Wyłączenie spod zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych kat. C i C+E prawa jazdy przy dobrowolnym poddaniu się karze

Rate this post

Należy wskazać, iż zgodnie z przepisami Kodeksu karnego, sprawca przestępstwa prowadzenia pojazdów mechanicznych w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k, który chce dobrowolnie poddać się karze ma dwie możliwości:

 1. Może już na przesłuchaniu na Policji w charakterze podejrzanego wyrazić wolę na skazanie bez przeprowadzenia rozprawy w trybie art. 335 § 1 k.p.k. W takiej sytuacji policjant prowadzący przesłuchanie wykonuje telefon do Prokuratora, informuje o jaki czyn sprawca jest podejrzany, czy jest osobą karaną, jakie były wyniki badania trzeźwości alkomatem oraz jakie osiąga dochody. Na podstawie tych informacji Prokurator podaje propozycję kary. Już na tym etapie Prokurator ma możliwość zaproponowania orzeczenia 3-letniego (lub wyższego) zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, z wyłączeniem kat. C i C+E prawa jazdy.

 2. Jeżeli jednak podejrzany na przesłuchaniu na Policji nie zgodził się na skazanie w trybie art. art. 335 § 1 k.p.k, ma możliwość złożenia na etapie postępowania sądowego wniosku o dobrowolne poddanie się karze w trybie art. 387 § 1 k.p.k. Ostateczny moment na złożenie takiego wniosku, to zakończenie przesłuchania oskarżonego na pierwszej rozprawie głównej. Wówczas, to oskarżony informuje Sąd, że chce taki wniosek złożyć i podaje swoją propozycję kary, w którym może również zaproponować orzeczenie przez Sąd 3-letniego (lub wyższego) zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, z wyłączeniem kat. C i C+E prawa jazdy. Oczywiście, aby Sąd mógł uwzględnić wniosek oskarżonego, Prokurator nie może się sprzeciwić takiemu wnioskowi.

W tym miejscu należy wskazać, iż w świetle nowelizacji Kodeksu karnego, którą weszła w życie z dniem 18 maja 2015 r. przy wydaniu przez Sąd wyroku skazującego, a takim jest wydanie wyroku w trybie art. 335 § 1 k.p.k. oraz art. 387 § 1 k.p.k., zakaz prowadzenia pojazdów jest obligatoryjny i wynosi od 3 do 15 lat. Ponadto Sąd orzeka karę grzywny, pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania lub karę ograniczenia wolności. Obligatoryjnym elementem jest również orzeczenie świadczenia pieniężnego na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie minimum 5000 zł.

Wyrok, w którym Sąd orzeka jedynie zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych kat. B prawa jazdy na okres minimum 3 lat, a wyłącza spod zakazu wyższe kategorie prawa jazdy wydaje się wyrokiem bardzo korzystnym dla sprawcy przestępstwa z art. 178a § 1 k.k. Szczególnie gdy dotyczy osób, które pracują jako kierowcy zawodowi i w pracy wykorzystują kat. C i C+E prawa jazdy.

Niestety problem pojawia się gdy skazany, wobec którego Sąd orzekł zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych jedynie na kat. B, natomiast odstąpił od orzeczenia zakazu na wyższe kategorie zgłasza się do wydziału komunikacji po zwrot prawa jazdy, a wydział komunikacji odmawia wydania dokumentu. W tym miejscu należy wskazać, iż stanowisko wydziałów komunikacji odmawiające wydania dokumentu prawa jazdy ma oparcie w przepisach prawa, a mianowicie w Ustawie z dnia 15 stycznia 2011r. o kierujących pojazdami.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 Prawo jazdy nie może być wydane osobie:

2) w stosunku do której został orzeczony prawomocnym wyrokiem sądu zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych – w okresie i zakresie obowiązywania tego zakazu;

Co więcej, zgodnie z ust. 2 cytowanego art.:

przepis ust. 1 pkt 2 stosuje się także wobec osoby ubiegającej się o wydanie lub zwrot zatrzymanego prawa jazdy, a także o przywrócenie uprawnienia w zakresie prawa jazdy kategorii:

2) AM, A1, A2, A, C1, C, D1 lub D – w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych obejmującego uprawnienie w zakresie prawa jazdy kategorii B;

Z powyższego artykułu jednoznacznie wynika, że w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, do których uprawnia kat. B prawa jazdy, prawo jazdy wyższych kategorii (pomimo, iż Sąd nie orzekł zakazu), nie może być wydane.

Dlatego też pojawia się pytanie czy dobrowolne poddanie się karze, w którym Sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych jedynie na kat. B prawa jazdy, natomiast odstępuje od orzeczenia zakazu wyższych kategorii, jest rozstrzygnięciem korzystnym dla sprawcy przestępstwa prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a § 1 k.k., w sytuacji gdy wdziały komunikacji nie wydają nowego dokumentu prawa jazdy.

Przed podjęciem decyzji czy wyrazić zgodę na dobrowolne poddanie się karze, sprawca przestępstwa powinien rozważyć czy korzystniejszym rozwiązaniem nie będzie złożenie wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego.

Należy wskazać, że pomimo znacznego zaostrzenia okresu trwania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych przy wydaniu wyroku skazującego od 3 do 15 lat, instytucja warunkowego umorzenia postępowania karnego nie została znowelizowana.

Zatem Sąd ma cały czas możliwość wydania wyroku warunkowo umarzającego postępowanie karne. W wyroku warunkowo umarzającym postępowanie karne Sąd:

 1. określa okres próby 1 rok, 2 lub 3 lata

 2. orzeka świadczenie pieniężne na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – brak jest minimalnej kwoty, którą nakłada Sąd

 3. może orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 roku lub 2 lat, lub odstąpić od orzeczenia zakazu.

Więcej na temat warunkowego umorzenia postępowania karnego znajdziesz w artykule Na czym polega warunkowe umorzenie postępowania karnego za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości?

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

8 odpowiedzi na Wyłączenie spod zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych kat. C i C+E prawa jazdy przy dobrowolnym poddaniu się karze

 1. Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

 2. Skazany pisze:

  Witam Sąd orzekł zakaz prowadzenia pojazdów kat.B na 1 rok. Posiadam Prawo Jazdy kat.BCE z tego wynika, że nie ma możliwości ubiegania się u Starostwa zwrotu kat.CE ? Czy po roku czasu Wydział komunikacji wyślę mnie na powtórny egzamin ?

  • Witam, cytując klasyka mam dla Pana 2 wiadomości: jedną dobra, drugą złą. Zła jest taka, że wydział komunikacji nie wyda panu dokumentu potwierdzającego pana uprawnienie do prowadzenia pojazdów kat. C i C+E, pomimo tego, że Sąd w wyroku skazującym ograniczył orzeczony wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów do samochodów osobowych, do których prowadzenia uprawnia kat. B prawa jazdy. Dobra wiadomość jest natomiast taka, że przy wyroku orzekającym wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów na okres 1 roku nie będzie Pan musiał ponownie zdawać egzaminu na prawo jazdy (no chyba, że po dodaniu 10 punktów karnych za jazdę samochodem w stanie nietrzeźwości przekroczy pan 24 punkty karne)

 3. Skazany 1 pisze:

  Witam Sąd orzekł zakaz prowadzenia pojazdów na 3 lata, z wyłączeniem kat B. Posiadam Prawo Jazdy kat.AB z tego artykułu wynika, że Starostwo odmówi zwrotu kat.B. Czy prowadzenie samochodu osobowego niesie jakieś poważne konsekwencje poza mandatem karnym za wykroczenie?

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   jazda samochodem osobowym bez wymaganego dokumentu prawa jazdy stanowi wykroczenie z art. 95 KW, za które grozi mandat w wysokości do 250 zł.

 4. Holek pisze:

  Witam Panie Mariuszu
  Mam takie pytanie i kilka niejasności
  we wrześniu ubiegłego roku zostałem zatrzymany za jazdę pod wpływem alkoholu. było to pierwszy raz, posiadałem kat: b,b+e, c, c+e.
  sad wydał zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych kat. B na okres 5 lat, czyli uprawnień kat C i C+E nie utraciłem, wydział komunikacji nie chce mi wydać uprawnień. kupiłem sobie busa którego DMC przekracza 3.5 t ( na kat. C), posiadam przewóz rzecz i przeprowadziłem badania w WOMP na które wysłało mnie starostwo, komplet dokumentów,
  Jaki otrzymam mandat jak zatrzyma mnie teraz policja do kontroli?
  co się stanie ii jak podejdzie do mnie policja w razie wypadku drogowego który nie był moja wina?
  w jaki sposób podjąć prace jako zawodowy kierowca?
  macierzysta firma nie chce mnie przyjąć na poprzednie stanowisko kierowcy, bo chcą dokument prawa jazdy. co robic w takim przypadku?
  bardzo prosze o porade

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   niestety zgodnie z ustawą o kierujących pojazdami jeżeli ma Pan orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych tylko na jedną kategorię, wówczas wydział komunikacji nie wyda Panu prawa jazdy z kat C i C+E prawa jazdy, co oznacza, że w przypadku kontroli drogowej funkcjonariusz policji nałoży na Pana mandat w wysokości do 250 zł za brak dokumentu. Natomiast w przypadku wypadku drogowego zakład ubezpieczeń nie wypłaci odszkodowania w przypadku kiedy kierowca nie ma uprawnień do kierowania pojazdami lub spowodował zdarzenie drogowe po alkoholu lub narkotykach.

 5. holek pisze:

  witam
  uprawnienia posiadam nie utraciłem do jazdy na kat c i c+e, kupiłem i jeżdżę busem którego dmc wynosi 5,2 t, jedynie nie posiadam dokumentu stwierdzającego posiadanie tych uprawnień.
  co wtedy jeśli nastąpi jakaś stłuczka? oczywiście jeśli ja będę poszkodowanym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *