Z tego artykułu Kara za złamanie zakazu sądowego prowadzenia pojazdów mechanicznych dowiesz się:
- kiedy kierowca popełnia przestępstwo jazdy samochodem pomimo orzeczonego wobec niego prawomocnego zakazu sądowego?
- co grozi za jazdę samochodem pomimo prawomocnego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych?
Przestępstwo jazdy samochodem pomimo prawomocnego zakazu sądowego stanowi przestępstwo z art. 244 kk.
Zgodnie z art. 244 kk kierowca popełnia przestępstwo niezastosowania się do zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, gdy wobec niego został orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów i ten wyrok jest już prawomocny.
Ustalenie daty prawomocności wyroku jest istotne z punktu widzenia odpowiedzialności karnej sprawcy czynu, bowiem kierowca, który pomimo zatrzymania dokumentu prawa jazdy, a jeszcze przed uprawomocnieniem się wyroku, orzekającego zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, porusza się samochodem, nie popełnia wówczas przestępstwa z art. 244 kk. a popełnia wykroczenie jazdy bez uprawnienia z art. 94 par 1 kw., zgodnie z którym:
„Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych.”
Jest to stan prawny obowiązujący od dnia 1 stycznia 2022 roku. Przed nowelizacją za jazdę bez uprawnień kierowcy groził mandat w wysokości 500 zł. Aktualnie jest to kara grzywny w minimalnej wysokości 1500 zł, a ponadto kierowcy grozi zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do lat 3.
Jeżeli chcesz się dowiedzieć czy masz szansę na brak zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, zapraszam do lektury artykułu: Kara za brak prawa jazdy 2022
Kiedy wyrok jest się prawomocny?
Wyrok, w którym Sąd orzekł wobec kierowcy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych staje się prawomocny, wówczas gdy, nie zostanie złożona apelacja od takiego wyroku. Natomiast w sytuacji gdy zostanie złożona apelacja, wówczas wyrok staje się prawomocny z dniem rozpoznania apelacji przez Sąd II instancji, tj. Sąd Okręgowy, czyli z datą rozprawy apelacyjnej.
Umów się na spotkanie z Adwokatem w siedzibie Kancelarii Adwokackiej przy al. Jana Pawła II 80 lok. 125 w Warszawie telefonicznie dzwoniąc pod nr 697053659 lub mailowo na adres biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl
Od kiedy liczy się nowy zakaz za jazdę na zakazie w 2024 roku?
Zakaz za złamanie prawomocnego zakazu sądowego, co do zasady liczony jest od dnia uprawomocnienia się wyroku. Powyższe zilustrujemy na następującym przykładzie:
Jan Kowalski w dniu 12 stycznia 2022 roku prowadził samochód w stanie nietrzeźwości przy wyniku 1.0 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu tj. ok 2 promili. Policjant dokonał elektronicznego zatrzymania kierowcy prawa jazdy. Sąd w dniu 11 maja 2022 roku orzekł wobec Jana Kowalskiego przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 3 lat. Jan Kowalski nie składał apelacji od tego wyroku. Następnie Jan Kowalski w dniu 20 lipca 2023 roku, wsiadł do samochodu pomimo prawomocnego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych i został zatrzymany do kontroli przez Policję. Podczas kontroli policjant sprawdził Jana Kowalskiego w KSIP-ie (Krajowym Systemie Informacyjnym Policji) i ustalił, że Jan Kowalski ma orzeczony prawomocny zakaz sądowy. W konsekwencji Jan Kowalski został oskarżony o popełnienie przestępstwa złamania prawomocnego zakazu sądowego z art. 244 kk. Sąd wyrokiem z dnia 14 września 2023 roku uznał Jana Kowalskiego za winnego popełnionego zarzucanego mu czynu i orzekł wobec niego kolejny zakaz prowadzenia pojazdów na okres 2 lat. Jan Kowalki nie zgodził się z wyrokiem i złożył od niego apelację do Sądu Okręgowego. Sąd Okręgowy wyrokiem z dnia 19 listopada 2023 roku utrzymał w mocy wyrok Sądu I instancji. A zatem w naszym przykładzie 2 – letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych za złamanie prawomocnego zakazu sądowego jest liczony od dnia 19 listopada 2023 roku, tj. od dnia wydania wyroku przez Sąd II instancji.
Jaka kara grozi za złamanie zakazu sądowego prowadzenia pojazdów mechanicznych?
Kara za złamanie zakazu sądowego – zależy w dużej mierze od okoliczności danej sprawy. Np. czy kierowca po raz pierwszy złamał zakaz sądowy czy też kolejny raz – czym dał wyraz rażącego lekceważenia wyroku sądowego – co na pewno wpłynie na surowszy wymiar kary.
Prowadzenie samochodu pomimo prawomocnego zakazu stanowi przestępstwo opisane w art. 244 k.k., które zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Ponadto kierowcy grozi kolejny zakaz prowadzenia pojazdów od 1 roku do lat 15.
Co istotne skazanie za przestępstwo złamania prawomocnego zakazu sądowego nie oznacza, że sąd obligatoryjnie orzeka karę pozbawienia wolności. Sąd może na podstawie art. 37a kk, odstąpić od wymierzenia kary pozbawienia wolności i może wymierzyć kierowcy karę grzywny lub karę ograniczenia wolności – jeżeli uzna, że będzie to wystarczające do osiągnięcia celów kary.
Więcej o tym jakie konsekwencje grożą kierowcy, który jeździ samochodem pomimo sądowego zakazu prowadzenia pojazdów znajdziesz w artykule: Kara za jazdę samochodem pomimo zakazu
Warunkowe umorzenie postępowania a złamanie zakazu sądowego
Za złamanie prawomocnego zakazu sądowego prowadzenia pojazdów, warunkowe umorzenie postępowania karnego, jest możliwe tylko gdy:
- kierowca popełnił wykroczenie jazdy po alkoholu – wydanie wyroku za wykroczenie nie oznacza, że kierowca jest osobą karaną,
- wobec kierowcy za jazdę po alkoholu Sąd wydał wyrok warunkowo umarzający postępowanie – warunkowe umorzenie nie oznacza skazania za przestępstwo
- co prawda wobec kierowcy Sąd wydał wyrok skazujący za jazdę samochodem w stanie nietrzeźwości, czyli orzekł karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności oraz zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata, ale z chwilą wydawania przez Sąd wyroku za złamanie prawomocnego zakazu sądowego, uprzednie skazanie uległo już zatarciu.
Więcej na temat instytucji warunkowego umorzenia postępowania karnego, znajduje się w artykule: Warunkowe umorzenie postępowania karnego
Opierając się na naszym doświadczeniu zawodowym odradzamy jazdę samochodem pomimo orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Sędziowie podchodzą do tego przestępstwa niezwykle poważnie, traktując je za wyraz rażącego lekceważenia porządku prawnego oraz brak szacunku dla sądu. W konsekwencji należy liczyć się nawet z możliwością skazania na karę kilku miesięcy pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania.
Na zakończenie należy wskazać, iż sąd wydając wyrok za załamanie prawomocnego zakazu sądowego bierze pod uwagę w szczególności dotychczasowy sposób życia oskarżonego, jego uprzednia karalność, posiadanie stałej pracy, utrzymywanie rodziny, a także wykazanie, że złamanie sądowego zakazu było przypadkowym incydentem, który już nigdy się nie powtórzy.
Podsumowując, popełnienie przez kierowcę przestępstwa złamania prawomocnego zakazu sądowego nie musi automatycznie oznaczać kary bezwzględnego pozbawienia wolności. To rolą oskarżonego oraz jego obrońcy jest wskazanie argumentów, przemawiających na korzyść kierowcy, a które uzasadniają, że orzeczenie kary więzienia będzie karą zbyt surową, w stosunku do popełnionego przez oskarżonego czynu.
Umów się na spotkanie z Adwokatem w siedzibie Kancelarii Adwokackiej przy al. Jana Pawła II 80 lok. 125 w Warszawie telefonicznie dzwoniąc pod nr 697053659 lub mailowo na adres biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl
Drodzy Czytelnicy
Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
Pozdrawiam
Adwokat Mariusz Stelmaszczyk
Jeżeli zasądzili mi zakaz na 6 miesięcy za niezatrzymanie sie do kontroli przez tajniacki samochód ( a nie za jazdę po pijaku), nie przyjmuje tego wyroku do wiadomościnie, będę wnosił o kasację, nie oddałem prawa do WK bo niewyobrazam sobie swojej pracy bez poruszania sie samochodem, a muszę utrzymać rodzinę, to co mam robic w razie kontroli?
Jeśli Sąd orzekł wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów na 6 miesięcy, a Pan będzie w tym okresie, pomimo zakazu prowadził samochód, to w razie kontroli drogowej Policjant ustali w systemie komputerowym, że złamał Pan sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, zostanie Pan zatrzymany, następnie oskarżony o przestępstwo złamania zakazu sądowego z art.244 kk zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności. Grozi wówczas Panu kara kilku miesięcy bezwzględnego pozbawienia wolności – bez warunkowego zawieszenia jej wykonania.
Dodatkowo orzeczony wobec Pana zakaz zacznie bieg dopiero od momentu zwrotu dokumentu prawa jazdy do Wydziału Komunikacji.
czy zakaz obowiązuje tylko w polsce czy w innych krajach?
Proszę mi powiedzieć jaki jest sposób aby cofnieto mi zakaz poruszania się samochodem? Bo w moim przypadku jest to niemożliwe, jestem uzależniony od samochodu, poruszanie się samochodem jest dla mnie odruchem warunkowym, wszedzie i w każde miejsce dojeżdzam samochodem, nie korzystam z autobusów czy pkp. Przecież od 32 lat jeżdże samochodem i inaczej nie umiem funkcjonować.
Trzeba było jeździć bałwanie na trzeźwo!!!!
Każdy, kto popełnił przestępstwo lub wykroczenie prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu powinien ponieść konsekwencje swojego błędu. Konsekwencje te muszą jednak być adekwatne do stopnia zagrożenia, jakie stworzył dla innych użytkowników drogi oraz uwzględniać jego dotychczasowy sposób życia. Konsekwencje te nie powinny być motywowane aktualną polityką Państwa w zakresie bezpieczeństwa na drogach. Nie powinny też uwzględniać nastrojów społecznych, np. wywołanych serią doniesień medialnych o tragicznych wypadkach drogowych.
Nie będę natomiast akceptował na tym blogu obrażania osób, które popełniły błąd wsiadając do auta pomimo spożytego wcześniej alkoholu. Wyśmiewanie, obrażanie innych do niczego nie prowadzi. Jest tylko kolejnym przejawem agresji, tak powszechnej w Internecie.
Witam, od krótkiego czasu interesuję się zagadnieniem związanym z niedostosowaniem się do wyroku sądu, żeby odpowiedzieć sobie na pytanie-co grozi w razie kontroli gdy kierujący nie dostosował się do wyroku sądu będąc trzeźwym rozmawiałem ze znajomymi których taki problem dotyczył, nikt nie słyszał jeszcze o tym aby sąd wsadził za kratki takiego delikwenta, fora internetowe natomiast najczęściej mówią wprost- na pewno „pójdziesz siedzieć”; mając dystans do obu wersji postanowiłem powertować wyroki na http://www.ebos.pl w sprawie kierowania pojazdem pod wpływem alkoholu; nie znalazłem ani jednego(przewertowałem około 100 wyroków podanych do wiadomości publicznej)- nie znalazłem ani jednego przypadku choćby ukarania osoby, która nie uszanowała wyroku sądu; w połowie przypadków pijani z zakazem dostawali wydłużone wyroku w zawieszeniu.
Proszę mi to jakoś uściślić bo sprzeczność informacji mnie irytuje , domyślam się że na wyroki wpływ ma fakt, iż sąd może uznać kierowanie „trzeźwe” jako przestępstwo podobne ale nie musi, że kara pozbawienia wolności jest DO lat 3, czyli można wywnioskować, że karę pozbawienia wolności w wymiarze 3 lat otrzyma podejrzany który wyrządził bardzo rażącą krzywdę społeczną ( próba przekupstwa funkcjonariuszy w między czasie itp…)
Pozdrawiam!
Złamanie zakazu sądowego z art.244 kk jest skierowane przeciwko wymiarowi sprawiedliwości, zaś jazda samochodem czy rowerem po alkoholu – przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji.Nie są to zatem przestępstwa podobne.
Panie Mariuszu – miesza się Pan w zeznaniach – najpierw Pan twierdzi, że delikwent pójdzie siedzieć, potem, że prawie niemożliwe jest „wyhaczenie” bezwzględnego za takie przewinienie… Sam wertowałem wyroki i bez „zawiasów” nie znalazłem ani jednego.
…a i jeszcze jedno. Forum nazywane „prawnym” to stado trolli z aspiracjami bycia prokuratorem. Lepiej tego nie czytać…
Witam,
mam takie pytanie mam zatrzymane prawo jazdy na okres jednego roku, jeżeli zostane zatrzymany prowadząc auto czy mogą mi tą kare wydłużyć? czy zostane ukarany karą grzywny?
Witam, moje pytanie dotyczy sytuacji, co potem. Złapano mnie na rowerze i nie miałem prawa jazdy jeszcze nigdy, ale orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów na okres 3 lat (aż , co jest przesadą moim zdaniem ). Ten okres minął w marcu i moje pytanie co mam teraz zrobić. Czy musze udać się do sądu po jakieś stosowne orzeczenie? Mam zamiar robić prawo jazdy niebawem i nie wime czy przy jakiejś kontroli drogowej okaże się że jestem karany i mi nie wolno prowadzić. Wątpie w nasz wymiar prawa i komputeryzajce, by taki wyrok wraz z jego końcem został automatycznie wykasowany.
Może Pan iść na kurs prawa jazdy bez komiczności okazania jakichkolwiek dokumentów. Dla pewności, czy dobrze Pan policzył termin zakończenia zakazu prowadzenia pojazdów doradzam udać się do Sądu, który pana skazał, tam w sekcji wykonawczej powiedzą Panu kiedy skończył się Panu zakaz.
Od kiedy obowiązuje zakaz prowadzenia pojazdu (rower), czy od momentu podpisania zgody na dobrowolne poddanie się karze czy od odebrania pisma z wyrokiem czy wejścia w życie wyroku
Zakaz prowadzenia rowerów zaczyna obowiązywać dopiero od uprawomocnienia się wyroku Sądu orzekającego ten zakaz.
Wtam Pana,Panie Mecenasie.Mam pytanie..W kwietniu tego roku dostalem wyrok za jazde pod wplywem alkoholu i brak uprawnień.1,6 miesięcy pozbawienia wolnosci w zawieszeniu na 5 lat i 5 lat zakaz prowadzenia pojazdow mechanicznych.Dodam ,iz pare lat temu bylem ukarany za jazde nietrzeżwy na rowerze,mialem zakaz prowadzenia rowerow i potem,zlamaalem ten zakaz,ale to juz mi dawno minelo.[dostalem kare ograniczenia wolnosci wtedy[odpracowanie pras spolecznych]I mam teraz pytanie-CO się stanie jesli teraz w czasie tego terazniejszego zakazu sadowego,który mnie obowiazje od kwietnia złapie mnie policja na skuterze,oczywiscie trzeżwego.[jest to moja praca zawodowa,a do tego sam wychowuje 15 letniego syna].czy odwiesi mi te poltora roku pozbawienia wolniości plus kolejny wyrok????czy moge liczyc na np. wyrok w zawieszeniu za zlamanie zakazu sadowego…???Pozdrawiam.
W razie złapania Pana przez Policję na złamaniu zakazu sądowego grozi panu odwieszenie wyroku za prowadzenie auta w stanie nietrzeźwości. Jest to groźba całkiem realna. Do tego może Pan dostać kilka miesięcy pozbawienia wolności bez zawieszenia za załamanie zakazu sądowego. W Pana sytuacji odradzam jazdę samochodem w trakcie trwania zakazu.
Witam mój partner został złapany jadąc skuterem bez kasku i pod wpływem alkoholu. miał 0,5 promila we krwi. Już wcześniej popełnił podobne przestępstwo miał zakaz na 5 lat poruszania się pojazdami. Koniec kary miał być w październiku. Co może mu za to grozić? Czy pójdzie do więzienia? W dodatku zapomniałam opłacić oc za skuter, oc było ważne do 9.07, a go złapano 27 lipca, czy przez moją skleroze może mieć jeszcze większe problemy? Ile mu za to może grozić? Czy w tym przypadku może ubiegać się o „areszt domowy”? Jest głównym żywicielem rodziny, ja w tej chwili nie pracuje, a mamy dwie córeczki w wieku 3 miesiące i 4 lata. Jeżeli On zostanie aresztowany to zostaniemy bez środków do życia. Proszę mi pomóc
Orientuje się Pan jaki wymiar kary może mu za to grozić? Jest możliwe w tym przypadku ubieganie się o areszt domowy? Z tego co wiem to jeżeli kara będzie wynosiła do 12 miesięcy pozbawienia wolności to można ją odbywać w domu, czy to prawda? Czy Sąd będzie brał pod wagę to, że to On utrzymuje rodzinę? Może dodatkowo otrzymać grzywnę?
Bardzo dziękuję za pomoc
co mi grozi jak mnie złapie policja na zakazie ????
Jazda na zakazie, tj. po prawomocnym wyroku Sądu orzekającym zakaz prowadzenia np. pojazdów mechanicznych stanowi nowe przestępstwo zagrożone do 3 lat pozbawienia wolności.
Witam zostałem złapany przez policję podczas prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości {było to we wrześniu 2009 zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych skończył mi się 15.09.2012) to jest trzy lata dodam że nie nie miałem żadnych zawiasów. Jeżeli w tej chwili nie posiadam uprawnień do prowadzenia pojazdów me-ch a wcześniej tylko b, to jak zasiądę za kierownicę samochodu osobowego i zostanę zatrzymany do kontroli drogowej przez Policję to jakie konsekwencje mi grożą
(wyrok zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na trzy lata oraz grzywna w wysokości 1100 zł)
(ponad pół promila czyli przestępstwo od 2009 r nie karany ani nie notowany całe życie czyste konto po prostu wpadka po weselu brata)
Proszę o informację
Pozdrawiam:
Pzemo
Witam , 19.05.2012 zatrzymano mi prawo jazdy na 6 miesiecy za 0,3 promila , wiec kara mija mi 19.11.2012 . wczoraj tj 07.11.2012 zatrzymała mnie policja do kontroli , wypisała mi wezwanie i poinformowała ze bede miał sprawe w sadzie za złamanie zakazu sądowego.
Moje pytanie jest następujace czy 19.11.2012 moge odebrac normalnie dokument i czy ewentualnie sąd może mi wydłużyc zakaz prowadzenia pojazdów ??
Odbierze Pan dokument prawa jazdy normalnie, a więc 20.11.2012r. W sprawie o złamanie zakazu sądowego Sąd nie może Panu wydłużyć zakazu prowadzenia pojazdów.
Witam, w kwietniu 2011r zostalem zatrzymany pod wplywem alkoholu i dostalem 8m-cy w zawieszeniu na 2 lata, w sierpniu 2012 zostalem zatrzymany do kontroli (trzezwy) i skazany na 6m-cy w zawieszeniu na 2 lata, dzisiaj niefortunnie znow zostalem (trzezwy). Co mi grozi teraz i jakie sa szanse ze nie pojde za kratki? jak moge tego uniknac?
Za pierwsze przestepstwo czyli jazda pod wplywem alkoholu dostale kare grzywny w wysokosci 800pln plus koszta sadowe 90pln, za dugie przestepstwo czyli niedostosowanie sie do zakazu sadowego dostalem grzywny 500pln plus 260pln za koszta sadowe. Teraz za kolejne niedostosowanie sie do zakazu sadowego w okresie proby jaka grzywne moglbym dostac i oczywiscie czy wogole jest taka mozliwosc ze dostane grzywne a nie pojde do wiezienia?
Witam Pana!
Mój brat 2,5 roku temu został zatrzymany przez policję pod wpływem alkoholu (1,66 promila), odebrano mu prawo jazdy na 3 lata. Wyrok kończy mu się w sierpniu, niestety kilka dni temu wsiadł do samochodu, trzeźwy, i został ponownie zatrzymany przez policję. Co grozi mu w tym wypadku? Dodam, że nie był nigdy karany, jedne studia już skończył, kończy kolejny kierunek, ma dobrą pracę, jest człowiekiem spokojnym i opanowanym.
Z góry dziękuję za szybką odpowiedź!
Pozdrawiam
Witam, obawiam się, że Pani bratu grozi Zakład Karny. Po pierwsze należy się spodziewać, że Prokurator zażąda orzeczenia przez Sąd kary bezwzględnego pozbawienia wolności z uwagi na poprzedni wyrok skazujący za poprzednie przestępstwo. To jednak nie koniec problemów. Wyrok skazujący za obecne przestępstwo może spowodować zarządzenie wykonania (odwieszenie) kary pozbawienia wolności orzeczonej za poprzednie przestępstwo jazdy samochodem po wpływem alkoholu.
Witam zatrzymano mnie pod wpływem za co dostałem wyrok w zawieszeniu ,po czym zatrzymano mnie po trzeźwemu za co dostałem z 244 (nie dostosowanie się do wyroku sądu).
teraz przyszło mi o odwieszenie 6-ciu miesięcy.
Dostałem wezwanie na posiedzenie – o zarządzenie wykonania kary w sprawie.zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mech.co miałem na okres 1 roku.
dziwne to jest dla mnie bo dostałem wyrok z 244 a chcą mi dodatkowo odwiesić.
jak to możliwe żeby dwa razy mogli mnie karac za to samo.??
witam , ja powiem tak jak moze pan mowic o bezwzglednym pozbawieniu wolnosci za jazde na sadowym zakazie jadac po trzezwemu i samochodem sprawnym i oplaconym jak moj kolega zostal juz trzeci raz złapany i za kazdym razem pod wplywem i za pierwszym razem prawie 2 promile i na rok zabrane prawko potem w zawiasach i teraz pomimo tego ze mowili mu ze pojdzie za kraty na 5 lat i dozywotnio zabiora mu prawko to dalej jest wolny a kary nawet nie odczuł . Najlepiej tym szarym ludziom mowic ze od razu ich zamkna a najlepiej by bylo jakby od razu powiedziec im ze zostana posadzeni na krzeslo elektryczne . L kazdy z nas jest tylko człowiekiem i kazdemu moze zdazyc sie wpadka wiec powiem panu ze nie mozna tak od razu ludzi z botem mieszac i miec ich za nic bo jak ktos mial juz prawojazdy jakies kilka lat i mu zabiora to jezdzic umie i nie jest jakims zabojca na drodze . pozdrawiam pana.
Witam, błędnie mnie Pan zrozumiał. Ja nie napisałem, że za złamanie zakazu sądowego kierujący pojazdem powinien iść do więzienia. Uważam to za niepotrzebne i nieracjonalne. Trzeba jednak pamiętać, że za to przestępstwo można usłyszeć wyrok skazujący na kilka miesięcy pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania. Panu koledze się udało, i to jak zrozumiałem dwukrotnie, za trzecim może mu się nie udać. Zresztą kolejny wyrok skazujący spowoduje odwieszenie poprzednich i nagle człowiek skończy na kilku latach w więzieniu. Nie życzę mu tego, pisze tylko jak to się może skończyć.
zle mnie pan zrozumial udało mu sie trzy razy i po pierwszym razie za kazdy kolejny mial sadowy zakaz prowadzenia a do tego za kazdym razem byl pijany dowiedzialem sie teraz ze prawdopodobnie dostanie areszt domowy na 3 miesiace ale czeka na rozpatrzenie wniosku ktory wyslal zeby nie musial tego przechodzic gdyz w pracy ma trzy zmiany i pracuje roznie i jest tak naprawde pod telefonem . takie przewinienie jednorazowe jak jazda pod wplywem moze przydazyc sie kazdemu nawet panu bo rozne sytuacje sa w zyciu dlatego taki czlowiek , oczywiscie mowie o tych madrzejszych ktorzy zrobia to raz i nigdy wiecej takim powinno sie dawac druga szanse i przynajmiej bez zakazu powinno sie obchodzic ale coz ja prawa nie zmienie he.
Witam czy istnieje jakiś sposób na wcześniejsze zdjęcie zakazu prowadzenia pojazdów mam zakaz na 6 lat minęły ponad 3 lata opinia od kuratora wzorowa zmieniłem swoje życie już 2 lata nie pije żadnych konfliktów z prawem. Pozdrawiam
Witam, zgodnie z art. 84 par 2 k.k. nie ma możliwości skrócenia okresu na jaki został orzeczony środek karny w postaci zakazu prowadzenia samochodów za jazdę w stanie nietrzeźwości.
Witam. Ja mam natomiast takie pytanie. Zostało Mi zabrane prawo jazdy jadąc pod wpływem alkoholu(wczorajszy) miałem spadkowe . Policjant mówił że na rok czasu. Ale nie mam jeszcze decyzji sądu i czy może być większy okres? Doszły mnie też słuchy że jeżeli sąd orzeknie kare na zabranie prawa jazdy na rok to będę musiał na nowo zdawać egzamin a jeżeli orzeknie zabrania prawa jazdy na 12 miesięcy obejdzie się bez ponownego zdawania egzaminu. Czy to jest prawda>??? Będę niezmierny wdzięczny za udzielenie Mi odpowiedzi.
Dziękuje
To czyli okres np. zabrania Mi prawa jazdy na 1 rok nie zaczął się od momentu zabrania Mi go przy kontroli tylko zacznie dopiero po decyzji sadu>??? A miałem 0,50promila 0,48 i 0,44
Okres zatrzymania prawa jazdy liczy sie od momentu zatrzymania prawa jazdy przez Policję. Sąd w wyroku zalicza na poczet orzeczonego środka karnego okres rzeczywistego zatrzymania dokumentu przez Policję.
Czyli jeśli przy kontroli, która odbyła się w kwietniu zostało mi zabrane prawo jazdy, a rozprawa odbędzie się dopiero w lipcu i wyrok uprawomocni się w lipcu (zabranie prawa jazdy na 6 miesięcy) to te miesiące będą wliczone w poczet kary? pozostanie tylko około 2 miesięcy zakazu prowadzenia samochodu?
Okres zatrzymania prawa jazdy liczy się od momentu zatrzymania prawa jazdy przez Policję. Sąd w wyroku orzekającym zakaz prowadzenia samochodów zalicza na poczet orzeczonego środka karnego okres rzeczywistego zatrzymania dokumentu przez Policję. W Pana przypadku Sąd zaliczy okres zatrzymania dokumentu od kwietnia.
No nic pozostaje Mi teraz tylko czekać na wyrok Sądu i miedz nadzieje ze to będzie zakaz na okres 1 roku. Dziękuje za udzielenie Mi odpowiedzi.
Masz orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych? To śmiało możesz ruszyć rowerem, gdy wedle przepisów prawa rower nie jest pojazdem mechanicznym! [rower z zamontowanym silnikiem nie klasyfikuje się do pojazdów mechanicznych, jeżeli konstrukcja tego silnika nie pozwala na jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h.]
Wiem że system ewidencji zakazów sądowych w policji jest juz ogarniety (na szczęście)
ale Skuter nie jest pojazdem silnikowym i słabosc prawa polega na tym że można sie nim poruszać w myśl kodeksu nie jest to pojazd ani mechaniczny ani silnikowy.
żeby nie ułatwiać pijani nie mają co liczyyć na ułaskawienie.
ale jest w sądzie luka którą wykorzystałem zakaz to zakaz, lecz interpretacja bedzie tak długa jak papier toaletowy.
Obecnie mogę sie poruszać skuterem mimo zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.
Niestety trzeba iść do sądu i znać każdy szczegół lub mieć oczytanego adwokata.
(zostałem zatrzymany na skuterze – do wyjaśnienia)
Ps. cofnięto mi prawko B .
są pytania ? chętnie odpowiem.
Zwracam uwagę, że skuter jest pojazdem mechanicznym. Pojazdem niemechanicznym jest jedynie motorower rozumiany jako rower (musi mieć pedały) zaopatrzony w silnik pomocniczy do 50 cm3 pojemności. Poruszając się skuterem w czasie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych łamie pan zakaz sądowy i naraża się Pan na odpowiedzialność karną za przestępstwo z art.244 kk.
Witam
Prosze mi odpowiedzieć,co grozi za złamanie wyroku sądowego (odebranie prawa jazdy na 6 miesięcy plus 700 zł grzywny),,wyrok uprawomocniony,a mąż dalej jeżdzi(ponieważ to jego praca).
Dodam ,ze prawko miał zabrane przy o,11 w wydychanym powietrzu(wczorajszy),po 10 min miał 0,09.
Konkretnie pytanie moje to,czy w razie zatrzymania męża przypuśćmy do normalnej kontroli(wiadomo,że trzeźwy)grozi mu tylko grzywna,czy dodatkowo przedłużenie zakazu prowadzenia pojazdu,bądź jakiekolwiek inne konsekwencje ?
Z góry dziękuję za odpowiedz.Pozdrawiam.Alicja
Witam, zgodnie z art. 244 k.k. prowadzenie samochodu lub roweru pomimo orzeczonego przez Sąd zakazu prowadzenia tych pojazdów stanowi nowe przestępstwo,które zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 3.
Witam
Mam atrzymane pro jazdy na rok czsu oraz mam zakaz prowadzienia pojazdów mechanicznych na ten okres czasu. Zaproponowano mi prace (na stałe) tylko, że w tej pracy musze poruszać się autem, a szkoda mi zmarnować takiej szansy ze względu na mój młody wiek. Pozostało mi jeszcze 7 miesięcy czy jest jakaś możliwość przedwczesnego odzyskania prawojazdy? I co mi grozi jeżli by mnie zatrzymali?
Witam, niestety nie ma możliwości skrócenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych jeżeli zakaz był orzeczony za jazdę samochodem pod wpływem alkoholu. Prowadząc samochód po prawomocnym wyroku w czasie trwania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych popełnia Pan przestępstwo z art. 244 k.k. tj. niezastosowanie się do prawomocnego zakazu sądowego, które jest zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności.
witam mam pytanie w marcu zatrzymano mi prawo jazdy za jazdę po alkoholu
(miałem 0.25 w wydychanym powietrzu drugie dmuchanie 0.24 spadające ) zabrali mi prawko na 11 miesięcy, co mi grozi jak mnie zatrzymają ponownie (trzeżwego) zatrzymają mi prawko na dłużej?
Witam, jazda samochodem w sytuacji gdy ma Pan prawomocny zakaz prowadzenia samochodów mechanicznych stanowi przestępstwo określone w art. 244 k.k. tj. niezastosowanie się do prawomocnego zakazu sądowego, które zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności. Jeżeli w momencie kontroli będzie Pan trzeźwy, to wówczas Sąd nie orzeknie wobec Pana ponownie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Dziękuje za udzielenie odpowiedzi na mój komentarz. Mam jeszcze jedno pytanie. Czy w wymienionych poprzednio okolicznościach mogę prowadzić jakikolwiek pojazd mechaniczny (np. skuter, motor) przy aktualnie zatrzymanym prawo jazdy?
Mam trochę inną rozkminkę i byłbym wdzięczny za pomoc. Złapano mnie „pijanego” na rowerze 16 sierpnia ubiegłego roku, zanim sądy i prokuratury zrobiły swoje minęło kilka miesięcy i wyrok zapadł bodajże w październiku, zakaz prowadzenia roweru na rok. Teraz pytanie, czy zakaz przestaje obowiązywać od czerwca, czy od października?
Dodam, że kilka dni po złapaniu, podczas wyjaśnień na policji, policjant już wtedy poradził mi, żebymn „w ogóle nie zbliżał się do rowerów”.
Witam, zakaz prowadzenia rowerów zaczyna swój bieg z chwilą uprawomocnienia się wyroku, w którym został orzeczony wobec Pana zakaz.
witam. dostałem dwa lata zakazu prowadzenia pojazdu za „nie zatrzymanie się do rzekomej kontroli”
oraz za wykroczenie podczas rzekomego pościgu policji. w sprawie było wiele nieścisłości gdzie się odwoływałem jednak ostatecznie w sądzie odwoławczym moja sprawa została zamknięta i dwa lata zakazu utrzymane. chce zapytać czy po upływie zakazu muszę robić na nowo uprawnienia czy są do odebrania? serdecznie pozdrawiam 🙂
Witam, jeżeli Sąd orzekł wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 2 lat, to po upływie zakazu zostanie Pan skierowany na ponowny egzamin na prawo jazdy. Jeżeli nie zda Pan egzaminu, wówczas zostaną Panu cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi.
Witam, w grudniu ubiegłego roku zastałem zatrzymany pod wpływem alkoholu i zatrzymano mi prawo jazdy, był to pierwszy raz, nigdy nie byłem karany, a do decyzji prokuratora przychyliłem się od razu, sąd orzekł grzywnę i zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 roku. Grzywnę już opłaciłem, a moje pytanie jest takie, czy mogę ubiegać się o wcześniejszy zwrot dokumentu i czy będę musiał zdawać ponownie egzamin?
Witam, jeżeli został wobec Pana orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych za jazdę w stanie nietrzeźwości, to nie ma możliwości złożenia wniosku do Sądu o wcześniejszy zwrot dokumentu. Z uwagi na okoliczność, iż Sąd orzekł wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, to nie będzie Pan musiał ponownie zdawać egzaminu.
Witam,
Chciałbym w pierwszej kolejności podziękować za odpowiedź w poprzednik komentarzu (w innym artykule).
Tak jak spodziewałem się, dostałem najmniejszy wyrok – 6mc i 400zł. Wszystko odbyło się „super i ze zrozumieniem” na komisariacie. Jednakże sprawa i tak musiała trafić do sądu i szczerze, z pewną grupką ludzi zastanawiamy się również dlaczego mnie wtedy policja tylko nie pouczyła, przy tak małej ilości wydychanego alkoholu np. nie poprosiła o pozostawianie samochodu i pójścia do domu pieszo – zrozumiały człowiek by to zrobił, no ale cóż, mam wrażenie że dzisiaj w każdej firmie, jak i niestety u przedstawicieli prawa – liczą się Statystyki. No cóż nie chcę się tu wypowiadać, ale zgodzę się z pewnymi spostrzeżeniami moich przedmówców. Co gorsze, jeśli w komisariacie też było im żal że straciłem prawo jazdy, natomiast jeśli oni też byli szczerzy to zastanawiam się po co dalej eskalować procedurę zatrzymania dokumentów. Na prawdę robi się człowiekowi przykro w takiej sytuacji.
Mam jednak teraz następujące pytanie. Czy mogę prowadzić samochód, pomimo zakazu, w towarzystwie osoby posiadającej prawo jazdy? Z tego co słyszałem jest takie (podobne) prawo, ale nie jestem pewny czy w Polsce również. W niektórych krajach można np. się uczyć jazdy i prowadzić samochód mechaniczny przy osobie uprawnionej do tego, byle trzeźwa itd (niekoniecznie instruktorem) (np we Francji z takim dużym A – które będzie towarzyszyło młodemu kierowcy przez dwa najbliższe lata od zdobycia uprawnień). A mając tutaj pod uwagę że kierowca który dopiero się uczy jazdy, a osoba jest po utracie prawka byle trzeźwa (i to za lekkie wykroczenie), do tego w pełni zdrowa, to w cale się tak od siebie nie różnią. A więc czy w razie kontroli, istnieje na to jakaś argumentacja aby zasiąść za kierownicą obok osoby uprawnionej do jazdy czy nie za bardzo? Mam pewny wyjazd we wrześniu i chciałbym go w najbliższych dniach zaplanować.
Odkąd straciłem prawdo jazdy (ok 1.5 miesiąca temu) nie prowadziłem ani razu samochodu, natomiast proszę uwierzyć że w mym przypadku jest trudno być bez prawa jazdy i musiałem już zrezygnować z wiele pomysłów.
Do tego, chciałbym się zapytać, czy istnieje również argumentacja na jazdę po osiedlowych ulicach (w celu np. zakupów) i przede wszystkim rozruszanie samochodu raz na czas przez właściciela auta, a nie przez osoby niespokrewnione (np znajomi)? Niestety mieszkam daleko od rodziny, a dla znajomych choć to niby nie przeszkadza, to też jest pewną stratą czasu.
Z góry dziękuję za odpowiedzi i Pozdrawiam,
Krystian
Witam, jeżeli ma Pan prawomocny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, to prowadząc samochód w okresie trwania zakazu popełnia Pan przestępstwo niezastosowania się do prawomocnego zakazu sądowego z art. 244 k.k., które zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności. Niestety w Polsce nie obowiązują przepisy, o których Pan pisze. Bez względu na okoliczności jakie skłoniłyby Pana do prowadzenia samochodu pomimo zakazu, wówczas Policja zatrzymując Pana do kontroli wezwie Pana na przesłuchanie, na którym zostanie Panu przedstawiony zarzut z art. 244 k.k.
Dziękuję za odpowiedź 🙂
Moje ostatnie pytania, czy będę znów uprawniony do jazdy po równe 180 dniach (6x 30dni) czy w inny sposób się to liczy (np. od daty do daty)? i w jaki sposób zostanę poinformowany jako że już mogę odebrać dokument?
Pozdrawiam,
Krystian
Okres zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych liczy się od dnia zatrzymania prawa jazdy. Dla przykładu: jeżeli prawo jazdy zostało Panu zatrzymane w dniu 1 kwietnia to zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych trwający 6 miesięcy kończy się Panu z dniem 1 października. Prawo jazdy powinien mieć pan do odbioru w dniu 2 października. Najlepiej jest zadzwonić do Wydziału Komunikacji jeszcze przed upływem zakazu z pytaniem czy do Wydziału Komunikacji wpłynął odpis wyroku Sądu. Jednakże różna jest praktyka Wydziałów Komunikacji, gdyż mogą zdarzyć się dwie sytuacje: albo dostanie Pan wcześniej skierowanie na badania psychotechniczne i wówczas po ich zrobieniu będzie Pan mógł odebrać prawo jazdy albo najpierw będzie Pan mógł odebrać prawo jazdy i jednocześnie wydział Komunikacji zakreśli Panu kilku miesięczny termin na zrobienie badań.
Witam serdecznie !
Mam pytanie
Dnia 15 lipca br. zostałem zatrzymany podczas przeparkowania auta ze słońca w cień z absurdalną moim zndaniem ilością alkoholu w wydychanym powietrzu 0,11 mg .. Oczywiście zabrano mi prawo jazdy i po jakimś czasie przyszedł mi wyrok sadu, ze sąd orzeka „zakaz prowadzenia pojazdów na okres 1 rok”. Niestety nie odwołałem sie do wyroku w ciagu tygodnia. Mam w zasadzie dwa pytania.
1. Czy mogę się jakoś starać, żeby odzyskać prawo jazdy ?
2. Czy jeżeli nie odzyskam prawa jazdy będe musiał robić ponowny kurs i egzamin w WORD ???
Będe bardzo wdzięczny za odpowiedz … Pozdrawiam Piotr !
Witam, w sytuacji kiedy wyrok nakazowy jest prawomocny nie może Pan już złożyć wniosku o wcześniejszy zwrot prawa jazdy. Jeżeli Sąd orzekł wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 roku, to nie będzie Pan musiał ponownie zdawać egzaminu na prawo jazdy.
zatrzymany zostałem w 2013 w czerwcu pod wpływem alk. , wyrok 6 miesięcy na dwa lata i 100 zł kary i zakaz na dwa lata prowadzenia , w 2014 w czerwcu zostałem złapany trzeźwy za złamanie zakazu sądowego – wyrok 4 miesiące w zawiasach na dwa lata , w lipcu zostałem złapany trzeźwy za złamanie zakazu sądowego – kolejny wyrok 4 miesiące w zawiasach na dwa lata i 300 zł kary za każdym razem przyznalem sie do winy i współpracowałem , ale na przesłuchaniu grałem im na uczuciach , a teraz to już mnie chyba zamkną 😉 , ale jeszcze mnie kolejny raz nie złapali 😉 , bez prawka też da sie żyć tylko trzeba to wszystko sobie ułożyć , 😉
Mam podobna sytuację mam zakaz na dwa lata i już dwa razy zostałem zatrzymywany (oczywiscie trzeżwy) dostaje sie kolejne wyroki w zawiasach bez zakazu prowadzenia auta.
Witam, ja osobiście zdecydowanie odradzam kierowania samochodem w okresie obowiązującego zakazu. Dostanie Pan za to przestępstwo 1, 2 razy zawiasy,potem dostanie Pan karę bezwzględnego pozbawienia wolności. Dodatkowo Sąd może Panu odwiesić karę pozbawienia wolności za prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości – tego pierwszego wyroku, w którym orzeczono wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów.
dlaczego usunięto mój wpis ?
raz złapano mnie po alkoholu i dwa razy na zakazie , za każdym razem zawiasy i nie wielkie kary grzywny ?
oj sorry , nie wiem , ale ten wcześniejszy wpis się pojawił znowu , więc przepraszam 😉
Witam, przepraszam z późną odpowiedź. Trochę za mało szczegółów Pan podał. z Pana opisu wynika jednak, że czeka Pana prawdopodobnie seria odwieszeń kar pozbawienia wolności. Ważne są daty czynów i daty prawomocności wyroków, czy kolejne czyny – łamanie zakazów sadowych miało miejsce w okresach próby.
Witam
Mam pytanie
dlaczego wyrok z dnia 11 maja 2009 r. znajduje się że tak to nazwie w bazie sądu do dziś?? zostałem wtedy skazany za jazdę w stanie nietrzeźwości w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 2 lat i ograniczenie wolności 6 miesięcy nie miałem jeszcze wtedy prawka.
teraz prawko mam już około 2 lata , 15 sierpnia zostałem zatrzymany do kontroli ku mojemu z dziwieniu wydmuchałem 0.31 mg po 24 godzinach od zakończenia picia alkoholu (kiepskie spalanie czy co) moje pytanie brzmi dlaczego kara z 2009 jest dalej w mojej kartotece? słyszałem że po 5 latach jest ona nie ważna prawda? jakiego wyroku mogę się spodziewać?
Witam, wyrok skazujący znajduje się w Karcie Karnej osoby skazanej za przestepstwo, dopóki się nie zatrze, tzn. dopóki nie minie okres jego zatarcie. W Pana przypadku Sąd wymierzył Panu karę ograniczenia wolności. Ta kara zaciera się po upływie 5 lat od zakończenia wykonania kary ograniczenia wolności. Powinien Pan zatem ustalić, kiedy Pan zakończył prace społeczne, dodać do tego 5 lat, jeśli już minęły, wówczas zażądać od Krajowego rejestru Karnego natychmiastowego usunięcia wyroku skazującego z Pana karty karnej.
Witam.Mieszkam w miejscowości A.W miejscowości B zostałem zatrzymany i w wyniku kontroli oraz dalszych konsekwencji (alkohol) dostałem zakaz prowadzenia pojazdów i karę pozbawienia wolności w zawieszeniu.W miejscowości C zostałem ponownie zatrzymany (trzeźwy) i w tamtejszym sądzie ukarany za prowadzenie auta w czasie zakazu grzywną i wyrokiem w zawieszeniu.Po 7 miesiącach dostaję wezwanie do sądu w miejscowości A którego celem ma być cytuję”zarządzenie wykonania warunkowo zawieszonej kary pozbawienia wolności”Jaki może być wyrok sądu i czy może on karać dwa razy za to samo wykroczenie?
Dziękuję z góry za pomoc.Pozdrawiam.
Wyjaśnienie Pana problemu jest dość proste. Został Pan skazany za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby, który został określony w tym wyroku, a który może wynosić od 2 do 5 lat. ten okres próby jest liczony od daty uprawomocnienia się wyroku. W okresie próby i jeszcze 6 miesięcy później (okres próby + 6 miesięcy) Sąd, który pana skazał może zarządzić wykonanie orzeczonej kary pozbawienia wolności, tj. odwiesić ten wyrok, jeżeli w tym czasie rażąco naruszy Pan porządek prawny, np. popełni przestępstwo, np. złamania zakazu sadowego, które to przestępstwo pan popełnił. Wobec powyższego sprawa wygląda bardzo groźnie, bo Sąd wyznaczył już posiedzenie, na którym chce Panu odwiesić kare za jazdę samochodem pod wpływem alkoholu. Co ważne w Pana przypadku jest to zarządzenie kary fakultatywne, tzn. Sąd może ale nie musi Panu ta karę zarządzić do wykonania. Oznacza to, że ma Pan szansę przekonać Sąd, by pomimo kolejnego błędu, tj. złamania zakazu sądowego prowadzenia samochodu kary Panu jednak nie zarządzał.
Dziękuje za informacje.
Witam serdecznie mam do Pana bardzo wazne pytanie zostalo mi zatrzymane prawo jazdy na rok czasu niestety przyczynil sie do tej syt telefon z pracy musialem zjawic sie jak najszybciej i niestety wsiadlem w auto o 1 w nocy wiedzac ze nie powinienem ale sytuacja tez sie przyczynila do tego w pewnej tego swiadomosci co mi grozi bylem oczywiscie trzezwy 0.0.0 promila czy zostanie mi przedluzona kara z roku na wiecej grzywna boje sie bo pisza ze 3 lata bez zawieszenia gdyz naprawde w tak moim wieku 23 lat bardzo sie boje i czekam na odpowiedz. pozdrawiam
Witam, popełnienie przestępstwa z art. 244 k.k. tj. złamanie prawomocnego zakazu sądowego zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności. Jednakże jeżeli złamał Pan pierwszy raz zakaz, to nie grozi Panu kara pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania. Sąd najprawdopodobniej orzeknie wobec Pana karę kilku miesięcy z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. W przypadku przestępstwa z art. 244 k.k. Sąd nie orzeka zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. W związku z powyższym nie grozi Panu kolejny zakaz.
Witam, mam małe pytanie. Mianowicie za 3 miesiące kończy mi się sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Chciałbym zaznaczyć, że zostało mi zatrzymane samo prawo jazdy kategorii B, wyższe kategorie sąd mi zostawił. Zakaz został orzeczony w skutek jazdy po alkoholu. Moje pytanie brzmi, co jeśli wsiąde w auto osobowe dzień po upłynięciu zakazu, a nie mając zdanego jeszcze egzaminu na prawo jazdy B ?? jakie będą wówczas konsekwencje w razie kontroli? Rozumiem, że to już nie będzie złamanie sądowego zakazu, czyli tylko wykroczenie tak? Czyli mandat w wysokości 500zł czy 300zł z racji tego, że mam ważne cały czas wyższe kategorie (tak gdzieś wyczytałem).
Proszę o odpowiedz
pozdrawiam
Przestępstwem (opisanym w art.244 k.k.) jest jedynie złamanie orzeczonego przez Sąd w wyroku zakazu prowadzenia pojazdów – a więc kierowanie pojazdem w okresie obowiązującego zakazu prowadzenia pojazdu. Po zakończeniu zakazu nie łamie Pan zakazu kierując autem. Nie oznacza to, że takie zachowanie byłoby zgodne z prawem. Stanowiłoby wykroczenie prowadzenia pojazdu pomimo braku uprawnienia – według taryfikatora policji 500 zł. mandatu.
Większość morderców drogowych to ludzie, którzy wielokrotnie unikali odsiadki za jazdę po pijaku i mają zakaz prowadzenia pojazdów, a to znaczy, że obecna pobłażliwość sądów nie zdaje egzaminu.
Witam, dzięki za głos w dyskusji. Pozwolę sobie częściowo nie zgodzić z Pana poglądem. Z mojego doświadczenia zdobytego jeszcze w czasie, gdy orzekałem jako Sędzia Wydziału Karnego wynika, że to nie surowe wyroki, lecz nieuchronność kary wpływa bardziej odstraszająco i wychowawczo. W mojej ocenie wyroki Sądów w sprawach przeciwko nietrzeźwym kierowcom są surowe, a ich zaostrzenie nie przyniosłoby pozytywnego efektu. Problem leży nie w nadmiernej pobłażliwości Sędziów, lecz w zbyt rzadkich kontrolach trzeźwości na polskich drogach. Ja sam na przestrzeni ostatnich 2 lat zostałem tylko 1 raz skontrolowany przez Policję pod kątem trzeźwości. Proszę pomyśleć – 1 kontrola trzeźwości kierowcy na 2 lata codziennej jazdy samochodem po 3-4 tysiące kilometrów miesięcznie. To zdecydowanie za mało. Kierowcy powinni być kontrolowani pod kątem trzeźwości co najmniej 1-2 razy w miesiącu. Gdyby tak było, wówczas każdy kierowca nie pozwoliłby sobie na prowadzenie pojazdu pomimo spożytego alkoholu zdając sobie sprawę z tego, jak wysokie jest ryzyko ujawnienia tego faktu przez Policje w trakcie kontroli drogowej. Tymczasem obecnie, choć kierowcy zdają sobie sprawę z zagrożenia utraty prawa jazdy za jazdę samochodem pod wpływem alkoholu, to jednak pozostają w przekonaniu, że im się uda. Skoro są kontrolowania 1 raz na rok, to ryzyko kontroli jest tak znikome, że je bagatelizują. W konsekwencji jestem przeciwnikiem zaostrzenia przepisów karnych w sprawach nietrzeźwych kierowców i jednocześnie jestem gorącym zwolennikiem zwiększenia ilości kontroli trzeźwości kierowców przez Policję.
Mówiąc krótko Panie adwokacie osoba która jeżdzi bez uprawnień i zostanie zatrzymana do kontroli przez Policję otrzyma mandat 500 zł i żadnych innych konsekwencji? czyli może sobie tak bezkarnie jezdzic i placić mandat i znów jezdzić i tak w kółko? Jakoś mi się nie chce wierzyć, że po paru kontrolach nie zostaną wyciągnięte co do takiej osoby inne konsekwencje (poważniejsze). Tym bardziej teraz gdzie nie wiem czy już są zaostrzone kary czy jeszcze nie bo gdzieś mi się obiło o uszy, że od stycznia 2015 mają być duże zmiany w tym temacie
Pozdrawiam
Witam, grzywna 500 zł, o której pisałem to grzywna przewidziana w taryfikatorze stosowanym przez Policję. Gdyby Policjant nie wystawił mandatu za jazdę samochodem bez uprawnień i skierował sprawę do Sądu z wnioskiem o ukaranie, wówczas górną granicą kary grzywny za to wykroczenie jest kwota 5000 zł. Nie zmienia to faktu, że w zdecydowanej większości przypadków Policjanci proponują za to wykroczenie mandat karny z taryfikatora. proszę tylko mnie źle nie zrozumieć. Nikogo nie namawiam do popełniania wykroczeń polegających na prowadzeniu auta bez dokumentu prawa jazdy, albo bez wymaganego uprawnienia. Artykuł, który napisałem miał jedynie uświadomić czytelnikom bloga, kiedy prowadzenie pojazdu jest przestępstwem złamania zakazu sądowego z art.244 k.k., a kiedy wykroczeniem.
Co do nowelizacji Kodeksu karnego, o której Pan wspomniał, to trwają pracę, między innymi nad wprowadzeniem przestępstwa polegającego na prowadzeniu pojazdu pomimo braku uprawnienia. Nowelizacja przeszła już Sejm i została skierowana do Senatu.
Mam zakaz prowadzenia pojazdow mechanicznych na dwa lata. Pytani brzmi od kiedy on obowiazuje od dnia zatrzymania czy raczej od uprawomocnienia sie wyroku?
Witam, jeżeli w trakcie kontroli zostało zatrzymane Panu prawo jazdy, to orzeczony przez Sąd zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 2 lat, jak w Pana przypadku, liczy się od dnia zatrzymania dokumnetu przez Policję.
witam
zatrzymano mnie rano o godz.5;40 w dniu 13.10.2014 do kontroli i ku mojemu zdziwieniu wyszło że jestem w stanie po spozyciu,wynik 0,19,dzien wczesniej wypiłem 3piwa około godziny 22.zabrano mi prawko na 6 miesiecy,policjant poinformował mnie że od dzisiejszego dnia mam zakaz prowadzenia.prawka nie zabrał bo zapomniałem w innych spodniach wiec dodatkowo mandat 50zł.dwa dni po tym prszesłuchanie na komisariacie ,poddanie sie dobrowolnie karze lecz takze nie zabrano mi prawa jazdy,z sadu kara zapłacona.13.04.2015 mineło 6 miesiecy szczesliwy ze moge juz wsiasc za kółko a tu niemiła niespodzianka 14.04.2015 roku,przychodzi zawiadomienie ze mam zdać prawko na 6 miesiecy do depozytu w urzedzie prawa jazdy.i tu moje pytanie to odkiedy ja moge jezdzic od dnia zatrzymania czy od dnia orzeczenia wyroku, czy od dnia zdania prawka w urzedzie,i czego tak pozno mnie poinformowali,6 miesiecy nie jezdziłem bo bałem sie wyroku a jak okres mina znów 6 miesiecy?
Witam, z uwagi na okoliczność, iż nie zostało Panu zatrzymane prawo jazdy, to zakaz 6 miesięcy prowadzenia pojazdów mechanicznych będzie liczony od dnia oddania przez Pana prawa jazdy do wydziału komunikacji. Zakaz byłby liczony od dnia zatrzymania Pana przez Policję do kontroli, gdyby Policjanci zatrzymali Panu prawo jazdy.
Wydział komunikacji wysyła do Pana wezwanie do zwrotu prawa jazdy, wówczas gdy otrzyma z Sądu odpis prawomocnego wyroku orzekającego zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Dlatego też zdarza się, że procedura obiegu dokumentów tak długo trwa.
dziekuje
czyli zrobiłem sobie samoukaranie na 6 miesiecy +6miesiec sadownie
Niestety tak.
Witam mam pytanie. Jeżeli dostałem zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych kategorii A oraz motorowerów . O rowerze nic nie jest wspomiane . Pytanie brzmi czy mogę legalnie jezdzic rowerem ? Proszę o odpowiedz
Skoro Sąd orzekł wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, do których prowadzenia uprawnia kat A prawa jazdy (a więc motocykli) i zakaz prowadzenia motorowerów, to zakaz nie obejmuje rowerów. Może Pan zatem legalnie jeździć rowerem.
Witam Pana mam pytanie syn mój jechał kładem po pijanemu uderzył w przydrożne drzewo w skutek uderzenia połamał się i trafił do szpitala na 5 dni ma 18 lat ukończone nie ma prawa jazdy co mu grozi za ten wyczyn i czy od kary można się odwołać? Proszę o odpowiedz
Witam,
quad jest pojazdem mechanicznym, a więc jego prowadzenie w stanie nietrzeźwości stanowi przestępstwo z art.178a par. 1 k.k. O to własnie przestępstwo zostanie oskarżony Pana syn. Skoro Pana syn jest osoba dotąd nie karana za przestępstwo, a nikt poza nim nie ucierpiał, to pana synowi nie grozi kara pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania. Może Pan zatem spać spokojnie o tyle, że pana syn nie powinien trafić do Zakładu Karnego.
Co do szczegółów kary, jaka mu grozi, to musiałby pan podać dokładniejsze informacje, w szczególności stopień nietrzeźwości Pana syna.
Okoliczności łagodzące w sprawie Pana syna to jego młody wiek, a więc niewielkie życiowe doświadczenie oraz fakt, że Pana syn odczuł na własnej skórze konsekwencje swojego błędu.
od każdego wyroku Sądu rejonowego służy odwołanie, czyli apelacja do Sądu Okręgowego.
Witam Pana ponownie pisze w sprawie syna miał we krwi 2,6 promila alkoholu, pił alkohol dzień wcześniej na osiemnastce u kolegi w dniu wypadku wypił trzy piwa z tego co mówią to to piwo my tam podniosło promile obrażeń dostał dosyć sporych złamany kręgosłup cztery razy bezwładna prawa ręka. Jeszcze jedna sprawa przyszedł teraz z Policji wniosek o wypełnienie jakie ma uszkodzenia ciała. Czy mają one wpływ na większy wyrok sadowy? Na rozprawę może sobie wynająć adwokata czy to nic nie da? Zakaz robienia prawa jazdy mu grozi? Proszę o odpowiedz
Witam,
zakres obrażeń ciała Pana syna ma znaczenie dla wysokości kary za popełnione przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości. Wprawdzie nie znajdzie Pan w przepisach Kodeksu Karnego dotyczących zasad wymiaru kary żadnego przepisu, który nakazywałby Sądowi poczytać jako okoliczność łagodząca fakty, ze sam sprawca przestępstwa boleśnie odczuł skutki swojego błędu, ale jestem przekonany, że Sąd ta okoliczność będzie miał na uwadze. Nie budzi przecież wątpliwości, że Pana syn jest jednocześnie sprawcą przestępstwa i osoba, która to przestępstwo najbardziej dotknęło. Z ludzkiego punktu widzenia Pana syn dostał już i to straszną w skutkach nauczkę za popełniony błąd.
Okoliczności te będą zatem miały znaczenia także przy decydowaniu przez Sąd o długości czekającego go zakazu prowadzenia pojazdów.
Mam zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na rok. Czy rower też się wlicza ?
Witam,
rower nie jest pojazdem mechanicznym. Skoro w Wyroku Sąd orzekł wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, to zakaz ten nie dotyczy roweru. Jeżdżąc rowerem nie będzie Pan zatem łamał zakazu sądowego.
w 2008r i 2009r nie jadac samochodem tylko stalem kolo samochodu w jednym przpatku,w drugim przypatku szukalem cos w samochodzie kluczyki lezaly pod pedalem chamulca.z pomowien policji dostalem rok siedziec!odsiedzialem ten rok 7 lat temu.w tym roku 12 lipca podjechalem pod sklep zaparkowalem przed wysokim ogrodzeniu przed sklepem.tak ze samochodu nie widac od strony sklepu.mialem flaszke wodki i wypilem w samochodzie.poziniej za jakies 15min wyszlem z samochodu i podeszlem za ogrodzenie blizej sklepu,pod sklepem dalem jeszcze na jedna butelke wodki!zrobilo sie lekkie zamieszanie przez to ze wlascielka sklepu byla na mnie zla,bo jej wygarnolem ze salatke ktora u niej kupilem byla nie jadalna!zadzwonila po policje!policja mnie zabrala do aresztu,wczesniej wlasciel sklepu zabral ze stolika kluczyki od samochodu i mnie wypchneli za ogrodzenie!nie jechalem samochodem podkreslam samochod caly czas stal na parkingu,z pomowien wlascicielki sklepu i pracownicy sklepu,i dwoch pijaczkow z pod sklepu!sad zabral mi prawojazdy dozywotnio,10 tysiecy grzywny,i 5 miesiecy do odsiatki,,,masakra
Witam,
Wiem że ten temat się wielokronie przewijał, ale chciałbym usyskać jednoznaczną odpwiedź dotyczacą mojej osoby.
W ubiegłym roku zostało mi zatrzymane prawo jazdy na 2 lata na skutek jazdy w stanie nie trzezwymo raz wyrok 6 miesiecy w zawieszeniu na 2 lata.
Prosze o informację jakie konsekwencje mi grożą jeżeli zostałem złapany podczas jazdy samochodem – oczywiscie wynik pomiaru alkoholu był 0.00. Czy jest to mandat, wydłużenie okresu zawieszenia czy być może jego odwieszenie.
Dodam ze karze poddałem sie dobrowaolnie i wspołpracowałem z sądem.
Bardzo prosze o odpowiedź.
Z Pana opisu wnoszę, że pyta Pan o konsekwencje prowadzenia samochodu w czasie obowiązywania orzeczonego przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów. Takie zachowanie stanowi przestępstwo złamania zakazu sądowego z art.244 k.k. zagrożone kara pozbawienia wolności do lat 3. W praktyce, za pierwsze takie przestępstwo – złamania zakazu sadowego Sądy w 90% przypadków orzekają kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem, a więc tzn. zawiasy. Oznacza to, że złamanie zakazu sądowego, nawet po raz pierwszy może skończyć się również karą kilku miesięcy pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania.
To jeszcze nie koniec możliwych problemów. gdy informacja o ponownym skazaniu wpłynie do Sądu, który skazał Pana za prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości, wówczas ten Sąd może wyznaczyć posiedzenie w celu zarządzenia wykonania, czyli odwieszenia orzeczonej przez siebie kary – w Pana wypadku 6 miesięcy. Sąd nie musi z tego powodu kary odwiesić, ale może to zrobić, tj. jest do tego uprawniony w ciągu okresu próby i 6 miesięcy później – w Pana wypadku w okresie 2 lat i 6 miesięcy od uprawomocnienia się wyroku. Postanowienie o odwieszeniu kary musi w tym okresie zapaść i się uprawomocnić, gdyż jest ono zaskarżalne zażaleniem.
Jak widać lista potencjalnych problemów wynikłych z prowadzenia auta w czasie zakazu sadowego jest spora i oznacza możliwość spędzenia czasu w ZK Białołęka czy innym podobnym przybytku.
Witam.
6 czerwca tego roku (czyli już wg nowych przepisów) złapała policja mojego męża pod wpływem %.
Dziś mąż dostał wyrok 4 lata, 30 godz mies do odrobku przez pół roku i 5 tys kary.
Teraz mam dwa pytania do Pana:
1. Czy można starać się o anulowanie kary pieniężnej, gdyż w tej chwili ani mąż ani ja nie pracujemy ? czy są jakieś szanse na odwołanie się od tej kary pieniężnej?
2. czy mąż będzie mógł się poruszać motorem/skuterem który nie ma 50m3 ???
dziś pani sędzina na to pytanie odpowiedziała że raczej tak bo skuter nie ma pojemności silnika przekraczającej tych 50m3
ale kazała dopytać się jeszcze na komisariacie, i tu są sprzeczne informacje od panów funkcjonariuszy
Witam,
na wstępie należy zaznaczyć (jeżeli Sąd I instancji wydał wyrok), iż od dnia ogłoszenia wyroku właśnie przez Sąd I instancji, Pani mąż może złożyć wniosek o uzasadnienie wyroku w terminie 7 dni od daty ogłoszenia. Od momentu odebrania uzasadnienia zaczyna biec termin na złożenie apelacji, który wynosi 14 dni. W związku z tym Pani mąż w apelacji powinien opisać z czym się nie zgadza np. z świadczeniem pieniężnym w wysokości 5000 zł i wnosić o wymierzenie świadczenia w mniejszym wymiarze opisując w jakiej obecnie jest sytuacji finansowej.
Odnośnie prowadzenia skuterów, to w mojej ocenie prowadzenie skutera będzie złamaniem zakazu Sądowego, nawet mimo tego, że w dowodzie rejestracyjnym będzie wpisany motorower. Oznacza to, że jeżeli Pani mąż zdecyduję się na jazdę skuterem pomimo orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych to popełni przestępstwo z art. 244 k.k.
Witam.
Mam do Pana jeszcze jedno pytanie. Dziś przyszło takie pismo do męża.
Sąd Rejonowy w …… II Wydział Karny zawiadamia, iż na podstawie art. 41 § 1 kpk w zw.z art. 16 § 1 kpw wyłączył od udziału w sprawie sygn. akt II W 3616/15 Sędziego Sądu Rejonowego w ….. ( imię i nazwisko).
Czy mógłby Pan mi wytłumaczyć tak w naszym języku o co chodzi w tym piśmie ????? Co ono dla nas teraz oznacza?
Witam
Prosze Pana kilka dni temu 29.07.2015 roku złapała mnie policja do rutynowej kontroli i wydmuchalem 0,48mg, wiadomo co dalej poddałem sie dobrowolnie karze, prokurator zaproponował 2 lata zakazu prowadzenia, 800 zł grzywny i 5000zl wpłaty na fundacje. Mam pytanie czy ja moge jeździć do wyroku sadu, czy zakaz mam od tego feralnego dnia to jest od 29.07 dodam ze pj oddałem w dzien kontroli. Prosze o poradę dodam ze nigdy nie mialem takiej sytuacji czyste konto nigdy nie karany. Chodzi mi tylko czy moge jeździć do wyroku sadu bo pozniej wiem ze absolutnie nie. Pozdrawiam
Witam, nie mogę Panu odpowiedzieć na pytanie dotyczące możliwości prowadzenia samochodu po zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy przez Policję. Nie chciałbym bowiem, by moja odpowiedź została zrozumiana jako udzielanie pomocy, czy wręcz nakłaniania do łamania prawa na publicznym forum w Internecie.
Moją odpowiedź ograniczę do drugiej części Pana wpisu. Mam poważne wątpliwości, czy dobrze zrozumiał Pan propozycję Prokuratora dotyczącą dobrowolnego poddania się karze. Prokurator nie mógł panu zaproponować, czy tez uzgodnić z Panem za pośrednictwem Policjanta kary obejmującej 2 lata zakazu prowadzenia pojazdów, gdyż po 18 maja 2015r. najkrótszy okres zakazu prowadzenia pojazdów za przestępstwo z art.178a par. 1 k.k., przy wyroku skazującym wynosi 3 lata. Jedyny wyjątek dotyczy wyroku warunkowo umarzającego postępowanie karne, gdzie Sąd zachował możliwość odstąpienia od wymierzenia zakazu prowadzenia pojazdów, albo orzeczenia go na 1 rok albo 2 lata. Dotyczy to jednak warunkowego umorzenia a nie wyroku skazującego. Tymczasem z Pana zapytania wynika jednoznacznie, że wyraziła Pan zgodę na dobrowolne poddanie się karze, a więc na wyrok skazujący, gdzie najkrótszy zakaz to 3 lata.
Na koniec dodam, że Pana zgoda na dobrowolne poddanie się karze może przez Pana zostać odwołana.
Witam
Prosze Pana czy moge jeździć samochodem do ogłoszenia wyroku przez sad. Dnia 29.07.2015 zatrzymała mnie policja u wydmuchalem 0,48mg poddałem sie samoukaraniu to jest 2 lata bez prawa jazdy, prawo jazdy oddałem tego feralnego dnia. Dodam ze nigdy nie mialem konfliktu z prawem. Chodzi mi czy moge sie poruszać autem do dnia ogłoszenia wyroku czy nie wiem ze po wyroku to absolutnie. Z gory dziekuje za odp. I pozdrawiam
Witam, niestety nie mogę Panu napisać, czy może Pan prowadzić samochód do uprawomocnienia się wyroku w sprawie o przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości, gdyż mogłoby to zostać odczytane, jako doradzanie, nakłanianie do łamania prawa.
Witam Pana mam pytanie czy po wyroku sądowym i po upływie 7 dni do odwołania mogę się jeszcze odwołać ? jeśli tak to w jaki sposób? pozdrawiam !
Dzień dobry. Mam do Pana pytanie. Mianowicie mojej znajomej zabrano prawo jazdy za stworzenie zagrożenia w ruchu drogowym, zakaz na pół roku, tyle, że wyrok nie zdążył się uprawomocnić ponieważ zostało złożone odwołanie. Czy jeżeli wyrok nie jest prawomocny to w bazie danych nie ma informacji, że zakaz obowiązuje ? Podobno tak jest, czy to prawda?
Witam,
dane do Krajowego Systemu Informacji Policji o zakazie prowadzenia pojazdów mechanicznych zamieszczane są dopiero po prawomocnym wyroku skazującym. Natomiast dane o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy do czasu wyjaśnienia sprawy zamieszczane są w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców w dniu wydania postanowienia Sądu o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy.
Witam panie Mariuszu 4 lata temu zostało mi zatrzymane prawo jazdy po alkocholu na 3 lata tak jak cofnięte dostałem wyrok bez 'zawijasów; sama grzywna i zakaz 3 lata.Jezeli teraz wsiądę do auta bez prawa jazdy co mi za to by groziło ??
Witam,
jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych już minął a Starosta nie cofnął Panu uprawnień do kierowania pojazdami, wówczas wsiadając do samochodu popełnia Pan wykroczenie prowadzenia pojazdu bez wymaganych dokumentów z art. 95 kodeksu wykroczeń, za które grozi kara grzywny do 250 zł lub kara nagany. Natomiast jeżeli Starosta wydał prawomocną decyzję o cofnięciu Panu uprawnień do kierowania pojazdami, wówczas prowadząc pojazd mechaniczny popełnia Pan przestępstwo z art 180a k.k. jazdy samochodem mimo decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami, za które grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Witam pana to widocznie prawo działa wstecz bo ja miałem zatrzymane na 3 lata w 2012 i odrazu cofnięte prawda. do roku nie jest cofnięte bo nie trzeba egzaminu zdawać a zakaz mi już miną hmm..nie rozumie …
Witam,
W styczniu 2014 roku zostały mi cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami za przekroczenie 24 punktów, od tamtego czasu byłem zatrzymywany przez policję dwukrotnie i było mi zwracane prawo jazdy. Dziś zostałem zatrzymany i zostałem poinformowany, że straciłem uprawnienia i zostaje zatrzymane prawo jazdy bo popełniłem przestępstwo, otrzymałem wezwanie na komendę i zostałem poinformowany, że sprawa będzie miała finał w sądzie.
Co grozi za taki czyn?
Czy skoro decyzja o cofnięciu uprawnień została wydana przez starostę w 2014r. (czyn ten był wykroczeniem) to mogą być wobec mnie zastosowane nowe przepisy które weszły w życie dopiero w 2015r?
Będę bardzo wdzięczny za udzielenie odpowiedzi.
Pozdrawiam
Witam,
Wcześniej nie podałem adresu mailowego więc ponownie wysyłam moje pytanie.
W styczniu 2014 roku zostały mi cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami za przekroczenie 24 punktów, od tamtego czasu byłem zatrzymywany przez policję dwukrotnie i było mi zwracane prawo jazdy. Dziś zostałem zatrzymany i zostałem poinformowany, że straciłem uprawnienia i zostaje zatrzymane prawo jazdy bo popełniłem przestępstwo, otrzymałem wezwanie na komendę i zostałem poinformowany, że sprawa będzie miała finał w sądzie.
Co grozi za taki czyn?
Czy skoro decyzja o cofnięciu uprawnień została wydana przez starostę w 2014r. (czyn ten był wykroczeniem) to mogą być wobec mnie zastosowane nowe przepisy które weszły w życie dopiero w 2015r?
Będę bardzo wdzięczny za udzielenie odpowiedzi.
Pozdrawiam
Witam,
na wstępie należy zaznaczyć, iż 18 maja 2015 roku do kodeksu karnego zostało wprowadzone nowe przestępstwo (art. 180a) prowadzenie pojazdu mimo decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami. W związku z tym zachowanie jazdy samochodem bez uprawnień, które zostały cofnięte przed 18 maja br było wykroczeniem z art. 94. Natomiast takie samo zachowanie czyli jazda samochodem mimo cofniętych uprawnień po 18 maja br jest już przestępstwem z art. 180a k.k., za które grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
W pana przypadku data wydania decyzji nie ma znaczenia, ponieważ jazda mimo cofniętych uprawnień przed 18 maja br była wykroczeniem a teraz jest już przestępstwem.
Witam, u mnie sprawa wygląda tak, żę zostało mi zatrzymane prawo jazdy przez policja za jazdę na tylnym kolemotocyklem . Policja skierowała sprawę do sądu, ten oczywiście po upływie 14 dni przysłał mi pismo w którym orzekł zatrzymanie mojego prawa jazdy. Na tym niestety koniec, sad nie podał czasu na który zatrzymuje mi prawo jazdy , terminu rozprawy w którym wyjaśni się czy uprawnienia zostaną cofnięte, nie wiem w ogóle jak się stosować do tego postanowienia, co grozi mi za jazdę w takim przypadku.
Witam,
zapewne dostała Pani postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy. Jest to pismo, w którym Sąd jakby potwierdza decyzję funkcjonariuszy policji o zatrzymaniu prawa jazdy na drodze. Nie ma tam żadnego terminu na jaki okres prawo jazdy jest zatrzymane, ponieważ to Sąd na rozprawie głównej zdecyduje, czy orzekać wobec Pani zakaz prowadzenia pojazdów czy nie. W tej sytuacji powinna Pani złożyć zażalenie na postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy, w uzasadnieniu którego należy wskazać, że Pani zachowanie nie wypełniło znamion art 86 k.w. czyli spowodowanie zagrożenia dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
witam
mam pytanie jeśli zakaz na wszelkie pojazdy mechaniczne mi minął ale mam jeszcze 1 rok zawiasów to co mi grozi jesli pojadę samochodem/motorowerem po trzeźwemu? czy mogą dac ponowny zakaz albo przedłuzenie zawiasów??
Witam,
jeżeli zdecyduje się Pan na jazdę samochodem po zakończonym okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, wówczas Pańskie zachowanie będzie wypełniało znamiona wykroczenia z art. 95 k.w. czyli jazda bez wymaganych dokumentów, za które grozi kara grzywny do 250 zł lub kara nagany. W związku z powyższym na tej podstawie nie ma możliwości orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów lub wydłużenia okresu próby.
Dzień dobry,
Wczoraj wracałem rowerem po spożyciu i nie zatrzymałem się do kontroli. Po krótkim pościgu policjanci mnie zatrzymali. Wydmuchałem 0,29mg/dm^3 (0,58 promila) W nadchodzącym tygodniu mam się stawić na komendę złożyć wyjaśnienia. Czy grozi mi za to odebranie prawa jazdy? Jakie w ogóle sankcje przewiduje kodeks? Studiuję, dorabiam przy wykorzystaniu auta, nigdy nie byłem karany.
Z góry dziękuję za pomoc.
Witam, prowadzenie roweru w stanie nietrzeźwości z dniem 9 listopada 2013r. stanowi wykroczenie z art. 87 par 1a k.w. Za to wykroczenie Sąd nie orzeka zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Sąd natomiast może orzec zakaz prowadzenia pojazdów niemechanicznych na okres od 6 miesięcy do 3 lat.
Witam Mój mąż zostal zatrzymany przez policję autem w stanie nietrzeźwym dostał za to 10000tys zł grzywny i dożywotnio odebrane prawo jazdy Po jakimś czasie wsiadł za kierownicę na obowiązującym zakazie wracał z pracy autem bez oplat i przeglądu Co mu za to grozi
Witam,
jazda samochodem mimo orzeczonego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych stanowi przestępstwo z art. 244 KK czyli złamanie zakazu sądowego, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Jednakże jak Pani mąż otrzymał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych to musiał zostać skazany za art. 178a par 4 kk czyli recydywa jazdy w stanie nietrzeźwości. Wobec powyższego jeżeli Pani mąż został złapany na przestępstwie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych to istnieje realne ryzyko pozbawienia wolności ze względu na uprzednią karalność.
Natomiast jazda samochodem bez OC stanowi wykroczenie jazdy bez dokumentu, za które grozi mandat w wysokości do 250 zł. Jednakże większym problemem może być nałożona kara przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, która może nawet wynosić 3700 zł, wobec powyższego należy pomyśleć czy w ogóle warto jeździć bez wykupionej polisy OC. Natomiast jazda bez badań technicznych stanowi zwykłe wykroczenie.
Witam, mój ojciec w czerwcu został zatrzymany na Romecie( chybo jest to motor o małej pojemności)przez policję na drodze dojazdowej do pól i lasów. Policja kazała mu się cofnąć na drogę asfaltową i dokonała badania trzeźwości. Wykazało 0,11 a po 5 min 0,07. Wszystko zostało przekazane do sądu. Sąd orzekł, karę 600 zł oraz odebranie prawa jazdy kat.A na 6 mc. Jest jeden problem ponieważ moja mama choruje i ojciec często jeździ z nią do szpitala i do lekarzy. A udając się do starostwa w celu odddania prawa jazdy kat A okazało się że urzędnicy muszą zabrać całe prawo jazdy na okres 6 mc. ? Co teraz ojciec przecież może prowadzić samochód? Czy istnieje jakaś możliwość obejścia tego? Np co grozi za nie przekazanie prawa jazdy w depozyt? Co jeśli zgłosi zgubienie prawa jazdy i wyrobi nowe, zrzekając się kat. a – istnieje wogóle taka możliwość??
Witam. Mam bardzo duzy problem i prosil bym o konkretna odpowiedz jesli mozna.. Pracuje w transporcie miedzynarodowym na kat B Wrocilem z trasy jak zwykle po 4 tygodniach i ze znajomymi wypilismy kilka piw. Na drugi dzien wsiadlem w auto nie swiadomy, ze moge byc jeszcze pod wplywem alkocholu mialem stluczke nie z swojej winy.. W wydychanym powietrzu mialem 0,3miligrama alkocholu. Szczescie w nieszczesciu, ze nikomu nic sie nie stalo i nie mialem przy sobie dokumentow. Pytanie mam do Pana takie.. Co mi za to grozi? Czekam na telefon od prokuratora, bo poddalem sie karze dobrowolnie z czego nigdy wczesniej nie bylem karany.. Prawojazdy jest to moj jedyne zrodlo utrzymania w tej chwili. Splaty i alimenty sa placone regularnie z czego jak mowie, nie bylem nawet swiadomy, ze moglem byc pod wplywem. Nigdy nie wsiadlem po piwie do auta, bo balem sie utraty najwazniejszego mojego dokumentu.. Z uszanowaniem Krzysztof
Witam,
przy wyniku 0,3 mg/l popełnił Pan przestępstwo jazdy w stanie nietrzeźwości, za które w obecnym stanie prawnym grozi Panu zakaz prowadzenia pojazdów na okres minimum 3 lat, świadczenie pieniężne w kwocie 5 tys złotych, kara pozbawienia wolności do lat 2 lub kara grzywny i zapewne taką karę zaproponuje Panu prokurator, gdyż jak wspomniałem wcześniej jest to najmniejszy wymiar kary. Jednakże w Pana przypadku może się Pan postarać o warunkowe umorzenie postępowania karnego z odstąpieniem od zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych lub z zakazem na 1 rok. Jeśli natomiast poruszał się Pan kategorią B prawa jazdy podczas zdarzenia to można poprosić Sąd o to aby orzekł zakaz tylko na kat. B prawa jazdy a nie na kat. C i C+E prawa jazdy aby mógł Pan wykonywać swój zawód.
panie mecenasie prosiłbym o rade co mam robić-otoż 14 09 2015 zatrzymano mi prawko za 0,27 w wydychanym powietrzu i postawiono mi zarzut o wykroczenie za zgoda prokuratora ele sad nizgodzil sie z tym i postawiono mi art.178a POCZYM 5 01 2016 sad prawko mi oddal i 22 04 2016 mialem sprawe z tego art. ale sad warunkowo mi umorzyl popelnienie czynu na okres dwoch lat i na rok dostalem zakaz prowadzenia pojazdow na kat.B ale caly czas az do 12 07 2016 mialem prawko przy sobie bo ani sad ani prokurator nie zazadali awrotu tego dokumentu i 12 07 dzielnicowy spytal sie czy mam owy dokument i ja mu go pokazalem a ten mi go zabral i wydal pokwitowanie poczym zostalem oskarzony przez prokuratora tego samego co z art.178a o zlamanie zakazu i wydanie postaniwienia o zatrzymaniu prawa jazdyi przekazaniu go do starostwa oczywiscie wczesniej bylem w starostwie i chcialem zdac prawko ale pani w wydziale mi powiedziala ze moge dopiero zdac prawko jak dostane decyzjie od starosty i do tej pory moge sespokojnie jezdzic oczywiscie dnia 07 01 2017 decyzja starosty skonczyl mi sie zakaz i 9 01 2017 poszedlem do wydzialu zlozyc wniosek a tam doznalem szoku otoz pani mi oznajmila ze na podstawie pisma z prokuratury z dnia 25 07 2017 ona mi go wydac niemoze bo niemoze a dodam zeotatnia decyzja starosty jest z 4 11 2016 iw tej decyzji niema ani slowa ze niemoge go odebrac tylko ze kara mi mija 7 01 2017 i wobec powyzszego walcze dalej z wydzialem komunikacji bo ci twierdza ze mam postepowanie z art.244 i przez to niemoga go wydac choc zadne pismo do wydzialu niewplynelo po 4 11 2016 tylko opiera sie ta pani na informacji telefonicznej od pani prokurator wobec powyzszego prosze o rade bo juz sam niewiem co mam robic ,poprostu walczyc niemam sily a odebrac sobie zycie niemam tyle odwagi [prawo jazdy jest mi niezbedne do pracy jaka wykonuje gdyz jezdze postraganach i targowiskach z handlem]prosze o pomoc
Witam.
W dniu 10.07.2017 nie świadoma nadal obecnego w organizmie alkoholu (poprzedni dzień imieniny wypite 5 piw od godz. 17.00 do 23.00) ruszyłam rano do pracy. Pewna że jest wszystko ok pewnie podeszłam do rutynowej kontroli trzeźwości jaka w tym dniu była prowadzona przez policję na drodze. Niestety jednak na moją niekorzyść wyszedł wynik bo w wydychanym powietrzu miałam 0,11 mgl/l po 15 min w drugiej próbie 0,8 mgl/l. Oczywiście zostały mi zabrane prawo jazdy i skierowana sprawa do sądu. Na przesłuchaniu w komendzie policji poddałam się dobrowolnie karze 500 zł grzywny i 6 m-c zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Musze dodać że jestem nienagannym kierowcą od 25 lat, bezwypadkowym i nigdy nie karanym za żadne wykroczenia bądź przestępstwa drogowe. Nieświadomość. Mam pytanie: czy sąd może uznać karę większą od tej do której się poddałam sama na policji? dziękuję za odpowiedź
Witam,
Na przesłuchaniu na Policji dobrowolnie poddała się Pani karze za wykroczenie prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu, to znaczy uzgodniła Pani z przesłuchującym Policjantem karę 500 zł. grzywny i 6 miesięcy zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. W konsekwencji Policja wysłała do Sądu wniosek o ukaranie Pani za wykroczenie z art.87 par. 1 k.w. na uzgodnioną z Policją karę. Sąd nie jest związany wnioskiem Policji o dobrowolne poddanie Pani karze, to znaczy może wydać postanowienie o nieuwzględnieniu wniosku Policji, a więc może nie zaakceptować wniosku Policji.
Tyle teorii z zakresu Kodeksu Postępowania w Sprawach o Wykroczenia.
W praktyce proszę się nie obawiać, że Sąd nie zgodzi się na zaproponowaną przez Policję i uzgodnioną z Panią podczas przesłuchania karą za zarzucone Pani wykroczenie prowadzenia auta pod wpływem alkoholu. W Pani przypadku zachodzi bowiem szereg okoliczności przemawiających na pani korzyść, takich jak:
1. minimalne przekroczenie granicy 0,10 mg/l alkoholu, od której zaczyna się wykroczenie z art.87 par. 1 k.w.
2. wyraźna tendencja spadkowa zawartości alkoholu w Pani organizmie – 0,11 mg/l, 0,08 mg/l
3. dotychczasowy nienaganny sposób życia w charakterze kierowcy – czysta karta karna, brak punktów karnych za wykroczenia drogowe i 25 lat posiadania prawa jazdy.
W mojej ocenie miałaby Pani szansę na odstąpienie przez Sąd od orzeczenia wobec Pani zakazu prowadzenia samochodów na podstawie art.39 par. 1 k.w. To do Pani jednak należy decyzja, czy pogodziła się Pani z zakazem prowadzenia pojazdów przez 6 miesięcy – oczywiście liczonych od daty popełnienia wykroczenia i zatrzymania Pani wówczas prawa jazdy przez Policję, czy podejmie Pani próbę przekonania Sądu do wymierzenia pani wyższej kary grzywny, np.2-3000 zł. i nie orzekanie o zakazie prowadzenia pojazdów (wówczas musiałaby Pani wysłać do Sądu oświadczenie o cofnięciu zgody na skazanie na karę uzgodnioną z Policją i Pani wniosek o dobrowolne poddanie się karze grzywny z odstąpieniem od zakazu prowadzenia pojazdów.
Więcej na ten temat znajdzie Pani w artykule Czy Sąd może nie orzekać zakazu prowadzenia pojazdów za wykroczenie kierowania samochodem pod wpływem alkoholu? oraz Odstąpienie przez Sąd od zakazu prowadzenia pojazdów
Nie chciałbym Pani za bardzo namieszać w głowie przedstawiając zbyt dużo koncepcji obrony w sprawie o wykroczenie kierowania autem po alkoholu, ale proszę jeszcze przeczytać ten artykuł błąd pomiarowy alkomatu i jego konsekwencje
Witam.
W dniu 18.09.2016,syn zostal zatrzymany pod wplywem alkoholu prowadzac samochod.Kara grzywnej wynosi 140 stawek dziennych po 15zl ,swiadczenie pieniezne w wysokosci 5000 zl ,oraz zakaz prowadzenia wszelkich pojazdow mechanicznych na okres 3 lat.Syn na stale mieszka w Irlandii do wykroczenia doszlo w Polsce.Wszelka korespondencja z Prokuratury Rejonowej przychodzila na adres polski pod ,ktorym przebywal w czasie wakacji (u cioci).Syn raz wplacil na podane konto kwote 600zl,obecnie nie pracuje.Siostra powiadomila mnie ,ze ostatnio przyszedl list od komornika,ale nie moze go odebrac.Nie wiem jak w tej sytuacji splacic ta grzywne,czy wplacac pieniadze na konto .ktore zostalo podane do wplacenia grzywnej.Ale skoro jest juz list od komornika,to jak sie z nim skontaktowac skoro nie mozna odebrac listu
Witam Pani Karino, jeśli Pani syn nie może na razie wrócić do Polski, to powinien udzielić upoważnienia Adwokatowi, który z kolei powinien zapoznać się z aktami sprawy Pani syna po wydanym wyroku. Najbardziej martwi mnie nie komornik, ale to, że Pani syn nie zapłacił kary grzywny, gdyż w takim wypadku grozi mu wymierzenie przez Sąd zastępczej kary pozbawienia wolności za niezapłaconą grzywnę czyli w przypadku Pani syna 70 dni pozbawienia wolności.
Chodzi o to, że zapewne Komornik dochodzi od Pani syna zapłaty kosztów sądowych i świadczenia pieniężnego w wysokości 5000 zł. Gorzej z niezapłaconą grzywną – w tym przypadku Sady wymierzają zastępczą karę pozbawienia wolności. Dlatego wskazany jest udział Adwokata, gdyż Pani nie może zapoznać się z aktami sprawy karnej syna, nawet gdyby syn udzieliłby Pani pełnomocnictwa.
Witam mam takie pytanie jeżeli siedziałem trzy miesiące za złamanie zakazu jazdy to przez te trzy miesiące co byłem w zakładzie zakaz się automatycznie wydłużył po wyjściu o te trzy miesiące co spędziłem za kratami
Dzień dobry, zakaz prowadzenia pojazdów orzeczony wobec Pana nie biegnie podczas wykonywania kary pozbawienia wolności, czyli 3 miesiące, które przebywał Pan w zakładzie karnym, nie są wliczane do okresu na jaki został orzeczony zakaz. Pozdrawiam, Adwokat Agnieszka Rzeszut
Witam serdecznie mam pytanie, zabrano mi prawo jazdy na 3 lata za bycie pod wpływem narkotyków i mam karę w zawiasach.. Minęło półtorej roku i chce kupić motocykl do lasu, czy jeżeli mnie nie złapią a dowiedzą sie od osoby trzeciej że prowadziłem pojazd mechaniczny mogą mnie wsadzić? Pozdrawiam
Jeśli dobrze zrozumiałem, to za przestępstwo prowadzenia samochodu lub innego pojazdu mechanicznego Sąd wymierzył Panu karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na 3 lata. Obecnie jest Pan w okresie próby 3 lat, minęło półtora roku, kolejne półtora roku próby jeszcze Panu pozostało. Obowiązuje Pana zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jeśli Pan będzie jeździł motocyklem to będzie Pan łamał orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Gdyby został Pan na tym zatrzymany, to zostanie Pan oskarżony o przestępstwo złamania zakazu sądowego z art.244 k.k., za które ryzykuje Pan pozbawieniem wolności i zakazem prowadzenia pojazdów na kolejny okres czasu. Do tego dochodzi ryzyko odwieszenia poprzedniej kary pozbawienia wolności za jazdę pojazdem pod wpływem narkotyków. Ryzyko spędzenia sporej ilości czasu w ZK bardzo duże, stąd szczerze odradzam. To niełatwe, wiem to bo sam i muszę i bardzo lubię jeździć samochodem, ale nie warto. Lepiej przemęczyć się kolejne półtora roku do końca zakazu prowadzenia pojazdów, zdać ponownie egzamin na prawo jazdy i w drogę.
Witam w 2016 roku zabrano mi prawo jazdy za jazde pod wpływem alkoholu na okres 3 lat i zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 3 lat. 11 listopada tego roku zakończyła mi sie kara.Co sie stanie gdy mnie policja zatrzyma gdy prowadze bez uprawnien??
Dzień doby, jazda samochodem po upływie 3-letniego zakazu sądowego a przed zadaniem egzaminu na prawo jazdy stanowi przestępstwo z art. 180a kk, tj. prowadzenie pojazdu mechanicznego mimo decyzji o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami. Przestępstwo to zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Ponadto Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 1 roku do lat 15.
Pozdrawiam,
Adwokat Agnieszka Rzeszut
792 828 323
Czy jest taka możliwość odpowiedzi na moje pytanie byłem w trakcie robienia prawka zostałem złapany na parkingu z jednych sieci chandlowych o 23 pusty parking dostałem wyrok 3 lat i grzywnę minęło 1,5 roku czy mogię starać się o warunkowe zawieszenie wyroku i jak to wygląda na ponowny egzamin żeby wrzucić
Dzień dobry, jeżeli 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów był orzeczony wobec Pana za jazdę samochodem po alkoholu, to po połowie orzeczonego zakazu może Pan złożyć wniosek o skrócenie zakazu przez blokadę alkoholową. W tym celu w pierwszej kolejności musi Pan złożyć do sądu wniosek blokadę alkoholową, jeżeli sad wyrazi zgodę, wówczas otrzyma Pan skierowanie na egzamin na prawo jazdy, część teoretyczna i praktyczna. Więcej na temat procedury ubiegania się o wcześniejszy zwrot prawa jazdy, znajdzie Pan w artykule: Skrócenie zakazu przez blokadę alkoholową.
Pozdrawiam,
Adwokat Agnieszka Rzeszut
Witam serdecznie mam taki problem 3 lata temu zostało mi zabrane prawko dożywotnio zostałem zlapany trzeźwy auto ubezpieczone i przeglad dostałem wezwanie na policję czy brać adwokata czy poddać się każe bo nie wiem co teraz robic
Dzień dobry, w każdej sprawie karnej warto jest skorzystać z porady adwokata, który specjalizuje się w sprawach karnych. Jeżeli wobec Pana był orzeczony dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów i kara pozbawienia wolności, nawet w zawieszaniu to grozi Panu kara bezwzględna pozbawienia wolności. Oczywiście na podstawie art. 37a kk Sąd może nie orzekać kary pozbawienia wolności, a orzec karę grzywny lub ograniczenia wolności. Wszystko zależy od okolicznosci danej sprawy.
Więcej na ten temat znajdzie Pan w artykule:
http://jazdapopijanemu.pl/kara-za-ponowne-prowadzenie-samochodu-w-stanie-nietrzezwosci/
Pozdrawiam,
Adwokat Agnieszka Rzeszut
792 828 323
Dzień dobry. Mam takie pytanie co grozi jeśli ma się zabrane prawo jazdy na 3 lata i 8 miesięcy na 2 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu jeśli się złamie karalność np. Dopuści się drobnej kradzieży
Dodam że zawieszenie powinno mi się skończyć ale okazało się że są jeszcze 6 miesięcy cichego…czy za takie coś trafia się do wiezienia
Dzień dobry,
zgodnie z art. 75 § 2 kk Sąd może zarządzić wykonanie kary, jeżeli skazany w okresie próby rażąco narusza porządek prawny, w szczególności gdy popełnił inne przestępstwo niż określone w § 1, albo jeżeli uchyla się od uiszczenia grzywny, od dozoru, wykonania nałożonych obowiązków lub orzeczonych środków karnych, środków kompensacyjnych lub przepadku.
Zatem odpowiadając na Pana pytanie gdyby w okresie próby popełnił Pan ponownie przestępstwo i został za nie skazany, ale to nie będzie przestępstwo podobne do tego pierwszego, to są może albie nie musi odwiesić kary warunkowo zawieszonej. Przestępstwo kradzieży nie jest przestępstwem podobnym do przestępstwa jazdy w stanie nietrzeźwości zatem decyzja sądu ma charakter fakultatywny. Sąd w ciągu okresu próby i 6 miesięcy cichego musi zdążyć zarządzić wykonanie kary i postanowienie o zarządzeniu wykonania kary musi się uprawomocnić.
Pozdrawiam,
Adwokat Agnieszka Rzeszut
792 828 323
Witam 14lutego pojechałem na walenttnki z kobietą niestety nasza 3msc córka ktora została w domu zaczęła wymiotować i ogólnie złe się czuć dlatego niestety postanowiłem pospozyciu alkoholu pojechać do domu zatrzyma mnie policja w wydychanym miałem policja mówiła że promil niestety byłem na zakazie przez sąd na dwa lata i dodadkowo dostałem do odrabiania godziny społeczno użyteczne co teraz mam zrobić albo czego oczekiwać jakiej kary jak się bronić 😢 proszę o jakąś odpowiedź
Witam, jazda samochodem w stanie nietrzeźwości w okresie próby stanowi przestępstwo z art. 178a par 4 kk. Za to przestępstwo grozi Panu dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz kara pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania. Sąd może w szczególnych przypadkach nie orzekać dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jeżeli Sąd uzna, że zachodzi w Pana przypadku wyjątkowa okoliczność, wówczas orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na okres od lat 3 do lat 15. Sąd również może nie orzekać kary pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania, może np. na podstawie art. 37a kk orzec karę grzywny lub karę ograniczenia wolności. Więcej na ten temat znajdzie Pan w artykule: Ponowna jazda samochodem po alkoholu