Czy można zachować prawo jazdy przy wyniku 0,10 mg/l alkoholu?

3.8/5 - (22 votes)

W niniejszym artykule: Czy można zachować prawo jazdy przy wyniku 0,10 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu? dowiesz się:

  • czy masz szansę zachować prawo jazdy pomimo tego, że alkomat wskazał najwyższy wynik badania trzeźwości 0,10 mg/l alkoholu
  • jakie działania powinieneś podjąć, aby ubiegać się o zwrot zatrzymanego prawa jazdy
  • kto wydaje postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy i jak zaskarżyć to postanowienie

Wykroczenie jazdy po alkoholu przy wyniku 0,10 mg/l czy można zachować prawo jazdy?

Czy można zachować prawo jazdy przy wyniku 0,10 mg/l alkoholu

Kierowanie samochodem przy stężeniu 0,10 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu stanowi wykroczenie z art.87 § 1 k.w., za które Sądy orzekają zakaz prowadzenia pojazdów na okres od co najmniej 6 miesięcy do 3 lat. Natomiast górna granica wykroczenia jazdy pod wpływem alkoholu wynosi 0,25 mg/l alkoholu, co oznacza, że jeżeli najwyższy wynik badania kierującego wyniesie minimum 0,26 mg/l alkohol, wówczas kierowcy zostanie przedstawiony zarzut kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości z art. 178a par 1 lub par 4 kk. Więcej na temat przestępstwa jazdy po alkoholu znajdziesz w artykule Kara za ponowne kierowanie samochodem po alkoholu.

Jeżeli w trakcie jazdy samochodem zostaniesz zatrzymany przez Policję do kontroli trzeźwości, a alkomat wskaże wynik 0,10 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, czyli 0,20 promila alkoholu we krwi, wówczas Policjant:

  • zatrzyma Twoje prawo jazdy,
  • przedstawi Ci zarzut popełnienia wykroczenia prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu,
  • przesłucha Cię w charakterze podejrzanego,

a następnie skieruje przeciwko Tobie do Sądu Rejonowego wniosek o ukaranie karą grzywny oraz orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów.

Jak odzyskać prawo jazdy przy wyniku 0,10 mg/l alkoholu?

Przy wyniku alkomatu 0,10 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu zachowujesz szansę na zachowanie prawa jazdy. W tym celu możesz:

  • podważyć wynik badania alkomatem powołując się na niepewność pomiarową alkomatu, którym zostałeś przebadany na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Zazwyczaj wynosi on 0,01 lub 0,02 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Jego uwzględnienie przez Policję lub Sąd, przy wyniku 0,10 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu powinno doprowadzić do umorzenia prowadzonego przeciwko Tobie postępowania przez Policję lub uniewinnienia cię od zarzutu popełnienia wykroczenia przez Sąd. W konsekwencji odzyskasz zatrzymane prawo jazdy. Więcej na ten temat napisałem w artykule Na czym polega błąd pomiarowy alkomatu przy badaniu trzeźwości kierujących samochodem

lub

Niepewność pomiaru alkomatu przy wyniku 0,10 mg alkoholu – czy można zachować prawo jazdy

Niepewność pomiaru analizatora wydechu wskazuje, z jaką dokładnością alkomat mierzy stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu badanego. Policja zazwyczaj używa dwóch rodzajów alkomatów:

  • alkomatu stacjonarnego Alkomat A 2.0

oraz

  • alkomatu podręcznego Alco-Sensor IV

Alkomaty te mierzą stężenie alkoholu z pewną określoną przez producenta oraz oznaczonym w jego świadectwie niepewnością pomiaru.

Świadectwo wzorcowania w sprawie o jazdę po alkoholu

Świadectwo wzorcowania znajduje się w aktach każdej sprawy o kierowanie samochodem pod wpływem alkoholu. Informacja o niepewności pomiaru alkomatu znajduje się na odwrocie świadectwa wzorcowania.

Dla przykładu:

Niepewność pomiaru alkomatu przy wyniku 0,10 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu wynosząca 0,01 mg/l oznacza, że stężenie alkoholu w organizmie kierowcy mogło wynosić:

  • 0,11 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu,
  • 0,10 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu,

lub

  • 0,09 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.  

Każdy z w/w wyników jest możliwy i uzasadniony, a nie sposób jest rozwiać tej wątpliwości w zakresie stężenia alkoholu w organizmie kierującego innymi środkami dowodowymi, jeżeli nie pobrano od kierowcy próby krwi do analizy.
 

Wpływ niepewności pomiaru alkomatu na możliwość zachowania prawa jazdy przy wyniku 0,10 mg/l alkoholu

W prawie wykroczeń, podobnie jak w prawie karnym obowiązuje zasada poczytywania niedających się usunąć wątpliwości na korzyść obwinionego. W związku z powyższym Sąd powinien przyjąć, iż stężenie alkoholu w organizmie kierującego wynosiło najniższą możliwą wartość, a więc 0,09 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Przyjęcie przez Sąd powyższego toku rozumowania powinno skutkować ustaleniem, iż kierujący nie popełnił wykroczenia prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu z art. 87 § 1 k.w. Powinno to prowadzić, do do ustalenia przez Sąd, że kierowca nie popełnił zarzucanego mu wykroczenia, a tym samym umorzyć postępowanie w sprawie o wykroczenie kierowania pojazdem po alkoholu, albo uniewinnić kierowcę od zarzucanego mu czynu.

Jeszcze więcej o zatrzymaniu prawa jazdy za prowadzenia samochodu po alkoholu w ilości 0,10 mg alkoholu w wydychanym powietrzu przeczytasz w artykułach:

 

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Blogger.com
  • Flaker
  • Gadu-Gadu Live
  • Google Buzz
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Twitter
  • Wykop
  • Drukuj
  • Poleć
  • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły, jazda po pijanemu, niepewność pomiaru alkomatu, zakaz prowadzenia pojazdów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

114 odpowiedzi na Czy można zachować prawo jazdy przy wyniku 0,10 mg/l alkoholu?

  1. Mikołaj pisze:

    Witam panie Mariuszu

    Moja sytuacja wygląda następująco.
    Zostałem zatrzymany za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym, na badaniu na zawartośc alkoholu w I próbie wyszło 0,10mg/l II i III badanie 0,09mg/l. Zostałem przebadany tylko alkomatem podręcznym i puszczono mnie wolno (oczywiscie zatrzymano prawo jazdy)

    Sytuacja ogólna: student nie pracujący (od maja będę potrzebował prawo jazdy do pracy gdzie samochodu będę używał dzień w dzień ) za pieniądze z pracy będę opłacał sobie studia zaoczne. W rodzinie tylko jedna osoba pracuje, ojciec jest na rencie po wypadku (osoba niepełnosprawna) dowożę na badania i do lekarza jeżeli jest taka potrzeba. Nigdy nie byłem karany, żadnych punktów na koncie.

    Według Pana jaka będzie najkorzystniejsza droga obrony?

    Pozdrawiam

  2. Mikołaj pisze:

    Witam Panie Mariuszu

    Moja sprawa zakończyła się oddaniem prawa jazdy z braku powodów do jego zatrzymania. Nie byłem przesłuchiwany na komendzie a teraz po czasie dostałem telefon z komendy o stawienie się na złożenie zeznań… Czy wie Pan może czego ode mnie chcą? Dodam tylko ,że moim zdaniem mają „burdel w papierach” ponieważ prawo jazdy zostało mi zabrane w innym mieście niż moje rodzinne a sąd zakończył sprawę i dostałem list w raz z prawo jazdy

    Pozdrawiam i oczekuje na odpowiedź.

    • Jak sądzę Sąd nie uwzględnił wniosku Policji o zatrzymanie Panu prawa jazdy z powodów, o którym Panu wcześniej napisałem, a więc uwzględniając niepewność pomiaru alkomatu, którym Policja Pana zbadała. Dlatego Sąd postanowił o zwrocie panu dokumentu prawa jazdy. To jednak nie kończy sprawy. Myślę, że Policja wezwała Pana, by pomimo postanowienia Sądu postawić Panu zarzut popełnienia wykroczenia prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu.

      • Mikołaj pisze:

        A jeśli minęło od postanowienia sądu już 14 dni to czy mogą mi odebrac PJ znowu? Czy skończy się to tylko grzywną za prędkośc przy zajściu?

        • Mikołaj pisze:

          Ewentualnie co mogę zrobic by nie tracic PJ nowu?

          • Teoretycznie Sąd może uznać Pana za winnego popełnienia wykroczenia prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu i orzec zakaz prowadzenia pojazdów na 6 miesięcy. Wówczas ponownie straciłby Pan prawo jazdy na okres brakujący do 6 miesięcy. Bez znajomości akt sprawy trudno mi jest panu więcej doradzić. Istotne znaczenie ma uzasadnienie postanowienia Sądu o zwrocie panu dokumentu prawa jazdy. Jeśli Sąd ocenił, że wynik badania alkomatem nie wskazuje na duże prawdopodobieństwo popełnienia przez Pana wykroczenia prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu, to mało realne jest, że uzna Pana za winnego tego wykroczenia.

        • Grzes pisze:

          Witam zostałem zatrzymany autem ponieważ nie miałem zapalnego światła oczywiście była pora dzienna w wydychanym powietrzu miałem 0.6 zostałem zabrany na komisariat i po upływie niespełna godz zostałem wypuszczony kazano mi się stawić za kilka następnych dni. Jaki wyrok mogę uzyskać?

          • Bartosz Nadwodny pisze:

            Witam,

            zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi jazdy samochodem w stanie nietrzeźwości najniższa kara jaką może Pan dostać jest zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 3 lat oraz świadczenie pieniężne w kwocie minimum 5000 zł. Jednakże zawsze może się Pan postarać o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Instytucja warunkowego umorzenia postępowania byłaby najlepszym rozwiązaniem z kilku powodów.
            Po pierwsze pozostałby Pan osobą niekaraną za przestępstwo. Po drugie zakaz prowadzenia pojazdów w przypadku warunkowego umorzenia postępowania może być orzeczony maksymalnie na okres 2 lat, a po trzecie świadczenie pieniężne może być orzeczone w mniejszej kwocie niż 5000 zł.

  3. Mikołaj pisze:

    Dziękuje za informacje. Jak dowiem się czegoś więcej to napisze

    Pozdrawiam

  4. Marek pisze:

    Witam,

    Prawo jazdy zostało mi zwrócone przed rozprawa, wstawiłem sie na rozmowe i dostalem odroczenie i sprawa została przekazana do medycyny sądu ?czy prawo jazdy moge stracić?

    prosze o odp

    dziękuje

  5. Marek pisze:

    Panie Mariuszu skoro sprawa zostałą skierowana do medycyny sądu ? jak mam zrozumieć tą sprawe ?
    gdzie już posiadam prawo jazdy kat b, jest możliwość odebrania ?

  6. Aleksander pisze:

    Witam serdecznie,

    Jestem pełen podziwu, że bezinteresownie pomaga Pan ludziom uniknąć niepotrzebnej kary. Byłbym wdzięczny za poradę co zrobić w sytuacji, w której znalazła się moja znajoma:

    Ok godziny 14 wypiła jedno piwo 0,66l po czym o godzinie 17.15 zaraz po wyjeździe z domu trafiła na rutynową kontrolę. Niestety mundurowy sprawdził stan trzeźwości alkomatem podręcznym, w którym akurat rozładowały się baterie. Po chwili przyjechały „posiłki” z drugim alkomatem, tym razem z prawdziwego zdarzenia, w wydrukiem. Po badaniu okazało się, że stężenie alkoholu w wydychanym powietrzy wynosiło równe 0,1 mg w 1 dm3 wydychanego powietrza co daje 0,2 promila. Po kilkunastu minutach przeprowadzono kolejne badanie, które w przeliczeniu dało 0,17 promila i następnie kolejne z wynikiem 0,16 promila. prawo jazdy zostało zabrane za pokwitowaniem na mocy na mocy Art 87 § 1. Szanowny Pan Policjant poprosił także o numer telefonu do znajomej i powiedział, że będą dzwonić i wzywać do „przedstawienia wyjaśnień” bądź czegoś w tym stylu. Jaką drogę obrony proponuje Pan w tym wypadku? Prawo jazdy jest bardzo potrzebne bo ma na głowie gospodarstwo i rodzinę. Będę dozgonnie wdzięczny za pomoc.

    • Witam, w Pana przypadku należy złożyć zażalenie na postanowienie Sądu o zatrzymaniu Panu prawa jazdy, jakie zostanie wydane. W uzasadnieniu należy powołać się na niepewność pomiarową alkomatu wynoszącą 0,01 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, na skutek czego nie ma pewności, że popełnił Pan wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu z art.87 par. 1 k.w.

  7. Aleksander pisze:

    Dziękuję za bardzo szybką odpowiedź. Więc mamy teraz czekać na decyzję sądu i jeżeli sąd postanowi odebrać prawo jazdy to złożyć zażalenie do decyzji na podstawie tego błędu pomiarowego? W jakich okolicznościach sąd o tym decyduje? Jest to normalna rozprawa w której można uczestniczyć i się bronić? Ani ja ani znajoma nigdy nie byliśmy karani więc nie mamy pojęcia jak to wygląda

    • Sąd rozpozna zażalenie na posiedzeniu niejawnym, bez Pana udziału. Dlatego tak ważne jest uzasadnienie zażalenia, w którym należy Sadowi wytłumaczyć na czym polega niepewność pomiaru alkomatu (to coś innego niż błąd pomiarowy alkomatu), jakie ma to konsekwencje w Pana sprawie karnej.

  8. Aleksander pisze:

    A po jakim czasie od zabrania prawa jazdy to posiedzenie sądu się odbędzie? Czy możemy jechać na komendę i poprosić o protokół z tego zdarzenia?

  9. Rafał pisze:

    witam mnie zatrzymała policja byłem po 1 piwie pierwsze badanie wskazało 0.13 a drugie badanie 0.10 czekam już prawie 3 miesiące przyszło mi tylko z sądu postanowie o zatrzymaniu prawa jazdy ale nie wiem na ile mi zatrzymają jestem jedynym żywicielem rodziny na utrzymaniu mam córkę oraz żone chora na raka bardzo ta sprawa mnie gnębi prosze o porade z góry dziękuje.

  10. Mateusz pisze:

    Witam

    Chciałbym prosić o pomoc.. Moja sprawa wygląda następująco.

    Wypiłem niewielką ilość alkoholu była to moze 1/4 piwa..nieświadomie ponieważ była w butelece po zwykłym napoju..
    Po tym wszystkim odczekałem 30 minut. I wsiadłem do samochodu..ponieważ byłem pewny że ilośc wypita nie była dla mnie szkodliwa i odczekałem te kilkanaście minut.
    Złapała mnie policja wydmuchałem 0,10 mg/l drugie bylo juz 0,07..
    Zostało mi zatrzymane prawo jazdy i miałem dostać telefon w sprawie dalszych działań .
    Cztery dni poźniej pojawiłem sie na policji po wcześniejszym wezwaniu..
    Chciano mi postawić zarzut i zatrzymano by mi PJ na poł roku i 400 zł.. + 10 pkt karnych.
    Nie zgodzilem sie i sprawa ma zostać skierowana do sądu..
    Chciałbym powołać się na błąd pomiarowy . Co pan radzi zrobić w tej sytuacji.. ?

    • Mateusz pisze:

      Nie mam zielonego pojęcia jak go napisać . Nigdy nie mialem styczności z tego typu sprawa.. Szukajac czegos w internecie nie znalezałem niczego na czym mogłbym sie oprzeć. Czy mogłby mi Pan jakoś pomoc ?
      Czy mogłby Pan wysłać mi na e-maila coś na czym mogłbym sie wzorować..?
      I jeszcze jedno pytanie..
      Co Pan miał na mysli pisząc :
      ” Ja do takiego wniosku dołączam opinie Głównego Urzędu Miar oraz odpisy orzeczeń w analogicznych sprawach, w których Sąd uwzględnił mój wniosek o odstąpienie od zatrzymania dokumentu prawa jazdy.”
      Przepraszam jesli pytania sa niekompetentne , lecz jest to dla mnie czarna magia.

      Z góry Dziekuje i Pozdrawiam.

  11. Mateusz pisze:

    ” Ja do takiego wniosku dołączam opinie Głównego Urzędu Miar oraz odpisy orzeczeń w analogicznych sprawach, w których Sąd uwzględnił mój wniosek o odstąpienie od zatrzymania dokumentu prawa jazdy.”
    Już chyba wiem o co chodzi i przepraszam za moją niezrozumiałość, lecz jestem tą sprawa strasznie przejęty i zmęczony zaczyna mnie to przerastać.
    Wracajac do sprawy , gdzie moge dostać taka opinie i odpisy ?

  12. Tomasz pisze:

    Czy Policja może zwrócić prawo jazdy jeżeli badanie wykazało 0,1, 0,09, 0,07 w wydychanym powietrzu i nałożyć tylko karę grzywny i punkty karne? Czy też każdorazowo taka sprawa musi być kierowana do sądu?

    Przy zatrzymaniu dostałem od razu wezwanie na komendę za dwa dni i zastanawiam się czy Policja może zwrócić prawo jazdy i dać tylko mandat i punkty.

  13. Bartek pisze:

    Witam,

    W dniu dzisiejszym w drodze do pracy zostałem poddany rutynowej kontroli drogowej z kontrolą trzeźwości. Wczoraj wypiłem 3 piwa około godziny 22iej, nie sądziłem, że cokolwiek „wydmucham” a jednak.. Pierwszy pomiar przeprowadzony o godzinie 07:00 wykazał dokładnie 0,10 mg/l – zostałem przewieziony wraz z samochodem na komisariat i tam o godzinie 07:14 przeprowadzono drugi pomiar, który wskazał 0,09 mg/l. Kolejny pomiar przeprowadzony o 07:29 wykazał 0,07 mg/l. Zamierzałem zażądać badania krwi, ale zostałem uprzejmie poinformowany że sprawa potrwa około 4-5h, na co ze względu na dyżurowy charakter pracy niestety nie mogłem sobie pozwolić. W związku z tym, w trakcie czynności, pisania protokołu etc. policjant zapytał, czy żądam 4go pomiaru, który został przeprowadzony o 7:55 i wykazał 0,00 mg/l. W dniu jutrzejszym mam ponownie stawić się w komisariacie celem przesłuchania w charakterze podejrzanego o popełnienie wykroczenia. Zapoznałem się z materiałami na Pańskiej stronie – są bardzo pomocne, więc po pierwsze serdecznie dziękuję, a po drugie chciałbym zapytać jaką drogę postępowania doradziłby mi Pan. Dodam, że utrata prawa do kierowania pojazdami mechanicznymi byłaby dla mnie bardzo bolesna, jako, że jestem w trakcie szkolenia do zawodowej licencji pilota samolotowego (jak rozumiem samolot z silnikiem również wpada pod pojazd mechaniczny), zakaz na 6 miesięcy mocno pokrzyżowałby mi plany. Spodziewam się, że Policja jutro zaproponuje mi standardowe 6 miesięcy zakazu plus grzywnę, zamierzam odmówic i powołac się na błąd pomiaru. W tym celu muszę napisac pismo do prokuratora? Czy do Sądu? (Szczerze mówiac nie bardzo wiedziałbym jakiego)

    Z góry dziękuję za wszelkie informacje

    Pozdrawiam

    Bartosz P

    • Z Pana opisu wynika, że najwyższy wynik badania wyniósł u Pana 0,10 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. W takiej sytuacji, z uwagi na niepewność pomiaru alkosensora IV, którym został pan przebadany (+/- 0,01 mg/l) nie popełnił Pan wykroczenia i nie powinien Pan ponieść żadnych konsekwencji tego zdarzenia. W pierwszej kolejności powinien Pan wystąpić do Sądu o zwrócenie panu dokumentu prawa jazdy. W tym wniosku należy wytłumaczyć Sadowi na czym polega niepewność pomiaru alkomatu, jaki to pojecie ma wpływ na ustalenie rzeczywistego stężenia alkoholu w Pana organizmie.

  14. Wojtek / Wojtek pisze:

    Witam 07.07.13r. o godz 1.20 (w nocy) zostałem rutynowo skontrolowany przez policję, badanie alkomatem wyniosło za pierwszym razem 0,12 mg/l, po chwili sprawdzono mnie po raz drugi z wynikiem 0,10mg/l (po około 5-6 min.). Prawo jazy mam… znaczy miałem od pół roku, zostało zatrzymane. Jak powiedział pan funkcjonariusz na pół roku dodatkowo grzywna 550zł, lecz wyrok ogłosi sąd jak dodał pan policjant. poprosił mnie o numer telefonu, oczywiście podałem numer, zapisał w notesie i powiedział, że skontaktują się ze mną w mojej sprawie i wezwą na przesłuchanie. Zostałem zatrzymany dość daleko od swojego miejsca zamieszkania (inny powiat) i nie wiem czy przesłuchanie odbędzie się na komendzie znajdującej się w moim mieście czy komendzie znajdującej się najbliżej miejsca zatrzymania. Auto do miejsca mojego noclegu (biwaku) doprowadził (nieznany mi) przejeżdżający kierowca. Proszę o odpowiedź, z góry bardzo dziękuję.

    • Wojtek / Wojtek pisze:

      Dodam jeszcze, że na pokwitowaniu, które otrzymałem po zatrzymaniu wpisany jest wynik 0,10mg/l

      • Witam, jeśli najwyższy wynik pomiaru Pana trzeźwości wyniósł 0,10 mg/l (to wynika z pokwitowania zabrania Pana prawa jazdy), to nie popełnił Pan żadnego wykroczenia, a w szczególności wykroczenia prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu z uwagi na niepewność pomiarową alkomatu. W takim wypadku powinien Pan złożyć do Sądu (po ustaleniu, że zarejestrowano Pana sprawę pod sygn. Ko – jest to sygnatura dotycząca wniosku Policji do Sądu o wydanie postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy) wniosek o nieuwzględnienie wniosku Policji o zatrzymanie Panu dokumentu prawa jazdy. W uzasadnieniu wniosku powinien Pan wyjaśnić na czym polega niepewność pomiarowa alkomatu, jakie ma to znaczenie dla Pana odpowiedzialności za wykroczenie. Opisałem to w artykule dotyczącym niepewności pomiarowej alkomatów.

        • Wojtek / Wojtek pisze:

          Dziękuję za pocieszającą odpowiedź :). A jak będzie z tym przesłuchaniem, na której komendzie się ono odbędzie: komendzie w mojej miejscowości czy w miejscowości gdzie doszło do zatrzymania prawa jazdy?

  15. Adam pisze:

    Moja sytuacja wygląda następująco. Zostałem zatrzymany podczas rutynowej kontroli, wynik alkomatem wykazał 0,10mg W związku z tym mam do Pana serdeczną prośbę o pomoc.

    W jednym poście napisał Pan ” Ja do takiego wniosku dołączam opinie Głównego Urzędu Miar oraz odpisy orzeczeń w analogicznych sprawach, w których Sąd uwzględnił mój wniosek o odstąpienie od zatrzymania dokumentu prawa jazdy” Czy jest taka możliwość aby wysłał mi Pan wyżej wymienione dokumenty? Zostałem przebadany alkosensorem IV. Jeżeli nie, gdzie mogę takowe znaleźć bądź dostać?

    • Witam, niestety nie mogę Panu podesłać orzeczeń sadowych, jakie zapadły w analogicznych sprawach, w których występowałem jako obrońca obwinionych. Jako Adwokat dysponuję takimi orzeczeniami. Gdyby Pan dołączył do wniosku odpis orzeczenia w sprawie innego obwinionego, wówczas powstałby problem, skąd Pan wszedł w posiadanie tych orzeczeń.

  16. Adam pisze:

    W takim razie trudno. Mimo wszystko strona jazdapopijanemu znacznie mi pomogła. Jutro mam sprawę w sądzie, powołałem się na błąd pomiaru. Po zakończeniu napiszę jak mi poszło. Pozdrawiam.

  17. Łukasz pisze:

    Witam. Dziś zatrzymała mnie policja i po przebadaniu mnie alkomatem wykazało mi 0.10 mgl alkoholu w wydychanym powietrzu, po 10 min alkomat wykazał 0.09 mgl. Policjant dał mi skierowanie na komendę i zatrzymał prawo jazdy. Co mam robić ?

  18. Martin G pisze:

    Witam. Dnia 13.10.13. jechałem z kolegami. O 23.35 zatrzymała nas policja do rutynowej kontroli.
    Badanie alkomatem wykazało alkohol. Zostałem przewieziony na komendę i 2 razy zbadany.
    Pierwsze badanie o 23.45 wykazało 0.11 mg/l, drugie o 23.48 wykazało 0.10 mg/l .
    Zostało Mi Zatrzymane prawo jazdy i wysłany został protokół do sądu.
    Nie wiem co w takiej sytuacji robić . Dodam, że Prawko jest mi potrzebne do dojeżdżania do studiów ponad 100 km.
    Gdy Mnie zatrzymali była 23.35. zero ruchu ulicznego i nikogo z pieszych.
    Miałem na koncie jeden mandat za pasy. Nie byłem karany

    • W pierwszej kolejności powinien Pan ustalić, jaki był najwyższy wynik badania Pana alkomatem i przy użyciu jakiego urządzenia – Alkometru A 2.0 czy Alko-Sensora IV. Jeżeli najwyższy wynik stężenia alkoholu w Pana organizmie wyniósł 0,11 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu i został wyświetlony przez alkomat stacjonarny, tj. Alkometr A 2.0, to jest prawdopodobne, że niepewność pomiarowa tego urządzenia wynosi 0,02 mg/l, a więc nie popełnił Pan wykroczenia. Rzecz w tym, że Alkometr A 2.0, to urządzenie starszej daty, stąd często niepewność pomiarowa tego urządzenia wynosi 0,02 mg/l. Informację ta znajdzie Pan na odwrocie świadectwa wzorcowania alkomatu, które znajduje się w aktach pana sprawy karnej. Gdyby tak było, wówczas należy złożyć wniosek do Sądu, by nie uwzględnił wniosku Policji o zatrzymanie Pana prawa jazdy i nakazał jego zwrot na pana rzecz. Jeżeli w pana przypadku niepewność pomiaru urządzenia nie pozwoli panu zejść poniżej 0,10 mg/l, wówczas powinien Pan złożyć w Sądzie wniosek o dobrowolne poddanie się karze za popełnione wykroczenie z propozycja wymierzenia Panu grzywny i odstąpienie od zakazu prowadzenia pojazdów na podstawie art.39 k.w. Taki wniosek wysyła Pan do Sądu po przesłaniu tam przez policję akt sprawy.

  19. karol5 pisze:

    Witam Panie Mariuszu ok gdz 22 wypiłem jedno piwo natomiast o 12 w nocy zostałem zatrzymany do
    rutynowej kontroli gdzie badanie alkomatem wskazało 0,11 w wydychanym powietrzu drugie o,11 wezwano mnie na policje w celu złozenia zeznań zaproponowano mi 1 rok bez prawa jazdy i 550 zl grzywny nie zgodziłem sie i skierowałem sprawe do sądu czy mam jakieś szanse na odzysakanie prawo jazdy? prosze o szybką odpowiedź.

    • Witam, jeżeli Pana najwyższy wynik wyniósł 0,11 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, to ma Pan szansę na odstąpienie przez Sąd od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. W tym celu powinien Pan złożyć do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze na karę grzywny z odstąpieniem od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na podstawie art. 39 par 1 k.w. We wniosku powinien Pan opisać wszystkie okoliczności w jakich prowadził Pan samochód pomimo spożytego wcześniej alkoholu tj. pora oraz miejsce zatrzymania, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych czy była to rutynowa kontrola trzeźwości. Powinien Pan również opisać swoją sytuację rodzinną oraz zawodową. Ponadto należy opisać dlaczego prawo jazdy jest Panu niezbędne i nawet najkrótszy zakaz 6 miesięcy będzie miał dla Pana negatywne konsekwencje.

  20. Marek pisze:

    Witam,
    Tydzień temu zostałem zatrzymany. Pierwszy pomiar to 0,13 ; drugi 0,11 a trzeci 0,08.
    Po przesłuchaniu Pani zaproponowała karę 6miesięcy zakazu jazy oraz grzywnę 1200pln. Dobrowolnie poddałem się karze i teraz czekam na decyzję sądu która ma do mnie przyjść w ciągu 3 miesięcy. Czy istnieje jakaś możliwość złożenia odwołania lub prośby aby zmniejszyć/anulować karę zakazu jazdy na poczet wyższej grzywny czy jest to minimalna kara? Pani na posterunku powiedziała że nic to nie da a ewentualnie sąd może tylko podnieść. Z góry dziękuje za odpowiedź

    • Witam, zgodę na dobrowolne poddanie się karze na karę uzgodnioną z Policją może Pan cofnąć najpóźniej na posiedzeniu wyznaczonym celem rozpoznania tego wniosku. Zgodę taką może Pan cofną również wcześniej, wysyłając do Sądu cofnięcie zgody. Wówczas może Pan napisać do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze na karę grzywny z odstąpieniem od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na podstawie art. 39 par 1 k.w. We wniosku powinien Pan opisać wszystkie okoliczności w jakich prowadził Pan samochód, a które wpływają na Pana korzyść tj. pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, czy powodem Pana zatrzymania była rutynowa kontrola trzeźwości, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych. Powinien Pan opisać również dlaczego prawo jazdy jest Panu niezbędne, oraz że orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów nawet na najkrótszy zakaz 6 miesięcy będzie miał dla Pana negatywne konsekwencje.

    • Witam, może Pan cofnąć zgodę na skazanie na karę uzgodnioną w czasie przesłuchania na Policji. W tym celu powinien Pan wysłać do Sądu cofnięcie zgody na karę uzgodnioną z Policją. Wówczas może Pan złożyć w Sądzie wniosek o dobrowolne poddanie się karze na karę grzywny z odstąpieniem od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na podstawie art. 39 par 1 k.w. We wniosku powinien Pan opisać wszystkie okoliczności w jakich prowadził Pan samochód pomimo spożytego alkoholu tj. pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, czy jechał Pan w centrum miasta czy drogą o znikomym natężeniu ruchu, czy powodem Pana zatrzymania była rutynowa kontrola trzeźwości. Powinien Pan również opisać jakie negatywne konsekwencje będzie miał dla Pana zakaz prowadzenia samochodów nawet na najkrótszy okres 6 miesięcy. Musi Pan opisać na czym polega charakter Pana pracy i dlaczego prawo jazdy jest Panu niezbędne.

  21. Jan pisze:

    Witam,
    Zatrzymano moje prawo jazdy, kiedy alkomat pokazał wynik 0,10mg/l. Dzisiaj, w tej sprawie, odwiedziłem komendę policji, potwierdziłem, ze dana sytuacja miała miejsce i usłyszałem, że zakwestionować pomiar alkomatem mogę po wydaniu wyroku przez sąd. Tutaj widzę, ze podważyć wynik pomiaru mogłem juz przed policją bedąc na komendzie (chociaz policjant utrzymał mnie w przeswiadczeniu, ze takiej mozliwosci nie ma). Czy mogę w tej chwili jeszcze coś zrobić zanim policja skieruje sprawe do sądu?
    Pozdrawiam

    • Witam, Policjanci nie mieli racji, mówiąc Panu, że na niepewność pomiaru alkomatu może Pan powoływać się dopiero po wydaniu przez Sąd wyroku. Jeżeli otrzymał Pan już z Sądu postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy, to wówczas powinien Pan złożyć zażalenia na takie postanowienie. Ma Pan na to 7 dni od otrzymania z Sądu postanowienia. W zażaleniu powinien powołać się Pan na niepewność pomiaru alkomatu, która zazwyczaj wynosi 0,01 mg/l. Uwzględnienie przez Sąd niepewności pomiaru, powinno skutkować przyjęciem przez Sąd, że Pana wynik wyniósł 0,09 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, co nie stanowi wykroczenia prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu. Przyjęcie przez Sąd takiego toku rozumowania powinno skutkować zwrotem prawa jazdy. Konsekwencją powyższego powinno być umorzenie prowadzonej przeciwko Panu sprawy o wykroczenie jazdy w stanie po użyciu alkoholu. Jeżeli jednak upłynął już Panu termin na złożenie zażalenia, to w wówczas może Pan złożyć do Sądu wniosek o zwrot prawa jazdy, powołując się na niepewność pomiaru alkomatu.

  22. bartek pisze:

    witam wczoraj zatrzymała mnie policja do kontroli w wydychanym powietrzu miałem 0,17 w drugim 0,18 a w trzecim 0,15 w tym dniu nic nie piłem ale możliwe ze byłem wczorajszy co mi grozi za to?
    a jeszcze 11 lat temu miałem zatrzymane prawo jazdy na 3lata , nie wiem czy zabiorą mi je teraz na 1rok czy może więcej mam wezwanie na komendę w sprawie przesłuchania i nie wiem za bardzo co bym mógł powiedzieć na swoja obronę proszę o pomoc i podpowiedz .

    • Witam, jeżeli miał Pan wyrok za jazdę w stanie nietrzeźwości 11 lat temu, to nastąpiło już zatarcie skazania. W związku z tym w świetle prawa jest Pan osoba niekaraną.
      Na przesłuchaniu na Policji, Policjant przedstawi Panu zarzut jazdy samochodem w stanie po użyciu alkoholu. Będzie Pan miał również możliwość złożenia wyjaśnień. W wyjaśnieniach powinien Pan opisać okoliczności w jakich prowadził Pan samochód pomimo spożytego wcześniej alkoholu czyli pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych, czy powodem Pana zatrzymania była rutynowa kontrola trzeźwości. Ponadto powinien Pan opisać do jakich celów wykorzystuje Pan samochód, czy jest Pan jedynym żywicielem rodziny. Po złożeniu przez Pana wyjaśnień Policjant zapyta się czy chce Pan się dobrowolnie poddać karze. Przy takich wynikach Policjant zaproponuje Panu grzywnę (wysokość grzywny jest zależna od dochodów jakie poda Pan Policjantowi) oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych rzędu 8-9 miesięcy.

  23. ar pisze:

    piłeś nie jedź !!! proste…
    Zazwyczaj łapią wczorajszych rano, kto normalny pije i rano jedzie ?
    Jak wypiję np 5 piwek, wsiadam do auta, ale grubym popołudniem drugiego dnia !!!

  24. Sylwia pisze:

    Panie Mariuszu, czy w przypadku opisanej przez Pana sytuacji, powołania się na błąd w pomiarze i pozytywne rozpatrzenie Sądu, czy mimo wszystko jest wypisywany mandat i nakładane są punkty karne?

    • Witam, jeżeli Sąd w Pani sprawie uwzględni niepewność pomiaru alkomatu, to wówczas umorzy prowadzone przeciwko Pani postępowanie bądź uniewinni Panią od zarzucanego Pani wykroczenia. W takim przypadku nie będzie Pani ponosiła żadnych kosztów oraz nie zostaną nałożone na Panią punkty karne.

  25. Grzegorz pisze:

    Panie Mariuszu witam , mam pytanie,zostalem zatrzymany do rutynowej kontroli drogowej przez policje ,badanie alkomatem wzkazali 0,15 pierwsze , drugie po okolo 15 minutach 0,14 , przy trzecim badaniu na komendzie alkomat wskazal 0,7 ,jakie mam szanse na niezatrzymanie prawa jazdy , dodam ze mam niepelnosprawna zone ( problemy w poruszaniu ssie, jest stosowne orzeczenie ) jakie kdoki ewentualnie moge podjac aby nie stracic prawa jazdy

    • Witam, przy Pana najwyższym wyniku 0,15 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu ma Pan szansę na odstąpienie przez Sąd od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. W tym celu powinien Pan złożyć do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się krze na karę grzywny z odstąpieniem przez Sąd od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na podstawie art. 39 par 1 k.w. We wniosku powinien Pan opisać wszystkie okoliczności w jakich prowadził Pan samochód pomimo spożytego wcześniej alkoholu,tj. pora oraz miejsce prowadzenia samochodu, jakie wówczas panowało natężenie ruchu pojazdów oraz pieszych, czy powodem Pana zatrzymania była rutynowa kontrola trzeźwości. Ponadto powinien Pan opisać do jakich celów wykorzystuje Pan samochód i jakie konsekwencje spowoduje dla Pana i Pana rodziny orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych nawet na najkrótszy okres 6 miesięcy.
      Jeżeli Sąd nie uwzględni Pana wniosku to najprawdopodobniej orzeknie wobec Pana karę grzywny oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 6-8 miesięcy.

  26. alex pisze:

    Witam i proszę o pomoc!
    Dzisiaj zostałem poddany kontroli alkomatem, następnie poproszono mnie od zjechanie na pobocze ze względu na ponowne badanie alkomatem umieszczonym w radiowozie (’profesjonalnym’). Wynik pokazał 0,10 mg/l. Dokumenty itp. Zostało zabrane mi prawo jazdy i musiałem podpisać parę papierów właśnie dot. podważenia badania alkomatem (że wszystko było prawidłowo przeprowadzone itp.). Następnie jestem wzywany na komendę i Pani policjantka powiedziała, że czeka mnie rozprawa. Oczywiście prawo jazdy zabrane. Chciłbym się dowiedzieć jaka jest kolej rzeczy…Po co na komendę? Co na rozprawie? I czy Sąd może jakoś oddalić moją sprawę a ja odzyskać prawo jazdy i uniknąć wysokiej kary? Mam nieregularne dochody z umowy zlecenie (od 600 zł do 1500zł – rzadziej) i studiuję.

    Proszę o pomoc…

    • Witam, przy Pana najwyższym wyniku tj. 0,10 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu ma Pan szansę na odzyskanie prawa jazdy oraz umorzenie przez Sąd Pana sprawy bądź uniewinnienie Pana od zarzucanego Panu czynu.
      Zostanie Pan wezwany na Policję na przesłuchanie, na którym zostanie Panu przedstawiony zarzut prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu z art. 81 par 1 k.w. A następnie Policjant wyśle do Sądu wniosek o wydanie postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy oraz wniosek o ukaranie.
      Jak tylko otrzyma Pan z Sądu postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy, to powinien Pan w ciągu 7 dni od otrzymania tego postanowienia złożyć na nie zażalenie. W zażaleniu powinien Pan powołać się na niepewność pomiaru alkomatu, która zazwyczaj wynosi 0,01 mg/l (informację odnośnie niepewności pomiaru znajdzie Pan na odwrocie świadectwa wzorcowania alkomatu, które znajduje się w aktach sprawy). Powinien Pan wyjaśnić jakie znaczenie ma dla Pana sprawy wzięcie przez Sąd pod uwagę niepewności pomiaru alkomatu. Jeżeli Sąd uwzględni zażalenie wówczas zwróci Panu prawo jazdy.
      Powinien Pan również ustalić w Sądzie czy Pana sprawa jest już zarejestrowana pod sygnaturą akt W, tj czy Policja wysłała do Sądu wniosek o ukaranie. Jeżeli będzie nadana sygnatura akt, wówczas powinien Pan złożyć do Sądu wniosek o umorzenie postępowania, również powołując się na niepewność pomiaru alkomatu.

      • alex pisze:

        Jeśli na komendzie nie przyznam się do winy, Policja wyśle wniosek o wydanie postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy oraz wniosek o ukaranie do Sądu, to Sąd i tak przyśle postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy? Czy to jest ten wyrok nakazowy do którego mogę odnosić zażalenie?

        • W pierwszej kolejności powinien Pan otrzymać z Sądu postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy, na które należy złożyć zażalenie. Postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy jest czymś innym niż wyrok nakazowy. W postanowieniu Sąd zatrzymuje Panu prawo jazdy, w którym nie wskazuje na jaki okres zatrzymuje Panu prawo jazdy. Natomiast w wyroku nakazowym Sąd orzeka karę grzywny oraz określa czas trwania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.
          Jeżeli dostanie Pan z Sądu wyrok nakazowy i nie będzie Pan się z nim zgadzał, wówczas w ciągu 7 dni powinien Pan złożyć sprzeciw od wyroku nakazowego.

          • alex pisze:

            mam identyczną sytuacje dostałam pismo z Sądu – postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy (w jakim dniu i na jakiej podstawie) bez podania terminu do kiedy. Rozumie, że od tego mam złożyć zażalenie?

          • Witam, jeżeli Pana najwyższy wynik wyniósł 0,10 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, to może Pan złożyć zażalenie na postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy, w którym należy się powołać na niepewność pomiaru alkomatu, która zazwyczaj wynosi 0,01 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.
            Na założenie zażalenia ma Pan 7 dni od dnia kiedy otrzymał Pan z Sądu postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy.

  27. jakub pisze:

    Witam. W niedzielę o godz. 7.40 zostałem zatrzymany przez policję w Gdyni. Badanie alkomatem wykazało 0,1 mg, kolejne po 15 min 0,08. Zostało mi zabrane prawo jazdy. Dziś wróciłem z przesłuchania na policji (drugi koniec polski). Na przesłuchaniu powolalem sie na blad alkomatu, na to że nie zostałem przebadany alkomatem stacjonarnym oraz również wspomniałem o tym iż pomimo mojej sugestii o badanie krwi, policjant zatrzymujacy mnie powiedzial że nie jest to konieczne. Wspominałem również i przy zatrzymaniu i na przesłuchaniu że leczę sie na stale na refluks żołądka. Tuż przed badaniem brałem leki. Wspomniałem również o tym że badalem sie alkomatem podrecznym który wykazał 0,00 więc badanie przez policjantów mogło być zafalszowane przez cofajaca sie do gardła treść pokarmowa- mój żołądek nie zamyka sie. Prawo jazdy mam 21 lat, nidgy nie karany, zero kolizji stłuczek itp. Czy jest dużą szansa że oddadzą prawo jazdy? Najgorsze w tym wszystkim jest to że od 8 lat mieszkam za granicą, teraz jestem na wakacjach i będę tylko do 6 sierpnia w Polsce. Czy jest jakąś szansa z tego tytułu na szybsze rozpatrzenie sprawy? Dookoła wszyscy policjanci mówią że sąd powinien zwrócić dokument, ale jak szybko to potrwa? Dziś złożyłem wniosek pisemnie do sądu o szybsze rozpatrzenie mojej sprawy, o odrzucenie wniosku policji i zwrot dokumentu.. pozdrawiam

    • Witam, przy wyniku 0,10 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu ma Pan szansę na zwrot prawa jazy oraz umorzenie przez Sąd prowadzonej przeciwko Panu sprawie o wykroczenie z art. 87 par 1 k.w. Jeżeli Sad uwzględni podnoszoną przez Pana argumentację dotyczącą niepewności pomiaru, powinien przyjąć, że Pana najwyższy wynik wyniósł 0,09 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, co nie stanowi wykroczenia prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu.
      Sąd od momentu wpłynięcia wniosku Policji o wydanie postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy ma 14 dni na wydanie postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy bądź wydanie postanowienia o nieuwzględnieniu wniosku Policji.

  28. mariusz pisze:

    dzien dobry .
    zostałem zatrzymany rano wczoraj do rutynowej kontroli , w niedziele wieczorem piłem . alkomat rano wykazał o,41 czyli po przemnożeniu 0,82 . Na jak długo zostanie zabrane mi prawo jazdy ? czy mogę sie starać , aby zabrali mi je tylko na rok czasu ? ponieważ jako jedyny w rodzinie pracuje

    • Witam, jak najbardziej może Pan złożyć do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze na karę grzywny oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 roku. Przy wyniku 0,41 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu ma Pan szansę na 1 rok zakazu. Powinien Pan złożyć wniosek o dobrowolne poddanie się karze, w którym powinien Pan uzasadnić dlaczego wnosi Pan o 1 rok zakazu i jakie konsekwencje spowodowałoby dla Pana i Pana rodziny orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres dłuższy niż 1 rok zakazu.

  29. Jakub pisze:

    Dziękuje bardzo za pomoc państwu. W dniu dzisiejszym dostałem telefon z Sądu o odrzuceniu wniosku policji. Mogę odebrać prawo jazdy jutro lub w poniedziałek. Zastosowałem sie do waszych wskazówek, wysłałem wniosek i pomogło 🙂 dziękuje

  30. Marcin pisze:

    Witam,
    wczoraj w nocy ok godziny 1:40, prowadziłem pojazd i przy rutynowej kontroli trzeźwości alkomat wykazał 0,13 druga kontrola po 15 minutach 0,10mg/l. Jestem jedynym żywicielem rodziny, mam 6 letnie dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności, prawo jazdy wszystkich kategorii, 5 lat temu uprawnienia cofnięte za punkty, wcześniej ok 7-8 lat temu za 0,11mg/l. Prawo jazdy niezbędne do pracy. Czy są szanse żeby oddano dokument, stosując wyższą grzywnę? Czy na etapie Komendy może się to zakończyć czy koniecznie sprawa musi dojść do Sądu? Proszę o pomoc. W poniedziałek wybieram się rano na komendę.

    • Witam, przy Pana najwyższym wyniku 0,13 mg/l ma Pan szansę na odstąpienie przez Sąd od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.
      Na przesłuchaniu w charakterze podejrzanego Policjant zaproponuje Panu karę grzywny oraz najprawdopodobniej zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 6 miesięcy. Jeżeli chce Pan złożyć wniosek o dobrowolne poddanie się karze z odstąpieniem przez Sąd od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na podstawie art. 39 par 1 k.w. wówczas nie powinien Pan przyjmować propozycji Policjanta.
      Bez względu na okoliczność, czy Pan przyjmie Propozycję Policjanta czy też nie, to i tak Pana sprawa trafi do Sądu. Jednakże Sąd może w Pana sprawie wydać na posiedzeniu niejawnym wyrok nakazowy, którego odpis wyroku zostanie Panu doręczony. Jeżeli nie będzie się Pan zgadzał z wydanym wyrokiem, wówczas od momentu otrzymania wyroku ma Pan 7 dni na złożenie sprzeciwu.

      • Marcin pisze:

        Dziękuję za szybką odpowiedź.
        Proszę tylko jeszcze o informację na jakim etapie mam złożyć wniosek na podstawie art. 39 par 1 k.w.
        Czy już u policjanta, czy po pierwszym piśmie stwierdzającym zatrzymanie, czy dopiero po ogłoszeniu wyroku?
        Z góry dziękuję

        • Wniosek o dobrowolne poddanie się karze najlepiej jest złożyć jak Pana sprawa zostanie zarejestrowana w Sądzie, tzn. sprawie zostanie nadana sygnatura akt. Sąd w Pana sprawie może wydać wyrok nakazowy na posiedzeniu niejawnym i jak wniosek będzie w aktach sprawy to Sąd zanim wyda wyrok nakazowy będzie mógł zapoznać się z Pana argumentacją. Jeżeli Sąd nie wyda wyroku nakazowego, a wyznaczy termin rozprawy, to wówczas najlepiej jest złożyć taki wniosek na ok. tydzień przed terminem. Wniosek o dobrowolne poddanie się karze może Pan najpóźniej złożyć do zakończenia Pana przesłuchania na rozprawie głównej.

  31. Magda pisze:

    Dzień dobry, tydzień temu zatrzymała mnie policja,kiedy wracalam z imprezy wypilam jedno piwo o 22 a potem wzielam pare lykow od kolezanki bo nie mialysmy pieniedzy a strasznie chcialo mi sie pic.. glupota wiem, ale myslalam ze po 3 godzinach mi nic nie wykarze. o 2 wracałam i przy badaniu miałam 0.15 za pierwszym pomiarem, a za drugim 0.13,zatrzymali mi prawo jazdy,a jutro mam wstawić się na komendę. Co mi grozi za taka ilość? dodam,iż prawo jazdy mam ponad rok i mieszkam poza miastem, a muszę dojeżdzać do pracy. czy to bedzie mialo wplyw na moj wyrok? Czy jest mozliwość ze zabiorą mi prawo jazdy na okres powyzej 1 roku?

    • Orzeczenie wobec Pani zakazu prowadzenia pojazdów na okres powyżej roku jest mało prawdopodobne. jest wprawdzie Pani „młodym” kierowcą, lecz wynik 0,15 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu jest niewielkim przekroczeniem progu 0,10 mg/l, od którego zaczyna się odpowiedzialność za wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu. Prawdopodobny zakaz, jaki wobec Pani zapadnie to 8-9 miesięcy zakazu – liczy się oczywiści od dnia zabrania Pani dokumentu przez Policję. Na przesłuchaniu na Policji Policjant może Pani zaproponować dobrowolne poddanie się karze z 6 miesiącami zakazu, a więc najniższym w Kodeksie wykroczeń (poza oczywiście odstąpieniem od zakazu).

  32. Magda pisze:

    Dziękuje za odpowiedź. Zaproponowali mi 6 miesięcy i 800 zł grzywny ale sprawa dopiero się odbędzie za conajmniej dwa miesiące i tutaj mam jeszcze jedno pytanie czy teraz moge jezdzic autem i zaplace tylko mandat 50 zł czy jesli mnie zatrzymaja poniose tego wieksze konsekwencje? bo policjant ktory mnie zatrzymal mowil,ze moge do wyroku sadu a na komendzie powiedzial,ze nie moge juz jezdzic..

  33. \marek pisze:

    Witam,
    Policja dwa lata temu zatrzymała mi prawo jazdy – samochodu nie prowadziłem auto nie było uruchomione prawidłowo zaparkowane na drodze gruntowej na poboczu. Oczywiście byłem nietrzeźwy 1,8 wynik we krwi usiadłem w aucie żeby zadzwonić po kumpla żeby przyjechał po mnie i odebrał mnie z grilla bo nie chciałem jechać na dwóch gazach. Sąsiadka niezadowolona z faktu głośnej muzyki zadzwoniła po Policję która akurat przyjechała a ja siedziałem w aucie.
    Po dwóch latach sąd mnie uniewinnił prawomocnym wyrokiem co z prawem jazdy jak mam je odzyskać Z góry dziękuję za odpowiedź\marek

  34. Piotr Bigos pisze:

    Dzień dobry Panie Mariuszu
    W pierwszym badaniu alkomatem wyszło mi 0,19 w drugim badaniu jak i trzecim wyszlo 0,05. Czy istnieje szansa na odzyskanie prawa jazdy. Dodam jechalem w po drodze lokalnej w terenie zabudowanym na drodze o małej ruchliwości. Mam prawo jazdy od 4 lat. czy jest szansa odzyskania prawa jazdy? Ile moze wynosić prawdopodobna grzywna? Proszę o pilną odpowiedż.

    • Witam, w pierwszej kolejności konieczne jest w Pana sprawie przeanalizowanie wyników Pana badania trzeźwości, w szczególności tej ogromnej różnicy pomiędzy pierwszym badaniem – 0,19 mg/l a dwoma kolejnymi – 0,05 mg/l (a więc poniżej wykroczenia – 0,10 mg/l).
      Według wskazań wiedzy w zakresie toksykologi alkoholu prędkość eliminacji alkoholu z organizmu człowieka wynosi najwyżej 0,10 mg/l (tj.0,20 promila) na godzinę. Standardowo badania trzeźwości alkomatem przeprowadza się w odstępach czasowych co 15 minut. Jeśli tak było w Pana przypadku, to przy pierwszym badaniu z wynikiem 0,19 mg/l drugie badanie przeprowadzone po 15 minutach powinno dać wynik rzędu 0,16-0,17 mg/l a nie 0,05 mg/l. Świadczy to z dużym prawdopodobieństwem o tym, że:
      1. pierwsza możliwość – pierwszy wynik był zawyżony o tzw. alkohol resztkowy – zalegający w Pana jamie ustnej w ciągu 15 minut od zakończenia spożywania alkoholu, w takim razie pierwszy wynik należy wyeliminować
      2. druga możliwość pierwsze badanie zostało przeprowadzone nieprawidłowo 0 np. przy zbyt małej objętości powietrza wdmuchanego do alkomatu, poniżej 1,5 litra – wówczas pierwszy wynik należy wyeliminować

  35. Tomek pisze:

    Witam,
    w dniu wczorajszym zostalem zatrzymany przez policję około godziny 8 rano, dzien wczesniej około godziny 22 skonczylem 'impreze’, bo miałem mieć dzien wolny i wrocilem do domu i poszedlem spac,. Rano dostałem telefon z pracy ze ktos wziął zwolnienie lekarskie i ze musze byc w pracy. Niestety nie było możliwości w żaden inny sposób dotrzeć do pracy więc bez żadnego posiłku wsiadłem do samochodu, pewien,że wszystko co było w moim organizmie w dniu wczorajszym zostało 'juz za mna’. Zostałem kontrolowany pierwotnie alkomatem nowego typu, w ktory dmuchamy z pewnej odleglosci, wskaz tego alkomatu pozwolil na dalsza jazde, jednak policjant powiedzial, że chciałby sprawdzic jeszcze raz, klasycznym alkomatem, poniewaz moje oczy sa dziwne, na tym alkomacie wskaz wynosil 0.22 mg, trzeci wskaz dał wynik 0.23 mg. Prawo jazdy zostało mi zabrane, policjant powiedział iż w ciągu 7 dni ktoś się ze mna skontaktuje i zostane 'przesluchany’. Policjant poinformował mnie, że z racji tego, iż od razu powiedziałem, że dzien wczesniej spozywany był alkohol, podczas zatrzymania nie robilem zadnych trudnosci, i nie bylem dotad karany w żaden sposób odkąd 3 lat jezdze samochodem mam szanse na bardzo polubowne rozwiązanie tej sprawy. Powiedział, że raport złożony z jego strony będzie wskazywał na plus dla mnie i wszystko zalezy od mojej rozmowy. Co Pan myśli o tej sprawie, jak powinienem zachować się na tej rozmowie? Na co powinienem się zgodzić a na co nie?

    • Witam, na przesłuchaniu na Policji policjant przedstawi Panu zarzut prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu. Następnie będzie Pan mógł złożyć wyjaśnienia dotyczące zdarzenia. Powinien Pan wyjaśnić jakie okoliczności spowodowały, iż wsiadł Pan do samochodu pomimo spożytego wcześniej alkoholu oraz do jakich celów wykorzystuje Pan samochód. Policjant najprawdopodobniej przy takim wyniku zaproponuje Panu zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na ok. 10 miesięcy. Jeżeli będzie Pan uważał, że propozycja policjanta jest zbyt surowa, to nie musi Pan wyrażać na nią zgody. Wówczas może Pan złożyć do Sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze, w którym poda Pan swoją propozycję kary. Jednakże Pana wyniki są za wysokie by wnioskować o odstąpienie przez Sąd od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

  36. adam pisze:

    Witam w dniu wczorajszym miałem kontrole drogową za przekroczenie predkości w terenie zabudowanym okazało się ze mam 0.1 promila w wydychanym powietrzu po 15 min miałem 0.06 po 3 dmuchaniu 0.03 dzień wcześniej piłem i po 17 godz mnie zlapali zabrali mi prawko i powiedzieli zebym czekał na tel i bd mieć przesłuchanie czy są szanse zeby nie stracić prawka lub co robić i muwić na przesluchaniu zeby je odzyskać ?

    • Witam, podał Pan wyniki na zawartość alkoholu w promilach, ale skoro był Pan badany alkomatem, to wyniki podaje się w mg/l. Jeżeli tak jak Pan napisał najwyższy wynik badania wyniósł 0,10 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, to może Pan powołać się na niepewność pomiaru alkomatu, która zazwyczaj wynosi 0,01 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Wzięcie pod uwagę niepewności pomiaru alkomatu, powinno skutkować ustaleniem przez Sąd, iż nie popełnił Pan wykroczenia prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu z art. 87 par 1 k.w. i umorzeniem prowadzonej przeciwko Panu sprawie oraz zwrotem prawa jazdy.

  37. Janek pisze:

    Witam serdecznie,

    23 Marca Poniedziałek rano badano mnie w drodze do pracy. I 0.09, II 0.10, III 0.09. Morał z tej historii jest taki żeby jak się wieczorem coś pije do filmu to jednak rano trzeba zjeść śniadanie. Do winy na komendzie się nie przyznałem, nie tylko dlatego żeby odzyskać prawo jazdy jak najszybciej, ale głównie dlatego, że nie przyznam się do jazdy po spożyciu bo przecież rano nie piłem. Jest 29 kwietnia a moja sprawa leży w sądzie i ciągle nic nie wiadomo. Jedyny postęp jest taki, że ma już nadaną sygnaturę. Czy mogę coś zrobić żeby przyspieszyć postępowanie ? Czy mimo powołania się na błąd alkomatu (uznałem, że ma to zastosowanie z uwagi na strukturę wyników) ciągle mogę zwrócić się z prośbą o karę finansową i oddanie prawa jazdy ?

    • Witam, jeżeli Pana najwyższy wynik wyniósł 0,10 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, to może Pan na tym etapie złożyć do Sądu wniosek o umorzenie prowadzonego przeciwko Panu postępowania o wykroczenie z art. 87 par 1 k.w. W sprawie ma Pan sznasę na umorzenie postępowania z uwagi na niepewność pomiaru alkomatu. Informację jaką niepewność pomiaru miał alkomat, którym został Pan zbadany, znajdzie Pan na odwrocie świadectwa wzorcowania, które znajduje się w aktach Pana sprawy. Niepewność pomiaru alkomatu wynosi zazwyczaj 0,01 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Uwzględnienie przez Sąd niepewności pomiaru alkomatu powinno skutkować przyjęciem przez Sąd, że Pana najwyższy wynik wyniósł 0,09 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, co nie stanowi wykroczenia z art. 87 par 1 k.w.
      Jeżeli Sąd nie przychyli się do Pana argumentacji i nie uwzględni niepewności pomiaru alkomatu, to może Pan wnosić o wymierzenie Panu kary grzywny z odstąpieniem przez Sąd od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na podstawie art. 39 par. 1 k.w.

      • Janek pisze:

        Witam serdecznie,

        Dziekuje za porade. To o czym Pani pisze zrobilem juz na komendzie podczas przesluchania w charaktarze podejrzanego. Jest 8 maja, prawo jazdy odebrano mi 25 marca i sprawa nawet nie ruszyla. Na komendzie poinformowano mnie, ze jesli sad przychyli sie do mojego oswiadczenia (gdzie powolalem sie na blad pomiaru alkomatu oraz wyszczegolnilem powody dla ktorych prawo jazdy jest mi niezbedne w wypelnianiu obowiazkow rodzinnych) to mam szanse na odzyskanie prawa jazdy. Tymczasem brak jakiejkolwiek reakcji ze strony sądu, na infolinii (po godzinie czekania bo w moim duzym miescie jest zawsze taki czas oczekiwania na polaczenie z konsultantem) ciagle slysze to samo, „prosze zadzwonic za tydzien”, „prosze zadzwonic po majowce” itp. itd. Jestem odpowiedzialny za opieke nad niepelnosprawnymi czlonkami rodziny. Czy pismo do sadu gdzie zalacze ich oswiadczenia moze przyspieszyc postepowanie w mojej sprawie ? Nigdy nie bylem karany, nigdy nie dostalem mandatu od Policji, mam 0 punktow karnych, dmuchalem dziesiatki razy (takze na tej samej trasie, na ktorej wpadlem ten jeden raz co wyszczegolnilem w oswiadczeniu na komendzie) i nic. Nic sie nie dzieje, nic nie wiadomo, „prosze zadzwonic za tydzien”. Jestem zrozpaczony i wstyd mi przed cala rodzina. Czy pisanie pism do sadu ma jakikolwiek sens ? Czy moge zrobic cos jeszcze w mojej sprawie ? Która droga jest najszybsza ? Bo z przykroscia musze stwierdzic ze zaczynam sie zastanawiac czy nie latwiej bylo przyznac sie wbrew prawdzie do wykroczenia. Przynajmniej wiedzialbym na czym stoje. Dziekuje serdecznie za pomoc.

        • Witam, ograniczenie się do dzwonienia do Sądu celem ustalenie terminu rozprawy jest błędem, gdyż tych rozmów nie odnotowuje się w aktach sprawy. Powinien Pan zatem wysłać do Sądu pismo z wnioskiem o pilne rozpoznanie Pana sprawy. Dołączenie do pisma oświadczeń członków rodziny, którzy wymagają Pana opieki jest dobrym pomysłem.

          • Janek pisze:

            Dziękuję serdecznie za poradę. Pismo wysłałem wraz z oświadczeniami członków rodziny, których mój brak prawa jazdy uderza najbardziej. Żałuję, że nie zrobiłem tego od razu, a wyraźnie pytałem na komendzie czy mogę to zrobić.

          • Janek pisze:

            Witam serdecznie,

            dzisiaj otrzymałem wyrok. Utrata prawa jazdy na 6 miesiecy. Moja prosba o umorzenie na podstawie bledu alkomatu zostala odrzucona z uwagi na to iz faktycznie blad pomiaru wynosil 0,01 mg, ale alkomat byl nastawiony na -0.02 mg. Dlaczego Policja mnie o tym nie poinformowala gdy pytalem o bledy pomiaru alkomatu ? Gdybym o tym wiedzial to nie obralbym z gory skazanej na porazke sciezki obrony z bledem alkomatu. Czy dalej moge napisac pismo ze w takim razie przyznaje sie do wykroczenia i prosze o skrocenie czasu odebrania prawa jazdy ? Czy jakakolwiek walka tutaj ma jeszcze sens gdy wlasciwie 3 z 6 miesiecy mam juz zaliczone na poczet wyroku ? Boje sie sytuacji, w ktorej sprawa utknie w sadowych instancjach i potrwa o wiele dluzej niz po prostu odsiedzenie tych 6 miesiecy do konca.

  38. Janek pisze:

    Czy niedawna nowelizacja przepisow daje mi jakies pole manewru ? Za kilka dni bede mial polowe wyroku za soba.

  39. zainteresowany pisze:

    witam , sprawa wygląda tak ,meza zatrzymano do rutynowej kontroli alkomatem , wykazalo 0,14 drugi pomiar 0,11 , policja zatrzymala prawa jazdy, był na komisariacie zlozyc wyjaśnienia i sprawa trafila do sadu , 26.06 dostaliśmy postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy , zlozylismy wniosek o dobrowolne poddanie się karze na karę grzywny z odstąpieniem od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na podstawie art. 39 par 1 k.w , 15.07 otrzymaliśmy pismo do urzędu o przeslanie odpisu postanowienia wraz z prawem jazdy celem realizacji – oznacza to ze sprawa sadowa dopiero będzie ?? czy mogla już być? sad odsyla prawa jazdy do urzędu przed zakończeniem sprawy? z góry dziekuje pozdrawiam

    • Witam,

      sprawa Sądowa jest jeszcze przed Państwem. Procedura zatrzymania prawa jazdy i odesłania go do Starostwa Powiatowego jest standardowa. Sąd wydając postanowienie o zatrzymaniu dokumentu prawa potwierdza fakt zatrzymania tego dokumentu na drodze przez funkcjonariusza oraz przesyła prawo jazdy do odpowiedniego wydziału komunikacji celem jego oczekiwania tam na rozstrzygnięcie Sądu. Postanowienie to nie jest żadnym pismem, które przesądza o końcowym rozstrzygnięciu. Sąd na rozprawie w wyroku oceni czy orzec wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych czy jednak odstąpić od zakazu na podstawie art. 39 par 1 k.w. Jak Sąd przychyli się do prośby Pani męża, wówczas dokument prawa jazdy będzie do odbioru w wydziale komunikacji odpowiedniego dla miejsca zameldowania Pani męża.

  40. zainteresowany pisze:

    ślicznie dziekuje za odpowiedz , no to czekamy na sprawę 🙂 pozdrawiam

    • zainteresowany pisze:

      witam , otrzymaliśmy wyrok pozbawienia prawa jazdy na rok, jak dla mnie bardzo surowy , chcieliśmy się odwolac ale tu mam problem , gdy przyszlo pismo z sadu z wyrokiem nakazowym byliśmy na urlopie, pismo odebrala mama , i teraz chyba nie zmieścimy się w tych 7 dniach , stempel na kopercie 5.08, pismo odebrane 6.08 nie wiem czy weekend zalicza się do tych 7 dni ? jesli mam czas jeszcze jutro to chyba nie ma sensu już pisać o „oddanie” tylko o skrocenie na 6 msc? pozdrawiam serdecznie

      • zainteresowany pisze:

        czytając forum jesli dobrze zrozumiałam termin minal dzisiaj 🙁 czy mamy jakies szanse na odowlanie ( nie maz odebral pismo a tesciowa jej podpis widnieje ) czy już nic nie można zrobić?

        • zainteresowany pisze:

          jeszcze tylko dopisze, wyslalam sprzeciw poczta (jesli liczy się data stempla ) to powinno być o.k. pozdrawiam

          • Witam, skoro wyrok nakazowy został odebrany w dniu 06 sierpnia, to ma Pan czas na złożenie sprzeciwu do 13 sierpnia. Z Pana wpisu wynika, że nadał pan sprzeciw na poczcie właśnie 13 sierpnia. Zmieścił się pan zatem w terminie, Sad musi przyjąć Pana sprzeciw, co powoduje automatycznie, że wyrok nakazowy się nie uprawomocni – tak jakby nie został wydany.

  41. kriz pisze:

    witam mam pytanie zabrane mam prawa jazdy na 6 miesiecy z art 86 i 93 wykroczenie z rowerzysta moge po polowie kary pisac do sadu wniosek o skrucenie kary zakazu prowadzenia pojazdow mechanicznych na podstawie art.84

    • Bartosz Nadwodny pisze:

      Witam,

      wszystko zależy od tego kiedy wyrok w Pana sprawie się uprawomocnił. Jeżeli uprawomocnienie nastąpiło przed 18 maja 2015 roku, wówczas może się Pan starać o skrócenie zakazu po 18 miesiącach, czyli w Pana przypadku taka możliwość nie ma miejsca. Natomiast jak wyrok uprawomocnił się po 18 maja 2015 roku to można powalczyć o skrócenie zakazu po połowie okresie orzeczonego środka karnego, czyli po 3 miesiącach.

      • kriz pisze:

        Wyrok uprawomocnil sie w tym miesiacu czyli jest szansa po polowie kary pisac wniosek na podstawie art 84 Wielkie dzieki

  42. Gosia pisze:

    Witam. Po wypiciu kilku lampek wina późno w nocy wsiadlam do samochodu o 7 rano i na rutynowej kontroli w wydmuchalam 0. 10 mg/L po 15 minutach 0. 07 a po kolejnej minucie 0. 06. Dzisiaj miałam przesłuchanie. Zgodziłem się na obligatoryjne pół roku bez prawa jazdy i 200 zl grzywny. Czy jest szansą ze sąd umorzy postępowanie albo zostawi mi prawo jazdy z wyższą karą grzywny. Dodam ze jestem samotna matka dwójki dzieci i dojezdzam do pracy szkoły i przedszkola. nigdy nie byłam karana

    • Witam, z pana opisu wynika, że najwyższy wynik badania Pana trzeźwości przy użyciu analizatora wydechu wyniósł 0,10 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. W takim wypadku jest wielce prawdopodobne, że nie popełnił Pan wykroczenia prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu z art.0,10 mg/l. Chodzi o to, że zarzucane Panu wykroczenie zaczyna się właśnie od 0,10 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Kierowca, który prowadzi samochód przy stężeniu 0,09 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu nie popełnia żadnego wykroczenia. Alkohol w organizmie kierowcy do 0,09 mg/l włącznie nie rodzi żadnych konsekwencji prawnych.

      Dlaczego o tym piszę?

      Rzecz w tym, że każdy alkomat – analizator wydechu, jak każde urządzenie elektroniczne mierzy stężenie alkoholu z określonym przez producenta marginesem błędu zwanym niepewnością pomiaru. Ta wartość dopuszczalnego błędu alkomatu jest wskazana na odwrocie świadectwa wzorcowania w tabeli oznaczona jako niepewność pomiaru. Alco-sensor IV wskazuje zazwyczaj stężenie alkoholu z niepewnością +/- 0,01 mg/l (według świadectwa wzorcowania) z kolei Alkmat A 2.0 mierzy stężenie alkoholu z niepewnością 0,01 albo 0,02 mg/l (według świadectwa wzorcowania) w zależności od konkretnego egzemplarza. Wynik na wyświetlaczu i wydruku z analizatora wydechu wynoszący 0,10 mg/l oznacza zatem, że stężenie alkoholu w organizmie badanego wynosiło 0,09, 0,10 albo 0,11 mg/l (przy niepewności pomiaru 0,10 mg/l) Nie da się zatem wykluczyć rzeczywistego stężenia alkoholu na poziomie 0,09 mg/l, a wszelkie nie dające się usunąć wątpliwości należy interpretować na korzyść obwinionego.

      Wobec powyższego w Pana sprawie uzasadnione byłoby złożenie wniosku o umorzenie postępowania karnego wobec nie popełnienia wykroczenia – jeśli chce Pan powalczyć o oczyszczenie Pana z zarzutu popełnienia wykroczenia.

  43. Paweł pisze:

    Dzień dobry,
    Zostałem zatrzymany i poddany rutynowej kontroli alkomatem. W wydychanym powietrzu stwierdzono zawartość 0,11 mg/l (Zarówno w 1 jak i 2 badaniu). Sąd przesłał mi postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy. Czy istnieje sens składać zażalenie do sądu na podstawie niepewności pomiarowej alkomatu przy zawartości 0,11 mg/l w wydychanym powietrzu (z uwagi na to, iż nie zostałem przebadany alkomatem stacjonarnym) i walczyć o odzyskanie prawo jazdy i unieważnienie grzywny?

    Pozdrawiam

    • Bartosz Nadwodny pisze:

      Witam,

      w Pana przypadku jak najbardziej należy składać zażalenie na postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy ze względu na niepewność pomiarową alkomatu. Niepewność pomiarowa określona jest na odwrocie świadectwa wzorcowania alkomatu, którym był Pan badany. Prawdopodobnie niepewność na świadectwie wzorcowania będzie wynosiła 0,01 mg/l. Natomiast trzeba wziąć pod uwagę, iż niepewność pomiarowa była badana w warunkach laboratoryjnych. Jednakże w warunkach terenowych, gdzie znaczenie ma temperatura otoczenia, wilgotność powietrza czy nawet błąd człowieka niepewność pomiarowa może wynosić nawet 0,03 mg/l. W związku z tym mógł mieć Pan w organizmie 0,14 mg/l lub 0,08 mg/l. W tym stanie rzeczy należy mieć na uwadze, że wszelkie wątpliwości należy rozstrzygać na Pana korzyść i Sąd powinien przyjąć, iż najwyższy wynik jaki Pan miał to 0,08 mg/l.

      Podsumowując powinien Pan powołać biegłego z zakresu budowy maszyn, urządzeń w tym analizatorów wydechu w celu zbadania rzeczywistej niepewności pomiarowej alkomatu, którym było wykonane badanie.

      • Paweł pisze:

        Dziękuję bardzo za odpowiedź.
        Zastosuje się do porad.
        W chwili rozwiązania sprawy dostarczę wiadomości o wynikach.

        Dziękuję i pozdrawiam.

        • Pan K pisze:

          Witam serdecznie mam problem bardzo podobny do kolegi z posta powyżej. Otóż w dniu wczorajszym zostałem zatrzymany przez patrol Policji prowadzącej akcję z tzw. świeczką. Po pozytywnym wyniku przeprowadzono badanie alkomatem alco-sensor IV. Wyniki 1 badanie-0.11 mg/l 2-0.07 mg/l. Oczywiście Pan Policjant zatrzymał mi prawo jazdy. Czy w tym przypadku mogę walczyć o zwrot prawka i jakie są na to realne szanse? W momencie zatrzymania poruszałem się drogą o średnim natężeniu ruchu,miasto średnie, brak przejść dla pieszych(teren zabudowany, z jednej strony bloki,z drugiej las) Prawo jazdy mam około 3 lat,do tej chwili tylko jedno wykroczenie za brak jednego światła,zero punktów. Dodam,że jeżdżę autem do pracy,przeszło 20 km i nie mam możliwości dojechania w inny sposób,pracuję na zmiany,do miejscowości w której pracuję nie jeżdżą autobusy,przewóz pracowniczy ze względu na ciężką sytuację firmy został zlikwidowany. Średnio zarabiam,na utrzymaniu mam dziecko.W jaki sposób mogę ocalić uprawnienia,jakie kroki uczynić w tym kierunku? Jakie są realne szanse na zachowanie uprawnień?

          • Bartosz Nadwodny pisze:

            Witam,

            w Pana sytuacji należy powołać się na błąd pomiarowy alkomatu, którym był Pan badany. Każdy alkomat stosowany przez policję jest obarczony pewnym błędem pomiarowym. Błąd pomiarowy badany jest przy każdym wzorcowaniu alkomatu i oznaczony w świadectwie wzorcowania. Przeważnie błąd pomiarowy w warunkach laboratoryjnych oznaczony jest na poziome od 0,00 mg/l do 0,01 mg/l. Jednakże w Pana przypadku należy wziąć pod uwagę błąd pomiarowy w warunkach terenowych, gdzie znaczenie ma temperatura powietrza, wilgotność lub nawet błąd człowieka. Błąd pomiarowy w takich warunkach może wynosić nawet 0,03 mg/l co oznacza, że w Pana organizmie mogło być 0,14 mg/l lub 0,08 mg/l. W tej sytuacji żadnymi dowodami nie się sprawdzić rzeczywistego stężenia alkoholu w Pana organizmie i przyjąć najbardziej dla Pana korzystne rozwiązanie czyli 0,08 mg/l. W tym stanie rzeczy powinien Pan powołać biegłego z zakresu budowy maszyn, urządzeń w tym analizatorów alkoholu w celu zbadania rzeczywistego błędu pomiarowego alkomatu, którym był Pan badany.

  44. Dawid pisze:

    Witam 🙂 Moja Sprawa wygląda następująco wracałem do domu autem i doszło do małej stłuczki Mandatem zostałem ukarany dość wysoko bo aż 500 zł i 6 punktów. ale chodzi mi o to że jak funkcjonariusz sprawdził mnie alkomatem to wykazało mu 0,21mg/l a jadłem wtedy cukierka nie wiedziałem że jest alkoholowy nawet nie było tego czuć później sprawdziłem jego zawartość okazało się że jest na spirytusie no ale wracając do tematu po 15 min od momentu pierwszego pomiaru wykazało im 0,00mg/l za trzecim razem też 0,00mg/l i funkcjonariusz pytał mnie czy jadę na krew powiedziałem że nie bo po co a Prawo Jazdy i tak zostało odebrane jedyne co mogłem zrobić to złożyć zeznania na komendzie i nic więcej i teraz mogę tylko czekać na rozprawę sądową która nikt nie wie kiedy się odbędzie i jak widać można stracić prawko za cukierka a pytanie mam jak mogę się odwołać od kary oraz od utraty prawa jazdy ? Pozdrawiam

    • Witam, przedstawione przez pana wyniki prowadzą do wniosku, że w czasie kontroli Policji był Pan trzeźwy. Pierwszy wynik wskazany przez analizator wydechu był wynikiem zjedzenia cukierka zawierającego alkohol.Z Pana opisu wynika, że został pan poddany badaniu trzeźwości przy pomocy podręcznego analizatora wydechu, np. alko-sensora IV, gdyż te urządzenia nie rozróżniają alkoholu resztkowego – zalegającego w jamie ustnej i górnych drogach oddechowych badanego w ciągu 15 minut od spożycia nawet znikomej ilości alkoholu (np. zawartego w cukierku) od alkoholu właściwego z pęcherzyków płucnych. To wyjaśnia, dlaczego po 15 minut wyniki badania trzeźwości były negatywne.

      Co ciekawe, dokładnie taki przypadek został uwzględniony w Zarządzeniu Komendanta Głównego Policji nr 496 po zmianie wprowadzonej zarządzeniem nr 738 z 2011r. W paragrafie 3 tego zarządzenia czytamy:

      1. W przypadku dokonania pierwszego pomiaru urządzeniem, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 1 i uzyskania wyniku ponad 0,00 mg/dm 3 , należy niezwłocznie dokonać drugiego pomiaru.

      2. W przypadku dokonania pierwszego pomiaru urządzeniem, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 2 i uzyskania wyniku ponad 0,00 mg/dm 3 , należy dokonać drugiego pomiaru po upływie 15 minut.
      3. W przypadku uzyskania w pomiarach, o których mowa w ust. 2, wyników: w pierwszym pomiarze – równego lub większego od 0,1 mg/dm 3 , a w drugim – 0,00 mg/dm 3 , należy niezwłocznie dokonać trzeciego pomiaru tym samym urządzeniem. Gdy wynik trzeciego pomiaru wyniesie 0,00 mg/dm 3 , nie zachodzi uzasadnione podejrzenie, że kierujący znajduje się w stanie po użyciu alkoholu.

      Jak pan widzi Policjanci powinni odstąpić od zatrzymania pana prawa jazdy, gdyż nie zachodziło w Pana przypadku podejrzenie prowadzenia auta pod wpływem alkoholu.

      W pierwszej kolejności powinien pan wysłać do Sądu Rejonowego według miejsca zdarzenia pismo – wniosek o nie uwzględnienie wniosku Policji o zatrzymania pana prawa jazdy z uzasadnieniem opartym na zacytowanym wyżej zarządzeniu Komendanta Głównego Policji.

      • Dawid pisze:

        zrobiłem odwołanie i jeżeli sprawa sie odbędzie to posłużę się takimi informacjami Bardzo Dziękuję i Pozdrawiam po sprawie na pewno się odezwę 🙂

  45. nika pisze:

    Witam
    Moj chlopak zostal ztrzymany prze policje na kontrole,bylo rownierz badanie alkomatem ktore wykazalo 0,14 promila ponowne badanie po 10 minutach wykazalo 0,11promila oczywiscie prawo jazdy zostalo zatrzymane, jak moze zakonczyc sie ta nasza sprawa?na jak dlugo moze zostac mojemu chlopakowi odebrane prawojazdy i ile moze wyniesc grzywna?czy sad uwzgledni to ze moj chlopak nie mial zadych wykroczen i samochod jest mu tez potrzebny do pracy bo musi dojezdrzac do klijetow. Pozdrawiam

    • Witam,

      przy najwyższym wyniku 0,14 mg/l Pani chłopak może dostać zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Jednakże wynik jaki miał Pani chłopak nie jest wysoki i prawdopodobnie Sąd może orzec wobec niego zakaz na okres 6/8 miesięcy. Jednakże jeżeli dla Pani chłopaka samochód jest narzędziem niezbędnym do wykonywania pracy zarobkowej, wówczas może się on postarać o odstąpienie od zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. W związku z tym musi on wykazać, iż samochód jest dla niego konieczny, np. załączając do akt sprawy umowę o pracę, w której zawarty jest zapis o posiadaniu dokumentu prawa jazdy.

      Natomiast co do kary grzywny to wszystko zależy od tego jakie dochody osiąga Pani chłopak. Doświadczenie zawodowe wskazuje, że brak inicjatywy obwinionego przed Sądem może spowodować karę grzywny w wymiarze między 500 a 1500 zł

  46. Marta pisze:

    Witam,

    Złapała mnie policja i kontrolowali nietrzeźwość wyszło mi 0,11 . Po 20 min przy badaniu alkomatem stacjonarnym wyszło 0,10 tendencja była spadająca . Po kolejnym dmuchaniu spadło do 0,09 . Zabrali mi prawo jazdy i mam czekać na wezwanie do sądu . Proszę o pomoc co mam zrobić żeby mi oddali .

    • Witam,

      najwyższy wynik 0,11 mg/l nie daje podstaw do tego aby uznać, iż poruszała się Pani samochodem w stanie po użyciu alkoholu, ponieważ przemawiają za tym dwie okoliczności. Jedną z nich jest niepewność pomiarowa alkomatu a drugą błąd pomiarowy alkomatu. Niepewność pomiarowa mówi o tym z jakim marginesem błędu może pomylić się alkomat. Niepewność pomiarowa zawarta jest w świadectwie wzorcowania i najczęściej wynosi od 0,01 do 0,02 mg/l. Po przedstawieniu Pani zarzutu z art. 87 par 1 k.w. ma Pani prawo zajrzeć w akta sprawy i sprawdzić jaka niepewność jest w przypadku alkomatu, którym była Pani badana. Jeżeli niepewność będzie wynosiła 0,02 mg/l wówczas mogła mieć Pani w organizmie 0,13 mg/l a także 0,09 mg/l. Natomiast dokładnego wyniku nie jesteśmy w stanie stwierdzić jeżeli nie była od Pani pobrana krew.

      Natomiast wracając do błędu pomiarowego to tyczy się każdorazowego badania. Co prawda w świadectwie wzorcowania przeważnie błąd jest wskazany na poziomie 0,01 mg/l, jednakże należy zauważyć, iż był on badany w warunkach laboratoryjnych, które ni jak mają się do warunków terenowych. Biegli z zakresu budowy alkomatów stoją na stanowisku, że błąd pomiarowy może wynosić nawet 0,03 mg/l w warunkach terenowych co oznacza, że Pani wynik mógł wynosić 0,14 mg/l jak również 0,08 mg/l.

      W związku z powyższym powinna Pani wnosić o biegłego z zakresu budowy urządzeń elektronicznych w tym alkomatów w celu zbadania błędu pomiarowego alkomatu, którym była Pani badana.

  47. paweł pisze:

    zatrzymała mnie policja zrobili pomiar miałem w wydychanym powietrzu 0,27 po 15 minutach miałem 0,25 przewieźli mnie na komisariat i zbadali jeszcze raz i miałem 0,22 w wydychanym powietrzu po upływie 15 minut powtórzył mi badanie i wykazało 0,20 w wydychanym powietrzu jaka kara mnie czeka?

    • Bartosz Nadwodny pisze:

      Witam,

      przy najwyższym wyniku 0,27 mg/l będzie Pan odpowiadał za przestępstwo jazdy w stanie nietrzeźwości, za które grozi Panu zakaz prowadzenia pojazdów w wymiarze minimum 3 lata, świadczenie pieniężne w wysokości 5 tys zł oraz kara grzywny lub kara pozbawienia wolności w zawieszeniu. Natomiast należy zauważyć, że każdy alkomat stosowany przez funkcjonariuszy Policji jest obarczony błędem pomiarowym na poziomie +/- 0,03 mg/l. Oznacza to, że przy wyniku 0,27 mg/l mógł mieć Pan 0,30 mg/l jak również 0,24 mg/l a żadnym postępowaniem dowodowym nie da się usunąć tej wątpliwości, jeżeli nie została pobrana krew od Pana. W związku z powyższym należy powołać biegłego, który oceni błąd pomiarowy alkomatu i jeżeli oceni ten błąd na poziomie 0,03 mg/l i Sąd przyjmie, że najwyższa wartość w Pana organizmie była 0,24 mg/l a nie 0,27 mg/l, wówczas będzie Pan odpowiadał za wykroczenie jazdy w stanie po użyciu, co z kolei prowadzi do odpowiedzialności w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w wymiarze od 6 miesięcy do lat 3 i karą grzywny w wymiarze od 20 zł do 5 tys.

      • paweł pisze:

        mam jeszcze jedno pytanie byłem na przesłuchaniu i prokurator zmienił mi art 178 na artykuł 87 czyli to jest wykroczenie? O co w tym chodzi?

  48. Robert pisze:

    Witam Pana,
    Rutynowa kontrola 1. 0,11 2. 0,09 3.0,06. przy użyciu AS IV. Z tego co Pan pisze powinienem powołać biegłego w celu podważenia wyniku. Proszę o poradę jak to przeprowadzić samodzielnie, czy będę ponosił z tego tytułu jakieś koszty ? Czy w ogóle na dzień dzisiejszy warto w ten sposób postąpić ?

    • Bartosz Nadwodny pisze:

      Witam,

      wszystko zależy od tego na jakim etapie jest prowadzona sprawa. Jeżeli jest w trakcie postępowania przygotowawczego na policji, wówczas powinien Pan wysłać do Sądu wniosek o powołanie biegłego z zakresu budowy maszyn, urządzeń w tym analizatorów alkoholu w celu zbadania niepewności pomiarowej i błędu pomiarowego alkomatu. Natomiast jeżeli sprawa trafiła już do Sądu, wówczas taki wniosek należy kierować do Sądu.

  49. Robert pisze:

    w sensie zatrzymaniu PJ jak długo można jeździć i co się ryzykuje ?

  50. Piotr pisze:

    Witam. Zatrzymała mnie policja i miałem 0.16 I 0.15 mg w wydychanym powietrzu.
    Byłem na komisariacie i mówiłem żeby chociaż najniższy wymiar kary dostać.
    Na co ewentualnie mogę liczyć w takiej sytuacji???

    • Dzień dobry,
      wykroczenie jazdy po alkoholu ma miejsce gdy stężenie alkoholu w organizmie kierującego wynosi od 0,10 mg/l alkoholu do 0,25 mg/alkoholu.
      Za wykroczenie jazdy po alkoholu po alkoholu z art. 87 par 1 kw. kierowcy grozi grzywna w wysokości od 2500 zł do 30000 zł. Ponadto zakaz prowadzenia od 6 miesięcy do lat 3.
      Natomiast doświadczenie zawodowe pokazuje, że przy najwyższym wyniku badania trzeźwości 0,16 mg/l alkoholu sądy zazwyczaj orzekają zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 6 miesięcy oraz grzywnę w wysokości 2500 zł.

      Pozdrawiam,
      Adwokat Agnieszka Rzeszut
      792828323

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *