuciu czułem się na tyle dobrze, że zaproponowałem że podjedziemy te kilkaset metrów samochodem. W tym czasie nie myślałem o idących za tym konsekwencjach. Zależało mi na tym aby jak najszybciej znaleźć się łóżku bo rano miałęm iść do pracy. Była już póżna noc, ruch samochody był mały, w moim odczuciu byłem przekonany że dojadę bez żadnych problemów. Po przejechaniu kilkuset metrów i mając dosłownie 100m do celu zostałem zatrzymany przez patrol policji, nie dlatego, że moja jazda wskazywała na spożycie alkoholu ale dlatego, że nie miałem zapiętych pasów bezpieczeństwa. Oczywiście doszło do mnie co się stało, ale w żadnym razie nie myślałem, że konsekwencje dla mnie okażą się bardzo dotkliwe. Pomiar alkoholu: 0,58 0,59 0,52 0,47 0,46 0,41. Śledczy zaproponował poddsanie się każe i po krótkiej rozmowie z prokuratorem zaproponował wyrok według mnie bardzo surowy: pół roku więzienia w zawieszeniu na 2 lata, zakaz prowadzenia na 2 lata i 3000zł na cele charytatywne. Pewnie gdybym miał wiedzę o tym co mi grozi za ten występek, z pewnością nie zdecydował bym się na tak głupi, nieprzemyślany ruch, tym bardziej, że samochód jest źródłem utrzymania i pozbawienie mnie prawa jazdy wiążę się z utratą pracy a co za tym idzie środków do życia dla mnie i osoby z którą rzem prowadzę gospodarstwo domowe i jestem głównym żywicielem. W akcie oskarżenia jest adnotacja że nie mam nikogo na utrzymaniu co jest nieprawdą. Decyzja o poddaniu się dobrowolnym karze była spowodowana moją niewiedzą, ponieważ nigdy nie miałem do czynienia i jest to dla mnie sytuacja obca. W ciągu wszystkich lat posiadania prawa jazdy mandaty były sporadyczne. Nigdy nie byłem karany.
      Postanowiłęm napisać zażalenie o treści: W związku z otrzymaniem aktu oskarżenia z dnia wnoszę zażalenie co do proponowanej wysokości kary za popełniony występek. Proponowana kara odebrania prawa jazdy na okres 2 lat jest w moim odczuciu zbyt wysoka. Prawo jazdy posiadam od 13 lat i w tym okresie nie byłem nigdy karany za jazdę pod wpływem alkoholu. Zdarzyło się to po raz pierwszy i mam nauczkę na całe życie. Nie byłem również nigdy karany. Pozbawienie mnie prawa jazdy na okres 2 lat, spowoduje, że utracę możliwość pracy jako kurier. Nie uwzględniono również mojej sytuacji osobistej i finansowej. Od wielu lat mieszkam i prowadzę wspólne gospodarstwo domowe z moim partnerem życiowym, który z powodów zdrowotnych jest na moim utrzymaniu. Utrata możliwości zarobkowania na okres 2 lat, przy jednoczesnym wymierzeniu kary grzywny w wysokości 3000 zł sprawi, że nie będziemy mieli za co żyć. Mam świadomość, że popełniłem czyn karalny, za który muszę ponieść odpowiedzialność, ale proszę o uwzględnienie mojej niekaralności i przyznanie się do winy. Możliwość kary pozbawienia wolności na okres 6 miesięcy z warunkowym zawieszeniem jej na okres 2 lat, grzywna oraz możliwość utraty prawa jazdy już sprawiły, że nigdy nie wsiądę pod wpływem alkoholu do samochodu jako kierowca. Żałuję swojego zachowania i jestem pewien, że cała ta sytuacja jest dla mnie nauczką na całe życie. W związku z tym proszę o uwzględnienie powyższego zażalenia.
      Proszę o info czy pismo jakie napisałem ma szanse wpłynąć pozytywnie na moją korzyść? Czy dobrym pomysłem jest np. spotkanie z prokuratorką i porozmawianie jak człowiek z człowiekiem? No i ostatnie pytanie najważniejsze. Jakie są szanse na zmniejszenie kary?

      • Witam,
        1. Zacznijmy od spotkania z Prokuratorem – według mojego zawodowego doświadczenia nie uda się Panu przekonać Prokuratora, by Pana przyjął na rozmowę, bo nie ma takiej praktyki.
        2. Kolejna rzecz to Pana pismo, które Pan wysłał lub planuje wysłać do Sądu. Zostanie ono potraktowane jako cofnięcie zgody na dobrowolne poddanie sie karze uzgodnionej z Prokuratorem w trybie art.335 kpk. By jednak Sąd nie miał wątpliwości, jak rozumieć Pana pismo, powinien Pan je sprecyzować poprzez zatytułowanie pisma ” cofnięcie zgody na skazanie w trybie art.335 kpk wraz z wnioskiem o dobrowolne poddanie się karze” Wówczas Sąd nie będzie miał wątpliwości co do Pana stanowiska. Sąd będzie wiedział, że nie zgadza się Pan na karę uzgodnioną wcześniej z Prokuratorem (za pośrednictwem Policjanta – mam świadomość, że nie miał pan nawet szansy porozmawiać z Prokuratorem) i jednocześnie chce Pan zaproponować dla siebie inna karę – w ramach tzw. dobrowolnego poddania się karze w trybie art.387 kpk, a więc na pierwszej rozprawie głównej.
        3. Pana pismo jest zbyt ogólnikowe, tzn. nie zawiera konkretnych informacji dotyczących:
        – oceny zagrożenia stworzonego dla bezpieczeństwa w komunikacji (pora, miejsce, natężenie ruchu, odcinek drogi, sposób jazdy samochodem przed kontrolą Policji)
        – Pana właściwości i warunków osobistych ( w tym jako kierowcy), dotychczasowego trybu życia, ilości wykroczeń drogowych na koncie
        – Konsekwencji wyroku skazującego, tzn. wskazania, dlaczego prawo jazdy jest dla Pana nieodzowne w pracy, Pana sytuacji osobistej
        4. Pana pismo nie zawiera Pana propozycji innych niż 1 rok zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, czy zgadza się Pan na pozostałe elementy skazania uzgodnione z Prokuratorem, tzn. kara pozbawienia wolności w zawieszeniu i świadczenie pieniężne. Nie zawiera tez wskazania, czy jest Pan gotowy ponieść surowsze konsekwencje finansowe swego błędu, np. wyższe świadczenie pieniężne niż 3000 zł., jeśli decyzja Sądu – 1 rok zakazu pozwoliłaby Panu utrzymanie pracy

        5. Na koniec Pana pismo nie zawiera dokumentów na potwierdzenie podawanych przez Pana argumentów. Dla przykładu, jeśli nie ma Pan wykroczeń drogowych na swoim koncie lub 1-2 wykroczenia za drobne przewinienia drogowe, wówczas powinien pan sprawdzić, czy w aktach sprawy karnej jest zaświadczenie z Komendy Stołecznej Policji Wydziału Ruchu Drogowego – Pana karata wykroczeń drogowych, a jeśli jej nie ma złożyć do Sądu Wniosek, by się o nią do KSP WRD zwrócił. Inny przykład, jeśli jest pan jedyną osoba pracująca w Pana związku i ma Pan na utrzymaniu partnera, wówczas powinien Pan dołączyć dokument na potwierdzenie tego faktu, np. zaświadczenie z Urzędu Pracy o statusie bezrobotnego – Pana partnera.

    • Przemek pisze:

      Witam. 31 paźziernika jechałem samochodem, w pewnym momencie brakło mi paliwa. Byłem pod wpływem to fakt. Kiedy wysiadłem z samochodu, wkurzając się wypiłem jezcze, Nie będę się rozpisywał, że byłem zły gdyż w pazdzierniku straciłem pracę, i co najważniejsze dopadł mnie poważny cios w życiu osobistym. Chciałem zepchnąć samochód na pobocze, zamknąć i iść do domu. Jednak dwie dziewczyny zadzwoniły na policję, że chciałem jechać. Kluczyki miałem w stacyjce w celu uniknięcia blokady kierownicy. Czy fakt, że policja mnie nie zatrzymała w czasie jazdy może być pomocny? Czy wystarczy opis świadków w postaci tych dwu dziewczyn. Powiem też, że jak przyjechała już policja byłem w niezłym stanie. Nie chciałem tego zrobić, ale się wkurzyłem.

      • Dla udowodnienia Panu popełnienia przestępstwa prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości nie jest konieczne złapanie Pana na gorącym uczynku popełnienia tego przestępstwa, tzn. nie jest konieczne, by został Pan zatrzymany w trakcie jazdy samochodem. Kluczowe są zeznania dziewczyn, które Pana widziały, a które na pewno zostały przesłuchane w charakterze świadków. W Pana sprawie istotne znaczenie ma fakt, że znaczną część alkoholu wypił Pan już po zakończeniu jazdy. Oznacza to, że Sąd powinien ustalić stopień Pana nietrzeźwości z pomniejszeniem alkoholu wypitego po zakończeniu jazdy. Wymaga to dopuszczenia dowodu z opinii toksykologa. Przed Panem stoi zadanie przekonania Prokuratora, by taki dowód dopuścił, co wcale nie będzie łatwe.

    • Mateusz pisze:

      Witam dnia wczorajszego zostalo odebrane mi prawojazdy w wydychanym powietrzu mialem 0.15 0.14 bylem z rodzina na grilu. Po grilu jechalismy ze wsi na wies zaledwie 1500 metrow wypilem dwa piwa z odstepami dwoch godzin. Prawo jazdy zostalo mi zabrane od reki jakie mam mozliwosci odzyskania uprawnien. Z gory dziekuje za odpowiedz.

      • Witam, na całe dla Pana szczęście ostatnia nowelizacja prawa karnego w zakresie nietrzeźwych kierowców, jaka weszła w życie 18 maja bieżącego roku, dotyczy jedynie przestępstw polegających na prowadzeniu samochodu w stanie nietrzeźwości. Przepisy dotyczące wykroczeń polegających na prowadzeniu pojazdu w stanie po użyciu alkoholu – a więc do 0,25 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu (do 0,5 promila alkoholu we krwi) nie uległy zaostrzeniu i zachowały dotychczasowe brzmienie.

        Stężenie alkoholu w Pana organizmie wyniosło 0,15 i 0,14 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, a więc zostanie Panu postawiony zarzut popełnienia wykroczenia prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu z art.87 par. 1 k.w. To wykroczenie jest zagrożone orzeczeniem zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

        Stężenie alkoholu w Pana organizmie (na poziomie 0,14 i 0,15 mg/l) nieznacznie przekroczyło dolny próg 0,10 mg/l, od którego dopiero zaczyna się wykroczenie z art.87 par. 1 k.w. Z tego powodu ma Pan szansę na uzyskanie wyroku, w którym Sad uzna Pana za winnego popełnienia tego wykroczenia, wymierzy panu karę grzywny, ale jednocześnie odstąpi od orzeczenia wobec Pana zakazu prowadzenia pojazdów. Sąd może wydać takie rozstrzygnięcie na podstawie art.39 par. 1 k.w., zgodnie z którym Sąd może nie orzekać zakazu prowadzenia pojazdów w wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie z uwagi na charakter, okoliczności popełnionego wykroczenia oraz właściwości i warunki osobiste sprawcy wykroczenia.

        Konkludując może Pan przygotować, a potem złożyć w Sądzie wniosek o dobrowolne poddanie się karze za popełnione wykroczenie, we wniosku zaproponować kare grzywny wnosząc jednocześnie o odstąpienie od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów – wskazując właśnie na treść art.39 par. 1 k.w. Proszę pamiętać o bardzo dobrym uzasadnieniu wniosku.

        Zanim Pan złoży w Sadzie wniosek o dobrowolne poddanie się karze, warto przejrzeć akta sprawy celem ustalenia czy pomiar Pana trzeźwości analizatorem wydechu (popularnie zwanym alkomatem albo alcosensorem) był prawidłowy.

        • Mateusz pisze:

          Witam policjant na przesluchaniu zaproponowal kare grzywny w wysokosci 200 zloty i pozbawienia prawa jazdy na okres 6 miesiecy. Czy warto sie odwolywac czy raczej bedzie to przegrana sprawa.z gory dziekuje za odpowiedz.

    • Marzena pisze:

      Witam , zabrano mi prawo jazdy stężenie 0,33 mg czy są jakieś szanse na warunkowe umorzenie postępowania ?

      • Witam, jeżeli jest Pani osobą niekaraną za przestępstwo popełnione umyślnie, to może Pani ubiegać się o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Przy najwyższym wyniku 0,33 mg/l alkoholu zachowuje Pani szansę na takie rozstrzygnięcie. Oczywiście szanse na warunkowe umorzenie postępowania karnego w dużej mierze zależą również od okoliczności danej sprawy, tj pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów i pieszych itp.
        Więcej na temat warunkowego umorzenia postępowania karnego znajdzie Pani w artykule Warunkowe umorzenie za jazdę po alkoholu

        Pozdrawiam,
        Adwokat Agnieszka Rzeszut
        792 828 323

  2. wanda pisze:

    witam,
    1 kwietnia zostałam zatrzymana przez policję w związku z akcją ” trzeźwy poranek”. Niestety ku mojemu zdziwieniu nie był on dla mnie taki trzeźwy jak mi się wydawało. poprzedniego wieczora po bardzo stresującym dniu, na rozluźnienie wypiłam 4 piwa ( ostatnie ok. godz. 19). z uwagi na to że zaistniały stres nie pozwolił mi nic przełknąć tego dnia, byłam na czczo, więc wypity alkohol zwalił mnie kompletnie z nóg. o godzinie 20.00 odebrałam telefon od mojego pracodawcy, który zaproponował mi pracę następnego dnia od godz. 8 rano. na propozycję chętnie przystałam ze względy na moją bardzo kiepską sytuację finansową. niestety praca ta w głównej mierze polega na prowadzeniu samochodu. następnego dnia (niedziela) o godzinie 7,30 ( ruch w Warszawie znikomy) zatrzymała mnie policja w ramach akcji „trzeźwy poranek”. po pierwszym dmuchaniu alkomat wskazał niestety 0,4 mg/l w drugim 0,32 co było dla mnie wielkim zaskoczeniem, ponieważ czułam się dobrze i nigdy bym nie podejrzewała, że mogę mieć jeszcze takie stężenie alkoholu we krwi!w przeciwnym wypadku nie wsiadłabym do samochodu. kolejne badanie już na alkomacie stacjonarnym wykazało 0,19 i 0,19.podkreślam, że nigdy nie byłam karana, co więcej prawo jazdy posiadam od 16 lat i tylko raz otrzymałam mandat za niewielkie przekroczenie prędkości. pracuję na pół etatu w ” budżetówce” więc zarobki mam bardzo małe co mnie zmusza do łapania każdej dodatkowej pracy.
    proszę o pomoc ponieważ 10.04. mam spotkanie z prokuratorem na komendzie i nie wiem jakie rozwiązanie będzie dla mnie najkorzystniejsze. nie wiem na ile mogę liczyć i czy w ogóle istnieje taka możliwość żeby oddali mi mi prawo jazdy. czy mogę negocjować z prokuratorem, czy muszę czekać do rozprawy? czy na tym etapie mogę dobrowolnie poddać się wyższej karze pieniężnej w zamian za skrócenie okresu zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych? bardzo proszę o pomoc.
    Wanda

    • Przy wyniku badania alkomatem 0,40 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu może Pani złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego z 1 rokiem zakazu, dzięki czemu nie będzie Pani musiała zdawać ponownie egzaminu na prawo jazdy.

  3. Krzysiek pisze:

    Witam!
    Panie Mariuszu mam do Pana pytanie. Niestety 13 marca popełniłem chyba największą głupotę w swoim życiu, a mianowicie pod wpływem nerwów i stresu wypiłem dwa piwa i niestety zostałem zatrzymany do kontroli drogowej gdzie pomiar Alco-Sensorem wykazał przy pierwszym pomiarze 0,23mg a przy drugim pomiarze 0,20mg. Niestety zostało zatrzymane mi prawo jazdy i sprawa trafiła do sądu. Na policji został sporządzony protokół w którym oczywiście przyznałem się do popełnionego wykroczenia a w uzasadnieniu zostało napisane dlaczego doszło do takiej sytuacji. Niestety mam poważnie chorego ojca który leczy się na silną depresje lękową a poza tym jest pod stałym nadzorem lekarza chirurga-urologa i wymaga częstego i stałego wożenia do szpitala. Poza tym moja praca wymaga posiadania samochodu gdyż stale muszę poruszać się po rozległym terenie. Niestety w tej sytuacji zmuszony będę zwolnić się z pracy. Prawo jazdy mam nie od wczoraj bo od 1991 roku i było to moje pierwsze przewinienie. Ale do rzeczy, dziś otrzymałem wyrok sądu skazujący mnie na rok zatrzymania prawa jazdy oraz kolegium w wysokości 900 zł. Jestem bardzo zawiedziony i zdziwiony wyrokiem sądu tym bardziej że od początku było mówione że grozi mi pół roku zatrzymania prawa jazdy. Mam takie pytanie, czy jest jaka kolwiek szansa że po złożeniu odwołania wyrok zostanie złagodzony? Jestem załamany gdyż bez samochodu jestem totalnie uziemiony.
    Z góry dziękuje za odpowiedz i pozdrawiam.
    Krzysiek

  4. Kamil5854 pisze:

    Witam
    18 grudnia 2011r. wracalem z dyskoteki, na dyskotece wypilem z 2-3 piwa i niestety jak wracalem zatrzymala mnie policja prawie juz kolo domu i zabrali mnie na komisariat. Pierwszy wynik alkomatem 0,27 mg/l drugi 0,25 mg/l prawo jazdy zatrzymane. Po tygodniu zostalem wezwany na komisariat, tam napisalem samoukaranie. Potem przyszlo mi wezwanie do sadu ze mam sie wstawic na sprawe. Pierwsza sprawa 28.02.2012r.: Odczytano mi wyrok ze prawo jazdy zabrane na rok. Ja sie odezwalem zeby uwzglednili mi blad pomiarowy alkomatu i powiedziano mi ze jest takie cos ale zazwyczaj jest to 0,01 i w moim przypadku nic to nie zmieni i ze w aktach sprawy nie ma swiadectwa legalizacji alkomatu i jedynie moge wnioskowac zeby policja dostarczyla. Ja oczywiscie wnioskowalem. Nastepna sprawa 19.03.2012r. Wszedlem i od razu mi powiedziano ze nie dostarczyli jeszcze tego swiadectwa i nastepna sprawa na 30.04.2012r. i powiedzieli mi ze mam zadzwonic kilka dni przed sprawa i zapytac czy dostarczono te swiadectwo jezeli tak to mam tez kilka dni przed sprawa przyjechac i obejrzec swoje akta i zobaczyc te swiadectwo legalizacji. Moje pytania : Co bedzie jezeli tego swiadectwa nadal nie bedzie? Czy moge liczyc na warunkowe umorzenie ? Sprawdzalem na stronie producenta i tam pisze ze blad pomiarowy alkomatu jest 0,02. Nawet jesli mi powiedziano ze jest to 0,01 to jezeli by mi odjeli od moich wynikow to bym mial 0,26 i 0,24 to na podstawie tego nie powinni mi uwzglednic ze mialem 0,25 bo po co sa te 2 badania robione alkomatem ?

    • Panie Kamilu, wszystko zależy od wielkości błędu pomiaru alkomatu w świadectwie wzorcowania alkomatu. Jeśli wynosi on 0,01 mg/l, wówczas i tak, przy jego uwzględnieniu popełnił Pan przestępstwo. Jeśli wynosi 0,02 mg/l (to się czasami zdarza), wówczas nie popełnił pan przestępstwa lecz wykroczenie. Drugi wynik badania alkomatem jest po to, by potwierdzić prawidłowość pierwszego wyniku i sprawność alkomatu. Gdyby ten drugi wynik był dużo niższy od pierwszego, np. 0,10 mg/l, to by oznaczało, że pierwszy wynik był błędny.

      Przy podanym przez Pana wyniku badania alkomatem może złożyć Pan wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego bez zakazu prowadzenia pojazdów. Istotne znaczenie mają inne, poza stężeniem alkoholu okoliczności prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu: miejsce, pora prowadzenia samochodu, a więc przy jakim natężeniu ruchu pojazdów i pieszych jechał pan samochodem, od jak dawna ma Pan prawo jazdy, ile ma Pan wykroczeń drogowych na sowim koncie i jakich i inne.

  5. Krzysiek pisze:

    Panie Mariuszu bardzo Panu dziękuje za szybką odpowiedz. Dziś już odbyłem rozmowę z Panią adwokat która potwierdziła to co Pan napisał. Mam już przygotowany komplet dokumentów i jutro zanoszę wszystko do kancelarii adwokackiej. A tak w nawiasie jeszcze dodam że była to godzina 23, ruchu na drodze praktycznie nie było, a droga nie jest w samym centrum miasta i do przejechania miałem dosłownie może 1 kilometr. W każdym razie jeszcze raz bardzo dziękuje i pozdrawiam.
    Krzysiek

  6. Tomasz pisze:

    Witam Panie Mariuszu,

    Dwa tygodnie temu zostałem zatrzymany przez Policję do rutynowej kontroli na lokalnej drodze wiejskiej. Zdarzenia miało miejsce rano – godz. 7.00. Mieszkam na wsi oddalonej od głównej drogi ok. 3 km, jechałem do sklepu po zakupy na śniadanie.
    Poprzedniego dnia do późnego wieczora spożywałem alkohol w trakcie spotkania towarzyskiego. Alkomat wskazał stężenie alkoholu na poziomie 0,7 mg/l. Czy istnieje szansa na warunkowe umorzenie postępowania karnego zważywszy poniższe:
    – nigdy wcześniej nie byłem karany za przestępstwo umyślne,
    – zdarzenie miało miejsce na drodze lokalnej o niskim natężeniu ruchu,
    – jechałem w pojedynkę samochodem osobowym,
    – nie doszło do żadnej kolizji czy też zagrożenia w ruchu,
    – zatrzymałem się do kontroli, nie sprawiałem trudności w trakcie badania,
    – w chwili obecnej pozostajemy oboje z małżonką bez pracy mając na utrzymaniu dwoje dzieci, oraz spory kredyt do spłacenia
    – mieszkamy ok 25 km od najbliższej aglomeracji miejskiej,
    – mam 39 lat, wyższe wykształcenie, dotychczas pracowałem na stanowiskach managerskich,
    – nigdy nie zostałem zatrzymany w trakcie jazdy pod wpływem alkoholu,
    – posiadam na swoim koncie kilka mandatów za przekroczenie prędkości ale nieznaczne (10 -15 km/h)
    – brak prawa jazdy w znacznym stopniu utrudni mi znalezienie nowej pracy jak również bardzo mocno ograniczy możliwości zatrudnienia na wielu stanowiskach.

    Będę wdzięczny za szybką odpowiedź,
    Pozdrawiam
    Tomasz

  7. Maniek pisze:

    Panie Mariuszu, mam zakaz prowadzenia pojazdow do konca 2012. W sierpniu 2011 zostalem zatrzymany do rutynowej kontroli ”trzezwy poranek” bylem oczywiscie trzezwy, postawiono mi zarzut z art.244 i zostalem skazany prawo mocnym wyrokiem 500zl grzywny i 1 rok w zawieszeniu na 3l. Teraz w kwietniu 2012 sytuacja sie powtorzyla, jechalem rodzicom po lekarstwa do apteki, mieszkam na wsi, ujechalem moze z 200m i zatrzymal mnie patrol policij bylem trzezwy. Jestem ojcem samotnie wychowujacym dziecko a na drugiego place alimenty, mam stala prace, jechalem o poranku 6,30, natezenie ruchu bylo male. Jaka linie obrony przyjac, czy mam szanse na warunkowe umorzenie, z wplata na cel charytatywny, jestem jedynm zywicielem, rozumiem ze poprzednia kara zostanie oligatoryjnie odwieszona, czy mam mozliwosc odroczenia kary, jak bronic sie przed przedluzeniem zakazu prowadzenia pojazdow. Pozdrawiam i prosze o pomoc….

    • Skoro był Pan trzeźwy, to zostanie postawiony Panu jedynie zarzut złamania zakazu sądowego z art.244 kk. To oznacza, że obowiązujący Pana zakaz prowadzenia pojazdów do końca 2012r. nie zostanie przedłużony. O wiele gorzej wygląda sprawa z ponownym złamaniem zakazu sądowego. Jeżeli zostanie Pan skazany za to przestępstwo w okresie próby, wówczas Sąd musi Panu zarządzić wykonanie poprzednio orzeczonej kary pozbawienia wolności 1 roku. Do tego dojdzie kilka miesięcy kary pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania za obecne przestępstwo. Razem około 1 roku i 6 miesięcy w Zakładzie Karnym. Warunkowe umorzenie postępowania karnego nie wchodzi wgrę, gdyż jest Pan karany za przestępstwo umyślne.

      • Maniek pisze:

        Dziekuje bardzo za szybka odpowiedz…Tylko jak to tak dlugo poprowadzic?? A moze probowac odroczenie wykonannia kary pozbawienie wolnosci, a po roku ponownie probowac ja zawiesic….. Mam chyba spore szanse, jestem ojcem samotnie wychowujacym syna, place alimenty na drugiego, mam stala prace, nie bylem karany nigdy, oczywiscie oprocz tych dwoch ostatnich wypadkow. Jestem opiekunem swoich rodzicow ktorzy sa w podeszlym wieku, obecnie jescze toczy sie dzial spadku z byla zona. Jeszcze takie pytanie, wlasnie poprzednim razem prokurator przy dobrowolnym poddaniu sie karze zaproponowal wlasnie przedluzenie zakazu prowadzenia pijazdow, chociaz i wtedy i teraz ostatnio bylem trzezwy, na jakiej podstawie to zrobil? W jaki sposob mozna przedluzyc az tak postepowanie karne aby trwalo 3 lata..?? O adwokacie nawet nie mam co myslec nie stac mnie, chyba ze z urzedu… Pozdrawiam….

  8. Michał pisze:

    Witam i prosze o pomoc.
    30 kwietnia zastrzymano mnie do kontroli drogowej…dzien wczesniej wypilem trosze i rano na „kaca” piwo…o godz.18 wsiadlem za kołko…w wydychanym powietrzu kolejno mialem wynik 0,29 i po 15 minut 0,27 prawo jazdy zostalo zatrzymane, 8 maja ma sie stawic w komisariacie…jakie mam szanse na odzyskanie prawa jazdy?czy wogole sa szanse na niezabieranie prawa jazdy i poddanie sie karze finansowej ?dodam,ze nam 2 malych dzieci 2 i 3 latka.jestem jedynym zywicielem rodziny.jak postepywac na rozmowie na komendzie??
    z gory dziekuje za odpowiedz.

    z powazaniem

    • Przy wynikach badania alkomatem 0,217-0,29 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu może Pan złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego bez zakazu prowadzenia pojazdów.

      Sąd bierze pod uwagę pozostałe okoliczności, w jakich prowadził Pan samochód po alkoholu: na jakiej drodze, o jakiej porze, przy jakim natężeniu ruchu, czy został pan zatrzymany do rutynowej kontroli trzeźwości, czy tez w związku ze stworzeniem zagrożenia na drodze, czy jest pana niekarany za przestępstwo, ile ma Pan wykroczeń drogowych na koncie, i wiele innych.

  9. Artur pisze:

    Witam Panie Mariuszu

    Dzisiaj zostałem zatrzymany za przekroczenie prędkości o godzinie 10:40 (przekroczyłem prędkość o 38km/h) dzień wcześniej spożywałem alkohol i alkomat wykazał strasznie wysokie stężenie a dokładniej w 3 badaniach 1 badanie 0,29 mg/l drugie 0,28 mg/l a na stacjonarnym 0,30 mg/l .
    Do zeszłego tygodnia byłem osobą bezrobotną i dostałem dofinansowanie na otwarcie działalności o charakterze edukacyjnym , są to projekty bardzo społeczne – współpracuje z ośrodkami kultury i muzeami. Nie ukrywam prawo jazdy jest mi bardzo do tego potrzebne ale jestem osobą niezamożną więc nie stać mnie na wynajęcie prawnika, chciałbym się dowiedzieć w jakiej formie i co powinien zawieraćwniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego bez zakazu prowadzenia pojazdów. I czy mam szansę aby taki wniosek przeszedł. Dodaje jeszcze że nigdy wcześniej nie byłem w żaden sposób karany i nie dostałem nigdy mandatu za wykroczenie drogowe .

    Pozdrawiam i proszę o pomoc

  10. felek pisze:

    3 maja 2012 nie świadom iż jestem w stanie nietrzeźwym pojechałem ok.godz.9.40 z wioski do Opola.
    Przy małym ruchu ulicznym ze względu na święto zatrzymała mnie policja do rutynowej kontroli o godz.10.00. Zostałem podany badaniom trzeźwości alkomatem i ku mojemu zdziwieniu pierwszy i drugi wynik wyszedł 0.38 mg/l . Załamałem się gdyż dzień wcześniej wypiłem pomiędzy godz.17-19 2 piwa KARPACKIE o niskiej zawartości. Chce podkreślić iż później zjadłem lekkostrawną kolację a ok.godz.21.00 przeszedł mi smak na kapustę kiszoną której dosyć zjadłem i o 23.00 poszedłem spać.
    Wstałem godzina 7.00 rano 3 maja a, że nie jem śniadań wypiłem kawę i rabarbar ogrodowy parę sztuk. Przed samym wyjazdem. Czy mogło mi to przeważyć w wyniku bo jestem w szoku!! Prawo jazdy posiadam od 29 lat kategorii A i B i przy każdym innej kontroli drogowej było ich wiele zawsze alkomat wskazywał 0 mg/l. Prowadzę jednoosobową firmę usług budowlanych( od 16 lat) i prawo jazdy jest mi niezbędne (dużo jeżdzę dużo po terenie woj). Utrzymuje rodzinę (żonę i 4 dzieci (w wieku od 12-18 lat) uczących się, nie pracujących) Nigdy nie byłem karany.
    Co mi grozi i co mi Pan doradzi ,aby nie utracić prawo jazdy. Czekam na wstawienie na komisariat policji bo zostało mi zabrane prawo jazdy z artykułu za prowadzenie w stanie nietrzeźwym.

  11. jakub pisze:

    dnia 21,04,2012 niedziela o godz.7 :20 zatrzymal mnie ptrol policji

    w sobote wieczorem wypilem 3 duze piwa ostatnie ok 23 od 20 lakierowalem łodke zelkotem na bazie zywicy w garazu bez wentylacji bylem rowniez po nocnnej zmianie ,rano przed godzina 7 00
    zadzwonila babcia ,iz zle sie czuje mieszka ok kilometra od mego domu matka moja wczesniej zakupila leki na obniezenie cisnienia ,to tez nie zastanawialem sie szybko wstalem bez sniadania nadczo po przejechaniu 150m na malo uczeszczanej drodze (wiosce) zatrzymal mnie ptrol policji celem sprawdzenia trzezwosci nadmienie iz czulem sie dobrze nawed nie pomyslalem ze moge miec alkohol w wydychanym powietrzu ..ruch byl bardzo maly wykazalo 0,27% ku mojemu zdziwieniu bardzo zadko spozywam alkohol ,od ponad 10 lat posiadam prawo jazdy nigdy nie mialem takiej sytuacji ,

    utrata prawo jazdy bedzie tragedia finansowa jak i zdrowotna dla mnie i mojej rodziny jest mi niezbedne do wykonywania dojadu do pracy opieki nad chorymi rodzicami

    26 .04.2012 stawilem sie na komisariacie policji poprosilem o warunkowe umorzenie zlozylem zeznania przedstawilem jak wyzej
    prawa jazdy ale wniosek zlozylem i czekam na odpowiedz …nie wiem co robic czy udac sie do adwokata czy spokojnie czekac z mysla że moze nie bedzie tak zle ,,,mam pytanie czy jak uda sie umozyc postepowanie karne to czy oddadza mi prawo jazdy,bo pani policjant mowila ,ze i tak nie oddadza jak umoza

    • Pierwsza rzecz – skoro podał Pan stężenie alkoholu w promilach a nie mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, to przy stężeniu 0,27 promila popełnił Pan wykroczenie a nie przestępstwo prowadzenia samochodu po alkoholu. To oznacza, że błędem było złożenie wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego – ta instytucja jest znana jedynie w sprawach karnych o przestępstwo, a nie ma jej w sprawach o wykroczenie. W sprawach o wykroczenie prowadzenia samochodu po alkoholu powinien Pan złożyć wniosek o dobrowolne poddanie się karze grzywny i jednocześnie o odstąpienie przez Sąd od orzekania wobec pana zakazu prowadzenia pojazdów.

  12. jakub pisze:

    dziekuje za odpowiedz jednoczesnie przepraszam za blad w wydychanym powietrzu 0,27 mg/l
    czyli 0,54promila dzisiaj dostalem postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy podejrzanemu o popelnienie przestepstwa z art.178 a p1 kk iz Prokuratura Rejonowa nadzoruje postepowanie przygotowawcze .przysluguje podejzanemu zazalenie do sadu zazalenie wnosi sie w ciagu 7 dni
    od daty doreczenia opisu postanowienia .
    Nie wiem czy wniesc takie zazalenie ?czy w takim zazaleniu moge jeszcze raz zeznac wnioskowac
    o warunkowe umorzenie dokladniej sprecyzowac zgromadzic dokumenty potwierdzajace cala sytuacje na kilka stron ,bo to co zlozylem poprzez pania policjant na posterunku ok jednej strony kartki a4

  13. mana 83 pisze:

    Witam.Mój chłopak rok temu stracił prawo jazdy na 2 lata .Od tego czasu nie może znaleźć pracy a przez ostatnie 10 lat był kierowcą ciężarówek ,nie ma jakiegokolwiek dochodu,niema z czego zapłacić zaległych alimentów .Jest karany w zawieszeniu za pobicie.Czy istnieje możliwość anulowania reszty kary?Jest w naprawdę ciężkiej sytuacji.I czy gdy jechał samochodem osobowym musi zdawać ponownie egzaminy na inne kategorie?

    • Skoro Pani chłopak dostał 2 lata zakazu prowadzenia pojazdów, to będzie musiał po zakończeniu tego okresu ponownie zdawać egzamin na prawo jazdy. Jeśli Sąd w wyroku nie ograniczył mu zakazu do pojazdów kat. B, to będzie musiał zdawać egzaminy na prawo jazdy wszystkich posiadanych wcześniej kategorii prawa jazdy. Zakładam, że Pani chłopak stracił prawo jazdy za jazdę samochodem po alkoholu. W takim wypadku nie może uzyskać skrócenia czasu zakazu prowadzenia pojazdów.

  14. Marko pisze:

    Witam.
    Bardzo proszę o pomoc.
    2 tygodnie temu prowadziłem pojazd pod wpływem alkoholu. O godz. 3.00 w nocy wstałem wypoczęty i zostałem zatrzymany do kontroli (trzeźwy poranek) – wcześniej wypiłem kilka piw. Źle oceniłem swoje możliwości, ruch był zerowy w dodatku jestem kierowca zawodowym kategorii B, mogę stracić pracę.. Pomiar alkomatem wykazał 0,27mg a drugi 0,22 wykazywał tendencje spadkowa. Z tego co się dowiedziałem to prokurator warunkowo umorzył postępowanie i z tego co zrozumiałem będę traktowany jak za wykroczenie? Czy jest szansa że prawo jazdy zatrzymają mi tylko na 6 miesięcy? Czy minimum jest tutaj 1 rok? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  15. Ania pisze:

    Witam. Wczoraj mój mąż jechał w ciężarówce jako pasażer. Na placu firmy, przy podstawianiu się pod rampę przesiadł się za kierownicę, gdyż kolega dopiero co zdał prawo jazdy i nie umiał tego precyzyjnie zrobić. Podczas przyjmowania dokumentów ochrona wyczuła od męża alkohol i wezwała policję. Wydmuchał 0, 47 promila. Zatrzymano mu prawo jazdy na wszystkie kategorie. Dodam, że to jego pierwsze takie wykroczenie. Czy jako jedyny żywiciel rodziny – jest kierowcą – ma szansę zachować prawo jazdy? Jakie wnioski warto byłoby złożyć? I jak długo potrwa, zanim ktokolwiek się do nas odezwie w tej sprawie?

  16. jakub pisze:

    witam dostalem zawiadomienie z sadu o terminie posiedzenia sprawy i wniosek prokuratora o warunkowe umorzenie postepowania karnego,okres proby 1 roku , pozostawieniem uprawnien kat A zakaz prowadzenia pojazdow mechanicznych kat B na okres 1 roku, swiadczenia pienieznego 1500
    obecnosc nieobowiazkowa ,,moje pytanie czy istnieje szansa na rozprawie by sad by zachowac prawo jazdy kat B?lczy też skrucenia zakazu ? prosze o odpowiedz pozdrawiam.

  17. Ryszard pisze:

    dzinen dobry z tej strony ryszard. mam takie pytanie posiadam rawojazdy kat B,C, C+E pracowalem za granica jako kierowca miedzy narodowy na tirach 3 lata. po 3 latach zjechalem do polski bo zaczeli zwalniac kierowcow z powodu ciec. obecnie jestem nie pracujacy zamieszkaly w polsce juz 3 miesiace bo ciezko cos tu znalesc teraz. jakos strazak ochotniczej strazy pozarnej organizowalismy festyn na wsi,pozniej w godzinach wiczornych chcialem podjechac jakies 1km do znajomego po sprzet grajacy, aby do niego jechac musialem jechac nieotwardzonymi drogami polnimy. zauwazylem ze za mna nagle jedze inne auto,zajechalem na posesje znajomego i te auto za mna okazalo sie ze to policja w nieoznakowanym aucie. zatrzymalo mnie odrazu i zawiozlo na komisaliat na przebadanie sie alkomatem stacjonalnym okazalo sie ze mam 0,65mg/l po paru min mialem 0.62mg/l. policja zatrzymala mi prawojazdy do rozprawy sadowej. czy jest teraz mozliwosc abym mogl odzyskac kat C+E a prawojazdy B zabrano mi na 12 miesiecy, tak samo mam ciezka sytuacje rodzinna poniewaz musialem wyjechac za granice zarabiac wiecej kasy zostawiajac mame i swoja dziewczyna aby zarobic pieniadze na splate rat ojca ktory narobil naszej rodzine i do tej pory ja splacam te raty. poniewaz ojciec sie popelnil samobujstwo z tego powodu tych dlugow. a ja w tej chwili zostalem bez srodkow do zycia i nie mam teraz na utzrymanie domu i mojej chorej matki ktora ma 700 zl renty. nigdy wczesniej nie bylem karany i nie mialem do czynienia z sadami i jakimis karami dla mnie. prosze o pomoc co teraz mam zrobic i jak z tego wybrnac aby nie zabierali mi prawojazdy i chodz na 12 miesiecy kat B, czekan na odp

  18. Sławek pisze:

    Witam. Wczoraj tj. 21.09.2012 roku zostałem zatrzymany o godzinie 4:30 przez policję w centrum miasta. kierowałem pojazdem osobowym. Mieli problemy ze sprzętem, po kilkukrotnych próbach dmuchania (ok. 10 razy) w końcu udało im się wydrukować ilość alkoholu w wydychanym. Zapisali w notatce 2 ostatnie próby tj. 0.27 i po kilku minutach 0.26. Jestem młodym kierowcą, nigdy nie byłem karany za tego typu rzeczy, mam 0 mandatów i pkt karnych. I mam pytanie .. Czy jest szansa, żebym dostał 6 miesięcy pozbawienia poruszania się poj. mech. po drogach ? I jaka mogłaby być grzywna za tego typu przewinienie ? Proszę o odpowiedź, dziękuję.

    • W pierwszej kolejności powinien Pan ustalić wielkość niepewności pomiaru tego alkomatu, jest on wskazany na odwrocie świadectwa wzorcowania. Jeśli wynosi 0,02 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, to nie popełnił Pan przestępstwa lecz wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu 0,25 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.

  19. Karol pisze:

    skad mam wiedziec do ktorego sadu wyslac wniosek o umozenie postepowania jesli z sadu nie dostalem jeszcze zadnej informacji o postepowaniu? dostalem od prokuratury i tam wyslalem ale do sadu chcialbym wyslac swoja droga

  20. marlena pisze:

    Witam,
    bardzo prosze o porade w sprawie mojego ojca ktory zostal zatrzymany znajdujac sie w stanie nietrzezwosci ( 0,72mg/l ) prowadzac pojazd mechaniczny co do przyszlego ukarania..Prowadzil samochod osobowy na drodze loalnej, dokladnie na wsi w godzinach popoludniowych . Chodzi mi dokladnie czy moze sie starac o lagodniejsze zastosowanie srodka karnego w postaci pozostawienia mu prawo jazdy na traktor z uwagi na uzywanie ciagnika do prowadzenia gospodarstwa a tym samym umozliwiajac zarobkowanie.Oraz jakie jeszcze inne kary beda go dotyczyc wraz z pozbawieniem wolnosci??
    Z gory dziekuje

    • Ewelina pisze:

      Witam Panie Mariuszu
      Bardzo Proszę o pomoc.
      Mój chłopak w dniu 20.10.2012r. w nocy o godzinie 1:20 został zatrzymany przez policję na drodze polnej. Kierował pojazdem osobowym. Miał wszystkie potrzebne dokumenty. Został podany badaniom trzeźwości alkomatem pierwszym razem wykazał 0,18 a drugi po 15 minutach 0,13 wykazywał tendencje spadkową. Posiada prawo jazdy od 5 lat kat. A , B , C . Nigdy nie był karany nigdy nie otrzymał żadnego mandatu. Jest osobą bezrobotną poszukującą pracy. Ma wykształcenie w zawodzie mechanik pojazdów osobowych. Po utracie prawa jazdy będzie miał trudności z podjęciem pracy w tym zawodzie. Mam pytanie : Jakie ma szanse na odzyskanie prawa jazdy? Czy wogule są szanse na odzyskanie prawa jazdy i poddanie się każe finansowej? Bardzo proszę o odpowiedź

  21. Katarzyna pisze:

    Witam, mam pytanie. Opiszę w skrócie sytuacje. Zatrzymała mnie policja, kiedy jechałam rowerem po dwóch piwach. Po przesłuchaniu na policji zaproponowano mi napisanie wniosku o umorzenie warunkowego postępowania karnego. Prokurator przychylił się do mojego wniosku i dostałam pismo, że sprawa wobec mnie została zamknięta. Pare dni później, że wniosek o umorzenie postepowania karnego został skierowany do sądu. Dzisiaj dostałam jeden list, a w nim dwa pisma: 1- wniosek prokuratury do sądu o warunkowe umorzenie postępowania karnego, 2- wezwanie do sądu (w bardzo odległym terminie bo aż miesięcznym) w sprawie wniosku prokuratora o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Teraz pojawiają się pytania:
    -czy to będzie normalna rozprawa sądowa?? kto na niej będzie?? jak mam się do niej przygotować?
    czy muszę brać adwokata? czy będzie mi on potrzebny?? czy przymusowe jest wstawiennictwo na taką rozprawe? Jestem zielona w tym temacie. Troche mnie to dziwi, że najpierw dostałam pismo, z prokuratury, że sprawa zakończona w mojej kwestii, a potem że skierowany wniosek do sądu. Nic z tego nei rozumiem 🙁 Strasznie się stresuje tym wszystkim.. 🙁 Proszę o pomoc i jakieś cenne informacje. Co da się zrobić…

    • Proszę się nie martwic, wszystko przebiega zgodnie z procedurą karną. Sądy zazwyczaj uwzględniają wnioski Prokuratury o warunkowe umorzenie postępowania karnego za prowadzenie roweru w stanie nietrzeźwości. nie będzie rozprawy, a jedynie posiedzenie Sądu w przedmiocie wniosku Prokuratora o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Pani obecność na posiedzeniu nie jest obowiązkowa. Mimo to doradzam stawić się na posiedzeniu. Pokazuje Pani w ten sposób Sądowi, że pani zależy na sprawie a ponadto usłyszy pani wyrok Sądu.

  22. Katarzyna pisze:

    Witam, proszę o poradę. Dnia 15.02.2013 o godzinie 7:25 zatrzymała mnie Policja,w wydychanym powietrzu miałam 0.29mg/l, dodam że dnia poprzedniego wypiłam 3piwa w godzinach 20:30- 22:00, nie zjadłam kolacji, ani śniadania. Policja zabrała mnie na komisariat, na alkomacie stacjonarnym AWAT 2 badanie o godz. 7:47 wynosiło 0.22mg/l, a 3 badanie o godz. 7:51 wynosiło 0.24mg/l. Czy to prawda, że odstęp czasowy między badaniami powinien wynosić 15min? Tym bardziej,że była tendencja spadkowa. Co mi za to grozi? Co będzie dla mnie najlepszym rozwiązaniem, poddać się karze dobrowolnie? Dodam, że prawo jazdy jest mi nie zbędne do dojazdu do pracy, ponieważ nie mam żadnego środku transportu komunikacji, by dostać się do pracy. A praca jest moim jedynym zródłem utrzymania. Do tego dodam, że mam matkę chorą na Alzheimera i wożę ją samochodem do lekarza,gdyż sama nie jest w stanie tego robić. Proszę o szybką odpowiedz, gdyż dnia 20.02.2013 mam wstawić się na Komisariat Policji. Nie wiem co robić.
    Z góry dziękuję

    • Może Pani złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego bez zakazu prowadzenia pojazdów. Dwa główne Pani argumenty (poza nieznacznym stopniem nietrzeźwości) to konieczność dojazdu do pracy i dowożenia matki do lekarza.

  23. Katarzyna pisze:

    Zapomniałam jeszcze dodać, że nigdy nie byłam karana, notowana, nie miałam nawet żadnych punktów karnych.

  24. Rafał pisze:

    Witam. 14.02.13 zostalem zatrzymany podczas akcji trzezwy poranek, ku mojemu zdziwieniu wydmuchalem 0,31 mg/l, w drugim podejsciu to samo. Wieczorem wypilem 0,5 l wodki na 2 osoby w drinkach, o godz 23 poszedlem spac, zostalem zatrzymany o godz 7 przy wjezdzie do miasta(25 000 mieszkancow), bardzo małe natezenie ruchu, poniewaz wjazd jest od strony pobliskich wiosek, zabrano mi prawo jazdy, otrzymalem pokwitowanie i wezwanie na 21.02.13. Jechalem samochodem osobowym do pracy na koparko ladowarke. Posiadam jedynie prawo jazdy kat. B od 2004 roku, ktorej jest mi rowniez oprocz uprawnien potrzebne do pracy na kop-lad. Skontaktowalem z sie ze znajomymi policjantami i jeden powiedzial ze grozi mi 2-3 lata bez prawka a drugi ze rok, a jak sie uda to nawet 6 miesiecy. Czy jest mozliwosc zlozenia wniosku o warunkowe umorzenie postepowania i odzyskanie prawa jazdy, jesli sie nie uda to czy jest mozliwosc abym mogl prowadzic koparko -ladowarke do ktorej kat B jest niezbedna? Z gory dziekuje za odpowiedz.

    • Co najlepsze i jeden i drugi się myli. Jeśli jest Pan nie karany za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji to grozi Panu 1 rok zakazu prowadzenia pojazdów. Może Pan złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego bez zakazu prowadzenia pojazdów.

      • Rafał pisze:

        Dziekuje bardzo za szybka odpowiedz. Posiadam aktualnie jeden mandat za przekroczenie predkosci o 40km/h ktory mija z dniem 22.03.13. czy to ma wplyw na wniosek? czy bez sporzadzania wniosku prokurator zaproponuje wyzsza kare niz 1 rok?

  25. Liliana pisze:

    Witam, mój mąż został dzisiaj zatrzymany na rutynową kontrolę alkomatem, w wydychanym powietrzu miał 0,19 mg/l. Wypił 0, 5 wódki z sąsiadem i kilka piw poszedł spać o 24:00 kontrola była o 8 rano. Małe miasto zatrzymanie było na wjeżdzie do miasta. Mąż ma prawo jazdy kategorii BCE i jedzi nienagannie ciężarówką w transporcie międzynarodowym od 8 lat. Zatrzymane prawo jazdy wiążę się z katastofą finansową w naszej rodzinie. Kredyty jakie spłacamy ( ja też pracuje ) sięgają kwoty 4 tys na dom i pozostałe razem około 5 tys. Jaka kara grozi mężowi czy jest szansa na odzyskanie prawa jazdy na pozostałe kategorie ? Pozdrawiam
    Liliana

    • W przypadku Pani męża istotne jest, czy w trakcie zatrzymania przez Policje jechał samochodem osobowym, czy ciężarowym. Jeżeli osobowym, to ma dużą szansę na wyłączenie spod zakazu kat C i C+E prawa jazdy. Jeżeli jechał ciężarówką, to będzie znacznie trudniej. Generalnie, zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego Sądy nie powinny wyłączać spod zakazu tej kategorii pojazdu, którym sprawca poruszał się pod wpływem alkoholu.

  26. jarek pisze:

    Witam . Wczoraj tj. 24 lutego około godz. 21 zostałem zatrzymany do rutynowej kontroli. Po dmuchnięciu w alkomat pomiar był 0,11 mg/l kolejne pomiary wykazały 0,10 i 0,11 mg/l w wydychanym powietrzu. Policjant zabrał mi prawo jazdy i stwierdził że będzie to traktowane jako wykroczenie i najlepiej poddał się samo ukaraniu. Nie wiem co mam robić i co myśleć o tym. Dodam że mam 33 lata jestem kawalerem nie posiadam żadnych mandatów i nigdy nie byłem karany prawo jady jest mi potrzebne w celu dojechania do pracy. Co robić???

    • W pierwszej kolejności powinien Pan zapoznać się ze znajdującym się w aktach Pana sprawy dokumentem „świadectwo wzorcowania alkomatu”, a dokładniej ze znajdującą się na odwrocie tego dokumentu tabelą ze wskazaniem niepewności pomiarowej alkomatu przy stężeniu 0,10 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Jeżeli niepewność ta wynosi 0,02 mg/l, wówczas nie popełnił Pan wykroczenia. Jeżeli była mniejsza, a więc 0,01 mg/l, wówczas popełnił Pan wykroczenie. Wówczas może Pan napisać do Sądu, po przesłaniu tam akt, wniosek o dobrowolne poddanie się karze grzywny i odstąpienie przez Sąd od zakazu prowadzenia pojazdów.

  27. Rafał pisze:

    Witam, 14.02.13 zostalem zatrzymany i wydmuchalem 0,31 mg/l o czym juz pisalem, 22.02.13 na policji zaproponowano mi 12 miesiecy zakazu i 6 miesiecy po 25 godzin spolecznie, zwolniony z kosztow sadowych na co sie zgodzilem, 28.03 otrzymalem pismo ze moj wniosek zostal odrzucony poniewaz zawieral blad i mam sie stawic na sprawe 28.05.13, oraz mam 7 dni na dostarczenie wnioskow dowodowych, o co w tym wszystkim chodzi, dlaczego wniosek zostal odrzucony, co to moze oznaczac?

    • Witam, Sąd oddalił wniosek Prokuratora gdyż zawierał błędy formalne. Prokurator mógł np. nieprecyzyjnie opisać zarzut popełnienia przestępstwa. Jest również możliwe, że prokurator zaproponował panu 12 miesięcy zakazu prowadzenia pojazdów, gdy przy przestępstwie zakaz prowadzenia pojazdów jest orzekany w latach od 1 roku do 10 lat. Wystarczyło więc, że Prokurator się pomylił i we wniosku o pana skazanie zaproponował wymierzenie Panu środka karnego – zakazu prowadzenia pojazdów na 12 miesięcy, a nie (jak powinien) na 1 rok, by Sąd musiał ten wniosek oddalić. Proszę się jednak nie martwić, decyzja Sąd nie oznacza, że Sąd się nie zgadza na 1 rok zakazu prowadzenia pojazdów. Chodzi o kwestie formalne, konieczność naprawienia pomyłki Prokuratora.

  28. Krzysztof pisze:

    Witam
    W dniu 27.01.2013 w miejscowości Szklarska Poręba zostałm zatrzymany przez policję i poddany kontroli trzeżwości (droga dojazdowa do stoku narciarskiego, brak miejsc parkingowych, wcześniej prowadziła żona ale ja musiałem przestawić samochód bo podobno był żle zaparkowany a żona poszła po karnety). Policja (tak twierdzili) pojechała za mną bo miałem otwartą szybę. Wydmuchałem 0,35 i 0,37 mg/l czyli x2. Zatrzymano mi prawo jazdy. Na policji w Szklarskiej policjant najpierw spytał czy poddaje się dobrowolnie karze, stwierdziłem że tak. Spisał moją sytuację finansową (nie było mowy o okolicznościach zdarzenia) , zadzwonił do prokuratora – 1 rok zakazu , 800 zł na zbożne cele + 100 stawek x30 zł + koszty. Próbowałem się „targować” ale prokurator się zbulwersował, słyszałem w słuchawce (przy mnie dzwonił policjant). Dopiero po tym jak się zgodziłem zostałem przesłuchany i spisano okoliczności zdarzenia. Nie wiem ale chyba kolejność jest dziwna.
    Moje pytanie brzmi. Czy wg Pana jest szansa na uratowanie prawa jazdy? Kara finansowa jest wg mnie dość duża. Sprawy jeszcze nie było (chyba) bo dostalem tylko dokumanty z prokuratury.
    Dodam że na policji byłem w obecności adwokata.
    Czy wg Pana jest ryzyko że sąd podniesie zakaz na 2 lata gdy złożę jakiś wniosek po „ustaleniu” kary. Sprawa w sądzie w Jeleniej.
    Dodam jeszcze że wcześniej nie byłem karany, punktów też już nie mam, pracuję na stanowisku kierowniczym, mam rodzinę i dojeżdzam do pracy ok 50 km dziennie.
    Z góry dziękuję za komentarz

  29. Lila pisze:

    Witam, Panie Mariuszu,
    moj chlopak zostal dzis zatrzymany przez policje i wydmuchał 0,10mg/l w drugim pomiarze 0,9 mg/l. Czy jest szansa na to aby nie utracił prawo jazdy? dodam ze mieszka w malej miejscowości, parce ma daleko i auto jest konieczne aby sie tam dostal bo nie kursują żadne autobusy, dodatkowo studiuje i rowniez tylko autem jest w stanie dostac sie na uczelnie. pozdrawiam i dziekuje z góry za odpowiedź

    • Witam, Pani chłopak ma bardzo dużą szansę na zwrot dokumentu prawa jazdy i na umorzenie prowadzonego przeciwko niemu postępowania karnego wobec nie popełnienia wykroczenia. W tym celu musi podważyć najwyższy wynik badania stężenia alkoholu tj. 0,10 mg/l, powołując się błąd pomiarowy alkomatu. Każdy alkomat używany przez Policję mierzy stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu z marginesem błędu, zwanym błędem pomiarowym alkomatu albo niepewnością pomiarową alkomatu, który wynosi 0,01 mg/l lub 0,02 mg/l. W prawie wykroczeń, podobnie jak w prawie karnym obowiązuje zasada poczytywania niedających się usunąć wątpliwości na korzyść obwinionego. W związku z czym Sąd ma obowiązek przyjęcia, że stężenie alkoholu w organizmie przy uwzględnieniu marginesu błędu wynosiło u Pani chłopaka 0,09 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Powinno to z kolei skutkować ustaleniem przez Sąd, że Pani chłopak nie popełnił wykroczenia prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu z art.87§1 k.w. Jednakże inicjatywa w tym zakresie powinna wyjść ze strony Pani chłopaka, gdyż Sąd z urzędu nie uwzględni marginesu błędu. W tym celu Pani chłopak musi złożyć do Sądu dobrze uzasadniony wniosek powołując się na margines błędu. Powołanie się na powyższe okoliczności powinno spowodować umorzenie prowadzonego postępowania karnego i zwrot Pani chłopakowi dokumentu prawa jazdy.

  30. karol pisze:

    Witam,

    W dniu dzisiejszym po 7 miesiącach od zatrzymania prawa jazdy (0,28mg/l – 0,25mg/l), gdzie walczyłem o umorzenie postępowania z odstąpieniem od zakazu prowadzenia pojazdów odbyła się 3 sprawa sądowa zakończona wyrokiem. W wyroku Sędzia odczytał: warunkowe umorzenie postępowania z okresem próby na rok… i dalej poza grzywną 1500zł… odczytał, że jednak prawo jazdy zostanie zatrzymane na okres roku z uwzględnieniem okresu od zatrzymania prawa jazdy. Nie przewidziałem takiego rozwiązania choć w mowie końcowej prosiłem o zwrot, wyraziłem skruchę najlepiej jak tylko mogłem i wszystko było na mój +. Wcześniej również dostarczałem różnego rodzaju opinie o sobie także z pracy oraz odwiedził mnie Kurator Sądowy. Czy w tej sytuacji powinienem zakończyć walkę o prawo jazdy? Tak mi się wydaje, że nie ma sensu składać apelacji, gdyż to kolejne koszta a i kolejne sprawy sądowe zanim by się odbyły zbliżyłbym się do końca wyznaczonego terminu na zwrot, a pozostało mi 5 miesięcy bez p.j . Jak Państwo uważają?

  31. Marcin pisze:

    Witam
    Mam takie pytanie dzisiaj zostało zabrane mi prawo jazdy przez policję na pierwszym badaniu było 0,14 mg/l a drugie 0,11 mg/l byłem dzień wcześniej na imprezie gdzie po przespanej nocy i śniadaniu gdzie czułem się dobrze podjąłem decyzję o powrocie do domu myślałem ze już jest wszystko w porządku i mogę wracać, była to niedziela i godz ok 11. We wtorek mam wezwanie na policję chciałbym wiedzieć co mam mówić czy poddać się karze dobrowolnie czy iść do sądu.
    Czytałem na pana stronie ze istnieje coś takiego jak warunkowe odstąpienie od kary i chciałbym z tego skorzystać. Mam prawo jazdy Bi C pracuje jako pracownik ochrony i mam nienaganną opinie ze względu na posiadane pozwolenia wydawane przez policję. Moja praca polega częściowo na jeździe samochodem, jestem członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej gdzie pełnie role kierowcy i mam jakieś 90% uczestnictwach na akcjach strażackich gdzie w jednostce jestem jednym z podstawowych kierowców. Co mam zaproponować ze będę pracował w i nie pobierał za to przez jakiś czas ekwiwalentu za akcję czy ze zakupie jakiś sprzęt do OSP który się przyda przy wypadkach albo przeleje kasę na konto OSP. Ile czasu mogę czekać na rozprawę zależy mi żeby prawo jazdy szybko do mnie wróciły bo tak naprawdę są mi potrzebne .
    Jestem młodą osobą 25 lat mieszkam z rodzicami i jestem jedyna osobą w rodzinie która posiada prawo jazdy. Dziękuje za odp

    • Witam, przy najwyższym wyniku 0,14 mg/l może Pan złożyć do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze z równoczesnym odstąpieniem od orzekania wobec Pana środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, gdyż jest to niewielkie przekroczenie stężenia 0,10 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, od którego zaczyna się odpowiedzialność za wykroczenie z art. 87 § 1 k.w. Podczas przesłuchania na Policji powinien Pan opisać okoliczności w jakich wsiadł Pan za kierownicę samochodu. We wniosku należy opisać w jakich okolicznościach został Pan zatrzymany, czy była to rutynowa kontrola trzeźwości, opisać drogę na jakiej został Pan zatrzymany, o której godzinie, czy ma Pan jakieś mandaty za wykroczenia drogowe.

      • Marcin pisze:

        witam
        dziękuje za odp i mam pytanie czy istnieje możliwość ze moja sprawa nie trafi do sądu i dostane mandat od policji albo po prostu napisze oświadczenie ze chce wpłacić pieniądze na jakąś organizację i zostanie mi zwrócone prawo jazdy. Czytałem ze w sprawie ” Wyniki badania alkomatem podręcznym nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do ustalenia przez Sąd faktu prowadzenia przez oskarżonego roweru lub samochodu w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu, a w konsekwencji wydania wyroku skazującego.” zaznaczam ze pomiar był robiony w radiowozie i czy mam możliwość ze jak przytoczę podobny argument i ten ze ” Wyniki badania alkomatem podręcznym również nie są wiarygodnym dowodem w sprawie karnej o prowadzenie samochodu lub roweru w stanie nietrzeźwości czy po użyciu alkoholu. W razie ustalenia na tej podstawie nietrzeźwości kierującego Policjant powinien dokonać badania jego trzeźwości alkomatem stacjonarnym w komisariacie Policji lub zlecić pobranie od kierującego próbki krwi” i uzasadnić to np” stanowiska przemawia również treść zarządzenia nr 496 Komendanta Głównego Policji z 25.05.2004r., które stanowi, że wynik badania alkomatem działającym na zasadzie elektrodowego utleniania alkoholu ( a więc np. Alco-Sensor IV) należy zweryfikować badaniem alkomatem stacjonarnym lub badaniem krwi np. wówczas gdy zachodzi podejrzenie popełnienia przez kierującego przestępstwa, np.przestępstwa prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości. Gdyby alkomaty podręczne nie były narażone na błędy pomiarowe to po co w z tym zarządzeniu wskazano na konieczność zweryfikowania ich wyników badaniem krwi lub badaniem alkomatem stacjonarnym” czy była by szansa na odstąpienie od policji dalszego postępowania. czy lepiej nie używać tych argumentów i próbować dogadać się na komisariacie ze w zamian za oddanie prawka zapłacę mandat lub wpłacę coś na jakąś organizację
        Pozdrawiam i proszę o odp

  32. Marta pisze:

    Witam
    mój partner stracił prawo jazdy podczas zawracania auta na parkingu-nie miał zamiaru wyjeżdzać nawet na drogę,ponieważ miał młodego kierowcę który miał prowadzić auto. Niestety miał ponad 2 promile alk. w wydychanym powietrzu, dostał zakaz prowadzenia pojazdów na 3 lata oraz grzywnę.Znajomy adwokat powiedział mu że może się starać o wcześniejsze ubieganie się o odzyskanie prawa jazdy po upływie połowy kary,kurator jednak odmówił,mówiąc że jest to niemożliwe.Kto ma rację???
    pozdrawiam

    • Witam, zgodnie z art. 84par2k.k. nie ma możliwości skrócenia środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, jeżeli był orzeczony za prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości.

  33. lambert lambert pisze:

    witam,2 dni temu zostalem zatrzymany do kontroli policyjnej.wieczorem okolo godz.23 wypilem 2 piwa,rano podczas kontroli okolo godz.8:50 alkomat wykazal 0,23 ,drugie dmuchanie po okolo 10 minutach takze 0,23 trzecie dmuchanie po okolo 15min (juz nieoficjalne) wykazalo 0,00.podpowiem ze przejechalem dopiero okolo 8km jechalem zestawem (tzw.tirem) i prawde mowiac chcialem tylko przeparkowac auto i przespac sie jeszcze 2 godziny,niestety zostalem zatrzymany,zatrzymanie nastapilo za opuszczonej wiejskiej drodze gdzie ruch byl raczej znikomy.Prawo jazdy jest mi bardzo potrzebne do wykonywanej pracy kierowcy,zona kiepsko zarabia na panstwowej posadzie a pod opieka mam jeszcze starsza mame.moje pytanie brzmi jak i czy w ogole moge zachowac prawo jazdy.nigdy wczesniej nie bylem karany za podobny wybryk,oczywiscie mandaty za przekroczemnie predkosci w pracy kierowcy sa nieuniknione ale nic powaznego.
    Z gory dziekuje za odpowiedz

    • W pierwszej kolejności powinien Pan zajrzeć do akta sprawy i zrobić jej fotokopię. Proszę zwrócić na to, jakim urządzeniem został pan przebadany na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, czy był to alkomat podręczny, np. alcosensor IV, czy też stacjonarny, np. alkometr A 2.0. Proszę również zobaczyć ile było badań pana trzeźwości, czy 2 czy 3 i, co najważniejsze, jaki był odstęp czasowy pomiędzy badaniami.

      Jeśli został Pan przebadany alkomatem podręcznym, a pomiędzy badaniami nie upłynęło 15 minut, wówczas może Pan podważyć te badania, gdyż zostały one przeprowadzone nieprawidłowo.

      • Anna pisze:

        Witam,

        Zwracam się do Pana z prośbą, gdyż mój mąż jest w podobnej sytuacji.
        Kilka dni temu wieczorem wypił kilka piw i rano około godz. 8 został zatrzymany na jednym z warszawskich skrzyżowań jadąc autem. Sprawa o tyle jest trudna, że już 2004 r. miał zatrzymane prawo jazdy na 1,5 roku. Tym razem jednak czuł się dobrze i nigdy nie przypuszczałby, że może być pod wpływem. Podczas akcji trzeźwy poranek sprawdzono go zwykłym urządzeniem, ktore za pierwszym razem wskazało kolor czerwony, drugim razem przy wydychaniu – kolor zielony, trzecim razem kolor czerwony. Następnie po przyjeździe kolejnego patrolu poddany został badaniu alkomatem. Za pierwszym razem badanie wykazało 0,11 mg/dm3 po upływie 15 minach kolejne wykazało 0,09 mg/dm3. Nie było natomiast trzeciego pomiaru. Oczywiście prawo jazdy zatrzymano. W dniu jutrzejszym ma stawić na przesłuchanie/złożenie zeznań. Tylko, w jakim kierunku należałoby pójść?
        Z góry dziękuję, za szybką odpowiedź.

        Pozdrawiam

        • Witam, na wstępie należy zaznaczyć, iż informacja o uprzedniej karalności Pani męża powinna być już usunięta z karty karnej. Wobec tego w świetle prawa Pani mąż jest osobą niekaraną za przestępstwo.
          Przy okolicznościach jakie Pani opisała Pani mąż ma szansę na odstąpienie od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na podstawie art. 39 par 1 k.w., gdyż minimalnie przekroczył stężenie 0,10 mg/l, od którego zaczyna się odpowiedzialność karna za wykroczenie z art. 87 par 1 k.w. W tym celu może złożyć do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze na karę grzywny z odstąpieniem przez Sąd od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. We wniosku powinien opisać wszystkie okoliczności dotyczące popełnionego wykorczenia. Jak również jakie konsekwencje spowoduje dla Pani męża orzeczenie przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych nawet na najkrótszy okres 6 miesięcy.
          Przy wyniku 0,11 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu jest również możliwość powołania się na niepewność pomiaru alkomatu i ustalenie, że Pani mąż nie popełnił wykorczenia prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu. W tym celu powienien złożyć do Sądu wniosek o dopuszczenie dowodu z opinii biegłego z zakresu toksykologii, gdyż zdarza się że biegli opiniują, iż niepewność pomairu alkomatu, jest wyższa niż 0,01 mg/l, która wynika z tabeli znajdującej się na odwrocie świadectwa wzorcownaia, które znajduje się w aktach sprawy.

  34. Wioleta pisze:

    Witam , moja sytuacja jest taka. prowadziłam samochód pod wpływem alkoholu , spowodowałam kolizje i nie mam prawa jazdy. Prokurator zażądał wyroku ;
    – 5 miesięcy w zawieszeniu na 3 lata
    – 500 zł grzywny
    – zakaz robienia prawa jazdy na okres 2 lat
    – kurator
    Nigdy nie byłam karana , i moje pytanie jest takie czy mogę wnioskować o umorzenie postepowania , lub odchaczenie z wyroku np. kuratora? Bardzo proszę o pomoc co mogę zrobić z tym wyrokiem.

    • Podała Pani zbyt mało szczegółów, w szczególności nie napisała Pani w jakim stanie nietrzeźwości prowadziła Pani samochód. Ta informacja jest koniczna by ocenić czy stanowisko Prokuratora jest rozsądne czy surowe. Co do kuratora to zależy czy jest Pani młodociana w rozumieniu Kodeksu Karnego. Młodociany to osoba, która w chwili czynu nie ukończyła 21 lat. Jeżeli nie ukończyła pani lat 21, wówczas dozór kuratora jest obligatoryjny w przypadku warunkowego zawieszenia wykonania kary i nic się z tym nie da zrobić. Jeśli ukończyła Pani w dacie czynu 21 lat, wówczas proszę wnieść o przeprowadzenie jednorazowego wywiadu kuratora na potwierdzenie, że to był jednorazowy błąd, a dozór kuratora nie jest potrzebny do zapewnienia przestrzegania przez Panią porządku próby w okresie próby. Ewentualnie może się Pani zastanowić nad zawnioskowaniem o kare ograniczenia wolności lub kare grzywny zamiast kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Czy to ma szanse powodzenia, to zależy od Pani wyników badania alkomatem.

  35. cosmo pisze:

    Witam.
    W moim życiu zaistniało dzisiaj okropne zdarzenie. Mianowicie dzień wcześniej wypiłem kilka piw, dlatego tez absolutnie nie miałem zamiaru prowadzic samochodu. Samochód stał na parkingu w miejscu w którym leciały na niego gałęzie i liście, więc jak zobaczyłem z balkonu że pojawiło się lepsze miejsce postanowiłem przeparkować. I tu właśnie zaczyna się mój problem. Podczas przeparkowywania zatrzymali mnie policjanci którzy prowadzili kontrolę u wylotu parkingu. W wydychanym powietrzu miałem dwa razy po o,11 mg, i zostało mi zatrzymane prawo jazdy. Zaznaczam, że nigdy nie popełniłem żadnego przestępstwa, a moim jedynym mandatem do tej pory był mandat za złe parkowanie 4 lata temu. Posiadam kategorię B,C,E. Czy jest możliwe żeby sąd odstąpił od wymierzenia mi kary?

    • Witam, w podanych przez Pana okolicznościach, tj. przy najwyższym wyniku badania alkomatem 0,11 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu oraz prowadzeniu auta jedynie w obrębie parkingu ma Pan sporą szansę na przekonaniu Sądu, by ograniczył orzeczoną wobec pana karę jedynie do grzywny i odstąpił od zakazu prowadzenia pojazdów. Wymaga to jednak przekonywującego wniosku o dobrowolne poddanie się karze. Powinien Pan jednak zacząć od przejrzenia akt Pana sprawy karnej, a dokładnie od lektury świadectwa wzorcowania alkomatu, jakim został pan przebadany na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Jeżeli niepewność pomiaru tego urządzenia wynosiła 0,02 mg/l, co się często zdarza w przypadku alkomatów stacjonarnych, np. Alkometr A 2.0 to nie popełnił Pan wykroczenia prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu, gdyż rzeczywiste stężenie alkoholu w Pana organizmie mogło wynosić 0,09 mg/l, a wykroczenie zaczyna się od 0,10 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.

      • cosmo pisze:

        Witam ponownie.
        Byłem dzisiaj na komisariacie, i złożyłem wyjaśnienia zgodnie z Pana radami, i odmówiłem poddania się karze, a dokładniej ujmując oświadczyłem że chciałbym złożyć swoje wyjaśnienia w Sądzie. Jednak Pan Policjant nigdzie tego w protokole nie zaznaczył ani nie napisał. Oświadczył również, że Sąd i tak prawdopodobnie przeprowadzi postępowanie bez mojego udziału, a ja jedynie zostanę poinformowany o wyroku. Czy miał rację? W tym momencie nasuwa mi się kolejne pytanie, czy wniosek do Sądu man złożyć jak najszybciej, czy też czekać na jakieś pismo z sądu? Chodzi mi o to, że skoro w protokole Policjant nie zaznaczył, że nie chcę sie dobrowolnie poddać karze, to Sąd może uznać,że się zgadzam i wyda wyrok zaocznie, a w takim wypadku na składanie wniosków może być już za późno. Jak się upewnić czy postępowanie będzie prowadzone bez mojego udziału, czy też będę wzywany przed Sąd?

  36. Andrzej pisze:

    Witam.
    Jaka kara za jazdę pod wpływem alkoholu (około 1,3‰) o godzinie 4 nad ranem. Była to rutynowa kontrola na wiejskiej drodze , wypadek nie został spowodowany , natężenie alkoholowe ciągle spadało. Policjanci zarekwirowali dokument prawa jazdy. Ile trzeba czekać na jakąś inf. w sprawie postępowania karnego i jaki może być wyrok sędziego ?

    • Witam, wyrok, jakiego może się Pan spodziewać to kara kilku (od 4 do 10) miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na 2-3 lata próby plus grzywna – ta zależy od dochodów jakie Pan podał czy tez dopiero Pan poda na Policji. Do tego oczywiści zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Należy się spodziewać, że Prokurator będzie żądał, by Sąd orzekł wobec pana 2 lata zakazu prowadzenia pojazdów – termin jest liczony od dnia odebrania dokumentu prawa jazdy przez Policję. Może Pan powalczyć o 1 rok zakazu prowadzenia pojazdów. Różnica jest ogromna, choćby z racji tego, że przy 1 roku zakazu prowadzenia pojazdów nie będzie Pan ponownie zdawał egzaminu na prawo jazdy.

  37. ARTEK pisze:

    witam prawko straciłem za jazdę pod wpływem na 3 lata,zwykła kontrola bez wypadku itd.mineło już około 1.5 roku jak dotychczas nie miałem problemów z prawem itp.pytanie-czy mogę sie ubiegać o skócenie kary czy nie ma takiej możliwości,jak mogę to gdzie mam się z tym zwrócić?

  38. Karolina pisze:

    Witam 24.03.2014 zostałam zatrzymana do kontroli drogowej przed godziną 23.Miałam 0,56,policjanci spisali zabrali prawo jazdy za 2 dni wstawiłam się na komendzie, tam zostałam przesłuchana,poddałam się dobrowolnej karze,policjant po telefonie do prokuratora powiedział jeden rok i 1500 grzywna po paru dniach dostałam zawiadomienie od prokuratora o zatrzymaniu prawa jazdy.Mam pytanie kiedy będzie sąd i czy będę mogła być na rozprawie i czy sąd może zmienić decyzję.Nigdy nie byłam karana żadnego wykroczenia żadnych punktów.Czy mogę się starać o warunkowe umorzenie kary jeżeli tak to jak mam to zrobić i kiedy.Proszę o odpowiedz panie Mariuszu.

    • Witam, jeżeli wyraziła Pani zgodę na skazanie bez przeprowadzenia rozprawy w trybie art. 335 k.p.k. na karę uzgodnioną z Prokuratorem, to Prokurator wyśle do Sądu akt oskarżenia wraz z wnioskiem w trybie art. 335 k.p.k. Sąd jak dostanie wniosek Prokuratora, to wyznaczy posiedzenie celem rozpoznania tego wniosku. Dostanie Pani z Sądu zawiadomienie o terminie posiedzenia. Pani obecność na terminie posiedzenia jest nieobowiązkowa. Przy Pani wyniku 0,56 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu propozycja Prokuratora jest bardzo dobra, gdyż zdarza się, że przy takim wyniku Sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 2 lat.

  39. Dawid pisze:

    Witam . Mam takie pytanie . Mam zakaz prowadzenia pojazdów od września 2013 który dostałem na 1 rok . Ostatnio jadąc samochodem zatrzymała mnie policja ponieważ miałem nie zapalone światła . W momencie zatrzymania bylem trzeźwy . Chciał bym się dowiedzieć co może mi grozić za powyższe złamanie zakazu sadowego . Z góry Dziękuję za odpowiedz

    • Witam, popełnione przez Pana nowe przestępstwo z art. 244 k.k. tj. niezastosowanie się do prawomocnego zakazu sądowego zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 3. Jednakże Sąd może na podstawie art. 58 par 3 k.k. orzec wobec Pana zamiast kary pozbawienia wolności karę grzywny lub karę ograniczenia wolności.

  40. ewelka pisze:

    Witam. Moj chlopak stracil prawo jazdy za jazde pod wplywem alkoholu. W godzinach porannych zatrzymala go straz graniczna do rutynowej kontroli, badanie alkomatem wykazalo ponad 1 promil alkoholu. Chcialam podkreslic zde zostal zatrzymany na drodze o malym natezeniu ruchu, nie spowodowal zadnej kolizji ani nigdy nie zostal zatrzymamy pod wplywem alkoholu. Na policji przyznal sie do prowadzenia samochodu pod wplywem policja ustalila pozbawienie prawo jazdow na 2 lata i 1000 zl kary grzywnych. Czy sad moze zmiejszyc wyrok i jakie argumenty podawac. Dodam ze z miejsca zamieszkania do pracy ma ok 40 km i jest bardzo slabe polaczenie komunikacyjne takze bez auta bdzie ciezko utrzymac ta prace.

    • Witam, jeżeli Pani na przesłuchaniu wyraził zgodę na karę uzgodnioną z Prokuratorem podczas przesłuchania w charakterze podejrzanego, to jeżeli chce złożyć wniosek do Sądu o 1 rok zakazu, to wówczas musi cofnąć zgodę na skazanie. Zgodę może najpóźniej cofnąć na posiedzeniu Sądu wyznaczonym celem rozpoznania tego wniosku.
      Szanse na 1 rok zakazu zależą od tego jaki dokładnie wynik miał Pani chłopak. W sytuacji gdyby jego wynik wyniósł ok. 1,2 promila, wówczas ma szanse na orzeczenie przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 roku. Natomiast przy wyniku rzędu 1,7 promila szanse na 1 rok zakazu są bardzo małe.
      Niemniej jednak we wniosku o dobrowolne poddanie się karze Pani chłopak powinien opisać wszystkie okoliczności w jakich prowadził samochód pomimo spożytego wcześniej alkoholu, tj. jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych, pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, czy powodem zatrzymania była rutynowa kontrola trzeźwości. Ponadto powinien opisać do jakich celów wykorzystuje samochód oraz jakie konsekwencje spowoduje dla niego orzeczenie przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres dłuższy niż 1 rok .

  41. Marcin pisze:

    Witam zostałem zatrzymany przez policję na skuterze około godziny 23.00 dodam że było to na wiejskiej drodze gdzie nie ma dużego ruchu ani pieszych no i poprosili o dowód rejestracyjny i kartę i kazali mi dmuchnąć i na alkomacie wykazało 0.22 po 5min 0.23 i po 15min 0.23 no i policjant zatrzymał mi kartę i Mama z bratem musieli przyjechać żeby mnie i skuter zabrać dodam jeszcze ze brakuje mi 4 miesięcy do 18lat jestem w trakcie kursu prawa jazdy kategori T a za miesiąc miałem zacząć kurs kategori B i teraz mam pytanie czy mogą mi odroczyć prawo jazdy i na jaki okres i czy mam jakieś szanse na warunkowe umorzenie postępowania i co mam robić? Proszę o szybką odpowiedź

    • Witam,

      Wyniki, które Pan podał wskazują, że nie popełnił Pan przestępstwa, a wykroczenie. Przy wykroczeniach nie ma możliwości warunkowego umorzenia postępowania, ale z drugiej strony nie ma się czym martwić – nie będzie Pan widniał w kartotece karnej jako osoba karana. Za ten czyn odpowiada się po ukończeniu 17 lat tak jak dorosły. Jeśli zależy Panu na zachowaniu możliwości zdawania na inne kategorie to należy przed Sądem ubiegać się o orzeczenie zakazu prowadzenia tylko motocykli. W przypadku orzeczenia zakazu prowadzenia kat. B lub T, dopóki trwa zakaz to nie może Pan robić prawa jazdy i zdawać egzaminu.

  42. Marek pisze:

    Witam.

    Chciałem zapytać czy kontrola policyjna na zawartość alkocholu może odbywać się w domu i z tego tytułu można stracić prawo jazdy i zostać skazanym? Pytam ponieważ mój wujek wrócił do domu około godziny 19 a o 23.30 poddany był takowemu badaniu bo ktoś zadzwonił, że jechał pijany. Nadmienie tylko, że w domu z pewnością wypił. Wynik 0.55 w wydychanym powietrzu.
    Pozdrawiam.
    Marek

    • Witam,
      W prawie karnym nie istnieje ogólny zakaz przeprowadzania tego typu badań, ale każdy dowód ocenia Sąd i decyduje, czy jest wiarygodny. Z opisanej przez Pana sytuacji wynika, że od momentu jazdy do momentu badania upłynęło bardzo dużo czasu, kiedy wujek mógł pić alkohol. Bardzo istotne jest co wujek powiedział na Policji, bo jeśli się przyznał do picia przed jazdą, to będzie sytuacja ciężka do odkręcenia. Z doświadczenia wiem, że odpowiednie poprowadzenie sprawy powinno skończyć się uniewinnieniem.

  43. Adam pisze:

    Witam

    Aby wszystko zostało dobrze zrozumiane przedstawie swoją całą nie miłą i jakże pechową sytuację.

    Około 2 miesiące temu będąc na parkingu jednego z hipermarketów (przyjechałem tam autem) zostałem wezwany telefonicznie na przesłuchanie na komendę (miałem się stawic natychmiast).
    Miałem przy sobię nabitą lufkę marihuany (ok. 0,1-0,2g) którą wypaliłem (patrząc z perspektywy
    czasu zdaję sobię sprawę iż była to olbrzymia głupota) a następnie udałem na ową komende (poszedłem tam oczywiście pieszo, auto zostało na parkingu). Podczas przesłuchania policjanci
    wyczuli ode mnie woń marihuany, wykonali mi badanie śliny które było pozytywne. Natychmiast zostało zabrane mi prawo jazdy i na nic zdały się tłumaczenia że nie prowadziłem auta od momentu zapalenia. Następnie zostałem zawieziony do pobliskiego szpitala w celu pobrania próbki krwi (zostało również przeszukane moje mieszkanie jak i auto które znajdowało się na wcześniej wspomnianym parkingu (policjanci nic nie znaleźli)). Policjanci powiedzieli mi że moje wyjaśnienia są nic nie warte i PJ zostanie mi zabrane na 100% do tego na pewno nie na krótko. Od tego feralnego dnia minęły ponad 2 miesiące, miesiąc temu dostałem postanowienie z sądu o zatrzymaniu prawa jazdy do wyjaśnienia sprawy (z owego postanowienia wyczytałem iż mój „wybryk” został potraktowany jako wykroczenie).
    Co mogę zrobić w tej sytuacji? Czy jest szansa na umorzenie tej sprawy bądź uniewinnienie mnie?

    Pozdrawiam i proszę o choć krótką odpowiedź 🙂
    Pechowy Adam.

    • Witam. Zastanawiające jest na jakiej podstawie Policja ustaliła, że kierował Pan samochodem. Czy ktoś Pana widział w samochodzie tuż przed przyjściem na komendę? Należy koniecznie jak najszybciej zajrzeć w akta sprawy i ocenić szanse na uniewinnienie. Samo znajdowanie się w stanie po paleniu marihuany nie jest przestępstwem, a jedynie prowadzenie samochodu po narkotykach. W takich sprawach to biegły ocenia stopień Pana odurzenia: czy jest to duże odurzenie (powodujące zaburzenia reakcji i zmysłów podobnie jak alkohol w stężeniu powyżej 0,25 mg/l) czy może mniejsze (mające skutki dla organizmu porównywalne z alkoholem w stężeniu 0,10 – 0,25 mg/l).Zapewne biegły zaopiniuje Pana stan jako drugi z opisanych przypadków. Teraz najprawdopodobniej trafi do Pana wyrok nakazowy z Sądu (najprawdopodobniej otrzyma Pan karę grzywny oraz zakaz prowadzenia samochodów na okres 6-10 miesięcy). Należy się od niego odwołać i wnieść sprzeciw oraz walczyć o uniewinnienie. Jeśli Sąd nie podzieli Pana argumentacji, to w najlepszym przypadku można spodziewać się grzywny w kwocie około 500-800 zł oraz 6 miesięcy zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

  44. kamil pisze:

    Witam. około 3 tygodnie temu zabrali mi prawo jazdy wydmuchałem 0,12 mg/l spadające na 0,11mg/l. Policjanci powiedzieli że będą mi po kilku dniach dzwonić żebym sie stawił na komisariat – nie dzwonili. dziś przyszedł list z sądu a w nim:

    Z protokołu użycia urządzenia kontrolno-pomiarowego do ilościowego oznaczenia alkoholu wydychanym powietrzu wynika że kierujący znajdował się w stanie po użyciu alkoholu 0,12 mg/l, 0,11mg/l w wydychanym powietrzu. Wstępna analiza materiałów daje podstawy do przyjęcia że zachowanie kierującego może wyczerpywać znamiona wykroczenia z art. 87 1 kw.

    Art. 87 3 kw za wykroczenie przewidziane w art. 87 1 kw przewiduje obowiązek orzeczenia środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów zatem do czasu rozstrzygnięcia sprawy należało zatrzymać prawo jazdy.

    moje pytanie to na jaki okres moge sie spodziewać utraty prawa jazdy i co oznacza zdanie: 'Wstępna analiza materiałów daje podstawy do przyjęcia że zachowanie kierującego może wyczerpywać znamiona wykroczenia z art. 87 1 kw.’ ? z góry dziękuję.

    • Witam, przy Pana wynikach Sąd najprawdopodobniej orzekanie wobec Pana karę grzywny oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 6 miesięcy.
      Jednakże przy najwyższym wyniku 0,12 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu może Pan złożyć do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze z odstąpieniem przez Sąd od zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na podstawie art. 39 par 1 k.w. We wniosku powinien Pan opisać wszystkie okoliczności w jakich prowadził Pan samochód pomimo spożytego wcześniej alkoholu, tj. pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, czy powodem Pana zatrzymania była rutynowa kontrola trzeźwości, jakie natężenie ruchu pojazdów i pieszych wówczas panowało. Ponadto powinien Pan opisać do jakich celów wykorzystuje Pan samochód i jakie konsekwencje spowoduje dla Pana orzeczenie przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych nawet na najkrótszy okres 6 miesięcy.
      Zdanie, które Pan powołał oznacza, że materiał dowodowy znajdujący się w aktach sprawy, w szczególności protokół badania Pana alkomatem, wskazuje, iż są podstawy do przyjęcia, ze popełnił Pan wykroczenie z art. 87 par 1 k.w. tj. wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu.

  45. Grzegorz pisze:

    Witam serdecznie. Mam 26 lat, wczoraj zostalem zatrzymany przez policje w rutynowej kontroli drogowej. Wskazanie alkomatem wykazało 0.31 mg/l a drugie 0.30 mg/l. Pojechalem na komisariat gdzie stwierdzono na alkomacie 0.30mg/l a drugie 0.26mg/l. Wypilem piwo i zaczelem pic drugie i wypilem do polowy, a z kratki wentylacyjnej zaczely wylatywac szerszenie wiec niewiele myslac wsiadlem i pojechalem po preparat by je wykurzyć do małego wioskowego sklepu oddalonego jakies 900m od domu i kontrola wioskowa akurat byla. Dodam, że nie zalezy mi na zadnych innych konsekwencjach jak tylko by nie stracic prawa jazdy ponieważ mam 30km do pracy i zadnego innego srodka transportu. Pracuje jako inżynier, mam wyzsze wykształcenie, kredyt dopiero wzięty na mieszkanie 250tys i utrata prawa jazdy posypała by lawinowo problemy związane z utratą pracy przez brak dojazdu, wiąze sie to z niesplaceniem kredytu i dalej lawinowo w dół. Jaka kara mnie może spotkac? Nie jechalem z dyskoteki albo po flaszke. Jak sie bronic, czy isc na ugode i dobrowolnie sie poddac karze z naciskiem na warunkowe umozenie? Wszystkie inne kary mnie zadowalaja oprocz utraty prawa jazdy. pozdrawiam i z góry dziekuje za odpowiedz

    • Witam, jeżeli chce Pan złożyć do Sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania z odstąpieniem przez Sąd od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, to nie powinien Pan przyjmować propozycji dobrowolnego poddania się karze, którą dostanie Pan na przesłuchaniu w charakterze podejrzanego. Przy Pana wynikach będzie to najprawdopodobniej kara pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, kara grzywny oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 roku lub kara grzywny oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 roku.
      Jednakże przy Pana wynikach ma Pan szansę na warunkowe umorzenie postępowania z odstąpieniem przez Sąd od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. W tym celu powinien Pan złożyć do Sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego. We wniosku powinien Pan opisać wszystkie okoliczności w jakich prowadził Pan samochód pomimo spożytego wcześniej alkoholu, tj. pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych, czy powodem Pana zatrzymania była rutynowa kontrola trzeźwości. Ponadto we wniosku należy napisać jakie konsekwencje dla Pana i Pana rodziny spowoduje orzeczenie przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych nawet na najkrótszy okres 1 roku.

      • Grzegorz pisze:

        Witam serdecznie i dziekuje za odpowiedź. Będę walczył ponieważ tak jak Pani mowi jest na to chociaz cień szansy. Mam zdjęcia z „szerszeniowego placu zbrodni” oraz powołam na świadka żone co działo się w domu i jak impulsywne było moje „wyskoczenie samochodem” od początku bede naciskał oczywiscie pokornie na umożenie oraz przedstawie moje dokonania w służbie społeczeństwa. Jeszcze raz dziekuje za słowo które dodaje nadziei .Pozdrawiam

  46. MAŁO-MYŚLĄCA pisze:

    Witam, mam 28 lat. 26.07 2014 roku zostałam zatrzymana przez policję do kontroli alkomatem niestety wynik był pozytywny i wykazało z niego 0,60 mg/l w wydychanym powietrzu czyli promil alkoholu we krwi. prawo jazdy mam od 6 lat nigdy nie byłam karana nie dostałam nawet mandatu. Byłam do tego czasu przykładnym kierowcą i odpowiedzialnym człowiekiem. Skończyłam studia magisterskie wraz z obroną pracy. Kilka dni później wypiłam 3 piwa w godz od 18-21 nie wiedziałam, że będę musiała następnego dnia jechać autem. Wiem że to żadne wytłumaczenie ale ciężko mi z tym i mam ogromne wyrzuty sumienia.
    Prokurator zaproponował kare 5 miesięcy w zawieszeniu na dwa lata, dwa lata zakaz prowadzenia pojazdów, 200 zł. grzywny i 100 zł. na fundacje dobroczynne. Pytanie moje jest następujące czy mam prawo złożyć do Sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania z odstąpieniem przez Sąd od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Bardzo zależy mi na prawie jazdy dowożę dzieci do szkoły. do lekarzy ponieważ chorują wiem że popełniłam ogromny błąd nie do naprawienia ale czy jest szansa, że Sąd skróci mi zakaz prowadzenia pojazdów do 12 miesięcy abym nie musiała ponownie ubiegać się o uzyskanie prawa jazdy? Bardzo proszę o szybką odpowiedz jestem załamana swą głupotą…….

    • Witam, niestety przy Pani wyniku 0,60 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu nie ma Pani szansy na warunkowe umorzenie postępowania oraz odstąpienie przez Sąd od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jednakże może Pani złożyć do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze, w którym będzie Pani wnosiła o 1 rok zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. We wniosku powinna Pani napisać do jakich celów wykorzystuje Pani samochód i jakie negatywne konsekwencje spowoduje dla Pani i Pani rodziny orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres dłuższy niż 1 rok.

  47. Kierowca pisze:

    Witam. Zabrano mi prawo jazdy wydmuchałem 0.15 po drugim dmuchaniu nic się nie zmniejszyło ani nic nie poszło do góry. Prawo jazdy mam od 4 lat i jak do tej pory nie miałem żadnego wypadku ani stłuczki zdarzały się jedynie mandaty nie byłem wcześniej karany. I mam takie pytanie na ile mogą mi zabrać prawo jazdy? Czy jak się odwołam to mogę dostać wysoki mandat i oddadzą prawo jazdy? Czy na pewno wezmą je na jakiś czas? Proszę o jakąkolwiek odpowiedź. Pozdrawiam

    • Witam, przy Pana wynikach może Pan złożyć do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze na karę grzywny z odstąpieniem przez Sąd od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na podstawie art. 39 par 1 k.w. We wniosku powinien Pan opisać okoliczności w jakich prowadził Pan samochód pomimo spożytego wcześniej alkoholu, tj. pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, czy powodem Pana zatrzymania była rutynowa kontrola trzeźwości, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów i pieszych. Ponadto powinien Pan opisać do jakich celów wykorzystuje Pan samochód i jakie konsekwencje spowoduje dla Pana orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych nawet na najkrótszy okres 6 miesięcy.
      Jeżeli jednak Sąd nie uwzględni Pana wniosku to najprawdopodobniej orzeknie wobec Pana karę grzywny oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 6-8 miesięcy.

  48. Fabian pisze:

    Witam, mam pytanie. Czy w przypadku warunkowego umorzenia postępowania zostanie powiadomiona uczelnia? Czy zostanę skreślony z listy studentów? Gdy rozmawiałem z Panią Prokurator, to powiedziała mi że nie powiadomi uczelni, a sąd?

    • Witam, Sąd również nie powiadomi Pana uczelni o wydanym wyroku. Jeżeli Sąd warunkowo umorzy prowadzone przeciwko Panu postępowanie karne, wówczas będzie Pan nadal osobą niekaraną za przestępstwo popełnione umyślnie, gdyż wyrok warunkowo umarzający postępowanie nie jest wyrokiem skazującym.

  49. Adam pisze:

    Witam jechałem do pracy o 2.30 zatrzymal mnie patrol w pierwszym badaniu wyszło 0.14 w drugim 0.11 a po 20 min na komędzie 0.8 i 0.5 dzien puźniej w wydziale wyk. zaproponowano mi wniosek o samoukaranie 900 zł grzywny i 6miesięcy zakazu prowadzeni pojazdów.Podpisałem go.Czy istnieje szansa na odwołanie od decyzji sądu (jeszcze decyzji niema) biorąc pod uwagę że jestem zawodowym kierowcą kat.B,C ,i posiadam orzeczenie o niepełnosprawności ruchowej gdzie praca kierowcy jest wsumie jedną z niewielu prac króre mogę wykonywać (praca siedząca).Oczywiście jestem zatrudniony jako kierowca.

    • Witam, oczywiście może Pan cofnąć zgodę, którą wyraził Pan na przesłuchaniu na Policji. Cofnięcie zgody może Pan wysłać na Policję lub do Sądu, w zależności to od tego gdzie są akta Pana sprawy. Jeżeli cofnie Pan zgodę, to wówczas powinien Pan złożyć do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze na karę grzywny z odstąpieniem przez Sąd od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na podstawie art. 39 par 1 k.w. We wniosku powinien Pan opisać okoliczności w jakich prowadził Pan samochód pomimo spożytego wcześniej alkoholu, tj. pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, jakie panowało natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych w czasie kiedy jechał Pan samochodem, czy powodem Pana zatrzymania była rutynowa kontrola trzeźwości kierujących. We wniosku należy również napisać do jakich celów wykorzystuje Pan samochód oraz jakie konsekwencje spowoduje dla Pana i Pana rodziny orzeczenie przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych nawet na najkrótszy okres 6 miesięcy.

  50. Grzegorz pisze:

    Witam serdecznie ponownie. Jak we wczesniejszym temacie złożyłem wniosek do prokuratury o warunkowe umorzenie postępowania, jednak dzisiaj dostałem list z prokuratury, że prokurator wnosi akt oskarzenia do sądu rejonowego wydział karny. We wniosku do prokuratury opisałem całe zdarzenie i okolicznosci itd. Stąd moje pytanie czy jeżeli prokurator nie zaproponował warunkowego umorzenia postępowania i przesłał akt oskarzenia to, czy jeszcze raz złożyć ten sam wniosek o warunkowe umorzenie postępowania tylko zmienić odbiorce z prokuratora na sąd rejonowy i dać na dziennik podawczy żeby dołączyli do akt sprawy? Pozdrawiam

    • Witam, jeżeli Prokurator uznał, że w Pana sprawie nie zachodzą przesłanki do warunkowego umorzenia postępowania karnego i skierował do Sądu akt oskarżenia, to jak najbardziej może Pan złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania bezpośrednio do Sądu na biurze podawczym. Sąd po złożeniu przez Pana wniosku powinien skierować sprawę na posiedzenie celem rozważania kwestii warunkowego umorzenia postępowania.

  51. John pisze:

    Witam, mam prawo jazdy od 6 lat i ostatnio wtopa Podczas kontroli wykazalo mi 0,11 a po 10minutach 0,9 czyli spadajace i juz by mi sie upieklo gdy bym jechal te 10minut pozniej nigdy nie bylem karany nie posiadam nawet pkt. karnych no ale mleko sie rozlalo. Jest szansa ze odzyskam prawo jazdy i skonczy sie tylko na grzywnie? Dzialam troche spolecznie i otrzymal bym bardzo dobra opinie od miejscowej policji… Co dalej robic szukac adwokata?

    • Witam
      W Pana sprawie kluczowe znaczenie ma pojęcie niepewności pomiaru alkomatu, czyli dopuszczalnego, przewidzianego przez producenta marginesu błędu +/-, z jaką działa każdy analizator wydechu. Ten margines błędu dotyczy każdego analizatora wydechu. Jest oznaczony na świadectwie wzorcowania urządzenia, które znajduje się w aktach sprawy. W przypadku 2 najpopularniejszych analizatorów wydechu wygląda to następująco:
      1. Alkometr A 2.0 – wynosi 0,01 lub 0,02 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, zazwyczaj wynosi 0,02
      2. Alko-sensor IV – wynosi 0,01 lub 0,02 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, zazwyczaj wynosi 0,01.

      Co istotne, ostatnio w sprawach karnych spotykam się z coraz liczniejszymi opiniami biegłych toksykologów, zgodnie z którymi rzeczywista wielkość niepewności analizatorów wydechu w warunkach terenowych powinna być przyjmowana na poziomie 0,03 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.

      Polecam zatem, by zapoznał się Pan z aktami sprawy. Może się bowiem okazać, że wcale nie popełnił Pan wykroczenia prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu.

  52. John pisze:

    Witam ponownie i bardzo dziekuje za odpowiedz. Jak opisywalem moja sytuacje nie napisalem ze podczas badania powiedzialem policjantom ze 3h pozniej na protokole 2godziny wczesniej wypilem piwo. Konsultowalem ta sprawe ze znajomymi policjantami i najbardziej prawdopodobne jest to ze dostane 6miesiecy. Tylko ze Ja te tez na co dzien nosze mundur i w marcu mialem wybrac sie na prawko C jak dostane te 6 miesiecy to bedzie totalna lipa moge nawet stracic prace a Ja naprawde nie wiedzialem ze moge jeszcze cos wydmuchac. 0,11 i 0,9 czy naprawde nie da sie tego inaczej zalatwic?

  53. Paweł pisze:

    Witam . Prawo jazdy posiadam 3 miesiące bardzo się pilnowałem by nie wsiadać do samochodu po sporzyciu ale niestety 5 dni temu wsiadłem po 4 piwach . Gdy jechałem zatankować zatrzymała mnie policja do rutynowej kontroli i po sprawdzeniu dokumentów i wyposarzenia samochodu zbadano mnie alkomatem i wykazało najpierw 0.70 a po 15 minutach 0.90 . Była to póżna pora 22-00 , był mały ruch i nie było to miasto tylko droga dwu pasmowa . Nie wiem co mi teraz grozi i czy jest jakiś sens by złożyć wnisek o umorzenie sprawy . Bardzo prosze o pomoc . I dodam że nie byłem wcześniej karany i kończę szkołe w tym roku.

  54. Ewelina Kluc pisze:

    Mam pytanie dotyczące zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.
    Umorzono mi postępowanie karne na podstawie art.66 §1 i 2 k.k oraz art.67 §1 za czyn z art.178a §1k.k na okres próby wynoszącej 1 rok.
    Zdarzenie miało miejsce w dn.29.XII 2013 r. (okres zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych od dnia 30.XII 2013 r.-30.XII.2014) – z uwagi na przesunięcia terminu rozpraw (choroba sędziego) wyrok uprawomocnił się w dn.08.05.2015 .
    Po wystąpieniu do Wydziału Komunikacji o zwrot prawa jazdy na mocy art 135a Ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami zostałam skierowana na badania psychologiczne i lekarskie.
    Moje pytanie brzmi: Czy wobec umorzenia sprawy to skierowanie jest konieczne?
    Czy mogę sie odwołać od tej decyzji? Na dzień dzisiejszy nie mam prawa jazdy od 1,5 roku, a dojeżdżam do pracy ok.50 km. Ewelina

    • Witam, okoliczność, iż Pani sprawa została warunkowo umorzona nie ma wpływu na konieczność dostarczenia do wydziału komunikacji badań psychologicznych. Wydział komunikacji nie wyda Pani prawa jazdy zanim nie wykona Pani badań. Może się Pani odwołać od tej decyzji, ale zapewne nie zostanie rozpatrzone pozytywnie, gdyż konieczność przejścia badań przed wydaniem przez wydział prawa jazdy wynika wprost z art. 82 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy o kierujących pojazdami, który stanowi, iż badaniom podlegają kierujący, którym prawo jazdy zostało zatrzymane za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.

  55. tom pisze:

    warunkowe umorzenie czy dotyczy rowniez stworzenia zagrozenia w ruchu drogowym czyli nie zatrzymanie sie do kontroli i przekroczona predkosc?

    • Witam, warunkowe umorzenie postępowania karnego jest możliwe jedynie w sprawach karnych o przestępstwa. Kodeks Wykroczeń nie przewiduje natomiast instytucji warunkowego umorzenia postępowania karnego. W konsekwencji w sprawie o wykroczenie stworzenia bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa w komunikacji i nie zatrzymania się do kontroli Policji nie może Pan wnosić o warunkowe umorzenie postępowania. Może Pan natomiast wnieść o dobrowolne poddanie się karze grzywny za te wykroczenia i odstąpienie przez Sąd od orzeczenia środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.

  56. pawel pisze:

    Witam opiszę teraz swoją historię. W dniu 14 czerwca (niedziela) zostałem zatrzymany do rutynowej kontroli. Po badaniu alkomatem wynik wyszedł 0,49 mg/l drugi wynik był taki sam. Po drugim badaniu na komendzie wynik był o,91 promila. Prawo jazdy mam od 2 lat, nie bylem karany do tej pory. Po wizycie na komisariacie celem złożenia zeznań policjant zaproponował dobrowolne poddanie się karze i tak tez zrobiłem. Policjant po konsultacji z prokuratorem zaproponował zakaz prowadzenia pojazdów na okres 3 lat, 5000 zl grzywny i jakąś kara 50 stawek dziennych po 30 zł. Czy jest szansa aby nie stracić prawka aż na 3 lata tylko na krócej np na rok albo chociaż dwa.?

    • Witam, w świetle art.42 par. 2 k.k. w brzmieniu po nowelizacji (czyli po 18 maja 2015r.) minimalny okres zakazu prowadzenia pojazdów w wyroku skazującym za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości to 3 lata. Jedynie w wyroku warunkowo umarzającym postępowanie karne Sad nadal może odstąpić od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów, albo orzec ten zakaz na okres 1 roku lub 2 lat. Podsumowując, jedynie wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego (jesli Sąd taki wniosek uwzględni) daje Panu szansę na krótszy niż 3 lata zakaz prowadzenia pojazdów.

  57. zrospaczona pisze:

    Witam W poniedzialek jechałam wraz z chłopakiem samochodem Zatrzymała nas policja Paweł wydmuchał za pierwszym razem 0.09 a za drugim 0,11 nie wiemy co robi Zabrano mu prawo jazdy czy jest jakaś możliwość żeby je odzyskać Bardzo prosze o porade

    • Witam, proszę zapoznać się z zamieszczonymi na blogu artykułami o tzw. niepewności pomiaru alkomatu. Przeczyta Pani tam, że każde urządzenie elektroniczne – każdy analizator wydechu mierzy stężenie alkoholu z pewnym dopuszczonym przez producenta marginesem błędu. ten margines błędu jest wskazywany na świadectwie wzorcowania analizatora przy okazji jego wzorcowania co 6 miesięcy. Zazwyczaj wynosi +/- 0,01 albo +/- 0,02 mg/l. Biegli z zakresu działania maszyn i urządzeń elektronicznych opiniują, że ten margines błędu podczas pracy urządzenia w terenie jest jeszcze większy, bo wynosi nawet 0,03 mg/l. Przy takim stanowisku rzeczywiste stężenie alkoholu w organizmie Pani chłopaka mogło byc o 0,03 mg/l wyższe albo niższe od wyniku pokazanego na wyświetlaczu urządzenia (czyli od 0,11 mg/l). Jest to tego rodzaju wątpliwość, której nie sposób usunąć, a więc musi zostać poczytana na korzyść obwinionego. Powinno to skutkować umorzeniem postępowania prowadzonego przeciwko pani chłopakowi.

      Co zrobić:
      1. ustalić na Policji, czy Policja wysłała już do Sądu dokument prawa jazdy zabrany pani chłopakowi
      2. ustalić w Sądzie sygnaturę sprawy, pod którą zarejestrowano wniosek Policji o zatrzymanie dokumentu prawa jazdy
      3. złożyć w tym Sadzie pod ustalona sygnaturą (będzie miała trzon Ko) pismo wnioskujące o orzeczenie zwrotu dokumentu prawa jazdy zatrzymanego przez Policję własnie z uwagi na niepewność pomiaru alkomatu – trzeba to dobrze uzasadnić
      4. jeśli jednak Sąd wyda postanowienie o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy złożyć na to postanowienie zazalenie

  58. Rados pisze:

    Mam małe pytanko jakies 3 tygodnie temu zabrali mi prawko za nie trzezwosc na 3 lata chciał bym sie dowiedziec po prostu czy jest szansa zeby go odzyskac miałem 0.71mg alkoholu w wydychanym powietrzu jednak złapałem gume i wyjechałem do rowu. nie mogłem wyjechac i postanowiłem wyjąsc kluczyki ze stacyjki i przespac sie troche to było tak koło godziny 2:30 w nocy jak policja podjechała i ja poprostu nie byłem jeszcze przytomny i nie wiedziałem co mówie i sie przyznałem ze niby prowadziłem prosze mi pomóc bo prawojazdy jest mi bardzo potrzebne poniewaz nie mam jak do pracy dojezdzac z góry bardzo dziekuje

  59. Radek pisze:

    Mam małe pytanko jakies 3 tygodnie temu zabrali mi prawko za nie trzezwosc na 3 lata chciał bym sie dowiedziec po prostu czy jest szansa zeby go odzyskac miałem 0.71mg alkoholu w wydychanym powietrzu ale przed policją jak jechałem to złapałem gume i wyjechałem do rowu. nie mogłem wyjechac i postanowiłem wyjąsc kluczyki ze stacyjki i przespac sie troche to było tak koło godziny 2:30 była to droga pom,iedzy lasami dwukierunkowa w nocy jak policja podjechała i zapytali mnie sie kto prowadził to ja poprostu nie byłem jeszcze przytomny i nie wiedziałem co mówie i sie przyznałem ze niby prowadziłem prosze mi pomóc bo prawojazdy jest mi bardzo potrzebne poniewaz nie mam jak do pracy dojezdzac z góry bardzo dziekuje

    • Bartosz Nadwodny pisze:

      Witam,

      niestety w związku z nowymi surowszymi przepisami za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi co najmniej zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 3 lat oraz 5000 zł świadczenia pieniężnego. Niemniej jednak może Pan powalczyć o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Jak Sąd zgodzi się na Pana wniosek i warunkowo umorzy postępowania karne, wówczas będzie mógł orzec zakaz prowadzenia pojazdów maksymalnie na dwa lata lub krócej oraz świadczenie pieniężne może orzeczone w mniejszym wymiarze.

  60. piotr pisze:

    Witam w dniu 1 czerwca miałem stłuczke autem zakładowym było to na terenie zakładu droga wew. Uderzyłem w konstrukcje stalowa ! Jechałem autem ciezarowym przystosowanym do przewozu osób ale jechałem sam i na szczescie nikomu nic sie nie stało. Przyjechała policja i wydmuchłem 1,02mg/l dostalem juz wyrok nakazowy 3 lata zakaz prowadzenia pojazdow 5000 zl kary i 1000 zl na jakis cel spol. Napisalem sprzeciw od wyroku nakazowego bo i chce złozyc wniosek o warunkowe umorzenie postepowania ! Nigdy nie bylem karany mam zone w ciazy , mam dobra opinie od bylego kierownika ! Moje pyt: czy mam szanse aby sad przychylil sie do mojego wniosku ?

    • Bartosz Nadwodny pisze:

      Witam,

      wszystko zależy od argumentów, które wskaże Pan we wniosku o warunkowe umorzenie. Sąd rozpatrując Pana sprawę pod kątem warunkowego umorzenia bada kilka rzeczy. Po pierwsze stopień społecznej szkodliwości popełnionego przez Pana przestępstwa po drugie stopień Pańskiego zawinienia oraz właściwości i warunki osobiste. Jeżeli Sąd oceni, że stopień społecznej szkodliwości jest znikomy a stopień zawinienia nieznaczny, wówczas istnieje szansa na warunkowe umorzenie postępowania karnego.

  61. pawel pisze:

    witam wczoraj na kontroli trzezwosci mialem 0.12 i 0,09 zabrali mi prawo jazdy bede sie staral o warunkowe odzyskanie mam 2 dzieci wychowuje je sam i jestem jedynym pracujacym w rodzinie dodam ze bylem nieswiadomy tego ze mam jakies promile wypilem tylko 3 piwka wieczorem ale dzien wczesniej mialem urodziny i troszke poszlo alkocholu bylem naprawde w swietnej formie nie przypuszczalbym ze wyjdzie taki wynik czy moge liczyc na warunkowe oddanie i jak to zrobic nie bylem nigdy karany ani nie mam specjalnych wykroczen na kacie. pozdrawiam

    • Bartosz Nadwodny pisze:

      Witam,

      od razu muszę zaznaczyć, iż każdy alkomat mierzy alkohol w wydychanym powietrzu z pewnym marginesem błędu. Oznacza to, że każdy wynik, który wskaże alkomat jest obarczony niepewnością pomiarową. Biegli z zakresu budowy maszyn, urządzeń w tym analizatorów wydechu uważając, iż w warunkach terenowych niepewność pomiarowa może wynosić nawet 0,03 mg/l. Przekładając to na Pana sprawę mógł mieć Pan w wydychanym powietrzu zarówno 0,15 mg/l jak i 0,09 mg/l. Jeżeli nie została od Pana pobrana krew, wówczas żadnymi środkami dowodowymi nie da się ocenić, jakie było rzeczywiste stężenie alkoholu w Pana organizmie. W prawie wykroczeń wszelkie wątpliwości należy poczytywać na Pana korzyść, w związku z tym Sąd musi Pan złożyć wniosek dowodowy o powołanie biegłego z zakresu budowy maszyn, urządzeń w tym analizatorów wydechu w celu zbadania jaka jest niepewność pomiarowa alkomatu, którym był Pan badany.

  62. borek pisze:

    Witam,
    Na poczatku czerwca br. zostalem przebadany w samochodzie policyjnym wynik 0,6 mg/l. Nastepnie na komisariacie probowano dwoch urzadzen, ktore nie zadzialaly .Finalnie testowano mnie na sprzecie wygladajacym na lata 70-te (podpisanym jako sprzet prywatny) – wynik podobny .Czy powyzszy fakt moge wykorzystac do uzyskania warunkowego umorzenia? Jakie mam szanse po wprowadzeniu nowych przepisow ? Nigdy nie bylem karany , zadnych wykoroczen, droga gminna, maly ruch , samochod osobowy.
    Prokurator po zgodzeniu sie na dobrowolne poddanie sie karze zaproponowal 3 lata bez prawka , 5 tys na fundusz i 2 tys grzywny.
    Chcialbym wnioskowac do sadu o warunkowe umorzenie na okres proby 3-5 lat , zakaz prowadzenia na rok i kare pieniezna jak wyzej.
    Pozdrawiam

    • Witam, w mojej ocenie ma Pan szanse na warunkowe umorzenie postępowania karnego na wskazanych przez Pana warunkach: okres próby 3 lata, 1 rok zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym, 7 tys świadczenia pieniężnego. Sam fakt trudności przy pomiarze stężenia alkoholu nie jest argumentem. Warto natomiast przeanalizować wydruki z wyników badania trzeźwości celem sprawdzenia ich poprawności, czy pomiary zostały prawidłowo przeprowadzone przez Policję.

  63. Adrian pisze:

    Witam!
    W dniu 26.07.2015r miałem wypadek na obrzeżach Gdańska auto jadące z nad przeciwka ściął zakręt i byłem zmuszony wjechać do rowu po czym dachowałem oczywiście człowiek zajeżdżający mi drogę nie zatrzymał się i pojechał dalej. Gdy policja przyjechała na miejsce zdarzenia wyjaśniłem wszystko po czym miałem pomiar alkomatem. W wydychanym powietrzu miałem 0.29mg/l przeraziło mnie to bo nie zdawałem sobię sprawy, że mogę mieć w sobie jakikolwiek alkohol w organizmie. Mam 19 lat za miesiąc chciałem iść do pracy gdzie mi prawo jazdy jest nie zbędne gdyż miałem pracować jako mechanik samochodowy. Co mogę z tym zdziałać? Proszę o pomoc bo jestem załamany tym faktem, że odbiorą mi prawo jazdy. Pozdrawiam

    • Adrian pisze:

      Dodam, że wypadek miałem o godzinie 22.30 i poszedłem na badania krwi. Pomoże mi to coś?

      • Witam, trudno ocenić na tym etapie, czy badanie krwi będzie dla pana korzystne. To zależy od tego, czy pomiar Pana trzeźwości alkomatem został wykonany prawidłowo. Nie dysponując wydrukami z alkomatu nie mogę tego ocenić. Załóżmy na razie, że sposób pomiaru Pana trzeźwości alkomatem był prawidłowo, a więc, że badanie Pana krwi potwierdzi uzyskany na alkomacie wynik 0,29 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. W takim wypadku powinien Pan rozważyć złożenie w Prokuraturze po postawieniu Panu zarzutu popełnienia przestępstwa, albo w Sądzie po wpłynięciu aktu oskarżenia, wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego, w którym zaproponuje Pan okres próby (od 1 roku do 3 lat) świadczenie pieniężne oraz odstąpienie przez Sąd od zakazu prowadzenia pojazdów. Przy Pana wyniku 0,29 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu ma Pan na to szansę.

        • Adrian pisze:

          Chciałem zadać jeszcze jedno pytanie pobór krwi miałem 26.07.2015r czekam do dziś na wyniki i moje pytanie brzmi: Ile czeka się na wyniki?

  64. Adam pisze:

    Witam. W dniu 06.09.2015 zostałem zatrzymany przez policje na drodze gruntowej którą prawie nikt nie jeździ. W wydychanym powietrzu miałem 1.8 promila. Alkoholu na co dzień nie pije i nie wiem jak na mnie działa, tego dnia wypiłem 4 piwa. Będąc u kolegi zadzwonił do mnie młodszy brat że babcia źle się czuje i trzeba jej podać leki które zbijają ciśnienie ponieważ rodziców nie było w domu więc wsiadłem na skuter żeby jak najszybciej dojechać. Do domu miałem jakiś kilometr i wtedy zostałem zatrzymany. Jak czeka mnie z to kara? Chodzę jeszcze do szkoły, dochodów żadnych nie posiadam, dojeżdżam często samochodem ponieważ autobusy mi nie pasują. Potrzebne mi jest prawo jazdy ponieważ po skończeniu szkoły chciałem iść do pracy a bez samochodu nie mam dojazdu. Proszę o pomoc.

    • Bartosz Nadwodny pisze:

      Witam,

      w tej sytuacji najniższy wymiar kary jaki Panu grozi to zakaz prowadzenia pojazdów na okres 3 lat oraz świadczenie pieniężne w kwocie minimum 5000 zł. Jednakże w Pana przypadku można się postarać o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Zgodnie z art. 66 Sąd może warunkowo umorzyć postępowanie jeżeli między innymi wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne. Oznacza to, że jeżeli jechał Pan skuterem po alkoholu tylko i wyłącznie aby pomóc babci, wówczas stopień Pańskiego zawinienia należy uznać jako nieznaczny. Korzyści z warunkowego umorzenia są wymierne. Po pierwsze Sąd może odstąpić od zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, po drugie świadczenie pieniężne może być orzeczone w mniejszej kwocie niż 5000 zł oraz po trzecie pozostanie Pan osobą nie karaną za przestępstwo.

  65. Blazej pisze:

    Witam, w dniu wczorajszym pojechałem na pobliski komisariat w celu zbadania trzeźwości, gdyż dzień wcześniej trochę wypiłem, a chciałem jechać w daleką podróż. W wyniku pośpiechu i nie przemyślanej decyzji pojechałem na komisariat za kierownicą, co zauważył policjant. W wydychanym powietrzu miałem 0,15mg/l a po 4 minutach 0,13mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Na nic była moja logiczna argumentacja, policja zatrzymała mi prawo jazdy, po czym po kilku minutach szyderczo stwierdzili, ze teraz już mam poniżej 0,10mg/l i mogę prowadzić samochód. Zostałem poinformowany, ze gdy zostanę wezwany na przesłuchanie mogę złożyć wniosek o łagodny wymiar kary wraz z dobrą argumentacją. Dodam, ze jestem studentem w ciężkiej sytuacji finansowej bez żadnego dochodu, a prawo jazdy jest mi potrzebne do dojazdów na uczelnię oraz do pomocy ojcu przy rodzinnym biznesie. Czy mogę złożyć wniosek o najniższą karę finansową tj. 50zl oraz o niezatrzymanie mi uprawnien? Jak sąd patrzy na takie wnioski? Może coś mi Pan doradzi? Dziękuje

    • Bartosz Nadwodny pisze:

      Witam,

      wymiar kary oraz środka karnego jaki Pan zaproponuje jest Pana świętym prawem. Oznacza to, że może Pan wnosić o co zechce, oczywiście jak to jest dozwolone przez obowiązujące przepisy. Należy jednak zaznaczyć, iż kara grzywna w wymiarze 50 złotych oraz odstąpienie od zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych jest dość łagodna i Sąd może do takiego wniosku się nie przychylić. Jednakże proszę niczego nie przekreślać i walczyć o jak najkorzystniejszy dla Pana wyrok.

  66. Danielugabuga pisze:

    Witam mam taką sytuację … byłem na weselu wracając z sali zauważyłem ze mam rozbite auto. Zadzwoniłem na policję przyjechali i zaczęli mnie badać alkomatem.W wydychanym powietrzu miałem 0.93 promila Ale nie prowadziłem. Stojący przypadkowi ludzie którzy zaczęli mi ublizac wcześniej zaczęli mówić policji ze ja prowadziłem i rozbiłem barierke..;/ A tak nie było … W pobliżu nie ma żadnych kamer ani nic żeby mogło to potwierdzić.. dostałem teraz wezwanie na policję w sprawie „świadka o prowadzenie auta pod wpływem alkoholu ” i co teraz mam myśleć … Z tego co się dowiedziałem to policja tam była po czasie i badali lakier który jest na tej barierce i niby jest podobny do mojego koloru auta :/ Ale fakt jest taki ze to ja dzwoniłem po policję i nie złapali mnie za rękę ze ja prowadziłem tylko są słupy które tak twierdzą… Ja nie mam nikogo kto stanie za mną bo wszyscy byli na sali weselnej… co robić ?

    • Bartosz Nadwodny pisze:

      Witam,

      w tej sytuacji jeżeli policjanci wzięli próbki lakieru z barierki, powinni także pobrać próbki lakieru z Pańskiego samochodu. Dwie próbki powinien zbadać biegły z zakresu badań włókien. Jeżeli biegły ten potwierdzi, iż Są to dwie zupełne inne próbki, wówczas postępowanie wobec Pana powinno zostać umorzone. Dodatkowo trzeba zauważyć, iż jest Pan wezwany w charakterze świadka a nie podejrzanego. Oznacza to, że organy ścigania najpierw chcą Pana przesłuchać przed podjęciem decyzji o postawieniu zarzutów. Wobec powyższego powinien Pan na przesłuchaniu wyjaśnić wszelkie okoliczności w tym, że to Pan dzwonił na policję.

      • Danielugabuga pisze:

        Policja robiła zdjęcia mojego samochodu .. I nic więcej. Jeśli nie ma żadnego nagrania wideo tylko sa świadkowie którzy byli od samego początku nie mili i wgl to policja może opierać się o ich zeznania.? Przecież później mogło nawet z takim samym lakierem auto uderzyć w tą barierke i zostawić slady A policja nie zrobiła zdj tej barierki w tym samym czasie co mojego auta. Sprawa dziwna..

  67. kosa88 pisze:

    Witam. Proszę o odpowiedź na moje pytanie …. kontrola w godzinach wczesno-porannych , w wydychanym powietrzu 0,10 następnie 0,8 i 0,6 ….. zabrali prawo jady , wniosek do sądu … czy stracę prawo jazdy ? Nigdy nie karany , prawko od 10 lat .

    • kosa88 pisze:

      0,10 – 0,08 – 0,06

    • Bartosz Nadwodny pisze:

      Witam,

      przy najwyższym wyniku 0,10 mg/l powinien Pan powoływać się na niepewność pomiarową alkomatu, która zazwyczaj wynosi od 0,01 mg/l do 0,02 mg/l. Przyjmując, że w Pana przypadku niepewność jest na poziomie 0,01 mg/l wówczas mógł mieć Pan w organizmie 0,11 mg/l lub 0,09 mg/l przy pierwszym badaniu. Żadnymi środkami dowodowymi Sąd nie jest w stanie ustalić jakie było rzeczywiste stężenie alkoholu w Pana organizmie jeżeli nie pobrano od Pana dwóch próbek krwi w odstępie co najmniej godzinowym. W związku z tym powinien Pan wnosić o biegłego z zakresu toksykologii aby ocenił niepewność pomiarową alkomatu, którym był Pan badany oraz rzeczywiste stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu.

  68. Zainteresowany pisze:

    Witam. W sobotę ok 12 krewny wracal po 16 godz z pracy. W pewnym momencie podobno ktos wyjechal mu z prawej strony w wyniku czego zjechal na lewo i uderzyl w kosz na śmieci. Nikomu nic sie nie stalo wiec odjechal do domu. Po jakims czasie do domu przyjechala policja i zostal zatrzymany bo ktos zadzwonil ze jechal pijany. Po okolo 1,5 godz od zdarzenia zostal poddany badaniu wynik 0,98 mg, po 30 min 0,91 i 0,94 mg. Jak oświadczył przy badaniu wypil ok 100ml wodki w nocy. Podobno ze stresu wypil tez drinka i piwo po przyjeździe do domu. Dodam ze w nocy nic nie jadł. Jest jakas szansa na umorzenie postępowania po retrospekcji. Czy lepiej zlozyc wniosek o warunkowe umorzenie. Ewentualnie jakiej kary moze sie spodziewać. Dodaje iz nie byl wcześniej karany. Dziękuję za odpowiedz.

    • Witam, 100 ml wódki wypitej w nocy z piątku na sobotę nie mogło spowodować nietrzeźwości Pana krewnego w sobotę o godzinie 16. Z kolei wyniki, które Pan podał, w szczególności 2 ostatnie potwierdzają słowa Pana krewnego o wypiciu alkoholu po przyjeździe do domu a przed badaniem trzeźwości. Dwa ostatnie wyniki wskazują na zachodzący w organizmie Pana krewnego proces dalszego wchłania alkoholu, który trwa od 40 minut do półtorej godziny od zakończenia spożywania alkoholu. Skoro zatem wyniki badania trzeźwości pana znajomego są rosnące, to oznacza, że zakończył spożywanie alkoholu między 40 minut a półtorej godziny wcześniej – przed badaniami. Doradzam jak najszybsze sporządzenie kserokopii lub fotokopii akt sprawy, a następnie zlecenie biegłemu z zakresu toksykologii opinii w tej sprawie. W świetle obowiązującego od 1 lipca Kodeksu Postępowania Karnego (po nowelizacji, która weszła w życiu 01 lipca 2015r.) opinia biegłego, wydana również na prywatne zlecenie oskarżonego lub jego obrońcy może stanowić dowód w sprawie na równi z opinia biegłego wydaną na zlecenie Prokuratora.

  69. Zdzisław pisze:

    Witam serdecznie.

    Mam do Pana pytanie.
    U mojego kierowcy samochodu cieżarowego po wejściu na magazyn wyczuto alkohol i wezwano Policję. Wynik to 0,24 mg. Proszę o informację jak dla niego może skończyć się ta sprawa.
    Ździwiony jestem również faktem iż Policja nie poinformowała mnie jako właściciela firmy o takiej sytuacji.
    Mam jeszcze pytanie. Czy po zabraniu prawa jazdy przez Policję mogą mu zabrać np. jedną kategorie np. B a C+E zostawić?
    Pozdrawiam

    • Witam, przy założeniu, że pomiary trzeźwości Pana kierowcy zostały przeprowadzone przez Policję prawidłowo ( co wcale nie jest oczywiste i w wielu sprawach sposób przeprowadzenia badania trzeźwości pozostaje w sprzeczności chociażby z instrukcją analizatora wydechu), a więc przy założeniu, że Pana kierowca popełnił zarzucane mu wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu z art.87 par. 1 k.w., wówczas grozi mu zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres od 6 miesięcy do 3 lat. W świetle aktualnej „wojny Policji ze sprawcami wykroczeń drogowych” Policja prawdopodobnie zażąda orzeczenia wobec Pana kierowcy zakazu prowadzenia pojazdów aż na 3 lata. Jeśli pana kierowca przedstawi na swoją obronę racjonalne i przekonywujące argumenty, w tym pozytywna opinię od pracodawcy, wówczas ma sporą szansę na zakaz prowadzenia pojazdów rzędu 8- 10 miesięcy. Na najkrótszy 6-miesięczny zakaz ma małą szansę z uwagi na wynik 0,24 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu – zbliżony do górnej granicy 0,25 mg/l za wykroczenie.

      Sąd może wyłączyć spod zakazu kat. C i C+ E prawa jazdy, przy czym, jeśli kierowca prowadził pod wpływem alkoholu samochód ciężarowy, to ma na to niewielką szansę. Chodzi o to, że zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego zakaz powinien dotyczył właśnie tej kategorii pojazdów, którym sprawca poruszał się pod wpływem alkoholu.

  70. PIOTR pisze:

    Witam,27,10,15r Zatrzymano mi prawo jazdy za jazde po spozyciu alkoholu .Stało sie to na zakładzie w którym miałem sie załadowac.Podczas mojego meldunku na bramie wjazdowej ochrona zakładu zapytała mnie czy poddam sie badaniu za zawartosc alkoholu,ja bedąc pewny siebie zgodziłem sie na badanie przez ochrone wynik 0,16mg.Ochrona powiadomiła policje i juz na policyjnym alkomacie miałem 0,09mg i drugie 0,06mg.Ja tylko podjechałem samochodem około 100m z miejsca parkingowego gdzie samochód był zaparkowany przy zakładzie juz na teren zakładu.Jestem kierowcą zawodowym C,C+E i prawo jazdy jest mi potrzebne(na chleb).Co mam w takiej sytuacji zrobic aby nie zatrzymano mi prawo jazdy nawet na najkrótrzy okrez kary 6m-cy

    • Witam, decydujące znaczenie w Pana sprawie ma pierwszy wynik badania Pana trzeźwości, który wyniósł 0,16 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Z Pana opisu wynika, że ten wynik został uzyskany w trakcie badania pana trzeźwości przez pracownika ochrony przy użyciu alkomatu będącego na wyposażeniu ochrony. Pozostałe wyniki – uzyskane podczas badania pana trzeźwości przez Policję są niższe od 0,10 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, a więc poniżej dolnej granicy, od której rozpoczyna się wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu.

      Z mojego zawodowego doświadczenia wynika, że w większości wypadków analizatory wydechu używane przez pracowników ochrony nie spełniają podstawowych kryteriów koniecznych dla uznania ich wyników za wiarygodny dowód w sprawie karnej. W pana interesie jest zatem ustalenie na podstawie akt sprawy, jakim analizatorem wydechu został Pan przebadany przez pracownika ochrony, czy w aktach znajduje się chociażby świadectwo wzorcowania urządzenia.

      • PIOTR pisze:

        Witam.Byłem badany przez pracownika ochrony alkomatem alkosensor IV identyczne urządzenie miała policja przy moim badaniu co tu tylko sprostuje wyniki badania przez policje 0,06mg i drugie 0,03mg .Alkomat ochrony podobno był po przeglądzie okresowym.Jutro mam przesłuchanie w tej sprawie i nie wiem jak sie zachowac,wiem ze jak dobrowolnie poddam sie karze to oczywiscie do winy sie juz przyznaje.Z góry dziekuje za odpowiedz

        • Witam, w tej sytuacji przyznanie się do popełnienia wykroczenia, bez możliwości przeanalizowania wcześniej prawidłowości przebadania Pana trzeźwości przez pracownika ochrony i wiarygodności analizatora wydechu, jakiego użył wydaje się lekkomyślne, ale decyzję musi podjąć Pan. Ja w pracy zawodowej stosuję zasadę, że przyznać się oskarżony zawsze zdąży, więc pospiech w tym zakresie nie jest wskazany.

          • PIOTR pisze:

            Witam dziekuję za wczesniejsze porady.Obecnie moja sprawa znajduje sie w sądzie nie mam jeszcze terminu rozprawy.Alkomat którym byłem badany przez ochronę okazał sie mieć wszystkie potrzebne świadectwa i był świeżo po przeglądzie.Zakupiłem u Pana na stronie wniosek o nie orzekanie przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów art 39 pkt1.Wypełniłem go opisałem w nim całą zaistniałą sytuacje,wiem że ochroniarz który mnie badał był wzywany na przesłuchanie na policje.Mam jeszcze jedno pytanie czy mam szanse na odzyskanie prawa jazdy wszystkich kategorii nawet tej której prowadziłem pojazd czyli C+E?Z góry dziękuję

          • Witam,

            art. 39 par 1 k.w. mówi o tym, iż Sąd może odstąpić od zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Oznacza to, że jeżeli Sąd przychyli się do Pana prośby to nie będzie orzekał zakazu w ogóle czyli także co do kategorii C i C+E prawa jazdy.

        • Hubert pisze:

          Witam !
          Serdecznie proszę o poradę, ponieważ mam problem. Jechałem samochodem w trakcie jechania popsuł mi się samochód i zjechałem na pobocze, zacząłem go naprawiać, ale stwierdziłem, że nie dam rady go naprawić. Zadzwoniłem do żony aby zadzwoniła po pomoc drogową,ja w tym czasie stojąc koło samochodu wypiłem 0,200 ml wódki.Po czasie zobaczyłem idącego policjanta do mnie spytał mi się co się co się stało, powiedziałem że zepsuł mi się samochód, oraz spytał się kto jechał tym samochodem odpowiedziałem ze ja. On na to ze czuć ode mnie woń alkoholu ,i kazał mi dmuchać, po dwóch pierwszych razach dmuchania nic nie wykazało, po chwili kazał trzeci raz dmuchać wykazało 0,99 mg/l. Odebrał mi prawo jazdy. Nie mam pojęcia co będzie dalej, ale nie byłem w trakcie jazdy pod wpływem alkoholu. Proszę o odpowiedź w tej sprawie, dziękuję i pozdrawiam.

          • Witam,

            po pierwsze chciałem zauważyć, że bardzo dziwnym faktem jest tylko jedno pozytywne badanie Pańskiego stanu trzeźwości. Aby badanie mogło stanowić niepodważalny dowód, że jechał Pan samochodem po alkoholu muszą być co najmniej dwa pozytywne badania w odstępie minimum 15 minutowym. Po drugie należy zauważyć, iż alkohol od momentu ostatniego wypicia wchłania się do organizmu przez okres (około) 40 minut lub dłużej. Oznacza to, że jeżeli był Pan badany w tym okresie to powinien mieć Pan wyniki wzrastające. W związku z tym powinien Pan (jeżeli się Pan nie przyznaje) powołać biegłego toksykologa, który na podstawie wyników badań powinien podjąć próbę oceny jaki alkohol Pan spożywał oraz w jakich godzinach, co może być kluczowe w sprawie i spowodować Pańskie uniewinnienie.

  71. Paweł pisze:

    Szanowny panie mecenasie w dniu 13 wrzesnia w godzinach popoludniowych wypiłem troche i 14 o godz.5 z minutami zatrzymany zostałem do kontroli drogowej .noi pokazalo mi 0,27 w wydychanym powietrzu ,po 20 min.mialem 0,24,ale o godz.6 na komendzie gdzie mnie przewieziono miałem 0,14 .potym wszystkim poddałem sie dobrowolnie karze bo prokurator odstąpil od przestępstwa czyli wniosek do sądu poszedł z wykroczenia ,lecz pani sedzia powolała biegłego ,gdzie ten orzekłstan ze byłem w stanie nietrzeżwości no i teraz cofneła wszystko do policji i mam odpowiadać nie z wykroczenia tylko z popełnienia przestępstwa co ja biedny moge zrobic w tej sprawie ażeby jak najszybciej odzyskać prawo jazdy ,a dodam jeszcze ze moja praca to handel obwożny czyli teraz niemoge wukonywać tej pracy a jestem jedynym ŻYWICIELEM rodziny a w dodatku mam córke na studjach gdzie w calości ją ja utrzymuję bo żona też niepracuje niech mi pan podpowie co mozna zrobic w tej sprawie na moją korzyść ,dodam ze to jest mój pierwszy taki wybryk i naprawde ostatni prosze bardzo gorąco o odpowiedż z powazaniem pana goracy obserwator

    • Witam,

      w tej sytuacji powinien Pan po pierwsze uzyskać wgląd w akta sprawy i sprawdzić jaka jest niepewność pomiarowa alkomatu, którym był Pan badany. Przeważnie w świadectwach wzorcowania alkomatów niepewność pomiarowa jest określana na poziomie od 0,01 do 0,02 mg/l. Oznacza to (przyjmując niepewność pomiarową na poziomie 0,02 mg/l), że mógł mieć Pan (biorąc pod uwagę wynik 0,27 mg.l) od 0,25 mg/l do 0,29 mg/l. Sąd musi przyjąć dla Pana najkorzystniejszą wersję, ponieważ żadnymi innymi środkami dowodowymi nie jest w stanie określić rzeczywistego stężenia jeżeli nie została pobrana od Pana krew do badań.

      Natomiast jeżeli niepewność pomiarowa będzie wynosiła 0,01 mg/l, wówczas powinien Pan wnosić o biegłego z zakresu budowy maszyn i urządzeń w tym budowy alkomatów, który powinien zbadać błąd pomiarowy alkomatu. Z doświadczenia zawodowego wynika, że błąd pomiarowy alkomatów wynosi 0,03 mg/l co oznacza, że nie powinien Pan odpowiadać za wykroczenie jazdy w stanie po użyciu alkoholu.

      • Paweł pisze:

        Witam szanowny panie mecenasie w odpowiedzi na pana opis z dnia 18.12, pragne poinformoć ze juz mam nieodpowiadac za wykroczenie lecz za przestepstwo gdyz sad powolal bieglego i ten rozbieznosc okreslil na 0,01 wiec ponowne rozpatrzenie przeslal sad do policji w turku i po krotkiej informacji dowiedzialem sie ze bede odpowiadal za przestepstwo czyli teraz jezeli dobrze rozumie wszystko zalezy od prokuratora , czy mam racje czy sie myle i czy wobec tego mam szanse na warunkowe umorzenie postepowania bardzo bym prosil o info i o odpowiedz z powazaniem pana gorliwy i pelny podziwu dla pana mecenasa OBSERWATOR/ps. czy w takiej sytuacji mam szanse na w miare szybkie odzyskanie prawa jazdy/

  72. Krzysiek pisze:

    Witam dnia 25.12.2015 zostalem zatrzymamy przez policje alkomat wykazal 0,28 w wydychanym powietrzu , zostalo mi zabrane prawo jazdy i kazano czekac na wezwanie z policji …. jechalem samochodem osobowym o godzinie po 17:00 …. jaka kare moge otrzymac , jestem jedynym zywicielem rodziny na utrzymaniu mam zone i trojke dzieci w wieku 4,6,8 lat zona nie pracuje a ja do pracy dojezdzam samochodem czy mam szanse ze nie odbiora mi prawa jazdy co robic????

    • Witam,

      przy najwyższym wyniku 0,28 mg/l na bazie obecnych przepisów, najbardziej łagodną karą będzie zakaz prowadzenia pojazdów na okres minimum 3 lat i 5000 zł świadczenia pieniężnego. Jednakże wynik 0,28 mg/l jest bardzo niskim wynikiem i może się Pan starać o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Jeżeli Sąd przychyli się do Pana wniosku to może orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych maksymalnie na okres 2 lat, albo jednego roku albo odstąpić od zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Dodatkowo świadczenie pieniężne może być orzeczony w mniejszej kwocie niż 5000 zł. W związku z warunkowym umorzeniem postępowania musi Pan wykazać, iż stopień społecznej szkodliwości był znikomy a stopień zawinienia nieznaczny.

      Jednakże należy poruszyć także kwestię błędu pomiarowego alkomatu. Co prawda w świadectwie wzorcowania przeważnie błąd jest wskazany na poziomie 0,01 mg/l, jednakże należy zauważyć, iż był on badany w warunkach laboratoryjnych, które ni jak mają się do warunków terenowych. Biegli z zakresu budowy alkomatów stoją na stanowisku, że błąd pomiarowy może wynosić nawet 0,03 mg/l w warunkach terenowych co oznacza, że Pana wynik mógł wynosić 0,31 mg/l jak również 0,25 mg/l. Oznacza to, że jeżeli biegły uzna, że najwyższy Pana wynik był na poziomie 0,25 mg/l wówczas będzie odpowiadał Pan za wykroczenie jazdy w stanie po użyciu gdzie Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.

  73. KaKa113 pisze:

    Przeczytałem całe forum i nie znalazłem przypadku który by odpowiadał mojej sytuacji. Podczas rutynowej kontroli, gdy jechałem do pracy o godzinie 3ciej w nocy wydmuchałem 0,38 w radiowozie, a następnie na komendzie 0,35mg/l. Podejrzewam że odstęp czasu był zachowany a margines błędu alkomatu nie wchodzi w grę. Na mieście nie było żywej duszy tylko ja i policja z prewencji. Standardowo zostało zatrzymane za pokwitowaniem prawo jazdy, a ja podpisałem dobrowolnie protokół obciążając mnie. Zgodnie z planem złożyłem wyjaśnienia dotyczące całej sytuacji, przedstawiając fakt że zrobiłem to nieświadomie, gdyż po 2 piwach nie spodziewałem się takiego wyniku, co się później okazało, za krótki odstęp czasu, zmęczenie z powodu niewyspania po pierwszej zmianie od 4 do 15 pracowałem. Czas spożywanego alkoholu oscylował w godzinach po 21 do 23. O północy byłem już w łóżku przez co pewnie spowolniłem metabolizm. W zeznaniach wnioskowałem ażeby ukarać mnie większą grzywną a ze względu na charakter pracy (kierowca zawodowy) zabrać wszystkie kategorie z wyłączeniem kategorii C na pół roku co umożliwi mi utrzymanie posady. Nadmienię że czekam na uprawomocnieni wyroku sądu dotyczącego rozwodu z moją ex, wziąłem kredyt 10tyś żeby móc odejść z autem i spłacam jeszcze pożyczkę w zakładowej kasie za nasze wakacje. Czy jedynym kołem ratunkowym jest warunkowe umorzenie postępowania karnego? Mieszkam z teraz z rodzicami i pracuje tylko mama

    • Witam, z uwagi na okoliczność, iż Pana wyniki badania alkomatem wynoszą ponad 0,26 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu (od wyniku 0,26 mg/l rozpoczyna się odpowiedzialność karna za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a par 1 k.k.), nie jest możliwe aby Sąd orzekł zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 6 miesięcy).
      Dlatego też może Pan złożyć wniosek o dobrowolne poddanie się karze na karę grzywny z orzeczeniem zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 3 lat z wyłączeniem kat. C prawa jazdy (zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych w przypadku wydania wyroku skazującego wynosi od 3 do 15 lat, a orzeczenie przez Sąd kary grzywny lub kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania oznacza wyrok skazujący).
      Może Pan również złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego. W przypadku warunkowego umorzenia postępowania karnego Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 roku lub 2 lat. W przypadku warunkowego umorzenia postępowania Sąd również ma możliwość wyłączenia kat. C prawa jazdy.

  74. sagi pisze:

    Witam, w środę po pracy około godziny 1:00 wypiłem mocne piwo 7%, około 2 w nocy wsiadłem do samochodu, zostałem zatrzymany za przekroczenie prędkości (Jechałem 79km myśląc, że można 70, a było 50). Po kontroli wydmuchalem 0.25mg, po drugim dmuchieciu 0.23. 16 marca mam udać się na komisariat wyjaśnić sytuację. Jaka kara grozi mi w tej sytuacji? Na koncie mam 2 pkt za prędkość z tamtego roku, prawo jazdy ponad 10 lat, I kiedyś wylądowałem na izbie za picie alkoholu w miejscu publicznym.

    • Witam, jeżeli Pana najwyższy wynik wyniósł 0,25 mg/l to popełnił Pan wykroczenie z art. 87 par 1 kw, za które grozi kara aresztu albo kara grzywny w wysokości co najmniej 2500 zł. Natomiast maksymalna kara grzywny wynosi 30.000 zł. Dodatkowo grozi Panu zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 6 miesięcy do lat 3.

      Wykroczenie jazdy po alkoholu popełnia kierujący, u którego stężenie alkoholu wyniosło od 0,10 mg/l do 0,25 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Zatem, biorąc pod uwagę, iż Pana wynik wyniósł 0,25 mg/l alkoholu, to musi się Pan liczyć z zakazem na okres nawet 1 roku. Oczywiści każda sprawa jest inna i inne są okoliczności sprawy, więc zdarzają się sprawy gdzie sąd przy takim wyniku wymierza zakaz prowadzenia pojazdów na okres 6 miesięcy. Dlatego też w tym celu warto jest złożyć do sądu – oczywiście jeżeli nie kwestionuje Pan swojego sprawstwa i winy wniosek o dobrowolne poddanie się karze na karę grzywny oraz zakaz prowadzenia pojazdów na okres 6 miesięcy.

      Więcej na ten temat znajdzie Pan w artykule https://poradnikadwokata.pl/jazda-samochodem-po-alkoholu/.

      Pozdrawiam,
      Adwokat Agnieszka Rzeszut
      792 828 323

  75. Tomasz pisze:

    Witam,
    bardzo proszę o ocenę szansy na warunkowe umorzenie:
    0,7 mg w wydychanym powietrzu czyli 1.53 promila, niekarany, na policji propozycja dobrowolnego poddania się karze: 2000 grzywna, 5000 fundusz i 3 lata zakazu. Czy jest szansa na umorzenie postępowania i zakaz na 1 rok żeby bie zdawać ponownie egzaminu? alkohol pity wieczorem, zatrzymanie ok 6 rano przy jeździe do pracy poza miastem, małe natężenie ruchu, prawie żadne, żadnej kolizji, prawo jazdy niezbędne do dojazdów do pracy poza miejscem zamieszkania. Dodatkowo w trakcie rozwodu z koniecznością wyprowadzenia się z mieszkania żony. Konieczność wynajęcia mieszkania przy małtch zarobkach. Trudna sytuacja finansowa. Zarobki ok 3000 -3500 netto. Brak stałej umowy o pracę. Umowa do października 2022. Bez praea jazdy możliwości znalezienia nowej pracy minimalne.
    Czy są szanse i jakie będą koszty prawnicze poczynajac od przesłuchania na policji? Muszę wziąć kredyt na koszty dlatego też tak ważna jest ocena szans na umorzenie i 1 rok zakazu. Bardzo proszę o odp.
    Tomasz

    • Dzień dobry, szanse na warunkowe umorzenie postępowania karnego nie są wysokie, bowiem przekroczył Pan znacznie wynik 0,26 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Sądy orzekają warunkowe umorzenie postępowania karnego za jazdę po alkoholu zazwyczaj gdy wynik badania trzeźwości wyniósł ok. 0,3 mg/l. Oczywiście każda prawa jest inna i wymaga indywidualnego podejścia. W naszej praktyce zawodowej spotkaliśmy się z przypadkami gdy sąd przy podobnym wyniku orzekł warunkowe umorzenie postępowania karnego, ale wówczas zakaz prowadzenia pojazdów wyniósł 2 lata.
      Więcej na temat warunkowego umorzenia postępowania karnego znajdzie Pan w artykule: https://poradnikadwokata.pl/wniosek-o-warunkowe-umorzenie-postepowania-karnego/

      Pozdrawiam,
      Adwokat Agnieszka Rzeszut
      792 828 323

  76. Pomorski pisze:

    Szanowni Państwo, w ubiegłym tygodniu zostałem zatrzymany do kontroli o 4.45. Pierwsze badanie wykazało 0.13, drugie wartość podobną, trzecie – po 15 minutach 0.1. Ruchu nie było praktycznie w ogóle ze względu na porę dnia. Z racji tego, że zamknąłem ważny etap w życiu, kupiłem butelkę RIS (piwo ciemne kraftowe, butelka 0.33) i delektowałem się nim od godziny 23 do prawie 01.00. Mam w domu alkomat, ale ilość spożytego alkoholu dnia poprzedniego absolutnie nie skłaniał mnie do jego wykorzystania. Czułem się na tyle dobrze, że postanowiłem znacznie wcześniej zacząć pracę, by móc szybciej z niej wyjść i pojechać do samotnej matki w sąsiednim mieście. Prawo jazdy mam dwadzieścia lat. Do tej sytuacji czyste konto. Prawo jazdy jest mi niezbędne, by móc odwiedzać i pomagać Matce. Nie jest ona osobą …radzi sobie z więskzością czynności, jednak w tych najcieższych potrzebuje mojej pomocy. Chciałbym poddać się karze, ale chciałbym także móc ją odwiedzać. Podczas przesłuchania na policji otrzymałem propozycję by poddać się dobrowolnie karze w wymiarze 6 miesięcy pozbawienia prawo jazdy + 2 500 grzywny. Czy jest szansa, bym odpowiednim wnioskiem uniknął kary zabrania dokumentu? Jaki to wniosek, na jakim etapie należałoby go złożyć? Będę wdzięczny za odpowiedź

    • Witam, przy najwyższym wyniku badania trzeźwości zachowuje Pan szansę na odstąpienie przez Sąd od zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Oczywiście wszystko zależy od okoliczności sprawy, Pana właściwości i warunków osobistych, do jakich celów wykorzystywał Pan samochód przed zatrzymaniem prawa jazdy, jakie konsekwencje spowoduje dla Pana i Pana najbliższych orzeczenie przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów nawet na najkrótszy okres 6 miesięcy.

      Jak sprawa trafi do sądu, to może Pan złożyć wniosek o dobrowolne poddanie się na karę grzywny z odstąpieniem od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na podstawie art. 39 par 1 kw. Więcej na ten temat znajdzie Pan w artykule: http://jazdapopijanemu.pl/brak-zakazu-prowadzenia-pojazdow-za-wykroczenie-jazdy-po-alkoholu/

      Pozdrawiam,
      Adwokat Agnieszka Rzeszut
      792 828 323

      • Leosia pisze:

        Witam. Zostało mi odebrane prawo jazdy za jazdę w stanie nietrzeźwości. W wydychanym powietrzu wskazało 0.48 co po podwojeniu daje 1 promil. Czy mogę coś zrobić aby sąd umorzył mi karę nie zabierając mi prawo jazdy na okres dłuższy niż 1 rok ? Nigdy wcześniej taka sytuacja się mi nie zdarzyła.

        • Witam, jeżeli jest Pani osobą niekaraną za przestępstwo popełnione umyślnie, to może Pani ubiegać się o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Przy najwyższym wyniku 0,48 mg/l alkoholu zachowuje Pani szansę na takie rozstrzygnięcie Nie jest to jednak niski wynik, dlatego też szanse na warunkowe umorzenie w głównej mierze zależą od okoliczności sprawy, tj pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów i pieszych itp.

          Więcej na temat warunkowego umorzenia postępowania karnego znajdzie Pani w artykule: Warunkowe umorzenie postępowania karnego

          Pozdrawiam,
          Adwokat Agnieszka Rzeszut
          792 828 323

  77. Aga pisze:

    Jak długo trawa sprawa o 0,29 mgl w trzecim wyniku 0,19 i ile może być spraw

    • Witam, zazwyczaj sprawa o jazdę samochodem w stanie nietrzeźwości kończy się na 1-2 terminach rozpraw. Zależy to również od tego, czy sąd na pierwszy termin rozprawy wezwanie świadków, czy też nie. Może się tak również zdarzyć, że nie zostaną wezwani świadkowie, ale żadna ze stron postępowania nie będzie chciała przesłuchiwać świadków i wówczas sprawa zakończy się na pierwszym terminie.

      Jeżeli jest Pani osobą niekaraną za przestępstwo popełnione umyślnie, to może Pani ubiegać się o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Przy najwyższym wyniku 0,29 mg/l alkoholu zachowuje Pani szansę na takie rozstrzygnięcie i 1 rok zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Oczywiście wszystko zależy od okoliczności sprawy tj pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów i pieszych itp.

      Więcej na temat warunkowego umorzenia postępowania karnego znajdzie Pani w artykule: Warunkowe umorzenie za jazdę po alkoholu

      Pozdrawiam,
      Adwokat Agnieszka Rzeszut
      792 828 323

  78. lamelaj pisze:

    Witam! 12 lipca o godzinie 8:50 zostałem zatrzymany podczas rutynowej drogowej kontroli trzeźwości – zatrzymywany był po kolei każdy pojazd.

    Piłem dnia poprzedniego wieczorem. Podczas kontroli okazało się, że mam 0,39mg/l w wydychanym powietrzu. Po każdej kolejnej kontroli tendencja była spadkowa – 0,38 a potem 0,37. W sumie przejechałem 2,5km do momentu kontroli. Nigdy nie byłem karany. Czy na etapie przesłuchania na policji prokurator może zgodzić się na wniosek o warunkowe umorzenie postępowania? Czy przy tym wyniku WUP jest możliwe?

    • Witam, przy wyniku 0,39 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu i przejechaniu krótkiego odcinka drogi – 2 i pół kilometra Sąd może zgodzić się na warunkowe umorzenie postepowania karnego bez zakazu prowadzenia pojazdów, albo – co bardziej prawdopodobne – z zakazem prowadzenia pojazdów na 1 rok. Ta druga opcja – 1 rok zakazu prowadzenia pojazdów nie jest zła, szczególnie w dzisiejszych czasach po tak surowym zaostrzeniu przepisów karnych za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu. zakaz prowadzenia pojazdów na 1 rok oznacza bowiem, ze nie trzeba ponownie zdawać egzaminu na prawo jazdy. Co do Prokuratora – zawsze można wysłać do niego pismo – o skierowanie do Sądu wniosku o warunkowe umorzenie postepowania karnego zamiast aktu oskarżenia, jednak szansa, że Prokurator się na to zgodzi jest minimalna.

      Podsumowując – ma Pan realna szansę na przekonanie Sądu na warunkowe umorzenie postepowania karnego i zakaz prowadzenia pojazdów na 1 rok, choć to nie jest wcale takie proste. Na decyzję Sądu składa się nie tylko stężenie alkoholu, ale mnóstwo innych czynników, jak – Pana dotychczasowy sposób życia, zachowanie po popełnieniu przestępstwa, czas, miejsce jazdy samochodem, natężenie ruchu, konsekwencje wyroku skazującego i standardowego zakazu prowadzenia pojazdów na 3 lata. Pisze o tym dlatego, że większość osób, w tym prawników, błędnie uważa, że Sędzia kieruje się tylko stężeniem alkoholu, to jest jak kierowca ma około 0.30 mg/l, a więc około 0,6 -0,7 promila, to pewnie będzie warunkowe umorzenie, jak promil lub więcej to nie ma szans. To wcale nie jest takie proste. W trakcie mojej pracy adwokata, miałem wiele spraw, gdzie Sąd zgodził się na warunkowe umorzenie postepowania pomimo stężenia przekraczającego 1 promil. Bywały też przypadki, gdy Sąd nie wyrażał zgody na warunkowe umorzenie postepowania przy 0.30 mg/l. Nie oznacza to tez, że wszystko zależy od Sędziego i że to ruletka. Kierowca może znacząco zwiększyć swoje szanse na warunkowe umorzenie postepowania karnego dobrym, przekonywającym wnioskiem do Sądu z opisem tych wszystkich powyżej przedstawionych argumentów, popartych dokumentami.

  79. Zmartwiony pisze:

    Dzień dobry policja zatrzymała mnie do kontroli miałem 0.43 zabrała prawo jazdy a auto na lawetę z powodu złego stanu technicznego auta auto odebrałem. Minelo 2 tyg i cisza żadnego wezwania na policję ani nic. Jadę na wakacje za 2 dni co jeśli przyjdzie w tym czasie jakieś pismo? I ile będzie mi grozić za ta glupote. Czy wsiąść adwokata czy samemu to wszystko przejść?

    • Dzień dobry, jeżeli Pana najwyższy wynik wyniósł 0,43 mg/l alkoholu, to może Pan ubiegać się o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Jest to korzystne rozwiązanie, bowiem przy warunkowym umorzeniu postępowania karnego sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 roku lub 2 lat. Ponadto osoba wobec, której sąd orzekł warunkowe umorzenie postępowania karnego pozostaje osobą niekaraną za przestępstwo popełnione umyślnie.

      Natomiast w przypadku wydania przez sąd wyroku skazującego grozi Panu m.in. zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 lat do lat 15 oraz świadczenie pieniężne w wysokości co najmniej 5 tys zł.

      Szansa na warunkowe umorzenie postępowania karnego zależy od okoliczności sprawy tj pory oraz miejsca prowadzenia samochodu, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów i pieszych itp.

      Więcej na temat warunkowego umorzenia postępowania karnego znajdzie Pan w artykule: Warunkowe umorzenie za jazdę po alkoholu

      Na zakończenie wskazuję, że skorzystanie z pomocy adwokata jest indywidualną kwestią, jeżeli uważa Pan, że nie będzie Pan w stanie sporządzić do sadu wniosku o warunkowe umorzenie oraz będzie potrzebował Pan wsparcia na rozprawie ze strony specjalisty, to warto jest skorzystać z pomocy adwokata, a w szczególności takiego, który specjalizuje się w sprawach karnych o kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości.

      Pozdrawiam,
      Adwokat Agnieszka Rzeszut
      792 828 323

  80. Karola pisze:

    Dzień dobry.
    Kilka dni temu zostałam zatrzymana przez policję do rutynowej kontroli, w wydychanym powietrzu miałam 0.28 i 0.26. Wracałam z pracy – jestem kucharzem, podczas 13h pracy przygotowywałam i próbowałam potrawy i desery zawierajace alkohol, nie spodziewałam się takiego wyniku podczas kontroli. Policjant przy zatrzymaniu powiedział, że grozi mi kara pozbawienia prawa jazdy na okres roku i kara pieniężna 10 tysięcy. Za kilka dni idę składać zeznania, czy warto od razu złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania? Co powinno się w nim znaleźć? Dodam, że jechałam przez miasto ale około godziny 23:00, ruch na drodze był praktycznie zerowy, samochód jest moim jedynym sposobem dojazdu do pracy.
    Pozdrawiam

    • Dzień dobry, w odpowiedzi na Pani zapytanie muszę poruszyć kilka wątków.

      Po pierwsze, informacja udzielona Pani przez Policjanta jest błędna. Wbrew temu, co Pani powiedział, w razie Pani skazania za przestępstwo prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu minimalny zakaz prowadzenia pojazdów wynosi obecnie 3 lata. Nie jest zatem możliwe, by Sąd wydał wobec Pani wyrok skazujący za przestępstwo z art.178a par. 1 k.k. i jednocześnie wymierzył Pani zakaz prowadzenia pojazdów na 1 rok.

      Po drugie Sąd może całkowicie odstąpić od zakazu prowadzenia pojazdów, ewentualnie wymierzyć Pani zakaz prowadzenia pojazdów na okres krótszy niż 3 lata, to jest na 1 rok albo 2 lata jedynie w razie wydania wyroku warunkowo umarzającego postępowanie karne. W Pani sprawie taki wyrok jest możliwy, gdyż najwyższy wynik badania trzeźwości to 0,28 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu – gdy przestępstwo kierowania samochodem w stanie nietrzeźwości zaczyna się od 0,26 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.

      Po trzecie, w mojej ocenie nie popełniła Pani przestępstwa prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art.178 a par. 1 k.k., natomiast popełniła Pani wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu z art. 87 par. 1 k.w. Twierdzę tak, gdyż rzeczywista niepewność pomiaru alkomatów używanych przez Policję, w szczególności alco-sensor IV w trakcie badania trzeźwości w terenie jest wyższa od błędu pomiaru wskazanego na świadectwie wzorcowania i wynosi 0,03 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Przyjęcie tej niepewności pomiaru oznacza, że rzeczywiste stężenie alkoholu w Pani organizmie wynosiło od 0,25 do 0,31 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.

      Podsumowując – ma Pani 2 wyjścia – albo nie kwestionuje Pani faktu popełnienia przestępstwa, a więc nie kwestionuje Pani wyniku 0,28 mg/l i wysyła Pani do Sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego, albo podnosi Pani argument niepewności pomiaru alkomatu i wnosi Pani o uznanie Pani za winna popełnienia wykroczenia prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu.

      W razie wybrania opcji nr 1 – wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego – więcej na ten temat znajdzie Pani w artykule Wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego za jazdę samochodem pod wpływem alkoholu , znajdzie tam Pani wzór wniosku o warunkowe umorzenie sprawy karnej o przestępstwo kierowania samochodem w stanie nietrzeźwości.

      W razie wybrania opcji nr 2, a więc zakwestionowania faktu popełnienia przestępstwa prowadzenia auta w stanie nietrzeźwości, więcej na ten temat znajdzie Pani w artykułach: Wniosek o zmianę kwalifikacji prawnej przestępstwa prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości na wykroczenie kierowania samochodem w stanie po użyciu alkoholu oraz Wniosek o dopuszczenie dowodu z opinii biegłego w przedmiocie niepewności pomiaru alkomatu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *